Ambtenaren: acties van onbepaalde duur Meer dan een miljard Chinezen V eiligheidstroepen Spanje op de been in Mogelijk inmenging commissaris koningin in kwestie Aardenburg Rellen op vliegveld van Tel Aviv Ierse Unifillers bij aanslag gedood Snuffelt li ook al tussen de Kleintjes? VER WEER TEGEN REGEERAKKOORD vandaag AAN VOORA VOND VERKIEZINGEN Plan voor internationale verkeersboycot van Polen PEKING (AFP. REUTER- In de volksrepubliek China woonden op 1 juli van dit jaar een miljard 8 miljoen 175-288 mensen. Dit blijkt uit de eerste gege vens van de grootste volkstelling uit de geschiedenis die op die datum werd gehouden. Dit heeft het offtcie- le persbureau Nieuw China woensdag bekendge- maakt Als het aantal Chinezen wordt meegeteld dat woont op nationalistisch-Taiivan. in de Britse kroonkolo- Ib. Zonnig Zonnig en droog. In de ochtend eerst nog mistbanken Middagtemperatuur ongeveer 14 graden. Zivakke veran derlijke wind, windkracht 2 of minder nie Hongkong en op het door de Portugezen bestuur der MACAO t drie gebieden die volgens Peking tot het Chinese grondgebied behorent dan komt het totaal aantal Chinezen op 1 031.882.511. De volkstelling van juli was de derde sinds de stich ting van de volksrepubliek in 1949. De eerste in 1953 kwam uit op 601 miljoen inwoners. De resultaten van de tweede telling in 1964 werden pas dit jaar vrijge geven. In 1964 zouden er 723 miljoen Chinezen in de volksrepubliek hebben geleefd. Nu in 1982 hebben de Chinezen dus de grens van een miljard doorbroken. Het nationale Chinese bureau voor statistiek zei dat het gemiddelde groeicijfer van de bevolking per jaar 17 miljoen bedroeg, dat wil zeggen een groeipercen tage van 2,1. Uit de cijfers blijkt dat er 30 miljoen meer mannen zijn dan vrouwen, of 106 mannen op 100 vrouwen. ZOETERMEER - De ambtenarenbond Abva/Kabo, die het dinsdag gesloten regeerakkoord radi- caal afwijst, dreigt met stakingen van onbepaalde duur bij reinigingsdiensten, elektriciteitscen trales en andere vitale diensten. Eerder al is de dag van 22 november uitgeroepen tot stakingsdag bij de Spoorwegen. De bond wil met de acties proberen het CDA en de WD af te brengen van de plannen die zij, blijkens hun regeerakkoord, in petto hebben voor de ambtenaren en de trendvolgers (mensen in Kl dienst van instellingen die bestaan van overheidsgeld). De plannen komen neer.op verlaging van de salarissen en op verlies van arbeidsplaatsen. De Abva/Kabo bestrijdt de berekenin gen uit het regeerakkoord dat 20.000 banen verloren zullen gaan. De voorzit ter van de bond. Jaap van der Scheur, becijfert het verlies op tegen de 90.000. De Abva/Kabo wil dit keer niet vol staan met prikacties, demonstratieve optochten of andere, in omvang be- akkoord De ruim dertig bemanningsleden van de sleepboten van Willem Muller bv in Terneuzen hebben afgelopen nacht om twaalf uur hun staking beëindigd, Een bemiddelingspoging van loco burgemeester drs A.J. Rekveld resul teerde uiteindelijk in een akkoord tus sen de directie van Muller en de Ver- voersbond FNV. PAGINA 3 noodverordening Minister Rood (binnenlandse zaken) vindt dat burgemeester Polak terecht een noodverordening heeft uitgevaar digd na de ontruiming van het kraak pand Lucky Luijk in Amsterdam om dat de rellen een 'zeer grimmig karak ter' hadden. Zijn collega De Ruiter (justitie) en een overgrote meerderheid van de Tweede Kamer volgden Rood in zijn oordeeL PAGINA 7 geen subsidie Gedeputeerde staten van Zeeland vin den dat het Instituut voor Maatschap pelijk Gericht Onderzoek in Middel burg niet voor subsidie in aanmerking komt Ze menen dat 'door het ver strekken van subsidie doublures in do cumentatie- en onderzoekswerkzaam heden zouden worden gesubsidieerd'. PAGINA 15 volksverzekering Het voorstel voor een volksverzeke ring tegen ziektekosten met een 'vrij breed basispakket' vindt bij ongeveer de helft van de Nederlandse Devolking bijval. Momenteel is ruim tweederde van de bevolking via het ziekenfonds verzekerd Het tekort van de verplich te verzekering (werknemers) bedraagt ongeveer 1.3 miljard gulden. PAGINA 17 nuttige middag Het Oranje-elftal heeft gisteren het duel tegen jong-Oranje met 3-2 gewon nen Coach Kees Rijvers vond het 'een nuttige middag', maar wilde geen di recte conclusies verbinden aan het on derlinge partijtje voor de selectie voor de interland tegen Frankrijk. PAGINA 23 banen weg In de voedingsmiddelenindustrie en de agrarische bedrijfstak zullen tot 1985 naar schatting 6000 arbeidsplaat sen verdwijnen. Oorzaak daarvan is de slechte economische toestand, zo zei voorzitter M. den Hollander van de voedingsbond CNV. Voor de bosbouw zijn de vooruitzichten nog gunstig Nieuws uit Zeeland: 2, 5. 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en 15. Opinie: 4. Sport: 17. Varia: 19. Radio en televisie: 21. Financiën: 23. perkte, vormen van protest. Door het hele land wordt op het ogenblik nage gaan hoe groot de actiebereidheid on der de leden van de bond is en waar en in welke sectoren de effecten van sta kingen het grootst zullen zijn. Acties in energiebedrijven, bij de vuilnisophaal en vuilverbrandingsdiensten, wellicht ook de post, lijken er het meest voor in aanmerking te komen. Onduidelijk Het is nog onduidelijk wanneer tot ac ties zal worden overgegaan. Voor vol gende week woensdag is een overleg over de positie van de ambtenaren ge pland tussen de ambtenarencentrales en de minister van binnenlandse za ken, die namens de regering als de werkgever van de ambtenaren op treedt. De Christelijke Federatie van Over heidspersoneel (CFO) heeft geen plan nen voor langdurige stakingen. In een eerder stadium hebben de leden al la ten weten dat zij voorkeur geven aan andere actiemiddelen, zoals prikacties wanneer die althans niet al te veel scha de aan de burger zouden berokkenen. Nadruk wordt gelegd op het beïnvloe den van bevriende politieke partijen en politici. Onderwijs Het ambtenarencentrum (AC), de cate gorale centrale van lager, middelbaar en hoger overheidspersoneel, conclu deert dat extra maatregelen voor on derwijzend personeel haaks staan op het principe van gelijke monniken gelij ke kappen en wijst de extra salariskor ting van 1.65 procent van de hand. De bij het AC aangesloten onderwijsvakor- (Slot zie pag. 3 kol. 4) WINTERSWIJK - Het oudste echtpaar van Nederland, de heer en mevrouw D. W. Tervoert-Tenkink uit Winterswijk, heeft woensdag op hun 67e trouw dag, tevens het bereiken van de gezamenlijke leeftijd van 200 jaar gevierd. Terwijl de bijna 103-jarige heer Tervoert de boom vasthield, schepte zijn 97-jarige echtgenote de kuil vol. Het hoogbejaarde echtpaar plantte ter gelegenheid van het bereiken van deze mijlpaal een boom in de tuin van de boerderij. Gehelmde oproerpolitie in gevecht met enkele El Al personeelsleden op het vlieg veld. JERUZALEM (AFP) - Israëlische op roerpolitie heeft woensdag met wa penstok en waterkanonnen een eind gemaakt aan een demonstratie van personeel van de nationale luchtvaart maatschappij El AI. dat autobanden verbrandde op de landingsbanen van het internationale vliegveld Ben Gu- rion bij Tel Aviv. Werknemers houden sinds dinsdag avond met hun gezinsleden het hoofd kantoor van El Al op de luchthaven be zet in een laatste poging het opheffen van de luchtvaartmaatschappij te voorkomen. Dit heeft de Israëlische ra dio gemeld. Het internationale vlieg veld bij Tel Aviv is woensdagochtend gesloten na de rellen. Twee vliegtuigen konden niet landen en zijn uitgeweken naar militaire vliegvelden in Israël. De leiding van het Israëlische vakverbond Histradut en de minister van financiën hebben woensdagavond de onderhan delingen over een regeling van het con flict bij El Al hervat. Dit heeft de Israëli sche radio bekendgemaakt. Het KLM- Op een conferentie van de Club van Rome in Tokio heeft een groep Japanse wetenschapsbeoefenaars woensdag be pleit voor de invoering van een interna tionale milieubelasting, gebaseerd op het beginsel dat de vervuiler betaalt. Prof. Voichi Kaya van de universiteit van Tokio en zijn vijf collega's vonden ook dat er een nieuw internationaal or gaan moet komen, dat op grond van de beschikbare gegevens aanbevelingen doet voor de bescherming van de bio sfeer in de gehele wereld toestel met bestemming Tei Aviv is woensdagmiddag niet vertrokken van Schiphol in verband met de acties. MADRID (UPI/AFP/RTR) - De veilig heidstroepen in Spanje zijn woensdag in maximale staat van paraatheid ge bracht aan de vooravond van de parle mentsverkiezingen waarvan waarne mers een grote overwinning van links verwachten. Na de ontdekking begin oktober van plannen voor een militaire coup heeft de regering 130.000 man politie en mili tairen opgeroepen om de militaire faci- Drie politiemensen bij bomaanslag in Ierland omgekomen BELFAST (RTR/AFP/DPA) - Bij een bomaanslag in de buurt van de Noord- ierse stad Lurgan, die ongeveer 30 kilo meter ten zuidwesten van Belfast ligt, zijn woensdag drie politiemannen om gekomen. De drie reden in een speciaal bepantserde auto, toen een zware bom van 450 kilo, die langs de weg was ver stopt, afging. Dit heeft de politie mee gedeeld. Uit politiebronnen werd vernomen dat de bom met afstandsbediening tot ont ploffing moet zijn gebracht. De bom, die een krater heeft geslagen van ongeveer twintig meter doorsnee en tien meter diep. zou een van de krachtigste bom men zijn ooit in Noord-Ierland ge bruikt, De 'voorlopige' IRA zegt verant woordelijk te ziin. liteiten, radiostations en andere be langrijke installaties te beschermen en de verdediging aan de grenzen te ver sterken. Zesduizend man speciale troe pen patrouilleren op straat en bij stem bureaus om ongeregeldheden te voor komen. Madrileense kranten citeerden politie kringen die zeiden dat 25 ultrarechtse activisten waren aangehouden, ver dacht van samenzwering tot het versto ren van de verkiezingen. Zij werden op grond van een anti-terreurwet in hech tenis gehouden. Opiniepeilingen geven de socialisten de leiding met de conservatieve vólks- alliantie als tweede en de regerende unie van het democratische centrum UCD als een verre derde. Adolfo Suarez, de winnaar van de verkiezingen van 1977 en 1979, verliet de door hem opge richte. versnipperde UCD en vormde een nieuwe partij, het sociaal en demo cratisch centrum (SCD). De strijd om de vierde plaats zou gaan tussen het CSD en de communisten van Santiago Carrillo. (Zie ook pagina 4). TEL AVIV OJPI - AFP) - Drie Ierse sol daten van de VN-vredesmacht in Zuid- Lihanon (Unifil) zijn woensdagavond gedood bij een aanval van een groep onbekenden. Dit heeft een woordvoer der van Unifil bekendgemaakt. De slachtoffers maakten deel uit van een groep van vier die een controlepost van het Ierse Unifilbataljon ten noor den van het dorp Tibnine bemande. Volgens de woordvoerder is een onder zoek ingesteld maar tast men nog in het duister over de identiteit van de daders van de actie. Sinds de oprichting van Unifil in 1978 zijn 86 van haar militairen omgekomen, onder wie zestien Ieren. Een op 28 aprii van dit jaar ontvoerde Ierse soldaat wordt verder nog vermist. Waarnemers wezen er voorts nog op dat zich de laatste dagen incidenten heb ben voorgedaan tussen Noorse Unifil- soldaten en leden van de militie van majoor Saad Haddad. AARDENBURG - De commissaris van de koningin in Zeeland, dr C. Boertïen overweegt zich te mengen in de be stuurscrisis die momenteel de gemeen te Aardenburg in haar greep houdt. De verhoudingen in de Aardcnburgse raad zijn dermate verstoord dat de be leidsvorming in het gedrang komt. Woensdag had de commissaris van de koningin nog geen concreet verzoek uit Aardenburg binnengekregen om te 'bemiddelen'. Desondanks worden de ontwikkelingen in Aardenburg 'met zorg' gevolgd, zei woensdag zijn kabi netschef. „De commissaris beraadt zich momenteel wezenlijk op de situa tie in Aardenburg. Het is niet uitgeslo ten dat hij zelf het initiatief neemt tot een overleg met de Aardenburgse be stuurders. ook als er uit die gemeente geen verzoek binnenkomt", zei de zegs man gisteren. Hij benadrukte dat de Gemeentewet de raad en het college veel speelruimte gezien daarvan zijn de vergaderingen biedt om zelf de problemen in eigen sinds de installatie van het nieuwe col huis op te lossen. Van een formeel 'in- lege rumoerig en chaotisch geweest, grijpen' kan volgens de chef van het ka binet dan ook nog geen sprake zijn Hij achtte het 'goed mogelijk' dat de com missaris zelf 'z'n nek uitsteekt' al zal dat wel een informeel, diplomatiek karak ter hebben. Binnen enkele dagen is hierover meer duidelijkheid te ver wachten, benadrukte de woordvoerder van de commissaris. In de Aardenburgse raadsvergadering op dinsdagavond kwam het zoals ge meld voor de derde keer tot grote bot singen tussen de vijf man sterke opposi tie en de even grote 'coalitie', die de twee nieuwe wethouders heeft gele verd. Voor de derde achtereenvolgende maal stemde de oppositie tégen de toe treding van het coalitie-raadslid A. Scheppers, zodat er nog steeds geen be stuurlijke meerderheid in de raad is. Af- waarbij de persoonlijke aanvallen over en weer de politieke meningsverschil len overheersten. Mogelijkheid De commissaris van de koningin heeft formeel de mogelijkheid in te grijpen als blijkt dat de gemeenteraad niet meer in staat is concrete besluiten te nemen. Die situatie heeft zich in Aar denburg sinds de installatie van de nieuwe raad voorgedaan. Tot twee keer toe liep de vijfmanscoalitie weg uit de vergadering, zodat er geen meer derheid achterbleef om de agendapun ten af tc werken. Dinsdagavond stemden de overgeble ven oppositieleden wel over een aantal agendapunten, maar die stemming is voorlopig nietig verklaard. De volgende keer zal de stemming echter, ongeacht het aantal aanwezige raadsleden, gel digheid bezitten. Het omstreden nieuwe raadslid, dat dinsdag opnieuw wordt 'geweigerd', heeft woensdag een AROB-procedure aangespannen bij de Raad van State. Dat kon pas na de derde weigering. Wanneer er een uitspraak komt van dit orgaan over de toelating van Schep pers. is afwachten. Er wordt aange stuurd op een 'versnelde' procedure, ge zien de penibele omstandigheden in de Aardenburgse politiek. Het CDA Aardenburg hield woensdag avond in het dorpshuis een besloten ledenvergadering over de bestuurspe- rikelen. die tegen middernacht nog niet was afgelopen. Bestuursleden wensten gisteravond laat geen enkel mededeling te over het besprokene, dit nadat eerder op de avond een verkla ring in het vooruitzicht was gesteld. Onbestuurbaar Aardenburg .de gemeente Aardenburg heeft zichzelf de afgelopen weken dolgedraaid. Bijna vijf maanden geleden ging de be volking van deze West- Zeeuws-Vlaamse gemeente - zoals over al elders in het land - naar de stembus om een nieuwe raad te kiezen. Maar tot op de dag van vandaag heeft dit nieuwe 'elftal' nog nauwelijks één zinnige bij drage aan de besluitvorming kunnen le veren. Formeel struikelblok ls een va cature in de raad. die niet kan worden opgevuld als gevolg van een diepe pat stelling tussen twee eikaar zwaar be- kampende groepen van vijf raadsleden Het ontbreken van een meerderheid in de raad (in welke vorm dan ook) bete kent dat beslissingen volgens de regels van de gemeentewet slechts met grote vertraging kunnen worden genomen Het zittende college van b. en w. - inzet van het conflict - kan alleen lopende zaken afhandelen. Zodra het de raad te genover zich krijgt ontstaat er zoiets als een politiek stollingsproces. De meest voor de hand liggende werkzaamheden aan het begin van een nieuwe raadspe riode (zoals de bemanning van raads commissies) kunnen niet worden uitge voerd. Met de daadwerkelijke voorbe reiding van de gemeentebegroting voor 1983 kan geen start worden gemaakt. Het scheelt nog maar een haar of de gemeente Aardenburg belandt in het stadium van onbestuurbaarheid. Wat er nog van gemeentepolitiek is overge bleven ligt op straat. En de raadzaal is er de laatste tijd keer'op keer een hek senketel. Aanvankelijk leek het erop dat het schuim van de opgeklopte proble men in Aardenburg wel zou verwaaien Binnen de gelederen van het CDA was een conflict ontstaan over de kandida tuur voor het wethouderschap. En dat conflict groeide uit tot een rel. Politiek gesproken stonden voorstanders van - wat men zou kunnen noemen - een nieuw beleid tegenover verdedigers van de in Aardenburg tot voor kort ver trouwde verhoudingen. Maar wie al de verwachting had dat de rel na verloop van tijd vanzelf zou inzakken, vergiste zich. De ontstane vacature in de raad diende om haar kunstmatig in stand te houden en een oplossing te verhinde ren. Intussen lijkt de politieke afmeting van de tegenstellingen al lang achter de horizon verdwenen. In de raad van Aar denburg wordt nog louter op de man gespeeld: emoties, persoonlijke aanval len en alles wat daarmee annex is heb ben de overhand gekregen. In een der gelijke verziekte sfeer loopt letterlijk al les vast. Zelfs iedere goed bedoelde po ging om enige afstand tot het rumoer te nemen en van daaruit op zoek te gaan naar mogelijkheden om tot een verge lijk te komen. Wat zich in Aardenburg (een van Zeelands kleinste gemeenten met ongeveer 4000 inwoners) op het ogen blik afspeelt is weinig verheffend. Het roept herinneringen op (hoewel echte vergelijkingen mank gaan) aan hevige interne spaningen die zich in het begin van de jaren '60 in een aantal Zeeuwse gemeentebesturen hebben voorge daan. Ook toen werd de grens van onbe stuurbaarheid bereikt en soms over schreden. De Aardenburgse toestan den zijn temeer onverkwikkelijk omdat ze naar buiten toe nauwelijks tot een verklaarbaar probleem van politiek ge halte zijn te herleiden. En omdat de ver oorzakers van het tumult kennelijk niet in staat zijn om maar een ogenblik over de schermen heen te kijken die ze zeil hebben opgetrokken. De nuchtere werkelijkheid is intussen dat de lokale democratie in deze kleine Zeeuws- Vlaamse gemeente niet meer functio neert en het werk binnen deze 'lagere overheid' onnodig stagneert. Zelfs hoofdrolspelers in het huidige krach tenveld van de Aardenburgse gemeen tepolitiek geven op eerlijke momenten toe dat ze terecht zijn gekomen in een 'beschamende vertoning'. Maar als puntje bij paaltje komt verdwijnt dat besef weer even snel en lukt het maar niet om tot een wezenlijke doorbraak in de verstarde verhoudingen te geraken. De Aardenburgse raadsleden, stuk voor stuk gekozen door de bevolking om op eigen verantwoordelijkheid een zetel te bezetten, zouden er goed aan doen op korte termijn het gezond ver stand weer eens een kans te geven en een stukje politieke volwassenheid op te brengen. Wat ze de laatste weken hebben laten zien is een wedstrijd in politieke kleinzieligheid. vdM BRUSSEL (REUTER) - De internatio nale vervoersfederatie (ITF) heeft de aangesloten bonden dinsdag opgeroe pen tot een boycot van Poolse schepen, vliegtuigen en ladingen op 10 novem ber. Voor die dag is in Polen een sla king voorgenomen op initiatief van de inmiddels verboden vakbond Solida riteit. De oproep tot de boycot wordt onder steund door het overkoepelende inter nationale vrije vakverbond (IVW) waarvan 132 bonden uit niet-commu- nistische landen lid zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1