PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Lubbers zet VVD met indbod voor het blok Falangisten mochten van Sharon kampen binnen WK-voetbaldefinitief niet in Columbia Jeugdfabriek Twente van start Snuffelt U ook al tussen de Kleintjes? vandaag Rentetarieven hypotheken weer iets lager ZIEKENFONDSPREMIE MOET FORS OMHOOG Kwart Nederlanders zoekt huis Problemen kandidatuur Van der Stoel INFLATIECORRECTIE TWISTPUNT Van der Stee: aow-premie nog 'iets' hoger Af en toe regen Half tot zwaar bewolkt en af en toe tegen. Middagtemperatuur ongeveer 14 graden. Aan de kust tot hard of stormachtig toenemende wind uit zuid tot zuidwest. 25e jaargang no. 250 jjnsdag 26 oktober 1982 EN HAAG - CDA-onderhandelaar Lubbers heeft de WD voor het blok gezet in de gesprekken de kabinetsformatie. Nijpels (WD) zal vandaag moeten laten weten of hij instemt met de »r Lubbers uiterste voorstellen die nu op tafel liggen. Om half twee vannacht, toen de onder- indelingen onder leiding van informateur Scholten na een hele dag praten geschorst werden, id Nijpels nog grote problemem lafloop liet Lubbers weten dat er wat WD-onderhandelaar Nijpels verklaar de na afloop van de gesprekken van nacht, waarin hij is bijgestaan door drie specialisten uit zijn fractie, dat voor de WD de kous nog niet af is. Wat hem betreft gaan de onderhandelingen van daag nog verder. Een afspraak daar voor is met Scholten overigens niet ge maakt. betreft een eindbod op tafel ligt. ünn houdt het CDA vast aan een be lting van de inflatiecorrectie in de en inkomstenbelasting per 1 ja- im. Het zou om een beperking tot 60 went gaan. Volgens Lubbers omvat eindbod overigens het gehele ont- sp-regeerakkoord. fregatten Defensie-specialist H. van den Bergh (PvdA) meent dat het RSV-concem jrote kans loopt een belangrijke order ran de Portugese marine (drie fregat- !en) kwijt te spelen aan het Westduitse bedrijf Bremer Vulcan. De PvdA'er rerwijt de ministers van economische aken en van defensie een te geringe mat voor deze zaak en wil dat Neder land met veel gunstiger financlerings- roorwaarden komt. PAGINA 3 informatiekantoor !c het kantoor van de Arabische Liga a Den Haag wordt een mformatiekan- joorvan de Palestijnse BevrijdingsOr- pnisatie PLO gevestigd. De tweede nan van de PLO-vertegenwoordiging n Bonn. Abdul Rahman Alaoui. zal de lading van het bureau op zich nemen. Volgens de Nederlandse regering mag reen een voorlichtingsbureau ope- zolang men zich maar aan de re- itls houdt. PAGINA 3 lorgen De bewoners van de 'westerse wereld' ajn het meest bezorgd over de grote serkloosheid: gemiddeld 63,7 procent ran de ondervraagden vindt dat het grootste probleem, in Nederland be- firaagt het percentage 70. Uit het on- toroek blijkt verder dat de Nederlan- tos vergeleken met bewoners van an- toe landen de meeste angst voor iemwapens hebben Ook over de toe- temende criminaliteit maakt de Ne derlander zich steeds meer zorgen PAGINA 9 ingevallen Er komen tien maal zoveel privé-onge- rallen (jaarlijks ongeveer 2,3 miljoen) 'oor als m de bedrijven en het verkeer ramen Bij sportactiviteiten gebeuren nlm een half miljoen ongevallen. An dere belangrijke oorzaken zijn: spel ran kinderen iruim 400.000) en 'doe- to-zelf-bezigheden (ongeveer 5X000). Vaste trappen In huls (kin- «fietsen. tegels en deuren hebben an ruim aandeel in de ongevallencij- tes. PAGINA 12 tv-experiment Met de top van zijn fractie was Nijpels vannacht nog in beraad over de onsta- ne situatie. Het is de WD er veel aan gelegen vóór vanmiddag met het CDA tot overeenstemming te komen. Dan debatteert de Tweede Kamer over de belastingtabellen voor de eerste maan den van 1983. Als er nog geen akkoord VVD-fractieleider Ed Nijpels staat na een gesprek met informateur Scholten de pers te woord. is. dreigt het CDA met de PvdA de infla tiecorrectie tegen te houden om daar door de koopkrachtoffers eerlijker te verdelen. Minister Van der Stee (financiën) heeft de Kamer maandag in een brief nog eens laten weten dat het demissionaire kabinet een meerderheidsbeslissing van het parlement zal volgen bij het op stellen van de tabellen. Een gelegen- heidsverbond van PvdA en CDA zou de start van de beoogde coalitie van CDA en WD echter zeer bemoeilijken. Vandaar de verwoede pogingen van AMSTERDAM (ANP) - De voortgaan de rentedaling heeft zich ook maandag weer in de richting van het publiek ge manifesteerd. Zo kondigden de spaar banken van de Stichting Centrum- bank (Centrumbank in Amsterdam, de Spaarbank Rotterdam en de Bonds spaarbank te Breda) aan dat de hypo theektarieven verlaagd worden met 0,25 procent. De basishypotheek met maandbeta- ling komt op 9.5 procent. De Postgiro- RIPS verlaagt vanaf vandaag dinsdag de taneven voor hypotheken met maand- of met halfj aarsbetaling met 0,3 procent. De Nutsspaarbank West-Ne derland laat de rente op hypotheken zakken met 0,75 procent De basishypo theek komt op 9,75 procent. Diverse hypotheekbanken kwamen met verhogingen van de afgiftekoersen van hun pandbrieven, waarvoor de ren dementen op deze beleggingsstukken verder dalen tot plus minus 10 procent. AMSTELVEEN - De ziekenfondspre mie moet per 1 januari worden opge trokken van 9,1 tot 9,8 procent. De awbz-premie (algemene wet bijzonde re ziektekosten) dient met ruim één procent te worden verhoogd van 3,3 naar 4,35 procent. Dit advies zal de Zie kenfondsraad donderdag uitbrengen aan de regering. De grote tekorten hij de ziekenfondsen maken de forse pre mieverhogingen noodzakelijk. De ziekenfondspremie is al enkele jaren niet meer kostendekkend Een „inhaal manoeuvre" wordt door de Raad nood zakelijk geacht. Bovendien was bij de vaststelling van de premie voor dit jaar rekening gehouden met de plannen tot wijziging van de ziekengelduitkeringen van het eerste kabinet-Van Agl. die niet zijn doorgegaan. De kastekorten op deze verzekering wa ren eind 1981 al tot 700 miljoen gulden opgelopen en zullen eind dit jaar ver moedelijk ongeveer een miljard gulden bedragen. De awbz-premie moet bijzonder sterk omhoog omdat het Rijk. uit bezuini gingsoogpunt, zijn bijdrage in deze volksverzekering volgend jaar zal te rugtrekken. Dat scheelt een miljard gulden, die nu uit de premieopbrengst moet worden verkregen. Het is tevens een lastenverzwaring voor de werkge vers. die de awbz-premie geheel beta len. De ziekenfondspremie wordt be taald door werkgevers en werknemers. to Hilversum ls maandagmiddag het fcdedandse aandeel in een Europees '•Revisie-experiment via de OTS-satel- to begonnen. Carel Enkelaar, hoofd ras de dienst televisieprogramma's ran dc NOS, pleitte daarbij voor een toopees tv-programma tegen de ko kende stroom van massa-amusement. De Europese televisie moet eind van Jaar beslissen of men in 1986 ge bruik wil maken van de L-satelUet, die tol operationeel zal zijn. Nieuws uit Zeeland: 2,5 en Binnen- en buitenland: 3 Radio en televisie: 12. financiën: 13. BOGOTA - Columbia zal de eind ronde van het toernooi om het we reldkampioenschap voetbal in 1986 niet organiseren. „Het besluit is ge nomen op economische gronden", stelde president Belisario Betancur maandagavond voor de Colum- biaansc televisie. „Wij hebben dc mogelijkheden en onmogelijkheden van de organisatie onderzocht. Daaruit bleek dat wc noq heel wat andere dingen te doen hebben voor we ons kunnen bezighouden met dc buitensporige eisen van de Fifa en zijn leden". De Columbiaanse beslissing het or- ganisatierecht terug te geven komt niet onverwacht. Het was inmiddels al genoegzaam bekend dat Columbia bij lange na niet kon voldoen aan het voorwaardenpakket van de Fifa dat onder meer een goede hotelaccom modatie en stadioncapaciteit behels de. Ook bij de Fifa. dat het WK'86 tien jaar geleden aan Columbia toe wees. kwam het besluit met als een verrassing. Voorzitter Joao Havelan- ge beweerde vorige maand al dat „er in Columbia niet is gewerkt om om standigheden te scheppen die nood zakelijk zijn voor een dergelijk evene ment". Fifa-woordvoerder Rene Courte zei gisteren: „Wij hebben oilicieel nog geen enkele mededeling uit Colum bia ontvangen. Wij hebben Colum bia daarvoor tot 10 november de tijd gegeven". Pas na die datum zal de Fifa zich wenden tot de voetbalbon den die zich officieus al op dc hoogte hebben gesteld van de eventuele mo gelijkheden. „Het betreft de bonden van Brazilië, Mexico, Canada en de Verenigde Staten", stelde Courte. ENSCHEDE - Gea Ir) en Karin, twee van de 15 werklozen die werk vonden in de nieuwe Jeugdfabriek Twente bv. Gea heeft 4 jaar huishoudschool achter de rug en kon hier direct worden geplaatst. Karin was na haar Mavo eerste twee jaar iverkloos. ENSCHEDE (ANP) - De jeugdfabriek Twente BV is maan dag in Enschede officieel geopend. Het bedrijf heeft vijftien jongeren in dienst en stelt zich tot doel jeugdigen met een beperkte schoolopleiding en langer dan zes maanden werk loos aan het werk te helpen. Door middel van scholing en vorming wil de jeugdfabriek ook de kansen van deze jongeren op de arbeidsmarkt vergro ten. De eerste jaren zullen de exploitatiekosten van de jeugd fabriek worden gedekt door de overheid (elke arbeidsplaats kost nu nog 40.000 gulden per jaar), maar daarna zal de firma zich financieel zelf moeten bedruipen. Momenteel richt de onderneming zich vooral op licht con structiewerk zoals zelfrijdende voederhekken voor koeien. Om het bedrijf op een kwalitatief hoger niveau te brengen en de kennis van. de jongeren verder op te vijzelen is er een ontwikkeling in gang gezet in de richting van de fijnmechani- ca, zoals vissportartikelen en radiografisch te besturen mo delauto's. HILVERSUM-Een op de vier Neder landers is op zoek naar een (ander) huis. Het zijn vooral de mensen met ten laag inkomen minder dan 1670 gulden netto per maanddie een wo ning proberen te krijgen. Van de jon geren lussen de 18 en 25 jaar is 66 procent op zoek naar zelfstandige wonruimte. Dit blijkt uit een enque- le van het bureauuuintomart in op dracht van KRO's tv-rubriek Brand punt. Bijna alle Nederlanders vinden dat er in ons land sprake is van woning nood. Velen hebben de indruk dat de woningnood de laatste vijfjaar is toe genomen. De voorkeur van de wo ningzoekenden gaat vooral uit naar een huurwoning (80 procentBijna de helft van deze categorie woning zoekenden wil per maand een huur betalen van maximaal 500 gulden. Driekwart van de ondervraagden is van oordeel dat de overheid mensen met een hoog inkomen en een lage huur voor de keuze mag stellen: ver huizen naar een duurder huis of blij ven wonen, maar wel meer huur be talen. 51 procent is niet bereid iets van het inkomen in te leveren wan neer dat geld gebruikt wordt voor jongerenhuisvesting. Iets meer dan de helft van het Nederlandse volk zo bereid zijn om een extra belasting heffing van twee procent te betalen om e woningbouw aan extra geld te helpen. Voor het verlagen vande huursubsidies stemde 56 procent. LUXEMBURG - De kandidatuur van oud-minister van buitenlandse zaken mr. Max van der Stoel (PvdA) voor de fkketie van Hoge Commissa ris voor de Vluchtelingen bij de Ver enigde Naties geeft binnen de Euro pese Gemeenschap problemen. En kele Europese landen hebben maan dag op een vergadering van de mi' nisters van buitenlandse zaken van de Gemeenschap hun ongenoegen erover uitgesproken dat er nu van uit de groep van westerse landen in de VN twee kandidaten zijn gesteld. Denemarken heeft de huidige Hoge Commissaris, Poul Hartling. voor een nieuwe termijn kandidaat ge steld. Denemarken had waar- schijnljk verwacht dat Nederland de kandidatuur van Van der Stoel zou intrekken toen de Denen voor Neder land de weg vrijmaakten voor het lid maatschap van de Veiligheidsraad. Nederland handhaaft Van der Stoel echter omdat deze volgens staatsse cretaris mr. Hans van den Broek van buitenlandse zaken meer kans maakt op een meerderheid van stem men in de VN dan Hartling. Andere westerse landen vrezen nu dat door deze onenigheid ermischien een kan didaat uit een andere hoek als com promis zal worden gekozen. Staats secretaris Van den Broek sloot maandag in Luxemburg niet uit dat Nederland en Denemarken nu alsnog gaan overleggen om een oplossing te vinden voor het probleem van deze dubbele kandidatuur. onze parlementaire redactie) Lubbers en Nijpels maandag om al thans op dit punt overeenstemming te bereiken. Na een gesprek met informa teur Scholten in de ochtend, overleg den zij 's middags afzonderlijk met hun fractiespecialisten. Aan het eind van de middag kwamen ze er in een tweede ontmoeting met Scholten opnieuw niet uit Om elf uur gisteravond werd een derde poging ondernomen. De WD wil op 1 januari volledige aan passing van de belastingtabellen aan de inflatie om te voorkomen dat men louter als gevolg van de prijscompensa tie in de salarissen in een hogere 'schijf terecht komt. Het CDA wil in het kader van de overeengekomen 'adempauze' (de loon- en prijsstop voor de eerste maanden van '83) de inflatiecorrectie echter op zijn minst gedeeltelijke ach terwege laten. Mogelijkheden Er zijn verschillende mogelijkheden om op dit punt tot een vergelijk te ko men. Een daarvan is: boven een be paald inkomen (bijvoorbeeld 70.000 gulden) de inflatiecorrectie niet meer volledig toe te passen. Daarmee zou worden bereikt dat de hogere inko mens een zwaarder loonoffer brengen dan de lage lonen en middengroepen. Volgens het beleid uit de Miljoenennota leveren de minima komend jaar 4,5 pro cent in en de hoge inkomens niets Mi nister Van der Stee schrijft in zijn brief dat 'ook niet bevredigend' te vinden. Hij rekent de Kamer voor dat door be- (Slot zie pag. 3 kol. 7) Van der Stee DEN HAAG - De AOW- en AWW-pre- mic zal in 1983 nog iets hoger moeten worden dan het kabinet in de Miljoe nennota al had voorzien. Daarin werd de premie voor volgend jaar geraamd op 12,65 procent, maar dat zal vrijwel zeker 12,70 procent moeten worden. Dit jaar is de premie nog 12,50 procent. Dat is een gevolg van de verwachting dat de opbrengsten aan AOW- en AWW- premies nog meer zullen tegenvallen. Dat schrijft minister Van der Stee (fi nanciën) in een brief aan de Tweede Ka mer. Hij waarschuwt de Kamer daarbij dat de AOW- en AWW-premie verder omhoog zal moeten als de inkomens van de sociale minima stijgen. Op de uiteindelijke hoogte van de AOW- en AWW-uitkeringen is volgens de minister ook de hoogte van de be jaardenaftrek in de belastingen van in vloed. Het kabinet wil deze aftrek (als mede de arbeidsongeschiktheidsaf trek) afschaffen. Over dit voornemen wordt vandaag in de Tweede Kamer ge sproken. In tegenstelling tot de andere belas tingvoorstellen hoeft hierover echter dinsdag nog niet beslist te worden, zegt Van der Stee. Er hoeven immers geen nieuwe belastingtabellen gemaakt te worden voor deze groep mensen. Zij gaan slechts over naar een andere ta riefgroep. binnen te gaan. Daar zijn in ember honderden Palestijnse burg. rs ge dood. Sharon herinnerde eraan, dat de Israë lische autoriteiten na het binnenruk ken van West-Beiroet door het Israëli sche leger te kennen hadden gegeven dat de Israëliërs geen posities zouden innemen in de Palestijnse kampen. Hij verklaarde dat de Libanese falangisten hem een 'georganiseerde macht' had den geleken 'die niet slechts onder druk van de instincten zou handelen'. Na zijn verklaring werd Sharon ondervraagd door de uit drie man bestaande onder zoekscommissie onder voorzitterschap van opperrechter Yitzhak Kahane. Sharon wees erop, dat hij weliswaar al leen de falangisten toegang had ver leend tot de kampen Sabra en Chatila. maar dat het Israëlische kabinet in zijn geheel instemde met het 'beginsel' van die toestemming. De falangisten trokken op 15 septem ber de kampen binnen waar ze onge veer 1.700 Palestijnen doodden. Vol gens Sharon hoorde hij op 17 september om 21.00 uur van het bloedbad dat in de Palestijnse kampen was aangericht. Opperbevelhebber Rafael Eytan belde hem het nieuws door met de woorden „De Libanese strijdkrachten (d. w z. de christen-milities - red) zijn over de schreef gegaan". Direct daarna ging Sharon naar Bei roet. Vanaf 5 uur 's morgens op 18 sep tember staakten de falangisten hun ac tie in de kampen. De minister wees er op, dat de Libanese falangisten de Pale stijnen uit hun land weg willen hebben, omdat ze die als 'vreemde en storende factor' beschouwen. De beslissing om de leden van de christen-militie de kampen te laten uitkammen op guerril lastrijders werd genomen om het aantal slachtoffers onder de Israëlische mili tairen zo klein mogelijk te houden, al dus Sharon. Hij toonde zich ontzet over het bloedbad, waarvan hij zei dat noch de politieke noch de militaire leiders van Israel met de mogelijkheid ervan rekening hadden gehouden. Gistermid dag werd het verhoor van Sharon ach ter gesloten deuren voortgezet. JERUZALEM (AFP/REUTER) - De Is raëlische minister van defensie, Ariel Sharon, heeft maandag voor de onder zoekscommissie naar het bloedbad in twee vluchtelingenkampen in Beiroet verklaard dat hij persoonlijk leden van de christelijke Libanese militie toestemming heeft gegeven dc kampen De Israëlische minister van defensie Sharon itweede van links) tijdens de zitting van de onderzoekscommissie

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1