J PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Sabotage-actie treft kabelnet Amsterdam AKKOORD LAATSTE PUNT FORMATIE DICHTERBIJ Spionageschandaal schokt Engeland kleintjes BRUG VAN DE VREDE Kat of VETHOUDER: DADERS GEEN KWAJONGENS vandaag Reisbureau in de problemen Binnen enkele dagen overeenstemming 9 CLAUS WAS EVEN THUIS CRUIJFF VERRASSING 225e jaargang no. 249 laandag 25 oktober 1982 Wolkenvelden in de ochtend, enkele mistbanken, ove rigens droog weer en ivolkenvelden. jliddagtemperatuur ongeveer 14 gra- ien. Tot matig toenemende zuidelijke wind. 'iefaoCKHOLM (AP) - Duizenden Zweden hebben zondag tussen de ambassades de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie in Stockholm een symbolische 'mense- brug van vrede' gevormd. De deelnemers aan de betoging stonden hand in om de brug tussen beide ambassades te vormen. actie maakte deel uit van de viering van de dag van de Verenigde Naties en ad door de televisie uitgezonden in acht Europese landen. De Russische ambas sadeur Boris Spankin nam aan de manifestatie deel door ahnden te schudden met de betogers. De Amerikaanse ambassade sloeg een uitnodiging voor een dergelijk gebaar af. Organisatoren schatten dat ongeveer 40.000 mensen op een plein in het centrum van Stockholm bijeenkwamen, alvorens naar de Amerikaanse en Russi sche ambassades te lopen De gebouwen liggen ongeveer zeven kilometer uit elkaar. se JISTERDAM (ANP) - In het afgelopen weekeinde is een deel van het kabelnet van Kabel- levisie Amsterdam (KTA) getroffen door sabotage-acties. In de nacht van zaterdag op zondag erden in eerste instantie 21 aansluitkasten vernield, later liep dit aantal op tot minstens 75. ierdoor zijn duizenden televisie- en radioaansluitingen verbroken. Zondag werd hard gewerkt a zoveel mogelijk van de schade te herstellen. Sgens KTA-directeer H. Jacobs zijn öeaansluitingen alle kabels vernield, schade loopt in de tienduizenden flens. «daders zijn natuurlijk geen kwajon- 3. Ik heb uit eerdere reacties van de ding duidelijk maken. Het zal recht streeks invloed heDDen op de tarieven die de Amsterdamse bevolking voor de KTA-aansluitingen moet betalen". Naar zijn schatting zullen de reparatie kosten hoger zijn dan een halve ton. De a de tv-piraten wel de indruk kasten, die eindversterkers en kabels dat het bepaald niet onmoge- idat het uit die hoek komt". Dit zei iddag een voorzichtige wet- G. J. Wolffensperger in een reac- i de vernielingen aan het hoofdste- kabelnet. De wethouder is ook adent-commissaris van KTA. j verklaarde dat er weinig aan deze botage is te doen. „Maar ik kan een storing radio en tv ie televisie-uitzendingen op Neder- Und I en de radio-uitzendingen via de FM van Hilversum 1 en 3 zijn gister- iiond in Zeeland uitgevallen. Tussen £43 en 23.00 uur waren er problemen eet de straalverbinding tussen HUver- Goes. De storing werd veroor- sait door een kapotte voedingsunit stank Opnieuw zat Sas van Gent zondag- nond in de stank. De overlast die aan- nnkeliik in de Witte Wijk voorkwam, azich later over de hele stad uitbreid- a, Is niet afkomstig van de bezinkviJ- m van de CSM. De stank die werd «sargenomen had volgens Sasse be- tSDSs een ammoniak geur die werkte cp de slijmvliezen en de ogen deed tra- venmolen Zeeuwse molen, net buiten het iildbevelandse dorp Nisse staat er (eer als vanouds bij. Afgelopen zater- draaiden de wieken weer na een Hiode van ruim dertig jaar. De res umtie kwam op ruim 450.000 gulden, oorts bezit de molen ook weer een gen molenaar tolidariteri «ondergrondse leiding van hel ofR- «el opgeheven Poolse vakverbond cfcdariteit heeft haar houding tegen- "»de Poolse regering verhard Ineen ekiaring roept de ondergrondse ttnmissie alle leden van de bond en brandstoffen «prijzen voor autobrandstoffen zijn «ads het loslaten van het prijsbeleid plaugustus gestegen. Volgens Kon- onenten Kontukl en de Industrie- hui FNV liggen de prijzen van onder Mere benzine vyf cent te hoog. Ook «Prijs van huisbrandolie geeft een Wenbarende stijging te zien. [Nieuws uit Zeeland: 2 en 5 [Binnen- en buitenland: 3 [Radio en televisie: 7 |U0,11, 12. 13. 14 en 15. bevatten, zijn niet verzekerd. De meer dan 10.000 kasten die Amsterdam telt ALMERE (ANP) - Het reisbnreau Mon dial in Al mere heeft met onmiddellijke ingang al zijn activiteiten gestaakt in verband met financiële moeilijkhe den. Het garantiefonds van de Algeme ne Nederlandse Vereniging van Reis- bnrean's (ANVR) staat garant voor de voortzetting en uitvoering van reizen voor de cliënten van Mondial, die mo menteel op vakantie zijn en voor diege nen die deze .week nog vertrekken. In het laatste geval geldt als uiterste datum 30 oktober. Vakantiegangers die een reis hebben geboekt met vertrek na deze datum krijgen van het garantie fonds hun geld terug. Directeur drs. G. J. A. Couvreur van de ANVR heeft dit zondag desgevraagd bevestigd. Volgens hem gaat het om een totaalbedrag dat „beneden de drie honderdduizend gulden ligt", door het garantiefonds op te brengen. Reisbureau Mondial was behalve als reisorganisator ook actief als boekings kantoor voor andere reisorganisatoren en luchtvaartmaatschappijen. Mondial heeft vestigingen in Amsterdam, Die- men en Bilthoven. Over overname van deze boekingskantoren is overleg gaan de met niet nader genoemde gegadig den. Verwacht wordt dat deze onder handelingen morgen (dinsdag) kunnen worden afgerond. zijn ook niet te verzekeren, aldus de wethouder. In het kantoor van STAD radio Am sterdam in de Johannes Vermeerstraat in Amsterdam heeft zaterdagochtend vroeg brand gewoed. Een kamer waar in zich het archief met geluidsbanden bevond brandde vrijwel geheel uit. De Amsterdamse recherche is er na een onderzoek van overtuigd, dat de brand in het kantoor van STAD radio Am sterdam is aangetoken. „Er is aan de achterzijde van het pand een ruit ingeslagen en benzine naar bin nen gesprenkeld. Daarna is er vermoe delijk een brandende lucifer achteraan gegooid", aldus een politiewoordvoer der. Achttien Amsterdamse journalisten hebben zondag in een verklaring hun verontwaardiging en ongerustheid geuit over de brandstichting in het kan toor van STAD radio Amsterdam. Zij roepen hun collega's op bij alle ver scheidenheid van meningen, juist ter wille van die verscheidenheid, zich soli dair te verklaren met de journalisten van de lokale omroep. De ondertekenaars beschouwen de brandstichting als een aanslag op de persvrijheid. Deze vrouw, die al haar bezittingen door de watersnood verloor, barstte in tranen uit. MADRID - De Spaanse regering heeft zaterdag de door overstro mingen getroffen provincies in het zuidoosten tot rampgebied ver klaard. Volgens een woordvoerder van de regering zijn er bij de over stromingen 23 mensen omgeko men en worden er nog 16 personen vermist. De politie had eerder ge zegd dat er 43 doden zijn gevallen en 28 mensen worden vermist. Za terdag begon de zon in het gebied weer te schijnen en de regenbuien dreven over naar het noorden. Het water begint te zakken en de weg en telefoonverbindingen konden geleidelijk aan hersteld worden. Met speciale treinen en konvooien vrachtwagens worden voedsel, drinkwater en kleding naar de ge troffen gebieden gebbracht. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Er lijkt weer schot te komen in de onderhan delingen tussen CDA en WD voor de vorming van een nieuw kabinet. De eind vorige week gebleken felle tegenstel lingen op sociaal-economisch terrein lijken na langdurige onderhandelingen tussen de fractiespecialisten toch wat te zijn afgezwakt. Tot deze taxa tie komen kringen rond de bei de onderhandelaars Lubbers (CDA) en Nijpels (WD). Het wordt nu niet langer uitgesloten geacht dat de onderhandelaars en kabi netsinformateur mr. W. Scholten bin nen enkele dagen alsnog overeenstem- METAIRIE - Vanaf haar hoge posi tie - een twee meter hoge paal in de buurt van New Orleans - lijkt de kat op de foto haar zelfbewustzijn nog wat te ivillen versterken door op een 'Pas-op-voor-de-hond'-bord plaats te nemen. Het gehavende bord mag voor elke onwelkome bezoeker een waar schuwing zijn dat het soms niet uit maakt of je door een hond of een kat gebeten wordt. DEN HAAG (ANP) - Koningin Beatrix, prins Claus en hun zoons Johan Friso en Constantijn zijn zaterdagmiddag in Nederland aangekomen. Prins Claus zal na het weekeinde terugkeren naar Basel, waar hij in de Allgemeine Psy chiatrische Universitatsklinik een be handeling ondergaat. Dit heeft een woordvoerder van de rijksvoorlich tingsdienst zaterdagmiddag meege deeld. Koningin Beatrix was op 15 ok tober met haar drie zoons voor een kor te herfstvakantie naar haar buitenhuis in het Italiaanse Tavernelle gereisd. Prins Willem Alexander had zijn vakantie al eerder beëindigd. Op de Maasvlakte bij Rotterdam is zondagmiddag rond half vijf een zoge naamde delta-wing, een gemotori seerd zeilvliegtuig voor één persoon, neergestort. De piloot kwam hierbij om het leven. Het slachtoffer is de 34-jarige J. W. Schildmeijer uit Den Haag. De man overleed op weg naar het ziekenhuis. Er was zondagavond nog geen duide lijkheid over de toedracht van het on geluk. Hennie Kuiper en Bert Oosterbosch op hun aërodynami sche fietsen in actie tijdens de Trofeo Baracchi. Het klei nere voorwiel en het omgedraaide stuur zorgden voor een lagere zit, die het draaien van een zwaardere ver snelling mogelijk maakte; dat gebeurde via langere crancks en een groot voorblad (55 tanden). Het Neder landse duo werd tweede op 24 seconden na Gisiger-Vi- sentmi, die de koppeltijdrit met een recordgemiddelde aflegden. Johan Cruij ff heeft Ajax op het spoor van titelprolonga- tie gehouden. De 35-jarige maestro was weer opgelapt voor de uiterst belangrijke uitwedstrijd tegen Roda JC, dat evenveel punten had als de Amsterdammers en 23.000 toeschouwers achter zich had staan. Met Cruijff klaarde Ajax de moeilijke klus routineus. Roda-trainer Piet de Visser zal nieuwe ideeën moeten bedenken om sterke bezoekers te vloeren Pagina 9 Het Zeeuwse voetbalduel tussen Vlissingen en Sluiskil* kreeg zondag een verrassende winnaar. De Zeeuws- Vlaamse debutant in de tweede klas speelde grotendeels met tien man omdat Jos van Mieghem al na een half urn- uit het veld werd gestuurd. Desondanks eiste Sluiskil de winst voor zich op met twee treffers na cfe rust (0-2). Middelburg ging in een uiterst emotionele wedstrijd by Dosko ten onder (2-1). Pagina's 11 en 15 ming bereiken over dit laatst overge bleven knelpunt in de formatie. Ver wacht wordt dat de twee fracties dins dag bij het debat over het dekkingsplan voor 1983 met gezamenlijke voorstellen zullen komen. Tijdens een gesprek van drie uur op za terdagochtend konden Lubbers en Nij pels het nog niet eens worden over de inflatiecorrectie, de solidariteitsheffing en de hoogte van de aanvullende bezui nigingen. Het CDA wil de heffing in het nieuwe jaar nog enkele maanden voort zetten. en tevens de correctie maar ge deeltelijk uitkeren. De WD houdt vast aan de eis dat de correctie volledig ver goed moet worden, en dat de heffing - zoals de bedoeling was - per 1 januari afloopt. Verwacht wordt dat kabinetsinforma teur mr. W. Scholten tegen het eind van de week zijn eindverslag kan uitbren gen aan koningin Beatrix. In totaal is zijn tijdschema nu al precies één week vertraagd. Ondertussen zijn de partij en het wel eens geworden over alle an dere onderwerpen, zodat de formatie nog uitsluitend „hangt" op de invul ling van het financieel-sociaal-econo- misch beleid. De woordvoerder van de informateur maakte zaterdag overigens bekend dat de beide onderhandelaars het eens wa ren geworden over de geschilpunten be treffende onderwijs, de media en ont wikkelingssamenwerking. De financië le kant van deze kwesties, zoals de hoogte van de bezuiningen op onder wijs, zijn daarbij doorgeschoven naar de besprekingen over het te voeren so ciaal-economisch beleid. In de nacht van zaterdag op zondag zijn de 22-jarige K. Siebert en de 24-jan- geR Bink, beiden afkomstig uit Leiden, verdronken in de Oude Rijn. nadat hun auto op de Achthovenseweg in Leider dorp in een slip was geraakt en m het water terecht kwam. LONDEN - Britse politici zijn dit week einde verontrust geraakt over berich ten, dat Engeland aan de vooravond staat van onthullingen over een nieuw en zeer omvangrijk spionageschan daal. De Labour-parlementariër Ted Lead- bitter heeft de Britse premier That cher al gevraagd zo spoedig mogelijk te reageren op liet bericht in de Ameri kaanse krant New York Times, waarin staat dat de Sowjet-Unie jaren achter een uiterst geheime informatie heeft gekregen uit Britse geheime dienst- kringen. De krant citeert een Amerikaanse bron die spreekt over „de meest schadelijke Sowjet-penetratie van de Westerse ge heime diensten sinds de Tweede We reldoorlog". Het zou gaan om informa tie die door de spionage- en contraspio nagediensten van zowel Engeland als de VS is verzameld. De Sowjet-Unie zou onder meer te we ten zijn gekomen dat de westerse gehei- me diensten toegang hebben tot een aantal Russische informatiekanalen. Zij zouden daarna een aantal van die kanalen hebben gesloten, en via andere kanalen valse informatie hebben door gegeven. De precieze omvang van de schade is nog niet bekend, maar volgens het be richt is de Britse regering bezig deze schade te inventariseren. De Britten hebben tot dusver geweigerd een voor- loppc rapport aan hun Amerikaanse bondgenoten op te sturen, aldus de krant. Dat zou irritatie hebben veroorzaakt bij Amerikaanse geheime dienst-functio- narissen, die gewoonlijk nauw samen werken met de Britten. Daarmee wordt op zichzelf verklaard waarom het be richt naar de New York Times is „ge lekt": de Britse regering immers komt hiermee onder druk te staan nu snel voor de draad te komen. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Londen wei gerde zondagavond commentaar te ge ven op de berichten over een spionage schandaal. De Britse geheime dienst is de afgelopen decennia geregeld in dis krediet gebracht door schandalen, waarvan de zaak-Kim Philby wellicht, het meest de belangstelling heeft ge trokken. De berichten over het nieuwe schan daal hebben inmiddels een succesje voor de Britse geheime dienst over schaduwd. Het betreft het overlopen van Vladimir Kuzichkin, een gewezen vice-consul aan de Russische ambassa de in Teheran, die een hoge positie bin- nen de Russische geheime dienst, de KGB, zou hebben ingenomen. Kuzichkin verliet Iran in juni. Sinds dien hebben de Britten zijn kennis ge bruikt om Russische spionagenetwer- ken over de gehele wereld te ondermij nen, en om de KGB van valse informa tie te voorzien. Aan de Russische over loper is inmiddels asiel verleend, zo is dit weekeinde bekend geworden. De Amerikaanse inlichtingendienst CIA heeft Engeland inmiddels *.oe- stemming gevraagd om Kuzichkin te mogen ondervragen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1