•eunhazen en zwartwerkers lestraft met forse boete Toename pleziervaart VOORDEELVAN DE WINTERSCHILDER:f600,- Politiehond vergiste zich Molenmaker maakte van zijn hobby zijn beroep PZC/provincie ICONOMISCHE POLITIERECHTER Alcohol en justitie Boete geëist voor lozen mosselvocht in de sloot fERDAG 23 OKTOBER 1982 ADVERTENTIE jDELBURG - Een vergissing van een politiehond, zorgde vrijdagmorgen tij- tide zitting van politierechter in Middelburg voor een merkwaardig verloop in ktegenA. J.A. (24) uit Vlissingen. De jongeman stond terecht omdat hij had 4een inbraak te hebben gepleegd in een woning aan de Gerbrandystraat in gen. Hij werd bovendien nog van enkele andere misdrijven verdacht, die hij <iel ontkende. De politiehond toees hem echter tot drie keer toe als de dader j om die reden werd Agedurende tien dagen ondergebracht in de gevangenis. Ihond bleek zich echter te hebben vergist: de echte daders hebben inmiddels bekend.Vergissen is niet alleen menselijk, maar blijkt dus ook dierlijk te zijn aldus officier van justitie mr W. van Nierop. Voor de als enige overgebleven inbraak in de Gerbrandystraat, waar Aeen kleurentelevisie, zilveren munten en twee camera's had ontvreemd, eiste de officier een gevngenisstraf van tien dagen met aftrek van voorarrest. A hoeft dan ook niet meer terug naar het huis van bewaring, en voor hem resteren alleen de twintig dagen voorwaardelijk die mr G. Nomes de Vlissinger overeen komstig de eis oplegde. iDELBURG - „Het gaat hier om beunhazerij en zwartwerken, de meest ergerlijke vormen van ;en zonder vergunning. De fraaie verhalen die de verdachten hier ophangen doen me bijna de ïenin de ogen schieten, maar ik wens ze niet te aanvaarden". Aldus vrijdag officier van justitie van Nierop tijdens de zitting van de economische politierechter in Middelburg bij de «handeling van een zaak tegen twee mensen die verdacht werden van handelen in strijd met het stifingsbesluit bouwnijverbeidsbedrijven. dat niet iiaak ging tegen de 40-jarige C. B, uit $emeente Reimerswaal en de 45-jari- p.R. uit dezelfde gemeente. Zij wer- ervan verdacht in de periode au- stus 1981 tot en met januari dit jaar Ivan activiteiten in de bouwsector te 10DDELBURG - De jonge W. van ie V. (22) uit Hoek slaagde er eind iar in om binnen vijf weken iiie misdrijven en één overtre- üng te begaan. Ruim twee weken udat hij achter het stuur van zijn oto was aangetroffen met een al- «holpromillage van 1,72, deed hij tal nog eens dunnetjes over door «teenpromillage van 0,94 in zijn öto aan het verkeer deel te ne- Weer drie weken later ne- perdehij een stopbevel van de po- Bovendien was op dat mo lt zijn rijbewijs al ingetrokken, r deze 'staat van dienst' werd Kjvrijdagmorgen door politierech- iffmrG. Nomes in Middelburg ver- tordeeld tot twee weken gevange- dsstraf en een boete van 150 gul len. Van de V. mag bovendien een r niet meer rijden, inwoner van Hoek ging in de 'out op de Nieuwstraat en de Nieu- rediepstraat in Temeuzen en op de angestraat in Hoek. Officier van ustitie mr W. van Nierop noemde fan de V. iemand 'die zich geen iliksem aantrekt van overheids- aaatregelen'. „Daarom heb ik nu net hem geen cent)e medelijden". !r Nomes gaf de jongeman 'in ern- öge overweging om zijn gehele ge- maar eens te wijzigen' en ver- ordeelde hem overeenkomstig de is van de officier. alcoholrijders kwamen uit «uwsch-Vlaanderen. A. C. (41uit 'Mlippine bijvoorbeeld had op 25 iber van het vorig j aar op de dingsweg in Temeuzen 'om dncipiële redenen' geweigerd de Jtoedproef ondergaan. Waaruit principes dan wel bestonden, cm hij zich vrijdagmorgen evenwel meer herinneren. Het normale lef voor het weigeren van een ioedproef is een boete van 700 gul een rij-ontzegging van ne- umaanden. Zo luidde ook de eis a de officier. Omdat C. zijn rybe- ijs in verband met zijn werk niet an missen, kwam mr Nomes hem is tegemoet door de geëiste j-ontzegging te veranderen in ne en maanden, waarvan vijf maan- envoorwaardelijk. Voor deze 'ruil' ilC. echter wel twee weken in de ivangenis moeten doorbrengen. 'ecordhouder A. V. (56) uit Sint-Jansteen was rljdag recordhouder met een al- iholpromillage van 2,44. Op 11 iptember '81 schampte hij in de Uianastraat in Heilant een fiet- en reed door. V.'s opmerking, >t hij die enorme hoeveelheid rank pas na de aanrijding -en wr de politie hem thuis in de raag greep- had gedronken, wees "Nomes verontwaardigd van de ui t vonnis was gelijk aan de eis: 'ee weken gevangenis en een jaar st rijden. newel C. D. B. (34) uit Aardenburg iderhetpromillage van V. was ge ren, wees de bloedproef bij hem beslist niet onaanzienlijke re- dtaat van 2,33 aan. „Een moorde- op de weg. U mag de hemel hfcen dat er niets gebeurd is", gaf deze Zeeuwsvlaming te Tstaan. B. was op 24 september Jtrapt op de Nieuwstraat in Sluis, ik hier week mr Van Nierop van llandelijke richtlijn (twee weken tvangenis en een jaar niet rijden) B. k zijn rijbewijs niet missen, s'moet de straf uit de lengte of de fcedte komen'. De eis luidde drie tken gevangenis en een jaar niet ben, waarvan de helft voorwaar lijk. Het vonnis was iets milder: we weken gevangenis en een Mrwaardelijke rij-ontzegging van "jaar. B. mag in de weekeinden bter niet in zijn auto stappen. B. (35) uit Axel reed op 20 scp- 'mber '81 met zijn auto het voet- Wgersgebied van de Bierkaai- ïaat in Hulst op en kwam tegen 'n schakelkast tot stilstand. De >naak was alcoholgebruik, het- len een promillage van 1,62 ople- •*de. Het vonnis was gelijk aan Iels:zevenhonderd gulden boete een rij-ontzegging van negen iden. hebben uitgevoerd terwijl mochten. Tijdens de behandeling van de zaak bleek dat het tweetal, al dan niet sa men, in de gemeente Reimerswaal ver schillende keren allerlei bouwactivitei ten hadden ontwikkeld die volgens eco nomisch politierechter mr J. van 't Hof moeilijk gerangschikt konden worden onder het doen van klusjes. De twee wa ren tijdens de periode waarin de verbo den zaken werden uitgevoerd werkloos en hebben nu weer een baan. B. ver klaarde aan de slag te zijn gegaan om te voorkomen dat er thuis een gespannen sfeer zou ontstaan vanwege zijn werk loos zijn. R. verklaarde het gedaan te hebben 'om de dagen door te komen'. Beiden verklaarden dat er slechts een enkele maal geld was verdiend aan de activiteiten en meestal ging het daarbij om kleine bedragen. Mr Van Nierop had zoals gezegd weinig op met de verhalen van de twee en eiste voor beiden een geldboete van zevenhonderd vijftig gul den en een week voorwaardelijke hech tenis met een jaar proeftijd. Activiteiten De raadsvrouwe van B.mr C. Bouvy, bracht naar voren dat er zeker geen sprake is geweest van bedrijfsmatig handelen en vond dat de activiteiten in het geheel niet voldeden aan de defini tie van wat een bedrijf in de bouwsec tor is zoals in het besluit bouwnijver beidsbedrijven verwoord. Mijn cliënt heeft hooguit 75 uur aan dat werk besteed. Gerekend over de gehele periode komt dat neer op drie uur per week. Dan kan je toch moeilijk van een aannemingsbedrijf spreken" aldus de raadsvrouwe. Bovendien verklaarde ze dat B. het zelfde bracht. R. naar voren, absoluut niet op de hoogte was van handelen in strijd met de wet zoals hem ten laste was gelegd. MIDDELBURG - Omdat het de eerste keer was dat een dergelijke zaak voor kwam werd vrijdag tijdens de zitting van de economische politierechter in Middelburg slechts een voorwaardelijke geldboete geëist wegens het lozen van mosselkookvocht op het oppervlaktewater. De economische politierechter ging met de eis mee. De 21-jarige J. K. uit de gemeente Rei merswaal moest zich gisteren voor deze kwestie verantwoorden. Hij was 11 de cember vorig jaar in Yerseke bezig het, mosselkookvocht op een landbouwper- ceel te spuiten. Daarbij raakte een deel in nabijgelegen sloot terecht hetgeen een flinke verontreiniging tot gevolg had. Uit de verklaringen van K. bleek dat dit geheel per ongeluk gebeurd zou zijn. Verder werd duidelijk dat sinds enige tijd tot deze manier van verwerking van het vocht wordt overgegaan omdat blijkt dat dit geschikt is als mestmate- riaal. Ter staving hiervan had K. een verklaring van TNO over de smaenstel- ling meegenomen. Onder andere eiwit ten en stikstof blijkt het mosselkook vocht te bevatten. Bovendien bleek uit de verklaring van TNO dat het vocht, ook wanneer het in het oppervlaktewa ter terecht komt, snel afbreekbaar is. Officier van justitie mr W. van Nierop legde tijdens zijn requisitoir uit dat tot bespuiting is overgegaan omdat deze methode goedkoop is. Wordt het afval op andere manieren afgevoerd dan loopt men namelijk de kans dure reini gingsheffingen te betalen. De officier wees erop dat dit in het droge seizoen niet veel problemen oplevert, wel ech ter in de natte tijd. Hij riep de betrok kenen in de mosselsector op in dat ge val voor een andere oplossing te kie zen. Hij eiste een voorwaardelijke geldboete van vijfhonderd gulden en economisch politierechter mr J. van 't Hof vonniste conform. Dienstenbond CNV Zeeland tegen verhoging BTW MIDDELBURG - Tijdens een ledenbij eenkomst in de Getuigeniskerk in Mid delburg heeft de kring Zeeland van de Dienstenbond CNV zich uitgesproken tegen verhoging van de BTW. Volgens de aanwezige leden zal deze maatregel leiden tot prijsverhogingen, daling van de koopkracht en nadelige invloed op de werkgelegenheid, met name in de bedrijfssectoren waarvan de leden van de dienstenbond deel uitmaken. De bijeenkomst was belegd om van ge dachten te wisselen over het arbeids voorwaardenbeleid van het CNV voor 1983 en de jaren daarna. Aan de hand van de discussienota ging districtsbe stuurder R. Vlietman in op de voorstel len van het CNV om een deel van de prijscompensatie aan te wenden voor arbeidstijdverkorting, andere maatre gelen die de werkgelegenheid kunnen bevorderen en verlichting van de col- lectieve-lastendruk. Men sprak zich po sitief uit over het plan van Vroom en Dreesmann voor een arbeidstijdverkor ting van 40 naar 36 uur per week in de komende vier jaar. De Dienstenbond CBV vindt dat de re gering zich veel meer gelegen moet la ten üggen aan onderhandelingen tus sen werkgevers en werknemers In een discussie onder leiding van de heer A. Maas werd op verschillende punten van het arbeidsvoorwaardenbeleid inge gaan, waarbij ook de invloed van de vakbeweging op de plannen van het nieuwe kabinet naar voren kwam. VLISSINGEN - De pleziervaart is ook in Zeeland de afgelo pen zomer weer toegenomen. De sluis bij Bruinisse, de Zandkreeksluis en de Volkeraksluis behoorden tot de zeer drukke passagepunten. Bruinisse haalde landelijk de twee de plaats met een passage van 43.000 pleziervaartuigen in de periode van mei tot en met september. Vorig jaar waren dat er ruim 200 meer, maar in 1980 passeerden er nog maar 37.000 jachten. Het drukste punt voor de recreatievaart was de Krabbersgatsluis bij Enkhuizen met 47.065 vaartuigen tegen 44.000 vorig seizoen. De Zandkreeksluis, die toegang geeft tot het Veerse Meer, boekte dit jaar 32 687 passanten, tegen 32182 vongjaar. Door de Volkerakjachtensluis voeren dit jaar 38.335 pleziervaar tuigen tegen 35.450 vorig seizoen. De landelijke toename is bijna vijf procent, een cijfer dat ook in zijn totaal wel voor Zeeland geldt. Bij de dienst Verkeerskunde van het ministerie van Verkeer en Waterstaat schrijft men de toename toe aan het mooie weer van de afgelopen zomer, maar ook aan het feit dat er meer vakantie in eigen land wordt gehouden, en dat de boten intensiever worden gebruikt. BIJVOORBEELD Een heel aardig bedrag. Maar 't kan ook meer zijn. Of minder. Dat hangt af van het aantal dagen dat u de winterschilder laat komen. Die vakman zorgt namelijk voor een stevige premie voor particulieren: 50 gulden per man, per dag. Dat tikt aan. Als bijvoorbeeld twee wmterschilders zes dagen bij u thuis in de weer zijn met schilderen en behangen, krijgt u al een premie van 2x6x50= 600gulden. Nogmaals: 't is maar een voorbeeld. Hebt u langer werk, dan wordt de totale premie vanzelfsprekend nog hoger. Gauw verdiend - terwijl uw huis er alleen maar mooier op wordt Kwestie van vakmanschap! Nadat beiden verklaard hadden al ge noeg gestraft te zijn geweest door onder meer kortingen op uitkeringen veroor deelde mr Van 't Hof B en R. allebei tot het betalen van een geldboete van 1500 gulden, waarvan duizend voorwaarde lijk met een proeftijd van een jaar. De economisch politierechter motiveerde deze uitspraak met twee opmerkingen: „Ik kan me voorstellen dat men in een kleine gemeenschap elkaar helpt (in sommige gevallen ging het ook om hulp aan buren) en het is logisch dat men activiteiten verricht die op eigen vak kennis aansluiten, wanneer men een maal zover komt" aldus de heer Van 't Hof. Hij voegde eraan toe met de uit spraak rekening te houden met de maatschappelijke gevolgen in verband met de woonplaats. Hoe at 't dit seizoen preoes met de premie' De toppremie vó En wordt verleend door hel Bedrijfschap Schildersbedrijf vc 150 gulden per man. per dag geldt alleen voor particulieren. en behangwerk dat minstens 3 mandagen vergt, dat wordt uitgevoerd in de periode van 22 november 1982 t/m 11 maart 1983 en waarvoor de aanvraag vóór het begin van de werkzaamheden is ingediend. Voor bednjven. scholen, ziekenhuizen, instellingen, gemeenten en andere lagere overheden geldt een premie van 35 gulden per man, per dag. Alleszins de moeite w3ard dus' Uw schilder kent de voonvaarden en regelt de aanvraag voor u. PubHat* van het Bedrqf schap SctoVJersbwniJ te Rjsw* CZHJ COLIJNSPLAAT - Als je van je hobby je beroep kunt maken, dan mag je niet mopperen. Als het dan ook nog lukt om in het huis te trekken waar je al je hele leven hebt willen wonen, dan kan gerust gezegd worden dat je je zaakjes goed voor elkaar hebt. Rien Versluijs uit Colijnsplaat is één van die gelukkigen. Jaren geleden sleet hij zijn dagen als boekhou der bij een rijwielhandel in Goes. Maar veel liever was hij met hamer en nijptang in de weer in zijn toenmalige woning, de witte molen die even buiten Wissenkerke staat. En nadat hij zich eens in zijn zwarte baard had gekrabt en de zaak met zijn vrouw had doorgesproken, besloot hij een omscholings cursus te gaan volgen voor het timmermansvak. Met name het werken in en met mo lens trok zijn belangstelling. Een on derdeel van de cursus van een stage periode, die Versluijs volgde bij een molenmaker die in Cadzand een mo len restaureerde. Dat beviel zowel Rien Versluijs als de molenmaker zo goed dat hij daar geruime tijd bleel hangen. Maar toen de molenmaker naar Utrecht vertrok, kwam Ver sluijs in de ww terecht. Daar kwam een eind aan toen hij in 1977 zijn ei gen molenmakersbedrijf oprichtte samen met Jan Witten uit Utrecht. restauratie en dat is zonde, zo is één van de motto's van de Zeeuwse mo lenmakers. Wensen Daarmee werd meteen het eerste Zeeuwse molenmakersbedrijf gebo ren onder de toepasselijke naam Sint Victor, de beschermheilige van de molenmakers. Het bedrijf kon begin nen in Nieuwvliet met de restauratie van de plaatselijke molen. Dat Zeeuws-Vlaamse dorpje werd met een ook de nieuwe woonplaats van het gezin Versluijs, waarmee Rien met pijn in zijn hart afscheid nam van de molen in Wissenkerke. Achteraf bezien was dat volgens zijn vrouw Ineke misschien ook maar het beste „Als het 's winters koud was. dan zaten we met dikke jassen aan in de kamer. Het was nogal een frisse bedoening in die molen. Het werd ook veel te klein om met de kinderen in te wonen". Eerste stappen Ineke en Rien Versluijs denken nog steeds terug aan de eerste stappen op weg naar een eigen molenma kersbedrijf. Een hele onderneming, dat is ondertussen wel vast komen te staan. Het nieuwe bedrijf heeft ondertussen de beschikking over een grote werkplaats in Hoofdplaat, waar veel werk kan worden uitge voerd. Langzaam kwamen ook de opdrachten binnenrollen. Hier moest een molen gerestaureerd wor den en daar moest iets hersteld wor den. In Westkapelle werd een stel ling gemaakt, in Oosterland een kruis gestoken - zo heet dat in die termen - in Zuidzande werd een restauratie uitgevoerd en ook één van de Zierikzeese molens kreeg het bedrijf onder handen voor een volle dige restauratie. Rien Versluijs en Jan Witten mikken eigenlijk op één restauratie per jaar. Dat is wat het werk betreft net mooi. anders wordt het te druk voor het tweemansbednjf. dat toch nogal eens in actie moet komen voor klei nere karweitjes tussendoor. Er komt namelijk nog een ander aspect om de hoek kijken bij de werkzaamheden van het enige Zeeuwse molenma kersbedrijf Sint Victor. Alles moet zoveel mogelijk ouderwets worden gemaakt. Dat wil zeggen dat allerlei moderne technieken voor de twee molenmakers uit den boze zijn. Zoiets brengt meteen met zich mee dat het werk niet erg snel wordt uit gevoerd. Zo zullen ze bijvoorbeeld al tijd een wiekenkruis schroeven in plaats van spijkeren. Dat is veel de gelijker dan spijkeren. Ook hebben ze wel een een molenkap met leitjes bedekt, terwijl andere molenmakers daar vaak veel snellere werkwijzen voor hanteren. Er is voor de twee mo lenmakers maar één ding erger dan het gebruik van allerlei moderne hulpmiddelen voor de restauratie van een molen. Dat is een gerestau reerde molen opleveren met de we tenschap dat hij niet gebruikt zal worden. Een gerestaureerde molen moet kunnen draaien, anders staat hij maar te wachten op de volgende Dit voorjaar kwam één van de grote wensen van Rien Versluijs uit. Mole naar P. Bak uit Colijnsplaat stopte met zijn werkzaamheden en trok uit de molen nabij de sportvelden. In de molen en het huis dat daarbij staat, wilde Rien Versluijs al zo'n beetje z'n hele leven wonen en plotseling was de kans daar. Versluijs greep die kans aan en nam zijn intrek deze zomer in de molen. Natuurlijk pakte hij meteen de ha mer en nijptang om het één en ander aan de molen op te knappen en daar is hy nog steeds mee bezig. Maar als dat werk afgerond is dan zal de Co- linsplaatse molen (waarvan wordt beweerd dat hij de oudste in Zeeland is i net als in het verleden lustig draai en. Versluijs wil ook weer graan gaan malen en heeft verschillende fabrie ken aangeschreven of ze belangstel ling hebben voor het meel. Ook parti culieren kunnen te zyner tyd dat meel kopen. Ineke Versluijs doet daar nog een schepje bovenop door huisdier-artikelen te gaan verkopen. Het ligt in de bedoeling komende zo mer activiteiten te organiseren, zoals festiviteiten op de nationale molen dag. De Colijnsplaatse bevolking zal er in ieder geval dik tevreden over zijn. Nu. al komen de inwoners be langstellend kijken als de molen in de weekeinden draait. Rien Versluijs voor zijn molen in Colijnsplaat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 9