Nog drie miljoen extra van provincie voor werk Subsidie voor Markizaatsplan DODE BIJ BOTSING Nu GRATIS wintercontrole bij Gs tegen verminderen ziekenhuisbedden almanak Eerste stappen voor acties in onderwijs Gedeputeerde ontstemd over uitspraken over PSD raad scheepvaart PZC/ provincie a/rhm 2 NOTITIE OVER NIEUW BELEID Noodsignaal BLHP naar Van Agt voor marine-orders MINISTER TREKT BEZWAREN IN NU GECONTROLEERD, WINTERPROBLEMEN ZEEUWSE Huisdieren Ook de ouderen in dit gewest heb ben sinds kort - geheel naar de geest van deze tijd - hun eigen ad viesraad. Dit onlangs geïnstalleer de vergadergezelschap besloot om maar direct een schrijnende kwes tie aan te pakken, namelijk de vraag: mogen huisdieren mee naar het bejaardentehuis? Ja, oordeelde de raad, maar onder een aantal voorwaarden. De ver zorging van het dier mag niet ten laste komen van het tehuis zo la zen we in een verslag in dit dagblad - ook moeten er hygiënische voor schriften in acht worden genomen, alsmede bepalingen ter voorko ming van overlast door medebewo ners. Na een experimentele periode van twee jaar - zo vervolgt het verslag - moeten de dan aan het licht geko men moeilijkheden en mogelijkhe den worden geïnventariseerd. We zijn benieuwd naar de bevindin gen van de huisdieren. PAVILJOEN „DE MEERKOET" Café-Restaurant Wolphaartsdijk tel. 01198-1795 b.g.g. 01100-27053 MIDDELBURG - De provincie Zeeland zal in 1983 „enkele miljoenen extra" kunnen steken in de bevordering van de werkgelegenheid in de provincie. Behalve het werkgelegenheidsfond met 1 miljoen om werk in de marktsector te maken, willen gedeputeerde staten nog een tweede fonds vormen. Daarin stort men voor volgend jaar ongeveer drie miljoen om aldus „een extra instru ment voor werkgelegenheid bevorderende investeringsbijdragen" te gebruiken voor projecten in de sfeer van de overheid. Het dagelijks bestuur maakt dat bekend in notitie aan de staten, die het gevolg is van het oktober-beraad van het Zeeuwse college over het beleid, dat men wil voeren. Bij de begeleidingsbrief voor de begro ting 1983 lieten gedeputeerde staten weten, dat de werkgelegenheid in het beleid de hoogste voorrang zal krijgen. Die lijn wordt in de .bijstellings'notitie onderstreept. Daarbij geeft het college aan, dat andere beleidsterreinen niet verwaarloosd mogen worden. Tegen die achtergrond komt men met het voorne men om in de algemene reserve van de provinci e aan te houden een bedrag van 11.5 miljoen, wat neerkomt op 10 pro cent van de lopende inkomsten van de provincie. „Dat biedt een solide basis om toekomstige tegenvallers op te van gen". In de afgelopen paar jaar heeft de pro vincie aanzienlijk gunstiger geboerd dan was verondersteld in de begrotin gen. Als gevolg daarvan zijn uit meeval lers over 1981 en 1982 een groot aantal extra afschrijvingen geboekt. Daarna blijft voor 1981 nog een batig slot over van bijna 950.000 gulden, terwijl voor 1982 een bedrag tussen de 2 en 3 miljoen als positief saldo wordt verwacht. Dat bedrag met name willen gedeputeerde staten gebruiken om het fonds .bijzon dere voorzieningen' te vullen en daaruit bü te dragen in investeringen, die niet direct de werkgelegenheid in het be drijfsleven, maar de werkgelegenheid als gevolg van overheidsprojecten be vorderen. Gezond Vooral de meevallers van de afgelopen jaren en de manier, waarop in het verleden onder meer aanzienlijke re serves voor huisvesting zijn geboekt en een eventueel aandeel van 4 miljoen maximaal in tekorten van de Wester- schelde-verbindin is veiliggesteld, bie den de provincie enige financiële ruimte voor de komende jaren. Gs ma ken er gewag van, dat de financiële po sitie .gezond' is. Dat geldt ook voor wat langere termijn, tot en met 1987, zo blykt uit de meerja renraming van het college. En hoewel men verwacht dat ook Zeeland de ko mendejaren te maken krijgt met aller lei financiële onzekerheden als gevolg van de „sombere economische situa tie". verwachten gs dat de komende ja ren „een redely ke financiële positie" ge- handhhaafd kan bly ven. Tegenvallers als gevolg van de voor jaarsnota van het rijk en een lagere uit kering uit het provinciefonds - totaal ruim 7 ton - kunnen ruimschoots wor den opgevangen door de ruimte, die vrijkomt wegens extra uitgevoerde af schrijvingen. lagere salarisramingen en méér ontvangen rente. Daardoor is vol gendjaar. in tegenstellin tot wat eerder werd gedacht 2.3 miljoen beschikbaar om extra uitgaven te doen. Gs denken aan - globaal de volgende besteding: personeelsuitbreidingen, die eerst niet werden opgevoerd, kunnen alsnog worden gehonoreerd, tot een bedrag van ongeveer 4 ton; een bijdrage van ongeveer een ton In de uitbreiding van het personeel van provinciale VW met een secretaresse en een stafmedewerker, die het toeris me moet bevorderen; een bedrag van 4 ton voor cultuur, waarover concrete voorstellen nog zul len volgen; evenals in 1982 een extra bedrag van 5 ton voor achterstallig onderhoud aan provinciale wegen; een ton extra voor de stichting Zee land. om mee te helpen de wegvallende bijdrage van het rijk van 5 ton op te vangen (250 mille is intern bezuinigd, 150 mille kan worden gevonden door de jeugdhulpverlening zonder uitbreiding van mankracht uit te voeren); voorts worden opgevoerd onder meer 50 mille onderzoekskosten voor de PPD, 50 mille om de Nutsacademie in staat te stellen de huidige opleidings- mogefijkheden in Zeeland te handha ven. een ton voor meetapparatuur wa terkwaliteit; 20 mille voor het project Joker. 32 mille als subsidie voor het pro ject autistische kinderen; 68 mille om een verbouwing in de griffie uit te voe ren voor de afdeling voorlichting, 35 mille om de activiteiten van Humanitas breder te kunnen uitvoeren en 20 mille als bijdrage in het werk van de landely- ke organisatie speeltuinwerk. Als het beleid van 1983 in de periode tot en met 1987 wordt voortgezet, wordt in 1984 gerekend met een ruimte van by na 1 miljoen; voor 1985 is dan 1,5 miljoen beschikbaar; voor 1986 en 1987 respec- tievehjk 2,4 en 3,3 miyoen. Daarby is geen rekening gehouden met nieuwe wegeninvesteringen. Als de economische groei minder is dan 1 procent kan dat 6 ton schelen en als de opbrengst motorrijtuigenbelas ting gelijk blijft is er slechts 250 mille ruimte. TERNEUZEN - De onderwijsvakorganisaties KOV en ABOP in Zeeuwsch- Vlaanderen hebben gezamenlijk de eerste stappen gezet om te komen tot stakingsacties tegen de maatregelen, die in de onderwijsbegroting 1983 zijn aangekondigd. Zowel de salariskorting van 1,65 procent op de onder wijzerssalarissen als de aantasting van de werkgelegenheid binnen het onderwijs met achtduizend arbeidsplaatsen zullen do inzet van de acties zijn, aldus de organisatie. Woensdag zullen kaderleden van de KOV in hotel Rotterdam te Temeuzen de nadere voorbereidingen van de acties bespreken. Donderdag 28 oktober zal op de afdelingsvergadering van de afdeling Zeeuwsch-Vlaanderen van de ABOP te Biervliet hetzelfde gebeuren. Ook in de rest van Zeeland zullen komende week de actievoorbereidingen beginnen. Na het inleveren van tien procent salaris in tweeëneenhalf jaar met een aantal van 30.000 werkloze collega's is de grens nu bereikt. Verdergaande aanslagen op het onderwijs en de onderwijsgevenden zullen niet geaccep teerd worden, aldus de vakorganisaties. OUDE TONGE - Bij een ernstig verkeersongeluk op de Gre- velingendam is gistermiddag omstreeks halfzes de 38-jari- ge E. J. van Strien uit Nieuwerkerk om het leven gekomen. Het ongeluk op rijksweg M-18, tussen Bruinisse en Oude Tonge. gebeurde doordat Van Strien plotseling met zijn auto begon te slingeren. Hy kwam in de berm terecht, wilde dat corrigeren, maar schoof door naar de andere weghelft, waar bij hy frontaal in botsing kwam met een vrachtwagencombi natie van de firma B. en B. uit Nieuwdorp. Van Strien was op slag dood. De bestuurder van de vrachtwagencombinatie bleef ongedeerd. De auto van het slachtoffer werd geheel vernield. De vrachtwagencombinatie, die in de berm schoof, liep ook aanzieniyke schade op. De rijksweg M-18 was twee uur versperd voor het verkeer. DIJKWEL VLISSINGEN B.V. Pres. Rooseveltlaan 745, Vlissingen Telefoon: 01184-12008 Ook vandaag van 9.00 tot 16.00 u ZATERDAG 23 OKTOBER 1982 MIDDELBURG - Gedeputeerde staten hebben de minister van volksgezondheid en milieuhygiëne geschreven het niet eens te zijn met haar voorstel tot bedden- vermindering in de Zeeuwse ziekenhuizen. Zij vinden, dat de minister haar cijfermateriaal baseert op achterhaalde bevolkinsprognoses (van 1980). terwijl die van 1982 al beschikbaar zijn. De bewindsvrouwe gaat uit van 1140 algemene ziekenhuisbedden en 74 PAAZ-bedden (voor psychiatrische patiënten in algeme ne ziekenhuizen) in Zeeland. Gs baseren hun cyfers op het door de minister aanvaarde regio-advies ziekenhuis situatie Zeeland, dat uitgaat van 1252 algemene en 48 PAAZ-bedden. Als de nieuwste bevolkingsprognoses worden gebruikt-die van 1982- dan komt Zeeland in 1990 op 1237 algemene bedden en in 1995 op 1250. In vergelyking tot het regio-advies geven die aantallen geringe verschillen te zien. Voor 1990 bedraagt het verschil nameUjk 15 bedden en voor 1995 2. Gs wyzen de minister er op. dat dat is te verklaren doordat in de Zeeuwse cijfers rekening is gehouden met specifieke Zeeuwse zaken, zoals de geografische ligging en demografische omstandigheden (veel hoogbejaarden» Worden die omstandigheden buiten beschouwing gelaten en vindt alleen toepas sing van de wettely k 3.7-procentsnorm plaats, dan komt die nuancering er niet uit. Het provinciaal bestuur wyst de minister verder op de toeristische overnachtin gen. die jaarUjks boven de 10 miyoen liggen. Ook dit criterium moet by de becijfe ring worden betrokken. Op grond van al deze overwegingen zeggen gs er niets voor te voelen van hun regio-advies af te wijken. Zij verzoeken de minister de procedure zo aan te passen, dat het rijk- en provinciale beleid op elkaar blijven afgestemd. Vreugde bij de achterblijvers over het wegslepen van de wagens van de vertrekkende groep. ADVERTENTIEt ANTIEK GEVRAAGD voor de a.s. veiling in de Schouwburg te Middelburg VLISSINGEN/ROTTERDAM - Unie BLHP heeft een dringend beri op premier Van Agt gedaan alles in hel k werk te stellen om Ri jn-Schelde-Verol- fekr me zo spoedig mogelijk aan een aantal aanvullende marine-orders te help De Unie BLHP vindt dat noodzakel om te voorkomen dat RSV nog ven in de problemen raakt. De Unie he vrijdag een telegram van die strekk naar Van Agt verstuurd. Dat gebeurde na afloop van een bije komst in Rotterdam, waar de Unie BLHP met haar RSV-kaderleden de si tuatie bij het concern heeft b Zoals bekend gaat de reger_.„ uit, dat pas in de tweede helft van de jaren '80 zal kunnen worden bei met de bouw van een nieuwe 3t gatten voor de koninklijke marine. Vol gens de Unie BLHP is dat voorRSV« laat. In het telegram vraagt de ur premier ook om zich ste voor de plaatsing van t voor de levering van drie P gatten bij RSV. Volgens de a_ lijke plannen zou minstens één van« fregatten by de KMS Vlissingen den gebouwd. Ongeveer een haliM geleden echter werd duidelijk, dat nat L geheel is uitgesloten dat RSV dieorw t-, misloopt, omdat de Westduitse Bremer Vulcan probeert een voetje sen de deur te krijgen. Binnen de NA™ is destyds afgesproken dat RSVdefl« schepen zou bouwen. Van onze Haagse redacteur DEN HAAG - Minister Nypels van volkshuisvesting en ruimtelijke orde ning heeft Bergen op Zoom definitief lokatiesubsidie voor haar woning bouwplannen in het Markizaatsgebied toegezegd. Daarmee heeft hij nu ook officieel afgezien van het handhaven van z'n bezwaren tegen dit plan. Een en ander werd vrijdagmiddag duidelijk, toen de Stichting Natuur en Milieu en de Brabantse Milieufederatie via de Raad van State in Den Haag trachtten te voorkomen dat de voor de woning bouw noodzakelijke landtong in het Markizaatsmeer binnenkort zal wor den opgespoten. De twee milieubewe gingen verzochten staatsraad dr M. Troostwijk om schorsing van de door GS van Brabant en b en w genomen besluiten, waarmee het opspuiten van de landtong mogelijk wordL Wethouder van der Velden van Bergen op Zoom zei vrijdag dat hij zeer recent de brief met de aankondiging van de lokatiesubsidie van Nypels had ontvan gen. Even daarvoor had hy opgemerkt dat de wonmgbouwplanen in het Mar kizaatsmeer. die wat uitvoering betreft nog wel even op zich zullen laten wach ten. staan en vallen met de vraag of nu de landtong kan worden opgespoten. Als er te lang wordt gewacht, dan kan Rijkswaterstaat de Markizaatlokatie niet langer gebruiken. „Dit betekent dan weer dat realisering van de land tong niet langer financieel haalbaar is" Natuur en Milieu en de Milieufederatie ontkennen beide de dringende nood zaak om de landtong op te spuiten- Sterker nog. wanneer de specie uit het te graven spuikanaal door Zuid-Beve- land wel op deze lokatie terecht komt. dan ontstaat er een onomkeerbare si tuatie die dit potentiele natuurgebied onrecht aandoet. Staatsraad dr M. Troostwijk zal bin nenkort laten weten welke belangen hy de voorkeur geeft: die van de milieu organisaties. die op schorsing van de verleende vergunningen aandringen, of die van GS en de gemeente, die stellen dat als de landtong er nu niet komt. Bergen haar bouwplannen in 't Marki zaat wel kan vergeten en zij wat haar woningbehoefte betreft straks in de knel zal komen. MIDDELBURG - Bij een schietpartij en schermutselingen op het Middelburgse woonwagenkamp is de gemeentepolitie binnen korte tijd tweemaal in actie gekomen. Daarbij werd één arresta tie verricht. Er vielen geen gewonden. Oorzaak van de moeilijkheden is een sinds enkele maanden be staande vete die het kamp in twee partijen verdeelde. De klein ste groep, ongeveer tien mensen, kreeg daarbij steun van gelijk gezinden uit de kampen in Goes en Vlissingen. Met het vertrek van de groep van tien naar elders is de zaak vrijdagavond voorlopig beslecht. In de late avond van donderdag op vrijdag werd de politie voor het eerst gealarmeerd in verband met een vechtparty. De naar het kamp gedirigeerde agenten wisten de gemoe deren tot bedaren te brengen. Nadat de rust was weergekeerd trok ook de poli tie zich terug. Kort daarop meldde zich in de nachtelyke uren een bewoner met de mededeling dat er deze keer op hem ge schoten werd. De daarna arriverende agenten konden geen aanhouding ver richten. De 22-jarige G. P. N. meldde zich echter in de loop van vrydag aan het bureau. De Middelburger werd in gesloten en zijn vuurwapen is in beslag genomen. De voorgeleiding aan de offi cier van justitie had vrijdag nog niet plaats gehad. Volgens adjudant G. Heijmans ging het bij het eerste treffen om ongeveer tien mensen. Vrijdagavond kwamen twee mensen, bewoners van respectievelijk de woonwagenkampen in Goes en Vlis singen naar Middelburg. Dit met de be doeling om de twee caravans en de sa lonwagen van de eerder genoemde groep van tien mensen weg te balen. Deze mensen hadden nameUjk beslo ten het Middelburgse terrein te verla ten, zy waren vrijdagavond niet meer aanwezig in het kamp. Tussen de twee mensen die de voertui gen op kwamen halen en kampbewo ners ontstond vrijdagavond een nieuw ADVERTENTIE MIDDELBURG - Gedeputeerde J. D. de Voogd is ernstig ontstemd over uitlatingen die secretaris D. C. J. Bakker van de Raad voor de Scheepvaart tegenover het ANP (PZC van gisteren) heeft gedaan over een ex-kapitein van de PSD en de dienst zelf. De Voogd, die de boten-portefeuille beheert, zal gedeputeerde staten vragen officieel op deze opmerkingen te reageren. Bakker zei dat van een gebrekkig optreden is gebleken bij de gezag voerdervan de 'Prinses Beatrix' tij dens een aanvaring met twee ver ankerde schepen, in maart. De Voogd neemt het de woordvoerder van de Raad voor de Scheepvaart ook kwalyk dat hy de PSD heeft verweten zich onvoldoende te heb ben vergewist van de capaciteiten van de gezagvoerder. Naar de mening van de Zeeuwse vlootvoogd zyn de 'aantijgingen' aan het adres van het betrokken oud-personeelslid en de verwyten aan de PSD 'ongepast'. Daarby wees hy erop dat de zitting van de Raad voor de Scheepvaart uitslui tend plaatsvond om lering uit het ongeval te trekken en er geen ver dachten waren: de raad kan alleen aan kapiteins van Nederlandse zee schepen sancties opleggen. Tegen die achtergrond noemde de heer De Voogd de kwalificaties van de secretaris van de Raad voor de Scheepvaart over deze zaak onge past. „Hij blameert de dienst, ter wijl de zaak zelf nog in onderzoek is bij de verzekering in verband met het schadeverhaal", aldus de gede puteerde. Hij stelde dat de uitlatingen ook ongepast zijn op dit tijdstip, om dat de Raad voor de Scheepvaart na het horen van de getuigen over zes weken schriftelijk uitspraak doet in deze zaak. handgemeen. De in verband met te; weghalen van de wagens aanwezige j» litiemensen wisten echter de vechten den snel te scheiden en een ernstig w fen te voorkomen. Assistentie Tegen zes uur was er wel gevraagd aan het gemeentepolit korps van Vlissingen. In de nabijhod van het kamp werden twee politiesa- gens uit Vlissingen achter de handp- houden, volgens woordvoerder G Heijmans een voorzorgsmaatregel Van bewonerszijde kwam er vrijdag avond kritiek op de handelwijze van Kt Middelburgse politiekorps. Gesteld werd dat deze mensen pas zeer laat am- veren wanneer er moellykhedenzijnin het kamp. „Als het kamp verdronkenis dempen ze de put nog eens" aldus be woner M. Miclüelsen. Adjudant Heymans van de politie be streed vrijdagavond deze beschuldi ging: „Net als In alle andere gevallen gaan we van de stelregel uit uiterlijk binnen een zevental minuten ter plaat se te zyn. Dat is dus ook by het woonwa genkamp steeds zo geweest. By de laat ste schermutseling waren we zelfs al t« plaatse voor de moeilijkheden nen" aldus de adjudant. Geen commentaar wilde hij geven op de beschuldiging van Machielsenende vaak in het kamp als kennis verblij vende Middelburger M. Roosenburg. Beiden hadden verklaard dat het korps discriminerend op zou treden te genover de woonwagenbewoners. Bij het eerste treffen in dc nacht van don derdag op vrijdag zou een agent vol gens dit tweetal gezegd hebben: „Laat k#> ze elkaar maar afinaken". De twee kon den vrijdag nog niet zeggen of ze een aanklacht in zouden dienen vanwop deze kwestie. ADVERTENTIE Een rijkspolitieman bekijkt de totaal vernielde auto, die in botsing kwam met een vrachtwagencombinatie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 2