voltige te paard alex blanchard, de ware halfzware RODE KAAR T VOOR WILL Y (OL RENE) GESCHIKTE SPORT OM VERTROUWD TE RAKEN MET DE VIERVOETERS 'KOOPMAN KAN TOCH NIET ALTIJD EUROPEES KAMPIOEN BLIJVEN?' STOPPER UTERDAG 23 OKTOBER 1982 roltige. Bijna iedere geïnteresseerde in de sport denkt daarbij ongetwijfeld aan gymnastiek, tarnen zo men wil. Aan de ingewikkeld lijkende 'scharen' en andere beenbewegingen op het irnpaard. In de Middelburgse manege de Gouden Draak beoefenen jongeren tussen 12 en 19 jaar ■(voltigeren echter geheel anders. Inplaats van het met leer omhulde staketsel op vier houten iten van de turners voeren de jonge ruiters en amazones van de Middelburgse club hun tellingen op een echt paard uit. De edele viervoeter draaft gedurig grote ronden, terwijl het uit gleden bestaande voltigeteam op de rug van het dier springen om hun 'kunsten' te vertonen. sles als in een circus. Maar met die palering houdt elke vergelijking It een circusvoorstelling echter op fint het voltigeren te paard is streng teglementeerd en de diverse oefe- Len moeten in een strak tempo en perfect mogelijk uitgevoerd wor- Voor elke fout worden punten af- lokken, zoals dat ook bij de turn- at gebruikelijk is. De deelnemers sten verschillende verplichte oefé- gen meester zijn: vrije zit (met de sen los en gestrekt), vlag (een arm snbeen los), molen (met de benen ;«n rondje draaien op de rug van paard) en vervolgens een schaar éten. Ér behoren tevens vrije oefe- nlngén uitgevoerd te worden en de in houd daarvan wordt overgelaten aan de fantasie van de instructrice. pony aan 'huis' De Middelburgse voltigegroep kan dat rustig aan Annet Baas overlaten, want deze 21-jarige instructrice van het team (tevens als zodanig werkzaam bij de manege, die het echtpaar Kalkman in erfpacht heeft van de gemeente) heeft haar hart volledig aan het paard en de ruitersport verpand. Al op jonge leeftijd kwam Annet in contact met pony's en paarden. „We hielden een paar jaar achtereen vakantie in het po nypark Slagharen. Daar kreeg je over dag een pony bij je huisje, dus rende ik alle dagen op dat dier door de bossen in het park of ik hielp in de manege". Nadat Annet mavo-eindexamen ge daan had kwam ze spoedig daarop voor vast bij de manege terecht. Toen ze 17 was ging ze voortvarend aan de slag om allerlei diploma's te bemachti gen: ze volgde de ponyleidsterscursus. twee jaar geleden behaalde ze het di ploma voltigeleidster, ze is assistent- instructrice en ze wil beginnen met de cursus voor instructrice. De hobby eist haar totaal op. „Vroe ger", zegt Annet Baas, „heb ik ook een tijdje aan atletiek gedaan, maar de twee sporten gingen niet samen". Drie jaar gelede'n zag ze instructeur Jan Meijers van de manege de Een dracht bij Serooskerke bezig met vol tige-oefeningen. Dat moest op de Gou den Draak ook gebeuren, vond Annet. braaf paard Het ging er toen maar om een geschikt paard te vinden. Dat is erg belangrijk bij het voltigeren in de ruitersport Me vrouw Corrie Kalkman, de 'bazin' van de manege, maakt duidelijk „Je moet er een erg braaf paard voor hebben. Het belangrijkste is, dat het dier in fei te alles met zich moet laten doen, want soms zitten er drie of vier kinderen op. Je kunt er dus geen rijpaard voor ge bruiken, het moet een ouderwets type zijn, een paard, dat veel massa heeft en sterke benen. Je moet met een lampje naar zulke paarden zoeken". In ver schillende maneges wilde men het voorbeeld van Middelburg volgen, on der andere in Renesse, maar het plan stuitte af omdat de Schouwse club geen geschikt paard kon vinden" meteen geschikt De voltigevereniging Middelburg had geluk toen ze de 10-jarige meme Nicky van Gelderse afkomst van een Wal- cherse paardenhandelaar kocht. An net Baas: „We kenden het paard uiter aard helemaal niet. maar het bleek meteen geschikt voor de voltigesport. Dat is belangrijk, wantje kunt het zo'n dier nauwelijks leren. Bovendien had het de goede inborst". Naast Nickey bleken er nog enkele dieren, Norma, ook tien jaar, de 15-jarige pony Stran ger, alsmede de 5-jarige merrie Alma geschikt voor het voltigewerk. De be langstelling voor het nieuwe onder deel van de ruitersport was enorm (ze ker 40 belangstellenden) en daaruit se lecteerde Annet Baas tenslotte een groep van acht. Wie daar niet bij zit kan zich verder bekwamen in de re creatieve groep. scharrelkip Het is merkwaardig rustig in de ma nege als we een gesprek hebben met mevr. Kalkman en Annet Baas. Bijna alle derttig dertig paarden en pony's van de manege staan rustig te grazen op een stuk grasland, waar ze voor het eerst na vele weken weer eens droge grond onder de benen hebben... De kippen hebben nu ruim baan in de paardeboxen. Een grote hen rent luid kakelend voor ons uit, nadat ze vlak naar een paardevijg een mooi wit ei gedeponeerd heeft. Duidelijk een scharrelkip. Bijna dagelijks is het echter erg druk in de manege. „Het lijkt vaak meer op de zoete inval", merkt Corrie Kalkman op. De Gouden Draak blijkt duidelijk een functie te hebben voor de jeugd, voor meisjes, in de zuidelijke wijken van Middelburg. Soms hangen de kin deren zo maar een beetje rond. maar meestal zijn ze druk bezig met de ver zorging van paarden of wandelen ze met de pony's „En wij krijgen dan de schuld van slechte schoolrapporten", bedenkt mevr. Kalkman. vertrouwd Af en toe komen er een paar van die 'manegekinderen' bij de voltigevereni- ging terecht. Amnet Baas zegt.: „Ze hoeven beslis t niet meteen paard te kunnen rijden. Dat kan later nog wel. Voltigeeren is ook uitermate geschikt om de kinderen vertrouwd te laten ra ken met de dieren". De instructrice voegt er aan toe: „Voltige-rijden is niet gevaarrlijk, voor de deelnemer noch voor het paard. Af en toe gebeurt er bij een afsprong wel eens een ongelukje, maar ze zijn nooit van ernstige aard". De leden van de Middelburgse voltige- groep (tot nu toe de enige in Zeeland) doen ook aan springen en dressuur waarvoor overigens aparte clubs in de manege zijn. Evenzeer Annet Baas. Ze is lid van de landelijke rijvereniging Walcheren. Om de dressuursport steeds beter machtig te worden gaat Annet elke week een les 'halen' bü Zee- lands topdressuurrijdster Suzan Malcrps in Nieuwvliet. Omdat Annet Baas er steeds voor zorgt op de hoogte te blijvan van de nieuwste ontwikkelingen in de volti gesport behoort de Middelburgse groep tot de besten in zijn klasse in het land, terwijl deze ruitersporttak in Noord-Brabant en Gelderland toch al veel langer bekend zijn. Met trots vertelt de Middelburgse instructrice- Tijdens een wedstrijd in het Bra bantse Dongen werden we in een sterk gezelschap van groeoen uit Noord-Amerika, West-Duitsland, Zweden, Frankrijk en Zwitserland derde. Nog voor de sterke Duitse groep. Dat was echt een uitstekend re sultaat". verre reizen Omdat er in Zeeland (nog) geen con currentie is om de degens mee te krui sen moet de Middelburgse voltige- groep steeds verre reizen maken voor zijn wedstrijden. De acht jongens is eenzelfde onderverdeling als in andere takken van de ruitersport: B(eginners) L(icht) M(idden) en Z(waar) gaan over enige tijd zelfs naar een internationale wedstrijd in Hamburg Annet maakt duidelijk: „Nicky gaat niet mee. Het is te ver voor haar. Zoals gebruikelijk werken we op een paard uit de manege ter plaatse". De Middelburgse groep traint nauwe lijks hard voor een plaatsje bij de lan delijke top. Annet: „We oefenen een middag in de week, op zaterdag, maar als er een wedstrijd nadert, dan trai nen we een hele week elke dag". Vooral tijdens de wedstrijd in Hamburg wil de Middelburgse instructrice goed voor de dag komen. Ze verheugt zich op dit gebeuren: „Daar komen de beste volti- gegroepen ter wereld in actie. Daar kun je wat van leren". Op hun beurt geven de Middelburgse jonge ruiters en amazones hun kennis weer door aan anderen. Zelfs aan En gelsen, die vele sporten hebben 'uitge vonden' maar van voltige te paard nog nooit gehoord hebben.... Daarom komen over enige tijd twee bestuurs leden van de Engelse ruitersportver eniging uit Meophane bij Londen naar de Middelburgse manege kennis maken met de jongste tak van de rui tersport. peter verhage Het ruikt er adembenemend naar zweet en latex. Op de bakstenen muur tegen over het bokszaaltje staat gespoten: „Geen RWW omlaag!" Langs de stoep een file kneuzen. „Te koop. Honderd procent 'goet' onderhouden". Grauw, verve loos Amsterdam-Oost. Alex Blanchard arriveert lichtelijk over tijd. De levens loop van een bokser is onvoorspelbaar. Hij zit ook lang niet zo deftig in het pak als op de tv bij Mies. Deze keer gewoon jeans. Aan elke sport zit een geurtje. In de stallen van Duindigt ruikt het naar ammoniak. De geoliede kuiten van Jan Raas herken je vanaf honderd me ter aan de kamfer en bokserslijven stinken gewoon naar eerlijk zweet. De latexgeur is van de schilder. Het af tandse boksschooltje van de legenda rische „Ome" Nelis Bisschop was hoognodig aan een beurt toe. De meuwe Europese kampioen in het halfzwaargewicht („Koopmans gaat eraan m de Ahoy") pakt oorverdovend uit. Hij installeert een cassetterecor der vlak bij de ring en draait de volu meknop op maximum. De training (zes rondjes sparren, roffelen op de speedball. touwtje springen, stootzaki duurt twee uur. Al die tijd davert het zaaltje van de soul. heavy rock en stampend, syncopating ritme. De Bul- derbaan is er niks bij. „Die disco sound heb ik nodig". Soul als dope. Alex Blanchard is 24 jaar. Tien jaar op het canvas. Als amateur twee keer Ne derlands kampioen in het zwaarwel- ter. Bijna vier jaar prof. Recordlijst: eenentwintig wedstrijden. Allemaal gewonnen. Hij beeindigde achttien ge vechten voortijdig. Zo'n knock-outer heeft Nederland nog niet gehad. Ge schatte winstsom: vijftigduizend gul den. Hoog tijd dat die man een Euro pees titelgevecht krijgt. jonger en sneller Maar ook Rudy Koopmans is goed. De Fries maakt al tien jaar de dienst uit; won als prof veertig partijen. Sinds maart '79 Europees kampioen. Jam mer van die dubieus verloren partij om de wereldtitel, maar hier is hij nog altijd onaantastbaar. Of niet soms? „Koopmans is de titel kwijt", consta teert Eric van den Berg simpel. „Rudy is een koele, verstandige bokser, maar Alex is jonger en sneller. Goeie ogen. Hij hoeft maar een gaatje te zien, en de vuist is erin". Eric van den Berg, ex-Arubaan, is de trainer van Alex Blanchard. Hij heeft hem gehaald en gebracht. „Koopmans hoeft met zijn 34 jaar niet te jamme ren", vindt hij. „Het is mooi geweest. Hij kan toch niet eeuwig kampioen blijven? Alex wint. De titel blijft in Ne derlandse handen. We kunnen dus rus tig gaan slapen". Alex Blanchard, de uitdager: cool. harry murré sjiek en recht voor de raap. Hij meet 1 meter 91, maar haalt amper het half- zwaargewicht van 79 kilogram. De Amsterdammer, een soort afgeslankt Ruud Gullit-type, lijkt helemaal geen bokser. Hij heeft meer weg van een ma- honie-houten panlat. Koopmans (1 meter 83; dus veel meer body) slaat hem glad doormidden. Blanchard countert. „Rudy is een sta tische bokser. Niet mooi voor het pu bliek, maar hij wint al zijn partijen. Geweldig efficiënt. Ik kan luisteren naar mijn trainer. Ik heb controle over mijn lichaam. De scherpte van mijn stoten op lichaam en kaak. Dat is mijn kracht. Ik ben snel, veel sneller dan Koopmans". Hij wisselt de cassette. Handschoenen aan voor de volgende ronde. Een flit send gestoken linkse directe. Ben Ti- ben gilt. „Man, je ziet die vuist niet komen!" meerpalen... Ben Tiben is sparring-partner Een ha ven-stuwadoor uit Medemblik met ar men als meerpalen. Een knaap van te gen de honderd kilo, viervoudig Neder lands amateurkampioen in het super- zwaargewicht. sinds kort profbokser. Alex Blanchard: „Aan kermisboksers heb je niks. Ik oefen alleen met jongens die me onder druk kunnen zetten. Ik heb in Miami getraind en in Philadel phia bij Joe Frazier. Goeie contacten. De afgelopen week is Diego Robertson overgekomen uit de VS. Een zwarte bokser. Ook iets zwaarder dan ik. Deze week ga ik met hem in trainingskamp. Vanaf maandag geef ik geen enkel in terview meer. Ik word er doorziek van". In de zesde ronde plaatst Alex Blan chard een rechtse uppercut. Er zit zo veel kracht achter dat kleerkast Tiben even boven het canvas zweeft.Jk heb het figuur van een hoogspringer. Ik had inderdaad beter atleet kunnen worden. Dat is nooit onderzocht. Waarom ik bokser ben? Het begon met Ah. Je zit voor de buis. Je ziet die mooie, zijden jas. De shuffle en de te genstander die op zyn kont valt Ver rek denk je, kan dat zo maar? Dat moet ik ook proberen". Alex Blanchard volgde een opleiding als scheepskok en banketbakker. Hij maakte de middelbare hotelvab- school af. „Ik had graag naar de hoge re hotelvakschool gewild, maar het boksen laat me niet meer los. Ik heb Amerika geproefd. Dat is het einde voor een bokser. Vechten op leven en dood. Bij ons gaat teveel talent verlo ren. Je moet naar Amerika. Dat is het Mekka". Hét "gevecht Koopmans-Blanchard gaat over twaalf ronden. Zo lang heeft de uitdager nog nooit in de ring ge staan. „Bt ben een afwachter. Ik ga niet staan schreeuwen: „Ik ben de bes te" en ik voorspel niet in welke ronde het gebeurt. Maar dat hij eraan gaat is zeker". Blanchard blancheert Koop mans op maandag 15 november in Rotterdam. Mokumse Ali is dan de Ware Halfzwaargewicht. Als hij onder de douche vandaan stapt, ziet hij eruit om door een een ringetje te halen. Een babyface dat weinig klappen heeft geincasseercL Ontwijken, dat is in de bokssport de kunst. „Ik ben gek van boksen. Het is net heroine. Je komt er nooit vanaf. Ik zorg ervoor dat ik er goed blijf uitzien. Brede schouders en platte neuzen. Dat was vroeger zo. Mij kunnen ze meteen inschrijven voor een modeshow. Dan win ik ook". Toen het gebeurde (ik geef liet eerlijk toe), was ik in den vreemde. Zo vreemd was het daar nu ook weer "iet, dat ik er niet de samenvatting van Excelsior- PSVop het beeldscherm kon zien, maar ik kan me niet herinneren dat het geval waarover ik wil schrijven daarin was opgenomen. Ik zag wel het doelpunt dat Ridderhof van Excelsior maakte, het enige doelpunt fan de wedstrijd, waardoor de derde Rotterdamse dub verrassend met 1-0 van PSV won, en het viel mij daarbij weer eens op dat Piet Wildschut er een ken merkende rol in speelde. Ridderhof dreef met de bal iu de richting van het PSV-strafschopgcbicd, werd niet aangevallen, liep toen nog maar een eindje door, Riet Wildschut kwam eraan, en aan zijn manier van lopen verbond ik toen de volgende gedachtengang: -Kom op, Ridderhof. schiet een beetje op met, schieten, *ant anders zet ik mijn voetervoor, en wie weet wat er dan allemaal gebeurt! De bal kan afschampen, en daardoor langs Pim Doesburg in het doel verdwijnen. IR kan m'n voet bezeren, ik kan voor joker komen te staan doordat je me met een scherpe draaibeweging te hakken zet, kortom: hoe langer je draalt, hoe ongewis ser ons beider toekomst met betrekking tot dit enig spelmoment wordt!" "u weet ik ook wel dat het heel gevaarlijk is om ie mands gedachtengang te reconstrueren uit zijn ma nier van lopen of handelen. „Gaat u maar zitten!" - luidde altijd Frans Henrichs vertaling van de gedach tengang van een Tsjechoslowaakse ijshockeyer als de ze een Sowjetrussische tegenstander ondersteboven geduwd had. Maar misschien speelde de gedachtenwe- nico scheepmaker reld van die Tsjech zich op dat moment geheel in diens heup af, en niet in diens hersens. Zo is het ook heel goed denkbaar dat Piet Wildschut op het „moment suprè me" helemaal niets dacht, zelfs niet: „Ik moet tot elke prijs zien te voorkomen dat die Ridderhof op ons doel schiet!", zodat de door mij geinterpreteerde gedach tengang vergeleken moet worden met de vele gedach- tengangen van de onbestaanbare hoofdpersonen in Tolkiens „In de ban van de ring". Daarom zit ik ver moedelijk dichter bij Thijs Libregts' gedachtengang, als ik die als volgt reconstrueer: hoedespeler. hoe vaak is hij nu al niet in de fout gegaan waardoor de tegenstander kon doelpunten, heeft Wild schut langzamerhand niet zijn quotum aan acceptabe le fouten voor een verdediger verbruikt, zou hij, met zijn onmiskenbare capaciteiten, niet tóch een midden velder. of wie weet zelfs een midvoor zijn?" Maar over Wildschut wou ik het helemaal niet hebben zijn aarzeling heb ik in de samenvatting gezien, en de manier waarop Van de Kerkhof zijn tegenstander erin wilde luizen niet! Daarvoor moet ik afgaan op de och tendbladen die ik afgelopen maandag even over de grens in Ootmarsum aanschafte. De Telegraaf en het Algemeen Dagblad vonden het geval blijkbaar niet interessant genoeg om te vermelden. Trouw en de Volkskrant echter wel. Ik citeer de Volkskrant „Renê van de Kerkhof probeerde met een smerige truc Ridderhof aan een rode kaart te helpen. Theatraal liet hij zich vallen alsof hij door de Rotterdammer in het gezicht was geslagen. Er ontstond een oploopje van op wraak beluste PSV'ers en verontwaardigde Excelsior- spelers. maar scheidsrechter Corver deed niets. Een gele. of liever rode kaart aan het adres van Van de Kerkhof zou in dit geval niet misstaan hebben". En Trouw schreef: .Willy van de Kerkhof voerde aan de zijlijn een misse lijk toneelstuk op. De international deed alsof hij door Van Goozen in het gezicht werd geslagen, ofschoon er echt helemaal niets aan de hand was Terwijl hij, net als broer René, toch al niet populair is bij het Rotter damse publiek, lokte hij op die manier alleen nog maar meer fluitconcerten uit". llit deze twee ooggetuigenverhalen maak ik op dat een van de beide tweelingbroertjes weer eens de oude truc van de vermeende kopstoot of vuistslag uit de doos heeft gehaald, waarbij óf Ridderhof. óf Van Goo zen als boosdoener van het veld had moeten worden gezonden, als Charles Corver erin getrapt was. Het kan natuurlijk ook zijn, dat Willy het eerst probeerde bij Van Goozen. en toen dat niet lukte René hetzelfde kunststuk nog eens herhaalde bij Ridderhof (dat hoor je vaak, dat tweelingen dezelfde dingen doen en dra gen). maar dat zou misschien toch wat al te veel van het kwaadaardige binnen één familie zijn. Hoe heerlijk, hoe verrukkelijk, hoe bewonderenswaar dig zou het niet geweest zijn, als René (of Willy) na zogenaamd nog duizelig te zijn opgekrabbeld, het veld zou zijn uitgestuurd in plaats van Ridderhof (of Van Goozen). Wegens misleiding van de scheidsrechter. Mag dat dan niet? Je mag toch ook de tegenstander misleiden met schijnbewegingen? Ja. maar niet door „laat los!" te roepen Je mag de scheidsrechter toch (trachten te) beïnvloeden door ten onrechte voor bui tenspel te appelleren, of te doen alsof je mag ingooien, of je pontificaal voorover te laten vallen in het straf schopgebied? Dat mag inderdaad - tot op zekere hoog te. De scheidsrechter mag er ook een gele kaart voor geven als hij dat nuttig of wenselijk acht. Zelfs een rooie. als hij wil. Hij zal dat maar zelden doen, redene rend dat zulke schijnmanoeuvres „all in the game" zijn. Maar wie op valse gronden probeert een tegenstander geen oor, maar een rode kaart aan te naaien, dus: uit de wedstrijd te verwijderen en een schorsing van minstens drie wedstrijden te bezorgen, overschrijdt alle grenzen van het fatsoen binnen de voetbalwereld. Hij is dan immers erger dan de onderwereld-verklik ker. want die verlinkt ten minste nog een schuldige ten eigen bate. Hij is dan een soort Schalkhaar-agent, en wat dat voor een individu is, of beter was, beste jongens en meisjes, moeten jullie maar eens aan jullie ouders vragen... „Is Plet Wildschut eigenlijk wel een geschikte achter i!D-Jarige merry Nicky poseert uiterst gewillig als de leden van de Middelburg- vMigevereniging een pyramide op haar rug opbouwen in het midden op de wderug, van boven naar beneden: Erik Vaes, Theo Vaes en Janet McGabe, hCorinne Wonder gem, rechts Christa Thier. Links van het paard Carla van iVeele (l) en Ellen Wondergem. Aan de teugel instructrice Annet Baas. We il een stage in de verpleging was de achtste voltigerijdster, Jeanet de Bruin, i aanwezig.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 23