PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Werkgevers en bonden ;een stap dichterbij Arabieren niet achter vredesplan van Reagan Geen nucleaire as Bonn-Parijs WSCOMPENSA TIE HEET HANGIJZER VRIJ DOORBRAAK BLIJFT UIT Ex-Gestapoman betrokken bij de coup in Bolivia iwaarbewolkt en enige tijd regen, la- Kr van het westen uit enkele opklarin gen. Middagtemper atuur ongeveer 14 paden. Matige noordwestenwind, in het oosten eerst nog uit zuid tot zuid- 5 25e jaargang no. 248 iterdag 23 oktober 1982 .IHAAG (ANP) - De levensverzekeringsmaatschappijen ip Nederland hebben itarieven voor nieuwe hypotheken met ingang van vandaag oktober opnieuw en wel met 0,3 pet. De basisrente daalt bierdoor tot 9,6 pet. Deze basis- It geldt in het algemeen voor hypotheken tot en met 75 pet van de executie ve of voor hypothecaire leningen met gemeentegarantie, aldus het Bureau dichting Verzekering. ziet ernaar uit dat de "prime rate" in de Verenigde Staten, de rente die de zien de meest kredietwaardige ondernemingen in rekening brengen, opnieuw over de hele linie omlaag gaat. Vrijdag verlaagde Chemical Bank hel tarief als eerste van twaalf tot 11.5 procent. Kort daarop volgde de betrekkelijk kleine Mitsui Bank in Los Angeles Het tarief van Chemical Bank is het laagste sinds meer dan twee jaar De andere grote banken zitten nog op twaalf procent, maar zullen naar verwachting ook naar 11,5 procent gaan. De prime rate is nu sinds half juli met vijf procent gedaald. Voor die tijd heeft het tarief maandenlang op 16,5 procent gestaan na een hoogte punt van 21.5 procent eind 1980. (Van onze redactie t N HAAG - Veel werkgevers willen volgend jaar geen prijscompensatie meer betalen. Zelfs tiéle loonsverhogingen staan op de tocht. Dit bleek vrijdagmiddag na afloop van het overleg 1de voorzitters van de centrale werkgeversorganisaties en de vakbeweging met elkaar hadden foerd. Gezamenlijk zou men bekijken, of men tot centrale afspraken of tot centrale aanbevelin- kon komen. Deze poging is volledig mislukt. Wel zullen de voorzitters Van Veen en Kok over kele weken nog eens contact met elkaar opnemen om te kijken of er nog 'punten zijn waarover op centraal niveau nog verder kan praten. kondigde aan. dat de werkge- ties over zes weken met Budie zullen komen over de gevol- van arbeidstijdverkorting. Daar nog zullen de werkgevers een plan om iets te doen aan de nog stijgende jeugdwerkloosheid, name hierover zullen Kok en Van icontact met elkaar hebben om te wfop dit punt vanuit de Stichting de Arbeid nog centrale aanbevelin- len worden gedaan. FNV-voorzitter Wim Kok zei. dat de vakbeweging in 1983 een forse stap wil doen met arbeidstijdverkortende maatregelen. Daarvoor wil de vakbewe ging best de prijscompensatie inleve ren per 1 juli 1983 en per 31 december 1983. „Persoonlijk ben ik zover gegaan de prijscompensatie van eind decem ber dit jaar aan de orde te stellen in die bedrijfstakken waar het bijzonder pprovincie Zeeland zal In 1983 enke nen extra kunnen steken in de n de werkgelegenheid ■de provincie. Verder lieten gedepu- ie staten weten dat de werkgele- idd in het beleid de hoogste voor- og zal krijgen. kabinetsformatie van Informateur Stholten bevindt zich in een bijzonder ne fase. CDA en WD zijn het *k na twee dagen van hard onderhan den nog niet eens geworden over het roeren sociaal-economisch beleid. meningsverschillen gaan vooral to de voorgestelde 'adempauze' die dgtnd jaar zou moeten worden door- nbots let gebruik van industriële robots in I Werlandse bedrijven neemt duide- I Ik toe. Vorig jaar waren er 50 In ge- I Wk en tot nu toe al 80. Volgens ïtingen zou een robot een bespa- ran 1,5 arbeidsplaats opleveren. ren te praten over arbeidstijdverkor ting". Volgens CNV-voorzitter Harm van der Meulen zijn er op centraal niveau geen afspraken te maken met de werkge vers, nu nationaal de inlevering van de prijscompensatie voor arbeidstijdver korting, zoals de vakbeweging wil, geen rol meer speelt. „In het overleg met de bedrijfstakken en de bedrijven zullen we dit natuurlijk wel op tafel leggen. Maar we weten nu, dat daar de werkgevers de prijscompensatie in 1983 geheel onder de vloer willen wal sen". VNO-voorzitter Chris van Veen zei, dat zijn organisatie al enkele jaren had ge probeerd het systeem van de volledige automatische prijscompensatie in de Stichting van de Arbeid met de vakbe weging bespreekbaar te maken, maar dat dit tot op dit moment nog niet was gelukt ..We gaan er nu vanuit, dat dit op bedrijfsniveau gaat gebeuren, om dat veel van onze leden niet meer in staat zijn die te betalen", aldus Van Veen. Ook het CNV was aanvankelijk bereid de prijscompensatie per 31 december van dit jaar bespreekbaar te stellen voor arbeidstijdverkorting, zo zei voor zitter Van der Meulen, maar daarvan kan nu geen sprake meer zijn. Zowel Kok als Van der Meulen wezen op het feit dat de uitbetaling hiervan in de be staande arbeidsovereenkomsten is ge regeld. Van Veen deelde mee dat de werkge vers over een week of zes zullen komen met een studie over de gevolgen van arbeidstijdverkorting; daarover kan dan op landelijk niveau gesproken wor den. De FNV- en CNV-voorzitters waren hierover bijzonder pessimistisch. Dat zou volgens hen geen enkel effect meer kunnen hebben voor 1983. „Als die zaak al wordt besproken, hebben we Pasen al gehad", meende Van der Meulen Kok was niet zo pessimistisch over de onderhandelingen op bedrijfsniveau voor wat betreft hel plan van de vak beweging om prijscompensatie in te leveren voor arbeidstijdverkorting. „Veel ondernemers hebben ons al laten weten veel te voelen voor dit systeem. We zullen dus de cao-onderhandelin gen moeten afwachten". PARIJS - De dissidente Cubaanse dichter Armando Valladares. die de afgelopen 22 jaar in zijn land gevangen heeft gezeten, is vrijdag in Panjs aangekomen nadat hij door tussenkomst van de Franse president Mitter rand was vrijgelaten Valladares was tijdens de Cubaanse revolutie een studentenleider en een strijdmakker van Fidel Castro. Maar in 1960 werd hij veroordeeld tol 30jaar nadat hij met Castro's regering had gebroken wegens haar banden met Moskou Op het Parijse vliegveld Orly had Valladares een emotionele ontmoeting met zijn vrouw. Jk dank president Mitterrand voor mijn vrijlating", aldus de Cubaanse dichter. Een machine die naar een menselij ke stem luistert en het gezegde drukt in een andere taal. is wat de Japanse com puterfirma Fujitsu probeert te vervaar digen. Naar ze vrijdag meedeelde, is ze er al in geslaagd een vertaalsysteem te maken dat Japans omzet in Engels, maar de 'vocabulaire' van de computer bevat slechts 7000 woorden en uitdruk kingen. Het bedrijf doet nu zijn best het geheu gen en de snelheid van het apparaat te vergroten en een 'stemomzetter' in te bouwen. WASHINGTON-NEW YORK-NAIROBI RTR, HPD) - President Reagan heeft een ontmoeting van drie uur met een delegatie van de Arabische Liga onder leiding van de Marokkaanse koning Hassan „een belangrijke mijlpaal" genoemd op weg naar vrede in het Midden-Oosten. Geheel volgens de verwachting signaleerde geen van de betrokkenen na afloop een politieke doorbraak. Arabische leden van de Verenigde Na ties hebben vrijdag verklaard dat zij hun pogingen om de Israëlische delega- LA PAZ (DPA) - Klaus Barbie, de voormalige gestapo-chef van Lyon, is betrokken geweest bij de voorbereiding van de militaire staatsgreep, die op 17 juli 1980 in Bolivia plaatshad. Dit heeft de Boliviaanse krant 'Hoy' vrijdag gemeld onder aanhaling van mensen die in verbinding staan met het ministerie van binnenlandse zaken in La Paz. Zowel West-Duitsland als Frankrijk hebben Bolivia verzocht om de uitlevering van Barbie. Zij willen hem berechten wegens oorlogsmisdaden. Naar verluidt bouwde Barbie, die voor de burgelyke stand Altmann heet, met een vooraanstaande Italiaanse rechtse extremist een geheim inlichtin- gennet op over de belangrijkste leden van de democratische partijen en vakbonden in Bolivia. De Italiaan, Pierluigi Pagliai, werd eerder deze maand gearresteerd en aan Italië uitgeleverd. De justitie in Rome verdenkt Pagliai ervan, verantwoordelijk te zijn voor een bomaanslag op het station van Bologna, waarbij in augustus 1980 meer dan 80 mensen de dood vonden. Van Arabische kant werd gesproken op basis van een vredesplan dat de Liga onlangs in Fez opstelde, maar de rol van Israël en de PLO in het vredespro ces komt bij lange na niet overeen met de opvattingen die de VS daarover koesteren en die vastliggen in het vre desinitiatief dat Reagan onlangs be kend maakte. Deelname ITU Israël kan blijven deelnemen aan de vergaderingen van de VN-insteJIing Internationale telecommunicatie Unie. Dit nadat de ITU-conferentie in het Keniase Nairobi donderdagavond paragraaf voor de uitsluiting van Is raël in een Arabische ontwerp-resolu- tie met 61 tegen 57 stemmen had ver worpen. De stemming vond plaats kort nadat uit New York was vernomen, dat Arabi sche afgevaardigden het plan hadden laten vallen om een resolutie in te die nen voor de uitstoting van Israël uit de Algemene Vergadering van de Verenig de Naties. tie uit de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties te stoten, niet hebben opgegeven, maar slechts vertraagd. Zij zullen de stap niet meer zetten op de huidige zitting, die op 21 december eindigt, zei de voorzitter van het Ara bische blok van deze maand, Libiër Ali Treiki. ROSENHEIM lUPl) -Depolitie van Ro senheim in de Bondsrepubliek zou graag in contact komen met een spookachtige lifter die zich openbaarde als de aartsengel Gabriel en die een half dozijn automobilisten de stuipen op het lijf joeg door te voorspellen dat in 1984 het einde van de wereld komt. Ver volgens was hij spoorloos uit hun rij dende auto verdwenen. 'De verschijning werd dinsdag voor het eerst gezien, toen een 30-jarige ambte nares op de grote weg van Salzburg naar München een lifter in spijker broek en met rugzak oppikte. De politie vertelde dat de lifter tegen de vrouw had gezegd dat hij de 'aartsengel Gabriel' was en dat in 1984 het einde van de wereld zou komen. Toen was hij plotseling uit haar rijdende auto ver dwenen. ondanks het feit dat hij de vei- ligheidsgordel om had. De vrouw had verteld dat deze na zijn verdwijning nog steeds dichtgegespt was. Daarna heeft 'meer dan een half dozijn' automobilisten de politie van soortge lijke 'verschijningen' op de hoogte ge steld. Een politiewoordvoerder zei dat naar de 'aartsengel' werd gezocht, maar dat diens neiging om plotseling spoorloos te verdwijnen het zoeken naar hem niet gemakkelijker maakte. Geestelijken aan wie om commentaar werd gevraagd spraken hun ongeloof aan het bestaan van een ongrijpbare engel in spijkerbroek als lifter uit. terugkeer IttNederland centrum buitenlanders jMtdat er betere regelingen moeten taen om buitenlanders naar hun ad terug te laten keren. Een uitge- Wd remigratiebeleid van de over fed moet ertoe leiden dat buitenlan ds de mogelijkheid knjgen om in ötigen land een redelijk bestaan op bouwen ie four tops tar veel groepen is het een probleem slang bij elkaar te blijven Een uit- ttdering daarop vormen The Four ruim dertig jaar houden ze het al timet elkaar. Momenteel zijn ze weer «dg met een naar het zich laat aan- le come-back. Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 7 in 9 Binnen- en buitenland: 3 en 13 Sport: 11 o en televisie: 22 en 23 financiën, economie: 12 if 16,17,19 en 21. De Franse president Mitterrand (links) en bondskanselier Kohl. BONN (REUTER/AFP/DPA) - De half jaarlijkse Frans-Duitse top, die vrij dag in Bonn werd afgesloten, heeft sterk in het teken gestaan van een in tensivering van de militair-politieke samenwerking. President Francois Mitterrand en bondskanselier Helmut Kohl besloten dat hun landen voor taan elk half jaar op ministersniveau overleg zullen voeren over het veilig heidsbeleid en de defensie. Er komt een permanente commissie voor het voeren van geregeld overleg. Mitterrand noemde dit akkoord een van de belangrijkste resultaten van de top. Het is voor het eerst dat Parijs met Bonn gaat overleggen over die aspec ten van de Franse defensiepolitiek, die gevolgen hebben voor de Westduitse veiligheid. Mitterrand zei dat hij met Kohl had gesproken over de nieuwe ge neratie Franse taktische kernwapens voor de middellange afstand, die in de jaren '90 operationeel zullen worden. De opstelling van deze 'Hades'-raket- ten zal ook gevolgen hebben voor de strategische doctrine van Frankrijk, al dus Mitterrand. De Franse kernmacht, de 'Force de frappe' berustte tot dusver op de doc trine van de 'massale vergelding'; Frankrijk zal nucleair terugslaan als de tegenstander Frans grondgebied be dreigt. Maar militaire experts in Bonn en Parijs hebben al aangeduid dat de nieuwe generatie Franse kemraketten er toe leidt dat Frankrijk nauwer be trokken wordt bij de 'vooruitgescho ven verdediging" van West-Europa Mitterranös medewerkers hadden don derdag tegen journalisten gezegd dat de Franse politiek op lange termijn ge richt is op de vorming van een Europese 'afschnkkingsmacht ter vervanging van de Amerikaanse atoomparaplu. Maar vrijdag ontkenden zowel Mitter rand als Kohl met enige nadruk dat er een nucleaire 'as' Bonn-Parijs in de maak zou zijn. die op den duur een al ternatief voor de Amerikaanse nucleai re bescherming zou kunnen worden. Bondskanselier Kohl beklemtoonde dat zeer nauwe samenwerking met de Verenigde Staten vanzelfsprekend ook noodzakelijk blijft. Zowel West-Dults- land als Frankrijk zijn lid van het At lantisch bondgenootschap. Het is geen kwestie van samenwerking met de een of de ander, maar van samenwerking met beiden, aldus Kohl. Kohl, die zijn eerste Frans-Duitse top meemaakte, prees de 'zeer open, zeer vriendschappelijke en zeer hartelijke sfeer' van de besprekingen. Besloten is in januari 1983 het 20-jarig bestaan van het Frans-Duitse vriendschapsver drag feestelijk te vieren. Mitterrand heeft al een uitnodiging aangenomen om de Bondsdag toe te spreken. Nieuwe hobbels voor kabinet T Tit-onderhandelen heet (in w weinig fraai Nederlands) I het proces, waarin eind deze -riV week de kabinetsformatie is beland. Het moet nogal vreemd lopen, wil over enkele weken toch niet een kabinet van CDA en WD op de trappen van Huis ten Bosch rondom de koningin staan. Maar zo snel als WD-leider Ed Nijpels de zaak even bijeen wil vegen vinden de christen-democraten nu ook weer met nodig. Daarom heeft de CDA-fractie beoogd premier Lubbers naar de tafel van informateur Scholten terugge stuurd. Nadere gesprekken zijn nodig om het ontwerp-regeerakkoord op een aantal punten (Lubbers noemde die zelf 'pittig') bij te stellen en te verhelderen De reacties in het land op het door Scholten, Lubbers en Nijpels afgelever de werkstuk hebben het CDA mee aan leiding gegeven om nog een tweede ron de van overleg te eisen alvorens ronduit 'ja' te zeggen tegen de voornemens om met de WD in zee te gaan De pijn zit 'm daarbij vooral in de sociaal-economi sche onderdelen van het akkoord. Een akkoord dat op dit stuk van zaken veel minder een akkoord was dan het leek Het CDA voelde zich namelijk nogal overvallen door het lijstje bezuinigings voorstellen, opgesteld door een van de werkgroepen van informateur Schol ten, dat vooral zwaar ingreep in het on derwijs. Het rumoer, dat vanuit hetzelf de onderwijs voorgenomen maatrege len als dubbel-pakken al vooruit holt. zal aan de bezwaren van het CDA niet vreemd zijn. Opheldering moet er vol gens Lubbers' fractie ook komen over wat er nu wèl en wat niet valt onder een bevriezing van inkomens en prijzen per 1 januari 1983. de dag waarop de 'adem pauze van Scholten' zou moeten in- Het politieke nut van zo'n poging om een constructief gesprek op gang te brengen tussen overheid, vakbeweging en werkgevers met als doel brede over eenstemming over het sociaal-econo misch en financieel beleid, is de laatste dagen erg verschillend beoordeeld. En over de kans dat tijdens zo'n bevrie zingsperiode in de inkomens en prijzen (waaronder ook belastingen) toch weer allerlei onvoorziens zou gaan ontdooi en, is al een complete spraakverwarring ontstaan. Er is dus veel aan gelegen dat vaagheden en onduidelijkheden snel worden opgeruimd. In het andere geval is zo'n adempauze kansloos. Vakbewe ging en werkgevers moeten zonder te rughouding kunnen deelnemen aan zo'n gesprek over de beste aanpak van de economische crisis. Een toekomstig kabinet dwingt partijen in een vroeg stadium om de tafel. Daarmee worden verwijten achteraf ondervangen dat ze niet hebben kunnen meepraten. Vakbe weging en werkgevers zitten er met elk een eigen verantwoordelijkheid en het is dus onmogelijk hen te committeren aan uiteindelijk kabinetsbeleid. Maar ze zijn wel verplicht om met de kaarten op tafel te komen. Kiekeboe spelen met een schuin oog naar de eigen achterban is haast onmogelijk onder dergelijke omstandigheden In ieder geval later bijzonder ongeloofwaardig Wanneer CDA en WD voor het har moniemodel van de 'adempauze' kiezen en daarbij een open instelling van vakbeweging en werkgevers ver wachten moet de methode zelf ook wa terdicht zijn. En dat is - zo bleek de afge lopen dagen - bepaald nog niet het ge val. Enkele netelige vragen doken al meteen op. Wat gebeurt er met de soli- dariteitsheffing, die per 1 januari 1983 afloopt? (De extra belasting, per 1 juli jl. ingevoerd om het werkgelegenheids plan yan Den Uyl te financieren) Wat gebeurt er met de zogeheten inflatiecor rectie op de belastingtarieven? (De aan passing in de tabellen om de geldont waarding niet nog eens extra op de be lastingbetaler te verhalen) Lubbers en Nijpels hebben die vragen bij hun ont werp-akkoord open gelaten. Het gebrek aan duidelijkheid in beide gevallen lijkt trouwens op een niet onbeduidend aan tal punten typerend voor het voorlopi ge karakter van de afspraken, op papier vastgelegd. Voor een deel is dit bezwaar terug te voeren naar de werkwijze die informateur Scholten heeft gevolgd door twee werkgroepen uit de deelne mende partyen (één voor welzijnsaan- gelegenheden en één voor sociaal-eco nomische vraagstukken) los van elkaar te laten opereren. Toen de rapporten, van die clubs op tafel lagen kwamen de tegenstellingen pas goed aan het licht. En bij besprekingen in de fracties i met name in het CDA) bleken ze eerder m omvang te groeien dan af te nemen. In tussen is duidelijk dat er op de weg naar een CDA-WD-kabinet nog hobbels lig gen. die een eerder niet voorziene ver traging zullen opleveren. Hetuit-onder- handelen zal dus nog wel even duren. Een adem-pauze is makkelijker be dacht dan nauwkeurig omschreven. vdM Tv-piraten storen Amsterdamse kabel AMSTERDAM-Tv-piraten in Amster dam hebben vrijdagavond gedurende een half uur de televisie-uitzendingen gestoord uit protest tegen het besluit van B. en W. met ingang van vandaag de tv-piraten van het kabelnet te we ren. De uitzendingen van Nederland 1, de drie Westduitse en de twee Belgi sche zenders waren tussen acht uur en half negen vrijdagavond niet te vol gen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1