in PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Regeerakkoord is nog diet naar wens CDA Hoe 'echt' zijn 43 Rembrandts? Drie doden na Spartak-Haarlem 'ERDER ONDERHANDELEN NODIG Laurens af naar Tokio Israël wordt niet uit Algemene Vergadering van de VN gestoten 55e jaargang no. 247 njdag 22 oktober 1982 feel bewolking in de ochtend eerst nog opklaringen ^plaatselijk mist. In de loop van de "tag toenemende bewolking later ge bigd door regen of motregen. Middag- temperatuur ongeveer 16 graden. tamse bv sinds 1881 UW VERWARMINGSINSTALLATEUR Postbus 154 - 4460 AD Goes - Telefoon 01106-1740 (Van onze sportredactie Dj lARLEM - Volgens berichten zijn er vlak na de wedstrijd tussen Spartak lilou en Haarlem onder de toeschouwers drie doden gevallen. Volgens dezelf- analen vielen in het gedrang, dat na afloop in het Lenin-stadion ontstond, een groot deel van het 20.000-koppige publiek betrokken raakte bij een iale valpartij, tevens 60 gewonden. In dc chaos werden volgens Haarlem- gorters honderden mensen onder de voet gelopen. Ambulances reden af en s.met mensen die breuken aan armen en benen hadden opgelopen. Bij de Nederlandse ambassade in Moskou was het officiële bericht binnengeko men, dat drie doden waren gevallen. Dit werd later ook bevestigd door Russen, die Haarlem-fans begeleidden. Er waren geen Nederlanders betrokken bij het inci dent. Sommigen moesten wel een goed heenkomen zoeken De heer Van den Bosch uit Haarlem, die samen met zijn vrouw en vier andere Slot zie pagina 15 kolom 2) Van onze parlementaire redactie HAAG - De fractieleiders Lubbers (CDA) en Nijpels (WD) zullen de komende dagen nog onderhandelen over de laatste problemen rond het regeerakkoord. De CDA-fractie wilde ftderdag nog niet instemmen met de voorstellen van informateur Scholten. De WD deed dat A hoewel ook die fractie nog een aantal wijzigingen voorstelt. 2H >ide fracties spraken de politieke wil uit om met elkaar in zee te gaan. Op de vraag of de illen van Scholten daarvoor voldoende basis zijn, gaven ze echter uiteenlopende antwoor- iDe CDA-reactie was „nog niet, tenzij...". De WD antwoordde „ja, mits...". van zijn fractie volmacht ide onderhandelingen over het ont- rp-regeerakkoord af te ronden. Lub- i moet echter bij de CDA-fractie te- TJamn met de resultaten van de na- gesprekken. De bezwaren in die I ajajn groter dan bij de liberalen, jvan beide fracties gaat er overi- i van uit dat de resterende proble- de vorming van het beoogde kabi- net-Lubbers nog in de weg zullen staan. De afspraken die nog gemaakt moeten worden, betekenen wel onge veer een halve week vertraging. Donderdagavond zijn Lubbers en Nij pels met elkaar aan tafel gaan zitten voor „een nadere oriëntering op de nog openstaande vraagstukken Vanmid dag praten de twee onderhandelaars verder onder leiding van informateur Scholten. Daarbij komt dan ook de ver deling van de departementen over de beide partijen aan de orde. Tegen de in het ontwerp-regeerakkoord f, wrdenaftrek ijffl huis Ondernemingsraad van de Ko- ailljke Maatschappij 'De Schelde' het volledige rapport 'De huidige 'ie en toekomst van RSV'. Dit zij de directie meegedeeld tijdens sa overlegvergadering. Tweede Kamer is sterk verdeeld ïhet voorstel van het demissionai- kabinet om de vaste aftrek voor be- m arbeidsongeschikten af te Minister Van der Stee wil tttdeafschaffing van de aftrekken in aalzo'n 130 miljoen gulden bezuini- Vooral mensen met een hoge '.'.O-uitkering worden hiervan de du- éulden vrouwen met kinderen StaOiankelijk zijn van een bijstands- bering zijn bijna allen gedwongen dulden te maken. Hun financiële po ne is zó slecht dat ze niet meer kun- »ibezuinigen. Bovendien leidt deze "are belasting tot moedeloosheid en duldgevoelcns. (Van onze parlementaire redactiei DEN HAAG - Laurens Jan Brinkhorst, fractieleider van D'66 in de Tweede Kamer, gaat definitief de politiek verlaten. Hij heeft donderdag de benoe ming aanvaard van permanent vertegenwoordiger van de Europese Ge meenschap in Tokio. Brinkhorst is voor die functie voorgedragen door de Duitser Wilhelm Haferkamp, Europees commissaris voor buitenlandse betrekkingen. Brinkhorst, staatssecretaris voor Europese zaken in het kabinet Den Uyl. was hoogleraar Europees recht in Groningen. Voordat hij in de po litiek stapte vervulde hij de o.a. de functie van directeur van het Euro pa-instituut van de Leidse univer siteit. De nu 45-jarige Brinkhorst werd op voordracht van Hans van Mierlo staatssecretaris voor Europese za ken in het kabinet Den Uyl. Bij de besprekingen rond de kabinetsfor matie Van Agt n werd hij getipt als minister van buitenlandse zaken. In zijn politiek handelen heeft het „Europees denken" bij hem altijd een voorname rol gespeeld. Brink horst begint november al met zijn werkzaamheden in Japan De huidige fractie-voorzitter van D'66 zegt in zijn politieke leven één fundamentele fout te hebben ge maakt. „Een fractieleider behoort in principe tegelijkertijd lijsttrek ker te zijn. Dat heb ik niet gedaan". Zoals bekend voerde Jan Terlouw, die waarschijnlijk ook uit de actie ve politiek stapt, de D'66-lijst bij de laatste verkiezingen aan. voorgestelde bezuinigingen op onder wijs, onder meer door vergroting van de klassen, maken beide fracties bezwaar. Nijpels zei dat de onderwijsgevenden niet dubbel gepakt mogen worden. Het CDA wil dat bezuinigingen over het to tale ambtelijke apparaat worden ge spreid in plaats van ze te concentreren op bij voorbeeld het onderwijs, aldus Lubbers. De CDA-leider wil dat er voor de twij felachtige bezuinigingsvoorstellen „iets anders in de plaats komt" in het ontwerp-regeerakkoord. Nijpels tilt er iets minder zwaar aan. Wal de WD be treft, mag de nadere invulling van de 1,6 miljard aan bezuinigingen ook in het te vormen kabinet geschieden. Verder wil de CDA-fractie „meer hel derheid" over de gevolgen van het in het ontwerp-regeerakkoord uitgestip pelde financiële beleid voor de sociale uitkeringen en de ambtenarensaians- (Slot zie pag. 8 kol. 5) STOCKHOLM - De Nobelprijs voor literatuur 1982 is toegekend aan de Colombiaanse schrijver Gabriel Garcia Marquez. Dit is donderdag in Stockholm bekendgemaakt. Garcia Marquez kreeg de prijs voor zijn ro mans en novellen die het fantastische met het realistische combineren en het leven en de conflicten van een heel continent laten zien, aldus de Koninklijke Zweedse Academie van Wetenschappen in het jurvrapport. De 54-jarige auteur is vooral be kend door zijn boek 'Cien Anos de Soledad' (Honderd jaar eenzaam heid). De prijs bedraagt dit jaar 1.15 miljoen Zweedse kronen (430.000 gulden). Marquez' internationale faam lijkt zijn talent niet te hebben aange tast, zo meende de jury. Hij heeft zijn positie als zeldzaam verteller steeds meer bevestigd. Zijn talent, rijk gelardeerd met materiaal uit verbeelding en ervaring lijkt onuit puttelijk. zo zei de academie. In het rapport werd ook zijn journalistiek werk genoemd, waarin hij zich 'sterk betrokken' toont met de ar men. Garcia Marquez is de 16e niet-Eu- ropese winnaar van de prijs. De secretaris van de academie, Lars Gyllensten, verklaarde don derdag dat er geen onenigheid had bestaan over de keuze van de win naar. (Zie pagina 19). ARABISCHE POGINGEN GESTAAKT NEW YORK (RTR) - De Arabische afgevaardigden bij de Verenigde Naties heb ben donderdag tijdens een vergadering achter gesloten deuren besloten hun streven Israël uit de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties te zetten, op te geven. Het besluit werd unaniem genomen, zo is uit welingelichte bron verno- In plaats hiervan willen de Arabische afgevaardigden een voorbehoud ma ken bij de Israëlische geloofsbrieven in een schriftelijke verklaring aan de voor zitter van de Algemene Vergadering. Ondertekening van die verklaring staat ook open voor niet-Arabische landen. Het ligt in de bedoeling deze verklaring in te dienen voor aanstaande maandag, wanneer in de Algemene Vergadering over geloofsbrieven wordt gepraat. In de schriftelijke verklaring zal worden gesteld dat Israël zich niet houdt aan resoluties van de VN over onder meer de Palestijnen en Jeruzalem. Het is niet voor het eerst dat sommige landen een dergelijk voorbehoud ma ken en Israels deelneming aan het werk in de Algemene Vergadering zal er niet door aangetast worden. Het weer op gang brengen van het vre desproces in het Midden-Oosten wordt ernstig bemoeilijkt door de voorwaar den die Israël stelt voor een terugtrek king van zijn troepen uit Libanon. Dit is donderdag in Washington in Ameri kaanse regeringskringen vernomen. Aan de vooravond van de besprekingen tussen de Amerikaanse regering en een afvaardiging van de Arabische Liga over de problemen in het Midden-Oos ten, toonden Amerikaanse functiona rissen een diep pessimisme over de kan sen op een akkoord dat moet leiden tot een spoedige terugtrekking van de Is raëlische troepen uit Libanon. VLISS1NGEN - Een Vlissingse sportvisser, de heerM. S. Kleinstra, heeft donderdag bij het vissen in de Buitenhaven een zeerob waargeno men. Het dier, aldus de heer Klein stra zwom geruime tijd in de haven, om daarna richting Westerschelde te verdwijnen. De sportvisser dacht eerst dat het een duiker was, maar al spoedig bleek het om een „nog jonge" zee rob te gaan. enkele plaatsen in Nederland wor- groepen opgericht van langdurig Bozen die in het bezit zijn van een sahuis. Ze willen bereiken dat lang- teg werklozen een volledige bij- ■®isuitkering krijgen zonder dat ze ■spiicht worden eerst hun eigen huis Weten' viaspeciale by'standslenin- «toities -lebben dit jaar meer Nederlanders »mervakantie in eigen land door bracht dan voorgaande jaren. Het ■®sme naar het buitenland stag- "wie Verder gingen meer mensen Wde auto op vakantie. Caravans en T.ivagens komen steeds meer in fieuws uit Zeeland: 2, 5, 7 ®9 Binnen- en buitenland: 3 tn 13 Opinie en achtergrond: 4 15 Varia: 17 Kunst en cultuur: 19 Radio en televisie: 21 financiën, economie: 23 LEIDEN - Het schilderij van de 'la chende jongeman' in het Amsterdamse Rijksmuseum blijkt geen echte Rem brandt. Het schilderij, dat dagelijks vele bezoekers trekt, deelt dit lot met nog 43 andere, die volgens het stan daardwerk van de kunsthistoricus Abraham Bredius door de grote mees ter tijdens zijn Leidse periode werden geschilderd. Bovendien kunnen er vraagtekens gezet worden bij nog eens zeven werken, die mogelijk omstreeks dezelfde periode vervaardigd werden door Rembrandts vriend en medewer ker Jan Lievensz, of door zijn leerling Gerard Dou. Slechts 42 werken uit de periode 1625-1631 blijken met zeker heid aan Rembrandt zelf toegeschre ven te kunnen worden. Deze feiten werden donderdagmiddag in de Leidse Lakenhal bekendgemaakt door de kunsthistoricus prof. J. Bruyn, ter gelegenheid van de presentatie van deel I van 'A Corpus of Rembrandt paintings', waaraan sinds 1966 door een team van wetenschappers is gewerkt. Helemaal opzienbarend zijn hun con clusies echter niet. want al in de jaren '60 kwam prof. dr. H. Gerson tot de slot som dat ongeveer 20 van de door Bre dius gecatalogiseerde werken niet au thentiek genoemdfExchten worden. Daarnaast bestonden ook toen al grote twijfels ten aanzien van vnjwel alle werken die geen genade konden vinden in de ogen van het onderzoeksteam van prof. Bruyn. Aan de andere kant werd ook een werk aan de lijst toegevoegd, dat door Gerson niet erkend werd en dat zich momenteel in een collectie m Turijn bevindt. De voorbereidende werkzaamheden voor deel II en III van deze Rembrandl- studie, die in totaal vijf delen zal om vatten, doen vermoeden dat de komen de jaren voor de Rembrandt-vorser nog verschillende verrassingen zullen opleveren. Prof. Bruyn sprak in dit verband niet tegen dat het totaal aan 'afgekeurde' schilderijen wel eens rond de honderd zou kunnen liggen, terwijl er anderzijds werken bij ko men die door Bredius en Gerson zelfs niet gekend waren. Exacte gegevens hierover zijn nu nog niet bekend, maar wel zijn alle aan Rembrandt toegeschreven schilderijen inmiddels aan een nauwkeurig onder zoek onderworpen; niet alleen vanuit kunsthistorisch oogpunt, maar ook met behulp van röntgenfoto's en een verscheidenheid aan proeven in labora toria in Nederland en West-Duitsland. Medewerking Over de medewerking van de eige naars kon prof. Bruyn niet klagen, al voegde hij er wel aan toe dat sommi gen zich niet precies gerealiseerd zul len hebben wat er op het spel stond. Tijdens het gehele onderzoek, maar vooral bij de twijfelgevallen, werden stijl en kwaliteit als doorslaggevende criteria gehanteerd, terwijl men in de uiteindelijke studie bovendien een mi nutieuze beschrijving tracht te geven van het verfoppervlak. De daaraan verbonden studiereizen en de vele illustraties, afdrukken van de röntgenfoto's en detailstudies maken de uiteindelijke uitgave, ondanks fi nanciële steun van de Nederlandse Or ganisatie voor Zuiver Wetenschappe lijk Onderzoek, dermate kostbaar ruim 700 gulden per deel) dat uitgeverij Martinus Nfjhoff in Den Haag voorlopig alleen een oplage van 1000 exemplaren ten behoeve van bibliotheken en weten schappelijke instellingen verantwoord achtte. Geen 'verboden toegang' in VN "P\e georganiseerde actie ■L'om Israël uit de Algeme- ViM ne Vergadering van de Ver- enigde Naties (VN) te werken |- - - lijkt bij nader inzien beèin- 1 diga. De afgevaardigden van de Arabische landen hebben gisteren - gezwicht voor Amerikaanse dreige menten - kennelijk besloten hun pogin gen in die richting op te geven Bij de stemming in de commissie voor de ge loofsbrieven volgende week (de com missie die ieder jaar opnieuw nagaat of landen gerechtigd zijn aan het VN-werk mee te doen) zullen ze nu nog uitslui tend een voorbehoud maken. Maar dat zal het lidmaatschap van Israël binnen de volkerenorganisatie niet wezenlijk beïnvloeden. Nog juist op tijd is zo een onheilspellende ontwikkeling gestopt; de groeiende en langzamerhand regel recht bedreigende beweging binnen de VN om een deelnemer te boycotten en internationaal te isoleren. Een actie, re gelrecht in strijd met de grondbeginse len van de Verenigde Naties. Op tijd ook hebben de initiatiefnemers tot deze oneigenlijke strafmaatregel tegenover Israël ingezien dat ze bezag waren om de levensvatbaarheid, de invloed en het werk van de VN in ernstige moeilijkhe den te brengen. Een stemmenmeerder- heid om Israël vrijwel volledig van deel name aan de VN buiten te sluiten zou namelijk hebben betekend dat op het zelfde moment veel activiteiten van de volkerenorganisatie en met haar ver bonden instellingen drastisch zouden zijn ontregeld. Amerika heeft namelijk de laatste maand grof diplomatiek geschut in stelling gebracht om deze uitsluitings- actie tegen Israël te keren. Op 24 sep tember besloot de jaarvergadering van het Internationaal Bureau voor Atoom energie in Wenen om Israël te weren. De geloofsbrieven van de vertegenwoordi gers uit Jeruzalem werden om een for mele reden niet aanvaard. In werkelijk heid ging het om een strafmaatregel voor het Israëlisch bombardement van een kernreactor in het Iraakse Bagdad, vong jaar zomer. Washington reageer de furieus en trok zijn financiële bijdra ge aan het VN-bureau in Wenen in. Deze week dreigde hetzelfde te gebeuren op de vergadering van de Internationale Telecommunicatie Unie (ITU) in Nairo bi. Arabische en Afrikaanse landen en Cuba dienden daar een motie in om Is raël uit de organisatie te stoten. Op nieuw kwam Amerika in actie met de aankondiging dat het zich ook uit deze ITU zou terugtrekken. En met het oog op de steeds serieuzere pogingen om Is raël ook het werk in het hoogste orgaan van de VN. de Algemene Vergadering, onmogelijk te maken liet Washington geen twijfel over tegenstappen be staan: men gaf te verstaan in dat geval de contributies aan de volkerenorgani satie te zullen stopzetten. Geen dreigement waaraan de initia- tiefiiemers tot de in felheid toene mende boycotactie achteloos voorbij konden gaan. De Verenigde Staten zijn met hun financiële bijdragen goed voor dekking van een kwart van de uitgaven van het VN-werk. In wezen komt het erop neer dat de Amerikanen het VN- apparaat goeddeels draaiende houden en dat bij wegvallen van hun financiële injectie vrijwel geen vervanging te vin den zal zijn. Bovendien waren de VS al druk bezig steun te zoeken voor hun opstelling. De landen van de Europese Gemeenschap hadden inmiddels al met zoveel woorden duidelijk gemaakt dat ze bij een boycot van Israël van plan waren dezelfde gedragslijn te volgen. Waarmee dan tegelijk was komen vast staan dat de toenemende drang om Is raël via 'een verboden toegang' tot de VN internationaal op een eiland te zet ten ook de financiële nekslag voor de volkerenorganisatie zou betekenen. Welke verreikende gevolgen dat alles zou kunnen krijgen voor de toch ai zo gespannen wereldverhoudingen, heb ben de bedenkers van de strafmaatre gel achteraf beschouwd niet kunnen overzien en zeker niet durven riskeren. Het anti-Israël-blok binnen de Ver enigde Naties is de laatste jaren van een demonstratief element uitge groeid tot een vrij hecht bolwerk, dat in stemverhoudingen nu en dan een over heersende factor dreigt te worden. Bij herhaling worden grote internationale conferenties een soort van 'rechtbank', waar Israël in de rol van beklaagde wordt gedwongen. In opstelling en op treden heeft Jeruzalem al vaak getoond geen boodschap te hebben aan resolu ties en uitspraken van de VN. Maar dat rechtvaardigt in geen enkel opzicht een uitsluiting van Israël tot deelname aan de VN en haar neven-instellingen. Bo vendien levert zo'n strafexpeditie geen enkele bijdrage aan een oplossing van de problemen in het Midden-Oosten. Hoe machteloos de VN vaak is, het stol len van haar activiteiten zou een uiterst averechtse uitwerking hebben. En dat gevaar is bezworen nu de realiteit van de gevolgen is doorgedrongen. vdM Brand treft Groote Keyser AMSTERDAM (ANP) - Vermoedelijk een brandbom is donderdagavond de oorzaak geweest van een brand in een van de vijf panden die samen het kraakpand De Groote Keyser aan de Keizersgracht in Amsterdam vormen. Het pand werd hierdoor zwaar bescha digd. Er vielen geen gewonden Volgens de politie ontstond de brand even na zeven uur op de eerste etage

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1