PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DA en VVD twisten iver belastingplannen Noordieren voor Raad Amsterdam steunt noodmaatregel lopen niet warm verkiezingen parlement NOODWEER IN SPANJE TAART 3 t Russen leefden in stenen tijdperk 5ïï i NVER WA CHTE HINDERNIS INFORMA TIE pc j. Diplomatieke betrekkingen Suriname en Noord-Korea De puntjes tellen... Snuffelt U ook al tussen de Kleintjes? S J «ft: 16. 17 en 19 adio en televisie: 23 ^ancien, economie: 24 RELLEN ROND LUCKY LUIJK 3INA3 riraagzaamheid Fondsen willen lagere premies ZOETERMEER (ANP) - De wao-pre- mie moet volgend jaar naar 18,3 pro cent met een prcmievrije voet van 88 gulden per dag. Dat heeft, het arbeids ongeschiktheidsfonds, dat de wao-gel- den beheert, woensdag besloten. In een concept-voorstel werd het premieper centage genoemd van 18,5 procent. Op het moment bedraagt de wao-pre- mie 19,8 procent met een premievrije voet van 91 gulden per dag. De minister van sociale zaken kan overigens een an dere premie vaststellen. Hij beslist te vens over de verdeling ervan tussen werkgevers en werknemers. De vertegenwoordigers van de vakbe weging in het fonds willen dat de pre mievrije voet volgend jaar hoger wordt teneinde de lage inkomens te sparen. In hun gedachtengang zou deze ongeveer 94 gulden per dag moeten bedragen. De aaw-premie, die voor rekening komt van de werkgever, kan in de visie van de fondsbestuurders volgend jaar dalen van 5.3 naar 4,85 procent. Het algemeen werkloosheid fonds (awf) gaat de minister van sociale za ken voorstellen om de w w-premie voor 1983 vast te stellen op 4.2 procent. AMSTERDAM (ANP) - De meerderheid van de partijen in de Amsterdamse gemeenteraad steunt het beleid van burgemees ter Polak rond de ontruiming van de Lucky Luijk en de daarop volgende rellen. Na een tamme eerste termijn van het debat over deze zaak, bleken woensdagmiddag PvdA, WD, CDA en D'66 achter de burgemeester en zijn besluit tot het uitvaardigen van de noodmaatregel te staan. De CPN was aanmerkelijk minder tevreden. Op de publieke tribune bleef het rustig, Voor de poort van het gebouw waren wellicht ook door de overal in het Am- tien televisietoestellen opgestapeld uit sterdamse stadhuis aanwezige politie, protest tegen het van het kabelnet we- PARAMARIBO (ANP) - Suriname heeft diplomatieke betrekkingen aange knoopt met Noord-Korea. Dit heeft het ministerie van buitenlandse zaken in Paramaribo bekendgemaakt. Het aangaan van betrekkingen met Noord-Korea moet worden gezien in het licht van het streven van Suriname relaties aan te gaan met zoveel mogelijk landen van de niet-gebonden beweging, aldus het ministerie. Suriname onderhoudt ook di plomatieke betrekkingen met Zuid-Korea. Onlangs bracht garnizoenscomman dant Roy Horb een bezoek aan Noord-Korea. Suriname heeft belangstelling voor de aankoop van wapens. Beslissingen hierover zijn nog met genomen. MADRID (DPA) - Door overstromingen, veroorzaakt door hevige regenval, zijn woensdag in de Spaanse provincie Valencia zeker zeven mensen omgekomen. Er worden nog negen personen vermist. Dit hebben de Spaanse autoritei ten woensdagavond bekendgemaakt. De gouverneur van Valencia heeft woensdagavond de eva cuatie gelast van 16.000 mensen die wonen in plaatsen bij de stuwdam van Tous, 80 kilometer van Valencia. Gevreesd wordt dat de stuwdam het water van de rivier de Jucar, dat maar blijft stijgen, niet meer kan tegenhouden. Als de dam bezwijkt, zal het water van het stuwmeer de nabijgelegen dorpen blank zetten. Af en toe regen Ml bewolking en af en toe regen of Mlregen. Middagtemperatuur onge- «erl6 graden. Vrij krachtige tot har- jiinnd uit zuidwest tot zuid, in de loop jjn de dag afnemend. jaargang no. 246 jjj jnderdag 21 oktober 1982 rr iÜ $oa< (UPI) - Een Russisch gezin heeft bijna een halve eeuw ver van de in een Siberisch woud gewoond. De mensen kleedden zich in dieren- woonden in een houten hut en voedden zich met wortels, noten en bessen, ierhaal wordt verteld in de Komsomolskaja Pravda, het orgaan van de mnistische jongerenbeweging. In de hele Sowjet-Unie wordt gepraat over Lykov, zijn vrouw en zijn vier kinderen. De Lykovs woonden in een primitief dorpje voordat ze in 1936 de benen namen omdat hun variant van het Russisch-orthodoxe geloof hun dal ingaf. In 1978 loerden ze ontdekt. De heremieten wisten niets van auto's, radio's en telefoons. De tweede wereldoor log en de eerste man op de maan gingen aan hun voorbij. .Mijn ontmoeting met hen was als een terugkeer naar het stenen tijdperk", aldus de auteur MIDDELB URG- Prinses Juliana was woensdag in Middelburg te gast bij de jubileumviering van het Delta-Instituut voor Hydrobiologiscli Onderzoek en de Deltadienst van rijkswaterstaat. De twee instellingen bestaan 25 jaar. Voorts werd het vijftigjarig bestaan van het tijdschrift 'Natuur en Techniek' gevierd. Tijdens eenfeestelijke bijeenkomst in de Middelburgse schouwburg ontving de prinses het eerste exemplaar van het boek 'De Nederlandse Delta'. Foto: prinses Juliana bewondert een reusachtige taart, voorstellende de provincie Zeeland, bij de jubileumviering in Middelburg.!Zie pagina 2) rm SINGAPORE - De manager van het Australische voetbalelftal. Steve Kamasz, heeft onlangs met een ongebruikelijke vorm van om koperij kennis gemaakt. Tijdens het voetbaltoernooi om de Merlionbeker in Singapore boden twee jongedames Kamasz sex en geld. Voor 'een mooie avond en meer' zouden de Australiërs de sco re tegen Indonesië niet hoger mo gen laten oplopen dan 1-0 en van Maleisië zelfs moeten verliezen „Daar stond ik toch wel even van te kijken aldus Kamasz, die echter de organisatoren inlichtte. Austra lië won van Indonesië met 2-0 en van Maleisië zelfs met 5-0 en ver overde uiteindelijk ook de beker door Zuid-Korea met 3-2 terug te wijzen. nJen onze parlementaire redactie JJ HAAG - De onderhande- jen tussen CDA en VVD trde vorming van een nieuw binet dreigen uit te monden een heftig conflict over het lastingplan. Het conflict it vandaag al in de Tweede eer- imer aan de oppervlakte tïj- is een debat met de minis- etg is Van der Stee (financiën) en Graaf (sociale zaken). Zij rden aan de tand gevoeld :e'® tr de belastingvoorstellen be nhet demissionaire kabinet. c0'- rbij zal zeker ook gesproken wor- over de voorgestelde 'adempauze' enkele maanden in 1983. CDA en WD, die het in grote lijnen eens zijn over dit plan, verschillen echter heftig van mening over de vraag wat er moet gebeuren met solidariteitshefFmg en in flatiecorrectie. In kringen rond de frac ties wordt het zelfs niet uitgesloten dat de informatie van mr W. Scholten als nog op dit punt kan stranden. In ieder geval zullen de onderhande laars nog zeker enkele dagen nodig heb- Havenblokkade Ierse Republiek DUBLIN (AFP) - Woedende vissers handhaafden woensdag hun blokkade voor veertien havens in de Ierse Repu bliek. Ze eisen opheffing van het EG- verbod op de haringvangst tn de wate ren voor de Zuidierse kust Als gevolg van de actie, die dinsdagmiddag begon strandden duizenden reizigers Onder de getroffen havens zijn die van Dublin. Loaghaire Hen zuiden van Du blin). Cork en Galway. De veerdien- stondememing 'Sea-Link' annulleerde in verband met de blokkade al haar diensten. ld wordt minder tolerant ten van buitenlandse werkne- ers. Veel ondervraagden in een on- hsgehouden enquête vinden dat de «economische omstandigheden rechtvaardigen buitenlandse Hknemers de grens over te zetten. - kmisch afval fcpmeente Temeuzen overlegt met K Taterschap De Drie Ambachten 3 het aanleggen van een centraal amelstation voor chemisch afval, teente en waterschap hopen op die uciereen oplossing te bieden voor de «1 van het aantal illegale lozingen vatergangen en het dumpen van 1 afval. ren van de krakerszender De Vrije Key- ser. In zijn beantwoording zei burgemeester Polak niet bereid gewelddaden met enig begrip tegemoet te treden. Hij vond dat alle raadsleden zich daarvan nadrukkelijk zouden moeten distantië ren. De burgemeester noemde het 'illu- siepolitïek' als er nog verder met kra kers onderhandeld zou zijn. Hij zei het niet uit te sluiten, dat indi viduele politiemensen over de schreef waren gegaan, maar niet bereid te zijn het apparaat als geheel in de beklaag denbank te zetten. Het gebruik van ar tikel 220 noemde hij „voer voor juris ten" en noemde het gezien de omstan digheden een goed middel. mdieren bejaarden moeten bij opname in een huisdier kunnen meene- a De Zeeuwse Raad voor Ouderen Sddlt advies aan gedeputeerde sta- inn Zeeland. De raad stelt wel een al voorwaarden aan zo'n regeling i»S een proefperiode van twee jaar pA 15 i«voersbond CNV voelt mets voor uooraemen van de FNV en de Fe- ve Spporweg Vakvereniging 124-uurs-staking bij de NS te i uit protest tegen de voorgeno- sbevneang van de salarissen De Hbond ziet meer heil In een werk- febreklng van een uur in de hele sector. BWA'S 16 en 17 vopa cup fiheeft de arrogantie van Inter Mi- 5 b het eerste duel van de tweede 4 van dc Europa Cup voor beker Bare met een 1-0 uitslag afge- Een goede prestatie van de Alk- te, die vooraf kansloos werden it tegen de Italianen. Hoewel hel tüeine zege werd. is het twijfelach- ÏAZde volgende ronde zal halen tftidt ook voor Haarlem, die in Sparta k in bedwang hield en jade blessuretijd een grotere ach- (2-0) opliep. «NA 24 overleg "tug praten de vaste kamercom- voor economische zaken en mi- Terlouw over de ontwikkelingen ••5 n-Schelde-Verolme. In dit over- teen ook 'geruchten' over het %en van marine-orders voor ttn de orde. tows uit Zeeland: 2. 5. 7 9 Men- en buitenland: 3 115 ben om overeenstemming te bereiken over het definitieve regeringsprogram ma. Dat komt ook omdat - tegen de verwachting in - woensdag bleek dal het concept-regeerakkoord voor beide fracties nog tal van moeilijke voorstel len bevat. Daarnaast betreft het con flict vooral de vraag of de solidariteits- heffing dient te worden gehandhaafd er, of de inflatiecorrectie volledig moet worden doorgevoerd. De WD heeft inmiddels laten weten onder geen voorwaarde in te zullen stemmen met de voortzetting van dc (tijdelijke) solidariteitsheffing. Vanuil de fractie werd gisteravond zelfs ge meld dat de liberalen bereid zijn de formatiebesprekingen hierop te laten (Slot zie pagina 6 kolom 6) Het hek voor het Amsterdamse stadhuis werd gisteren geblokkeerd met oude tv-toestellen uit protest tegen het bevel van burgemeester Polak om de kabel-lv af te sluiten voor de Vrije Keyser-televisiepiraat. 'Van onze corresponaenti BELFAST - De opkomst bij de verkie zingen in Ulster voor een Noordiers parlement is vrij laag gebleven. De eer ste schattingen hielden het woensdag avond op een opkomstpercentage van ongeveer 65. De uitslag van de verkie zingen is niet voor vrijdag bekend. Vanmiddag beginnen de eerste tellin gen en pas vrijdagavond zal bekend worden hoe de 76 zetels van het Noord- ierse parlement zullen worden bezet. Politici verklaarden woensdag de lage opkomst door erop te wijzen dat veel mensen helemaal met hebben begre pen waarom ze eigenlijk moesten stem men. De verkiezingen werden uitge schreven om een parlement tot stand te brengen wat geleidelijk aan meer macht moet krijgen De protestantse politicus James Moli- neaux wacht buiten zijn huis tenuijl de politie een bom onschadelijk maakt Thans wordt Ulster rechtstreeks vanuit Londen bestuurd, en daar wil minister Prior tNoord-Ierland) een eind aan ma ken Hij wil echter niet direct alle macht uit handen geven, uit angst de katholie ke minderheid in een onmogelijke posi tie te brengen Boycot De katholieke partijen hebben al di rect laten weten, alleen mee te willen, doen aan de verkiezingen om het parle ment daarna te boycotten. Zij vrezen dat de protestantse partijen hen geen enkel stukje macht zullen willen ge ven. Die protestantse partijen hebben de af gelopen weken inderdaad uitvoerig ver klaard onder geen voorwaarde met de katholieken te willen samenwerken. En juist daarom draait het bij het parle ment zoals Prior zich dat heeft voorge steld Niemand kan het de Noordierse kiezer dan ook kwalijk nemen, dat hij niet wist waarvoor de verkiezingen dienden Ook de sfeer van angst en intimidatie, die de afgelopen dagen met name door de ter roristische splinterbeweging INLA is geschapen, zullen aan het relatief lage opkomstpercentage hebben bijgedra gen. Bommen Woensdag werden in Belfast opnieuw drie bommen ontdekt, één bij een stembureau in Noord-Belfast, één bij het stadhuis, waar de stemmen zullen worden geteld, en één bij het huis van de protestantse politicus James Moly- neaux. Alle drie de bommen werden tijdig ont dekt en onschadelijk gemaakt. Voor Molyneaux was het de tweede keer in twee dagen dat hij aan een bomaanslag ontsnapte Dinsdag ging een bom af bij het hoofdkwartier van zijn partij, de OUP. enkele minuten nadat dit gebouw was ontruimd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1