Gevaarlijke stroomgeulen bij Oosterscheldekering Oeververbinding over de Westerschelde dichterbij Recherche Middelburg pakt inbrekers scholen Vakbond zegt Willem Muller de wacht aan almanak TECHNOSTATION ANWB MIDDELBURG GAAT DICHT MARIANNE EAVIE s Lepelaars boven Neeltje Jans Beatrix-expositie doet Middelburg aan BIJNA VEERTIG MILLE AAN BUIT EN SCHADE AFGESLOTEN VOOR SCHEEPVAART JA N M ES PZC/provincie PROVINCIE9 SPRAK MET MINISTERS exclusieve damesmode te vinden bij KANAALSTRAAT SS OOST SOUBUUG DEN HAAG - De provincie Zeeland en het rijk zullen binnen enkele weken een overeenkomst tekenen voor de aanleg van de vaste oeververbinding over en onder de Westerschelde. Dat deelde de Commissaris van de Koningin, dr. C. Boertien, dinsdag mee, nadat een delegatie van het dagelijks bestuur van de provincie afrondende besprekingen over de oeververbinding had ge voerd met de ministers H. Zeevalking van verkeer en waterstaat en A. van der Stee van financiën. De heer Boertien stelde dat „opnieuw een hobbel is genomen op de lange weg die leidt naar de aanleg van de verbinding". lezing j De Commissaris van de Koningin maakte in een gesprek met journalisten duidelijk dat de bewindslieden dinsdag te kennen hebben gegeven dat van her overweging geen sprake is. „Volgens de bewindslieden hebben we daar geen boodschap aan", zei de heer Boertien. Hij verwachtte dat de handtekeningen onder de overeenkomst binnen nu en dne weken gezet zullen worden. Ruiten ingegooid in Temeuzen TERNEUZEN - Onbekenden hebben in de nacht van maandag op dinsdag enkele ruiten van de Koninkrijkszaal van de Jehova Getuigen in de Evertsen- laan in Temeuzen stukgegooid. Bü de lagere school 'Oude Vaart' werden drie letters van het naambord ontvreemd. De letters hebben een waarde van 150 gulden. Kamervoorzitter D. Dolman houdt in Gent GENT - Kamervoorzitter dr D. Dol man spreekt zaterdag 6 november in Gent over 'Het parlement als pacifica tie'. Dat gebeurt tijdens de tweede 'Pa cificatielezing' in de academische raadzaal van de Gentse Rijksuniversi teit in de Voldersstraat. De lezingen worden georganiseerd door de Mamixring Gent, die op deze manier probeert na te gaan hoe Belgen en Ne derlanders tegen actuele problemen aankijken. De bijeenkomst wordt om 15.30 uur geopend door dr L. Verhae- gen, voorzitter van de werkgroep pacifi catielezing van de Mamixring Gent. Voorts houdt F. A. Snellaert een inlei ding over 'Pacificatie, de actualiteit be leven'. Het kamerkoor "Thesaurus Mu sicus' onder leiding van Camiel Koore mans zorgt voor de muzikale omlijsting met liederen van Sweelinck, Susato en Nees. Bijeenkomsten Fiom-Zeelanden Stimezo in Oostburg OOSTBURG - Fiom-Zeeland en Stime- zo-Zeeuwsch-Vlaanderen beginnen dinsdag 26 oktober met een groep voor vrouwen die een abortus hebben on dergaan. Beide instellingen hadden herhaaldelijk vragen ontvangen van vrouwen die een abortus ondergingen, of er mogelijkheden waren om met an dere vrouwen te praten ov over hoe zij die ingreep hadden ervaren en om el kaar te helpen met de verwerking er van. Iedere maand op de vierde dins dag wordt nu een bijeenkomst gehou den in Oostburg, bij de stichting maat schappelijke dienstverlening. Sleepboot Temeuzen redt gezin uit benarde positie TERNEUZEN - Een sleepboot van Wil lem Muller in Temeuzen heeft dinsdag middag de familie Teeuwen - bestaan de uit man, vrouw en twee kinderen - gered uit een benarde positie op de Wes terschelde. Het gezin werd op de grind- hoop bij de oude veerhaven verrast door het opkomend water; wegens de zuigkracht van de modder was het niet mogelijk naar de vaste wal terug te ke ren. Omstanders belden de sleepdienst Muller, waarna een sleper het gezin van de grindhoop haalde. Tijdens het gesprek met de ministers,, waaraan ook de gedeputeerden R. C. Barbé, J. D. de Voogd en J. B. Ventevo- gel deelnamen, is de eventuele overna me van de provinciale veren buiten be schouwing gelaten. De heer Boertien: „Uitgangspunt is geweest de situatie waarbij de provincie de oeververbin ding en de veren exploiteert, ook na 1985". Volgens de commissaris zal de overeen komst, zodra die getekend is. bindend zijn. Op de vraag, of daaraan binnen de formatie van het nieuwe kabinet nog iets kan worden veranderd, zei hij: „We hebben gesproken met de huidige mi- nisters en niet met de formateur. De af spraken van nu. daaraan is de regering gebonden". 'Mitsen' TERNEUZEN - De Vervoersbond FNV heeft de directie van Willem Muller in Temeuzen per ultimatum de wacht aangezegd. Gaat het bedrijf vóór maandag niet akkoord met vakbonds- voorstellen om de bemanning van zee slepers op 4 te brengen, dan breekt er een staking uit Zoals bekend voelt het sleep- en bergingsbedrijf niets voor het plan. Muller houdt vast aan 3 beman ningsleden en is alleen bereid een vier de in te zetten, als zich bijzondere om standigheden voordoen. De vervoersbond vindt, dat een derge lijke aanpak 'gelet op de onvoorspel baarheid van deze omstandigheden' al leen maar tot geschillen tussen werkge- ZEEUWSE Advertentie ,JHet mag dan wel waar zijn dat bij een groot personeelsaanbod de werkgevers hogere etsen aan hun toekomstig personeel kunnen stel len". zo schrijft ons een lezer uit Middelburg ter begeleiding van een knipsel uit de advertentiekolom men van dit blad. ..maar ik vind dat deze meneer toch wel héél bijzonde re eisen stelt". Het schrijven heeft betrekking op een advertentie waarin een bewakingsdienst te kennen geeft een beveiligingsbe ambte in dienst te willen nemen. „Ervaring", zo meldt de annonce, ..blijkend uit het voorgebracht heb ben van een hond IKNPV) is door slaggevend". Eerlijk gezegd, wij lazen eerst ook: ..blijkend uit het voortgebracht hebben van een hond". Inderdaad, het zou een héél bijzondere eis zijn geweestf Maar echt er staat gewoon voorge bracht. En wij menen te begrijpen dat iemand wordt bedoeld die erva ring heeft in het trainen en ter keu ring brengen van politiehonden. Jammer dus voor die lezer uit Mid delburg: d'r zit géén almanakje in hoor ver en werknemers kan leiden. „Aange zien het juist onze taak is als vakbond om door middel van et afsluiten van een cao dergelijke geschillen te voorkomen, vinden wij uw voorstel onaanvaard baar." aldus het ultimatum, dat 'werk onderbrekingen niet uitsluit', wanneer Muller niet door de knieën gaat. Een woordvoerder van het Temeuzense sleep- en bergingsbedrijf verweet de vervoersbond dinsdagmiddag „hoogst onzorgvuldig handelen". „Via allerlei kranten lezen we de standpunten van de FNV. maar het ultimatum hebben we niet in huis." In dit stadium voelt de directie dan ook niet voor een reactie. MIDDELBURG - Een reizende tentoonstelling met drie kunstwerken die koningin Beatrix voorstellen komt naar Middelburg van 2 tot en met 11 november, in het Zeeuws Museum aan het Abdijplein. De kunstwerken zijn gemaakt in opdracht van de Rijksvoorlichtingsdient (RVD), ter gele genheid van de troonswisseling. Of zoals het officieel heet: „bij een troons wisseling is het gewenst en gebruikelijk om van het nieuwe staatshoofd enkele afbeeldingen te laten vervaardigen". Aan vier kunstenaars werd gevraagd een werk van Beatrix te maken. Het vierde echter, een groot schilderij van Herman Gordijn, zal pas in de loop van november klaar zfin en is daarom ook niet in Middelburg te zien. De andere kunstwerken zijn: een bronzen buste van de koningin, van Nel van Lith, een pentekening van Marthe Röling, en een bronzen plaquette in reliëf van Eric Claus. Het zijn overigens niet de originele werken die door het land gaan, maar replica's. Het origineel van de bronzen buste staat in het gebouw van de RVD, de pentekening en de plaquette zijn nog in bezit van de makers. Het schilderij van Beatrix zal hoogstwaarschijnlijk een plaatsje krijgen in het Catshuis. De organisatie van de reizende expositie is in handen van de Nederlandse Kunststichting. Behalve in Middelburg worden de kunstwerken tentoongesteld in Leeu warden, Schiedam, Enschede, Tilburg, Emmen, Zwolle, Eindhoven, La ren, Venlo, Utrecht, Apeldoorn, Haarlem, Arnhem, Alkmaar en Hilversum. Al in januari van het vorig jaar was tussen rijk en provincie overeenstem ming over de aanleg van de oeverver binding. Toen werd afgesproken, dat met de aanleg voor 1 juli 1983 zou wor den begonnen. Er waren enkele 'mit sen': de rente moest beneden de tien procent liggen, de bouwsom moest bin nen de 855 miljoen blijven en de pro vincie zou aan eventuele tekorten van de verbinding en de veerdiensten jaar lijks maximaal 4 miljoen bijdragen. Door de politieke omstandigheden verkiezingen, val kabinet - werd de uitwerking van die afsprake ver traagd. De heer Boertien nu: „We hebben de details doorgenomen. Het raamwerk hadden we al". Dinsdag is onder meer gesproken over de manier waarop de rente onder de tien procent kan worden gehouden. De heer Boertien: „Er moesten nog wat kwesties van technische aard op be stuurlijk vlak worden doorgepraat en dat is nu gebeurd. Over verkeersprog- noses is niet opnieuw gepraat en wat dat betreft zfin er dus ook geen nadere voorwaarden". De commissaris stelde dat aan de voor waarde, dat planologische procedures voor eind juni volgend jaar moeten zijn doorlopen, kan worden voldaan. Op rijksniveau moet nog worden geregeld, dat ook de minister van economische zaken zijn handtekening onder de over eenkomst zet. De heer Boertien: „De provincie is op dat punt neutraal. De ministeries regelen dat onderling". De commissaris toonde zich na het ge sprek met de bewindslieden optimis tisch over de kans dat de verbinding er komt. Op de vraag wanneer die klaar zal zijn, antwoordde hij diplomatiek: „Als eind juni volgend jaar wordt be gonnen, is de oeververbinding vijfjaar later klaar". Het keuringsstation van de ANWB aan de Amesteinweg in Middelburg, dat volgend jaar vermoedelijk dicht gan MIDDELBURG - Het keuringsstation van de ANWB aan de Amesteinweg op het Middelburgse industrieter rein gaat, vermoedelijk, volgend jaar dicht. Het techno- station wordt afgestoten omdat het niet rendabel meer is. Het station is te groot en ingericht met kostbare apparatuur, die gebruikt zou worden voor de verplich te autokeuringen, waarover destijds minister Wester terp van verkeer een wetsontwerp indiende. Dat haalde het echter niet, maar in den lande waren al enkele spe ciaal ingerichte stations, waaronder in Middelburg, op poten gezet. Volgens de heer J. D. Plaisire, hoofd Technische Keurin gen bij het ANWB-hoofdkantoor in Den Haag, blijft de Middelburgse vestiging open tot er 'een waardige ver vanging is gevonden'. De heer Plaisire: „In denk aan mobiele keuringseenheden, ANWB-mensen die vanuit een 'autovriendelijk' bedrijf opereren. Met autovriende- lijk bedoel ik een taxibedrijf of een bezine-servicestation waar men beschikt over een auto-brug en perslucht, de rest van de controle-apparatuur neemt ons personal zelf mee". In Zeeland zijn al twee van dergelijke ANWB-depend®. ces, een in het wegenwachtkantoor in Kapelle en tweede is ondergebracht in een benzinestation in Ter. neuzen. De ANWB gaat nu zoeken naar een derde lokatie op Walcheren. In het Middelburgse technostation werkt op het ogen. blik drie man personeel, van wie één controleur regetaa- tig in Temeuzen. Volgens de heer Plaisire heeft de filia ting van het gebouw geen gevolgen voor de werkgelegen heid. De personeelsleden worden in de toekomst ingezet ii het nieuwe onderkomen. Als dat is gevonden zal h« gebouw op Arnestein via een makelaar te koop word» aangeboden. De apparatiuur wordt eruit gesloopt ra voor een deel overgebracht naar een ander technosta tion van de ANWB. De draagbare gedeelten zullen dc personeelsleden gebruiken voor hun keuringswerk. Antiek gestolen uit woning in Philippine PHILIPPINE - Maandagavond tussen 16.00 en 24.00 uur is ingebroken in de woning van V. aan de Isabellahaven te Philippine. Er werd een antieke kande laar, een zitbank en een kastje ont vreemd met een totale waarde van tien duizend gulden. De dader(s) kwam(en) de woning vermoedelijk binnen met een valse sleutel. MIDDELBURG - De recherche van de gemeentepolitie in Middclheeft drie Vlis- singers aangehouden, die inmiddels hebben bekend twintig inbraken te hebben gepleegd. Zij hadden het vooral voorzien op scholen en buurthuizen in Vlissin- gen, Middelburg, Biggekerke en Goes. Bij de inbraken namen zij voor ongeveer twintigduizend gulden aan electrische apparatuur mee. De schade die zij bij hun veelal nachtelijke bezoeken aanrichten, wordt op ruim vijftienduizend gulden geschat. De drie zijn D. de B. (21), R. R. (18) en T. U. (17), allen afkomstig uit Vlissingen. Zij liepen zaterdagavond tegen de lamp tijdens een inbraak in het gebouw van de Christelijke Pedagogische Acade mie aan de Keetenstraat in Middel burg. De vlakbij het schoolgebouw wo nende conciërge hoorde gestommel en waarschuwde de politie. De bemanning van de naar de school gestuurde sur veillancewagen betrapte het drietal op heterdaad. De inbrekers werden over gebracht naar het Middelburgse poli tiebureau, waar ze drie dagen aan de tand werden gevoeld. In de loop van dinsdag zijn ze op vrije voeten gesteld. Te zijner tijd zal het drietal zich voor de politierechter moeten verantwoorden. De meeste van de twintig inbraken zijn de laatste zes weken gepleegd. De grootste slag sloegen de drie bij de Drie- stromenschool aan de Grevelingen- straat in Middelburg. Daar verdwenen ze met een videorecorder, een filmca mera, een boormachine en een reken machine. Uit de MTS in Vlissingen sta len ze een bedrag van veertienhonderd gulden, een stereo-combinatie, een ra diocassetterecorder, een platenspeler en boxen. Voor veertienhonderd gulden aan rookwaren en een draagbare zwart wit televisie was de buit van een in- Ruit ingegooid woning in Oostburg OOSTBURG - Onbekenden hebben maandagavond omstreeks elf uur een ruit ingegooid van een woonhuis. Het betrof de woning van de familie L. aan de Veerhoeklaan te Oostburg. braak in een benzinestation aar Boulevard Evertsen in VUssingm christelijke lagere school De Sa aan de Schuitvlotstraat in BiggeSi miste na het bezoek van de VlissiDj p een kleurentelevisie en een videors der. De Vlissingse Jacob Catssch aan de Verlengde Bonedijkestratu twee radiocassetterecorders, tweel fiezetapparaten en drie microfoons mer gemaakt. In de Middelbnf^' school De Wellinge probeerden dt tevergeefs de brandkast te krakeaL namen ze daar voor driehonderd i den tabaksartikelen mee. De stta voor slechthorende en spraakgebi ge kinderen De Kring in Goes tweehonderd gulden armer doon braak. Eén van de drie, De B., heeft tert bekend dat hi j samen met J. L, S.|] J. C. van L. (17), beiden uit Middi in de maanden april, mei en junli».,. keer heeft ingebroken in het wij bouw aan de Nassaulaan in Midi burg. Daar stalen ze onder m« luidsapparatuur. S. en Van L. zijni hoord en tegen hen is proces-vat opgemaakt. r. Van het ontvreemde geld is niets1 boven water gekomen. De ge electrische apparatuur is grote teruggevonden bij een aantal hefeaL. Vlissingen. Ook tegen hen is proces-^ baal opgemaakt. 2 vaarverbod en om de kans op ongeluk ken extra te beklemtonen, zulleazowel aan de Noordzeezijde als aan ae Oos- terscheldekant signalen worden uitge zet. Aan de Noordzeezijde komen de signalen aan de hulpbrug tussen Schouwen-Duiveland en het werkei- land Neeltje Jans. Aan de Oosterschel- dekant worden pontons verankerd met waarschuwingsseinen. De signa len bestaan overdag uit vier horizon taal naast elkaar geplaatste rode bal len en 's nachts uit vier rode lichten. Het is overigens wel zo dat de voorvaart van en naar de Noordzee voorshands onverkort mogelijk blijft, naar ver wachting nog zeker tot eind 1983. In het derde sluitgat Roompot, waarin ook als laatste de pijlers worden geplaatst, wordt een corridor aangegeven ten be hoeve van de scheepvaart. Deze corri dor zal eind 1983 worden verlegd naar de in aanbouw zijnde schutsluis op het werkeiland Noordland. Deze Roompot- sluis is omstreeks mei volgend jaar al gebruiksgereed. NEELTJE JANS - De stroomgeulen Hammen en Schaar van Roggenplaat in de monding van de Oosterschelde worden tegen het eind van oktober '82 levensgevaarlijk gebied voor de ple- ziervaart, sportvissers en beroeps vaart. Dat houdt verband met de werk zaamheden voor de aanleg van de stormvloedkering. In de Hammen en Schaar van Roggenplaat beginnen na melijk de activiteiten voor het aan brengen van de fundering, waarop de betonnen pijlers van de Oosterschelde kering komen te rusten. Zo zal onder meer het mattenlegponton Cardium, met bijbehorende vaartuigen, in de twee geulen in de weer zijn. Overigens is de scheepvaart door de Hammen en Schaar al vanaf 1979 ge stremd vanwege de bouw van de storm vloedkering. In feite waren de geulen voor de scheepvaart gesloten. Tegen de verbodsbepalingen in. vond tot nu toe toch incidenteel doorvaart plaats, met name door de pleziervaart en de sport vissers. Die illegale passages waren mo gelijk. omdat de Hammen en Schaar nog niet volledig waren afgesloten. Die absolute afsluiting vindt binnenkort plaats, met alle gevaarlijke gevolgen van dien voor degenen die vaarverbod en waarschuwingen in de* wind slaan. De totale afsluiting van de twee stroom geulen wordt veroorzaakt door de van oever tot oever lopende verankerings draden van de werkschepen. „Door vaart wordt daarmee levensgevaarlijk danwel onmogelijk", aldus rijkswater- staats Deltadienst. „Met name ont staat gevaar voor sportvissers, die ge wend zijn met kleine open boten de stroomgeulen te passeren. Temeer be staat dit gevaar, daar de kabels zich vaak vlak onder de waterspiegel bevin den. Met klem wordt daarom een ieder die bekend is met de situatie, verzocht om er attent op te zijn collega's, vissers of pleziervaarders te wijzen op de geva- Het mattenlegponton Cardium begint binnenkort in de sluitgaten Hammen en Schaar van Roggen plaat met werkzaam Ter ondersteuning van het absolute heden. (ADVERTENTIE) O O NEELTJE JANS - Dinsdag zijn bo ven het werkeiland Neeltje Jans vijf lepelaars waargenomen. Volgens waarnemer Ted Sluijter van de Schouwse vogelwerkgroep waren het vrij late trekkers, ver moedelijk afkomstig van een van de dne kolonies tn het land en op weg om te overwinteren in zuidelij ker streken. De lepelaar is in Nederland nog al tijd een vnjzeldzame verschijning. En verreweg de meesten nemen de wijk naar het zuiden al in augustus en september. Sluijter meldde voorts verplaatsin gen op grote schaal van allerlei trekkende vogelsoorten van groot tot klein onder meer van de kleine jager, het smelleken en de dwerg meeuw. WOENSDAG 20 OKTOBER 1982 WO

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 2