PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT SV VERLIEST 1000 BEIDSPLAATSEN Akkoord: loon- en prijsstop HOOG EN DWARS Claus knapt op STIKKER WEG autn adria Stikker: geen ontslagen Kohl bij Thatcher folkenvelden welden en in het noorden moge- „Jl regen. perioden met zon, vooral in hel Ti van het land. dagtemperatuur ongeveer 15 gra- %Matige zuidwestenioind 25e jaargang no. 245 oensdag 20 oktober 1982 ■d/mwv 150 «63 AE goes 01100 20440 DEN HAAG (ANP)- Prins Claus voelt zich met de dag beter. De prins zelf verwacht binnen enkele weken naar huis terug te kunnen gaan, zo heeft een woordvoerder van de rijksvoorlichtingsdienst dinsdagavond bevestigd. Volgens de woordvoer der heeft de echtgenoot van koningin Beatrix meegedeeld regelmatig een partij tennis of een partij golf te spelen. Ook heeft hij inmiddels een concert bezocht De prins verblijft inmiddels tweeêneenhalve week in de psychiatrische universi teitskliniek van de Zwitserse stad Bazel, waar hij in verband met klachten van depressieve aard wordt behandeld door de psychiater prof. Paul Kielholz. De rijksvoorlichtingsdienst gaat er van uit dat prins Claus koningin Beatrix van 16 tot 20 november zal kunnen vergezellen op het staatsbezoek aan Groot-Brittan- nië. Volgens de woordvoerder is er trouwens nooit sprake van geweest dat de prins niet mee zou gaan. (Van één onzer redacteuren ITERDAM - Bij het Ri jn-Schelde-Verolme-concern staan de komende jaren 1000 arbeidsplaat- op de tocht. Dat staat in het rapport 'De huidige positie en de toekomst van RSV', dat de Raad Bestuur van het concern dinsdag openbaar maakte. Het concern is op verzoek van de minister !.1e economische zaken doorgelicht. In de zogenaamde sterkte/zwakte-analyse zijn 28 bedrijven 751 enomen. Vier ervan zullen op de lange duur verliesgevend zijn: Machinefabriek Thomassen- cts sterdam, de RDM-scheepsreparatiewerk, de KMS-machinefabriek Vlissingen en de machine- riek Breda. Stikker, president van de Raad Bestuur, deelde mee dat het door e xreau Menaard verrichte onder- jwg niet perfect is": „We zullen iu verzoeken de analyse te ver- iken Er moet nog een verder on naar de overhead-kosten wor- varicht. dat waarschijnlijk zal lei- btvermindering van arbeidsplaat- De RSV-president zei „geen opsplit sing" per bedrijf van het aantal verdwij nende arbeidsplaatsen te kunnen ge ven: „Maar de consequenties van het nu verschenen rapport zullen volgens onze voorlopige conclusies het aantal te verdwijnen arbeidsplaatsen van 1000 niet doen overschrijden. Het gaat met om ontslagen, maar om het verlies van arbeidsplaatsen, waarover met de so ciale partners nog overleg moet worden gevoerd". Op een aan het RSV-rapport gewijde persconferentie van de Industriebond FNV gaf bondsbestuurder A. van der Veen dinsdag wel een globale aandui ding van de mogelijk per bedrijf te ver dwijnen arbeidsplaatsen: volgens hem verdwijnen er 500 arbeidsplaatsen in de scheepsreparatie, 170 bij Thomassen- Amsterdam. 20 na de reorganisatie bij Electron Friesland, en een nog onge noemd aantal bij de KMS-Machinefa- briek in Vlissingen, en bij het bestand van 'indirecte' arbeidskrachten. ..Ik vraag me overigens af of het wel bij 1000 arbeidsplaatsen blijft, en of het als ge- (Slot zie pagina 4 kolom 6 LONDEN - De VJestduitse bondskanselier Helmut Kohl wuifde dinsdag de ambtswoning van de Britse premier Margareth Thatcher naar omstanders Hel was het eerste bezoek van Kohl aan Londen sinds zijn verkiezing tot bondskanselier. St^HNA2 ma)mverbinding ijeen sprake van een heroverwe- [tui de aanleg van de vaste oe ver- in de Westerschelde. Bin- weken zullen rijk en provin- te to («overeenkomst voor de bouw te- iklll djlltekoersen van bank- en spaar- det (renzijn gisteren verhoogd De rei raten schommelen tussen 9.1 e jrocent De tekenen van een voort ij mie rentedaling houden aan (miebudget (Van een onzer redacteurent ROTTERDAM - Ir. A. Stikker, president van de raad van bestuur van het Rijn- Schelde-Verolme-concern heeft dinsdag zijn ontslag aangekondigd. Hij deed dit tijdens een persconferentie, gewijd aan het rapport over de huidige positie en de toekomst van RSV. Dit rapport - samengesteld op verzoek van de minister van economische zaken - is uitgangspunt voor de verdere ontwikkeling van het RSV-concern. Ir. Stikker zei dat hij ruimte wil schep pen om RSV onder een nieuw voorzit terschap een nieuwe fase te doen in gaan. Daarom stelt hü zijn functie be schikbaar. Op verzoek van de raad van commissarissen zal ir. Stikker in func tie blijven tot in zijn opvolging is voor zien. Die zal uiterlijk met de jaarlijkse 'utedaling t Navo-commandant in Eu- J 5t de Amerikaanse generaal Rogers ndinsdag verklaard dat verhoging bei defensiebudget van de Navo- fcn met jaarlijks vier procent de wnuonele bewapening dusdanig ttn versterken, dat op den duur de aWijltheid van nucleaire wapens iwminderen IGWA7 minigen «Ijemene personeel van het open- onderwijs in Goes vindt dat het van b en w de bezuiniging In de towilssector verkeerd aanpakt De n Ul trachten menen dat het college te- Wl iopcijfers let en onvoldoende aan- Hd I :t' schenkt aan de gevolgen vi rijdl L« CDJA9 aardenburg «Uege van burgemeester en wet- ■Stfi van Aardenburg doet een be- Pop de oppositie in de gemeente- "4e boycot tegen het werk van de 'kommissies op te heffen B en jopde verantwoordelijkheid v: wotten raadsleden. ÖfSjklNA 11 a Ihanasie nosi ^minister Gardeniers neemt de ■weid rond euthanasie en hulp bij Ming duidelijk toe. De maat- WHjke discussie over dit onder- Is echter nog verre van afgerond, opstelling van de overheid blijft Allerd Stikker aandeelhoudersvergadering in 1983 zijn beslag krijgen. De heer Stikker las de verklaring van de raad van bestuur, waarin zijn ver trek werd aangekondigd, voor. Desge vraagd verklaarde hij, dat „het kli maat dat rond RSV is ontstaan" tot zijn besluit heeft geleid. Een verdere toelichting vond hij niet noodzakelijk. „Ik heb 10 jaar deze functie vervuld. Het lijkt me verstandig dat - nu er een nieuwe fase bij RSV intreedt - er ook een nieuwe voorzitter komt," aldus ir. Stikker. Bondsbestuurder A. van der Veen van de Industriebond FNV zei dat hij niet in discussie wilde treden over de vraag of de heer Stikker alleen, dan wel nog meer leden van de raad van bestuur hadden moeten aftreden in verband met de situatie bij RSV: „Er was allang sprake van een afnemend vertrouwen in de topleiding van RSV. Voor ons is de vraag: welk beleid komt er nu? Want 'Stikker weg' wil nog niet zeggen dat het dan beter gaat." Ir. A. Stikker volgde in 1973 W. Langen- berg op als voorzitter van de raad van bestuur van RSV. Hij werd in 1928 in Noordwijkerhont geboren. Zijn vader is de inmiddels overleden oud-minis ter van buitenlandse zaken, D. U. Stik ker. In 1958 studeerde Stikker af aan de Technische Hogeschool te Delft en ver vulde hierna verscheidene functies in het bedrijfsleven. YERSEKE - De viskotter Yerseke-41 is dinsdagavond, in problemen geraakt toen bij afgaand water het schip tussen twee kademuren bleef hangen in een zijhaventje in Yerseke, waar het schip lag afgemeerd. Door het afgaand water begon het schip te draaien, omdat verzuimd was de kotter aan de voorzijde vast te leggen. De boot kwam dwars in het haventje te liggen en bleef met de punt aan de kade hangen. Geprobeerd zal worden bij hoog water het schip weer in zijn element te brengen. t£l~— iu« Mopig voorzichtig. «A |9_ MUWS uit Zeeland: 2, 5, 7 ien- en buitenland: 3 30 Wueen achtergrond: 4 i* "Mt'13. Jr# "toentelevisie: 14 'ttneién. economie: 15 lVan onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Een nieuw kabinet van CDA en WD zou vanaf 1 januari lonen en prijzen gedurende enkele maanden moeten bevriezen. Met deze 'adempau ze' schept het de ruimte om met werk gevers en werknemers diepgaande af spraken te maken over het te voeren sociaal-economisch beleid. Daarin zal naar 'solidariteit' tussen werkenden en niet-werkenden moeten worden ge streefd. Kabinetsinformateur Scholten schrijft dit in de brief waarmee hij het concept- regeerakkoord aan de fracties van CDA, WD en D'66 heeft toegezonden. Door deze adempauze wordt het recht op prijscompensatie niet aangetast, schrijft Scholten. Alleen de effectuering ervan wordt tot het eind van de loon stop opgeschort. De prijsstop moet volgens de onderhan delaars niet alleen gelden voor het be drijfsleven. ook de overheidstarieven mogen in deze periode niet verhoogd worden. Schol ten heeft de drie fracties ge vraagd voor donderdagmidag twee uur de vraag te beantwoorden of het regeerakkoord voldoende basis vormt om over te gaan tot de vorming van een parlementair kabinet, bestaande uit deze drie partijen. Lubbers (CDA) en Nijpels (VVD) hebben inmiddels inge stemd met de voorstellen. Scholten gaat ervan uit dat de fracties nog wel enkele veranderingen in het ak koord willen aanbrengen. Hij verwacht echter, gezien de sfeer van de onderhan delingen, dat de behoefte aan wijzigin gen gering zal zijn. Naast de de brief van Scholten en het concept-regeerakkoord kregen de frac ties gisteren ook de rapporten van de beide werkgroepen die Scholten in schakelde bij zijn werk. aangevuld met enkele kanttekeningen van de fractievoorzitters. Over de kemwapenproblematiek meldt het regeerakkoord dat de partij en bereid zullen zijn voorbereidingen te treffen voor de plaatsing van kruisra ketten. Daarmee wordt de mogelijk heid van feitelijke plaatsing open ge houden. Een definitief besluit over plaatsing wordt pas genomen aan de hand van een defensienota die septem- ber volgend jaar verschijnt Het toekomstige mediabeleid komt weinig uit de verf. Duidelijk is het ak koord slechts over de voorgenomen be perking van het takenpakket van de NOS. In het concept-regeerakkoord wordt verder voorgesteld - een extra verhoging van de buslane- ven met tien procent, en van de NS- tarieven met drie procent. - geen haast te maken met de invoe ring van de Postbank, - geen verdere nivellering van de inko mens tot f 60.000 per jaar; - extra kortingen op uitkeringen voor jongeren, uitsluitend voor nieuwe ge vallen en onderzoeken of het mini mumjeugdloon verlaagd kan wor den; - 750 miljoen gulden jaarlijks beschik baar te stellen voor een jeugdwerk- plan. - jaarlijks 100 000 woningen te bou wen, eventueel aangevuld met een portie vnje sector woningen, en - een jaarlijkse huurverhoging die niet veel af zal wijken van zes procent Het rapporl van de sociaal-economi sche werkgroep gaat uit van een jaar lijkse vermindering van het over heidstekort met één procent. Uitgangs punt zal zijn het werkelijke tekort ovèr 1982, en niet de onlangs ingediende be groting voor 1983. Ervan uitgaande dat de loonstijging jaarlijks twee proeent achter zal blijven bij de prijsstijging zal de overheid jaarlijks zo'n zeven miljard moeten bezuinigen. Omdat loonmatiging ook doorwerkt in de overheidssalarissen gaat de werk groep ervan uit dat de jaarlijkse ombui ging feitelijk slechts zes miljard hoeft te bedragen. In totaal wordt in dat geval de komende vier jaar f 21 miliard bezui nigd. De werkgroep gaat hierbij uit van de gebruikelijke verdeling van de bezui nigingen over de verschillende posten. Dat betekent dat 20 procent gevonden moet worden op de begrotingen van de departementen. 35 procent op de sala rissen van ambtenaren en trendvol gers. 35 procent sociale zekerheid en 10 procent volksgezondheid. Vanwege de doorwerking naar de ambtenarensala rissen doet de werkgroep - net als het demissionaire kabinet - een dringend beroep op het bedrijfsleven om ook daar de inkomens te matigen. Toch houden de fractieleiders de moge lijkheid van een ontkoppeling van lo nen. uitkeringen en ambtenarensalaris sen open. Althans, dat blijkt uit een van de kanttekeningen van Lubbers en Ny- pels bij het rapport. Het beleid van het nieuwe kabinet moet gericht zijn op herstel van de investe ringen en werkgelegenheid, schrijft de werkgroep. Daarvoor moeten de lasten voor het bedrijfsleven verlaagd worden, zonder dat de lasten voor de particulie ren verhoogd worden. De groep voelt dan ook niets voor de voorgesteld? ver hoging van debtw, dief 1,65 miljard zou moeten opleveren. In plaats van deze belastingverhoging komt de werkgroep met een lijst met aanvullende bezuinigingen van totaal f 1,12 miljard in 1983 Voor stimulering van de werkgelegen heid ontbreken volgens de werkgroep de mogelijkheden. Als „nogal ver van de economische werkelijkheid' staand omschrijft de groep vroegere berekeningen w aarbij via de herverde ling van het beschikbare werk „gigan tische effecten" verwacht worden. (Zie ook pagina 4) RSV-concern op de snijtafel Het c< i;0v77^7:77 7.,- \'v'I [et Rijn-Schelde-Verolme- concem (RSV) ligt op de snijtafel. En de patient blijkt er veel ernstiger aan toe dan een half jaar geleden nog werd verondersteld. Toen na melijk stemde de tweede kamer ermee in dat minister Terlouw van economi sche zaken opnieuw (en duidelijk tegen eerdere afspraken in) met een forse steunoperatie lucht aan de onderne ming zou geven. Er werd 300 miljoen toegezegd als een soort van laatste her kansing op voorwaarde dat RSV gron dig orde op zaken zou stellen, het mana gement zou verbeteren en een interne doorlichting 'sterkte-zwakte-analyse j van de verschillende bedrijfsonderde len zou leveren. Sinds gisteren is duide lijk dat alleen via uiterst pijnlijke ingre pen voor de werkgelegenheid kansen aanwezig zijn om RSV een wankele ge zondheid terug te geven. Er moeten in de komende jaren minstens 1000 ar beidsplaatsen verdwijnen en dat verlies wordt nog veel groter wanneer de Ne derlandse marine zou afzien van de plannen om bij RSV-werven bestellin gen te plaatsen voor vernieuwing of ver vanging van de vloot. Forse kritiek op de top van RSV, met name vanuit het parlement, was de laatste dagen de ver schijning van het rapport met de on heilstijdingen voor de werkgelegenheid al vooruit gegaan. Voorzitter van de raad van bestuur ir A. Stikker heeft daaruit de consequentie getrokken en zijn vertrek aangekondigd. Het tekent de sfeer van ontreddering binnen deze onderneming. Op veel plaatsen in Ne derland waar RSV vestigingen heeft (zoals bij 'De Schelde' in Vlissingen) breekt opnieuw een periode van onze kerheid en onrust aan. De huidige positie van het RSV-con cern is beroerd. Een treurige con statering nadat er de laatste jaren ruw weg twee miljard gulden aan overheids steun is ingestopt. Ingrijpende reorga nisaties hebben in de jaren 1975-1980 het personeelsbestand al met 10.000 man verminderd. De kunstmatige sa menstelling van het RSV-concem, des tijds gekozen om onder druk van over heid en omstandigheden enkele zeer noodlijdende bedrijven van de totale ondergang te redden, is voor een niet onbelangrijk deel debet aan de nu opge baarde ellende. Waarbij dan nog moe ten worden opgeteld een aantal misluk kingen van de laatste tijd. die de toplei ding van RSV regelrecht worden aange wreven. Alles bijeen gaat het bij RSV dan ook niet om een ziekte die zich uit in slechte resultaten en gemiste kan sen, - er is ook sprake van een interne vertrouwenscrisis. Tekenend zijn in dit verband de plannen van de raad van bestuur in het gisteren gepubliceerde rapport om 'de motivatie van de werk nemers te verbeteren door een grotere betrokkenheid en eigen verantwoorde lijkheid in het werk'. Het is de hoogste tyd dat allen die bij de toekomst van het RSV-concem betrokken zijn - en daarbij gaat het in middels om zeer velen - zicht krijgen op wat nu werkelijk de sterke en de zwak ke kanten van deze mammoetondeme- ming zijn. Meer duidelijkheid dan er gisteren is gegeven en meer openheid (bijvoorbeeld in de richting van de vak beweging) zijn daarbij eerste voorwaar den. De raad van bestuur wil met de voorgestelde ingrepen de goedlopende sectoren van het concern verstevigen. Dat kan alleen wanneer de duidelijk verliesgevende en min of meer 'oneigen- lijke' elementen er worden uitgesne den. Dat er bij RSV veel drastischer or de op zaken moet worden gesteld om nog grotere ongelukken dan er nu al zijn gebeurd, le voorkomen is na giste ren glashelder De rol van de overheid daarbij is die van direct belanghebben de. Zoveel is inmiddels wel doorgedron gen. In Stikkers termen: het klimaat bij RSV moet veranderen. Het 'akkoord' met adempauze CDA en WD hebben een ontwerp- regeerakkoord op tafel met een in gebouwde adempauze om - zoals infor mateur Scholten gisteravond uitlegde - 'te bevorderen dat er in harmonie wordt gezocht naar een duidefijke samenhang in het financieel en sociaal-economisch beleid voor de komende jaren'. Zijn idee komt erop neer dat per 1 januari aan staande inkomens en prijzen worden bevroren en dat voorlopig geen uitvoe ring wordt gegeven aan de maatregelen die het demissionaire kabinet-Van Agt in de miljardennota 1983 afgelopen Prinsjesdag heeft aangekondigd. Scholten heeft daarmee de 'haast' van zijn informatie-opdracht waar ge maakt. maar het eigenlijke inhoudelij ke overleg over de koers van een CDA- WD-kabinet naar economisch herstel ver opengelaten. Met de nodige sociale onrust al bijna op de stoep van het Cats- huis is dit bewogen beroep op een 'ge meenschappelijke aanpak' duidelijk bedoeld om wat druk van de ketel te halen. De poging om tijd voor beleid te winnen nadat het kabinet eenmaal zal zijn gevormd, geeft intussen wel aan dat de onderhandelaars van de nu beoogde coalitie er bepaald nog niet uit zijn. maar in ieder geval wel afstand wil len nemen van de al te eenzijdige bezui nigingsmaatregelen die de vorige club als erfenis heeft nagelaten. En dat is bij alle vaagheid en open einden in dit ont- werp-akkoord dan in elk geval een winstpunt. vdM

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1