ïemayel eist vertrek luitenlandse troepen Politiebonden willen 'landelijke actiedag' STOPPEN MET ROKEN DUUR VOOR ONS LAND EGIN WIJST VOORSTEL REAGAN AF Van Agt: Palestijnen hebben recht op staat BEVRIEZEN SALARISSEN AANLEIDING Ierse onderwijzer voor de klas neergeschoten Econoom: langer leven kost geld... Prijs Jcch zonnig pjfte perioden en vrijwel overal irJOfl- Middagtemperatuur ongeveer ■t graden Matige zuidwestenwind. IELDOORN (ANP) - De Vegin (Vereniging van gasbedrijven) gaat de aangeslo- ijasbedrijven voorstellen de gasprijs per 1 januari 198.1 te verhogen met 2,7 it Daarmee zou de gasprijs voor kleinverbruikers inclusief btw en milieuhef- {komen op 58,6 cent per kubieke meter. De Vegin heeft dat maandag meege- !i [vastrecht stijgt met negen gulden per jaar. Volgens de Vegin betekent de gestelde verhoging voor de gezinshuishoudingen met een gemiddeld jaarver- avan 2800 kubieke meter een verhoging van de stookkostenrekening in 1983 rtonderd gulden. In de prijsonderhandehngen tussen de Gasunie (Shell, Esso. Efl'YORK/JERUZALEM - De president van Libanon, Amin Gemayel, heeft maandag in de [emene Vergadering van de Verenigde Naties gevraagd om onvoorwaardelijke terugtrekking alle buitenlandse troepen uit zijn land. Hij riep alle volken in de wereld op Libanon te helpen het herstellen van de onafhankelijkheid en de wederopbouw van de Libanese economie: „Voor en stabiliteit in het Midden-Oosten heeft Libanon uw hulp nodig'. Gemayel zijn emotionele op- Gemayels stem steeg tot bijna schreeu- linNew York deed, wees de Israëli- wende hoogte toen hij verklaarde: „Ik [premier Begin in een rede voor het roep op tot onmiddellijke en onvoor- aientin Jeruzalem het vredesplan waardelijke terugtrekking van alle nietrLibanese troepen uit Libanon". In zijn herhaaldelijk door applaus on derbroken rede zei het Libanese staats hoofd dat zoals de Libanezen in vrede en vrijheid willen leven, ook de Palestij- nen in vrede, vrijheid en zelfbeschik king in hun land Palestina moeten le ven. Hij uitte de hoop dat Palestijnen en Israëliërs, met hulp van de wereldge meenschap, een akkoord kunnen berei ken zodat beide landen 'hun volledige rechten kunnen uitoefenen' [president Reagan met beslistheid ;&hand. indringende boodschap tot de me Vergadering uitte Gemayel iitrtronwen dat vrede in Libanon slijk is. 4Don kan niet langer de lasten dra een tragische oorlog die de af- acht jaar in ons land woedde". Unifil Gemayel, heeft zich uitgesproken voor een verlenging van het mandaat van de VN-vredesmacht in Zuid-Libanon, Unifil. Gemayel verklaarde een verlenging van het Unifil-mandaat te willen voor een zekere tijd, maar noemde geen ter mijn. i kpbootbemanning Ijju. bfen er op woensdag 27 oktober geen mwnstemming ls bereikt over de «•.ling van de sleepboten van Wil- cMuller in Temeuzen. zullen de Bel- ptte vakbond BTB en de Vervoers tak FNV actie gaan voeren tegen het De beide bonden werden het n eens over een mogelijke sta ll dt MGINA3 mbtenaren togen gaat het zittende kabinet met iuibonden praten over het sociaal- «oomisch beleid. De FNV zal eisen fcde bevriezing van de ambtenaren- alirissen en uitkeringen, zoals aange- kndlgd in de miljoenennota, wordt kraggenomen. 1AGINA 7 mafval tUctiegroep 'Stop Borssele' heeft tiindag opnieuw geprotesteerd te- la de bouw van een afvalbunker bij Kerncentrale van de PZEM. Onge- •wtwintig leden blokkeerden de toe- eg naar het bouwterrein. 'Stop Msele' wil op die manier de werk- •aheden vertragen. Ï0BJA13 Inpening De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft maandagavond het man daat van Unifil overigens opnieuw met drie maanden verlengd en wel tot 19 januari 1983. in een korte toespraak voor de Veilig heidsraad zei president Gemayel dat de Unifil-troepenmacht 'geloofwaardiger' moet worden. Israëlische troepen wal sten bij de invasie in Zuid-Libanon. be gin juni, over de posities van de Unifil- troepen heen zonder dat deze tegen stand konden bieden. In een belangrijke politieke rede zei de Israëlische premier Begin in een verwij zing naar Reagans pleidooi voor een fe deratie van Jordanië met een Palestijn se 'entiteit' op de westelijke Jordaanoe- ver en in Gaza 'er is geen Jordaanse optie'. De Israëlische premier deed een be roep op Washington zich te houden aan de akkoorden van Camp David van 1978, die pleitten voor Palestijns zelf bestuur in de bezette gebieden. „Wij hebben het recht om van onze Amerikaanse vrienden en bondgeno ten volledige verknochtheid te ver wachten aan het akkoord dat wij on dertekenden. Er is geen reden en er is geen aanleiding om te zoeken naar an dere oplossingen dan die waarover wij het eens werden in Camp David", be sloot Begin. Van Agt begroet Wiesenthal AMSTERDAM - De Nederlandse premier Van Agt heeft maandag op een congres over zionisme en de situatie rond Israël in Amsterdam voor enige consternatie gezorgd. In zijn openingstoespraak zei de premier dat ook de Palestijnen recht hebben op „een of andere soort staat". Tot nu toe werd een Palestijnse staat niet uitgesloten door de rege ring, maar ook met uitdrukkelijk voorgestaan. Het WD-kamerlid Bolkestein, pretendent voor het ministerschap van buitenlandse zaken in de aanstaande christen- liberale coalitie, zei later als lid van een forum aan te nemen dat de pre mier alleen voor zich zelf had ge sproken. Van Agt kritiseerde opnieuw de Is raëlische regering vanwege de in val in Libanon. In deze nieuwe stap in de spiraal van het geweld in het Midden-Oosten is er geen kans op vrede, aldus Van Agt. Ook voor de weigering beslissingen van de in ternationale gemeenschap in de Verenigde Naties te respecteren had de premier geen goed woord over. De mening dat er in Neder land tenslotte sprake is van acuut anti-semitisme werd door Van Agt niet gedeeld. Van Agt had tijdens het sympo sium een ontmoeting met ir. Si mon Wiesenthal. Wiesenthal is hoofd van het joodse documenta tiecentrum in Wenen, dat een be langrijke rol speelde in vele onder zoeken naar oorlogsmisdadigers uit de tweede wereldoorlog. Amin Gemayel UTRECHT (ANP) - De hoofdbesturen van de politiebonden van CNV en FNV, de Algemene Christelijke Politiebond ACP en de Nederlandse Politiebond NPB hebben maandag besloten tot een landelijke actiedag als de regeringsplannen om de ambtenarensalarissen te bevriezen niet worden ingetrokken. het eigenlijk ook zou kunnen als alle regels strikt zouden worden nage leefd", aldus Teeuwen. (Amerikaanse ontwapemngsonder- DJelaar Eugene Rostow verwacht ïdeSowjet-Unle pas kort v ja&ng Van kruisraketten in West- if IJ fcpa initiatieven zal nemen voor de kernwapens voor afctand. Rostow praat Den Haag met minister 'BMlerlo van defensie D.1C Wafdruk «afdrukken van misdadigers kun- sluitend bewijsmateriaal opleve- Het instituut voor leder en schoen j TNO heeft een methode ontwik- [W die voetafdrukken In een gerech- onderzoek net zo belangrijk "üt als vingerafdrukken. Mina is "tb-overschot afdeling Zeeland van de KNVB ®n«n overschot van bijna dertig- «nd gulden. Het bestuur van de af- w* «telt voor liet geld. waarvoor bestemming kon worden gevon- «tierng te geven aan de clubs Alle =s zouden dan één gulden o feuws uit Zeeland: 2, 5 en toen- en buitenland: 3 013. f2ria: 9, tot: 14 en 15. too en televisie: 17. tonciën, economie: 19. BELFAST (RTR/DPA) - In Noord-Ierland zijn maandag pen onderwijzer en de %zoon van ee protestants politicus het slachtoffer geworden van aanslagen. De politie vermoedt dat de aanslagen het werk zijn van leden van de IRA, die de verkiezingen voor een Noordiers parlement, die woensdag gehouden worden, willen saboteren. De onderwijzer, David Wright, werd in Nwery voor zijn klas neergeschoten. Wright, een voormalige luitenant van de paramilitaire Ulster defense regiment, is er ernstig aan toe, aldus de politie. De beide bonden, die samen ongeveer 95 procent van het politiepersoneel (zo'n 40,000 mensen) organiseren, willen in de loop van november een 'modelac tie' voeren van 24 uur. gelijk met de sta kingsdag voor het openbaar vervoer die de vervoersbonden van FNV en CNV hebben aangekondigd, aldus voorzitter H. Teeuwen van de ACP De actie zal waarschijnlijk bestaan uit extra bege leiding van het grote verkeersaanbod dat wordt verwacht als gevolg van het ontbreken van treinen en bussen. Dit zal „volgens het boekje" gebeuren, wat volgens Teeuwen tot extra vertraging op de wegen kan leiden. In enkele gemeenten zullen bovendien geen bonnen voor eenvoudige overtre dingen worden gegeven, maar waar schuwingen met een uitleg van de ac tiedag, zoals ook onlangs bij de politie actiedag in Amsterdam gebeurde. De actiebereidheid bij het politieperso neel is volgens de ACP-voorzitter „aanzienlijk". De komende weken zal met de achter ban nader overlegd worden over de ac tie. De leden moeten dan beslissen hoe de actie er in hun gemeente of district precies uit gaat zien. Ook zullen in over leg met de plaatselijke korpsleiding draaiboeken worden opgesteld om de actie zonder problemen te laten verlo pen. „Het is uiteraard niet de bedoeling om de verkeersveiligheid in gevaar te brengen. Het moet als modelactie een positieve actie worden, die toont hoe UTRECHT (ANP) - De overheid is wel iswaar bezig met anti-rookcampagnes in de verwachting dat dit in de collec tieve sector besparingen zal opleve ren, maar het tegendeel zou wel eens het resultaat kunnen zijn. Gezond, en dus, langer leven, kost geld en het is de vraag of onze economie dat wel aankan. Hierop komt. kort samen gevat, een beschouwing neer van Hans Hagen, econoom en stafmedewerker van de stichting sociale gezondheids zorg, over de gevolgen voor onze econo mie als iedereen met roken zou stop pen. In het maandblad van de nationale kruisvereniging zegt hijdat in de eerste plaats de gevolgen voor de werkgele genheid erg negatief zouden zijn Bij de produktie van sigaretten zijn ruim 9000 mensen betrokken, maar bij het verple gen, behandelen en verzorgen van men sen die door het roken kanker, hart- en vaatziekten en aandoeningen aan de ademhalingswegen krijgen, naar schat ting tien tot vijftien keer zoveel. Bovendien zouden er arbeidsplaatsen verloren gaan in de tabaksdistributie en komen er werklozen bij omdat men sen niet (voortijdig) overlijden. Een ander gevolg is dat het aantal aow-ers toeneemt. Al met al wordt de druk op de collectieve sector (belastingen en premies) enkele miljarden guldens groter. Daar komen dan nog eens bijna twee miljard gulden bij aan gederfde accijnsopbrengst. Een vermindering van de kosten van de gezondheidszorg behoeft, zegt Hagen, ook niet te worden verwacht Een Zwit sers onderzoek heeft namelijk uitgewe zen. dat rokers gemiddeld jaarlijks wel meer gezondheidszorg nodig hebben, maar dat hun totale 'zorgconsumptie' niet of nauwelijks groter is. omdat niet- rokers gemiddeld langer leven. De 5,2 miljoen rokers in Nederland hebben in 1981 ruim vier miljard gul den uitgegeven aan tabaksartikelen. Dat is zo'n 730 gulden per roker. In 1975 werd er door de rokers nog maar 2.7 miljard gulden aan het roken besteed. Dat zegt het economisch instituut voor het midden- en kleinbedrijf. AMSTERDAM - Voorzitter Rienks Visser van de Maatschappij der Nederlandse Letterkunde heeft maandag in Amsterdam de Hen- riette Roland Holst-pnjs uitgereikt aan de in Vlaanderen wonende schrijver Walter van den Broeck Deze kreeg de onderscheiding voor zijn boek Brief aan BoudewijnDe Maatschappij kent de prijs toe voor ..in druk verschenen, in de Neder landse taal geschreven werk van proza, poezie of toneel, dat zowel uitmunt door sociale bewogenheid ais door literaire kwaliteit". ret een gezicht van 'hoe Lhebben we het nou..?' zullen gedeputeerde staten van Zeeland vandaag aan mi nister Zeevalking (verkeer en waterstaat) opheldering vra gen over het voornemen van de rege ring om in de toekomst de exploitatie van de Westerscbelde-veerdiensten over te hevelen van de provincie naar het rijk. Het gs-college reist naar Den Haag om daar met deze bewindsman-' op-de-valreep van gedachten te wisse len over onder meer de stand van zaken bij de voorbereiding van de bouw vaste oeververbinding Westerscheide Op zich al grijpen allerlei zakendie de vas te oeververbinding en de veerdiensten betreffen in elkaar. Vergaande voorne mens om op termijn tot een volledige overdracht van zorg en beheer veer diensten Westerscheide naar de rijks overheid te komen zijn van een zodanig bestuurlijk gewicht dat ze alleen via zorgvuldig en diepgaand overleg kun nen worden uitgevoerd. Voor gs van Zeeland is er daarom aanleiding om bij zonder geërgerd scherpe vragen te stel len. Het kabinet heeft namelijk met zijn plannen ten aanzien van de Wester- schelde-veren een soort van overval- taktiek toegepast. De aankondiging van de plannen om per 1 januari 1985 tot een exploitatie-overdracht over te gaan stond enige tijd geleden verscho len in de voorlopige 'decentralisatie-no ta', die het kabinet aan de tweede ka mer heeft aangeboden. En aan die aan kondiging was nooit enig ambtelijk of bestuurlijk overleg voorafgegaan. Er is dus aan Zeeuwse zijde reden ge noeg voor opperste verbazing. Om te beginnen over de manier waarop de ze centralisatie-gedachte (jawel !i aan de orde wordt gesteld. In de tweede, ze ker niet minder belangrijke, plaats over de inhoudelijke kant van zo'n ingrij pend voorstel. In de meer dan anderhal - ve eeuw lange historie van de Zeeuwse veerdiensten is er een constant span ningsveld geweest tussen (aanvanke lijk) particulieren, de provincie Zeeland en het rijk over besluitvorming, beheer en vooral exploitatie van de varende verbindingen. Met name na de tweede wereldoorlog is de aandrang van het rijk om meer en meer zeggenschap te krijgen over de veerdiensten in Zeeland groot geworden. In de tariefstelling komt die heel duidelijk en heel begrij pelijk tot uitdrukking. Sinds 1967 wordt uitgegaan van een redelijk vaste verhouding tussen de tariefopbreng sten (40 procent) en de rijksbijdragen (60 procent) in de exploitatie van de Westerschelaeveren. In de praktijk is die 'verdeelsleutel' in de opbrengsten eigenlijk nauwelijks gehaald Voortdu rend touwtrekken tussen Den Haag en Middelburg (gs stellen formeel de tarie ven vast) heeft erin geresulteerd dat via jaarlijkse aanpassingen van de tarieven een verhouding 70-30 (rijksbijdrage-ta rieven) wordt aangehouden. Een af spraak overigens die minister Zeeval king nu zwart op wit van Zeeland wil hebben gegarandeerd bij zijn toestem ming voor de bouw van een derde dub beldeksveerboot. Toch kan uit het voornemen van het rijk om de Wester- scheldeveren van de provincie Zeeland over te nemen worden afgeleid dat 'Den Haag' daarmee niet tevreden is en een steviger greep op juist de inkomsten kant van deze verbindingen wil krijgen. En misschien is die even terloopse als onverwachte mededeling in de voorlo pige decentralisatie-nota van het kabi net juist bedoeld als een stok achter de deur in het overleg met Zeeland over Vaste Oeververbinding Westerscheide, verbetering dienstverlening op de Wes- terscheldeveren en tariefopbouw. - een overleg waarin alles met alles samen hangt. Scherpere voorwaarden vanuit Den Haag met het oog op de verhouding tussen tarieven en rijksbijdragen in de exploitatie van de veerdiensten zijn overigens op zich nog geen steekhou dend argument om een overheveling van dit stuk (veerkiienstverlening er even door te drukken. Het had voor de hand gelegen dat men in de Haagse dre ven over denkbeelden in deze richting zo vroeg mogelijk contact had gezocht met de meest gerede partij, de provin cie Zeeland, om vervolgens gezamen lijk en met open vizier de voordelen en nadelen van zo'n eventuele stap te on derzoek. Van de bereidheid daartoe is tot nu toe weinig gebleken. Over de nu gevolgde, merkwaardige weg mogen gs in Den Haag vandaag best aztjnerig doen. De hoofdvraag die aan de orde behoort te komen is vooral: hoeveel be ter worden kwaliteit van accommoda ties en van dienstverlening op de Wes- terscheldeveren erop wanneer de zorg daarvoor volledig overgaat van Zeeuw se in Haagse handen? De geschiedenis van 150 jaar varen tussen overkanten in dit gewest heeft geleerd dat de belan- genverdediging daarvan dicht bij huls nog zo slecht niet is geweest. vdM Alain de Rothschild overleden PARIJS (AFPXTPD - Baron Alain de Rothschild, één van de invloedrijkste persoonlijkheden van de joodse ge meenschap in Frankrijk, is zondag in New York len gevolge van een hart aanval overleden. Hij was 72 jaar. Rothschild was tot begin dit jaar presi dent van het Centraal Consistorium van Franse Israëlieten (CRIF). Alam de Rothschild was een neef van baron Guy de Rothschild.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1