PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT aping Pakistaans liegtuig verhinderd Amerikaanse medaille voor prinses Juliana VS uit VN-organisaties bij uitsluiten Israël Vreedzame betoging krakers Amsterdam VS WILLEN ECONOMISCHE ACTIE TEGEN RUSSEN laiwan biedt goud voor Chinese Mig-19 1LITIE VERRICHT ACHTTIEN ARRESTATIES Stichting GroteClubactie KOOP NU UW LOTEN! DEBUTANTEN EINDELIJK ZEGE SATELLIET Piet van Doorne (DAF Trucks) overleden 'isselend bewolkt melend bewolkt en mogelijk een bui. temperatuur ongeveer 14 gra- tot vrij krachtige wind zuid tot 'üicest- ge jaargang no. 243 landag 18 oktober 1982 voor al die kleine verenigingen Twee debutanten in de eredivisie hebben in hel afgelo pen weekeinde voor grote verrassingen gezorgd. In de Rotterdamse Kuip versloeg Excelsior voor 30 000 toe schouwers leider PSV met 1-0 (Feyenoord werd medelei der door anderhalf uur laten in hetzelfde stadion met 4-1 van Utrecht te winnen) en in Sittard versloeg Fortuna S hetAlkmaarse AZ '67 met 2-1. Geen beste beurt voor de Noordhollanders enkele dagen voor het belangrijke tref fen met Inter Milan voor de Europacup Pagina 11 In het zondagamateurvoetbal Zuid l) haalde debutant Sluiskil in de tweede klas eindelijk de eerste zege binnen In defborgaande vier duels hadden de Zeeuwsvlamin gen slechts één punt verzameld. De beide andere Zeeuw se teams in deze klas kwamen op de valreep aan een puntenverdelingleider Middelburg tegen Internos. Vlissingen bij WVO in Oosterhout: beide malen werd het 1'1 t Pagina 13) Het Satelliet-tennistoernooi in Kapelle heeft dit week einde geen Nederlandse winnaar opgeleverd. Bij het he- rendubbel waren de Nederlanders Eric Wilborts en Mi- chiel Schapers er wel dicht bij. maar het duo Garth Haynes en Craig Edwards uit de Verenigde Staten zette hen de voet dwars. In het enkelspel was de winst voor de Zweed Stefan Svensson. Volgend jaar zal het satelliet- toernooi opnieuw in Kapelle worden gespeeld. Pagina 16 de echter zeggen hoe nauw hij daarbij betrokken was. Mr. Manschot „De een had ervan gehoord, de tweede wist niet precies de datum en de derde schoof het op een ander" Mede doordat in de Nederlandse wetge ving een samenzweringsartikel ont breekt - mensen mogen niet worden gearresteerd wegens verdenking of voorbereiding van een kaping, aldus mr. Manschot - moesten de 18 in de loop van zondag weer worden vrijgela ten. De officier weersprak hiermee dat gebrek aan celruimte de oorzaak was geweest. Zestien van deze Pakistanen wonen in Nederland. Justitie acht de kans klein dat zij het land zullen verlaten, zodat zij later alsnog opgeroepen zouden kun nen worden Twee verbleven hier ille gaal. Zij zijn overgedragen aan de vreemdelingenpolitie. BVD: laat, onvolledig De Centrale Recherche- en Informatie dienst (CRI) was afgelopen maandag door de BVD gewaarschuwd dat vanaf dat moment „tussen vijf en dertig da gen" een kaping van een Pakistaans lijnvliegtuig mogelijk was. Aangezien Pakistan International Airlines (PIA) tweemaal per week op Amsterdam vliegt, op dinsdag en zondag en alleen onderweg van Londen naar Pakistan, werd gisteren ais de eerste dag bc- wettige vertegenwoordigster van heel China. „De regering van de republiek (Zuid- )Korea beseft volledig dat het regime in Peking onze vijand is. net zo goed als wij erkennen dat Noord-Korea haar vijand is", verklaarde een Taiwanese functiona ris. Hij zei te geloven dat Zuid-Korea daarom bereid zal zijn de uitgeweken Chine se piloot en zijn toestel naar Taiwan door te sturen HIPHOL- Met de arrestatie van 18 Pakistanen, zondag in vijf Nederlandse plaatsen, heeft de jtie weten te verhinderen dat in Londen of op Schiphol een Pakistaans lijnvliegtuig zou rden gekaapt. De kapers, radicale leden van de verboden Pakistan People's Party die wordt tid door de zoon van de ter dood gebrachte Bhoetto, wilden met hun actie de vrijlating wingen van een onbekend aantal politieke gevangenen. De 18 arrestanten zijn zondag in de pvan de middag allemaal weer vrijgelaten, zo is meegedeeld door officier van justitie mr. R. J. nschot. pestaties zijn zondag tussen negen :*nds en twee uur 's middags ver- laAmsterdam. Den Haag. Zoeter- Amstelveen en Purmerend. Ook ifvande 18 aangehoudenen huis- eg vemcht, maar dat heeft vol ar. Manschot niets opgeleverd rees op een kapingsplan. Uit de ntn is echter de overtuiging geko ot drie man een kapingsactie op oghadden. Geen van deze drie wil- êeltelevisie ian Temeuzen willen graag Kd< PZEM in zee op het gebied van visie. maar dan moet dit be- fcf op korte termijn concrete plan bkunnen aanbieden. Is dat niet het Bi dan valt de PZEM af. Langer ton is volgens wethouder drs A. taduyn niet verantwoord "Veel in- an Temeuzen kampen al ja- sn slechte tv-ontvangst. Ui- over een half jaar moeten kno ei worden doorgehakt.' ttwerp-akkoord Si onderhandelingen over een nieuw toet tussen Lubbers (CDA) en Nij- IWDI zullen iets langer aansle- werd verwacht Met name de len die de werkgroep van so- ■leconomische fractiespecialisten geformuleerd, zullen nog nader rien besproken. Pas eind deze week iinformateur Scholten het ontwerp- psakkoord naar de fracties van DAen WD kunnen sturen. Begin hpnde week wordt dan de benoe- ng van een formateur (Lubbers) ver- ikntie duurder Consumentenbond signaleert dat buur van staanplaatsen voor cara- h en de huur van recreatiebunga- *s volgend jaar fors zal stijgen. Via iipeclale 'prijzenlijn' werd zelfs een "nul gemeld waarbij het staangeld is verhoogd van 1.095 gulden per naar 2.100 gulden De bond wijst '<9 dat het ministerie van economi- aaken slechts toestemming heeft tmn voor een prijsverhoging van 0 procent trkantiek i«n garagebox in Rosmalen is een Partij gestolen kerkantiek. voor dijk alkomstig uit Belgie, boven Wr gekomen. De politie verrichtte w arrestaties. De dieven liepen de Wopen twee jaar vrijwel alle Belgi um kerken af op zoek naar 'bult' Ze -ê"1 de kerk binnen met een invali- ®vagen, waarachter een grote zak hs gebonden. iPil J"""nnershebben Been haar op hun IBM «o vanwege het masseren Maarja. ■■Sjnook maar amateurs, hé'. Zater- ^•«het de 'dag van de figuranten opnamen voor de smokkelfilm M» Ruiter'. Ruim tweehonderd fuwvlamingen vormden in Bier- Jf! «n enthousiast publiek bij een •>d«koers die zich afspeelde in de ja- ®Umg. 'Hartelijk dank. Dat doen to nog een keer. Allemaal ln de Geluid! Camera's! En ac- Nieuwsuit Zeeland: 2 en 5. Binnen- en buitenland: 3. Radio en televisie: 9. Sport: li, 12, 13. 14. 15 en Tijdens een plechtigheid in de Middelburgse Koorkerk heeft prinses Juliana zaterdag de Four Freedotns-medaille ontvangen, de hoogste Amerikaanse burgerlijke onderscheiding die nog niet eerder aan met-Amerikanen werd toege kend Prinses Juliana ontving de medaille omdat zij m haar regeerperiode heeft bewezen de democratische waarden - zoals in 1941 geformuleerd door de Amerikaanse president Franklin D Roosevelt - .ten zeerste te zijn toegedaan" Naast prinses Juliana ontvingen zaterdag nog vier vooraanstaande Nederlanders de Amerikaanse 'vier vrijheden'- medaille izie pag. 2» OOK BETALINGEN WORDEN GESTAAKT (Van onze correspondent) WASHINGTON - De Verenigde Staten zullen zich terugtrekken uit alle orga nisaties van de Verenigde Naties, in clusief de Algemene Vergadering en met uitzondering van de Veiligheids raad, wanneer Israël wordt uitgeslo ten. Amerika zal in dat geval ook alle betalingen aan de Volkerenorganisa tie staken. Dit heeft de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Geor ge Shultz verklaard. Shultz zei dat de Amerikanen hun me dewerking aan het VN-gebeuren zou den staken totdat Israels recht om deel te nemen zou zijn hersteld, In New York leiden Libië en Irak de oppositie tegen Israels aanwezigheid. In Nairobi waar over de telecommunicatie wordt verga derd heeft Algerije een resolutie tegen Israël gelanceerd met steun van alle Arabische landen, behalve Egypte en Libanon. De Amerikanen zullen zich niet terugtrekken uit de Veiligheids raad en de andere VN-organisaties waar geen actie wordt gevoerd 'tegen een legitiem lid'. Het Internationaal Atoom Energie Agentschap (IAEA), waar Israel on langs werd uitgesloten, krijgt de 8.5 mil joen dollar niet. die de Verenigde Sta ten over 1982 nog zouden moeten beta len. De VN-organisatie voor telecom municatie (157 leden) heeft de Ameri kaanse bijdrage reeds ontvangen en pas per 1 januari moet voor 1983 het VS-aandeel van 2,4 miljoen dollar wor den overgemaakt. Voor de Verenigde Naties is het dreige ment met de inhouding van de Ameri kaanse bijdrage van veel groter beteke nis. Over 1982 zouden de Verenigde Sta ten nog 149.4 miljoen moeten betalen en de Verenigde Naties willen dat geld begin november ontvangen. Met die bij drage worden het VN-secretariaat, de Algemene Vergadering, de Veiligheids raad, de Unctad, de organisatie voor in dustriële ontwikkeling, de commissie voor de mensenrechten en vijf regionale commissies voor economische bij stand, bekostigd. Instellingen als de Wereldgezondheids organisatie. de FAO. de burgerlucht vaart organisatie, het ontwikkelings programma (UNDP) en de strijdkrach ten die onder VN-vlag vrede handhaven worden uit andere bronnen betaald. Volgens Shultz is uitsluiting van Israël in strijd met de beginselen van de VN en een schending van het VN-Hand- vest. Bovendien vinden de Verenigde Staten dat het uitstoten van Israël ern stige schade zou doen aan de Ameri kaanse pogingen om via nieuwe initia tieven in het Midden-Oosten vrede te bewerkstelligen. IL(UPI) - Taiwan heeft een Chinese piloot die zaterdag met een MIG-19 van Jisese luchtmacht naar Zuid-Korea vluchtte 2,2 miljoen dollar (bijna 6 mil- Men) in goud geboden als hij met het vliegtuig naar het nationalistisch- tie eiland komt Korea is het enige land in Azié dat de regering van Taiwan erkent als de schouwd waarop de actie uitgevoerd kon worden. De CRI kon niet direct aan de gang. „omdat de helft van de informatie die de BVD verstrekte onjuist en onvolle dig was", aldus mr. Manschot. Hij voeg de daar aan toe dat de BVD al weken lang op de hoogte bleek te zijn en dat het niet de eerste keer was dat de BVD de CRI.ri,jkelijk laat" informeerde Afgelopen woensdag zijn enkele leden van de rijkspolitie naar Londen gegaan om de Bntse politie. MI-5. van de plan nen op de hoogte te brengen. Daarbij is ook bekeken m hoeverre London Heathrow kon worden beveiligd om te voorkomen dat de wapens in Londen aan boord gebracht zouden worden, terwijl Je kapers zelf in Amsterdam zouden instappen. De rijkspolitie heeft niet kunnen ach terhalen of ergens misschien een wa pendepot was en schrijft dat mede toe aan de onvolledige en gedeeltelijk on juiste informatie van de BVD. Een ge- <Slot pagina 7 kolom 5) NOTITIE POLAK OVER ONTRUIMING AMSTERDAM (ANP) - Ongeveer 5000 mensen hebben zondag deelgenomen aan de betoging van de Amsterdamse Kraakbeweging in de hoofdstad. De ac tievoerders willen met hun demon stratie een zestal eisen kracht bijzet ten: alle arrestanten vrij, onderzoek naar be- en mishandeling van arres tanten, hernieuwd woonrecht van de vorige week ontruimde panden Lucky Luyk, Paula Pot en Binnenspiegcl. een actief beleid tegen knokploegen, me en militairen de stad uit en geen verdere ontruimingen. De demonstratie verliep volkomen rus tig en vreedzaam. De mobiele eenheid, die met zeshonderd man sterk achter allerlei mogelijke actiepunten van de krakers verscholen stond, liet haar ge zicht niet eenmaal zien. Volgens de poli tie is slechts één arrestatie verricht. Een 15-jarigjongetje dat met twee bier flesjes gevuld met benzine op weg was naar de demonstratie werd aangehou den. Verrassing Bij de ontruiming maandag van de Luc ky Luyk is er met succes naar gestreefd het pand zonder gebruik van geweld bij verrassing te ontruimen. Dit schrijft burgemeester Polak van Amsterdam in een notitie over de ont ruiming en de daarop volgende gebeur tenissen. „Helaas luidde de ontruiming bijzonder hevige ongeregeldheden in En als gevolg van de gekozen strategie was er aanvankelijk helemaal geen ME aanwezig De eerste reacties van de politie waren dan ook wat aarzelend, waarop door de uitzonderlijk hard optredende tegen standers dankbaar werd ingespeeld aldus de burgemeester. In de notitie zegt de burgemeester ver der tot op het laatste moment gewacht te hebben met. het uitvaardigen van de noodbepalingen. De noodverordening ging veel verder dan de huidige algeme ne politieverordening en zelfs verder dan de APV die begin volgend jaar in werking zal treden. In de noodverordening van Polak wordt ieder gedrag, dat er op is gericht de openbare orde te verstoren, straf baar gesteld De burgemeester zegt verder dat de uitvaardiging van dit soort bepalin gen een zwaar middel is. uaar niet te veel naar mag worden gegrepen. De ingevallen Ruud Geels Iop de grondin de greep van Excelsiors uitblinker Ridderhof. Geels kon PSV niet de reddende hand toesteken. Voorstel aan grote vier EG EINDHOVEN (ANP) - Drs. Piet van Doorne, voorzitter van de raad van be stuur van DAF Trucks in Eindhoven is zondag in het St.-Annaziekenhuis in Geldrop overleden. Hij was daar don derdag opgenomen in verband met een ernstige vorm van kanker. Piet van Doorne is 47 jaar geworden. Hij was gehuwd en had vier kinderen. Petrus Johannes Gabriel van Doome. zoon van dr. H. J van Doome. de grond legger van het concern, maakte sedert 1966 deel uit van de raad van bestuur Op 1 januari 1976 werd hij tot voorzitter van die raad benoemd. In de tijd dat Piet van Doome deze functie bekleedde zijn bij DAF Trucks belangrijke ontwikkelingen gereali seerd en werd de positie van het bedrijf aanzienlijk versterkt. Onder zijn leiding kwam onder andere eind 1977 een lange-termijnplan tot stand, dat sedertdien het bedrijfsbeleid heeft bepaald. Op grond van zijn ondememerscapaci- teiten en zijn maatschappelijke betrok kenheid werd drs. Piet van Doome on langs nog benoemd tot officier in de or de van Oranje Nassau. (Van onze correspondent) WASHINGTON - De Verenigde Staten hebben aan de Bondsrepubliek, Italië, Frankrijk en Groot-Brittanniè voor stellen gedaan omtrent een geallieerde strategie ten aanzien van de economi sche en financiële relaties met het Oostblok. Die plannen sluiten aan bij het besluit van de NAVO-ministers van buitenlandse zaken, genomen tij dens geheim overleg in Canada begin deze maand, hun relaties op dit terrein nader te bestuderen binnen het raam van de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling te Pa rijs. In Canada hebben de kleinere landen zoals Nederland uitdrukking gegeven aan onbehagen over het feit dat de VS blijkbaar vooral met de grote vier van Europa willen spreken over de beste wijze om op korte termijn een eind te maken aan de verdeeldheid binnen het Atlantisch Bondgenootschap over de Dc Russen zijn kennelijk tot de slot som gekomen dat het goedkoper is om olie en gas te produceren voor export en met de opbrengst graan te kopen in de Verenigde Staten onder meer, dan zijn eigen graanproduktie op te voe ren. Reagans gretige aanbod aan de Russen voor de verkoop van 23 miljoen aanleg van een aardgas-leiding tussen Siberië en West-Europa. De VS hebben sancties ingesteld tegen Europese be drijven die onderdelen voor de gaspijp leveren. De Amerikanen verwachten in mil voor opheffing van die sancties dat zijn Eu ropese partners instemmen met een ge coördineerde en hardere houding te genover de Sowjet-Unie en satellietlan- den bij het verlenen van kredieten. Maar de voorstanders van een hardere lijn. onder wie minister van defensie Caspar Weinberger willen bovendien dat de Europeanen zich uitspreken te gen de aanleg van een tweede pijplijn. ton graag van de oogst 1982-'83 biedt de Sowjets een kans om door minder te kopen voor Reagan binnenslands moeilijkheden te veroorzaken met de boerenstand die steeds meer bedrijven failliet ziet gaan in de huidige recessie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1