Grootste deel van Polen nu rustig PLAN GASUNIE EN AMRO VOOR GASPIJPLEIDINGNET INDONESIË Korting salarissen onderwijs éénmalig Invoering van nieuw belastingtarief kan niet wachten het weer WDE BIJ EERDERE GEVECHTEN 3 Hongerwacht Binnenhof In totaal bijna vijfduizend kilometer Rentedaling werkt door in waardepapieren irIJDAG 15 OKTOBER 1982 PZC/binnen-b uiten land ijUtSCHAU (AFP/RTR) - In Polen is het donderdag na de on- ust van de afgelopen dagen in het grootste deel van het land listig geweest. In de middag werden ook de sinds maandag erbroken telefoon- en telexverbindingen met Gdansk hersteld, ode loop van de dag werd de omsingeling door ordetroepen ond de Lenin-werf opgeheven. Alleen uit het zuidelijke kolen- «kken rond Katowice kwamen berichten over stakingsacties overigens niet veel om het lijf hadden. KowaHuta bij Krakow (zuid-Polen) d» de politie woensdag het vuur ge- cd op arbeiders van het enorme Le- g-staalcomplex die demonstreerden jnde opheffing van Solidariteit. Een 'ir.ge jongeman overleed vrijdag in j Eekenhuis in Krakow aan schot sen. zo maakte het officiële persbu- PAP bekend, hiüowa Huta vonden tot vroeg in de Kgen zware straatgevechten tussen J«00 demonstranten en ordetroepen zo meldde het staatspersbureau 'ais ifrp'ress. Er hing een stank van traan- i-Be „He dank zij de regen tenslotte weg- terwijl straatvegers hun handen ibadden aan het opruimen van glas, (ADVERTENTIE) Bar de Blokhut happy our SI ondagsmiddags van 16.00-18.00 uur. Bier 1,- Bar de Blokhut "J Westkapelseweg, hoek Melseweg Zoutelande lillagebied V'mtisch he richt op 07.05 op 06.00 onder 17.45 onder 18.03 Nag 16 oktober uur cm 6.52 176 7.32 189 7.37 135 7.59 208 7.57 156 8.18 181 8.16 153 15 oktober 2* uur cm 0 30 210 0.56 233 204 164 1.48 246 2.17 192 2.11 224 2.50 196 16 oktober uur cm I 1.0? 226 II 137 249 2 49 170 2.32 269 2.59 200 2.54 233 3.36 203 stenen en granaathulzen waarmee de straten bezaaid lagen. Na de bekendmaking van de dood van de man Bogdan Wlosik. verzamelde Aanklacht diefstal geheime stukken defensie ingetrokken DEN HAAG (ANP) - De drie WDM-be- stuurders die er van werden verdacht geheime defensiestukken te hebben ontvreemd, worden niet langer ver volgd. De zogenoemde verwi jzingsofïi- cier van de koninklijke landmacht heeft besloten de aanklacht tegen de drie dienstplichtige militairen bij de krijgsraad in te trekken. Dat gebeurde op advies van de audi teur-militair bij de krijgsraad in Am- hem, zo heeft het ministerie van defen sie donderdag meegedeeld. Volgens de auditeur-militair bleek tijdens het ge rechtelijk vooronderzoek in de zaak te gen de drie WDM-bestuurders, Steef Boot, Oscar van Rijswijk en Peter van Wijk, dat in de deskundigen-verklarin gen tegenstrijdigheden voorkwamen over de precieze aard van de geheime stukken, bouwtekeningen van NAVO- projekten. Bovendien werd tijdens het onderzoek duidelijk dat de desbetref fende stukken niet met de vereiste zorg vuldigheid waren behandeld. zich in Nowa Huta een menigte die een symbolische graf opwierp. Men schreeuwde leuzen dat Wlosik zou wor den gewroken, aldus een ooggetuige in een telefoontje. Wlosik is de eerste dode sinds 31 augustus, de tweede verjaar dag van Solidariteit, toen vijf mensen omkwamen bij de straatgevechten. In andere steden in het land was het donderdag weer rustig, zo bleek uit be richten. In Warschau deden onder grondse leiders van Solidariteit wel op roepen tot nieuwe stakingen en demon straties. Maar de oproepen vonden geen gehoor. Een commentator van de Poolse tv heeft fel kritiek geleverd op de regeringsverklaring die de nieuwe Westduitse bondskanselier. Helmut Kohl, woensdag aflegde. In plaats van een pleidooi voor een constructieve dia loog, samenwerking met de Poolse staat en normalisering van de toestand heeft de bondskanselier Polen arrogant de les willen lezen hoe het zijn proble men moet oplossen. FNV/CNV Een delegatie van FNV en CNV onder aanvoering van de beide voorzitters Kok en Van der Meulen heeft donder dag op de Poolse ambassade in Den Haag met ambassadeur Bartoszek ge sproken over de recente ontwikkelin gen in Polen waarbij de vakbond Soli dariteit nu officieel is verboden. De de legatie zei geschokt te zijn door deze maatregel. De Poolse ambassadeur toonde weinig begrip voor het stand punt van de Nederlandse vakbondsde legatie. Volgens een woordvoerder van het FNV is het niet tot een werkelijk gesprek met de ambassadeur gekomen. Twintig gedetineerde leden van Soli dariteit zijn in hongerstaking teneinde de status van politieke gevangene te krijgen. Dit heeft het Franse coördina tie-comité van Solidariteit donderdag meegedeeld. livoon.'itzichten van het KNMI voor za- sstot en met dinsdag: wisselvallig en nu en dan re- Hlddagtemper2tuur ongeveer 14 gra- aaieve depressie, waarvan het irm gisteren over onze omgeving t hgt nu boven zuid-Zweden en trekt ier naar het oosten weg. Rondom s depressie wordt vandaag, via de nrdeee, met noordwestelijke winden de onstabiele lucht over de regio ge- cd.In deze lucht ontstaan boven zee ttgemkkelijk buien, die verder lan- ntaarts trekken. De temperatuur idt vanmiddag ongeveer 13 graden. tand is overwegend vrijd krachtig, \ikracht 5, uit het noordwesten, mitzichten voor het weekeinde: mond neemt de wind verder af en tóf geleidelijk naar het zuidwesten. Irdag is het wat beter weer, bijna cal droog. Zondag moeten we al- vrekening houden met een regenzo- lorende by een nieuwe oceaande- _ne, die naar verwacht, via Schot- w&mrhet noordoosten zal trekken. Kt noordwest 5-6, in de avond weste- t, zicht: goed; temperatuur kustwa- ongeveer 14 graden; afivijking wa- jnj, linden: bij hoog water vanmiddag luU 'Keer één meter verhoging; maxi- tM golfhoogte monding Schelde's: ^iddag bij hoog wi 'meter zeegang. ZON EN MAAN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De ministeries van financiën en sociale zaken zullen bij het opstellen van de tabellen voor de belastingen en sociale pre mies rekening houden met de maatregelen die in de Miljoenen nota zijn aangekondigd, ook al heeft het parlement zich daarover nog niet kunnen uitspreken. Dat betekent dat in de tabellen de premieverhogingen en de belas tingverhoging alsmede de nieuwe premiegrenzen zullen worden op genomen. Als de belasting- en pre- miegegevens niet voor 22 oktober worden vastgesteld, dan wordt het technisch onuitvoerbaar om die ta bellen al op 1 januari te laten in gaan, omdat het ongeveer twee maanden duurt voordat alle tabel len precies zijn opgesteld en aan de inhoudingsplichtigen (de werkge vers) zijn toegezonden. Minister Van der Stee heeft dit don derdag aan de Tweede Kamer laten weten op verzoek van de PvdA'er Woeltgens. Deze had zich afge vraagd in hoeverre de Tweede Ka mer nog invloed kan uitoefenen op de inhoud van de tabellen, voordat die worden vastgesteld. Omdat er nog geen nieuw kabinet is hebben in de Tweede Kamer ook nog geen algemene financiële de batten over de Miljoenennota en over het belastingplan kunnen plaatsvinden. Dat debat zal vrij wel zeker gecombineerd worden met het debat over de regerings verklaring van het nieuwe kabi net. Minister De Graaf (sociale zaken) wil overigens nog voor het einde van deze maand met de sociale partners praten over het loon- en inkomensbeleid voor 1983. Het vaststellen van de belasting- en premietabellen kan daar echter niet op wachten. Wanneer financiën en sociale zaken nog langer zouden wachten met het vaststellen van de gegevens voor de tabellen, dan zouden eventuele maatregelen pas op 1 april 1983 van kracht kunnen worden, aldus Van der Stee. Mocht de Tweede Kamer het achteraf toch niet eens zijn met de voorstellen van het tussenkabinet van CDA en D'66, dan heeft de Ka mer in elk geval de mogelijkheid om de maatregelen per 1 april met terugwerkende kracht terug te draaien. DEN HAAG - Ter gelegenheid van wereldvoedseldag op 16 oktober a.s. houdt de Hongerstichting van 14 oktober tot en met 16 oktoberdag en nacht een hongerwacht op het Binnenhof. Onderzoek van de Hongerstichting heeft uitgewezen dat er nu reeds voldoende voedsel geproduceerd wordt, maar toch iedere dag nog 100.000 mensen sterven door honger en ondervoe ding. MINISTER ROOD: BESCHADIGING DEN HAAG - De 1,65 procent salaris korting voor onderwijsgevenden past niet in een gecoördineerd arbeidsvoor waardenbeleid van de overheid. Aan gezien echter een afweging gemaakt moest worden tussen verschillende be langen en het een eenmalige en unieke maatregel betreft, heeft het kabinet in gestemd met deze 'beschadiging' van het overheidspersoneelsbeleid. Dat antwoordde minister Rood (bin nenlandse zaken) donderdagop vragen van de PvcLA-kamerleden Van den An ker en Konings. Minister Rood legde er in zijn antwoord de nadruk op dat de salariskorting voor onderwijsgevenden beschouwd moet worden als een speci fieke onderwijszaak. De noodzaak tot het treffen van structurele bezuinigin gen in de onderwijsbegroting lag vol gens de minister aan de basis van de betreffende maatregel. Samenhang De minister wees voorts op de samen hang tussen de voorgestelde salaris korting en de herziening van de onder- wijssalarissen zoals die door de minis ter van onderwijs neergelegd is in ver schillende nota's. De salariskorting is volgens de minister geoorloofd, omdat zij ongedaan wordt gemaakt of zal verminderen naar mate de herziening van de onderwijssalaris- sen geld gaat opleveren. Juist omdat deze samenhang met de salarisstruc tuur binnen het onderwijs zo sterk ls, achtte de minister geen gevaar aanwe zig voor precedentwerking naar andere overheidssectoren. (Van onze correspondenten) JAKARTA, GRONINGEN - De Neder landse Gasunie heeft donderdag in Ja karta plannen bekend gemaakt om in Indonesië een groot netwerk van aard gasbuizen te construeren. Donderdag ochtend is het plan voorgelegd aan vertegenwoordigers van de Indonesi sche regering, die nog het groene licht moet geven. Een voorlichter van de Gasunie meldde echter dat in Indone sische regeringskringen „zeer posi tief' gereageerd is op het door Gasunie Engineering en de Amro-bank opge stelde project. Het plan, waarvan de kosten op 20 mil jard gulden worden geraamd, omvat naast bijna 5000 km gasleiding tevens de bouw van een C02-verwijderingsin- stallatie. compressorstations, gasont- vangstcentra en meet- en regelappara- tuur. De „Trans Sumatra-Java Pijplei ding". zoals het project genoemd wordt, zal in vier fasen worden uitgevoerd. In totaal omvat het de aanleg van 2900 km pijpleiding over land en ruim 2000 km over de zeebodem. GRONINGEN - Tekening van het basis plan voor de ontwikkeling van een transportsysteem m Indonesië. De eerste fase van het unieke project van de Gasunie en de Amro-bank moet bestaan uit een pijpleiding van het gas- veld in Atjeh, via West-Sumatra, naar Bantam Eiland en naar Singapore. In de tweede fase wordt een pijpleiding aangelegd van de Natuna-eilanden, in de Zuidchlnese Zee, naar Singapore, Deze pijpleiding wordt verbonden met die op Sumatra. De derde fase verbindt de aardgasvel den in Palembang met de bestaande pijpleiding op West-Java, die wordt doorgetrokken naar Oost-Java. Het sluitstuk van het project is de aanleg van een pijpleiding van West-Sumatra naar Palembang. Baron De Vos van Steenwijk, de Gasu nie-manager voor Zuidoost-Azië, ver klaarde dat de financiering van het pro ject uit de aardgasopbrengst kan wor den gedekt en dat de Indonesische re gering zelf geen aanvullende leningen daarvoor hoeft te sluiten. De eerste fase van het project kan worden gefinan- cieerd uit de aardgasverkoop aan Sin gapore. Daarna betaalt het zichzelf door het binnenlandse gebruik. De opbrengsten van de verkoop van gas aan Singapore brengen volgens De Vos van Steenwijk op de duur genoeg bui tenlandse valuta in het laaöjeom in fei te het hele project te kunnen bekosti gen. Doordat als gevolg van de Trans Sumatra-Java Pijpleiding voor de bin nenlandse energievoorziening overge schakeld kan worden op aardgas, kan Indonesië bovendien zijn olie-export opvoeren, aldus De Vos van Steenwijk. Het plan biedt de mogelijkheid in de helft van de energieconsumptie van Singapore te voorzien. Bovendien zal het mogelijk zijn de energievoorziening op het platteland van Sumatra en Java gestalte te geven, respectievelijk te ver beteren. Verwacht wordt dat door een dergelijke energievoorziening op basis van aardgas de ontbossing ivoor de houtstooki op Sumatra en Java kan worden tegengegaan. Indonesië beschikt namelijk over aan zienlijke gasreserves, verspreid over een aantal velden. Het plan is zodanig opgezet dat ook die kleine velden in exploitatie kunnen worden genomen, waardoor een goede distributie naar de dichtbevolkte delen van Indonesië kan worden verzorgd. Gasunie en AMRO-bank hebben al eer der samengewerkt in een pijpleiding project in Argentinië, waar een 1800 kilometer lange pijpleiding werd aan gelegd in twee jaar tijd. Berekend is dat als de Indonesische regering snel haar fiat zou geven, het project tegen 1990 voltooid zal zijn. De minister deelde mee dat het algeme ne aspect van de maatregel op verzoek van de ambtenarenvakbonden op 3 no vember aan de orde zal komen in het Georganiseerd Overleg met hem. Na drukkelijk wees hij er echter op dat de inhoudelijke aspecten van de maatre gel besproken zullen moeten worden in het overleg tussen de onderwijsvakbon- den en de minister van onderwijs en we tenschappen. De onderwijsvakbondeu hebben mi nister Deetman (onderwijs en weten schappen) woensdag in een vergade ring van de Bijzondere Commissie al laten weten niets te voelen voor een dergelijk overleg. Unaniem werd het bespreken van de maatregel toen door verwezen naar het overleg met minis ter Rood. Minister Deetman heeft aangekondigd dat hij in geval van staking ten gevolge van de salariskorting gestaakte dagen niet zal uitbetalen. Hij heeft de school besturen laten weten de niet gewerkte dagen te zullen korten op de subsidies die hij de scholen verstrekt. AMSTERDAM (ANP) - De rentedaling, blijkend uit de verlaging van de tarie ven van de Nederlndsche Bank, is vrij dag ook gaan doorwerken in de waar depapieren, die banken en hypotheek banken bij het publiek plegen onder te brengen. Zo staakte de Nederlandsche Scheeps- hypotheekbank de afgifte van de 11 pet- pandbrieven 1980 per 1984-1988, waar op een rendement kon worden behaald van 10,62 pet. De bank ging over tot de uitgifte van 10,5 pet-pandbrieven 1982 per 1986 - 1991 tegen 100 pet met een jaarcoupon per 15 oktober. De Rabohy- potheekbank verhoogde de afgifte- koers van de 9,5 pet-pandbrieven 1982 per 1987 - 1990 tot 99 pet, waardoor het effectieve rendement zakt naar 9,71 pet via een verhoging van de uitgiftekoer- sen van de bank- en spaarbrieven daal de ook op deze beleggingsstukken het effectieve rendement. Deze liggen nu ongeveer tussen de 9,35 en 9,60 pet. Ook het officiële tarief voor daggeld is don derdag verlaagd van 7,25 naar 6,75 pro cent Per 18 oktober verlaagt de Postgiro- RPS de hypotheekrente voor zowel de maand- als de halfjaarsbetalingen met 0,5 pet. Voor het eerst sinds eind 1979 komen sommige tarieven hier beneden de 10 pet. De staatssecretaris van volksge zondheid en milieuhygiëne heeft in overleg met de Brabantse commissaris van de koningin een werkgroep inge steld, die een concept alarmregeling moet maken met betrekking tot de kernenergiecomplexen in het Belgische Mol. Directie: K. Scherphuis. W F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman en C. van der Maas BUREAUS: Vlissingen: Walstraat 56-60,4381 EG Vlissinqen. tel. (01184) 15144 Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg, tel. (01180) 27651. Goes; Grote Markt 2. 4461 AJ Goes, tel. (01100) 16140. Terneuzen Nieuwstraat 22, 4531 CW Terneuzen, tel. (01150) 94457. Hulst: Steenstraat 6. 4561 AS Hulst, tel. (01140) 14058. In de avonduren is de centrale redac tie bezet van zondag t/m vri|dag van af 19 00 uur: (01184) 15144. Klachten bezorging Plaatselijke kantoren, maandag t/m vrijdag van 08 00-17.00 uur. 's Zaterdags van 09.00 tot 11 30 uur. Telefoonnummers buiten kantooruren: Expeditie (01184)63533 Advertentie-afdeling: (01186) 1584. 's-Zaterdags (01184) 15144 van 09.00-11.30 uur Redactie (011841-14796. Overlijdens advertenties maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur (01184) 15144 Zondagavond van 20.00 tot 22 00 uur. Abonnementsprijzen per kwartaal 57,30. franco per post 68.-, per maand 19.55; losse nummers f 0,80 (alle bedragen in clusief 4 pet. btw.l. Postrek. nr 3754316. Ln.v PZC ab.rek. Middelburg. Advertentietarieven 117 cent per mm; minimumprijs per advertentie 17.55. ingezonden mededelingen 2 Vi x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 4,25 meer. Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw. Giro: 35 93 00. Uitgeverij Provincia le Zeeuwse Courant B.V. Middel burg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 3