PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT yVD/CDA eens over programma kabinet SK E Prinses herdenkt moeder VAN AGT SCHUIFT STATUS PLO DOOR NAAR OPVOLGER Meer vrouwen op de vloot DE JAGER-TOLHOEK \f keukens Geen bed voor Nijpels OMPROMIS OVER MEDIABELEID 'Deltahoogte dijken 1990 in het regeerakkoord' EXPERIMENT-ZUIDERKRUIS REDELIJK GESLAAGD Terbeek (PvdA) houdt motie aan Prominent lid Rode Brigades gearresteerd Druk op de weg begin herfstvakantie itel wind mselend bewolkt en enkele buien, ■agtemperatuur ongeveer 13 gra- floordwestenwind, boven land ichiig aan de Jcust ,iard to1 siorm~ 'Jlj. in de loop van de avond afne- \de vrind. jaargang no. 241 ig 15 oktober 1982 mornce GOES: Houtkade7. tel.01100-21250" affindtc* KEUKENS ^at0rdag van 10.00-12.001 1001 bouwmaterialen onder één dak! a al sr.'j ijjgjv HAAG (ANP) - VVD-fractie- norritter Ed Nijpels slaapt niet lek- ".w Voor de besprekingen met zijn t»i (09a Ruud Lubbers van het CDA nj; ^formateur Willem Scholten over OS it vorming van een nieuw kabinet jerioeft Nijpels al geruime tijd onon- ao.s Ebroken in Den Haag. Op en neer zen van zijn woonplaats Bergen Zoom naar de residentie levert iblemen op omdat de gesprekken Scholten vroeg in de ochtend be zen. Nijpels is dus aangewezen op Js. Maar hij heeft nog steeds geen otelbed kunnen vinden dat lang ge- noeg is Met zo'n 1.95 meter behoort de VVD-leider tot de groten in de Haagse politiek, maar dat hoeft naar zijn mening nog niet te betekenen dat zijn nachtrust wordt aangetast. Hij is al enkele maten van hotel veranderd, maar nog steeds zonder succes „Ik kan moeilijk mijn eigen bed mee brengen", verzucht Nijpels, daarbij denkend aan het voorbeeld van de lange Joseph Luns die destijds, als minister van buitenlandse zaken, met de koningin naar Ethiopië reisde en voor die gelegenheid een speciaal lang bed vooruit stuurde. (Van onze correspondent) MADRID - Overste Antonio Tejero Molina mag toch als lijsttrekker fungeren van de rechts-extrcmistische partij Solidaridad Espanola bij de komende verkiezingen van 28 oktober a.s. Een administratie ve rechtbank in Madrid aan vaardde gisteren het beroep, dat was ingesteld door de ex treemrechtse splinterpartij te gen een besluit van de Kies raad van Madrid. Daarbij had de kiesraad de kandidatuur van de Guardia Civil, die op 23 februari vorig jaar gewapen derhand het parlement had overvallen, afgewezen. Die beslissing had de kiesraad geba seerd op het argument, dat Tejero's ver zoek om uit de militaire dienst ontsla gen te worden voorwaarde voor een mi litair om zich kandidaat te stellen 1 door de militaire autoriteiten niet gehono reerd was omdat hij wegens zijn aan deel in de mislukte coup van februari vorig jaar tot 30 jaar gevangenisstraf veroordeeld was Zolang dat vonnis niet definitief is, kan Tejero volgens de rechtbank in Madrid aanspraak maken op de in de grondwet verankerde rechten, waaronder het ver zoek om ontslag uit het leger. De uitspraak van de administratieve rechter in Madrid kan theoretisch lei den tot absurde situaties. Gesteld dat de partij van Tejero voldoende stem men in Madrid haalt om een zetel in de wacht te slepen en dat het hoogge rechtshof op korte termijn zou beslui ten tot een sterke verlaging van de straf van Tejero. dan is het niet uitgesloten dat Tejero in burger plaats neemt naast een groot aantal parlementariërs die hij in de lange nacht van 23 februari vorig jaar met pistool en mitrailleurs van zijn 280 Guardia Civiles 18 uur lang onder schot hield. i m parlementaire redactie NHAAG - Het kabinet van CDA en VVD komt er. Dat staat vast nu de onderhandelaars van F1,' de partijen overeenstemming hebben bereikt over de hoofdpunten van het regeerakkoord. Da iderdagochtend werd de laatste 'hobbel' genomen toen Lubbers (CDA) en Nijpels (WD) een ipromis over het te voeren mediabeleid sloten. Begin volgende week zal informateur Schol ten iüi beide fracties de vraag voor leggen of zij de coalitie willen steunen. P«* uende vrijwel een week bleek het ^verschil over de toekomst van roepbestel niet op te lossen. Uit- |k besloot de informateur don- de beide partijen via 'pendeldi plomatie' rijp te maken voor overeen stemming. Rond het middaguur bleek deze taktiek met succes bekroond. Het conflict betrof vooral de toelating van buitenlandse commerciële zenders op de Nederlandse kabelnetten en de inrichting van de lokale omroep. In bei de kwesties wijkt het uiteindelij ke com promis niet ver af van de enkele jaren geleden uitgebrachte medianota Zo zijn beide partijen nu overeengeko men dat buitenlandse uitzendingen. SKA imker Borssele' heeft donderdagmor- wai j sm Kn actje gevoercj tegen de de 'atoombunker' in Borsse- Dt toegang tot het gebouw werd "otteerd, waardoor 20 bouwvak- tUdeiyk niet aan de slag konden, legden de demonstranten afval- !'sS k"op weg naar de hoofdingang rm nhetPZEM-complex. V "lh m S dading s" rted HNA3 en de Amro-bank hebben voor de aanleg van een gaslei- van 5000 kilometer in Indone- Het project - kosten 20 gulden - is aan vertegenwoor- van de regering voorgelegd Wgraaf iBethesda/St. Josephziekenhuis in Kfflgen krijgt niet de beschikking een computertomograaf voor «lel- en Uchaamsonderzoeken. Mi- lerGardeniers heeft twijfels over de attmgsgraad van een dergelijk ap- wtln Vllsslngen. Zeeuwse patiën- a blijven daardoor op ziekenhuizen Breda en Rotterdam aangewezen. MINA 13 Hm Heerste halfjaar is het aantal ver- 'ichtoffers weer gedaald. Bij de Is er echter een stijging van 'Procent in het aantal ongevallen "teren. De ANWB doet een beroep lenchillende wegbeheerders om nbeleld speciale aandacht aan de «van de fietser te schenken. HNA15 KAMERLID EVERSDIJK: (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG - Het CDA-Tweede-Ka- merlid drs. H. Eversdijk zegt over ster ke aanwijzingen te beschikken dat CDA en WD in een te sluiten regeerak koord zullen stellen dat de verschillen de nog te versterken zeedijken in 1990 op Deltahoogte moeten worden ge bracht. Eversdijk verwacht dat dit uit gangspunt hetzij in het regeerakkoord zelf, hetzij in de bijlagen daarbij wordt opgenomen. Daarmee zou voorkomen worden dat dit deel van de Deltawer ken pas rond 1995 zal zijn voltooid, zo als de consequentie is van een binnen het ministerie van verkeer en water staat opgestelde nota. Om financiële redenen is daarin het jaartal 1990 los gelaten. Van belang is volgens het kamerlid dat er ook overeenstemming wordt bereikt over de financiering van de dijkverster kingen. Op grond van de meerjarenra mingen is er tot 1990 940 miljoen be schikbaar. terwijl een bedrag van 1.500 miljoen nodig is. Het resterende gat, 560 miljoen, komt neer op een extra behoef te aan 70 miljoen per jaar. Volgens het kamerlid moet dat gat ge dekt worden door aan de ene kant ver keer en waterstaat meer geld te geven en door aan de andere kant een deel van het werk via voorfinanciering door de waterschappen te realiseren. Eversdijk geeft er in dat verband sterk de voorkeur aan dat de Unie van Wa terschappen met betrekking tol de dijkversterkingen de gesprekspartner van de nieuwe minister van verkeer en waterstaat zal zijn, en niet bijvoor beeld de groep van vijf kustprovincies. Dat lijkt hem het meest logisch gezien de betrokkenheid van de waterschap pen bij voorfinanciering en gezien het feit dat volgens hem de Unie de aange wezen instantie is om een urgentie- schema op te stellen dat de verdeling van het noodzakelijk werk tot 1990 re- Relt. Naar verluidt is op niveau van de frac ties overeenstemming bereikt over het vasthouden aan 1990; die overeenstem ming moet nu door de onderhandelaars namens CDA en WD, samen met de informateur worden uitgewerkt. die op Nederland zijn gericht niet ver boden zullen worden. Alleen indien een dergelijke omroep speciaal op Neder land gerichte reclame uitzendt, kan worden ingegrepen. De lokale omroepen zullen zelf voor hun financiering moeten zorgen. Dat kan gebeuren door lokale STER. of finan ciering door de plaatselijke overheid. Alleen in bijzondere gevallen kan de Rijksoverheid via omroepbijdragen bij springen- In ieder geval beslist de loka le overheid of er behoefte bestaat aan een lokale zender Dagbladen Kringen rond de beide fracties hebben verder bevestigd dat de pers deel kan nemen aan de kabel en de lokale om roepen. Bovendien zal onderzocht worden op welke manier de dagbladen aan teletekst mee kunnen doen. Zend tijduitbreiding moet worden betaald uit meer Ster-zendtijd en door verho ging van de Ster-tarieven. De uitbreiding van de zendtijd zal ten koste gaan van de NOS. die (althans relatief) minder tijd zal vullen. De NOS dient zich te bepalen tot zaken die door de omroepen wordt nagelaten, zoals on der meer de nieuwsuitzendingen. De punten die nu nog niet geregeld zijn, zullen binnen een jaar in een door het kabinet uit te brengen media-nota moe ten komen. Daaronder valt onder meer de verdeling van de zendtijd en de zend- tijduitbreiding. Tijdens de onderhandelingen van don derdag onder leiding van informateur Schol ten zijn nog enkele andere punten „ter voorbereiding van een regeerak koord" aan de orde geweest. Nadat woensdag al een procedurele oplossing was aanvaard voor de kwestie van de middenschool en donderdag een ak koord werd bereikt over het mediabe leid, is het rapport van de werkgroep- Deetman afgerond. De fractievoorzitters hebben boven dien een aantal punten uit het akkoord gehaald en samengevat zodat deze (Slot zie pag. 8 kol. 4) MONACO - Prins Albert van Monaco en zijn sinds kort uit het ziekenhuis ontslagen zuster, prinses Stephanie, bij het verlaten van de kathedraal in Monaco, waar zij een dienst bijwoonden ter herdenking van hun overleden moeder, prinses Gracia. Prinses Stephanie raakte gewond bij het auto-ongeluk dat haar moeder het leven kostte DEN HAAG - Vrouwen blijven wel kom aan boord van marineschepen. Staatssecretaris Van Houwelingen (defensie) wil doorgaan met een ge mengde bemanning op het bevoorra dingsschip Zuiderkruis. Daarnaast zullen op nog twee schepen, waaron der een fregat, geleidelijk vrouwen aan boord komen. De marine zal meer aandacht gaan besteden aan de oplei ding van de vrouwen en aan de om gangsregels aan boord. De staatssecretaris baseert zich op een advies van de „projectgroep vrouw in S moizege heeft riante uitzichten op zijn i toernooizege In Tilburg, De we- unpioen meldde zich gisteren «n kreeg een dag uitstel. Timman, door deze gang van zaken geirri- Hwas geraakt, kwam tegen Nunn 'order dan remise. DEN HAAG - Met een kleine buiging in de richting van de PvdA slaagde minis ter van buitenlandse zaken Van Agt er donderdag in een eventuele herwaar dering van de Palestijnse Bevrijdings Organisatie PLO in ons land door te schuiven naar het volgende kabinet. De diplomatieke status van de PLO kwam ter sprake in een kamerdebat over de verlenging van het mandaat voor Unifil in Zuid-Libanon. Dat er weinig bezwaren in de Kamer bestaan tegen een verlenging van de Motie aanwezigheid van Nederlandse Unifil- militairen in Zuid-Libanon van (waar schijnlijk) twee maanden was al geble ken tijdens een mondeling overleg met de vaste kamercommissies eerder deze week. UlÖ OINA 19 ftofi ^'fkfunken Hausgerate AG gaat el 1concentreren op produk- "0 het merk AEG. Uit het sane- W® bfijkt verder dat het concern Wd laar 2.000 man wil ontslaan. Wsoneelssterkte in Duitsland "'daarmee in 1984 op 8.000. Aeuws uit Zeeland: 2, 5, 7 19. iui|ien- en buitenland: 3 113, pinie: 4. »rt: 15. *3 en televisie. 17. ^ancien: 19. Jufil DEN HAAG - Tijdens het kamerdebat over de gebeurtenissen in Libanon luisteren Minister Van Defensie VanMierlo en Minister Van Agt tBuitenlandse Zaken naar het betoog van de socialist Relus ter Beek Van Agt was bereid zijn vaste uitdruk king voor de PLO als „politieke kracht van betekenis" op verzoek van Ter Beek te wijzigen in „representatieve po litieke beweging niet de enige, wel een belangrijke" Een motie van Ter Beek, waarin de regering wordt uitgenodigd „om kontakten, ook op regeringsni veau, met PLO-vertegenwoordigers niet langer uit de weg te gaan", wilde Van Agt, gezien zijn ..hoogst demissio naire status", niet voor zijn verantwoor delijkheid nemen. Ter Beek stemde er daarom mee in de motie aan te houden tot het debat over de regeringsverklaring van het binnen kort te vormen nieuwe kabinet. Ter Beek zei na afloop van het debat erg teleurgesteld te zijn over het verschui len van Van Agt achter zijn demissio naire status, maar was vol goede moed dat zijn motie zich binnenkort wellicht toch in een kamermeerderheid kan ver heugen. CDA-woordvoerder Joep de Boer toonde zich ingenomen met het besluit de stemming over de PLO-mo- tie uit te stellen. Ook de discussie over ..sancties" tegen Israel, in verband met de blijvende aan wezigheid van Israëlische troepen in Li banon en de massamoorden in de Pale stijnse kampen bij Beiroet, had een ta melijk mat karakter, doordat Van Agt opnieuw het aanstaande kabinet hierin de ruimte wilde laten. De enige „harde sanctie" tegen Israel bestaat volgens de regering uit het opzeggen van de sa menwerkingsovereenkomst van 1975 tussen de EG en Israel Van Agt is van begin af aan tegenstander geweest van een dergelijke sanctie, die Europa de laatste kaart uit handen zou slaan in dien Israel zou blijven weigeren zich te schikken naar de uitspraken van de in ternationale gemeenschap. Een grote meerderheid van de Kamer wil de conclusie van de Israëlische on derzoekscommissie naar de verant woordelijkheid voor de massamoorden en een voorgenomen onderzoek van de Verenigde Naties af wachten. Wel heeft de Nederlandse regering een „signaal" gezonden aan Israel door een goedkeu ringsprocedure over een nieuw finan cieel protocol van het verdrag, in ver band met de Israëlische inval in Liba non, stop te zetten Volgens Van Agt is dit geen sanctie in de juridische zin van het woord, en voor de kamerleden in meerderheid een aanvaardbaar signaal. de koninklijke marine". Daarin wordt het experiment van een jaar lang vrou wen aan boord van de Zuiderkruis rede lijk geslaagd genoemd. Dat er tijdens een langdurige zeereis na dat proefjaar flinke problemen ontstonden, wordt niet als een belemmering gezien voor een verdere integratie van vrouwen. De ervaring heeft wel geleerd, dat het plaatsen van vrouwen aan boord van de schepen geleidelijker moet gebeuren. Bovendien vindt de projectgroep dat vrouwen een betere opleiding en licha melijke training moeten krijgen en er varing moeten opdoen vanaf de laagste rangen. Aan de motivatie en de werk houding van vrouwen moeten dezelfde eisen worden gesteld als aan die van mannen. Een van de problemen was dat plotse ling een grote groep nieuwe vrouwen aan boord kwam. Motivatie en werk houding lieten duidelijk te wensen over. terwijl de vrouwen ook in ervanng te kort schoten. Afdelingen aan boord die hoofdzakelijk uit vrouwen beston den kwamen daardoor in de problemen. Daarnaast ontstonden problemen in de persoonlijke sfeer. Tot ergernis van an deren werd er nogal wat geflirt aan boord. De vrouwen beklaagden zich over het vrijpostige gedrag van de man nelijke onder-officieren. Een bijkomend probleem was dat de inmiddels nieuwe commandant minder soepel jegens de vrouwen optrad dan de oude. Voor de belangenvereniging van mari nepersoneel is deze ervaring al aanlei ding geweest om verdere experimenten met gemengd varen af te wijzen. De vrouwen zelf voelden zich - althans tijdens het proefjaar - voldoende aan vaard door de mannelijke collega's, zo blijkt uit het rapport van de project groep Wel vinden ze dat er minder op hen gelet zou moeten worden, en dat de mannen moeten ophouden met „onge wenste intimiteiten". Als voorbeelden van dit laatste wor den genoemd: vuile taal, toespelingen op je lijf, scheidwoorden, dubieuze verhalen, aan het haar friemelen, arm om je heen slaan en knijpen. TURIJN (AFP) - De Italiaanse politie heeft donderdag na een schotenwisse ling in het station van Turijn een pro minent lid van de Rode Brigades. Na talia Ligas, gearresteerd, zo is uit goe de bron v De vrouw werd gepakt voor ze haar wa pen had kunnen gebruiken Vier jonge mannen, die met de vrouw in de trein hadden willen stappen, openden het vuur op de politiemannen in burger. Zij wisten te ontkomen. De politie heeft de achtervolging ingezet. Bij de schietpar tij zouden geen slachtoffers zijn geval len. DEN HAAG - De ANWB en de verkeerscentrale van de rijkspolitie in Driebergen verwachten het komend weekeinde een grote drukte op de wegen als gevolg van het begin van de herfstvakantie. Problemen op de rijkswegen zullen zich met name voordoen op de A-2 in de omgeving van Eindhoven, de A-12 tussen Woerden en Maarn en de N-50 tussen Arnhem en Apeldoorn. De avondspits zal beduidend langer duren. Verwacht wordt, dat filevorming en vertragingen zich vooral vnjdag tussen 14.00 uur en 21.00 uur zullen voordoen Ook voor zaterdag wordt een groot verkeersaanbod verwacht, waardoor vertragingen gaan ontstaan. Bij de terugkeer op zaterdag 23 en zondag 24 oktober verwachten ANWB en rijkspolitie geen problemen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1