meldt zich ziek: in Tilburg Probleem rond nieuwe leden KNWU nog niet uit de wereld Timman niet in Hoogoventoernooi ichiel Schapers na twaalf ur rust simpel naar winst 'Hoofdplaat was interessanter dan Terneuzen' Franckaert nog niet hersteld van blessure Woede bij Jong Ambon na'valse' kritiek op beleid timman danig uit zijn humeur.... PZC/sport ALLYCROSS FGELAST Supporters' WEER REMISE VAN DER WIEL ERIC WILBORTS IN KWARTFINALE 'KAPELLE' RUDIE C0RNELIS VOORZITTER LAWALATA: 'EEN GEMENE STREEK' a (lUDAG 15 OKTOBER 1982 15 was donderdag van secundair belang in het zesde internationale schaaktoer- ooi van Tilburg. De aandacht werd beheerst door het merkwaardige gedrag van Anatoli Karpov. ■wereldkampioen meldde zich voor de tiende en voorlaatste ronde ziek en vroeg een dag uitstel or zijn partij tegen landgenoot Valeri Smyslov. ttai edstrijdleider Constant Orbaan ging !Dii die suggestie in en Karpov ver rit KD donderdag niet in de speelzaal, irritatie van Jan Timman, die nnpt een steek liet vallen en tegen uNunn niet verder kwam dan remi- iDoor dat resultaat heeft Karpov uitzichten op zijn vierde toer- y in Tilburg. Winst tegen Smis- imaakt hem tot een zekere winnaar remise behoudt hij zijn halve punt jnl ■houding van Karpov in de kritieke [vanhet toernooi roept vraagtekens £en op maandag getrokken ver- lliï indskies bezorgde de Moskoviet lich- M jkoorts. die woensdag van directe in- ^«asop zijn spel tegen Browne. Na Ju ipartij kikkerde hij in zoverre op, dat ^lotdiep in de nacht in het hotel ach- deflipperkast stond. De ochtend er- rroeg en kreeg hij uitstel, i] de toemooireglementen voor ren dat een dergelijk verzoek uit sluitend gehonoreerd mag worden als het vergezeld gaat van een doktersat test. ging de oud-student medicijnen Orbaan op eigen waarneming af Kar pov heeft vooral de schijn tegen omdat menigeen zich herinnert, wat zich drie jaar geleden rond de wereldkampioen afspeelde. Toen stond deze bij het in gaan van de slotronde een half punt voor op zijn landgenoot Romanisjin. In de laatste ronde kwam hij voor zijn par- I ADVERTENTIE) an A gesdj».ANn - Het bestuur van de Auto- ft, Evenement West-Brabant-Rei- iswaal heeft besloten om de rally die voor morgen (zaterdag) op het amma stond, wegens de slechte Idheid van het parkoers, af te ge- jlen. Er wordt dit seizoen geen nieu- wedstrijden meer ingelast. Voor het npioenschap worden de punten van tot nu toe gehouden crossen opge- Geopend: ma. t'm vr 8-12 u. 12.30-16.30 u. Donderdagavond: 19-21 u. Zaterdag: 9.00-12.00 u Heeft u onze keuken-1 showroom al bezocht? 8 tij tegen Smyslov drie kwartier te laat. Als excuus droeg hij aan dat een wande ling uit de hand gelopen was. De min of meer psychologische oorlogsvoering miste zijn uitwerking niet. Smyslov was uit zijn evenwicht gebracht en verloor kansloos, waardoor Karpov eindwin naar werd. Gevolgen De absentie van Karpov had verre gaande gevolgen. Niet alleen bracht hij zijn voornaamste concurrent Jan Timman voor zijn belangrijke partij tegen John Nunn danig uit zijn hu meur. De wereldkampioen manoeu vreerde zich in uiterst comfortabele uitgangspositie. Hij kon rustig toezien hoe Timman het er tegen de Brit af bracht en aan de hand daarvan zijn op zet van de partij tegen Smyslov bepa len. Timman ergerde zich dusdanig, dat hij tegen Nunn niet de grootse vorm de monstreerde. die hij eerder tegen Torre en Hübner etaleerde. Met wit zette de Amsterdamse grootmeester de ko- nings-Indische partij wel ambitieus op. Hij vond echter niet het juiste antwoord op het pionofTer van de Brit, dat zwart voldoende compensatie op de dame vleugel bracht. Herhaling van zetten re sulteerde tenslotte na de twintigste zet van wit in remise. Door deze deling van het punt lijkt het slot van het toernooi op een anticlimax uit te lopen. Alleen .de bezetting van de tweede plaats kan voor enige spanning zorgen. Die ontknoping werd in de hand gewerkt door Genna Sosonko. De te genstander van Timman op de slotdag (zaterdag) versloeg met zwart Lajos Portisch en kwam daardoor op een half punt achterstand op Timman. In een dame-Indische partij offerde Sosonko al vroeg een pion, waardoor hij een rui me ontwikkelingsvoorsprong verwierf, Op de vijftiende zet vergaloppeerde de Hongaar zich danig. Gastgrootmeester Lombardy vergeleek Portisch vanaf dat moment met een bokser die con stant neergaat, maar weigert op te ge ven. Op de vierenveertigste zet diende Sosonko de knock-out toe. Ulf Andersson komt eveneens nog in aanmerking voor de tweede plaats. De frêle Zweed speelde met zwart tegen Hübner de kortste remise van dit toer nooi: twaalf zetten. Uitslagen De uitslagen Afgebroken partij negende ron de Larsen (Den) - Petrosjan (Sov) 0,5-0,5. Tiende ronde Hübner <WD1) - Andersson (Zwe) 0.5-0,5. Karpov (Sov) - Smyslov (Sov) uitgesteld, Petrosjan (Sov) - Browne (VSt) afg., Torre (Pil) - Larsen (Den) 1-0, Portisch (Hon) - Sosonko (Ned) 0-1, Timman (Ned) - Nunn (Eng) 0.5-0,5. Stand na tien ronden. 1 Karpov 6.5 plus 1 uitg., 2 Timman 6,5, 3/4 Andersson en Sosonko 6, 5 Smyslov 5 en 1 uitgesteld. 6/7 Browne en Petrosjan 4.5 en 1 afg.. 8 Nunn 4.5.0'l 1 Hübner, Portisch en Tor- re 4.12 Larsen 2.5. De partij uit de tiende ronde tussen Timman (wit) en Nunn had het volgende verloop: 1. c-c4 Pg8-(6 2. Pbl-c3 g"7-e6 3. e2-e4 d7-d6 4. d2-d4 5. f2-13 6. Lcl-e3 7 Pgl-e2 8. Ddl-d2 9. h2-h4 10. 0-0-0 11. Pe2-f4 12. c4xb5 13. Pc3xb5 14. d4xe5 15. Pb5-C3 16. b2-b3 17. Pf4-d3 18. Pd3-f4 19. Pf4-d3 20 Pd3-f4 0-0 Pb8-c6 a7-a6 Ta8-b8 h7-h5 b7-b5 Lc8-d7 a6xb5 e7-e5 Pc6xe5 Dd8-c8 Tf8-e3 Pe5-c6 Pc6-e5 Pe5-c6 remise. J,pggetbalprogramma luidt als volgt: lan- ükfi; ie divisie dames: Dynamo '70 vrijhe- Bonx hoofdklassezaterdag: Volhardlng- l^terg(18.30 uur)- Meijer Sport Raak Meu- Braggerts-Titanus. Condor-Rush Fo- la-Breds Pioniers, Bladel-OBC; he le klas, Almonte-Jumping Crabs, Tigers-Hulst (14.15 uur), Pendra- Vlrtus-Waldric. i Zeeland, dames le klas: Valkenisse I- Sp (Vlissingen vrijdag 20.00 uur), se n-Marathon (Vllssingenvrijdag uur), BV Souburg-Dynamo II (za 17.00 Marathon n-Blauw Wit (za 19.00 uur), plug Crabs-Souburg II Smokkelhoek- -CiKapelle za 14.00), heren 2e klas: Gero- :-8V Souburg (Breda vr 20.00). Smokkel- k-HTS(Kapel!e vr 21.30), BV Souburg H- MU Eberg (za 18.30), Marathon-Blauw Wit BW). Schelde Sport-ossenberg n. KAPELLE - Het zal nog wel enige tijd duren voordat er een uitspraak komt over het toelaten van Kees- en Lies de Ridder, Ad Agterdcnbos en Ko van Klooster als gewoon lid van de KNWU. Na een ruim vier uur durende hoorzit ting, gisteravond in motel De Caisson in Biezelinge, zeiden de afgevaardig den van de Wielren Unie nog niet over alle „stukken" te beschikken, waar door het niet mogelijk was om nu al tot een besluit of zelfs een advies te ko men. „Wel zijn we iets wijzer gewor den", aldus mr. P.P.M. Dingenouts, vi- ce-voorzitter van de KNWU. Dingenouts en het districtscontactper soon L. Huiszoon spraken (afzonderlijk) met afgevaardigden van het distncts- bestuur. de wielervereniging Middel kamp (die bezwaren tegen de voorge- D: 'EIGEN TREIN ietbal EN HAAG - Geef voetbai-sup- j s( Miers een eigen treinstel, waar- j Bj; oor zijzelf de vcrantwoordelijk- leïi lid dragen. Dat is - kort gezegd - aks! (suggestie van de WD-kamerle- I Cc aDeBeer, Koning en Keja, die in hriftelijke vragen verwijzen ^■nr een Engels voorbeeld. HpBntse spoorwegen stellen aan auk! PPorters-verenigingen van Brit- 'oetbalclubs een eigen treinstel 'beschikking, die valt onder ver- W Woordelijkheid van de vereni- ag De drie kamerleden hebben \t bister Zeevalking (verkeer) ge- .1 «f dit ysteem ook voor ons lbBl ad ie overwegen als blij kt dat de j,Ks staten van het Britse systeem ftcd Mistig zijn. r» TILBURG - Jan Timman zal niet deelnemen aan het lustrum-Hoogovenstoer- nooi, dat begin januari in Wijk aan Zee wordt gehouden. Hoewel het concern vele oud-winnaars, onder wie Timman, heeft uitgenodigd, zal de Amsterdammer niet spelen, omdat het naar zijn idee niet past in zijn wedstrijdschema voor volgend jaar. Pas in februari zal hij weer in actie komen in het toernooi van het Spaanse Linares. De Spanjaarden streven naar een bezetting dat de hoogste categorie (15) waar borgt. Karpov. die met de Amerikaan Christiansen het laatste toernooi in Linares won, behoort vrijwel zeker tot de deelnemers. Eveneens op de agenda van Timman voor 1983 prijkt het Transsiberische toernooi. In opzet wordt dat een maand durend evenement, waarbij de grootmeesters met de Transsiberische express vervoerd worden en in de halteplaatsen partijen spelen. Karpov is een groot voorstander van dit idee. Timman staat er sceptisch tegenover. Dit jaar komt Timman nog tweemaal in actie. Eerst bezet hij tijdens de schaako lympiade in Luzem in november het eerste bord van het Nederlandse team. In december speelt hij een zeskamp tegen Viktor Kortsjnoi, georganiseerd door de KRO. stelde leden had aangetekend) en de vier kandidaat-leden. Een oplossing voor de problemen, ontstaan nadat de ZRTC Middelkamp enkele van die nu voorgestelde leden royeerde, kwam er dus niet uit de bus. Wel werd er bereikt dat alle betrokkenen zich in stilzwijgen hulden. De heer Huiszoon wilde beves tigen noch ontkennen dat er van de KNWU uit druk was uitgeoefend om naar buiten toe geen mededelingen meer te doen. Over een eventuele ter mijn. waarbinnen de KNWU hoopt de affaire de wereld uit te hebben, kon men zich evenmin uitlaten. „We moeten zeer zorgvuldig tewerk gaan", zei mr. Dinge nouts. NO VIS AD - Ook in de vijfde ronde van het internationale schaaktoernooi in Novisad (Joe) kwam John van der Wiel niet verder dan een puntdeling. De uitslagen Van der Wiel (Ned) - Gheorgiu (Roei remise: Ribll (Kon - Razoevajev (Sov) remise, Smejkal (Tsj - Quinteros (Arg) remi se; Nikollc (Joe) - Giigonc (Joe) 1-0. Bjelejac Joe- Romanlsj In i So vafg.K araj ie a J oe - Soetin (Sov) afg.. Popovic (Joe) - Deze (Joe) afg De stand is na vijf ronden: l Ribli 3.5 punten: 2 Romanisjin en Kurajica 2.5 en 1,4 Smejkal, Quinteros, Van der Wiel, Razoejev 2,5; 8 Gheorgiu, Popovic, Soetin. Bjelajac 2 en 1. 'HE - Michiel Schapers, één van de hoofdrolspelers in het vijfde ABN- itMenniscircuit, waarvan een wedstrijd momenteel in de Jarinnhal van Mie wordt gespeeld, heeft veel rust nodig. De lange Nederlandse lennisspe- jnamelijk herstellende van de ziekte van Pfeiffer en dan is veel slapen een ivereiste. Donderdag kwam Michiel meedelen, dat hij een nachtrust van (uur achter de rug liad. Die rust had hem kennelijk zeer goedgedaan. want 5!B lijeeuvoudige wijze bereikte hij de kwartfinale van het Zeeuwse toernooi. 1 Schapers, die vorig jaar tijdens borts erg veel moeite met de service van de Amerikaan Toen de jonge Nederlan der er op ingespeeld was bleek hij toch de betere speler. In de tie-break kwam Wilborts met 4-2 achter, maar hij vocht zich met veel inzet en knap spel langs de speler uit de Verenigde Staten. - -.."t'v.iuit vuilgjdfU ujuti "mi t'J,onale titelstrijd doordrong t en het daarin Louk Sanders P^tig maakte voordat deze de zo- titel in de wacht k-kon slepen, -KV: Engelsman John Whiteford J?Pele manier met 6-3 6-1 ötc Wilborts bereikte de laatste ;Vjnhettoernooi, maar hij had het GSCï r? moeilijker dan zijn landge- „iJi; De dag tevoren kreeg Wilborts in rii«i ™>erikaan Danny Saltz, de verlie- nSf« \r®alist. van het vorige week in ptó; Venhoofd gehouden satelliettoer- 1,11(1 '•«nmoeilijke tegenstander, giste- ,®oest de 18-jarige Brabander de van Bosschenhoofd. Robert j^ ookeen Amerikaan, bekampen het voortreffelijk: 2-6 6-4 7-6 B«cijfers. Aanvankelijk had Wil- Er deden zich tijdens de achtste finales een paar verrassingen voor. Dc als eer ste geplaatste Amerikaan Brtise Fo- xworth wiens 172e positie op de ATP- wereldranglijst hem de toppositie in het schema van 64 in Kapclle oplever de. verloor van de Engelsman Jeremy Bates: 6-3 1-6 7-5. Ook de in Kapclle hoog genoteerde Amerikaan Junie Chatman, winnaar van het vorige sa- telliettoernooi, sneuvelde in de achte finale. Hem werd de doorgang ver sperd door de Zweed Hakan Ekwall, die met 7-5 en 6-4 aan het langste eind trok. In het dubbel kwamen Michiel Scha pers en Eric Wilborts eveneens een ron de verder Ze versloegen de sterke Ame- nkaans-Canadese combinatie Junie Chatman en Robert Hale met twee maal 7-6 De eerste tie-breaker werd een 9-7 overwinning voor de Nederlanders, de tweede wonnen ze met 7-4. Een uit stekend resultaat, temeer, omdat de Amerikaan en de Canaaeees al geruime tijd samen spelen. Twee andere Nederlandefs, Rob Simon en Marc van Ekeren verloren hun dub- belpartij van de jonge sterke Zweden Hakan Ekwall. een speler met een ge- ,weldige backhand, en Peter Llndgren (tweemaal 6-2). Johan Vekemans en Menno Oosting verloren van Lars Malmgren en Svensson ook twee Zwe den. 6-1 7-6. De wedstrijden (enkelespeli voor de kwartfinales beginnen vandaag (vrij dag) om 15 00 uur Daarna worden de dubbels afgewerkt. HOOFDPLAAT - Toen Ad Verslui js een jaar of vier geleden nog succes had met Terneuzen is plotseling ook Rudie Cornelis in de belangstelling geko men. De lange verdediger uit Hoofdplaat speelde zich in het Zeeuws elftal en werd uiteindelijk door het Belgische FC Eeklo weggekocht. Daar heeft Rudie Cornelis (20 inmiddels) twee jaar gespeeld, maar hij heeft er weinig plezier aan beleefd. „Het is een teleurstelling geworden", moet hij achteraf bekennen. „Ik heb eerst wel een kans gekregen bij Eeklo. Daarna heb ik nauwelijks meer gespeeld". De talentvolle Zeeuw wilde het liefst terug, dat was al vrij snel bekend. Het had voor de hand gelegen dat hij weer bij Terneuzen zou gaan spelen. Er is zelfs een gesprek geweest met Terneuzen en behalve Ruud Cornelis zou ook Henk Ottens van Breskens overschrijving vragen. „We konden allebei zesduizend gulden krijgen", vertelt Rudie Cornelis. „Ik vond dat we het maar moesten doen, maar ik wilde alleen als Henk Ottens ook naar Terneuzen zou gaan. Het lag niet aan Terneuzen, dat het op het laatste moment toch niet meer door is gegaan". Het had Rudie Cornelis overigens nog moeite gekost om bij FC Eeklo te vertrekken. De Belgische club wilde hem eigenlijk met laten gaan en dat gold ook voor Franz van der Pijl, die terug naar Hoek wilde. „Ik heb op een gegeven moment gewoon gezegd dat ik toch niet meer zou komen", legt Cornelis uit „Want anders had ik waarschijnlijk weer een heel jaar op de bank gezeten. Daar had ik geen zin meer in". Samen met Henk Ottens, met wie hij bevriend is, heeft Rudie Cornelis daarna naar een geschikte club ge zocht. Hij was afkomstig van Hoofd plaat en dat heeft vanzelfsprekend meegespeeld. „En ook dat Terneuzen erg verzwakt was", verzekert Corne lis. „Ik had er gespeeld onder Ad Ver- sluijs, die ik een erg goeie trainer vond". Maar Rudie Cornelis koos tenslotte voor Hoofdplaat, waar hij met Henk Ottens intussen een belangrijke rol heeft opgeeisl. Het pas gepromo veerde Hoofdplaat is opmerkelijk van start gegaan in de vierde klas. „Er waren bepaalde verwachtin gen", stelt Rudie Cornelis. „Maar niet dat het zó goed zou gaan. We hebben die eerste vier wedstrijden gewonnen, dat is natuurlijk heel verrassend". Vorige week, in het bekerduel met Steen, moest Hoofdplaat pas de eer ste nederlaag van het seizoen incas seren. De Zeeuws-Vlamingen waren tijdens de oefenperiode ongeslagen gebleven en haalden ook de maxima le score in de competitie. Met Rudie Cornelis en Henk Ottens als belang rijke schakeld. maar vooral ook met Stanny Soulimans als een schutter van grote allure. De spits van Hoofd plaat scoorde al acht keer in de eerste vier wedstrijden van de competitie. SINT JANSTEEN - Het duurt nog minstens vijf weken voordat Edwin Franckaert zijn rentree kan maken bij de selectie van Steen. De Zeeu ws- Vlaamse ploeg moet de geroutineer de verdediger al geruimte tijd mis sen door een knieblessure die hij te gen Oostkapelle heeft opgelopen. Daardoor moest Edwin Franckaert de start van de competitie missen. De 30-jarige Franckaert kwam in die bewuste wedstrijd tegen Oostkapelle na een onschuldig duel verkeerd te recht. Hij scheurde daarbij de buiten ste knieband en moest vervolgens zes weken in het gips. „Vorige week is dat gips eraf gegaan", meldde Edwin Franckaert opgewekt „En ik ver wacht dat ik over vijf weken terug kan zijn". Het is voorlopig de vraag of Edwin Franckaert onmiddelijk zijn vaste plaats weer zal kunnen afdwingen. De selectie van Walter van Duijse heeft zich voor de competitie belang rijk versterkt en Steen is uitstekend begonnen aan het seizoen. „Op mijn plaats speelt nu Marc Magnus, die ik waarschijnlijk niet kan verbeteren", vermoedt Edwin Franckaert. „Het elftal draait goed en daarom zal het moeilijk worden om terug te komen. Ik zal er wel alles voor doen, want ik denk dat Steen eindelijk rijp is voor de titel. Na negen jaar zou Ik best nog eens een keer tweede klas willen spe len". MIDDELBURG - Het heeft bij Jong Ambon ongetwijfeld woede en afkeer opgewekt, dat een van de „supporters" deze week in de PZC zijn ongenoegen heeft geuit door middel van een ingezonden brief. De supporter (hij noemde zichzelf A.W.L.N. Tewakasi) verweet het Molukse team een gebrek aan ka rakter en inzet en vond dat de trainer en het bestuur van Jong Arabon eindelijk maar eens moesten ingrijpen. Het gaat inderdaad niet goed met Jong Ambon, dat mag duidelijk zijn uit de totaalscore na vier wedstrijden. De selectie van Ron Telussa, die sinds dit seizoen trainer is. heeft tot nu toe nog niet gewonnen en staat met één punt onderaan de ranglijst. Maar dat de supporters niet meer bessy en Tuankotta blijven een achter Jong Ambon staan, dat wordt bijvoorbeeld door Ron Telussa ont kend. De schrijver, die beweert dat hij namens vele supporters van Jong Ambon spreekt, blijkt overigens een niet bestaande naam te hebben ge bruikt. „In de Molukse gemeenschap hier komt die naam in elk geval niet voor", zo verzekert Domingus Lawa- lata, de voorzitter van Jong Ambon. ..We hebben ook naar het adres ge zocht. maar dat. bestaat niet Ik vraag me dan ook af of het wel een supporter van Jong Ambon is ge weest" De selectie van Jong Ambon heeft zich de kritiek minder aangetrokken. „Er zijn altijd wel mensen die het niet eens zijn met de gang van zaken", weet Ron Telussa uit ervaring „Ik hecht er zelf weinig waarde aan. voor al omdat die man zich niet bekend wil maken. Voor mij is er nog geen reden tot paniek". Nieuw beleid Toch wil ook Ron Telussa wel toege ven dat Jong Ambon een veel betere start had verwacht. De club had ge kozen voor een nieuw beleid, toen Paul Telussa zich als trainer wilde terugtrekken. De leiding werd over genomen door Ron Telussa, die met Jimmy Pentury als tweede trainer ging werken. De groep waaruit Jong Ambon het eerste elftal zou kiezen, bestond aanvankelijk zelfs uit 34 spelers. Dat is inmiddels terugge bracht tot een selectie van zeven tien. Van de vaste keus raakte Jong Am- bon sinds vorig jaar enkele spelers kwijt. De kleine aanvaller Max Patty speelt in een lager elftal en Noes Le- katompessy is overgegaan naar Vlis singen. Wellicht waren dat de belang rijkste verliezen, maar verder waren ook Patiasina. Rehatta en Ron Te lussa niet meer beschikbaar. ..Ik denk wel dat we verzwakt zijn", beseft Ron Telussa. na vier weken competitie. ..Vooral in de voorhoede draait het nog niet Wim Sabander is de enige die sterk speelt, maar Siwa- beetje onder de maat Daardoor sco ren we te weinig en dat is de oorzaak van de teleurstellende resultaten. De eerste drie wedstrijden hebben we beslist niet slecht gespeeld". Gemene streek De trainer van het Molukse team heeft de kritiek op het beleid naast zich neergelegd. Het bestuur heeft volgens voorzitter Lawalata geen enkele reden om in te grijpen. „Het is een gemene streek", benadrukt Lawalata slechts. „Ik kom regelma tig op de trainingen en er is zeker geen slechte sfeer. Een echte suppor ter van Jong Ambon zou dat moeten weten". De opkomst bij de trainingen van Jong Ambon is bovendien zeer bevre digend. „Er is dus geen sprake van dat er te weinig inzet wordt ge toond", vindt Ron Telussa. „Ik weet ook wel dat er iets moet veranderen, als de resultaten zo slecht blijven. En dan zal ik moeten gaan zoeken bij die zeventien spelers van de selectie. Daar heb ik namelijk nog steeds alle vertrouwen in". Trainer Ron Telussa: „Er is nog geen reden tot paniek''

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 15