PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT fan Agt geen premier Lubbers neemt over PZC Verdeelde reacties op afhaken Van Agt Rentetarieven omlaag Nobel-vredesprijs voor Zweedse en Mexicaan OORLOPIG ALLEEN LID TWEEDE KAMER Miljoenenbrand in Goese stadskantoor Geen salaris voor stakende onderwijzers Stichting GroteClubactie KOOP NU UW LOTEN! Zaak-Rambocus uitgesteld DEN UYL: RESPECT VOOR INZET Levenslang geëist tegen Rolf Heissler Buien Half tot zwaar bewolkt en enkele buien, sommige met onweer. Middag- temperatuur ongeveer 13 graden. Vrij krachtige zuidwestenwind, later draaiend naar west. 25e jaargang no. 240 onderdag 14 oktober 1982 il die kleine verenigingen. MMyrdal OSLO (RTR/AFP/DPA) - De Zweed se Alva Myrdal en de Mexicaanse oud-minister van buitenlandse za ken, Alfonso Garcia Robles, hebben woensdag samen de Nobelprijs voor de vrede 1982 gekregen. De prijswin naars zijn voorvechters van ontwa pening en werden vooral onder scheiden voor hun werk op dit ge bied binnen de organen van de Ver enigde Naties, zo deelde het Nobel- comité mee. Beiden hebben ook gewerkt voor de instelling van kemwapenvrije zones, de Mexicaan in Latijns-Amerika en de Zweedse in de Noordse landen, zo werd gezegd. Mevrouw Myrdal, schrijfster en so ciologe, is tachtig jaar oud en werd in 1966 als eerste minister van ontwape ning in de wereld benoemd na eerst vier jaar leidster van de Zweedse de legatie naar de Geneefse ontwape ningsconferentie te zijn geweest. Garcia Robles is 71 jaar oud en fun geert thans als leider van de Mexi caanse delegatie naar de Geneefse conferentie. Hij was in 1975-'76 minis ter van buitenlandse zaken van Me xico. De prijs zal op 10 december worden uitgereikt, de sterfdag van de stich ter Alfred Nobel. Dit zal gebeuren in de aula van de universiteit van Oslo. Vorig jaar, 1981, was de Nobelprijs voor de vrede gegaan naar het hoge commissariaat voor vluchtelingen van de Verenigde Naties fUNHCR» in Genève. De echtgenote van Alva Myrdal. Gunnar Myrdal, heeft ook al eens een Nobelprijs gekregen en wel voor eco nomie in 1974. Het Nobelcomitié wil met zijn toe kenning 'een werk van lange adem' belonen Dit heeft de secretaris-gene raal van het comité. Jakob Sverdrup, kort voor de bekendmaking van de prijs meegedeeld in antwoord op een vraag over ae kansen die de geïnter neerde Poolse vakbondsleider Lech Walesa maakte Ook schijnt het co mité, naar Sverdrup in bedekte ter men liet doorschemeren, voortaan te willen vermijden „een te actuele keu ze' te maken. D.w.z. een keuze die po litiek te gevoelig ligt. Alfonso Garcia Robles u onze parlementaire redactie) SN HAAG - Drs. Ruud Lubbers is door het CDA voorgedragen als kandidaat-premier nu minis- president Van Agt heeft laten weten niets te voelen voor een hernieuwd premierschap. Lub- rs(43) is momenteel al fractieleider en onderhandelaar voor het CDA in de kabinetsformatie, jheeft laten weten dat hij zich tegenover zijn kandidatuur „vanuit een positieve grondhou- heeft opgesteld. Deelheeft het CDA Lubbers slechts om Van Agt op te volgen als te van de kandidaat-ministers in de ode formatie. Op een persconferen- Lubbers echter dat het CDA 'mmaatregel nerltgevers willen met de vakbewe- n?nletop centraal niveau onderhan- over plannen om de prijscom- ilie In te leveren voor arbeldstijd- erkorüng en voor het op peil houden lu de sociale premies. Arbeidstyd- srkortlng kan alleen ter sprake ko teninde bedrijven zelf, menen ze. Met e opstelling 'verplichten' zij het ka- net bijna om per 1 januari een loon- Bitxegel te treffen. AGINA9 Wnning Ifi tekort van 850.000 gulden op de ipotlng voor 1983 baart de raad van stuur van het Havenschap Vlissin- rorgen. Er gingen zelfs stemmen om ombuigingen door te voeren, stoten werd dat de raad zich begin voorlopig geen andere kandidaat voor het premierschap heeft. De nieuwe lei der is door Van Agt al in een vrij vroeg stadium op de hoogte gesteld van de mogelijkheid dat deze niet opnieuw premier zou willen worden. De mededeling van Van Agt sloeg woensdagmiddag in Den Haag in als een bom. Bij de politieke reacties over heersten respect voor de beslissing van Van Agt. Alleen de kleine linkse partij en lieten weten dat het vertrek de poli tiek ten goede kan komen. De WD ver wacht niet dat het opstappen de kabi netsformatie zal bemoeilijken. Tijdens een persconferentie zei minis ter-president Van Agt niet langer over voldoende vitaliteit te beschikken om een nieuwe ambtstermijn te aanvaar den. Daarbij verwees hij naai hel voor behoud dat hij heeft gemaakt toen hij gevraagd werd als lijsttrekker van het CDA Bij die gelegenheid liet hij weten mogelijk niet een volledige periode van vier jaar als minister-president te zullen volmaken. Maar de huidige economische crisis maakt het juist nodig dat iemand die beschikt over de „volle vitaliteit" het land leidt. Van Agt zei te veel van zijn vitaliteit gebruikt te hebben in de afge lopen elf jaar. eerst als minister van jus titie en later als minister-president. „Dat is te veel geweest om een nieuwe tour de force van vier jaar te beginnen", zei hij. De komende jaren zullen volgens hem een lange rit bergop vormen over hindemissen van de eerste categorie In een nadere overweging geeft Van Agt nu toe dat de kritiek op zijn voorbehoud „goeddeels" terecht is geweest Van Agt ziet ook af van een eventuele ministerspost in een nieuw kabinet kkenhuizen nister Gardeniers is tegemoet geko- ïi aan de wens van de Tweede Ka ar om de provincies meer inspraak te r® bij het terugdringen van het ntalziekenhuizen. De provicies mo- o nu zelf met voorstellen voor slui- "ji bepaalde ziekenhuizen ko- at als alternatief voor de sluitings- Csan de minister AGMA15 opman »nit Kuiper wordt kopman van een i euwe Belgische profwielerploeg. Met aper verhuizen een aantal andere DAF-ronners, onder wie Adne van 'Poel, naar de nieuwe formatie, ««leider Fred de Bruyne heeft ook «longe Belgische amateurs In zi)n l Wipe opgenomen. IGINA 17 'toderboekenweek het Utrechtse Muziekcentrum is I de 28ste kinderboekenweek i -1 «eopend Aan de auteurs van D'fwndc boeken werden prijzen uit- Nannie Kuiper ontving de 1 1 Griffel. Joost Roefofsz werd «scheiden met de Gouden Pen- feuws uit Zeeland: 2, 5, 7 89. Binnen- en buitenland: 3 ip a 13. pnie: 4. fcrt: 15 19. a^o en televisie: 17. e>|®anciën: 21. Hij vindt dat bijvoorbeeld de post op buitenlandse zaken te veel reizen naar het buitenland met zich meebrengt. Hij wil zijn tijd meer gaan besteden aan het huisgezin. Voorlopig wil Van Agt blijven functioneren als lid van de Tweede Kamer. Al eerder had hij van het CDA het recht gekregen om tussen tijds als lid van de Kamer te bedanken. De beslissing van Van Agt komt op een moment dat de informatie voor een ka binet van CDA en WD vrijwel rond lijkt. „De contouren hiervan zijn duide- (Slot zie pagina 4 kolom 2) PARAMARIBO (ANP) Een verdere behandeling van de woensdag voor de krijgsraad in Paramaribo begonnen zaak inzake de mislukte couppoging van 10 en 11 maart onder leiding van de organiserende luitenant F. Rambocus. is nog dezelfde dag voor onbepaalde tijd uitgesteld. De president, mr A. Smit. besloot hier toe nadat de verdediger van de ver dachten. mr. Eddy Hoost, bezwaar had gemaakt tegen het feit dat mr. Smit en Sjeik Kariem deel van de krijgsraad uit maakten. De heren Smits en Kariem hebben volgens hem reeds een oordeel en een uitspraak gedaan in dezelfde zaak waarin de ex-officieren Dihal en Irdjawerden berecht. Er bestaat, zei hij, een groot verband tussen de zaak van Irdja en Dihal en van deze verdachte. De heren Smits en Kariem hebben der halve reeds een memng en kunnen deze zaak niet behandelen Op grond van de ze argumentatie stelde de verdediger wraking van de president voor. Hij deed dit namens de verdachten Rambocus, Sheombar, Mangal. Mahadew, Smg en Bharos. GOES - De gemeente Goes heeft noodmaatregelen moeten treffen na een brand, die woensdagochtend vroeg het stadskantoor trof. De brand is op zes plaatsen aangestoken. De schade wordt geschat op 1 tot 2 miljoen. In augustus 1981 werd eveneens brand gesticht in het stadskantoor. (Zie pagina 2) AMSTERDAM (ANP)-Met ingang van vandaag heeft De Nederlandsche Bank haar tarieven over de gehele linie met een half procent verlaagd. Het wissel disconto komt hiermee op 6,5 pet, de voorschotrente op 7 pet en het promes sedisconto op 7,5 pet. De Nederland sche Bank heeft dit besloten gezien de renteontwikkeling in binnen- en bui tenland en de positie van de gulden in de valutamarkt, aldus de bank. De voorschotrente is het rentetarief waartegen banken bij de centrale bank kunnen lenen. Het promessedisconto is het tarief, waaraan de handelsbanken hun voornaamste taneven voor kortlo pende kredieten en leningen aan het be drijfsleven koppelen. De laatste wijzi ging in de rentetarieven van De Neder landsche Bank dateert van 27 augus tus, Toen verlaagde de centrale bank deze tareven met een vol procent. De tarieven zijn door deze nieuwe verla ging op het laagste punt gekomen sinds 13 oktober 1978. Hypotheken i Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - In Den Haag. maar ook daarbuiten, is met begrip, teleurstel ling maar soms ook nauw verholen vreugde gereageerd op het besluit van premier Van Agt zich niet langer kan didaat te stellen voor een minister spost. Maar de meeste reacties spreken zonder meer hun teleurstelling uit over het besluit. PvdA-leider Den Uyl kijkt met een gevoel van respect op de periode-Van Agt terug. Als gedoodverfde coalitiepartner van het CDA werd de WD verrast door het onverwachte besluit van Van Agt. De liberale fractievoorzitter Ed Nljpels zei dat zijn fractie met buitengewone waai - dermg terugkijkt op de periode van het kabinet-Van Agt I van CDA en VVD ..Het vertrek van Van Agt betekent een groot verlies voor het CDA en de Neder landse politiek", aldus Nijpels. De VVD heeft er overigens alle vertrou wen in dat ook de nieuwe CDA-leider. Lubbers, m staat zal zijn leiding te ge ven aan een ..hecht, daadkrachtig en eensgezind kabinet" In de wandelgan gen lieten WD-Kamerleden overigens blijken in het geheel met ongelukkig te zijn over de beslissing van Van Agt. Zij denken meer bewegingsvrijheid te krij gen bij een premier Lubbers, dan bij Van Agt. Oud-fractieleider Hans Wiegel noemde het vertrek een verlies voor het land en voor het CDA. Wel had hij er alle begrip voor dat Van Agt na elf tropen,)aren in de politiek dit besluit genomen heeft Hij meent dat Van Agt en zijn vrouw nu nog een leeftijd hebben dat zij nog iets nieuws kunnen beginnen. PvdA-fractieleider Den Uyl benadruk te in zijn verklaring de lange periode tijdens welke Van Agt zich voor het bestuur van het land heeft ingezet. „De PvdA heeft hem in die elf jaar zowel naast als tegenover zich gevonden. Er is sprake geweest van samenwerking en er zijn fasen geweest van ernstige meningsverschillen over zijn beleid en van scherpe kritiek op zijn standpun ten," aldus Den Uyl. Maar de PvdA-leider wijst er verder op dat Van Agt „ontegenzeggelijk" een grote rol heeft gespeeld in de Neder landse politiek tijdens de afgelopen elf jaar „De heer Den Uyl kijkt met respect voor de persoonlijke en kleurrijke inzet van de heer Van Agt op deze periode toe," aldus de PvdA-verklaring CDA: begrip Het CDA betreurt in hoge mate het be sluit van de minister-president, maar (Slot zie pagina 4 kolom 1y De levensverzekeringmaatschappijen verlagen met ingang van vandaag hun hypotheekrente met 0.4 procent, zodat de basisrente 9.9 procent wordt. Het bu reau voorlichting verzekering heeft dit woensdag gemeld. Deze rente geldt voor hypotheken met gemeentegaran tie en voor hypothecaire leningen tot en met 75 procent van de executiewaarde De grote banken in Groot-Brittanniè hebben hun basisrente met ingang van vandaag verlaagd van tien tot 9,5 pro cent. Het tarief heeft daarmee het laag ste niveau bereikt sinds meer dan vier j^1"- iZie ook pagina 21) De tweede kamer en het Europees parlement hebben woensdag in het overleg met kamervoorzitter Dick Dol man beslist dat er een kleine werkgroep zal worden genoemd, bestaande uit Schelto Patijn IPvdAl en Joep Mom- mersteeg (CDA). De werkgroep zal be kijken hoe de communicatie tussen parlement in Nederland en hel Euro pees parlement in Straatsburg kan icorden verbeterd Dit bleek woensdag tijdens een persconferentie van Patijn, voorzitter van een zeven man tellende delegatie uit het Nederlands parle ment. in Straatsburg DEN HAAG (ANP) - Het onderwijzend personeel krijgt geen salaris uitbe taald voor uren en dagen, waarop leerkrachten staken. I)e overheid zal de schoolbesturen geen enkele vergoeding geven voor de tijd waarop perso neel. in strijd met de verplichtingen, opzettelijk nalaat zijn werk te doen. Dit heeft het ministerie van onderwijs en wetenschappen woensdag meege deeld- Hiermee houdt minister Deetman vast aan de gedragslijn die twee jaar geleden kenbaar werd gemaakt Vertrek van een 'onberekenbare' En k 1 n zo is dan CDA-lijsttrek- J ker Van Agt niet langer de 'beoogde' premier van een na- EglfiG derend CDA-WD-kabinet. Even onverwacht als toch ook weer voorspelbaar liet hij gisteren de top van zijn partij weten dat hij er tegenop ziet om nog voor een pe riode van vier jaar het slopende 'vak' van minister-president uit te oefenen. Van Agt twijfelt er aan of hij daarvoor nog wel voldoende vitaliteit bezit. En dit keer heeft zijn twijfel volstrekte dui delijkheid opgeleverd. Hij haakt af. In wielertermen legt mr Dries van Agt een verklaring af die erop neerkomt dat zijn beslissing vooral door gezondheidsre denen is ingegeven. Hij voelt zich niet meer m vorm voor „een tour de force van vier jaar, een lange rit bergop met uitsluitend hindemissen van de eerste categorie." Gevoelig voor de kritiek die er vooral in de verkiezingstijd op hem is uitgeoefend toen hij een voorbehoud maakte over zijn politieke toekomst (hij sloot niet uit tussentijds de lands- politiek te verlaten) treedt hij nu terug voordat het kabinet van zijn duidelijke voorkeur in de steigers komt. Vriend en vijand tonen respect en begrip. Zijn ver trek wordt algemeen beschouwd als een verlies, waarbij ieder dan zijn eigen gradatie aanbrengt. Want hoe men ook over deze CDA-leider dacht, de elf jaren ministerschap van Van Agt hebben Ne derland een politiek 'verschijnsel' be zorgd waar weinigen omheen konden. Veel politieke ontleedkundigen heb ben in de voorbije periode gepoogd om een helder portret te tekenen van de figuur Van Agt. Weinigen zijn er echt in geslaagd. En dat kwam dan vooral om dat onberekenbaarheid zijn grootste geheim is. De 'briljante jurist' uit Nij megen. die in 1971 wordt overgehaald om de hoogste post op justitie te gaan bezetten, meet zich in de hardhandig heid van het politieke bedrijf met een geheel eigen stijl, optreden en vakman schap. Hij mengt twijfels en zekerhe den, weet af en toe uit een (gemeende of gespeelde?) hulpeloosheid en openlijke afkeer tegenover het werk waarmee hij bezig is een keihard doorzettingsver mogen te putten. In de moeilijke perio de die de christen-democratie in Neder land doormaakte om naar een eenheid van partij te groeien is Van Agts optre den samenbindend en gezichtsbepa lend geweest. En ondanks dat nadruk kelijke stempel dat hij met beduidende aanhang onder de kiezers op de Neder landse politiek wist te drukken in een roerig tijdvak was hij toch ook steeds weer de solist, de ontoegankelijke vol houder die er bijvoorbeeld nooit m is geslaagd om een redelijke verstand houding met een niet onbelangrijk deel van de vakbeweging op te bouwen. Zo als gezegd: Van Agt stapt zelf van de politieke fiets op het moment dat net kabinet van zijn voorkeur om de hoek verschijnt. Zijn grote tegenstrever Den Uyl is inmiddels naar de oppositieban- ken gemanoeuvreerd en in zijn eigen partij kan niet anders dan een zekere verweesdheid ontstaan als gevolg van de schade bij de jongste verkiezingen en dit plotselinge vertrek. Met het aantreden van drs Lubbers als de opvolger van Van Agt heeft het CDA hoe dan ook een voorzet gege ven voor veranderende politieke ver houdingen in de komende periode. Lub bers. de man achter en in de schaduw van Van Agt, heeft ondanks (en mis schien wel juist door) zijn aantoonbare verschillen van opvatting met de CDA- lijsttrekker als voorzitter van de tweede kamerfractie kans gezien zich grondig te profileren. Hoewel minder bloemrijk en wollig is ook zijn taalgebruik voor de gemiddelde kiezer lang niet altijd even helderen begrijpelijk. Bij verschillende moeizame pogihgen om kabinetten van de grond te tillen heeft Lubbers de be reidheid getoond om reële mogelijkhe den uitputtend te onderzoeken. Zeker in de verhouding tot de toekomstige coalitiepartner WD zal met Lubbers als minister-president het politieke kre diet van het CDA vanaf het moment 'nu' wel eens van een andere orde kun nen worden dan tijdens het eerste kabi net-Van Agt met Wiegel i het geval was De eerste aanwijzingen van het ak koord dat informateur Scholten bezig is te bereiken duiden daar al op. Met Van Agt nog slechts 'in de luwte' (zoals hij het zelf formuleerde) van het Haagse politieke bedrijf gaat Nederland jaren tegemoet die op allerlei terrein een gro te krachtproef betekenen. In de stnjd tegen de economische malaise en de gierende werkloosheid, in de worsteling met vraagstukken van vrede en veilig heid. in de toetsing van de houdbaar heid van het door de jaren heen opge bouwde sociale stelsel. Voor het CDA worden het de jaren van de waarheid Het 'verschijnsel' Van Agt verdwijnt. Wat er voor in de plaats verschijnt krijgt in ieder geval royale kansen. vdM DUESSELDORF (DPA) - In het proces tegen de van terrorisme beschuldigde Rolf Heissler in Düsseldorf is woens dag levenslange gevangenisstraf geéist wegens moord en poging tot moord. De 34-jarige Heissler wordt ervan be schuldigd op 1 november 1978 bij de Duits-Nederlandse grens twee „volko men argeloze" Nederlandse douanebe ambten te hebben doodgeschoten

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1