EUROPEES BOTER UIT NIEUW-ZEELAND traditie tekent de problemen bisschoppen aarzelend op weg naar grotere eenheid monster weer rellen amsterdam WOENSDAG 13 OKTOBER 1982 PZC/opinie en achtergrond Mgr. J.B.W.M. Moller. (Door Jan Geert Major Alle Europese bisschoppen zullen binnenkort een lijst moeten opstellen met onderwerpen die in aanmerking komen voor een gezamenlijke Europese aanpak. Op basis van de binnengeko men lijsten zal de Conferentie van Europese Bisschoppen (de CCEE), een college dat bestaat uit één bisschop van elk Europees land, een inventarisatie maken van onderwerpen die zich het meest lenen voor een gezamenlijke aanpak. Als de behoefte aan een grotere Europe se samenwerking zo groot is als de CCEE wil doen geloven, kan een derge lijk besluit niet anders dan aarzelend genoemd worden. Het vijfde sympo sium van de Europese bisschoppen heeft zich gebogen over de collegiale verantwoordelijkheid van de bisschop pen en bisschoppenconferenties van Europa bij de evangelisatie van het continent. Er zijn twee duidelijke redenen waarom de Europese bisschoppen zich bezig houden met het zoeken naar meer een heid. Op de eerste plaats is dat onmis kenbaar de steeds grotere druk die de bisschoppen van de andere continen ten uitoefenen op Europa. Bisschoppen uit Zuid-Amerika. Noord-Amerika, Afrika en Azië hebben zich in hun conti nentale conferenties steeds duidelijker geprofileerd. een mond De rooms-katholieke kerken uit deze continenten spreken per continent steeds meer uit één mond en hebben, mede door hun relatief grote aanhang, een groeiende invloed in het wereldbe stuur van de kerk dat in Rome zetelt. Rome was Europa en dus was Europa de wereldkerk, Europa leverde het ka der voor het wereldbestuur en liet zich maar weinig gelegen liggen aan de vaak heel eigen problemen van de ker ken uit de derde wereld. Nu de andere continenten een steeds duidelijker identiteit krijgen, verbleekt het „Europa is de wereldkerk" steeds verder en groeit dus de noodzaak voor de Europese bisschoppen te zoeken naar een Europese identiteit. Het „arro gante" verleden van de kerk in Europa én de politieke tegenstellingen binnen Europa fungeren daarbij eerder als een handicap dan als een stevige stimulans. Een tweede reden ligt in het verleden en het optreden van de huidige paus, Jo hannes Paulus 2. In zijp toespraak tot het symposium legde de paus heel sterk de nadruk op de eenheid van Europa „van de Atlantische Oceaan tot de Oer al". Een eenheid die volgens de paus is ontstaan door het christendom en dus alleen door het christendom kan wor den hersteld. (Slot van pagina 1) blijft in de militaire gevangenis in Nieu- wersluis. In de nacht van maandag op dinsdag zijn vijf officieren van justitie en vier rechtercommissarissen bezig geweest met het verhoren van de arres tanten. Het is het verhaal van de Poolse paus. Als geen ander weet hij de verbonden heid die de katholieken in Oost-Europa voelen met hun geloofsgenoten in West- Europa. De kerken in Polen lijken ook sterk op sommige barokke kerken in Duitsland en Italië. Die eenheid is on miskenbaar en de paus weet dat. Hij weet ook dat dat eenheidsgevoel in West-Europa minder is En als hij pleit om vanuit de verschei denheid van plaatselijke en landelijke ervaringen een nieuwe gemeenschap pelijke Europese beschaving te laten ontstaan, dan doet hij dat vanuit zijn bezorgdheid als Pool. De behoefte aan een Europese identiteit leeft om begrij pelijke redenen sterk in Oost-Europa. Dit, samen met de al genoemde sterke opkomst van de andere continenten, brengt het gevaar van een haastige ver doezeling van de verschillen met zich mee. Kardinaal Etchegaray (Marseille) on derkende dat in zijn toespraak tot het symposium. Hij vindt dat katholieken niet te snel moeten zeggen dat het de christelijke wortels zijn die Europa tot Europa maken, noch aanleiding moe ten geven tot kritiek op de dreiging van een „Vaticaans" Europa. Daar gaat het immers om: niet onder in vloed van wat dan ook het geestelijk lot van Europa voor jezelf opeisen, maar zorgvuldig opereren met respect voor de verscheidenheid. Bisschop Moller van Groningen, die na mens de Nederlandse bisschoppen in Rome aanwezig was, legt ook de na druk op het zoeken naar de gemeen schappelijke kenmerken van de Euro pese landen. „De politieke en economi sche verschillen zijn groot, maar de (ADVERTENTIE) mensen zijn verbonden. We moeten de nadruk leggen op die gemeenschappe lijkheid". Naar zijn mening is het symposium vooral nuttig geweest als fundament voor het aanbrengen van een stevige structuur. Bisschop Moller: „De kerk moet ook wennen aan die nieuwe hori zontale structuren. Vroeger had je als bisschop eigenlijk alleen maar te ma ken met de paus. tegenwoordig ligt de nadruk steeds meer op de collegialiteit; samen met de andere bisschoppen be stuur je de kerk". Hij geeft toe dat dat besef aan het groeien is. Bisschop Moller: „Theore tisch is het allemaal wel te volgen, maar het gaat er natuurlijk om die collegiali teit ook in je leven gestalte te geven. Het is in ieder geval duidelijk dat de structuur waarbinnen die collegialiteit werkelijkheid kan worden sterker wordt". Maar het gaat bisschop Moller te ver om de Europese bisschoppen te organi seren zoals dat gebeurt in de C.E.L. A.M. met de bisschoppen van Zuid-Amerika. „Dat kan niet voor Europa. Zuid-Ame rika is veel homogener dan Europa en heeft een groter centralisme nodig. Daarbij komt nog dat de Zuidameri- kaanse bisschoppen een groep vonnen tegenover het centrale gezag van de kerk. Het Vaticaan is het centrale punt in Europa. Dat stelt heel andere eisen aan de samenwerking". Ook bisschop Moller pleit voor een Eu ropese aanpak van de gemeenschappe lijke problemen. „We zullen in de verga deringen van de Nederlandse bisschop penconferentie meer aandacht moeten besteden aan Europese zaken". Als voorbeelden noemt hij de zielzorg on der toeristen en gastarbeiders, de fami lie politiek, verdediging van mensen rechten. inspanningen voor de vrede, strjjd tegen het atheisme en de seculari satie. Ook de uitwisseling van priesters en priesterstudenten tussen de landen van Europa zou naar de mening van bis schop Moller meer gerealiseerd moeten worden. De prestige van de Nederlandse bis schoppen in Europa is weer duidelijk in de lift, volgens bisschop Moller. „Vroe ger werden we met argwaan bekeken. Op het ogenblik kijkt iedereen ons en kijken wij iedereen recht in de ogen". Naar de mening van de bisschop is dat voor een groot deel te danken aan de overal hoog gewaardeerde kardinaal Willebrands. „De internationale taken van de bis schoppen zijn enorm toegenomen", verzucht bisschop Moller, „maar ik heb het nodig. Het geeft je een heel an dere kijk op allerlei zaken." De samenwerking van de Euro pese bisschoppen startte in 1965 nog tijdens het Tweede Vati caans Concilie. Een twaalftal voorzitters van Europese bis schoppenconferenties spraken toen met elkaar over het voortzet ten van de contacten die tijdens het concilie gegroeid waren. Er werd geen duidelijke structuur af gesproken. Bisschop Etchegaray, de huidige kardinaal van Marseil le, werd de contactpersoon. In 1967 vond het eerste symposium plaats in Noordwijkerhout. Men wilde gewoon wat samen praten over de situatie in de kerk en de nadruk viel op het uitvoeren van de besluiten die op het Concilie geno men waren. In het Zwitserse Chur volgde in 1969 het tweede sympo sium. Het werd een zeer roerige bij eenkomst over de priesterkwestie. Alle deelnemers zaten met het rom melige karakter van de bijeen komst in hun maag en niemand wist eigenlijk hoe het verder zou moeten. In 1970 kwamen in Rome een aan tal bisschoppen bij elkaar om de zaak van de Europese eenheid weer een nieuwe impuls te geven. De Conferentie van Europese Bis schoppen (de CCEE) werd opge richt. Men wilde elkaar onderling informeren en af en toe een sympo sium houden over een bepaald on derwerp. Het derde symposium ging over de verhouding tussen theologie en het leergezag van de kerk. Kardinaal Woytyla, de huidige paus Johannes Paulus 2, speelde daar een zeer gro te rol. Het vierde symposium ging over de jeugd. De voornaamste bedoeling van het vijfde symposium was de structuur van de CCEE verder te versterken. /pioenschappen voetbal heeft premier Calvo Sotelo onverwacht de nieuwe verkiezingen uitgeschreven. Zijn regerende Centrum Democratische Unie is be zig uiteen te vallen. Een overwinning van de Spaanse Socialistische Arbeiders Partij ligt in de verwachting. De paus zou met ingang van vrijdag een bezoek aan Spanje brengen. Maar de socialisten hadden de partij van de premier ervan beschuldigd het kerkelijk bezoek voor politieke doeleinden te willen uitbuiten. Een gezaghebbend blad schreef: „Calvo Sotelo wil de paus lijsttrekker maken van de Centrum Democratische Unie." Het Vaticaan heeft het bezoek wijselijk uitgesteld. Oorspronkelijk zou de reis al vorig jaar om deze zelfde tijd plaats hebben. Maar toen verhinderde de aanslag op het leven van de paus dit plan. Al deze gebeurtenissen zouden de aanleiding voor het kerkelijk bezoek aan Spanje kunnen doen vergeten. Van 15 oktober 1981-15 oktober 1982 wordt een herdenkingsjaar van de Spaanse heilige Teresa van Avila gevierd. Zij stierf vierhonderd laar geleden in de nacht van 4 op15 oktober 1582. In die nacht werd namelijk de kalender bijgesteld op grond van verfijnde berekeningen van de werkelijke lengte van het zonnejaar. In Nederland kennen wij het Spaanse katholicisme van die dagen voornamelijk vanuit de opstand tegen koning Filips II die een sterke godsdienstige component had. Maar de Zwitserse 'reformatorische theoloog Karl Barth noemt in zijn' Kerkelijke Dogmatiek Teresa als enige vrouw in een rij heiligen tegen wie men niet zo gemakkelijk 'zich op goede gronden afzetten' kan als 'menige goede protestant het zich uit de verte voorstelt'. Teresa is tijdgenote van Calvijn. De hervormer was vijf of zes jaar oud toen zij geboren werd Maar de hervorming kende zij alleen door de berichten die daarover in Spanje doordrongen. De beweging vervulde haar met diepe afschuw. Toch heeft ook zij in Spanje een hervorming binnen de katholieke kerk doorgevoerd en heeft van haar kerk daarom veel vervolging geleden. Haar werken werden door de inquisitie onder zocht. De pauselijke nuntius verklaarde zich tegen haar. Teresa behoorde tot de orde der Karmelieten. De berg Karmel is in het bijbelse koningenboek verbon den met de profeet Elia die tegen de koning in. een nieuwe oriëntatie onder het volk teweeg bracht en daarna de woestijn introk. Deze inspiratie vervulde Teresa bij de hervorming die ze dicht bij huis in de eigen orde begon. De soberheid die zij in de gemeenschap doorvoerde bracht er geen somberheid. Integendeel. Tijdens de perioden van recreatie in het klooster ging Teresa haar zusters voor bij dans en zang en speelde zelf de tamboerijn. Over heel Spanje werden kleine nieuwe kloosters gesticht. Onder de korte, puntige raadgevingen die ze haar zusters gaf bevindt zich de volgende: „Herinner je dat je maar één ziel hebt, dat je maar één keer zult sterven, datje maar één leven hebt dat kort is; en dat er maar één hcerlijkcheid is die eeuwig is. Die gedachte zal je van een aantal zaken losmaken". Het doel van deze vereenvoudiging van de aandacht toont Teresa in een ander geschrift. „De wederzijdse liefde tussen God en een schepsel kan niet beginnen bij zoiets laags als mijn liefde. Maar als mijn liefde zo laag is, hoe komt hel dan dat die liefde niet stilstaat bij het schepsel? Hoe kan zij opstijgen tot de Schepper?" En dan met een verwijzing naar het bijbelse Hooglied; „Waarom, mijn God, ben ik van mijn geliefde zoals Hij van mij is? Gij, mijn ware minnaar, begint die oorlog van liefde." Vrijdag (15 oktober) valt midden in de hitte van de politieke strijd in Spanje de feestdag van de heilige Teresa van Avila. Keetje Rozemond debat De Tweede Kamer zal pas op een later tijdstip een debat wijden aan de ge beurtenissen in Amsterdam. De CPN had voor dinsdag al een interpellatie aangevraagd. Een meerderheid van de Tweede Kamer achtte het beter met het debat te wachten totdat de Amster damse gemeenteraad zich ook over de ongeregeldheden heeft uitgesproken. De Kamer schaarde zich achter het ver zoek van de PvdA aan de regering om de Kamer schriftelijk over de gebeurte nissen in de hoofdstad in te lichten. De Amsterdamse gemeenteraad zal volgende week woensdag over de ont ruiming van de 'Lucky Luijk' debatte ren. schade Dinsdag is begonnen met het opmaken van de schade. De gemeentereiniging begon dinsdagmorgen om vijf uur met het op ruimen van de puinhopen. Het Gemeente Vervoer Bedrijf is de hele nacht bezig geweest met het herstellen van de bovenleidingen" die door de brandende tram in de Van Baerlestraat waren beschadigd. Met het vervangen van die tram is een bedrag van 2 miljoen gulden gemoeid In Amsterdam is 600 vierkante meter straatwerk vernield Herstel daarvan kost ongeveer 45.000 gulden. Boven dien is een groot aantal verkeersborden en -palen gesloopt. Volgens de Amsterdamse Midden stands Centrale (AMC) valt de schade bij de winkeliers nog mee. Die is vooral beperkt gebleven tot glasschade. In weerwil van zijn naam ligt Nieu w-Zeel and een ontstellend eind weg. In feite kun je als westeuro peaan niet veel verder van huis gaan. Als je op de globe kijkt, zit Nieuw- Zeeland en de hele archipel van ei landjes daarachter die wij meestal als 'paradijselijk' omschrijven precies aan de andere kant van de wereldbol. Ondanks die afstand valt de naam Nieuw-Zeeland heel wat in Europees verband. Op de vergadertafels van de Europese commissie in Brussel en nog vaker op de landbouwtafels ligt vaak een stukje Nieuwzeelands menu. De Brusselse heren verslikken zich meer dan eens in deze brokken. Een citaat uit een krant van eind septem ber: „De EG landbouwraad werd het maandag niet eens over het handels beleid in de zuivelsector. De directe aanleiding tot dat debat was de vast stelling van het jaarcontingent van de invoer van Nieuwzeelandse boter op de Britse markt. Indertijd werd een regeling \oor 3 jaar vastgesteld, waarvoor de laatste hoeveelheid nu moet worden ingevuld. De Europese commissie had een contingent van 89.000 ton vastgesteld voor 1983 dat is ongeveer een verlaging van 3.3 pro cent. Dit wordt gemotiveerd met een daling van boterconsumptie in het Verenigd Koninkrijk met ruim 6 pro cent en 3.3 procent in de hele gemeen schap", einde citaat. Is dit abracadabra voor de meeste krantelezers9 Ik vermoed van wel. Want waarom moet de EG zo nodig vaststellen hoeveel boter er vanuit Nieuw-Zeeland in de Gemeenschap pen of fengeland gepompt moet wor den? Hebben wij soms met genoeg aan boter, kaas en eieren9 Zeker wel. is het antwoord. Bij tijd en wijle zelfs te veel Maar toen Engeland - pardon het Ver enigd Koninkrijk - in 1973 toetrad tot de EG ma eindeloze onderhandelin gen) was één van de voorwaarden dat het tot in redelijke lengte van dagen was toegestaan om Nieuwzeelandse boter zonder hoge heffingen in te blij ven voeren in de Gemeenschappen - lees Engeland. Een niet zo vreemde voorwaarde als je weet dat Engeland voor die toetreding vrijwel afhankelijk was van zuivel ten vlees - vooral lams- en schapevlees) van .Nieuw-Zeeland Zeer intensieve transporten vormden jarenlang een onafzienbare botervloot tussen Nieuw-Zeeland en Engeland In 1973 bijvoorbeeld werd er 166.000 ton boter en 69 000 ton kaas van het ene einde van de wereld verscheept naar het andere einde Het is begrijpelijk dat Engelland niet van de ene dag op de andere Nieuw-Zeeland aan de dijk zette Da s onfatsoenlijk en daarmee zou ie de Nieuwzeelandse economie waarschijnlijk om zeep geholpen heb ben Los van de moraal wilde Enge land en de EG dat niet - om verschil lende redenen Er vloeide en vloeit een redelijk grote stroom van handels- en industriegoederen van de EG en Enge land naar Nieuw-Zeeland. Bij het slui ten van de zuivelkraan zou Nieuw-Zee land waarschijnlijk ook die goederen niet meer uit Europa betrekken. Da s logisch. Maar bovendien een Nieuw zeelandse boer is niet anders dan z'n collega elders dat wil zeggen: of Euro pa nou z'n produkten afneemt of niet. produceren doet hij toch. hij moet wel Waar blijft die zuivelstroom anders dan op de wereldmarkt die tengevolge daarvan volledig verstoord raakt - tot groot nadeel van onder andere de landbouwpolitiek van de EG Vandaar die afspraken over bepaalde contin genten 'hoeveelheden) zuivel uit Nieuw-Zeeland Nieuw-Zeeland is. volgens de boe ken althans, een merkwaardig maar ideaal gelegen land lik hoop al enige jaren dat het landbouwbedrijfs leven of overheid of derden daar of hier. mij eens uitnodigen v oor een be zoek - tot nu toe tevergeefs, maar wie weeti. Er wonen 3 miljoen mensen en 65 miljoen schapen. Die schapen, al thans hun wol en vlees, worden voor een belangrijk deel uitgevoerd naar de EG. Da s prettig voor hen en niet zo erg voor ons want de EG produceert erg weinig schapen. De zelfvoorzie ningsgraad voor schapen is in de Ge meenschap erg laag. zeggen we dan in officiële taal. Nieuw-Zeeland is een prachtig land (alw eer volgens de boe ken) met een zeer zacht oceaankli maat. Dat laatste betekent dat het een volstrekt ideaal land is om veehoude rij te bedrijven. De koeien (ook andere schepselen) blijven het hele jaar bui ten en het gras groeit er als het ware vanzelf- gezegend door een zacht kli maat met de gewenste vochtigheid. De Nieuwzeelandse melkveehouder zit derhalve op rozen, zijn investe ringskosten zijn uiterst gering i prak tisch geen stallenbouw) en uiterst goedkope produktieomstandigheden. Nieuw-Zeeland is bovendien een jong land; dat betekent voor de landbouw die dus ook nog (piep)jong is dat de bedrijven groot en efficient zijn opge zet. Een doorsnee veehouder in Nieuw-Zeeland heeft 130 koeien, in de EG 12. Het is gek. maar juist die ideale pro duktieomstandigheden voor zuivel hebben Nieuw-Zeeland uiterst kwets baar gemaakt Hun economie is tot voor kort helemaal afhankelijk ge weest van de agrarische export die 70 procent van de hele export bedroeg Een agrarische export die bovendien bijna geheel op Engeland gericht was Begrijpelijk dus dat Engeland bij toe treding tot de EG nogal strikte voor waarden rond Nieuw-Zeeland maakte Begrijpelijk ook dat Nieuw-Zeeland met redelijk wantrouwen de handelin gen van de EG volgt. De afspraak tus sen de EG en Nieuw-Zeeland komt er ruwweg op neer dat eens in de drie jaar een (dalend) contingent wordt vastge steld dat Nieuw-Zeeland in de Ge meenschap mag invoeren. Zodoende wordt dit land de mogelijkheid gebo den andere markten te zoeken en haar produktie te diversificeren en te wijzi gen. Sinds 1973 is bij ons de boter im port uit Nieuw-Zeeland gezakt van 166.000 ton tot 95.000 ton. De kaasex porten zijn sinds 1977 helemaal ge stopt Geen onredelijke regelingen dus. Dat er toch nogal eens geknokt wordt in de EG rond de Nieuwzeelandse bo ter Ttomt omdat deze boter een poli tiek smaakje heeft gekregen. Frank rijk bijvoorbeeld wil dit jaar alleen akkoord gaan met een contingent van 89.000 ton als er ook boter naar de Sovjet-unie geexporteerd kan wor den (als het even kan vanuit Frank rijk). De USA die vorig jaar ook wat teveel boter hadden, hebben toen 100.000 ton aan Nieuw-Zeeland ver kocht. Die hebben op hun beurt dat weer doorverkocht aan de Sovjet unie. Dat laatste nu zit de EG niet lek ker omdat men van oordeel is dat Nieuw-Zeeland nu zelf boter op zijn hoofd heeft. Als echte boter vermengd wordt met politiek en internationale handelsbelangen, wordt het al snel glibberige en gecompliceerde male- mr Gerard W Smallegange Wat die duikboot van onbeh nationaliteit is voor Zwedenj dio De Vrije Keyzer voor Amitti hij is er wel. maar hij is ongrijpb# zou die duikboot er dan toch afc| of met meer? Vorige week hébt afgaand op de reputatie die Zus kwaliteit nog altijd heeft t Volvo, h Husqvarna. Ikea, Zwaluwluty lichtelijk vrolijk gemaakt over dj, jet autoriteiten, die verklaardfay dat Zweden het sprookje van derzeeér alleen maar verzonnn om de spanningen tussen Zwtfc de Sowjet-Unie te vergroten fcA van uitgegaan dal ook de Zu-eed formatie, en de Zweedse kustn* van hoge kwaliteit waren Mac- die Zweden echt wel zo bij de t-, u als het om hel opsporen van a zeeers gaat? En om de berichte daarover? Na vier dagen werd gesteld, is type onderzeeer dat in de talm- P langer dan vijf dagen onder ma f: blijven Daarna was de zuurstof* moest de boot boven water kona weer even lucht te happen Deiiu reld, vertegenwoordigd doorfok nationale pers. keek vanaf dt^ dag zijn ogen uit naar hel walen L vlak. want in tegenstelling tolhe.i ster van Loch Ness. dat op de onverwachte ogenblikken 12 was er nu een monster voorna dat met mathematische zekerhn i de Vijfde Dag zou moeten opd'j De Vijfde Dag ging voorbij... gee.. m van de duikboot te zien. De Zejii ging voorbij... wat zouden die Sr trussen daar beneden het beta hebben! Ze zouden voorname# gen, werd ons uitgelegd, want da bruikje de minste zuurstof, en bei dien konden hun voetstappendn gehoord worden door de verf. Zweedse apparatuur, die hel al» gehoor had. Ik zag die Rusmi liggen, in pijama, zoals ze dat k treinen altijd doen om hun goeuj te sparen. Dassen af. boordje q tenslotte werkten ze niet bij Vt: tï rantsoenen Zouden ze nog mogen eten en dmi voor zover de rantsoenen toerA waren? Ik dacht het wel, als u i niet smakten en slurpten, wantit de sonar onverbiddellijk via de computer uitwerken tol geluiden van officieren, ofslw den van Georgiérs, want o, die 2c se techniek ivas zo hoog ontwtU De Zevende Dag ging in. en nor kon de Zweedse marine geen dut'! van enigerlei nationaliteit aandtj tonen. Wilt u geloven dat ik toene schik in die dekselse Russen be® 1(j krijgen? Zouden ze toch nog tv. heim achterdeurtje in die baal ten hebben, dank zij eerdere wri ningen? Of zouden ze zichzelf c; baar kunnen maken, net als rj gensboeken: „De Onpeilbare Di i2 boot S.U. 82"? |S Ik zag ook de drinkgelagen w die in het Kremlin aan de teruac de bemanning toerden aangek 155 Eerst een toast op de kapitein al dum! Daarna een toast op dek- iaj, mug: adfundum! Daarna een tod jg de Zweedse kustwacht idavem lach): ad funduml Daarna een op de westerse afluisterappm (nu lagen ze al onder de tafel va h lachen en drinken): adfmdum'.b na 1hikkend van de lach) een loc; alle dieptebommen in het vnjeim j. ad funduml Daarna een toasi kwam van de minister van cullw de achtergebleven glimlach mts derzeeér: ad funduml En toen In dereen, ladderzat en uitgelach* het tapijt van het Kremlinzijnm jq te slapen, inmiddels in het geha- (n j grftigd mei de Orde van Leninn. j( minhouden. hb uur vrije keyser J Radio De Vrije Keyser schijnt a onpeilbaar te zijn als de geheirs 29 ge duikboot, en zoniet onpeilbaa j® toch ongrijpbaar. Ik zat giste» vermoedend in mijn auto in helk van Amsterdam, toen ik doorw leggingen, politiebusjes, en hé punkers op gympies begreep tS r1 zoveelste krakersoproer in de 1 stad ivas uitgebroken. Gauwder 'JJ ügste zender aangezet die ikoi r* autoradio kon vinden de Vnje u ser. Muziek, afgewisseld door? ten van het front, in de meest lette zin I F Berichten als. de motoren rand fr' overvalwagens in de Jan 14 straat zijn gaan draaien, er nes ieder ogenblik een aanval in dt< f" ting van het Concertgebouw 1* 'e: verwacht. Of: er staan bij hel CM gebouw een paar bouwketeniii» er kunnen gasflessen in staan dus voorzichtig als je daar initi bent took een goeie raad zoupi zijn: steek dus geen bouwkt» brand 1. De vraag om met alle» C fonisch te melden dat er ami zijn gedaan, maar ook naar. ril te noemen, om later als getuigti nen dienen. hoera! JJ Dit soort berichten zou je nogc'J j3, medisch-humane kunnen li: maar er zaten ook andere if lm meisje dal met een slepend stat miks geen ouderwets revolutie'farj. bralli meldde dat op dat hekken voor het Amenkaansti laat werden gesloopt, wal ze W te. want dan kon het consulent 1 lijk weer eens worden aangeidl mi-, het benchl dat er ME uit dc w 0 werd aangevoerd, die men heiU de Nieuwe RAI met wal gooi werk kon gaan staan opioacM S] ging mij zelf te ver, verder in rh 'ht val dan die twee rijen reclaw> die met in Studio Sport mogeiï in.- gemeester van Amsterdam W ook. Om zes uur haalde hg i' Keyser uit de ether Nu du nog. 'te El

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 4