Vledische specialisten vormen 'trauma-teams' Suzuki treedt af Vechtpartijen in Gdansk PZCfi MOGELIJK FEDERATIE VAN PLO EN JORDANIË hulp bij omvangrijke ongevallen VS: Van der Stoel geen commissaris VN Woordvoerder Arafat: In november stakingsacties in mts-onderwijs Kamer voor beddenreductie door provincie Kamerlid wil hardere aanpak belastingfraude TWEEDE STAKINGSDAG OP LENINWERF Eg "Jkoensdw SNSPAG J3 OKTOBER 1982 PZC/binnen-buitenland PEN HAAG - Trauma teams gaan bij grote ongelukken en rampen in ons land ter plaatse pecialistiscbe medische hulp verlenen. Op 1 november gaat daartoe de Landelijke Organisatie Itauma Teams (LOTT) van start. De LOTT is op initiatief van een aantal chirurgen en anestesis- gekomen. K trauma teams kunnen te hulp wor- en geroepen wanneer, bij grote onge zien, het vervoer van slachtoffers igneért of niet binnen aanvaardbare |d mogelijk is. De teams bestaan elk feen chirurg, een anestesist en twee ucialistisch gediplomeerde verpleeg- jtdigen. eeerste aanvraag om het inzetten van B trauma team zal moeten worden ge- un door de Centrale Post Ambulan- utrToerin welks gebied de ramp heeft Utsgevonden. Is het werk op de iats van het ongeluk gedaan, dan kunnen de teams worden ingezet in een ziekenhuis waar de slachtoffers heen zijn gebracht. Het materiaal voor de eerste 20 tot 30 minuten zal het team zelf naar de on- heilsplek moeten meenemen. Het mi nisterie van volksgezondheid heeft daarnaast vijf uitgebreide materiaal sets beschikbaar gesteld, die elk be staan uit 25 koffers met chirurgisch en anestesiologisch materiaal alsmede met een grote voorraad medicijnen. Materiaalsets amer aanvaardt retsontwerp ensioenkamer 91 RAAG (ANP) - De tweede kamer dl dinsdag het wetsontwerp over de Hing van een pensioenkamer aan- d. De kamer verwierp een amen- ^nt van de democratie Groenman Lboonleden in de pensioenkamer Z nemen, naast vertegenwoordi- n van werkgevers- en werknemers- pnisaties. Alleen D'66, PPR, PSP en Jt steunden dat voorstel. fe Buister De Graaf (sociale zaken) heeft 'trJ orige week deze aanvulling afgewezen, oigens hem was het ondoenlijk alle ca lorieën arbeidsongeschikten in de ttsloenkamer te laten vertegenwoor- pn door kroonleden. De behartiging inde belangen van bejaarden en ar- ildsongeschikten is bij de vakbewe- pgin goede handen, zo verklaarde de Hrtndsman. Een grote meerderheid m de tweede kamer deelde zijn bezwa- Vier van de materiaalsets worden op geslagen bij vier over het land ver spreide alarm- en uitrukposten voor ambulancevervoer. De vijfde wordt ondergebracht op het marinevlieg kamp De Kooij (Texel). Deze set wordt meegenomen wanneer een trauma team gebruik maakt van een helikop ter. Tot het oprichten van de trauma teams is besloten omdat uit onderzoek is ge bleken dat specialistische hulp op de plaats van een ramp zelf de beste kans op overleving biedt of op behoud van validiteit van ernstig gewonden. Minister van volksgezondheid Garde niers heeft dinsdag de LOTT geinstal- Vrijspraak voor ex-premier Ecevit ANKARA (DPA) - De voormalige Turkse eerste-minister en sociaal-de mocratische partijleider Bulent Ece vit is dinsdag „wegens gebrek aan be wijs" vrijgesproken van de beschuldi ging dat hij het aanzien van de Turkse staat in het buitenland schade zou heb ben berokkend. Op het proces, dat tegen Ecevit was aangespannen naar aanleiding van een zogenaamd vraaggesprek met de Deen se krant 'Arbeiderbladet', heeft de op steller van het stuk de verzekering ge geven dat Ifij niet met Ecevit zelf had gesproken, maar het vraaggesprek had samengesteld op grond van gesprekken met anderen. DEN HAAG, GENEVE - De Verenigde Staten willen dat de Deen Poul Hartling aanblijft als Hoge Commissaris voor de vluchtelingen bij de Verenigde Naties. Daarmee keert Washington zich tegen de kandidatuur van de Nederlandse oud minister van buitenlandse zaken Van der Stoel. De speciale Amerikaanse VN-gezant voor de vluchtelingen, Eugene Douglas, sprak dinsdagmiddag in Genève tijdens de jaarvergadering van de VN-vluchtelin- genconferentie zijn „krachtige steun" uit voor een verlenging met nog eens vijf jaar van de ambtsperiode van Poul Hartling. Douglas verklaarde later tegenover de pers dat Amerika het huidige beleid van de VN-organisatie (UNCHR) voortge zet wil zien. en Hartling is daarvoor de beste garantie. De Graaf wil alle werknemers collectieve sector onder één wet DEN HAAG (ANP) - Minister De Graaf van sociale zaken en werkgelegenheid blijft bij zijn voornemen om de uitvoe ringsorganen van de sociale zekerheid (onder meer de bedrijfsverenigingen), de ziekenfondsen en de omroeporgani saties onder de werking van de tijdelij ke wet arbeidsvoorwaarden collectie ve sector te brengen. Dat blijkt uit een nota die hij dinsdag aan de tweede ka mer heeft gestuurd. Onder de wet vallen de zogenaamde trendvolgers. De werkgevers- en werk nemersorganisaties van de betrokken organisaties voelen er niets voor onder de werking van de wet te worden ge bracht. Zij vinden dat de minister nu al vol doende middelen heeft om greep te heb ben op hun salarissen. (asvoomltzichten van het KNMI voor Pyitrdag tot en met zondag- lullig en af en toe regen. Middagtem- circa 13 graden. mpamerhand komt het weer in de irdsliwp tan een diepe oceaandepressie, Ie vanmiddag bij Schotland ligt. Het voorbijtrekken van een regengebied rljto Itleravond en vannacht kondigde de traW owt van deze depressie aan. Na het b Mieren van dit gebied ruimde de wind ar midwest. In de vochtige lucht die iaangevoerd wordt ontstaan gemak- ttyk buien, die regelmatig afgewisseld lea fien worden door opklaringen. De id^mnstonng zal zeker tot zaterdag veergebeuren blijven bepalen. De «ende dagen blijft het dan ook wis- h Mig weer met af en toe regen. Maxi- temperaturen omstreeks 14 gra- :ri;l "I Sautisch bericht hd: zuidwest 4-5, vanmiddag toene- tnd 5-6; zicht: matig tot goed; tempe- tuur kustwater: ruim 14 graden; af- Iking waterstanden: geen afwijking onte in betekenis; maximum golfhoogte md: onding Schelde's: bij hoog water om- joofl tuks de middag bijna een meter. bij! I oktober ZON EN MAAN op 07.02 op 03.25 onder 17.49 onder 17.26 Wl tojdag 13 oktober (Van ome correspondent) LONDEN - Naar schatting 300.000 enthousiaste Britten hebben dinsdag in het Londcnse zakencentrum, de 'Ci ty', een parade toegejuicht die was georganiseerd als eerbewijs aan de militairen die hebben meegevochten in de oorlog op de Falkland-eilanden. Terwijl 1250 militairen, begeleid door vijf bands, voorbij trokken, heerste in de City een sfeer zoals Londen die niet meer heeft gekend sinds het huwelijk van prins Charles en Lady Diana. De mensen stonden op sommige plaatsen twintig rijen dik. Er werd volop met vlaggetjes gezwaaid, luidkeels wer den nationale liederen aangeheven, en menigeen had zich voor deze dag in kleren gestoken die waren gemaakt van de Union Jack. Sommigen hadden er een halve dag wachten ln kou en regen voor overgehad om de militai ren te zien passeren. Van alle eenheden die met de oorlog te maken hadden, van de administratieve manschappen tot de comman do's. waren vertegenwoordigers aanwezig. Alleen van de Special Armed Service (SAS) en de Special Boat Service (SBS) was er geen delegatie. Deze superspecialisten in gevaarlijke karweitjes dienen anoniem te blijven. Ook aanwezig was een deel van de wapens waarmee de oorlog tegen de Argentijnen gewonnen werd. Zo werden Rapier luchtdoelraketten meegevoerd, en in de lucht vlogen formaties Harrier straaljagers en Seaking heli copters voorbij. leerd. De nieuwe organisatie zal het werk, dat her en der al plaatselijk of regionaal ter hand was genomen, over nemen om het landelijke net van trau ma teams te realiseren. Tot dusver functioneerden op verschillende plaat sen in ons land al zogenoemde 'crash teams'. In de 'crash-teams' werken binnen het eigen gebied medische specialisten sa men die als een soort verlengstuk van Geneeskundige Diensten fungeerden door aan de hulpverlening hun speciali- sche capaciteit toe te voegen. In feite verschoven ze daarmee een stukje me dische behandelcapaciteit van hun zie kenhuis naar de plaats van het ongeluk. De nieuwe trauma teams bestrijken veel grotere gebieden en de alarmering wordt nu landelijk georganiseerd. De chirurgen, anestesisten en verpleeg kundigen die de teams vormen, doen dat op vrijwillige basis. TOKIO (RTR/AFP) - De Japanse pre mier, Zenko Suzuki, heeft zich dins dag als voorzitter van de Liberaal- Democratische Partij (LDP) terug getrokken en zich bovendien niet be schikbaar gesteld ais kandidaat voor die functie voor de verkiezin gen op 25 november a.s. Dat betekent dat Japan een nieuwe premier krijgt, omdat het er de ge woonte is dat de leider van de rege ringspartij automatisch premier wordt. De LDP bezit een comfortabe le meerderheid in het parlement Het besluit van de 71-jarige Suzuki kwam als een volslagen verrassing. Het was bekend dat zijn populariteit de laatste tijd aanmerkelijk gedaald was. Maar men verwachtte niettemin dat hfj zich eind deze week opnieuw voor het voorzitterschap beschik baar zou stellen. De kritiek op Suzuki spitst zich de laatste tijd toe op zijn begrotingsbe leid en zijn politieke handelswijze die zich kenmerkte door het voor zich uitschuiven van beslissingen. BEIROET - AMMAN (UPI/RTR) - Een woordvoerder van Yassar Arafat, de leider van de Palestijnse bevrijdings organisatie PLO, heeft dinsdag gezegd dat er een 'grote mogelijkheid' is voor een federatie tussen Jordanië en de PLO. Dit heeft de radio in de Jordaanse hoofdstad Amman gemeld. Arafat kwam zaterdag op uitnodiging van koning Hoessein naar Amman ter bespreking van diens voorstel voor een Jordaans-Palestijnse federatie. Zondag hield Arafat voor het eerst sedert 1970 een openbare toespraak in Amman. Hij uitte toen zijn bereidheid „een vredes- formule te aanvaarden die het hijsen van de Palestijnse vlag boven Jeruza lem inhoudt". De woordvoerder van Arafat, Machmoed Labadi, deelde dins dag aan Radio-Amman mee dat de be sprekingen met Hoessein „positief en DEN HAAG (ANP) - Regionaal zullen in de loop van november de mts-en een week hun poorten sluiten. Hiertoe heeft de Unie van Verenigingen voor Middelbaar Technisch Onderwijs be sloten als minister Deetman bij zijn plan blijft de rechtspositie van onder- wijswerkers verder uit te hollen. De unie heeft besloten een weerstands- kas te vormen, waaruit stakende leden een bescheiden uitkering kunnen ont vangen als die nodig is. Voorzitter Henk Bruikman van de Unie stelt dat de laat ste vyfjaar de koopkracht van de amb tenaar elf procent is achtergebleven op die van de werkers in het vrije bedrijf. „En tel daar voor de onderwijsgeven den nog maar gerust zo'n vier tot tien procent bij op als gevolg van de extra maatregelen die zij de laatste jaren op gelegd hebben gekregen", zo zei Bruik man. broederlijk waren. Er is een grote moge lijkheid voor een federatie tussen de twee". In 1972 lanceerde Hoessein voor het eerst zijn denkbeeld van een„hasje- DEN HAAG - Provincies en regio's moeten meer betrokken worden bij de vermindering van het aantal zieken huisbedden. Een meerderheid van de Tweede Kamer heeft dinsdag laten we ten dat niet minister Gardeniers (volksgezondheid), maar deze lagere overheden het best kunnen bepalen op welke wijze de gewenste verminde ring van het aantal bedden tot stand kan worden gebracht. PvdA en D"66 hebben deze opvatting ook in een mo tie neergelegd. Deze Kameruitspraak werd echter te gen de verwachting in niet door de WD mede-ondertekend. Wel verklaarde de liberale woordvoerder Dees de opvat tingvan PvdA en D'66 te ondersteunen. Al eerder bleek tijdens een commissie vergadering dat een ruime meerderheid van de Tweede Kamer het met de mi nister eens is over de voorgestelde ver mindering van het aantal ziekenhuis bedden tot 37 per 10.000 Nederlanders. Dat betekent dat zo'n 8000 bedden moeten verdwijnen. Het debat gaat dan ook uitsluitend over de wijze waarop de vermindering bereikt moet worden. Dees, die liet weten pas na het ant woord van minister Gardeniers een de finitief oordeel over de motie te willen geven, merkte op dat mogelijk techni sche problemen de uitvoering van de wens van de Kamer in de weg staan. Hij wilde niet bevestigen dat de CDA en WD-fractievoorzjtters dinsdagoch tend met minister Gardeniers tot over eenstemming waren gekomen om haar voorstellen alsnog uit te voeren. mitisch verenigd koninkrijk", dat de oostelijke en de door Israël bezette westelijke oever van de rievier de Jor- daan zou verbinden. De PLO en de ara- bische staten verwierpen het voorstel toen meteen. Israël heeft koning Hoes sein in niet mis te vrestane termen dins dag gewaarschuwd dat het snel zal rea geren op enigerlei activiteit van de Pa lestijnse bevrijdingsorganisatie PLO vanuit Jordanië. Gevechten Israël en Syrië hebben elkaar dinsdag over en weer beschuldigd van be standsschendingen in de Bekaa-vallei in Oost-Libanon. Gesproken werd over de ernstigste escalatie in ruim twee maanden tijd, maar er werd geen mel ding van slachtoffers gemaakt Prins Bemhard is dinsdagmorgen naar Afrika vertrokken voor een reis van drie weken naar de Soedan, Kenia, Tanzania en de Ivoorkust in het kader van het Wereld Natuur Fonds. DEN HAAG - De straffen voor belas tingfraude moeten flink worden ver zwaard. De maximum-boete, die nu 100 procent van de belastingschuld be draagt, moet worden verhoogd naar 400 procent. Bij valsheid in geschrifte bij de belastingopgave moet de betrok kene in voorlopige hechtenis kunnen worden genomen. 11.06 11.30 12.08 12.04 0.06 0.02 Hderdif 14 oktober elef Iksingen ssül ®tu»n pï ttnk *fl 12.39 145 12.35 169 13.07 147 uur cm 12.34 209 1308 134 13.14 219 13.48 158 13.44 184 14.25 162 "OMerdag u oktober uur cm 4.47 144 5.12 156 5.31 121 5.39 176 5.58 138 6.18 159 6.03 140 5.57 157 6.32 171 6.40 126 6.59 189 1740 193 18.09 204 18.19 167 18.35 222 18.35 184 18.56 214 18.46 185 uur cm 18 41 205 1916 217 19.22 171 19.44 236 19.36 190 19.58 221 19.50 183 GDANSK (AFP) - In Gdansk hebben zich dinsdagavond in de buurt van het partijbureau grote vechtpartijen voor gedaan tussen ordetroepen en duizen den betogers. Dat hebben ooggetuigen verklaard. Volgens onbevestigde be richten waren er talrijke gewonden waarvan sommigen er zo ernstig aan toe waren dat ze naar een ziekenhuis moesten worden gebracht. De Poolse televisie heeft dinsdag bevestigd dat zich in Gdansk vechtpartijen hebben voorgedaan. Volgens haar heeft de po litie 148 arrestaties verricht. De werf Lenin, waar ook dinsdag werd gestaakt is 'gemilitariseerd', wat onder meer inhoudt dat wie weigert te werken wordt berecht wegens ongehoorzaam heid. Aan de bepalingen van de staat van beleg zal streng de hand worden gehouden, aldus de televisiecommen tator Om vier uur 's middags was een beto ging begonnen aan de voet van het mo nument voor de slachtoffers van de on lusten van december 1970. Daar had den zich ongeveer duizend mensen ver zameld, Een groep wilde bezit nemen van het partijbureau maar manschap pen van de oproerpolitie joegen de me nigte uiteen. Leninwerf Honderden manschappen van de op roerpolitie met pantserwagens en wa terkanonnen hebben dinsdag de Lenin werf afgegrendeld terwijl havenarbei ders voor de tweede achtereenvolgende dag staakten. Zo wilden ze hun eis kracht bij zetten om de buiten de wet gestelde vakbond Solidariteit in ere te herstellen en vakbondsleider Lech Wa lesa vrij te laten 's Middags werd de oprichting bekendgemaakt van een stakingscomité. Het geheel deed den ken aan de arbeidsonrust waaruit Soli dariteit twee jaar geleden verrees. Re geringswoordvoerder Jerzy Urban ont kende dat werven in de buurtstad Gdy nia ook platlagen en er waren geen be richten dat elders in Polen uit sympa thie werd meegeprotesteerd. Telex- en telefoonverbindingen met Gdansk ble ven afgesloten en informatie over de toestand was schaars. Volgens berichten uit het Zuidpoolse Krakow hadden arbeiders van de kolos sale staalfabriek Lenin overwogen ook te gaan staken, maar ze besloten toch met acties te wachten tot 10 november, de dag waarvoor de ondergrondse lei ding van Solidariteit een nationale sta king van vier uur heeft aangekondigd. Wel deden geruchten de ronde dat er vandaag betogingen zouden worden ge houden om eraan te herinneren dat de staat van beleg tien maanden geleden weru uitgeroepen. De Russische minister van defensie, Dmitri Ustinov, heeft de Poolse militai re leiders verzekerd dat ze de volledige steun hebben van de So\yjet-Unie in hun strijd tegen de onrust. President Mitterrand van Frankrijk heeft voor het eerst het systeem in Po len veroordeeld. Bij zijn terugkeer in Parijs van een bezoek aan Afrika zei Mitterrand: „ik veroordeel deze niet te dulden schending van het recht, die on danks de schijn, minder is te herleiden tot de omstandigheden dan dc aard van het stelsel". Daarnaast Kan üe fraude worden be perkt door het aantal aftrekposten drastisch te verminderen. Daartegen over zou belastingverlaging voor ieder een moeten staan. Dat stelt het D'66- Tweede-Kamerlid drs. Maarten Eng- wirda in een nota over de belastingfrau de. Engwirda is zeer ontevreden over de voortgang die de regering maakt met de fraudebestrijding. De voorstellen van minister Van der Stee uit diens fraudenota noemt hij „broddelwerk". Engwirda schat de fraude met belastin gen en sociale premies op ongeveer 15 miljard gulden per jaar. Daarnaast be staat een achterstand in de belasting betaling van 15 miljard. Volgens minister Rood (binnenland se zakenis er geen aanleiding de ge meentelijke herindelingsoperatie te staken. In een dinsdag aan de Tweede Kamer gezonden notitie over dit vraag stuk zet hij uiteen dat het proces van gemeentelijke herindeling juist met kracht" moet worden gevorderd. Het temporiseren van herindelingen, zoals door sommigen wordt aanbevolen, noemt de minister niet verantwoord. Ir. D. Luteijn (39) heeft dinsdag het voorzitterschap aanvaard van de Na tionale Coöperatieve Raad voor land en tuinbouw (NCR). Hij is C.GA. Mer- tens opgevolgd. Luteijn is op het ogen blik tevens voorzitter (sinds 1976) van het Koninklijk Nederlands Landbouw- comité, lid van de Sociaal-Economi sche Raad en lid van de raad van be heer van de Rabobank. Eerder dit jaar heeft hij het voorzitterschap van het landbouwschap overgedragen aan J. van der Veen. Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman en C. van der Maas. BUREAUS: Vlissingen: Walstraat 56-60.4381 EG Vlissingen, tei. (011841 15144. Middelburg: Markt 51. 4331 LK Middelburg, tel. (011801 27651. Goes: Grote Markt 2. 4461 AJ Goes, tel. (01100) 16140. Temeuzen:. Nieuwstraat 22, 4531 CW Terneuzen, tel. (01150) 94457. Hulst: Steenstraat 6, 4561 AS Hulst, tel. (01140) 14058. In de avonduren is de centrale redac tie bezet van zondag tfm vrijdag van af 19.00 uur: 101184) 15144. Klachten bezorging Plaatselijke kantoren, maandag t/m vrijdag van 08.00-17.00 uur. 's Zaterdags van 09.00 tot 11.30 uur. Telefoonnummers buiten kantooruren: Expeditie: (01184) 63533. Advertentie-afdeling. (01186) 1584. 's-Zaterdags (01184) 15144 van 09.00-11.30 uur. Redactie (01184J-14796. Overlijdens advertenties maandag- l/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur (01184) 15144. Zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen per kwartaal 57,30; franco per post 68,-; per maand f 19,55; losse nummers 0.80 (alle bedragen in clusief 4 pet btw). Postrek. nr.. 3754316, t.n.v. PZC ab.rek. Middelburg. Advertentietarieven 117 cent per mm; minimumprijs per advertentie 17,55; ingezonden mededelingen 2 'A x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 4,25 meer. Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw. Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provincia le Zeeuwse Courant B.V. Middel burg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 3