PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT !DA en VVD eens economisch beleid WERKLOOSHEID STIJGT SNEL Weer rellen in Amsterdam Shell wil vierhonderd banen schrappen fajA-tmwh-. auta adria WCED URE-A F SP RA KEN MIDDENSCHOOL EN MEDIA s De Boer had hartaanval Dertien procent beroepsbevolking Dl NA NIEUWE ONTRUIMINGEN KRAAKPANDEN: /[jen toe een bui Half tot zwaar bewolkt en plaatselijk eenbul. Middag temperatuur ongeveer l<; gTaden. Matige, aan de kust krach- U age, zuidwesten wind. - !25e jaargang no. 239 i Woensdag 13 oktober 1982 Awpt% weslhavendijk 150 4463 AE goes 01100 20440 yjTERDAM (ANP) - De Koninklijke Shel Groep ziet zich genoodzaakt een vermindering van het aantal arbeidsplaatsen door te voeren bij haar labo- ia in Nederland. Kngeland cn Frankrijk. nNederland gaat het om 400 van de 2000 arbeidsplaatsen in het laboratorium in lasterdam. Daarnaast moeten nog eens 380 arbeidsplaatsen bij laboratoria m ngeland en Frankrijk verdwijnen. Dit heeft Shell Nederland bekendgemaakt it Amsterdam betreft moet de vermindering van het aantal arbeidsplaatsen zo spoedig mogelijk, maar uiterlijk in 1985 zijn voltooid. Gezien het mveau van Shell's activiteiten op het gebied van opsporing en winning wordt een verminde ring van werkzaamheden en derhalve van het personeelsbestand in het lab in Rijswijk niet voorzien. Te verwachten valt dat de nieuwe situatie bij het lab in Amsterdam (het KSLAi met medewerking van de betreffende werknemers zal kunnen worden bereikt door natuurlijk verloop, overplaatsing en vervroegde pensionering, zodat geen ge dwongen ontslag nodig zal zijn Van onze parlementaire redactie t: EN HAAG - CDA en WD lijken het eens te worden over de uitgangspunten voor het financiële en ciaal-economische beleid van een CDA-WD-kabinet. Op dit belangrijke beleidsterrein bestaan M en grote problemen tussen CDA en WD meer, zo werd dinsdag in Den Haag gezegd. De werk- elf; oep van CDA- en WD-kamerleden die zich bezig heeft gehouden met het opstellen van een i' onomisch programma, heeft dinsdag haar rapport bij kabinetsinformateur Scholten ingediend, et stuk - 40 pagina's dik - bevatte, naar verluidt, geen 'open einden' meer, waarover tussen de iderhandelaars Lubbers (CDA) en Nijpels (WD) nog nieuwe problemen kunnen ontstaan. Het ziet er naar uit dat op het punt van de middenschool en het mediabeleid een aantal zaken niet geregeld zullen worden. CDA en WD zullen daarover vrijwel zeker niet verder gaan dan het maken van procedure-afspraken. Wat de middenschool betreft wordt af gesproken de lopende experimenten af te wachten, alvorens definitief over de toekomst van deze onderwijsvorm te beslissen. De WD is tegen de midden school als enige onderwijsvorm, het CDA ziet weinig heil in andere school vormen naast de middenschool. Dat verschil bleek vooralsnog onoplosbaar. informateur Schol ten zowel het eco nomische als het welzijns-rapport bin- te#. ze hij zich vandaag samen «Lubbers en Nijpels aan de laatste M.8 derhandelingen. Die moeten leiden één concept-akkoord, dat door de "Jnmateur aan de fracties zal worden 3 is irgelegd. x_i.ii, st,uurt Scholten het stuk don derdagavond of vrijdag naar de fracties toe. Daarna zullen deze 'ja' of'nee' moe ten zeggen Nu in de werkgroepen zo positief is samengewerkt door CDA- en WD-specialisten, wordt met een 'nee' in politiek Den Haag nauwelijks nog re kening gehouden. Verschillen Ie provincie te laten overnemen. jideratie Dekansdatereen Jordaans-Palestijn- K federatie wordt gevormd, wordt itods groter. Een woordvoerder van |Wh PLO-leider Arafat zei dat na bespre- kingen tussen Arafat en de Jordaanse koning Hoessein. trauma teams Htï Bij grote ongelukken en rampen kan Inde toekomst een beroep worden ge tal op trauma teams. De teams be ta elk uit een chirurg, een aneste- teld on twee specialistisch gediplo- nl« «orde verpleegkundigen. Volgens kringen rond de informateur liggen de meningsverschillen tussen CDA en WD meer op het terrein van het mediabeleid en het onderwijs dan op economisch gebied. Maar ook die problemen zullen op dit moment niet tot conflicten leiden. Volgens de woordvoerder van de informateur zijn de fractieleiders het dinsdag 'nage noeg eens geworden' over het welzijns beleid. Het economische stuk. dat dinsdag door werkgroepvoorzitter Van Aarden- ne (WD) aan Scholten werd aangebo den. zou geen grote verrassingen bevat ten. De hoofdlijnen van de Miljoenen nota voor 1983 zullen overeind blijven. Dat betekent dat de WD niet haar zin heeft gekregen in de eis volgend jaar nog eens 3 miljard extra te bezuinigen, bovenop de reeds in de Miljoenennota vastgelegde 13 miljard. De extra-bezui nigingen zullen nu over de jaren na 1983 worden gespreid. De beslissing daarover wordt nu dus en kele jaren uitgesteld. Het mediabeleid zit vast op de vraag in hoeverre de commercie invloed op de omroep mag krijgen, zoals de WD wil. Volgens de woordvoerder van de infor mateur zit dit punt 'dubbel in het nachtslot'. Het mediabeleid zal in de komende kabinetsperiode vrijwel zeker niet wezenlijk veranderen. Ministeries Het huidige aantal ministeries zal niet veranderen. Wel zullen verschuivin gen van staatssecretariaten plaatsvin den. Zo gaat milieuhygiëne zo goed als zeker naar volkshuisvesting en ruim telijke ordening en wordt het staatsse cretariaat voor exportbevordering sa mengevoegd met het ministerie van ontwikkelingssamenwerking tot een ministerie van buitenlandse handel cn ontwikkelingssamenwerking. De defi nitieve beslissingen hierover moeten echter nog genomen worden. Het toestel tijdens een tussenlanding in San Juan op Porto Rico, waar een verpleegster aan boord ging. (Van onze correspondent) ROME - Een geheimzinnig vlieg tuig landde dinsdagmiddag op het Romeinse vliegveld Fiumicino. De DC-10 van Alitalia kwam uit Boli via, met aan boord de 28-jarige ar restant Pierluigi Pagliai. tegen wie onlangs een internationaal ar restatiebevel werd uitgevaardigd in verband met de bomaanslag op bet station van Bologna van 2 au gustus 1980. Volgens de eerste verwarde berich ten van maandag, zou het vliegtuig zijn gekaapt. In de loop van dins dag werd bekend dat het vliegtuig was gecharterd door een niet nader aangeduide ..Italiaanse overheids instantie", dat zich aan boord uit sluitend Italiaanse politie bevond, met een gearresteerde terrorist uit Bolivia. De Italiaanse politie blijkt allang op de hoogte te zijn geweest van de aanwezigheid van Pagliai in Bolivia, waar hij vertrouwensfunc ties bij de militaire regering zou hebben bekleed. Pas na de recente regeringswisseling, werd de uitvoe ring van het arrestatiebevel moge lijk. Bij zijn arrestatie door de Boli viaanse politie zou,een vuurge vecht zijn ontstaan, waarbij de Ita liaanse terrorist gewond raakte. Bevriezing AMSTERDAM - Politie en demon stranten zijn dinsdag in Amsterdam opnieuw met elkaar in botsing geko men. Directe aanleiding tot de her nieuwde ordeverstoringen vormde de snelle en onverwachte ontruiming van twee kraakpanden. In de strijd tegen de demonstranten hanteerde de ME een tactiek waarbij de betogers aan alle kanten werden inge sloten. Dinsdag werden nog eens 43 ac tievoerders gearresteerd, waarvan 17 op grond van van de maandag ingestel de noodmaatregel. De eerste ontruiming vond dinsdag middag plaats in de Paulus Potter straat, nabij het Van Gogh-museum. De kinderen van een nabij gelegen school kregen eerder vrijaf om de poli tie in staat te stellen tot ontruiming over te gaan. Twintig agenten met g ?AGINA 7 s-a Df Vervoersbond FNV vindt dat er iff bemanningsleden op de 'geauto- miiiseerde' slepers van Willem Muller blnTemcuzen moeten varen. Als het Wrijf, dat drie bemanningsleden ge 18 i**8 vindt, niet op de eis ingaat, dan folgen er stakingsacties. PAGINA 9 Het is nog niet duidelijk of de bevrie zing van sociale uitkeringen, mini mumloon en ambtenarensalarissen volledig zal doorgaan. Mogelijk zal de WD tegemoetgekomen worden, die te gen de achterstelling van de ambtena rensalarissen ten opzichte van de lo nen in het bedrijfsleven is. De informateur gebruikt de vandaag en morgen om de rapporten van de beide werkgroepen en de conclusies uit de on derhandelingen die hij met Lubbers en Nijpels heeft gevoerd, ineen te schrijven tot een voorlopig regeerakkoord. hstel Mrsle psychiatrisch hostel in Zee- d komt zo goed als zeker in 'Het wn' Ir. Middelburg Nu het minis te- twft laten weten geen bezwaar te tegen de nieuwe voorziening. Jwpt het Psychiatrisch Ziekenhuis üs: ««land omstreeks de jaarwisseling te urwn beginnen met het opichtings- j JJ tmdeling Inleuwe kabinet moet een plan op- rilt «Hen voor de departementale herin- tag. Aan de hand van dit plan kun- ijdens de volgende formatie be- ngen worden genomen over de l (verdeling tussen de ministeries tVan onze parlementaire redactie i DEN HAAG - Minister De Boer (CRM) heeft zaterdagmorgen in het Haarlem se ziekenhuis waar hij ter observatie was opgenomen, een hartaanval ge had. Zijn toestand is niet zorgwek kend, aldus mededelingen van het zie kenhuis. De bewindsman zal nog zeker een aan tal dagen in het ziekenhuis moeten ver blijven voor observatie en onderzoek. Daarna zal hij lange tijd thuis rust moe ten houden. De Boer werd vorige week in het zieken huis opgenomen met hartklachten. Na onderzoek bleek de minister een te ho ge bloeddruk te hebben. Zaterdag kreeg De Boer een licht hartinfact. AMSTERDAM - Ontruiming kraakpand in de Paulus Potterstraat. Politieagenten wijzen krakers de weg als zij het pand verlaten. [*ook in Zeeland eens tennis van ni- "■wil zien. kan daarvoor vanaf van- in de Jarinohal in Kapel- goaar begint dan het hoofdtoernooi ABN-satellite-clrcuit. de r" van het intemaUonale peuws uit Zeeland: 2. 5, 7 |n9. Men- en buitenland: 3 i: 4 Pport: 15. [Kunst en cultuur: 16. io en televisie: 17. tocién: 19 i Van onze redactie DEN HAAG - De werkloosheidscijfers razen verder omhoog. Na de stijging van het aantal werklozen in augustus met ruim 17.000, kwamen er in septem ber weer ruim 15.000 bij. Eind vorige maand stonden bij de Arbeidsbureaus 579.400 mensen als werkloos inge schreven. Er waren per saldo 9900 mannen bij gekomen en 5200 vrouwen, De totale stijging viel nog mee wanneer de cijfers worden vergeleken met die waarmee men op grond van de invloe den van het seizoen (het einde van de zomer, het invallen van de herfst, wat op zich al minder werkgelegenetd bete kent rekening had mogen houden. Er hadden dan 17,000 werklozen bij „mo gen" komen. Voor de mannen zou die vergelijking overigens slechter uitval len en bij de vrouwen gunstiger, In de zogenoemde gecorrigeerde cijfers had de werkloosheid bij de mannen met. 5300 moeten stijgen, wat mmder is dan in werkelijkheid is gebeurd: het cijfer bij de vrouwen had met 11.700 kunnen oplopen, wat weer beduidend meer is dan de werkelijkheid. De cijfers worden nog steeds berekend op basis van de oude telmethoden Daann worden bijvoorbeeld niet de mensen meegeteld die een baan zoeken voor minder dan 25 uur. Worden zij en andere werklozen die nu niet worden meegeteld, wel in de cijfers meegeno 'Noodtoestand' in Amsterdam maskers en brandblussers drongen het kraakpand binnen en arresteerden de 20 aanwezige krakers. Nog sneller vond de ontruiming plaats van het pand „Binnenspiegel" in de Nieuwe Spiegelstraat. Deze straat die beroemd is om de vele antiquairs werd gebarricadeerd met containers en een hoogwerker bracht vijf gespecialiseer de politiemannen binnen twee minuten op het dak. In het huis bevond zich maar een van de vier bewoners. Deze kraker werd niet aangehouden. Beide ontruimingen verliepen geruis loos zonder tegenstand van de krakers. Dinsdag werden nog circa honderd rel schoppers vastgehouden die maandag betrokken waren bij de rellen die uit braken na de ontruiming van de 'Lucky Luijk'. Een groot aantal van hen ver- (Slot zie -pagina 4 kolom 1) Bonden weg uit overleg met minister Deetman DEN' HAAG (ANP) - De centrales voor ambtenaren hebben dinsdag inhoude lijk en formeel niet met minister Deet man van onderwijs en wetenschappen willen overleggen over de korting van 1,65 procent op alle salarissen in het wetenschappelijk onderwijs. Ze verwezen de voorgenomen ingreep naar de centrale commissie voor geor ganiseerd overleg in ambtenarenzaken, die 5 november onder voorzitterschap van de minister van binnenlandse za ken bijeen komt. De centrale voor middelbare en hogere ambtenaren (CMHA) wilde dinsdag zelfs geen eerste verkennende bespre king in de commissie voor overleg over -personeelszaken in het wetenschappe lijk onderwijs (COPWO) en is uit het overleg weggelopen. men. dan ligt het werklozental nu bo ven de 700.000. Vorige maand kwam de werkloosheid al op 12,9 procent van de beroepsbevol king te liggen. Met de nieuwe stijging lijkt de 13 procent inmiddels te zijn be reikt. De VS scoorden juist vorige week een nieuw record met een stijging tot iets boven de 10 procent. .e nagalm van de heftige 'kraakrellen die de afgelo pen dagen de binnenstad van Amsterdam hebben geteis- terd spitst zich onder meer toe op de vraag of arrestatie bevoegdheden waarmee de politie werkt wel in verhouding staan tot wat er werkeüjk aan de hand is. Immers maandagmiddag kondigde burgemees ter Polak een 'noodverordening' af. die inhoudt dat iedereen die zich tijdens de werkingsduur van de bepalingen daar in zodanig gedraagt dat er redelijker wijs kan worden aangenomen dat hij of zij de openbare orde wil verstoren, een overtreding begaat. Een vergaand mid del, deze greep naar uitzonderingsre gels die de burgemeester als eerst ver antwoordelijke voor openbare orde en veiligheid van toepassing kan verkla ren op grond van artikel 220 van de ge meentewet. Er is de laatste tijd vaker mee gewerkt: vorig jaar was dat het ge val bij een voorgenomen blokkade van de kerncentrale in Dodewaard en on langs bij de acties tegen het kappen van bomen in het landgoed Amelisweerd (Utrecht). Met dit verschil dat de be wuste noodverordening in de beide laatste gevallen een nauw omschreven gebied betrof en dat ze zich bij de onge regeldheden rondom het kraakpand 'Lucky Luyk' uitstrekte tot de gehele gemeente Amsterdam. Volgende week zal burgemeester Polak zijn beslissing om een gedeeltelijke 'noodtoestand' af te kondigen achteraf tergoedkeunng moeten voorleggen aan de Amsterdam se gemeenteraad. Het staat nu al vast dat de maatregel uiterst kritisch zal worden getoetst. Ze is namelijk bedoeld voor zeer bijzondere omstandigheden. In de discussie over het preventief ar resteren (op voorhand lieden oppakken die weliswaar nog geen verstoring van de openbare orde hebben veroorzaakt, maar dat kennelijk van plan zijn te gaan doen) zullen deze nieuwe tijdelijke bevoegdheden van de Amsterdamse politie ongetwijfeld een beduidende rol gaan spelen. Ook de tweede kamer zal aan de gebeurtenissen in de hoofdstad een debat wijden. Het laatste woord is er dus bepaald nog niet over gesproken. Met het paardemiddel van een be roep op een noodsituatie in de hand heeft het Amsterdamse gemeen tebestuur dan eindelijk kunnen berei ken (ontruiming van een aantal kraak panden) wat al veel eerder langs norma le weg had moeten gebeuren. In het pand aan de Jan Luykenstraat huisde namelijk een harde kem van de kraak beweging. die het recht geheel in eigen hand had genomen. De mentaliteit daar was inmiddels die van het recht van de sterkste, woningen veranderd ln forten met als enige bedoeling de sa menleving met democratische beginse len buiten de deur te houden. Achter de barricades werd een Amsterdams huis vestingsbeleid ontwikkeld dat steunde op puur eigenbelang en het de overheid onmogelijk maakte om op sociale gron den de verdelende rechtvaardigheid toe te passen. Om een ontmoeting met geweld uit de weg te gaan heeft het Am sterdamse gemeentebestuur gepoogd om - aanvankelijk tegen gerechtelijke uitspraken in - het op een akkoordje te gooien met de krakers. Maar dat was een methode die én principieel onzuiver bleek èn in de praktijk niét werkte Er werd geprobeerd afspraken te maken met lieden die deze afspraken niet waard bleken en evenmin wilden nako men. Dat te zachtaardige beleid en de huiver om tot ontruiming over te gaan hebben ertoe geleid dat de tegenstellin gen tot grote hoogte zijn opgeklommen, zodat alleen nog met behulp van spe ciale bevoegdheden kon worden inge grepen. De noodverordening die in Amster dam van kracht is verklaard om enige ernstige uitwassen van de kra kersbeweging te bestrijden roept herin neringen op aan noodtoestanden zoals die zich voordeden tijdens de waters noodramp van 1953. Toen bijvoorbeeld werd een beroep gedaan op de uitzon deringsbepalingen in de gemeentewet om een evacuatie van de bevolking van Schouwen-Duiveland te bewerkstelli gen. De ontregeling van de samenle ving was toen overigens van een geheel ander kaliber dan in de Amsterdamse binnenstad de krakerstroebelen van de laatste dagen. De Amsterdamse burge meester meent voldoende argumenten te hebben om de politie de speciale be voegdheden te geven die bij de ontrui ming van de kraakpanden de afgelopen dagen zijn gebruikt. Het is alleen te ho pen dat een beroep op zeer bijzondere omstandighedentuet al te vaak een uit weg zal behoeven te zijn om eerder dui delijk te 'zachtaardig optreden' terug te draaien. vdM De directie van de orgelfabriek Emi nent Electronics BV in Bodegraven heeft dinsdag met de vakbonden een overeenkomst afgesloten, wahrin de bijdrage van een miljoen gulden van de 380 werknememers van het bednjf wordt geregeld. De overeenkomst ga randeert 325 arbeidsplaatsen tot 1984. gekoppeld aan een 40-unge werkweek De opleiding voor de mobiele eenhe den blijft in Noord-Brabant. Er is een oplossing gevonden in Ossendrecht Aanvankelijk werd gedacht aan de ver plaatsing van de ME-opleiding van de gemeentepolitie vanuit het Brabantse Woensdrecht naar het voormaliae Sankt Ludwigklooster in Vlodrop Maar het plan stuitte op planologische i problemen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1