lerindeling departementen aak voor nieuw kabinet FWZ vraagt bescherming tegen piraterij Westafrikaanse kust Stof Hoechst wellicht oorzaak vervuilde Rijn Kamer akkoord met verlenging Unifil Kritiek in SER-boek Kinderen kunnen niet veilig naar school \anbevelingen regeringscommissaris usie in kalfsvlees Vredeskamp ontruimd Forse daling omzet duurzame goederen STICHTING WATERTRIBUNAAL PRESSIEGROEP NA ONDERZOEK: Celstraf voor knoeiende ex-notaris OENSDAG 13 OKTOBER 1982 PZC/binnen-buiten land 13 (Van ome correspondentj HAAG-Het parlement verzet zich niet tegen het voornemen van minister jbaittnlandse zaken Van Agt om op 19 oktober a.s. akkoord te gaan met een luting van het mandaat voor Unifil in Libanon met twee maanden, a Agt. tevens premier van de naar eigen zeggen „hoogst demissionaire rege- j- «llde zich dinsdag in een mondeling overleg met de kamercommissies voor ^sjeen buitenlandse zaken niet helemaal vastleggen op de termijn van twee mden, maar zei wel een dergelijke uitkomst van de onderhandelingen in de stóieidsraad te verwachten in de komende dagen m groten getale aanwezige kamerleden kregen dinsdag onder meer een uitge- jld verslag van minister van defensie Van Mierlo over de situatie in Libanon. arhU enkele dagen heeft doorgebracht. Ondanks de grote vraagtekens van Van jlo bij de „vanzelfsprekende aanwezigheid" van de VN-troepen in het zuiden i Libanon, die het vinden van eigen oplossingen in de weg zou kunnen staan. vinden regering en kamer het terugroepen van Dutchbatt een nog groter kwaad. Het hiaat zou dan snel opgevuld worden door het Israëlische leger en de troepen van de opstandige Libanese majoor Hadad. aldus de bewindslieden. Min of meer tot Van Mierlo's verbazing was dat ook de opvatting van de Neder landse militairen in Zuid-Libanon Dutchbatt kan dus weer twee maanden in Libanon blijven, maar in die twee maanden moet er wel een plan op tafel komen van de Libanese regering met zicht op een overname van de feitelijke controle van het land door het eigen leger. Van Mierlo liet zich positief uit over de manier waarop president Gemayel dit tot nu toe heeft aangepakt. Van een verruiming van het mandaat, is volgens de bewindslieden op dit moment geen sprake. Van Agt wilde zich niet vastleggen op de toezegging nooit anders dan onder de paraplu van de Verenigde Naties te willen opereren in Libanon, zoals de PvdA gevraagd had. snide WD wil dat al tijdens de hui- i onderhandelingen over de vor- -,an een kabinet van CDA en WD angen worden genomen. De libe- willen de departementen van en volksgezondheid opheffen en mieuwe ministerspost instellen voor ortbevordering. jens de regeringscommissaris kan herindeling slechts het sluitstuk van de gehele reorganisatie van de sdlensten. Bovendien vreest hij dat onverhoedse ingreep in de verde- k) leiden tot langdurige competen- BCtüllen tussen ministers, plan kan door het kabinet aan de «de Kamer worden voorgelegd zo- jnonze parlementaire redactie) EN HAAG - Het nieuwe kabinet moet een plan opstellen voor de departementale herindeling, inde hand van dit plan kunnen tijdens de volgende formatie beslissingen worden genomen over taakverdeling tussen de ministeries. Regeringscommissaris Tjeenk Willink zei dit dinsdag in STAGNA TIE toelichting op zijn eerste jaarbericht. taan ook moeten staan welke punten uit het vorige actieprogramma zijn ge realiseerd en in geval van uitstel, waar om dat niet tijdig is gebeurd. dat de politiek beslissingen kan r Tijdens de vorming van een volgend ka binet kunnen de onderhandelaars dan rekening houden met de wensen van de Kamer. Willink stelt verder voor dat het kabi net elk jaar met een „actieprogramma" moet komen, waarin concreet staat aangegeven welke beleidsmaatregelen het kabinet in het komende jaar wil ne men. In de regeringsverklaring van het nieuwe kabinet zou al een precies actie programma voor 1983 moeten worden opgenomen. In de regeringsverklaring moet ook staan welke maatregelen na 1983 en in welk jaar genomen moeten worden. Voorts zal in een actieprogramma - dat tegelijk met de Miljoenennota kan ver schijnen en worden beoordeeld - voor- m Oosteuropese k Ulo's meer ■W Rijksdiensten (HAAG - Auto van Oosteuropese itlij, in bet bijzonder de Lada's uit iowjet-Unie, worden niet meer be ll door de PTT en het ministerie volkshuisvesting. De PTT bestelt i Lida's meer omdat ze voortaan voorkeur Nederlandse auto's (Vol- I wil en als die niet geschikt of te irrijn auto's uit landen van de Eu- (X Gemeenschap. ministerie van volkshuisvesing be ide Lada's ook niet meer maar dan «n andere reden; de Sowjet-auto ondanks de lage aanschafprijs te rajn vanwege hogere onderhouds- HL el de PTT als het ministerie van huisvesting zijn belangrijke aan- ssvan auto's. De PTT-beslissing is geven door het kamerdebat begin jaar waarin de minister werd ge- tgd te bevorderen vooral Neder- li materiaal te bestellen. Dat de (o-fabriek in Limburg met rijksgeld idt gesteund, is aan die aandrang uit de politiek niet vreemd, ens de Rijksautomobiel Centrale ben andere rijksdiensten niet de for- sing genomen geen Lada's ïtebestellen zoals de PTT dat wel Itgedaan DEN HAAG (ANP) - De Sociaal Econo mische Raad is er niet in geslaagd een eigen sociaal-economisch beleid van de grond te krijgen. Hij volgt vooral maatschappelijke ontwikkelingen en neemt zelden het voortouw, hij maakt vrijwel geen gebruik van de mogelijk heid ongevraagde adviezen uit te bren gen inzake de sociaal-economische po litiek en er zitten belangrijke lacunes in het werk van de SER. Dat zijn enkele kritiekpunten in het boek „Vijfendertig jaar SER-adviezen", waarvan het eerste exemplaar dinsdag in Den Haag is overhandigd aan SER- voorzitter De Pous. De conclusies van de auteurs Dercksen, Fortuyn en Jas pers slaan uitsluitend op de periode 1950-1964, waarover het boek gaat. Het is de bedoeling dat de periode 1964-1985 wordt behandeld in nog twee delen. Het hele werk moet eind 1985 klaar zijn Enkele hiaten in het advieswerk van de SER zijn volgens de schrijvers indus- trialisatiepolitiek en de belastingpoli- tiek. SER-voorzitter De Pous wees erop dat de SER een groot aantal zogenaamde open adviesaanvragen heeft behan deld. Dat zijn aanvragen waarbij de re gering niet al zelf een mogelijke oplos sing geeft. Met dit soort adviezen komt de SER wel degelijk aan een eigen be leid, zo zei hij. Overigens past de SER een zekere terughoudendheid bij het nemen van eigen initiatieven, zo meent De Pous. Foto: vlnr. dr. W. S. Fortuyn. SER-voor zitter De Pous, drs. W. Dercksen en mr. Jaspers. IÏEREN (ANP) - Gardenbroek's (ofderfabriek Navobi uit Staver en Ekro uit Apeldoorn hebben jht aangekondigd te gaan samen- inoemd bedrijf neemt voor vijf cent deel in Ekro. Sterker wor- le concurrentie in Europa heeft de ondernemingen uit de kalfvlees- *he bij elkaar gebracht. De samen- eng moet resulteren in een betere S«op de exportmarkt. Volgens het *iven communique is Navobi met marktaandeel van twintig procent bode grootste producenten in Ne on van (kalver)melk. Er werken (rsoneelsleden. In Belgié en Italië óet bedrijf vestigingen met in to- werknemers. De concemomzet fegover 1982 360 miljoen gulden. Ut-zo stelt het communiqué - de We producent van kalfsvlees in W In Nederland heeft de Apel- 1» onderneming een aandeel van tot, Zij heeft tweehonderd werk- I1,1 (lienst- De omzet bedroeg vo- [W 38D miljoen gulden. "".ties van beide bedrijven ver in de komende jaren nieuwe ilaatsen te kunnen scheppen, 1 technisch adviesbureau vanAK A Jj1 dinsdag van de NV Afvalver «y Rijnmond (AVR) opdracht ge r l2?r het ontwerp en de algehele "S tij de voorbereiding van de I *m een nieuwe chemische afde- y wi de AVR. AKZO houdt zich be- de proces-technische kant van Gemeentewerken vanRot- Sj daarnaast het bouwkundi- TÏ wi tan het project. m! t00Tal door artistieke aanplak- N! n en- fotomontages bekende l beschilder Josep Renau is maan- l jarige leeftijd in een zieken- 1 oost-Berlijn aan een hartaan- mieden Renau had juist het plan ww 'aar ballingschap naar zijn Tfstad Valencia terug te keren sinds 1931 na de natio- wc/ie overwinning in de burger- geweken naar Mexico, had ***11X11958 gevestigd in de DDR Het actieprogramma is slechts één van de aanbevelingen waarvan Tjeenk Wil link vindt dat die reeds nu - in de kabi netsformatie - een rol moeten gaan spe len. Hij werkt daarmee de voorstellen uit die eerder door de Commissie Hoofdstructuur Rijksdienst (commis- sie-VonhofT) zijn gedaan- Zijn belangrijkste andere aanbevelin gen zijn: instelling van drie hoofdterreinen voor het regeringsbeleid: sociaal-eco nomische, sociaal-culturele en ruimte lijke en milieuzaken. Per hoofdbeleid wordt één minister belast met de voor bereiding van de politieke besluitvor ming. De afzonderlijke ministeries wor den pas ingeschakeld nadat in het kabi net de beleidsuitgangspunten per hoofdterrein zyn vastgesteld; nog in de lopende kabinetsformatie moet een (beperkt) aantal projectmi nisters worden aangewezen, die de con crete plannen en maatregelen voorbe reiden en uitvoeren die aan de orde ko men. na de hierboven bedoelde besluit vorming over de hoofdlijnen van het ka binetsbeleid; maandelijks moet de ministerraad twee uur uittrekken om te discussiëren over de belangijkste beleidsproblemen van de ministers en staatssecretaris sen. Zo kan minstens éénmaal per jaar elke bewindsman uitgebreid aandacht voor zijn bestuurlijke problemen krij gen. OPHEFFEN Een opmerkelijk advies van Tjeenk Wil link is het afschaffen binnen zes jaar van alle vaste externe adviesorganen van de overheid. Er bestaan tientallen van deze adviescommissies, die vaak een lang leven hebben en lang niet al tijd met duidelijke, eensgezinde advie zen komen. De regeringscommissaris wil een uit zondering maken voor de adviesorga nen die in de Grondwet zijn vastgelegd, zoals de Raad van State. Er mogen de komende jaren zeker geen nieuwe ad viesorganen bij komen. Ten slotte adviseert regeringscommis saris Tjeenk Willink de vorming van een „algemene bestuursdienst", waar onder alle rijksambtenaren komen te vallen. Momenteel vereenzelvigen ambtenaren zich (te) sterk met de afde ling en het departement waar zij werken. Daarnaast moeten ministeries deskun digen van buitenaf kunnen aantrekken die tijdelijk in de ambtelijke organisa tie worden opgenomen om ingewikkel de problemen op te lossen. SOESTERBERG (ANP) - De poli tie heeft dinsdagmiddag het vrou- wenvredeskamp bij de vliegbasis Soesterberg ontruimd. In het kamp waren slechts een paar vrou wen aanwezig, die kwaad toeke ken hoe de politie met hulp van mensen van gemeentewerken van Soes de circa tien tenten en cara vans inpakte en wegsleepte. De ontruiming van het kamp, dat enkele maanden bij de basis heeft, gestaan, heeft niet tot problemen geleid. De gemeente Soes had de vrouwen de wacht aangezegd om dat zij illegaal op het terrein vlakbij de ingang van de vliegbasis kam peerden. Foto: Ongeveer tien vrouwen van het vredeskamp probeerden vrachtwagens van gemeentewer ken te beletten het kamp te verla ten. De politie sleepte de vrouwen weg. waarbij het tot korte scher mutselingen kwam. De ontruiming nam 25 minuten in beslag. Sowjet-Unie garant voor gereedkomen aardgasleiding HAMBURG (DPA) - De Sowjet-Unie ga randeert dat de aardgaspijpleiding van Siberie naar West-Europa op tijd klaar is. Het is een van de principes van de Sowjet-Unie om aangegane ver plichtingen na te komen als de han delspartners dat ook doen, zo heeft Joe- ri Sorokin. lid van het Russische staatscomi te voor wetenschap en tech niek, dinsdag in Hamburg verklaard. Hij is daar ter voorbereiding van het internationale congres „Energie '83". Een ander lid van de Russische delega tie, Sergei Fantsjenko van hetstaatsco- mite voor kernenergie, verklaarde dat kernenergie een sleutelrol speelt in de energie-ontwikkeling van de Sowjet- Unie. niet alleen met het oog op het mi lieu maar ook gezien de vermindering van de voorraad grondstoffen. Kern centrales zijn in de Sowjet-Unie twee- driemaal zo duur als conventionele cen trales, aldus Fantsjenko. Kernfusie zal pas na de eeuwwisseling worden toege past. De Russische delegatieleden gaven toe dat ook in de Sowjet-Unie sprake is van „zure regen" als gevolg van de afvalstof fen van met kolen gestookte centrales Deze centrales worden eigenlijk alleen nog maar in Siberie gebouwd. Vandaar lopen hoogspanningsleidingen met een lengte van 2500 kilometer tot aan het Oeral-gebergte. DEN HAAG (ANP) - De winkeliers in duurzame consumptiegoederen (appa ratuur, auto's etc) hebben in de maand juli een drastisch verlies aan omzet ge leden vergeleken met dezelfde maand De geldomzet liep met zeven procent terug. Dat blijkt uit cijfers van het Cen traal Bureau voor de Statistiek (CBS). De daling is vooral te wijten aan de ge ringere verkoop van bromfietsen en au to's. De totale omzet van de hele detailhan del (duurzame consumptiegoederen, kleding, voedsel etc. daalde in juli ver geleken met juli 1981 met één procent DEN HAAG (ANP) - De vervuiling van de Rijn met chloornitrobenzeen is niet veroorzaakt door een bedrijf langs de Rijn, maar door een bedrijf dat loost op de rivier de Main. Dit heeft de Stich ting Internationaal Watertribunaal dinsdag meegedeeld. De stichting wijst erop dat er in West- Duiteland twee bedrijven bekend zijn die chloomitrobenzeen produceren; Bayer, dat aan de Rijn is gevestigd, en Hoechst. dat aan de Main ligt. Het wa tertribunaal maakte dit bekend na een Volgens minister De Ruiter van justi tie zal het belang van de strafvordering voorop staan bij de opheldering van ernstige strafbare feiten met behulp van door politie en justitie in beslag ge nomen foto- of filmmateriaal. De minis ter van Justitie heeft dit meegedeeld aan het PSP-kamerhd Van Es. naar aanleiding van haar schriftelijk gestel de vragen over het in beslag nemen van filmmateriaal van het NOS-joumaal over de gebeurtenissen in Amsterdam rond de Stopera in juli van dit jaar. AMSTERDAM (ANP) - Kinderen kunnen nog steeds niet zelfstandig en veilig naar school, omdat er te veel gevaarlijke verkeerssituaties voorkomen. Tot die conclusie komt de pressiegroep Stop de Kindermoord na een onderzoek waaraan 56 Nederlandse scholen deelnamen. De maatregelen die hier en daar getroffen worden om gevaarlijke situaties veiliger te maken hebben volgens, aldus Stop de Kindermoord, bijna nooit het gewenste effect. Dit komt omdat dat maatregelen zijn, waarbij de kinderen zich moeten aanpassen aan het autoverkeer. „Maar er moeten meer maatregelen genomen worden, waarbij het autoverkeer zich moet aanpassen aan de kinderen. Dan pas kan het blijvend veilig worden op weg naar scholen", aldus de organisatie. de meest gehoorde klachten van de scholen waren het te hard ryden van auto's, te veel vrachtauto's en bussen op de weg, te weinig oversteekvoorzieningen, geen of te smalle stoepen voor de school en te veel geparkeerde auto's waardoor de verkeerssituatie onoverzichtelijk is voor de jeugd Naar aanleiding van deze on derzoeksresultaten heeft de pressiegriep vandaag woensdag uitgeroepen tot „dag van de kinderstraat". Ongeveer honderd scholen uit het hele land zullen dan uiting geven aan hun gevoelens van onvrede over de verkeerssituaties voor kinderen. De manier waarop dit gebeurt is voor iedere school verschillend. In Amsterdam bijvoorbeeld zullen sommige gevaarlijke wegen worden afgesloten. vervroegde analyse van een aantal wa termonsters die zijn genomen tijdens een onderzoek dat de stichting uitvoer de op de Rijn, net in de periode dat de verontreiniging met chloomitroben zeen optrad. By metingen, aldus een woordvoerder van de stichting, bleek dat de concentratie van de giftige stof niet werd veroorzaakt door Bayer in Le- verkusen. waar stroomopwaarts een net zo hoge concentratie werd gemeten als stroomafwaarts. Bij de monding van de Main in de Rijn echter was de con centratie vele malen hoger. Daaruit DEN HAAG (ANP) - De Haagse recht bank heeft dinsdag de 67-jarige ex-no taris Evert H. uit Den Haag wegens valsheid in geschrifte en verduistering veroordeeld tot een onvoorwaardelij ke gevangenisstraf van een jaar met aftrek van voorarrest. De officier van justitie had een gevangenisstraf van twee jaar gevorderd. De knoeierijen zouden de ex-notaris in totaal bijna 45.000 gulden hebben opge leverd Volgens het openbaar ministe rie heeft hij tot tweemaal toe (in 1976 en 1977) notariële akten vervalst door schenkingsakten als koopakten te be handelen. Verder heeft hij sinds 1970 vier maal gelden uit nalatenschappen verduisterd, terwijl hij ook verschillen de malen met kwitanties heeft 'gerom meld'. De zaak tegen H. Kwam begin 1980 aan het licht na klachten van de raad van toezicht op de notarissen en publikaties in de pers. maakte de stichting op dat de hoofdlo zer van het chloomitrobenzeen aan de Main is gevestigd. Ofschoon het Westduitse chemische concern Hoechst volgens de officiële ge gevens het enige bedrijf langs de Main is dat chloomitrobenzeen produceert, kan deze onderneming niet zonder meer verantwoordelijk worden gesteld voor de vervuiling van de Rijn met deze vermoedelijk kankerverwekkende stof. De Stichting Internationaal Watertri bunaal, die de metingen heeft verricht en die monsters door de technische ho geschool in Delft heeft laten analyse ren, houdt er rekening mee dat wellicht een ander bedryf met stoffen van Hoechst slordig is omgesprongen. De stichting Reinwater wil dat de Ne derlandse regering een strafvervolging laat instellen tegen Hoechst in Gemun- den. Het watertransport bedrijf Rijn-Ken- nemer land in Nieuwegein (WRK), dat de waterleidingmaatschappijen van Amsterdam en Noord-Holland van wa ter voorziet, heeft inmiddels dinsdag middag de inname van water uit de Rijn hervat. ROTTERDAM (ANP) - De piraterij in de havens en op de ankerplaatsen van de Westafrikaanse kust heeft dergelij ke onrustbarende vormen aangeno men, dat maatregelen ter bescherming van de zeelieden niet langer kunnen uitblijven. Daarbij moet worden ge dacht aan het installeren van particu liere bewakingsdiensten aan boord van de schepen en zou de Nederlandse overheid voor de Afrikaanse kust al dan niet in de territoriale wateren een wachtschip van de marine kunnen in stalleren. Dit schrijft de werknemersorganisatie voor zeevarenden FWZ in een brief aan de Koninklijke Nederlandse Reders Vereniging i KNR V). Aanleiding voor de brief is een verslag van de bemanning van de 'Nedlloyd Steenkerk", die on langs tijdens een reis langs de Westafri kaanse kust meer dan eens is overval len. Twee opvarenden zyn bij een over val op de rede van Lagos door kogels gewond geraakt. De rovers treden steeds drastischer op en gaan zich van vuurwapens en gijze laars bedienen. Ze hebben het ook steeds meer gemunt op de persoonlijke bezittingen van de bemanning. Bij de bemanning wordt de neiging sterker om zich ook vuurwapens aan te schaf fen. zo schrijft de FWZ. maar daaruit kan zeer snel een onaanvaardbare si tuatie ontstaan. Maatregelen De FWZ drinet er bii de rederijen dan ook nog maar eens op aan op korte ter mijn maatregelen te nemen. Eerder overleg, begin dit jaar. met reders en Ue Nederlandse overheid heeft ondanks suggesties van de FWZ-kant niets opge leverd, aldus secretaris J. Gerritse. Hy erkent dat het economisch belang van de reders zeer groot is, maar vindt dat de veiligheid van de bemanning op on aanvaardbare wijze in gevaar wordt ge bracht. Diplomatieke stappen hebben volgens de FWZ evenmin iets opgele verd De FWZ vindt dat de terughoudende houding van de reders niet langer aan vaardbaar is. Pogingen met name de Nigeriaanse overheid via internatio naal overleg er toe te duingen afdoende maatregelen te nemen hebben geen zichbare resultaten opgeleverd Nigeria is ooit drie motortorpedoboten ge schonken. maar die werkten na enige* maanden al met meer. aldus Gerritse Taak marine De FWZ meent dat de marine, naast het beschermen van de Nederlandse kus ten, een andere oorspronkelijke taak weer ter hand moet nemen, namelyk bescherming van de Nederlandse koop vaardijvloot Een stationering van een Nederlands mannewachtschip al dan met in de territoriale wateren zou daar uit kunnen volgen Vanaf een aergelyk schip kunnen kleine bewapende eenhe den voor de duur van het verblijf aan boord van Nederlandse schepen ge plaatst worden, zo stelt de FWZ zich voor. Daarnaast kunnen Nederlandse koopvaardyschepen zich in een situatie van gevaar groeperen rond het marine schip. Tot op heden niet gehonoreerd is de suggestie dat de rederijen begtrouw- baar particulier veiligheidspersoneel aan boord moeten nemen. De FWZ er kent dat het bedenken van deze oplos singen minder ingewikkeld is dan die oplossingen in de praktijk toepassen, maar meent dat de situatie niet langer houdbaar is. Het zichzelf bewapenen van de bemanningsleden wijst de FWZ af. omdat ze vreest dat dat problemen zal opleveren met de plaatselijke auto riteiten in West-Aft-ika Kamervragen over stiptheidactie politie Amsterdam DEN HAAG (ANP) - Kamerleden van PvdA. WD en CDA hebben minister De Ruiter van justitie schriftelijk ge vraagd of het waar is dat door de stipt heidsactie van de Amsterdamse poli tie arrestanten naar huis zijn gestuurd. Salomons (PvdA), Jacobse (WD) en Faber (CDA) informeren er bij de minis ter naar of de grenzen van het toelaat bare in Amsterdam bereikt zijn als ge volg van deze politieactie. Deze kamer leden willen weten of het openbaar mi nisterie en de directie gevangeniswezen maatregelen hebben getroffen na de mededeling van de hoofdofficier van justitie over de voorgenomen actie, ten einde te assisteren bij mogelijke proble men als gevolg van de actie. In het communiqué van de loco-burge meester van de hoofdstad wordt ge steld dat de politieactie binnen de ge stelde randvoorwaarden is gebleven en dat met name het gebrek aan justitie- cellen geleid heeft tot vrijlating van ar restanten. onder wie een aantal ont snapte gedetineerden. „Welke maatre gelen denkt de minister te treffen om te voorkomen dat arrestanten vrijgelaten moeten worden wegens een gebrek aan justitiecellen", aldus de kamerleden. De regering is op dit ogenblik niet van plan de wedde van dienstplichtige militairen gedurende de eerste vier maanden van hun diensttijd te verla gen Staatssecretaris Van Hou welingen vat defensie heeft dit dinsdag geantwoor op schriftelijke vragen vanuit de Pvd fractie

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 13