Personeel van woningbouwvereniging Terneuzen wil lidmaatschap afdwingen Jcheepvaart Westerschelde iet onveiliger door groei Mevrouw De Groot uit Biezelinge 100 jaar Ontmoetingsdag voor Zeeuwse pleegouders Protest tegen concentratie LPG-aanvoer in Rijnmond s, luller start met jj verslag LPG i Rotterdam FORMELE STRIJD IN TERNEUZEN PZC/provincie OW LIET STUDIE DOEN DOOR TNO/IWECO: in het Westerscheldegebied tussen Noordzee en Zandvlietsluizen wordt aangetroffen en het netwerk van vaar geulen. Ieder vaartuig kiest - zo is het uitgangspunt - automatisch de beste route. Het simulatiemodel levert posi tie, koers en snelheid van ieder schip op ieder moment op. Aan de hand van dat materiaal kan worden berekend in wel ke mate schepen in eikaars domein doordringen en zo de kans op aanvarin gen vergroten De doelmatigheid van het scheepvaartverkeer 'rolt' uit de ver houding lussen wérkelijke en geplande vaarsnelheden. Op basis van de studies kan de overheid verkeersmaatregelen nemen, die de vei ligheid op de Westerschelde vergroten. Concrete aanbevelingen op dat punt doet TNO/IWECO niet, ,,maar dat is ook niet onze taak", vindt Spaas. Haks: „Je kunt verder gaan en je afvragen of het wel de taak van een bedrijf is om zo'n studie te laten verrichten De over heid is tenslotte verantwoordelijk voor de infrastructuur, niet Dow" 'Iets nieuws' Directeur Scheldemond van het Direc toraat-Generaal Scheepvaart en Mari tieme Zaken N. M. Bollen noemt de be nadering van TNO/IWECO 'iets nieuws voor het Westerscheldegebied'. „Ik weet zeker dat de studie bijdraagt aan een bevordering van de veiligheid en een beter inzicht in het verkeer. Dat de Westerschelde een intensivering van het scheepvaartverkeer kan hebben, zonder dat hij onveiliger wordt betoog ik al langer. Maar dit model kan helpen bij het opsporen van knelpunten, voor opgesteld dat het verder wordt ont wikkeld". Gedeputeerde van economische zaken jfjEUZEN - De Westerschelde wordt nauwelijks onveiliger als het aantal schepen, dat gemid- i aanwezig is op dit vaarwater, toeneemt van 70 tot 85. De lengte van zeeschepen is 'van waarloosbare invloed' op de kans op aanvaringen en de doelmatigheid van het seheepvaart- rlteer tussen de Noordzee en Terneuzen. Die invloed is er wél op het traject Terneuzen-Hans- ert, al leidt een juiste keuze van het tijdstip van afvaart van een binnentanker van Terneuzen Hansweert tot een aanzienlijke beperking van de kans op een botsing, dn de belangrijkste conclusies van onderzoek dat het Instituut voor tuigkundige Constructies van m Delft (TNO/IWECO) in op- van Dow Chemical heeft inge- mar veiligheid en doelmatigheid iet scheepvaartverkeer op de Wes- ielde van de Noordzee tot de IvHetsluizen bij Antwerpen. Het nebedrijf liet voor 1.5 ton een wis- simulatiemodel maken, dat kan len betrokken bij de Integrale -nota, waaraan wordt gewerkt ten commissie onder leiding van durf. Hellinga. De eerste fase van onderzoek, die een half jaar heeft curd, werd vorige week in Delft ge- enteerd aan leden van de commis- HeDinga. vertegenwoordigers van jirectoraat-Generaal Scheepvaart faritieme Zaken, het provinciaal uur en de gemeente Terneuzen. a logistiek M. Haks en hoofd mi- leheer dr ir H. A. C. M. Spaas van ibeschouwen de studie als een uit- Jerlijk project. Het komt vrijwel hoor dat een particulier bedrijf een nèiyk breed opgezet onderzoek naar .eiligheid van het scheepvaartver- lilaat verrichten. Bovendien bieden ree rapporten die het simulatiemo- jegelelden, ook aanknopingspun- jooreen bredere visie op de aanlan- i van vloeibaar petroleumgas of p, waarvan Dow jaarlijks 1,8 miljoen bruikt als grondstof voor de twee installaties van de Temeuzense ;a ngspunt Jr is altijd gesuggereerd dat de rschelde zo'n gevaarlijk vaarwa- Dt regering bepleitte nog in '79 terughoudendheid bij het LPG- r.Later is die visie weersproken n nota van de Dienst Verkeers- die vaststelde dat het met die lijkheid wel meeviel", die namens Dow aan de studie meegewerkt: „Destijds is er uit- van het gegeven: er moet een e LPG-terminal komen, wat is veiligste plaats in Nederland? Dat den wij een onjuist vertrekpunt dat het geen rekening houdt met de torisch gegroeide situatie", model van TNO/WECO be- P het gedrag van ieder schip dat drs R. C. E. Barbe heeft de presentatie, vorige week in Delft, met veel interesse gevolgd. Hij wijst er overigens met na druk op, dat de provincie geen directe bevoegdheden heeft ten aanzien van de veiligheid van de Westerschelde. „Wel verbaasde het me, dat in een inventari satie van de hand van de ministers Zee- valkmg en Terlouw en staatssecretaris Lambers-Hacquebard nauwelijks ge bruik is gemaakt van recent studiema teriaal. De beschikbare bronnen wer den niet eens aangeboord" Voorzitter J. M. Bannink van de Vereni ging Milieuhygiëne Zeeland (VMZ) heeft de studie nog niet gelezen maar is op voorhand bang 'dat Dow appels en peren optelt'. „De Dienst Verkeerskun de heeft indertijd ook een nota uitge bracht. waarin werd vastgesteld dat het met de gevaren wel meeviel. Daar heb ben we toen als VMZ stelling tegen ge nomen. Als je het traject Vlissingen- Temeuzen vergelijkt met de Nieuwe Waterweg dan blijkft de Schelde 3 tot 4 keer gevaarlijker. Het beeld wordt na tuurlijk anders, als je de héle zeearm onderzoekt. Dan vergelijk je appels met peren. Want In dat traject zitten rechte stukken, waar inderdaad weinig of niets kan gebeuren". KNEUZEN - Willem Muller hipbrokers bv in Terneuzen is vo- pweek in de achtste Petroleum- iren in Rotterdam gestart met j wd-boord-overslag van LPG. I filler beperkte die activiteiten 1 Hnu toe tot de haven van Vlissin- Directeur H. Peij: „Je moet uitwijken naar Rotterdam <J its als een soort marktverdeling. rerijens hadden we er liever een luts bijgekregen in Vlissingen, ur geziende er problemen die e daar in het verleden hebben ge- ld, hebben we gekozen voor Rot- ndam". luller Shipbrokers presenteerde ch vorige week op de 'Gastech '82' Paijjs, een enorme beurs waar le bedrijven en instanties die op ilgerlei wijze zijn betrokken bij de roduktie en afzet van LPG zijn Btegenwoordigd. —guller bracht de mogelijkheden, ehet bedrijf biedt in de haven van Össingen en nu dus ook Rotter- k ito. onder de aandacht. taclusie van Peij, wiens firma in haven van Vlissingen zo'n 1 mil- ton LPG per jaar verwerkt: nM staat er slecht voor met de VG-markt. Dat was de algemene I «ens tijdens dat gebeuren in Pa- u* Probleem is dat er nauwelijks LPG wordt geproduceerd; de Kterse landen nemen hoege- B»d niets af en de consequentie dat de halve LPG-vloot stil ligt 5. als Muller, hebben geen enkel ubleem met onze afzet, maar er is *oon weinig aanbod" «rigens werd tijdens 'Gastech benadrukt dat boord-boor- verslag de toekomst heeft. Peij: fat dat betreft zitten wij dus niet Kht. Logisch dat voor die vorm Wrdt gekozen, want wat doe je j»t grote terminals op de wal in Wen als deze?". Twee Ipg-tankers afgemeerd aan de steiger van Dow Chemical in Terneuzen Luchtfotografie Bart Hofmeester). VLISSINGSE WETHOUDER BRUINOOGE: VLISSINGEN - De colleges van b en w van Vlissingen en Terneuzen en gedeputeerde staten van Zeeland nemen geen genoegen met het standpunt dat het rijk heeft ingenomen over de concentratie van aanlanding van lpg in het Rijn mondgebied. Dit zei de Vlissingse wethouder D. J. P. Brui- nooge (PvdA) maandagmiddag in de commissie voorde eco nomische aangelegenheden, naar aanleiding van opmer kingen van het raadslid F. K. P. Schets (PvdA) over de boord-boord-overslag van lpg in Viissingen-Oost, waarvoor een hinderwetvergunning is verleend. De betrokken colle ges en het dagelijks bestuur van het Havenschap Vlissingen gaan zich volgens de Vlissingse wethouder beraden over de wijze, waarop zij gezamenlijk in Den Haag stelling kunnen nemen tegen die concentratie in het Rijnmondgebied. Wethouder Bruinooge noemde het onbegrijpelijk, dat een demissionaire regering nog een besluit neemt om de aanlan ding van vloeibaar gas te concentreren in het Rijnmondge bied. „Rotterdam moet nog beginnen en in het Scheldebek- kenis al sprake van een gevestigde situatie. Het college wil dan ook krachtig stelling nemen tegen dat besluit, bij de Nationale Havenraad, de Tweede Kamer en de betrokken bewindslieden zelf', aldus de Vlissingse wethouder. Hij reageerde daarmee op een opmerking van het raadslid Schets, die zei erg blij te zijn met de hinderwetvergunning voor de overslag van vloeibaar gas op de boeien. Hij noemde de inkomsten van het Havenschap Vlissingen uit het vervoer van lpg van groot belang. Hij concludeerde dat uit de begro ting van 1983 van het Havenschap, waarin overigens sprake is van een negatief saldo, dat iets groter is dan vorig jaar. Met name het raadslid M. Dekker (CDA) sprak zijn zorgen daar over uit. Een van de familieleden feliciteert de honderdjarige mevrouw De Groot KAPELLE - Het was maandag voor mevrouw C. F. de Groot-Boon uit Biezelinge een dag om nooit te vergeten. Ze vierde samen met in totaal 63 familieleden het feit dat ze 100 jaar geleden het levenslicht zag. En dat was reden genoeg om in gemeenschapscentrum 'De Vroone' in Kapelle een uitgebreide receptie te houden. Onder de gasten die mevrouw De Groot geluk kwamen wensen be vonden zich de Kapelse burge meester G. Huitsing en de echtge note van de commissaris van de ko ningin in Zeeland, mevrouw E. Boertien-Velema. Verder waren er talrijke vrienden en bekenden uit haar woonplaats Kapelle, maar ook uit haar eerdere woonplaatsen. Mevrouw De Groot is op 11 oktober 1882 in Sint-Laurens geboren. La ter verhuisde ze naar Koudekerke en Ritthem. Vanuit dat dorp is ze in 1944 verhuisd, toen als gevolg van de oorlogsbombardementen een dee! van Walcheren overstroomde. In 1944 nam ze haar mtrek in Bieze linge. Mevrouw De Groot woont alleen In een woning en krijgt geregeld hulp van een bejaardenverzorgster en van familieleden. Van haar 10 kin deren zijn er nog 5 in leven, die maandag allen bij het feest aanwe zig waren. Met de gezondheid van mevrouw De Groot is het nog goed gesteld, al gaan volgens één van haar doch ters. de oren en ogen wel wat achteruit Toch kon ze maandag, zo vertelde haar dochter, de festivitei ten nog redelijk goed volgen. OP 23 OKTOBER IN OOSTKAPELLE OOSTKAPELLE - Het 'Gast- en pleega- dressenproject Zeeland', een samen werkingsverband van het Gastgezin- nenproject van 'Jeugd en Gezin' Zee land en de Centrale voor pleeggezin nen Zuid-Holland/'Zeeland, houdt za terdag 23 oktober een pleegouderdag op kasteel Westhove in Oostkapelle. Naast pleegouders en hun (pleegkin deren zijn ook belangstellenden wel kom te komen praten over situaties rond pleegkinderen. De heer W. Veenhoven. directeur van de Stichting voor Jeugd en Gezin in Zee land, opent de ouderdag om 10.00 uur. Daarna geven verschillende sprekers een inleiding over de gespreksthema's van die dag. De heer J. Vleugel, mede werker van het Medisch Opvoedkundig Bureau in Goes spreekt over de invloed van pleegkinderen op eigen kinderen. De buitenlandse kinderen in het pleeg gezin worden behandeld door de heer P. Velra, medewerker van 'Jeugd Onder Dak' in Den Haag. Drs J. A. Spijker, directeur van 'Jeugd Onder Dak' in Rotterdam, vertelt over de manieren om gezinnen en kinderen bij elkaar te brengen. Mevrouw F. van Mechelen me dewerkster van het Adviesburo Kinder bescherming Konflicten te Amster dam, spreekt tenslotte over de relatie tussen de pleegouders en de eigen ou ders van een kind. Na de inleidingen wordt in gespreks groepen over de thema's gepraat. Tus sen de middag krijgen de bezoekers een broodmaaltijd aangeboden en hebben zij de gelegenheid informatiestands te B en w Zierikzee willen deelname subsidiëring Uit in Zeeland ZIERIKZEE - B en w van Zierikzee stellen de gemeenteraad voor om met de gemeenten Goes, Middelburg en Vlissingen de deelnemersregeling sub sidiëring stichting theaterbureau Uit in Zeeland aan te gaan. De Zierikzeese subsidie in de apparaatskosten van' theaterbureaus bedragen in 1983 8.514,-. Verder wordt gesubsidieerd in de tekor ten op de evenementen waarvoor in de gemeentebegroting 1982 is rekening ge houden met 2.70 per inwoner, wat neerkomt op in totaal 25.694,-. De raad Zierikzee bespreekt een en an der in de vergadering maandag 18 okto ber. In deze vergadering wordt de be groting 1983 aangeboden. De aanvang is 19 30 uur. bezoeken. Na de lunch brengen de ge spreksgroepen verslag uit en kunnen vragen gesteld worden aan een forum, dat bestaat uit de eerder genoemde sprekers. Tot slot treedt Engel Rein- houdt op, die in Zeeuws dialect liedjes over Zeeland brengt. Jeugdprogramma Voor de jeugd is er een speciaal pro gramma opgesteld. Baby's en peuters kunnen in een chreche worden ge bracht. Voor jongere kinderen wordt bij goed weer een speurtocht uitgezet. Bij slecht weer worden er verschillen de spelletjes georganiseerd, 's Middags geeft het Poppentheater 'Pinokkio' een voorstelling over Tovenaar Tobias'. Oudere kinderen (vanaf 14 jaar) kun nen aan speciale gespreksgroepen deelnemen. Eventueel is een bezoek aan het biologisch museum mogelijk. De ouderdag begint om 9.30 uur en duurt tot ongeveer 16.30 uur. Belang stellenden kunnen zich zowel schrifte lijk als telefonisch aanmelden bij het 'Gast- en Pleegadressenproject' ln Mid delburg. eine kernenproject ar studiedag Brugge ÏWERVE - Bij voldoende belang- ™ïiorgt 'Het kleine kernen expe rt Schouwen-Duiveland' zater- '3 november voor vervoer voor aan een studiedag over en dorpsvernieuwing in het *rtgebouw te Brugge. Wiedag gaat uit van het Noord- 1 Contactcentrum Volksontwikke- staat in het teken van uitwisse- *an ervaringen tussen Vlaanderen toland met de inbreng van bewo- ïroepen. dorps- en wijkraden bij «owing van de woon- en leefomge- 'Menden kunnen zich aanmel dt kleine kernen experiment in *erve en het oecumenisch vor- ^entrum Hedenesse te Cadzand. TERNEUZEN - Het personeel van de woningbouwvereniging 'Terneuzen' overweegt naar de rechter te stappen om op die manier het lidmaatschap van de vereniging af te dwingen. Het algemeen bestuur en de ruim twintig werknemers, die zich onlangs aan meldden als lid, zijn inmiddels gewik keld in een formele strijd. Het bestuur voelt er niets voor de werknemers als lid in te schrijven en heeft inmiddels trouwens besloten hangende de eerst volgende ledenvergadering helemaal geen nieuwe leden meer toe te laten. „Ik ben er sowieso op tegen dat werkne mers lid worden van de vereniging", zegt voorzitster M. Hendriks-Heuts. „Ik vind dat onverantwoord, een onjuiste zaak Die mening wordt trouwens ge deeld door het ministerie van volks huisvesting" Voorzitster Hendriks vindt dat met het toelaten van nieuwe leden moet worden gewacht tot na het moment, waarop de ledenvergadering zich over de hele situatie, zoals die is ontstaan bij de woningbouwvereni ging, heeft uitgesproken. Dat kan dus pas op 10 november, de dag waarop de eerstvolgende ledenvergadering is ge pland, Een woordvoerder van het personeel maakte zich maandag erg boos over de gevolgde handelwijze. De aangemelde werknemers waanden zich - met de sta tuten in de hand - al lid van de vereni ging. maar kregen maandag een uitvoe rige brief van het bestuur, waarin hen duidelijk werd gemaakt, dat het zover nog lang niet is. Het bestuur wil de zaak eerst voorleggen aan de ledenvergade ring. De werknemers willen daarop niet meer wachten „Wij hebben de juiste weg bewandeld, maar er worden steeds weer trucjes toegepast om ons maar buiten de deur te houden", zeggen ze Brief Het algemeen bestuur van de woning bouwvereniging heeft nog niet gerea geerd op een brief van ruim vijftig 'verontruste leden', waarin wordt aan gedrongen op een spoedeisende verga dering. Die leden vroegen vorige week in een 'brandbrief om een extra verga dering, waarin het bestuursbeleid ter discussie kon worden gesteld. Voorzit- ser Hendriks: „Vorige week zou ik ge zegd hebben dat ik niet wil afwijken van die datum van 10 november. Dat is dan verkeerd overgekomen. Ik heb ge zegd dat het moeilijk zou worden om de zaak te vervroegen". Inmiddels heeft het bestuur zich over de aktie van de 'verontrustten' gebo gen. Een schriftelijke reactie heeft dat nog niet opgeleverd. Maar voorzitster Hendriks verzekerde dat die reactie nog deze week te verwachten is Van de inhoud van die brief laten de verontrus te leden het afhangen of zij op korte termijn zélf een ledenvergadering zul len beleggen. De statuten geven hen daartoe de ruimte. Een woordvoerder „Maar het bestuur heeft formeel na tuurlijk nog tot eind volgende week de tijd op onze brief te reageren. Wij zou den het overigens beneden peil vmden als het bestuur die termijn van twee we ken helemaal uitbuit. Gebeurt dat, dan zal dat veel kwaad bloed zetten en over wegen we een speciale vergadering uit te schrijven voor eind oktober of begin november. Men dient ons wel serieus te nemen. Spelletjes zijn er genoeg ge speeld". Onderzoekers Inmiddels wordt de woningbouwver eniging 'overspoeld' door onderzoe kers. In de eerste plaats is daar de in spectie van het ministerie van Volks huisvesting, die zich vooral richt op de financiële gang van zaken van de afge lopen jaren, en daarnaast lopen er on derzoeken. te verrichten door de Natio nale Woningraad. Die onderzoekers houden zich bezig met de afwikkeling van de 'kwestie Engelsma' (de direc teur. die eind augustus werd ontslagen maar op last van de rechter weer in dienst moest worden genomen), met een 'knelpuntenonderzoek' en met een gericht 'urenonderzoek' onder het per soneel. Mr. Th. Pothof, de raadsman van direc teur Engelsma, bereidt momenteel net hoger beroep, dat het algemeen bestuur heeft aangetekend tegen de uitspraak van de rechtbank in Middelburg voor. Hij heeft het gewestelijk arbeidsbureau inmiddels ook duidelijk gemaakt waar om zijn cliënt niet moet worden ontsla gen De ontslagcommissie van het ar beidsbureau in Terneuzen buigt zich in november over de hele kwestie Pothof bekijkt verder of de woning bouwvereniging wel uitvoering geeft aan dc uitspraak van de rechter dat En gelsma weer „tot zijn normale werk zaamheden" moet worden toegelaten. Zoals bekend fungeert NWR-functiona- ris R. K. S. Beute als intermediair tus sen bestuur en directie. Beute moet controleren of Engelsma de bestuurs besluiten wel uitvoert én welke ge dragslijn de omstreden directeur ver der volgt. Te allen tijde moet Engelsma. daar kom het in de praktijk op neer. verantwoording voor zijn daden afleg gen aan Beute. Pothof behoudt zichzelf het recht voor daartegen in een later stadium alsnog protest aan te tekenen. Streekvergadering NCVB in Sint-Maartensdijk SINT-MAARTENSDIJK - Dc streek vergadering van de NCVB-afdelingen wordt vandaag, dinsdag, gehouden ln recreatiecentrum 'Haestinge' in Sint- Maartensdijk. Vanaf 19.30 uur een pro gramma met een spreekbeurt door ds. A van Gent uit Vught met als thema: 'Wilde God dit alles' en verder een op treden van het 'Smalstads Mannen koor' uit Sint-Maartensdijk. Betere kwaliteit oppervlakte water Zeeland in '81 MIDDELBURG - De kwaliteit van het oppervlaktewater in Zeeland verbe tert. Dat blijkt uit de voortgangsrap porten, die de Zeeuwse waterschappen over 1981 over het waterkwaliteitsbe^* heer hebben uitgebracht. In enkele rapporten wordt met tevredenheid ge sproken over de resultaten die men lieefl bereikt. Het watersehap Noord en Zuid-Beveland meldt, dat zonder meer van een verbetering van de wa terkwaliteit sprake is. En het water schap Tliolen ziet 'met voldoening' op 1981 terug. In de rapporten wordt een gedetailleerd overzicht gegeven over het gevoerde beleid en er worden tabellen met mee tresultaten verstrekt. De rapporten worden maandag 18 okto ber besproken in de provinciale com missie voor het waterbeheer. De verga dering van die commissie begint om kwart over tien 's morgens.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 9