Geen subsidie Tholen voor ereformeerde schoolbegeleiding Thoolsepartijen bezorgd over eisen waterkwaliteit Kunstwerkweek voor Middelburgse ouderen Onderzoek snelheidsbeperking in Middelburgse Kruitmolenlaan Musicus-docent-schrijver Cor Schijve (85) overleden PZC/streek Leden vogelwerkgroep werken aan 3avifauna9 Schouwen-Duiveland iicnAG 12 OKTOBER 1982 VOLGEND JAAR ZAAK OPNIEUW BEKIJKEN 3* >fMwi-MAAKTIiNSDIJK - De stichting begeleidingscentrum gereformeerd *1 ioolonderwi,is hoeft in Tholen dit jaar nog niet op subsidie te rekenen. De }p.; Beentcraad besloot dat maandagmiddag, na een uitvoerige discussie. Vooral '(r*i idezijde van de SGP en de RPF/GPV werd druk uitgeoefend op het college en tej _j( van de gemeenteraad om de gereformeerde instelling te subsidiëren. De hei «derheid van het college was dat niet van plan, zo bleek uit het voorstel aan jemeenteraad. Alleen SGP-wethouder L. Koopman wilde wel geld aan de ling geven. i raadslid P. van Belzen (rptfgpv) ■beerde de gemeenteraad over te ha door te stellen dat op Tholen één- de van de kinderen van de lagere en mj^rscholen gebruik maakt van de tuis formeerde schoolbegeleidings- ^st Zijn getallen maakten nogal in- :op de CDA'er W. C. van Kampen, aanvankelijk wat gereserveerd d tegenover het verstrekken van jriip Hij voelde dan ook wel wat C de suggestie van de PvdA'er J. de som de zaak nog eens nader te be- nken en op te schuiven naar een vol- raadsvergadering. De discussie jde maandamiddag om het feit dat schoolbegeleidingsdienst eerst 3 rmoet bestaan voordat het rijk sub- -ri ICVB-vergadering IKZEE - Woensdagavond 13 ok- om acht uur wordt in het Neder- Hervormd Verenigingsgebouw te VB ftzee een streekbijeenkomst ge- van de NCVB Mevrouw De ff uit 's-Gravenland, zangeres, har- |e zal voor de afdelingen Bruinisse, prerve. Haamstede en Zierikzee "-15 iprogramma met zang en harp ver- jen tdelijke harmonie Hulst geeft ffieconcert JL8T - De Koninklijke Stedelijke rmonie Hulst geeft zondag 17 okto- in samenwerking met de fanfare ooit Gedacht' uit Graauw en de mu- ivereniging 'De Verenigde Vrien- l'uit Sas van Bent een koffieconcert k'Noordhal' van het gemeenschaps- trum 'Den Dullaert' in Hulst. Het üeconcert begint om 11.00 uur. ES - Ziekenhuis De Bevelanden, 5-16.30 uur: Uitzending Nomen Nes- - St-Liduinaziekenhuis, 10- 10 uur: Uitzending radio Nightinga- STBURG - St.-Antoniusziekenhuis verpleeghuis De Stelle, 10-11.30 uur: zending radio Delta. SSINGEN - Bachten Komme, 0-21.30 uur: Contactavond soos ge- dlcapten. sidie geeft. Ook moet er sprake zijn van een zeker niveau van de dienstverle ning. Omdat de gereformeerde stich ting nog geen 3 jaar bestaat komt die niet in aanmerking voor subsidie van het rijk. Het college van b en w wilde dezelfde normen als het rijk hanteren en daarom ook geen subsidie geven. Wethouder Koopman ging dat echter te ver. Hij stelde dat het hanteren van een dergelijke norm niet gebruikelijk is en ook nooit door de gemeente is gedaan. Zijn partijlid M. Dijke stelde verder dat de gemeente autonoom is en zich niet aan die normen van het rijk hoeft te houden in dit geval. De VVD'er J. van den Heuvel stelde voor over drie jaar de stichting met terugwerkende kracht te subsidiëren, als dan gebleken is dat ze aan de verwachtingen heeft voldaan. Daar was onvoldoende steun voor te vinden. Wethouder J. Versluijs (cda) ontkende dat b en w de vrijheid van onderwijs geweld aandoen. Ook andere schoolbegeleidingsdiensten zijn op de zelfde wijze benaderd, zei hij. Daar naast wees hij er op dat het regionaal pedagogisch centrum Zeeland voldoen de ruimte biedt voor alle gezindten. Een ander argument van de wethouder was, dat hij liever een regionale dienst uit de buurt had, dan een dienst waarvan de medewerkers meer in de auto zitten dan in de scholen. Ook gaf hij aan dat nog moet blijken dat de gereformeerde dienst voldoende niveau heeft. Na een schorsing kwam het college met een compromis-voorstel om voor het schooljaar dat in 1982 begint niet meer te subsidiëren, maar het geheel volgend jaar nog eens te bekijken. Daar waren alle raadsleden het mee eens. Compostbedrijf Ook de vestiging van het compostbe drijf CNC kwam nog even aan de orde in de raadsvergadering. Het ging er om of de gemeenteraad groen licht wilde geven voor het verbreden van de Slab- becoornweg en het ophogen van hel be drijfsterrein. Het PvdA-raadslid me vrouw N. M. J. Boissevain-Van Riet verklaarde zich daartegen. Ze voerde onder meer aan dat het nieu we bedrijf minder werkgelegenheid zou geven, dan altijd wordt beweerd. Ook noemde ze overwegingen die te maken hadden met milieu-vervuiling en het verlies van landbouwgronden. Van Gorsel vond dat de raad niet voldoende informatie over deze zaak heeft gehad. Het verbreden van de weg had ook eerst in de commissie ruimtelijke ordening aan de orde moeten komen, stelde hij. Burgemeester E. Baerends was dat met MET DOCENTEN VAN ZIKV MIDDELBURG - De Stichting Welzijn voor Ouderen in Middelburg houdt in samenwerking met het Zeeuws Insti tuut voor Kunstzinnige Vorming (ZIKV) in november een werkweek waarin ouderen kennis kunnen maken met de beeldende kunst. De week heeft het motto "kijken en doen". Op vijf bij eenkomsten laten drie docenten van het ZIKV de deelnemers kennis maken met de verschillende verschijnings vormen van de beeldende kunst en met de werkwijze van het ZIKV. Daarnaast staat een bezoek aan het Gemeente Mu seum van Den Haag op het program ma. De werkweek begint met een ontmoe tingsbijeenkomst op 1 november in het Dienstencentrum Schuttershof in Mid delburg om 14.00 uur. De deelnemers kunnen dan kennis maken met de drie docentenCorrie Blaas, Jacky Bongers en Peter Rosier. Zij vertellen iets over de werkvormen die aan de orde komen. Deze vormen zijn tekenen en schilde ren. beeldhouwen en keramiek, en het werken met textiel en staal. Verder wordt de bustocht naar Den Haag be sproken. Het busreisje naar het Gemeente Mu seum in Den Haag is op 4 november. De docenten leiden ae mensen rond langs zowel oude als moderne kunst. Naast de vaste collectie met onder andere de Haagse School, beeldhouwwerken van David van der Kop en partituren van Stockhausen zijn momenteel ook de ex posities 'Wedgewood in Nederland' en 'Indie in Den Haag' te zien. Daarna volgen er drie werkbijeenkom sten in de Middelburgse Kuiperspoort. Op dinsdag 9 of donderdag 16 novem ber laat Peter Rosier de deelnemers kennismaken met het tekenen en schil deren. Door gebruik van papier en te- kenstift leert men meer over vorm. com positie en kleur. Jacky Bongers leert de ouderen op woensdag 10 of woensdag 17 november te werken met klei. Verder wordt uitge legd hoe kleiprodukten versierd kun nen worden met engobe en glazuur In de werkbijeenkomst ruimtelijke vorm op donderdag 11 of donderdag 18 november laat Connie Blaas zien wat gedaan kan worden met papier, ijzer- draad en lappen. Alle werkbijeenkomsten zijn 's mor gens van 9.30 tot 11.30 uur. Belangstel lenden kunnen zich opgeven bij het dienstencentrum Schuttershof in Mid delburg. hem eens, maar hij voegde er aan toe dat dat een schoonheidsfoutje van het college was geweest. De raad had voorts weinig moeite met het beschikbaar stellen van een krediet van 154.000,- voor een brandweerauto voor de brandweer van Sint-Annaland. Ook sprak de raad over het beschik baar stellen van geld voor aardgasaan sluitingen in zogenaamde onrendabele gebieden. In dat verband spraken Van Kempen en Van Gorsel er hun teleur stelling over uit dat Stnjenham niet eerder dan waarschijnlijk 1983 aange sloten kan worden. Wethouder Koop man deelde mee dat dat te wijten was aan een communicatiestoornis tussen de gemeente en de PZEM. i Commissie twijfelt aan noodzaak van tekencomputer voor havenschap VLISSINGEN - De Vlissingse commis1 sie voor economische zaken blijft twij felen aan de noodzaak van een teken computer voor het Havenschap VIis- singen, ook na de aanvullende gege vens hierover van de directie. De te kencomputer. voor het maken en bij houden van kaarten van het haven- schapsgebied, kost ongeveer 350.000 gulden. Met name het CDA-raadslid M. Dekker verwachtte echter, dat de aan schaf ook extra personeel zal beteke nen. Hij merkte op dat de aanvullende gegevens daarover geen enkele duide lijkheid verschaffen. De Vlissingse wethouder voor financiën ing G. J. A. M. Adan (CDA) zei de twij fels van zijn fractiegenoot te delen. „Personeelsuitbreiding is niet de be doeling van deze investering, maar ja zo reageerde hij op de verwachting van de heer Dekker. Raadslid F K. P. Schets (PvdA) stelde dat voor hem de noodzaak van die in vestering ook nog niet was aangetoond. Dat was ook het- geval met het raadslid C J. van der Weele (RPCUi. „Bij de KMS moeten de leidingen ook met de hand worden bijgehouden op de kaar ten en daar liggen er toch ook heel wat Kaartleesrit GOES - De MAC-Bevelanden hield een gecombineerde kaartlees- en puzzelrit. De rit was uitgezet door Digny Sinke en telde mee voor het clubkampioen schap. Uitslag van de kaartleesrit: 1 M. Allemekin- ders 82 str.pnt; 2 C. J. M. de Graaf 166,3 P. J. Westveer 183. Uitslag puzzelrit 1 Mw. Vos 67 str.pnt.. 2 J. C. Marree 98; 3A.V. Loo 110. Eindstand clubkampioenschap. 1 J. C. Mar ree - H- Winterkamp 149 pnt; 2 P. J. Westveer -T.v.d, Hil 148; 3 C. J. M. de Graaf- mevr. De Graaf 146. De volgende puzzelrit is op 20 november. Kroon stelt Goes in het gelijk over weigering vergunning sloper (Van ome Haagse redacteur DEN HAAG - B en w van Goes hebben L. van Mourik uit 's Heer Hendrikskin deren, eigenaar van een sloperij en ga ragebedrijf, terecht niet-ontvankelijk verklaard toen hij bij hen een hinder wetvergunning aanvroeg. Dat zegt de Kroon, die evenals Goes constateert dat Van Mourik op een aantal punten verkeerde of onjuiste informatie had verstrekt. Dat gold onder meer de af metingen van het terrein en de plaats van de gebouwen. Van Mourik zelf ver klaarde dat hij de juiste informatie, voor zover hij kon na gaan, wel had gegeven. Wat echter in ieder geval ontbrak in de aanvraag was de spuitcabine en ee op slagplaats voor olie, zoals de Kroon aangeeft. De Goese conclusie dat de aanvraag onvoldoende gegevens bevat te was dan ook juist en die aanvraag is terecht niet-ontvankefijk verklaard. BURGH - Drie jaar denken ze er zeker voor nodig te hebben. Een 'avifauna Schouwen-Duiveland' is dan ook niet niks. Maar Jan Wil lem Vergeer, Ted Sluijteren en Ka- rel Leeftink vinden het als echte vogelvrienden een uitdaging om dit karwei nauwgezet op poten te zetten. „Want Schouwen-Duive land is ondanks de bekende grote rijkdom aan vogelsoorten nog steeds een witte plek in avifauna- land. Bovendien zijn de vogels on ze hobby", onderstreept Slnijter, die met de andere twee vogelaars mede de actieve kern vormt van de vogelwerkgroep van de Schouwse natuur-en vogelwacht. Het is het enthousiaste trio er om begonnen zoveel mogelijk gege vens te verzamelen omtrent 'alle ooit op Schouwen-Duiveland waar genomen vogels'. De bedoeling is deze waarnemingen te bundelen en zo compleet mogelijk te presente ren met foto's, tekeningen en arti kelen over onderwerpen als land schapstypen en natuurbescher ming. Een en ander hopen de verza melaars te volvoeren in overleg met bioloog en vogelwachter John Beij- ersbergen, van de milieudienst van provinciale waterstaat. Maar het wordt niettemin een moeilijk kar wei, voorspelt Sluijter. Intussen zijn de vogelaars al enige weken bezig met het uitpluizen van de Schouwen-Duivelandse avifauna in allerlei vogeltijd schriften, zoals De Sterna, Het Vo geljaar. Limosa en Vogels. De in formatie wordt gesorteerd, inge deeld en op papier gezet om, Is het zover is, verwerkt te worden. Sluijter en Leeftink zijn er van overtuigd dat er op het voormalige eiland heel wat vogelliefhebbers rondlopen, die regelmatig vogels bespieden, maar hun w aarnemin gen nooit gepubliceerdhebben. Vooral op deze mensen doen ze een beroep gegevens door te spelen. En omdat het tenslotte gaat om een serieuze avifauna is het met name begonnen om door andere natuur liefhebbers bevestigde waarnemin gen, maakt Sluijter duidelijk. Ver der komt het nodige materiaal be schikbaar uit onderzoekjes van de Schouwse vogelwerkgroep. Onder meer werd onlangs vastgesteld dat het met de bruine kiekendief weer de goede kant op gaat. Ook het aantal zilverreigers, kraam- en roofvogels trekt wat aan. MAATREGELEN KOSTEN VEEL GELD SINT MAARTENSDIJK - De fracties van CDA. SGP, VVD en RPF/GPV in de gemeenteraad van Tholen zijn erg be zorgd over de strenge eisen van het provinciaal bestuur ter verbetering van de waterkwaliteit. De provincie wil dat de gemeente snel maatregelen neemt, met name op het gebied van rio leringen en het beperken van overstor- de grond", stelde hij. De heer ten. Dat kost veel geld en subsidies zijn Dekker zei wat dat betreft niet te gelo ven, dat in het havenschapsgebied elke week nieuwe leidingen zouden moeten nauwelijks te verwachten. In hun alge mene beschouwingen op de concept- begroting 1983 vragen de fracties zich worden gelegd. De commissie had wel in hoeverre de wensen van het pro vinciaal bestuur op dit stuk van zaken wel redelijk zijn. De PvdA-fractie be pleit als enige het zo vlot mogelijk uit- van werken die de toestand van rvoorstellingen ERGEN OP ZOOM - Roxy I, 20 uur: nde koele meren des doods. 16 jr.; ij 0,20 uur: The border, 12 jr.; em'Actueel 1,20 uur: The Westside j. al.; Cinem'Actueel n, 20 uur: ky's pikante pretpark, 12 jr.; Cine- ictueel HL 20 uur. Britannia hospi- ES - Grand, 20 uur: De tien geboden ADVIES VERKEERSCOMMISSIE AAN B EN W: ilST - De Koning van Engeland. 20 Making love. 12 jr.20 uur: Hot bub- gum n. 12 jr.; 20 uur: Monty Python the holy grail. a.L; 20.15 uur: Ge- lomlljnde poesjes. 18 jr. JDELBURG - City. 20 uur: Monty Ihon and the holy grail, a.l. STBURG - Ledel, 20 uur: De vrolij- Tiroler sexkliniek, 16 jr. KNEUZEN - Luxor, 20 uun Enter n, 12 jr.; 20 uur: De vloek van mummie, 16 jr.; SSINGEN - Alhambra I. 20 uur: ky's pikante pretpark, 16 jr.; Alham- R 20 uur: Britannia hospital, 16 jr. begrip voor het verlangen van het Ha venschap, om over de modernste appa ratuur te beschikken, waarmee opti maal zou kunnen worden gewerkt. Ge zien de economische situatie kan daar het oppervlaktewater kunnen verbete volgens de commissie echter niet on- ren- middellijk gehoor aan worden gegeven en zeker niet. wanneer de noodzaak daartoe niet duidelijk genoeg kan wor- heden worden vertraagd en de moge- j iL „am« Ho hoor lijkheden voor overstorten worden ver den aangetoond. Met name de heer Dette, fpra* toch al ajn zorgen uit iotc ^o^ro ,VorHo,or, Hio voor de gemeente kleiner kunnen wor- iets grotere verliezen, die M over de weer in de begroting voor 1983 worden ver wacht. Hij meende dat ook het haven schap moet gaan bezuinigen en daartoe de 'stofkam' door de begroting moet ha len. «■TOONSTELLINGEN - Galerie Bellemans, 10-18 uur: van Hans Lucke (tot en met 6 UINTSSE - Visserij- en oorlogsmu- n, geopend van 14-16 uur; IGH-HAAMSTEDE - 'De Burgt'. 12 en 14-17 uur: werken Zeeuwse «eurs; «BURG - Zeeuws Biologisch Mu- lm. 10-17 uur: 'De natuur in Zeeland' "Het Zeeuwse Landschap' (tot en >17 nov.); ES -Museum, 10-12 en 13.30-17uur: uwenkamp thuis en op reis'; ichcafé Stadhuis, 9-18 uur: werken Ireeschoten (tot 1 nov.); INKENSZAND - Bibliotheek. 10-12 13.30-7 uur: 'Kantwerken' van kant- fcing De Speldewerkers; 1DELBURG - Ambachtencentrum oerary, 9-17 uur: diverse ambachten «posities; iekwinkel B. Witte, 10-18 uur: iken van Marcel Robbe (tot en met It); «ie Podio del Mondo per L'Arte: ktie van een stuk stenen muur" van othee van Windheim; res Kunstenaarscentrum, 10-17.30 pentekeningen Joke van Leeuwen SSINGEN - Reptielenzoo 'Iguana', 2 30 en 14-17.30 uur: levende reptie- amfibieën en insekten; iBellamy 19 (Museum), 10-12.30 en M7 uur: Werken Geert Fasten- it; «mgentoren, 16-22 uur: Werken Her- MIDDELBURG - De mogelijkheid van snelheidsbeperkende maatregelen in de Kruitmolenlaan in Middelburg moet eens worden onderzocht. Dit ad vies gaven maandagavond de leden van de commissie van verkeer aan het college van b en w nadat bewoners ge klaagd hadden over toenemende ver keersoverlast. De commissie vond het niet nodig om te adviseren tot gehele of gedeeltelijke afsluiting van de laan. Evenmin zag men heil in het instellen van eenrichtingsverkeer. Gebruik makend van het spreekrecht bracht de heer P. C. Volker de proble men naar voren. In het begin was de Kruitmolenlaan een rustige straat. Na de komst van twee sport- en evenemen tenhallen is daar steeds meer verande ring in gekomen. De laan wordt nu veel gebruikt voor doorgaand verkeer naar de accommodaties. De bewoners willen dan ook afsluiting van een deel van de Kruitmolenlaan (tussen Dolfijnstraat en Zwerfruststraat) ter voorkoming van doorgaand verkeer. De heer Volker wees op het bestaan van twee tegengestelde adviezen. Commis saris van politie K. de Vos had zich na melijk voorstander van verkeersmaat regelen getoond die een drukker ge bruik van aanwezige verbindingen rond de wijk Dauwendaele als de Nieuwlandseweg en de Torenweg zou den kunnen bevorderen. Directeur C. J. M. van Unen van gemeentewerken toonde zich tegenstander van maatre gelen op de Kruitmolenlaan (gedeelte lijke afsluiting) omdat hij verwacht dat dan de toch al vrij drukke Rozenburg- laan nog meer te verwerken zal krijgen. Tenslotte wees de heer Volker op belof ten uit de verkiezingstijd van de zijde van PvdA, CDA en WD om iets aan de zaak te doen, de hoop uitsprekend dat deze beloften niet loos zouden blijken te zijn. Verschillende commissieleden spraken er hun aikeuring over uit dat de advie zen van de commissaris en van de heer Van Unen niet bij de stukken waren ge voegd. Wethouder van verkeer H. Gil lissen benadrukte dat de sporthallen niet uit de lucht waren komen vallen en altijd al gepland waren. De bewoners hadden dus toenemende drukte kun nen verwachten- „Alles is volgens het boekje gegaan" aldus de wethouder, er aan toevoegend dat metingen van de gemeentepolitie geen bijzondere druk te aangaven, wel een klein percentage snelheidsovertedingen. VVD'er mr D. F. Vos kon zich hierin in grote fijnen vinden. De heerT. F. C. Verduin (pvda) wees erop dat er hoogstens sprake kon zijn van piekdrukte. bijvoorbeeld in het weekeinde en in avonduren wanneer de sportaccommodaties druk bezocht worden. De heer G. Koole dacht aan het instellen van eenrichtingsverkeer als noodmaatregelDe heer L. M. Luitwie- ler (sgp/rpf'gpv) vreesde dat afslui tingsmaatregelen de druk op de Rozen burglaan toe zouden doen nemen. Uit eindelijk werd de commissie het eens over de noodzaak tot het bekijken van de mogelijkheid va»» snelheidsbeper kende maatregelen. Andersoortige be sluiten werden niet urgent geacht. Dit in verband met de financiën en andere, meer nijpende problemen met het ver keer in andere delen van de gemeente. den. „Men kan wel veel willen en dat de gemeenten opleggen, maar er zijn dui delijk grenzen aan het haalbare", aldus het CDA. De fractie neemt aan dat het provinciaal bestuur van Tholen toch geen armlastige gemeente wil maken. De andere rechtse fracties laten zich in soortgelijke bewoordingen uit. De PvdA steunt nadrukkelijk de visie van het provinciaal bestuur. De fracties achten vergroting van de verkeersveiligheid van veel belang. Proeven met een maximum-snelheid van 30 kilometer (bijvoorbeeld bij scho len) kunnen op steun van de raadsleden rekenen. De WD, de PvdA en het CDA willen duidelijkheid over samenwer king tussen de gemeenten in Noord- Zeeland bij de verwerking van afval. Deze fractie betreurt het uitblijven van een aangepast structuurplan voor de gemeente. De WD informeert naar de activiteiten van het college van burge meester en wethouders om een liftsluis in de toekomstige Oesterdam te krij gen. De fractie is benieuwd naar het op treden van sportduikers en de plaatsen waar zagers gespit mogen worden. Aan leg van een weg over de Oesterdam acht de WD voor Tholen van groot belang, vooral voor bedrijfsleven en land- en tuinbouw. De fractie vraagt zich af of een raadsmotie aan het provinciaal be stuur in deze ondersteunend kan werken. Bestemmingsplannen Zonder uitzondering gaan de fracties uitvoerig in op de verkeersproblemen in kern Tholen en de ontsluiting van nieuwe bestemmingsplannen daar. De TERNEUZEN - Onbekenden hebben SGP-fractie dringt aan op snelle verbe- vermoedelijk vrijdagavond al bij het tering van de Thoolse handelshaven Temeuzense overslagbedrijf Aug. de (evenals het CDA) en wenst aanpassing Meijer uit een lodds twee palletten met van de bestemmingsplannen, teneinde elk veertig platen hout nntvreomH het plaatsen van windturbines moge lijk te maken. Met enige spanning zien de vijf fracties uit naar de plannen van het college van b en w om de werkloosheid te bestrij den. Overigens wordt tot voorzichtig heid gemaand bij de opzet van zoge naamde 'indnstriehotels'. waarbij de gemeente ruimten ter beschikking stelt aan industrieën. Dat mag, zo stelt de PvdA, niet leiden tot oneerlijke con currentie. De raadsfracties zijn trou wens allemaal beangst over de toena me van bet aantal werklozen op het eiland. Er is tevredenheid over de wijze waar op, ondanks teruglopende financiële armslag, het college van b en w de eind jes aan elkaar heeft geknoopt. Alge meen worden de doorgevoerde bezuini- Filmhuis Palma brengt Japanse film GOES - Het filmhuis Palma in Goes vertoont donderdag Het rijk van de passie' van regisseur Nigisa Oshima uit Japan. De film handelt over een man en een vrouw die aan elkaar ver bonden zijn door de misdaad en de lief de. Samen vermoordden ze de echtge noot van de vrouw. Na de moord blijft de geest van de overledene het liefdes paar achtervolgen. Hij verstoort hun dromen en achtervolgt ze tot op de rand van waanzin. De film zit vol symboliek. De geest is die van Abel of zou die van God zelf kunnen zijn. In 'Het rijk van de passie' blijkt het nodig dat orde en gezag overwinnen en dat de verliefden hun straf krijgen toe bedeeld, om twee redenen: ze hebben overspel gespeeld en ze hebben ge moord. Het geluk is niet voor hen weg gelegd. De film is met een minimum aan effecten gemaakt. Oshima schept een wereld van koude krankzinnigheid en bekijkt zijn onderwerp met enige af stand. De film begint om 21.00 uur in 't Beest in Goes. Eilandavond Thoolse plattelandsvrouwen POORTVLIET - De eilandavond voor de Thoolse plattelandsvrouwen wordt op donderdag 14 oktober gehouden in 't Ouwe Raed'uus' te Poortvliet om 20.00 uur. Op de agenda staat een optre den van 'Ineke en Wiebe Plantinga' uit Laag-Keppel met een internationaal volksliedjesprogramma onder het mot to: 'van minnen en spinnen'. gingen aanvaard. Wel waarschuwen de fracties ervoor niet teveel op onder houd (wegen, gebouwen en dergelijke) te besparen, omdat zulks op den duur problemen kan geven. „Beter ware het naar onze mening daadwerkelijk te be zuinigen door minder uit te geven", be toogt de SGP. In dit verband noemt de ze fractie een raming van 6 ton voor een nieuwe bibliotheekvoorziening niet verantwoord. Het idee van het college om de o nroerend-goed belas ting in be ginsel niet te verhogen, krijgt instem ming. evenals de plannen voor een 4 procents-verhoging van de meeste an dere gemeentelijke belastingen. WD en PvdA plaatsen kanttekeningen bij de verhoging van de reinigingsrechten en vooral bij het systeem dat in Tholen wordt toegepast voor de reinigingshef fing. De WD is ertegen dat kortingen op uitkeringen die de gemeente van het rijk krijgt, worden afgewenteld op dia ruggen van de inwoners via verhoging van gemeentelijke belastingen, 'anders dan strikt noodzakelijk is'. 'MUZIEK HOUDT JE JONG' RSEKE - Atelier Dam Twee, 10-18 expositie over schaal- en schelp- jen werken diverse kunstenaars. HULPCENTRA W- en Midden-Zeel and - Goes, tel. 01100- Hiook voor mllieuklachten). J**h-VI»»nderen Alarmnummer «-12200 (brandweer en ambulance). BMischt hulpdienst Zeeland, tel. 01180- 't «lag en nacht bereikbaar. «ulpdlenu Zeeland voor me Jlel 01180-36251. van 10.00-24 i "J- van 20.00-24 00 uur. in ui van ln'n Zeeland, tel •WW45. dag en nacht bereikbaar T""11* Hartstichting, tel. 070-600555. wiken op kantoordagen van 12-17 uur. VLISSINGEN - In zijn woonplaats Oostburg is maandag op 85-jarige leef tijd overleden de musicus en schrijver Cor Schijve. Schijve werd vooral be kend door zijn 'leergang muzikale vor ming voor het basisonderwijs', die hij op 75-jarige leeftijd (in 1972) ontwik kelde als een soort aanvulling en ver betering op de Gchrels-methode. De leergang, die Schijve voorzag van het motto' Eerst doen, dan denken' werd door de Zeeuwse onderwijswereld met veel enthousiasme ontvangen en toe gepast. Naast zijn muzikale activitei ten, als docent aan de kweekschool en de pedagogische academie en consu lent Gehrelsmethode, kerkorganist en componist, werd 'Corre Schieve', zoals zijn Zeeuws-Vlaamse streekgenoten hem noemden, bekend door zijn stree kroman 'Jaontje'. Deze roman geniet in Zeeuwsch-VIaanderen grote bekend heid en werd enkele jaren geleden zelfs verfilmd. De film trekt in de streek nog steeds veel publiek. Ook schreef hi j en kele toneelstukjes in Cadzands dialect, die hij met zijn leerlingen opvoerde. Schijve werd in 1897 geboren en nam na zijn lagere school het vak van zijn va der. zadelmaker, over. Zijn hart ging echter uit naar de orgelmuziek. Op achttienjarige leeftijd behaalde hij zijr. orgeldiploma. Twee jaar later werd hij benoemd tot organist van de Neder lands hervormde kerk in Oostburg. Toen hij in 1924 trouwde bleek, dat al leen van de muziek leven niet mogelijk was: H(j nam de winkel van zijn vader over (galanterie, ijzerwaren en speel goed) en werd directeur van de Oost- burgse fanfare, die hij tot grote hoogte opstuwde. Tot 1945 vervulde hij deze functie. Inmiddels was hij in 1927 defini tief overgestapt naar de muziek. Hij deed de winkel van de hand en aan vaardde een benoeming als docent mu ziek aan de rijkskweekschool in Oost burg. Hij gaf leiding aan het schoolkoor en behaalde in 1927 het diploma solo- Middelburg. Hij zette zich weer aan de zang l.o. Na de opheffing van de kweek school, kort voor de oorlog, verdiende hij de kost als instrumentmaker. Tien jaar later, in 1946 werd hij definitief mu ziekleraar aan de rijkskweekschool, thans rijks pedagogische academie, in Cor Schijve (Juni 1972 studie en behaalde in 1947 het Gehrels- diploma. In de overtuiging, dat het mu ziekonderwijs aan lagere schoolleerlin- gen beter kon, minder star, sloeg hij nieuwe wegen in. Om zijn kennis te ver groten liet hij zich - de vijftig reeds ge passeerd - inschrijven aan het Konink lijk Conservatorium bij Hendrik An- driessen voor het behalen van het diplo ma schoolmuziek. Dat hij daarvoor ook het diploma hogere pianobevoegdheid nodig had, nam hij op de koop toe. Hij was een der eersten in Nederland, die na 4 jaar studie het C- diploma schoolmu ziek behaalde. Tegelijkertijd studeerde aan het Conservatorium zijn zoon Sam, die later verbonden was aan de Oost- burgse muziekschool. Streekroman In zijn kweekschoolperiode, die tot aan zijn pensionering in 1962 duurde, dirigeerde Schijve ook op zeer ver dienstelijke wijze verschillende Zeeuwse koren. Ook toen kon hij niet stil zitten. Hij schreef de West-Zeeuws- Vlaamse streekroman 'Jaontje' waarin hij zijn grote liefde voor het Tand van Cadzand neerlegde en in het plaatselij ke dialect bracht hij later nog het boek 'Uut het land van Cadzand' uit. Tot 1976 bleef Cor Schijve nog dirigent van het Zeeuws-Vlaams Kamerkoor en bezocht hij als consulent van de Geh- rels-opleiding nog regelmatig de lagere scholen op Walcheren en in Zeeuwsch- VIaanderen. Zes jaar geleden nog zei hij daarover: „Muziek houdt je jong". Vijf jaar geleden werd Schijve uitgebreid gehuldigd bU zfin zestigjarig jubileum als kerkorganist. Cor Schijve wordt vrijdag 15 oktober ter aarde besteld op de Algemene Be graafplaats in Oostburg, na een rouw dienst in de Nederlands Hervormde Kerk, die om 14.00 uur begint. Veiling Bergen op Zoom Maandag 11 oktober. Meloenen 4.20; Golden Delicious 52-56, Goudrelnetten 25-48; Cox Orange 27-61; Glorie van Holland 26-37; Beune Hardy 54-55: Conference 82: late aard appelen 23-54. bloemkool 38-77rode kool 19- 39; witte kool 14-25; spitskool 51; boerekoo! 35; savooy 27-57; andijvie 62; mispels 2.60; spinazie 19-56; bospeen 96-1.01; waspeen 83; breekpeen 6-12; sprantselder 1,40-1,60; knol selder per stuk 41-61; snijbonen 1,70-3,30: prince8sebonen 4,10-4.40; staak 1,80; spruiten 5-32,70; prei 49; sla 12-17, komkommers per stuk 31-62; vleestomaten 90-13,80; paprika per stuk 89; sjalotten 1,60; uien 18-57; radijs 16-17; ramenas 20-1.10; bos peterselie 28-31; bos selder 21-25; witlof 1,50-4,30; courgettes 62; ijsbergsla 56. Coöperatieve tuinbouwveiling "Walcheren' B.A. te Middelburg, Marktbericht van maandag 11 oktober 1982. Aardappelen Pipo gr. 22-23, bintjes bo. 22-23. gr. 20. dr 8. kr. 14. koopmans blauwe gr. 40-41. Appels: Rode goudreinette 90100 42.80/90 41-45, 7080 42-44, cox 8085 88, 7080 80-86 6O70 50-65. ingnd marie H 90'100 39.8080 37. zoete ermgard 0*6065 66. 5565 55-66. 50/55 34-35. peren: doyenné du cornice O 7080 64- 90.65>70 86.60/70 52. conference O 55/60 43-33, 45/55 25. st-Remy O 75/85 58. 7080 54. 65/75 35-55,60/70 52. tomaten IA 131-160 O 60-147, B 1 133-160 O 114. C I 55-74 O 55. CC I 55-61, noten st. 3-10. paprika kg 172-266. Groenten: Andijvie 48-59, sperziebonen 203-267. kassnij- bonen 268-381. kassnijbonen krom 221-245, boerenkool 56-61. spitskool 45. witte kool 24, savooiekool 37-49. rode kool A 21-26, rode kool B 16. kroten kg 18, breekpeen 17-24, prei 45-67, uien gr 23-25. uien bo. 38-39, broccoli kg 70-80. blauwkoprapen bos 42-46, veldsla kg 56-295, knolselderij st 44. bloemkool 4187-94 H 47. 61 68-72 U 40-67.8 1 45-51 H 39-42, afw. I 40. witlof A H 332. spruiten A159. B137. D U 67. 11 oktober: bintje 35180 mm opw. Laten april 2500 nov. 2100. bieden april 2300 nov. 1700. slot april 2300 nov 1900. Stemming april en nov. kalm. Openstaande posities april 194. nov. 8. Bintje 50 mm opw. Laten april 2740 nov. 2200. bieden april 2710 nov. 2150. slot april 2740 nov 2190. Stemming april en nov. kalm Openstaande posities april plus 8 is gewor den 2732, nov. plus 1 is geworden 134. Omzet nov. 1 x 2190. april 72 tw. 1 x 2740.20 x 2750.3 x 2740, 19 x 2750, 6 x 2760. 23 x 2750. Groentenveiling Barendrecht, 11 oktobel* 1982. Aardappelen, bintje 14-23, eigenheimer 31-32, bleekselderij 8-88, boerenkool 70-85, bospeen 99-1.91, broccoli 1 70-3.00. courgettes 95-1.02. Chinese kool 10-51, knolselderij 39-85, koolra pen 31, groene kool 38-55. witte 9-47. rode 9-51, gele 13-66, paprika groen 1.20-2.00, rood 3.60- 4.00, peterselie 8-23, postelein 54-2.25. prei 82- 1.08. radijs rood 22-32, puntzakjes 15-16, sel derij 7-19. sla glas 12-15, snijbonen 3.70-4.70. sperciebonen 1.70-3.90 natuur glas 4.10-5.10. spinazie 50-1 09. spitskool 7-41. vleestomaten BBB 11.40-12 50. BB 9 90-1170. B 7.90-9.90. uien bonken 33-67. grof 26-47. rood 46. middel 14-30. drieling 11-17. pikler 5-13. geschoond 74-1.00. veldsla 1.70-4.80. venkel 50-180. win terpeen grof 14-26. middel 11-25. witlof klem- verpakking 4.20-5.00. kort 1 4 00-4.50. lang 1 3 30-4 30. kort 2 2.70-4.10. lang 2 1.90-3.40. 3 1 30-3.10, ijsbergsla 31-1.23. druiven Alicante 3.30-5.10, Frankenthalcr 3.00. meloenen L80- 3.60.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 5