Binnen week beslissing VVD n CDA over stuk-Scholten Kruisraketten geen reactie NAVO op Russische SS-20 pzcfi Duitse deskundigen: herstel wereldhandel het weer BRAADWORST EN PREI PROBLEMEN OVER VERKEER EN WATERSTAAT Nieuwe voorman nieuw behang KOLONEL DE WEERDT VAN DEFENSIE STAF: Prei' 1 9R Leger zaait paniek in Paramaribo Israëlische commissie zoekt getuigen van bloedbad INSDAG 12 OKTOBER 1982 PZC/binnen-buitenland ton ome correspondent) (BONN - In West-Duitsland zullen vol- '«nd jsar gemiddeld 2,25 miljoen men- L zonder werk zijn. In de winter van Mw-ai verwacht men zelfs een stij- nnt tot 2,5 miljoen werklozen. Dat -'ioorspelt de raad van economische %skundigen, die bestaat uit vijf onaf- linkelijke hoogleraren in de economi- „lu wetenschappen. De zogenoemde, «ijf wijzen" hebben, nog in opdracht 'vn de oude regering, een speciaal rap- rt opgesteld over de economische (wikkeling in de Bondsrepubliek, werd vandaag aan de nieuwe rege- jangeboden. is het rapport zal de wereldhan- r met circa 2,5 procent toenemen. Als dat het geval is, zal ook de Bondsrepubliek Duitsland daarvan profiteren en zal de economische groei, die in 1982 negatief uitvalt, volgend jaar uitkomen op 1 procent De raad schat de prijsstijging in 1983 op 3,5 procent en neemt aan dat de betalingsbalans een overschot van 5 miljard dollar zal verto nen. De economische deskundigen zijn bij het doen van hun voorspellingen er vanuit gegaan dat de wereldhandel in derdaad toeneemt, dat de investerin gen in de bouwsector met circa 5 pro cent omhoog gaan, dat de totale inves teringen in het hele jaar 1982 niet slech ter zullen zyn dan in de herfst van vorig jaar door de raad werd voorspeld, en dat de spaarquote hoog blijft Voor het geval deze voorwaarden niet worden vervuld, ziet de economische toestand van de Bondsrepubliek er aanzienlijk somberder uit. Bij een niet toenemen van de wereldhandel zal de produktie dalen en de werkloosheid stijgen tot wellicht meer dan 2,5 mil joen. De „vijf wijzen" vinden dat de door de nieuwe regering aangekondig de politiek om de investeringen te be vorderen. de sociale uitkeringen te ver minderen en de kosten voor overheids personeel drastisch te beperken .in veel opzichten een stap op de weg om de belangrijkste economische en financië le problemen op te lossen. De raad is tegenstander van de plannen van de nieuwe regering om de btw hal verwege volgend jaar te verhogen en een lening uit te schrijven waarop ge nieters van hogere inkomens verplicht zijn in te tekenen. In plaats daarvan wil len zij invoering van een terug te beta len „werkgelegenheidsbijdrage" voor belastbare inkomens van 20.000 mark voor ongehuwden en 40.000 mark voor gehuwden. Tegoedbon Belastingbetalers zouden „belasting tegoedbonnen" ontvangen met een looptijd van „bijvoorbeeld vijf jaar" die op de vervaldatum zouden kunnen worden gebruikt voor de betaling van inkomstenbelasting. *4)ENHAAG - Binnen een week zullen de kamerfracties van CDA en WD moeten beslissen over de •ek irmatiepoging van kabinetsinformateur mr. W. Scholten. In Den Haag wordt verwacht dat de facties uiterlijk beg^n volgende week een discussiestuk van de informateur zullen ontvangen, let stuk zal bestaan uit de rapporten van de beide werkgroepen, aangevuld met de voorstellen fan de fractieleiders Lubbers (CDA) en Nijpels (WD). H overleg in de werkgroepen en tus- ade beide onderhandelaars verloopt lorspoedig. Zoals het er nu uitziet lijkt ^vooruitzichten voor woensdag m met zaterdag: Klvallig en af en toe regen temperatuur ongeveer 13 gra- Deltagebied - boven het Kanaal tot ontwikkeling de bijbehorende regenzóne bereikte refflo gisterenmiddag al. Het gehele lingsgebied is de afgelopen nacht tlangdurige neerslag over Brabant ar Duitsland getrokken. In ijltempo 'gen nu de weersystemen elkaar op. nt is er een rug van hogeluchtdruk. via Zuid-Engeland naderbij komt ons tegen de middag passeert. De ld is hierdoor naar richtingen tussen at en noordwest gedraaid, en van- vgen zullen opklaringen zich vanuit J~r t mten gaan uitbreiden. Neerslag Jp betekenis wordt niet verwacht. Bo de Atlantische Oceaan is echter ~jke van een fikse depressie-ontwik- fep. Een nieuwe regenstoring hier- vx trekt eveneens snel oostwaarts en kans is groot dat het in de namiddag legen de avond opnieuw begint te be- Itten. Als voorbode van een volgend jengebied. Op de nadering hiervan valt de wind van west via zuid naar idoost tot oost en neemt daarbij toe mogelijk krachtig. In het tempera- tnerloop komt geen verandering. Ikwik blüft vanmiddag bij circa 14 idimfk" s^en- Vooruitzichten voor knsdag: het blijft wisselvallig herfst- Opklaringen, afgewisseld door n en veel wind. eerst westelijk 4 Bft, krimpend ivndwest en zuid naar zuidoost in de Kddag en later toenemend 6 moge- 'J Bft; zicht: goed; temperatuur - dwaler: ruim 14 graden; afwijking j 'kerstanden: een geringe verhoging -■ enkele decimeters; maximale golf- j"1 fOflle monding Scheldes: tijdens hoog Ver circa een halve meter zeegang. ZON EN MAAN oktober op 07.01 onder 17.51 op 02.05 onder 17.04 0% 12 oktober uur cm 9.46 151 10.05 175 10.45 116 10.39 186 11.10 138 11.09 160 11.34 139 13 oktober uur cm 11.06 165 11.30 189 12.08 123 12.04 199 0.06 174 0 02 204 0.31 177 overeenstemming over de „open ein den" (omroep en middenschool) van werkgroep B binnen handbereik. De verwachting bestaat dat het rapport van de sociaal-economische werkgroep A geen „losse einden" behoeft te bevat ten. Informateur Scholten heeft maandag vrijwel de gehele dag met Lubbers en Nijpels gesproken over mogelijke com promissen rond de omroepkwestie en de middenschool. Vervolgens kwamen problemen op het gebied van verkeer en waterstaat aan de orde. Daarbij gaat het met name over de voortgang van de bedijking. Zo zouden vooral de finan ciële gevolgen van de Oosterschelde- werken en de Markerwaard de revue hebben gepasseerd. Begroting Het overleg hierover zal vanochtend worden voortgezet. In de loop van de namiddag verwacht de informateur dan het rapport van de werkgroep, die onder leiding van de WD'er Van Aar- denne mogelijke aanpassingen van de Rijksbegroting heeft onderzocht. Deze werkgroep heeft zaterdag uitstel ge kregen om pas uiterlijk om 18 uur van avond te hoeven rapporteren. De woordvoerder van de informateur wees er maandagavond op dat de wijze van werken van mr. Scholten alleen succes kan hebben indien binnen een goede week overeenstemming tusse de fractiespecialisten bereikt kan wox- den. Indien de onderhandelingen zich in dit stadium wekenlang voortslepen daalt de kans op succes. Maandag avond was er nog geen sprake van dat de sociaal-economische werkgroep op nieuw om uitstel zou moeten vragen. Integendeel, de indruk bestaat dat de groep op alle geschilpunten een com promis lijkt te hebben gevonden. Tijdens de onderhandelingen overleg gen Lubbers en Nijpels ook al over een mogelijke zetelverdeling in het komen de kabinet. Daarbij zijn enkele posten inmiddels min of meer toegewezen. Met alle voorbehouden ziet het ernaar uit dat het CDA de ministeries van algeme ne zaken (premier Van Agt). financiën en sociale zaken zal bezetten. De WD kan dan rekenen op buiten landse zaken en economische zaken. Een dergelijke verdeling houdt dan weer in dat het CDA defensie zal krij gen. Binnenlandse zaken komt dan weer bij de WD. DEN HAAG VVD fractievoorzitter Ed Nijpels kwam maandag tussen alle informatie-besognes door. in zijn kamer in het gebouw van de Tweede Ka mer een kijkje nemen, waar de heer Leduc i rechts i behang van oud fractie voorzitter Wiegel af stoomde, om te vervangen door een nieuw behang, geko zen door de heer Nijpels. Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - De plaatsing van kruis- vluchtwapens in Europa is géén reac tie op de Russische SS-20-rakettcn. Het is jammer dat het tot nog toe in de pu bliciteit zo is overgekomen. De kruis raketten zijn nodig als modernisering van de verouderde NAVO-wapensyste- men. De ontwikkeling van de SS-20 liep daarmee gelijk. Dat zei luchtmacht-kolonel P. de Weerdt, van de afdeling plannen van de defensiestaf, maandag in Den Haag op Problemen Het is nog onduidelijk waarom Lubbers en Nijpels plotseling over verkeer en waterstaat zijn gaan onderhandelen. Volgens de woordvoerder bleken op dit terrein plotseling problemen te rijzen. In ieder geval gaat het hierbij om een financiële kwestie, waarbij de informa teur de assistentie inriep van dr. Le- blanc, de directeur-generaal van de Rijksbegroting. Koningin bezocht prins Claus in Zwitserse kliniek DEN HAAG (ANP)-Koningin Bea trix heeft maandag een bezoek ge bracht Claus in de psychiatrische universiteitskliniek van Bazel. Zij keerde nog dezelfde dag terug. Het is voor zover bekend de eerste keer dat de koningin haar echtge noot bezoekt, sinds hij vrijdag 1 ok tober voor onderzoek wegens de pressieve verschijnselen, ln de Zwitserse kliniek werd opgeno men. een persbijeenkomst. Volgens De ge-afstands wapensystemen van de Weerdt werd de kruisraket nodig NAVO hun doelen in de Sowjet-Unie geacht, omdat de bestaande middellan- niet meer zouden kunnen bereiken. (ADVERTENTIE) Elke dinsdag en woensdag hebben we verse artikelen in de aanbieding. Braadworst, 500 g-5r4S4.48 7QQ kilo <2m<s>9S?> AvO per kilo ±.£sJ 's Lands grootste kruidenier s blijft op de kleintjes letten. (Van onze correspondent) LONDEN - Ondanks enkele r genslagen is de berging van de Mary Rose, het vlaggeschip van de Britse ko ning Hendrik de Achtste dat in 1545 mouth met man en muis verging, dat zondag een van de poten van het maandag goed afgelopen. frame waaraan het schip hing, verbo- 's Morgens in alle vroegte werd de Mary gen bleek te zijn en moest worden afge- Rose boven water getakeld, terwijl het zaagd. wrak in een stalen framewerk rustte. De poot was door de bergers vervangen voor de kust bij het Zuidengelse Ports- Dat alleen al was een waagstukje, om- door enige stalen kabels, en die gok Beuzen lilzee «swrt Beidinge ttbai tldlnge Itttrak Ingen uur 3.26 cm 138 uur 16.23 180 tuten 3.44 151 16.47 191 4.14 119 1701 161 4.12 169 17.10 209 4.34 134 17.15 178 4.53 154 17.35 208 4.41 137 17.25 180 13 oktober uur uur cm 4 47 144 17 40 193 Wan 5.12 156 18.09 204 5.31 121 1819 167 5.39 176 18.35 222 5.58 138 18.35 184 6.18 6.03 159 140 18.56 18.46 214 185 PORTSMOUTH In een speciaal voor het wrak gemaakt 'bed' worden de resten van de Mary Rose met een enorme kraan boven water getild. werkte goed uit. In de stromende regen, en onder luide toejuichingen en het ge luid van scheepstoeters, werd het wrak centimeter voor centimeter door een gi gantische drijvende kraan omhoog ge takeld. Maar de zorgen van de bergers waren nog lang niet voorbij. Rond het middaguur brak een drama tisch moment aan toen een veiligheids pen en een kabel het begaven, en het framewerk boven de Mary Rose onder hels lawaai naar beneden kwam. Tot grote opluchting van iedereen die bij de berging betrokken was. bleven de zwa- ren stalen balken enkele meters boven de oude scheepswand hangen. Nieuwe tegenslag diende zich aan, toen ook een tweede poot van het frame te zwak bleek te zijn. en was gaan doorbui gen. Niettemin slaagden de bergers er in, de Mary Rose veilig aan boord van een aak te knjgen, waarmee het naar de haven werd Portsmouth werd vervoerd. Het is daar in een droogdok onderge bracht, en zal de komende tijd mini- tieus worden geconserveerd. Samen met de meer dan 14.000 voorwerpen die de afgelopen jaren in en rond het wrak zijn gevonden, zal het tot een museum worden gemaakt. Van het schip is de volledige rechter wand bewaard gebleven. De linker wand is in de loop der eeuwen door de inwerking van de getijden vernield, en ook een groot gedeelte van de boven bouw is er niet meer. Niettemin is het naar boven brengen van de restanten van wat eens een trots oorlogsschip was. een scheepsarcheologische presta tie van de eerste orde. De berging van de Mary Rose heeft 16 jaar werk gevraagd, en een bedrag van 20 miljoen gulden gekost. De ontwikkeling van de kruisraketten heeft uit militair oogpunt weinig of niets te maken met die van de SS-20. De Russische raket is volgens De Weerdt bedoeld voor het aanvallen van burger doelen (steden, havens), terwijl de kruisraket uitsluitend voor het uitscha kelen van militaire doelen (vliegvelden, raketbases) nodig is. Volgens De Weerdt zullen alle 48 kruis raketten op één plaats in Nederland worden ondergebracht, wanneer de re gering eenmaal besloten heeft om deze wapens tot ons land toe te laten. Maar op het ministerie van defensie heeft men er nog geen concrete voorstelling van welke plaats dat zal worden, mocht tot plaatsing worden overge gaan. Oud-defensieminister Stemerdink zei vorige week dat het voor de hand ligt dat de kruisraketten op een lucht machtbasis terecht zullen komen. Vol gens De Weerdt staat dat echter nog niet vast. Hij zei wel dat plaatsing op een militair terrein voordelen heeft, om dat dan een aantal tijdrovende bestem mingsplan-procedures achterwege kunnen blijven. „Maar keuze voor een militair terrein betekent slechts dat één hobbel is genomen". Andere hobbels zijn de bepalingen uit de wet op de ruimtelijke ordening en uit de 'springmiddelenwet', die precies voorschrijven hoeveel meter afstand er moet zijn tussen een opslagplaats van munitie, en dc dichtstbijzijnde civiele bebouwing. Overigens hoeft niet ge vreesd te worden voor ontploffingsge vaar, omdat een kernkop niet per onge luk kan exploderen. „In het licht van de wettelijke voor schriften is een vliegveld wellicht mak kelijker. omdat je daar over het alge meen de ruimte hebt. Maar in principe is elke locatie goed waar binnen het hek voldoende plaats is". De Weerdt toonde tekeningen afkomstig van de fabrikant van de kruisraketten, General Dyna mics. waaruit kan worden afgeleid dat voor de 48 kruisraketten op zijn minst een terrein van een halve tot een hele vierkante kilometer nodig is. Loodsen Binnen dat terrein komen de betonnen loodsen waarin de 18 grote vrachtwa gens moeten komen, die de lanceerin- stallaties voor de 48 kruisraketten en de commando- en controleruimten bevat- ten. Voorts zijn nodig opslagruimten voor de autobrandstof, bewakingsvoer tuigen, personeelsruimten, onder- houdsruimten en zogenaamde iglo's, waarin de kernkoppen worden be waard. Daarnaast zal in de onmiddellijke na bijheid buisvesting moeten worden ge zocht voor het bewakingspersoneel. De Weerdt wees erop dat lang niet alle gemeenten in de omgeving van moge lijke locaties leegstaande woonruimte of bouwgrond beschikbaar hebben. OVERVALLERS BANK KOBLENZ GEARRESTEERD MAINZ (DPA) - Beide overvallers van een bank in Koblenz, die vorige week een aantal gijzelaars maakten en er met 1,2 miljoen mark vandoor wisten te gaan, zijn gearresteerd. Van de buit is ongeveer 740.000 mark terecht. Maandagavond vatte de politie van München een 35-jarige man in de kraag, die volgens haar de hoofddader is. Zon dag was in Gelsenkirchen al een 36-jari- ge man gearresteerd. Hij was in het be zit van ongeveer 700,000 mark. De bankrover die maandag werd gepakt had 40.000 mark bij zich. PARAMARIBO (ANP) - In de Suri naamse hoofdstad Paramaribo raakte de bevolking maandagmorgen om streeks elf uur in paniek toen militai ren met zwaar materieel schoten in de lucht losten. Het werd een grote chaos ln het verkeer, scholieren werden naar huis gestuurd en bedrijven deden hun deuren dicht. Een uur later berichte de nationale voorlichtingsdienst dat het hier een alarmoefening van de militairen betrof die over het gehele land werd gehou den. Op de bevolking werd een beroep gedaan zich rustig te houden en alle me dewerking te verlenen voor een vlot ver loop van de oefening. Waarnemers brengen deze actie van de militairen echter ln verband met de ver schijning van luitenant Rambocus voor de krijgsraad morgen, die verdacht wordt van een couppoging op 10 en 11 maart jl. Zakenlieden ln Paramaribo besloten na een poosje hun deur voor de rest van de dag weer open te doen voor het publiek. TEL AVTV (UPI) - De Israëlische com missie die een onderzoek moet instel len naar de slachting op 16 en 17 sep tember in de Palestijnse kampen Sa- bra en Chatilla, heeft maandag mensen die willen getuigen, opgeroepen zich te melden. In afwijking van het bestaande regle ment mogen militairen zich tot de com missie wenden zonder hiervoor eerst toestemming te vragen van hun meer deren. Mensen die door de commissie worden opgeroepen, moeten verschij nen op straffe van vervolging. Het Libanese leger is maandagochtend begonnen het gebied van Sabra en Cha tilla uit te kammen. Deze actie maakt deel uit van een alge mene zuiveringscampagne waarbij het Libanese leger speurt naar wapens, mu nitie en mensen die illegaal in de hoofd stad verblijven. Gezaghebbende Israëlische militaire kringen hebben maandag melding ge maakt van drie schendingen van het bestand in Libanon. Ze meldden ln Tel Aviv dat Palestijnse strijders vanuit de Syrische linies ten oosten van het Ka- roen-meer Israëlische posities bestook ten. President Mubarak van Egypte en pre sident Nimeiri van Soedan zullen van daag in Khartum hun handtekening zetten onder een 'Integratie-handvest'. Het document voorziet ln nauwe sa menwerking op het gebied van de bui tenlandse politiek, de economie en de veiligheid. Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman en C. van der Maas. 8UREAUS: Vlissingen: Walstraat 56-60,4381 EG Vlissingen, tel. (01184) 15144. Middelburg: Markt 51. 4331 LK Middelburg, tel (01180) 27651. Goes: Grote Markt 2. 4461 AJ Goes, tel (01100) 16140. Temeuzen: Nieuwstraat 22, 4531 CW Temeuzen, tel. (01150) 94457 Hulst: Sleenstraat 6, 4561 AS Hulst, tel. (01140) 14058. In de avonduren is de centrale redac tie bezet van zondag t/m vrijdag van af 19.00 uur: (01184) 15144. Klachten bezorging Plaatselijke kantoren, maandag t/m vrijdag van 08 00-17.00 uur. 's Zaterdags van 09 00 tot 11.30 uur. Telefoonnummers buiten kantooruren: Expeditie: (01184) 63533. Advertentie-afdeling: (01186) 1584. 's-Zaterdags (01184) 15144 van 09.00-11.30 uur Redactie (011841-14796. Overlijdens advertenties maandag- t m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur (01184) 15144. Zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen per kwartaal 57,30: franco per post 68,-. per maand 19,55; losse nummers 0,80 (alle bedragen in clusief 4 pet btw,). Postrek. nr.; 3754316, t.n.v. PZC ab.rek. Middelburg. Advertentietarieven 117 cent per mm; minimumprijs per advertentie 17.55, ingezonden mededelingen 2 Vi x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 4,25 meer Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw. Giro: 35 93 00. Uitgeverij Provincia le Zeeuwse Courant B V. Middel burg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 3