PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Amsterdam slagveld na ontruiming Lucky Luijk Politie verspreidt stakers Gdansk Zweedse mijn tegen onbekend voorwerp TIENTALLEN GEWONDEN EN ENORME SCHADE EG stopt import zeehondenvellen Stichting GroteClubactie KOOP NU rc3S. UW LOTEN! Vr logelijk op december nodelactie lerpleging 3 tocht NA VERBOD SOLIDARITEIT Opklaringen Vrijwel overal droog en enkele op klaringen. Middagtemperatuur on geveer 14 graden. Matige westelij- ,.b jaargang no. 238 insdag 12 oktober 1982 TT vergunning voor al die kleine verenigingen. 27-4'82 Lo 730-146 046 ft HAAG - Met een stiptheidsactie i december wil de bond van ambte- rtn en trendvolgers Abva-Kabo, in jenwerking met de actiegroep Het eo ii tiersehap, de (personeels)problemen de gezondheidszorg aan de kaak ihul! (Hen. Vanavond worden door het he- land vergaderingen gehouden om na raanof er onder de leden voldoende n dec ircidheid bestaat om tot actie over te "ïlipn. dltvergaderingen van NS-personeel lent p maandagavond matig bezocht. at«|Bi klein aantal NS-ers besloot tot ac- •W jin de tweede helft van november |dt plannen om de ambtenarensala- nSi Kn te bevriezen dan niet zijn inge- Aken. lm t model-actie in de gezondheidszorg inch beperken tot 12 instellingen en ivoe voim zal van plaats tot plaats ver- ilbï lillen, Zowel ziekenhuizen, bejaar- ;zm'i noorden als andere instellingen in de ma. zondheidszorg kunnen worden ge teld iffen. Er zal overigens voor worden n zorgd dat de actie niet ten koste gaat Be' n de patiënten. Ved felzalde uitvoering van veel taken be- erkli worden vertraagd, omdat pre- 2«: s volgens de voorschriften zal wor- jj'J igehandeld. Men wil er de overheid le eduidelijk maken dat bezuinigingen 3oï i koste gaan van het personeel en irmee ook ten koste van de patiën- l Steeds meer werk wordt opgedra- iern iaan steeds minder mensen, zo is de a emene klacht. Het leidt tot een over- asüng. waar men door veel improvi- luzifi Hf2an probeert te ontkomen. Dat op zie pag. 8 kol. 1 art De leden van de Tweede Kamercom- ,|Cl ntalevoorverkeeren waterstaat vin- ten in grote eenstemmigheid dat 1990 bet jaar moet zijn waarin de Deltawer- ta qjn voltooid.Dat is voor óns veel Bgenter dan een za ak als een prioritei tenschema voor die dijkverhogingen", izc «H Ir H. van Rossum ide nM PAGINA 3 berging Ondanks enkele nieuwe tegenslagen is «berging van de Mary Rose, het vlag de h geschip van de Britse koning Hendrik nat Achtste dat in 1545 voor de kust bij hl Zuldengelse Portmouth met man jj. «muls verging, maandag goed afge- IAGINA 7 lidmaatschap Bflpersoneel van de Woningbouwver- 10 ff» Biging Temeuzen' overweegt naar de ttchter te stappen om op die manier bt'. lidmaatschap van de vereniging af te dwingen. PAOINA U het inwendige 'Medewerkers van het Philips natuur- ■nbv laboratorium in Eindhoven en de hoofdindustriegroep Medical ems In Best hebben nieuwe appa ll ftfïÜ!lur ontworPen, waarmee preciese Pee-óen van inwendige organen en an dere weelsels verkregen kunnen wor- GINA 13 %Êaur '83 £p papier is het de zwaarste ronde, li «Ikzal meemaken", stelde Joop Zoe- tenelk, toen gisteren het schema van «zeventigste Ronde van Frankrijk ilea: wrf gepresenteerd in Parijs. Opval- ,g e.'1 ted in het schema voor de nieuwe int|a Tour zijn de twee klimtijdritten, die •na'Mastde twee vlakke tljritten worden Vnj- tenouden. Daarnaast zijn er drie lood- bergetappes. looiifPAGINA 17 IngS deW Hetjaar 1982 zal een van de slechtste zijn in de geschiedenis van de Jidustrie in de westerse landen. «i verbruik van ruwstaal zal ten op- «p van 1981 verder afnemen met ~l procent Het verbruik in de Ver- Bgdc Staten zal als gevolg van een «mindering met 23 procent het laag- van de afgelopen twintig Jmz bereiken. Nieuws uit Zeeland: 2,4,5, Men 9 Binnen- en buitenland: 3 en li Öport: 13 Varia: 14 en televisie: 15 financieel: 17 In de Van Baerlestraat werd een tram in brand gesloken BERGA (AFP)-De Zweedse mari ne heeft maandagmiddag een mijn tot ontploffing gebracht tegen een niet-geïndentificeerd object dat op de bodem ligt van het fjord Hors in de buurt van de marineba sis in Muskoe. Dit heeft de woord voerder van de Zweedse generale staf, kapitein Sven Carlsonn, be kendgemaakt. Carlsonn wilde niet zeggen waar precies de mijn is geëxplodeerd. Volgens goedingelichte kringen is dat gebeurd ten zuiden van het fjord bulten het gebied dat de Zweedse marine sinds ruim een week heeft afgegrendeld toen bij Muskoe een onderzeeboot werd waargenomen. De militaire autori teiten zeiden niet te kunnen zeggen of de bom een onderzeeër had be schadigd en of het met de sonar ontdekte object een onderzeeër is. De oorverdovende klanken in dis co's verzwaren klaarblijkelijk indi rect de kansen die de Zweedse ma rine heeft om de sinds elf dagen ge zochte onderzeeboot ter hoogte van Stockholm op het spoor te ko men. „De laatste tijd wordt het steeds moeilijker dienstplichtigen te vin den die nog in staat zijn tot het af luisteren van onderwatermicro foons", zei kapitein-luitenant-ter zee Sven Carlsson maandag ten overstaan van de pers in het oplei dingsinstituut van de marine in Berga. „De discomuziek heeft het gehoor van veel jongelui vernie tigd". Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM - Bij de ontruiming van het pand Lucky Luijk en de daarop volgende massale ongeregeldheden in Amsterdam zijn maandag achtentachtig arrestaties verricht. Vijftig mensen, onder wie drieëntwintig politiefunctionarissen, raakten gewond. De materiële schade is enorm. Een tram ging in vlammen op. Uitgebrande auto's en bouwketen, uit de grond gerukte parkeerme- ters en verkeersborden markeerden maandagavond laat het slagveld waarop de gehele dag werd OORLOG gestreden tussen 200 ME'ers, geassisteerd door 575 marechaussees, en vele duizenden actievoer ders. Een tijdelijke noodverordening, die door de Amsterdamse burgemeester Polak werd afge kondigd, gaf de politie de mogelijkheid overal in de stad mensen te arresteren van wie werd vermoed dat ze de openbare orde zouden gaan verstoren. den zijn verontwaardigd over het on verwachte optreden van burgemeester Polak. Voor woensdag was een gesprek gepland met krakers, buurtcentrum en wethouder Walter Etty. Maandagavond dreigde op en rond het Koningsplein opnieuw een harde con frontatie tussen politie en ongeveer tweehonderd jongelui. Met een aantal charges werden de stenen gooiende ac tievoerders uiteengedreven. Even daar voor had de radiocontroledienst van de PTT in samenwerking met twee pelo tons gemeentepolitie de bekende kra kerszender „De vrije Keijser" uit de lucht geplukt. De zendapparatuur werd in beslag genomen. Debat Waarschijnlijk vandaag al wordt in de Tweede Kamer een debat gehouden over de ontruiming van het kraakpand aan de Jan Luijkcnstraat in Amster dam. Het CPN-kamerlid Ina Brouwer wil de minijters De Ruiter van justitie en zijn collega Rood van binnenlandse zaken nader aan de tand voelen. Inmiddels heeft WD-leider Ed Napels verklaard dat „het gespuis" dat de ver nielingen heeft aangericht snel berecht dient te woden. Nijpels uitte grote waardering voor het politieoptreden. Maandagmorgen om elf uur werd vrij onverwacht de aanzet tot de ontrui ming van de Lucky Luijk gegeven, die bijna geruisloos begon toen de politie zich met een bevel tot huiszoeking toe gang verschafte tot het pand Jan Luij- kenstraat 5 Het was een foef „Juri disch waterdicht", zegt de politie, waar door het mogelijk was om het dak van het kraakpand Lucky Luyk ernaast met behulp van een cirkelzaag binnen te dringen. Zeven minuten later werden de vijf kra kers aangehouden, beschuldigd van diefstal van bouwmaterialen en derge lijke. Zij zijn enkele uren ondervraagd in het gebarricadeerde pand dat om ringd wordt door een soort ondiepe loopgraaf. Verschillende wethouders en raadsle- A1 snel na de ontruiming zouden rook en roet de gehele dag het zicht op de herenhuizen in de Amsterdamse Mu- seumbuurt belemmeren. Traangas dreef voorbij. Hier en daar werden te gels stukgesmeten en uit de ME-wagen schalde een stem: „Wilt u zich versprei der. anders wordt er geweld tegen u ge bruikt". Opnieuw oorlog in Amster dam. Oorlog tussen de politie en grote groepen jongeren, krakers, scholieren en relzoekers. Het telefonische krakersalarm ging maandagmorgen snel door de stad en toen de Jan Luykenstraat voortijdig was vrijgegeven door de politie stroom de het publiek toe. Op de kruispunten in de kalme Museumbuurt werden bar ricaden opgeworpen. Brandende auto banden gaven een stinkend rooksig naal dat in de hele stad zichtbaar was. Auto's werden omver gegooid en in brand gestoken. En terwijl de ME zich hergroepeerde groeide de massa op het Museumplein. Burgemeester Polak kondigde rond het middaguur een noodmaatregel af die de openbare orde moet beschermen. Een dergelijke noodtoestand is eerder bij grote betogingen in Amelisweerd en bij Dodewaard toegepast maar nog nooit in Amsterdam. Het had er in de Mu seumbuurt de schijn van dat recher cheurs naar willekeur mensen konden oppakken. Soms werden wegvluchten de relschoppers achtervolgd door bur ger-busjes met rechercheurs. De klem gereden jongelui werden hals over kop (Slot zie pag. 8 kol. 2) (Van onze correspondent STRAATSBURG - De al jarenlang omstreden import van zeehonden vellen in de Europese Gemeen schap wordt verboden. De Europe se Commissie, het dagelijks be stuur van de EG, zal bij bet Euro pese Parlement een voorstel indie nen om deze import per 1 maart 1983 te stoppen. Het gaat daarbij met name om de vellen van jonge zadelrobben en van jonge klap mutsen. Het Europese parlement sprak zich dit jaar al uit tegen de import. Driekwart van de onbewerkte vel len uit Canada wordt nu nog door de Europese Gemeenschap geïm porteerd. Deze hebben een waarde van zo'n 9 miljoen gulden. Via de Skandinavische landen, vooral uit Noorwegen, komt echter nog veel meer bont in al bewerkte vorm de EG binnen. De Canadese en Noorse regeringen hebben zware druk op Brussel uit geoefend om de importstop te voor komen. Het Europese Parlement ontving m maart van dit jaar 5 miljoen handtekeningen in 200.000 brieven die voor een importstop pleitten. Voor Nederland maakt het Euro pese verbod overigens niet veel uit, omdat in ons land al een over eenkomstig import verbod geldt. AMSTERDAM - Tijdens rellen na de ontruiming van het kraakpand 'Lucky Luijk' belagen relschoppers i, gebrachte politieagenten. WARSCHAU AFP) - De Poolse politie heeft maandagmiddag 'geweld ge bruikt' om samenscholingen van ha venarbeiders te verspreiden na afloop van een staking op de Lenin-schecps- werf van Gdansk. Dit heeft de Poolse televisie bekendgemaakt. Volgens de televisie was de werkonder breking 'een vorm van protest tegen de nieuwe vakbondswet'. In de uitzending werd ook gewag gemaakt van stakin gen in andere bedrijven in Gdansk, maar de produktie was daar weer her vat na 'discussies'. Dit is de eerste offi ciële bevestiging van arbeidersverzet. tegen het verbod van Solidariteit Een groep westerse journalisten werd niet in de stad toegelaten, Alle telefoon- en telexverbindingen van Warschau met Gdansk en Szczecin zijn verbroken. De Poolse autoriteiten zullen 308 geïn terneerden op vrije voeten stellen. Het ministerie van binnenlandse zaken in Warschau zei niet wanneer de vrijlatin gen zullen plaatsvinden. Het Europese parlement heeft maan dag Lech Walesa, de geïntereerde leider van Solidariteitvoorgedragen voor de Nobelprijs voor de vrede. Het comité dat de Nobelprijs toekent komt van middag bijeen. Paus Johannes Paulus n heeft maan dag een beroep gedaan op het Poolse militaire bewind een eind te maken aan het lijden van de Polen. De FNV zegt in een verklaring dat de westerse overheden en banken de fi nancieringshulp aan Polen moeten stopzetten. Ook de verbondsraad van het CNV heeft maandag verontwaardigd gerea geerd op het buiten de wet stellen van Solidariteit. Het CNV zal de Nederland se regering vragen de politieke druk op Polen te vergroten. Een CNV-delegatie die op dit moment een bezoek brengt aan het Hongaarse vakverbond SZOT wordt teruggeroepen De Noordatlantische-Verdragsorgani- satie 'betreurt in sterke mate' de goed keuring van een nieuwe vakbondswet, aldus een verklaring. Na een bijeen komst in Brussel van de ambassadeurs van de NAVO-landen. Doek valt over Solidariteit fTjet doek is gevallen over .LJ.de onafhankelijke vak- centrale Solidariteit in Polen De beslissing van het Poolse parlement om de twee jaar oude vakbond bij wet te ver bieden. komt niet onverwachts, maar de schok in Polen zelf - negentig pro cent van de arbeiders ert boeren is/was lid van Solidariteit - en in de vrije we reld is er met minder om. Het commu nisme belijdt met de mond, dat het op komt voor de belangen van de werkende klasse, altijd en overal uitge buit door de bourgeoisie en het kapita lisme. In theorie klinkt het allemaal fraai, maar de bittere werkelijkheid in Polen is dat arbeiders en boeren als tweederangsburgers worden be schouwd. Meer dan tien miljoen vol wassen Polen kozen twee jaar geleden voor de vrije vakcentrale Solidariteit De Communistische Partij en de aan haar verwante eenheidsvakcentrales spraken het Poolse volk op geen enkele wijze aan. Geharde communisten, slechts loyaal tegenover Moskou, wei gerden echter de 'Stem van het Volk' te horen. Erger nog. de partijbonzen, die als zovele kapitalisten uit de negentien de eeuw over de ruggen van de arbei ders en kleine boeren een goed leven leidden, gruwden van iedere democrati sche gezindheid onder het gewone volk. Twee jaar geleden zwichtte de Poolse overheid onder de enorme druk van de naar verandering en vernieuwing snak kende bevolking. De weg voor een onaf hankelijke vakbond werd vrijgemaakt. De macht van het getal én het streven van Solidariteit om ook politieke in vloed te willen uitoefenen, deed de mili tairen vorig jaar december besluiten de staat van beleg af te kondigen. Vanaf dat moment heeft de Poolse regering consequent aan de ondergang van Soli dariteit gewerkt Communistische regimes dulden in geen enkel opzicht enige vorm van concurrentie. Vakbonden? Akkoord, maar ze moeten netjes in de door de Partij aangegeven pas blijven lopen. Solidariteit heeft in feite geen enkele kans gekregen. Bijna vijftien jaar gele den smoorden Sowjet-Russische tanks de Praagse Lente in bloed, nadat de top van de Communistische Partij in Tsje- choslowakije een poging had onderno men het communisme een menselijk gezicht - hoe 'onmenselijk' moet zo'n regime dan wel worden ervaren - te ge ven. In Polen was het proces omge keerd: daar werd vanuit de basis ge tracht veranderingen in democratische zin in het systeem aan te brengen. In geen van beide gevallen kregen de ver nieuwingsbewegingen echter een reële kans. Dat Solidariteit het officieel nog twee jaar heeft volgehouden is mede te danken aan de sterke positie die de rooms-kathoheke kerk, ondanks vele jaren van onderdrukking en vervolging, inneemt. Maar ook de kerk is uiteinde lijk niet bij machte gebleken een dia loog tot stand te brengen tussen de on dergedoken (en gearresteerde) leiders van Solidariteit enerzijds en de militai re junta van generaal Jaruzelski ander zijds. Stap-voor-stap heeft de generaal naar de ondergang van Solidariteit toe gewerkt. Misschien, dat hij diep in zijn hart wel anders wilde, maar Jaruzelski voelde de hete adem van de almachtige heren in het Kremlin in de nek. Als Ja ruzelski zou hebben geweigerd het Poolse volk terug te voeren naar de duisteren jaren van weleer, dan zou Moskou wel weer een andere Pool be reid hebben gevonden het vuile werk op te knappen. In hoeverre de huidige Poolse leider zijn land heeft behoed voor rechtstreeks ingrijpen door de Russen zal wel altijd in de nevelen van de geschiedenis .gehuld blijven. Toen Moskou eenmaal 'neen' had gezegd té gen elke vorm van democratische vrij heden in Polen, was in feite het lot van Solidariteit beslecht. In de communis tische wereld telt alleen het recht van de sterkste. In hoeverre Solidariteit daadwerke lijk de mond is gesnoerd zal de ko mende weken en maanden moeten blij ken. De eerste stakingen tegen het be sluit zijn al gemeld: In Gdansk, waarde vrije vakbond het levenslicht zag, wei gerden werfarbeiders gisteren aan het werk te gaan. Ondergrondse leiders van Solidariteit hebben intussen de Poolse arbeiders opgeroepen 10 november massaal te demonstreren. Voor Solida riteit heeft die datum grote betekenis, want 10 november 1980 werd de eerste onafhankelijke vakbond in het commu nistische Polen officieel geregistreerd. Een dag dus, waarop de emoties hoog zouden kunnen oplaaien. De V S. heb ben intussen sancties aangekondigd, zoals dat de laatste jaren gebruikelijk is als ergens in de wereld sprake is van communistische onderdrukking. Het Amerikaanse beslint - hoewel niet vrij van emoties - is in elk geval een logi sche stap: het Westen heeft er sinds de cember vorig jaar bij herhaling op aan gedrongen dat de Poolse autoriteiten de geïnterneerde leiders van Solidari teit zouden vrijlaten, dat zij de dialoog met de vrije vakbond zouden aangaan en dat zij zo spoedig mogelijk de staat van beleg zouden beëindigen. WD de Westerse wereld ook in het Oostblok se rieus worden genomen, dat kan zij er niet onderuit de huidige Poolse mach thebbers door middel van 'maatrege len' - wat daar dan ook onder moge wor den verstaan - te treffen. Een ding moet duidelijk z\jn: de humanitaire hulp. die de Polen van het Westen krijgen dient, hiervan te worden uitgezonderd. Indivi dueel hebben de Polen al genoeg te lij den. Dim

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1