Hulst niet blij et vegetarisch eethuis HET SCHIP IN nuM 1# ónflict rond kunstwerk voor ociale dienst in Middelburg Een (goedkope) vlag op een modderschuit project met werkgelegenheidssubsidie HOORT. PZC/provincie Paradijsvogelbloem bloeit in Westkapelle ^IBTENAREN VREZEN 'DEPRIMERENDE'INVLOED fjSDAG 12 OKTOBER 1982 ■ineen pand aan de Grote Bagijne- aat, Daarvoor is een stichting, 'Kla dje Vier', opgericht. De stichting ft van het ministerie van sociale za- ien werkgelegenheid reeds een loon subsidie gekregen. Voor dit jaar a; 122.000 gulden. Daarnaast is een ing verstrekt uit het werkgelegen- jsfonds van de provincie van 40.000 den. Eulster afdeling van Horeca Neder- d is helemaal niet blij met de plan- n in het bezwaarschrift wordt ook isevoerd dat de spoeling met weer i horecagelegenheid weer dunner rit, zeker gezien de toch al hoge fc-elasticiteit' die er nu is. De Hul- rafdeling vindt ook dat de gevestig- tioreca voldoende capaciteit voor nu inde nabije toekomst heeft en dezelf- mogelijkheden kan bieden. Hulster afdeling ziet haar belangen geschaad als er een bouwver- 7 voor de verbouw tot restau- nt en de vrijstelling voor vestiging ritverleend. Bovendien wordt in dat val in het geheel niet in een dringen- behoefte voorzien, vindt Horeca Ne- iland. Een bestemmingsplan dient t alleen het algemeen belang maar ft volgens Horeca Nederland ook de loeling om de belangen van omwo- ïden te beschermen. De huidige snnen dienen volgens Horeca Neder- dzeker niet het algemeen belang en onthoud te zorgen, althans wat de ge meente betreft niet. Er zal zo snel moge lij k een gesprek tussen Klavertje Vier en Horeca Nederland geregeld worden. „Een soort hoorzitting", zei de wethou der. Dat kan al met enkele dagen. Als dit gesprek geen resultaat heeft, zal een verslag van de zitting met een aanvraag it—De afdeling Hulst van Horeca Nederland heeft bezwaar tegen de komst van een vegetarisch luisje in de Grote Bagijnestraat in Hulst. Een van de bezwaren is dat de komst van het eethuis de toekomst 'zaakschade wegens omzetderving' zal veroorzaken, concurrentie dus. lsgemeld zijn vier Hulster vrouwen zeer zeker niet dat van de horeca-onder- plan een vegetarisch eethuis met nemers, en ontmoetingsruimte te vesti- t Klavertje Vier heeit enige tijd geleden een vergunning aangevraagd voor de verbouwing van het pand aan de Grote Bagijnestraat tot eethuis. Het plan is echter in strijd met het bestemmings plan Zomerstraat, dat daar geldt. De bestemming van dat pand is eigenlijk 'woondoeleinden en detailhandel'. B en w van Hulst willen echter medewerking verlenen aan de plannen van 'Klavertje Vier' door een bouwvergunning af te ge ven en een bestemmingsplanwijziging door te voeren. Voorwaarde daarvoor is dat er een zogenaamde artikel-19-pro- cedure gestart moet worden waarbij di rect belanghebbenden bezwaar tegen die plannen kunnen indienen, wat dan nu ook is gebeurd. Voordat er een bouw vergunning en een vrijstelling gegeven kan worden is een verklaring van geen bezwaar van gedeputeerde staten no dig. voor een verklaring van geen bezwaar naar gs worden gestuurd. Na het ge sprek zal ook het college van b en w zich weer over de kwestie buigen en bekij ken hoe zwaar de bezwaren van Horeca Nederland wegen. De afdeling Hulst wilde op het bezwaar schrift geen commentaar geven. Ook de stichting Klavertje Vier wilde niet op de kwestie ingaan. „We willen de nieuwe ontwikkelingen eerst binnen het be stuur bespreken", zei een woordvoer ster van 'Klavertje Vier'. In hoger beroep boete 1500,- voor ex-raadslid uit Vlissingen VLISSINGEN - Het Haagse gerechthof heeft maandag het ex-raadslid C. A. M. M. van den E. (34) uit Vlissingen ver oordeeld tot 1500 gulden boete en een voorwaardelijke gevangenisstraf van een maand, met een proeftijd van twee jaar, wegens valsheid in geschrifte. Gesprek Volgens wethouder G. A. van de Voorde (ruimtelijke ordening) hoeven de inge komen bezwaren niet voor al te veel op- Daarmce is het vonnis van de politie rechter in Middelburg, bevestigd. De officier van justitie in Middelburg had toen een maand onvoorwaardelijke ge vangenisstraf geëist en was tegen de uitspraak van de politierechter in be roep gegaan. De procureur-generaal bij het hof volgde de eis van de officier, arsus 'drukwerk' oor verenigingen chouwen-Duiveland De federatie maatschap- ie dienstverlening in Zierikzee in samenwerking met de stich- samenlevingsopbouw en de stich- Jeugd Schouwen-Duiveland een drukwerk. Gedurende vier onden in november, 3. 10, 17 en 24 iber, zal uitleg worden gegeven srbet toepassen van drukwerk in het renigingsleven. De avonden gaan er redactie, technieken en vormge- De cursus wordt gehouden in het gebouw aan het Havenple in in RE ritzee. De lessen beginnen steeds 120.00 uur. larminstallatie p rjoeg inbrekers Cadzand-Bad TX- DZAND BAD-Inbrekers hebben i icht van zondag op maandag ver- _jgeprobeerd in te breken in desu- kjmarkt van F. aan de boulevard De in Cadzand-bad. vernielden een ruit om bin- s.E-ptekomen maar stelden daardoor de latie in werking. De onbe- i namen daarop de benen zonder bet üibreker op terdaad betrapt Terneuzen tmfilNEUZEN - De gemeentepolitie Jat Terneuzen heeft de 29-jarige L. M. die plaats maandagmorgen vroeg eniheterdaad betrapt bij een inbraak in eg£ leegstaand pand in de Geranium- d' De man heeft de inbraak bekend inmiddels weer vrijgelaten. WESTKAPELLE - Mevrouw Hui- bregtse uit de Koestraat in West kapelle heeft er lang op moeten wachten, maar uiteindelijk, na on geveer vier jaar, heeft zij zelf haar kleurige paradijsvogelbloem tot bloei kunnen kweken. Deze tropi sche plant is op zichzelf in onze huiskamers al geen alledaagse verschijning. Mevrouw Huibreg- ste heeft ze echter met veel zorg van een nietig zaadje kunnen laten opgroeien tot een kleurige ver schijning. De paradijsvogelbloem doet haar naam alle eer aan, want de bloem met haar blauwe en gele bladeren heeft erg veel van een vogelsnavel. De plant lijkt enigszins op een cli via. „Dit is het eerste jaar. dat de plant in bloei staat", vertelt een opgeto gen mevrouw Huibregtse. Zij heeft ongeveer vier jaar geleden drie zaadjes geplant, waarvan er nu waarschijnlijk twee zijn uitgeko men, „Dat vermoed ik tenminste, maar het kan ook dat al die blade ren samen slechts een plant vor men", verklaart ze. De paradijsvo gelbloem wordt overigens ook ver kocht in kwekerijen. „Jaarlijks ver kopen wij ongeveer tien bloeiende planten", vertelt een Zeeuwse kwe ker. Hij zegt overigens zelden ge hoord te hebben van bloeiende ex emplaren, gekweekt uit zaadjes, bij mensen thuis. „Ik ben er wel veel mee bezig", gaf me vrouw Huibregt se als mogelijk verklaring. maar het hof hield zich aan het vonnis van de politierechter. Toen verdachte in financiële proble men zat, ondertekende hij twee krediet overeenkomsten tot een bedrag van 4000 gulden en een van 20.000 gulden met de naam van zijn toenmalige echt genote, van wie hij later zou scheiden. Zijn verdediger stelde, dat hij oor de belasting was aangeslagen wegens in komsten van zijn vrouw en daarom had betaald met geld. waarvoor hij leningen had afgesloten die hij met haar naam had ondertekend. De veroordeelde is naar aanleiding van deze gerechtelijke problemen en de wij ze waarop hij daarover informatie heeft gegeven, in september 1980 in conflict gekomen met D'66, voor welke partij hij deel uitmaakte van de Vlissingse ge meenteraad. Van den E. besloot toen op persoonlijke titel lid te blijven van de gemeenteraad. De afdelingsvergade ring van D'66 concludeerde overigens in dezelfde periode/dat hij niet meer te handhaven was als vertegenwoordiger van D'66. Sinds die tijd is Van den E. nooit meer verschenen tijdens raads- vergaderinge. Bij de laatste verkiezin gen voor de gemeenteraad, dit jaar, heeft hij zich niet meer herkiesbaar ge steld. D'66. die al die tijd zonder verte genwoordiging in de gemeenteraad zat. kwam m september van dit jaar weer terug met een raadsüd, de heer J. Schaap. 'Veerse Meer' heeft een nieuw dagelijks bestuur MIDDELBURG - Het recreatieschap Het Veerse Meer heeft een nieuw dage lijks bestuur. In de maandagmiddag in het Provinciehuis in Middelburg ge houden vergadering werden de Goese wethouder G. J. Eshuis en Veeres bur gemeester mevrouw G. W. van Mont- frans-Hartman gekozen als leden van het dagelijks bestuur. Zij volgens de heer A. Hack en J. H. Roose op. De eer ste was burgemeester van Arnemui- den en bekleedt nu dezelfde post in Axel; de tweede heeft zijn lidmaat schap van de gemeenteraad van Goes beëindigd. Het recreatieschap Het Veerse Meer wordt bestuurd door vertegenwoordi gers van alle aan dit water grenzende gemeenten. De overige drie leden van het dagelijks bestuur zijn de heer P. Wisse (burgemeester van Wissenkerke), en de gedeputeerden mr J. P. Boersma (voorzitter) en J. B. Ventevogel (onder voorzitter). De leden van het algemeen bestuur zijn: H. J. Balk en Jac van Bel- zen (Amemuiden). J. G. Welleman (Goes), C. J. van Damme (Kortgene), C. Joziasse (Veere) en C, J. Dieleman (Wis senkerke). Ook de vijf genoemde leden van het dagelijks bestuur maken deel uit van het algemeen bestuur en door de aan Het Veerse Meer grenzende pol ders en waterschappen is mr J. A. Lantsheer aangewezen als adviserend lid. •DELBURG - De aankleding van de T*e wachtruimte van het gebouw !^e gemeentelijke sociale dienst "laan dc Simpelhuisstraat in Mid- rg is de oorzaak geworden van diepgaand conflict. Inzet is een ste» van de Middelburgse kunstenaar e« 'anTil, Hij en deskundigen zijn van uiï da dit kunstwerk geschikt is eW fde wachtruimte van de dienst ter- id: de medezeggenschapscommissie Hoi de GSD heeft laten weten niets ld "Plaatsing te voelen. pmstwerk bestaat uit twaalf pane- De linkse drie zijn licht van kleur, Rhge negen vrij donker. In zwarte azweven gekleurde kikkervisach- r.' J'wtwerpen. Volgens directeur L. na orthoren van de GSD zijn dit sper- De kunstenaar laat deze auctie voor wat ze is en zegt dat "poly-interpretabel' is. voor *a«e uitleg vatbaar dus. Om eijn DF*er te laten komen wens te !tj|«t het plafond van de wachtruimte igeel geschilderd zou worden, de muren een grijze laag zouden nkrijgen. Dit dan gecombineerd 'zwart meubilair. f^eggenschapscommissie van 'j( heeft er nee tegen gezegd. Zij cfl ~d2t met de argumentatie dat het *erP een sterk deprimerende in- f, *d zou hebben op de klantenkring. Mnmissies voor de Beeldende Kun stenaars Regeling (BKR) en van Cultu rele Zaken denkt er heel anders over en vindt dat het kunstwerk van grote ar tistieke waarde is. De zaak begon toen bij de sociale dienst het plan opkwam om de wachtruimte te laten verfraaien, Er waren twee moge lijkheden. Er hadden kunstwerken ge haald kunnen worden uit het BKR-de- pot in het Waaggebouw aan de Balans of men kon kiezen voor verfraaiing op grond van de BKR-regeling. Voor het laatste werd gekozen. De BKR-com- mïssie stuurde een verzoek aan alle 35 kunstenaars in het werkgebied met het verzoek om ontwerpen te leveren. Hier op werd slechts één serieuze reactie ontvangen, namelijk van de heer Van Til met zijn eerder omschreven werk Buiten boekje De BKR-commissie vindt, bij monde van secretaris C. E, van Reijmersdal, dat de medezeggenschapscommissie van de sociale dienst buiten haai- boek je is gegaan. „Men zegt dat er geen waarde-oordeel is uitgesproken, alleen smaken zouden verschillen. In feite wordt er gecamoufleerd wel een waar de-oordeel uitgesproken. De medezeg genschapscommissie wijst het stuk im mers af met de opmerking te vrezen dat het een deprimerende werking zal heb ben ten opzichte van de clientèle. Wij vinden het vooral ook afkeurenswaar dig dat ze dat doet over een publieke ruimte, terwijl er geen enkel onderzoek gepleegd is naar de mening van het pu bliek". Directeur Vorthoren is een andere me ning toegedaan: „Het ga at toch om een gebouw van de dienst? Wij bepalen in onze adviezen toch ook hoe groot de ruimten moeten zijn en mogen we dan niets zeggen over de aankleding? Daar komt nog bij dat het college van b en w of zo geen opdracht heeft verstrekt maar dat het initiatief voor de zaak ge heel en al van ons is uitgegaan". Geen concessies De heer Van Til zelf ziet weinig heil in een gesprek met de medezeggen schapscommissie en zijn persoon zoals voorgesteld wordt in een stuk dat de bestuurscommissie voor Culturele Za ken donderdag 14 oktober om 15.30 uur behandelt in het pand Stadhuisstraat 2. Hij benadrukte maandagmiddag dat de opdracht van de commissie van de sociale dienst nogal aan de ruime kant was. „Ik ga echt geen concessies doen aan mijn censors. Het blijkt hier weer eens dat de angel uit de kunst wordt gehaald wanneer er veelvuldige be slissingen over worden genomen. Ik respecteer de smaakopvatting van de betreffende ambtenaren maar vindt dat zij niet het recht hebben om deze kunstuitingen van het publiek af te schermen en daardoor bevoogdend op treden. Inderdaad gaat het om een ini tiatief van de medezeggenschapscom missie. Maar zij had moeten beseffen dat ze de autonomie van de kunst niet aan kan tasten, zeker niet nu de zaak ook grotendeels in handen gelegd was van de deskundige BKR-commissie" aldus de kunstenaar. De directeur van de sociale dienst blijft op het standpunt staan dat de mede zeggenschapscommissie wel kan be slissen. Over het voorstel om met de heer Van Til eventueel nog te gaan pra ten over aanpassing denkt hij evenzo negatief. ..Lariekoek. Wanneer je in een kunstwinkel een werk ziet dat je niet mooi vindt dan ga je met de maker toch ook niet onderhandelen over de vraag of het misschien nog veranderd kan worden?" Het gewraakte kunstwerk is overigens al gereed en bevindt zich in het atelier van de heer Van Til. Het wachten is nu op de uiteindelijke beslissing van b en w Het college kan het advies van cultu rele zaken en BKR (de commissies' vol gen en besluiten dat het kunstwerk er opgesteld moet wordenDe andere mo gelijkheid is dat het college een geheel andere aankleding zoekt (meubels) waarna de mensen van de GSD dan bij passende kunstwerken in het BKR-de- pot bij elkaar kunnen zoeken. Wantoestanden aan boord. De Kantara K. Het schip (Cy priotische vlag, Nederlandse eigenaar) ligt sinds begin september in Vlissingen aan de ketting. De bemanningsle den hadden al enkele maan den geen cent gezien. Ze heb ben in totaal nog zo'n 120.000 tot 130.000 gulden aan ach terstallige gages tegoed. Nog een voorbeeld: de affaire met de Nudrat. Vier schuld eisers lieten beslag leggen op de roestige Hondurese schuit. De omstandigheden aan boord waren ronduit abominabel. Een lege scheepskas, geen brandstof, het drinkwater was op, eiec- triciteit was er niet meer, de laatste schamele resten pro viand lagen in de kast te rot ten. Onvoorstelbaar. Maar uitzonderin gen? Nee, integendeel zelfs. Voor de International Transport Workers Fe derations (ITF) is het vrijwel dage lijkse kost. Er gaat geen dag voorbij of de ITF (de internationale vakbond van schepelingen) wordt in één van de Nederlandse havens geconfron teerd met dergelijke misstanden. Vooral op schepen die onder goedko pe vlag varen, zijn de werkomstan digheden dikwijls allerbedroe vendst: veel te lage lonen, slechte ac commodaties, veiligheidsvoorschrif ten die niet nageleefd worden, cor ruptie, slechte voeding, onterechte ontslagen, officieren met vervalste of gekochte diploma's; het kan alle maal. En de bemanningsleden - zij durven veelal niet te klagen uit angst hun werk te verliezen. „Het is aan boord van die schepen een ware jungle", zegt de Rotterdamse ITF-in- specteur John Putter. Goedkope vlag-schepen: het zijn koopvaardijschepen die door reders of eigenaars worden geregistreerd in landen als Panama. Cyprus. Hondu ras. Singapore, de Filippijnen. Libe ria. Want daar nemen de autoriteiten het niet zo nauw met de scheepvaart voorschriften. Voorde reders Bos (uit Herman Heijermans 'Op Hoop van Zegen') anno nu een lucratieve zaak. Immers, hoe minder regeltjes des te minder verplichtingen En dat bete kent lage exploitatiekosten en dus gunstige concurrentievoorwaarden. Ongeveer vijftig procent - schat ITF- inspecteur Putter - van alle reders en eigenaren die op hun schip een goed kope vlag laten waaien, is malafide. Ze buiten hun bemanning uit. Ze be denken de meest ingewikkelde con structies om zich aan hun juridische verantwoordelijkheden te onttrek ken. Ze verbergen zich achter vage postbusnummers, verschuilen zich achter torenhoge stapels papieren bv'tjes. Nog even terug naar de Nudrat. Geen eten aan boord, geen drinken. De re derij. de scheepsagent, de consula ten; alle betrokken instanties lieten de bemanningsleden aan hun lot over. Niemand wilde ook maar enige verantwoording op zich nemen voor de gang van zaken aan boord van het schip. Het eind van het liedje: de ge meentelijke sociale dienst van Vlis singen moest komen opdraven om de opvarenden van proviand te voor zien. Want om hen om te laten komen van honger en dorst, dat zou toch al te gek zijn. Vraag aan Putter: als je dat allemaal hoort, hoe zit het met de rechtspositie van de bemanning van dit soort schepen? „Daar is het erg droevig mee gesteld. Als je de contracten bekijkt die ze moeten ondertekenen; daarin wordt alleen gerept over de rechten van de reder en over de plichten van de sche pelingen. Ik noem het altijd Mickey Mouse-contracten. Het is gewoon slavenhandel, misschien een groot woord, maar als je de toestanden op die schepen af en toe ziet: het is nau welijks te beschrijven". De opvarenden zijn doorgaans doodsbenauwd hun beklag te doen. zegt Putter. „Ze staan met hun knieën te rammelen, zo bang zijn ze dat ze hun werk kwijt raken. Want ze weten het: zodra ze naar de ITF toe stappen, lopen ze grote kans van boord te worden geschopt". Die angst is. zegt Putter, alleszins be grijpelijk. „Je moet niet vergeten, de reders bekleden een machtspositie. Zeker in landen als bijvoorbeeld de Filippijnen, Sri Lanka en Korea is het vaak vechten om aan boord te komen. Ze staan in rijen bij de reders op de stoep. Soms moeten ze zelfs hun baantje kopen - staan ze met geld te zwaaien, dat door de hele fa milie bij mekaar is gebracht Het gaat er om: wie het meest biedt, krijgt het baantje. Zb gaat dat. En d'r zyn vaak toffe bedragen mee ge moeid". Over de veiligheid van de goedkope vlag-schepen: „Soms slaat de schrik je om 't hart. We hebben in Rotter dam 's een schip binnengehad, dat was gewoon verschrikkelijk. Hoe dat ding kon büjven drijven is me nog een compleet raadsel. D'r mankeerde van alles aan: de luiken deugden niet. de brandblussers werkten niet. het was een gigantische puinhoop. En dat soort zaken kom je toch vrij regelmatig tegen". Nog zoiets; het is dikwijls erg moeilijk te bewijzen, maar het staat voor Putter vast, dat talloze officieren op goedkope vlag-schepen hun diploma's op een oneigenlijke manier hebben verkregen: gekocht of vervalst. „Zolang er briefjes van honderd gulden vervalst kunnen worden, kuunen er ook diploma's vervalst worden. Je zou de controle daarop wel kunnen verscherpen, maar zolang er nog consuls zijn die diploma's verkopen, sta je nagenoeg machteloos". Een ANP-joumalist leverde nog niet zo heel lang geleden het bewijs, dat het niet zo veel moeite kost om in het bezit te komen van de benodigde pa pieren. Hij stapte naar de Panamese ambassade, telde vijf briefjes van honderd uit en liep even later met een stuurmansdiploma op zak naar buiten. „Je moetje 's voorstellen wat een ravage zo'n man had kunnen aanrichten als 'ie met dat diploma was gaan varen. Je kunt de meest gigantische ongelukken krijgen. En ik ben ervan overtuigd dat er heel wat officieren zijn die op deze manier aan hun diploma zijn gekomen". Poging tot omkoping, ook dat komt voor. Putter: „Een Grieks schip, ik had nog nooit zo'n zooitje gezien. Er klopte werkelijk niets. Er waren klachten over slechte betalingen, over de voeding, de accommodatie - de toiletten, je zou er nog geen var ken insturen. Toen we daar aan boord kwamen, werd ik door de kapi tein even apart genomen. Die bood me z'n Mercedes aan als ik 'm zou laten varen. Willem J. van Dam V /onder redactie ran Jacques Cats y De Nudrat-affaire. Niemand trok zich iets van het lot van de vijftien opvarenden aan. De gemeentelijke sociale dienst zorgde uiteindelijk voor proviand. ITF-inspecteur Putter. „Aan boord van dat soort schepen is het een ware jungle".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 11