Sa PROVINCSALE ZEEUWSE COURANT Solidariteit moet worden opgeheven PZC Amsterdamse politie verijdelde protest tegen bezoek Amerikanen Ministerraad akkoord met korten onderwijssalaris IJ POOLS PARLEMENT KEURT WET GOED vandaag Drie doden bij brand in Rotterdam WINST: 278 MILJOEN GULDEN MINISTER DE BOER IN ZIEKENHUIS 225e jaargang no. 236 Zaterdag 9 oktober 1982 Enkele buien i/eelbeiüolking en enlcele buien, moge- met onweer. Middagtemperatuur omstreeks 14 graden. Matige noord westenwind. windkracht 4. tamse bv sinds 1881 VOOR HET BETERE DAKDEKKERSWERK Postbus 154 - 4460 AD Goes - telefoon 01106-1740 STOCKHOLM (AFP/UPI) - De Zweedse marine heeft vrijdag indirect erkend dat je vreemde onderzeeboot die zich ruim een week bij de Zweedse basis van Musko bevindt, donderdag heeft geprobeerd te ontsnappen. De woordvoerder van (Ie marine zei op een persconferentie dat alles erop wijst dat een ontsnap pingspoging is ondernomen. Meegedeeld werd dat de marine in de nacht van donderdag op vrijdag belangwek kende aanwijzingen heeft gekregen over de aanwezigheid van een onderzeeboot in de onder controle staande zone. Na die constateringen zijn weer verscheidene dieptebommen tegen de indringer gebruikt om het schip te dwingen naar boven te iomen. De woordvoerder. Sven Carlsson, zei dat het schip door de noordelijke uitgang van de Horsfjardenbaai wilde ontsnappen die afgesloten is met een netwerk van meta len draden. De versperring was geraakt, waarna het schip met dieptebommen werd teruggejaagd. Gevraagd naar de mogelijkheid of er nog een onderzeeboot in het betrokken gebied is. zei hij: „Er is niets dat deze theorie steunt, niets". Een andere officier zei: „De dieptebommen zijn niet langer waarschuwingen, wij naderen de onderzeeboot nu dichter". De uitgang van de fjord is ondermijnd, zo werd voorts medegedeeld. Men wilde niet zeggen of de mijnen geactiveerd wa- FARSCHAU (DPA/UPI/AFP)-Het Poolse parlement heeft vrijdagavond de nieuwe vakbondswet oedgekeurd. Tegen stemden tien afgevaardigden. Negen onthielden zich van stemming. Het arlement telt 460 afgevaardigden. Bij het van kracht worden van de nieuwe wet worden de geschorste vrije vakcentrale Solidariteit en de andere bestaande vakbonden in Polen opgeheven. Iet Amerikaanse ministerie van bui- inlandse zaken had vrijdag eerder la- en weten dat men er zeker van kan zijn at de Verenigde Staten zullen reage- m als het militair gezag in Polen de rije vakcentrale Solidariteit verbiedt. Woordvoerder Alan Romberg zei: „Wij naken ons erg bezorgd over de ontrech- ng van de solidariteitsbeweging. Wij n onze bondgenoten hebben onze ge- oelens laten blijken. De nieuwe wet werd door leden van het parlement opgehemeld als het begin van een nieuw hoofdstuk in de arbeids betrekkingen. Critici van de wet zeiden dat ondanks (Slot zie pag. 8 kol. 7) Terwijl het Poolse parlement in alle ge moedsrust delibereerde woonde een 500-tal aanhangers van Solidariteit een mis bij in de St.-Andreaskerk van War schau voor de vakcentrale en voor de vrijlating van haar gedetineerde lei ders, zoals Lech Walesa. Onder de tien tegenstemmers waren in sultatieve sociale raad, Jan Szczepans- ki. De nieuwe wet richt 'nieuwe vakbon den' per bedrijf op. Zij zullen het recht van staking hebben, maar onder om standigheden die de praktische uitvoe ring vrijwel uitsluiten. De afgevaardig den hechtten ook hun goedkeuring aan een wet inzake de organisaties van Voor de Normandische kust, nabij Port-en-Bessin hebben leden van de Franse mijnenopruimingsdienst een nog in goede staat verkerende Sher- man-tank uit de zeebodem opgegraven. Het gepantserde voertuig van Ame rikaanse makelij bleek nog zijn volledige voorraad granaten te bevatten. De tank die bij-na veertig jaar geleden tijdens de geallieerde landing in de golven verdween zal aan musea en privé-verzamelaars te koop worden aangeboden. hft parlement de vierJeden van het ka- agrariërs, waarvan de bedoeling is de J wedergeboorte van boerensolidariteit te voorkomen. Hier waren geen tegen stemmers. Negen parlementariërs ont hielden zich. kerncentrale Het incident dat zich eind 1979 voor deed in de Borsselse kerncentrale en waarbij de hoofdvoedingspompen van de energiefabriek uitvielen heeft direct noch Indirect gevaar voor de omge ving opgeleverd. Dit meldt de Kernfy sische Dienst in reactie op een publica tie in het weekblad Vrij Nederland. inflatie De inflatie in Nederland neemt lang zaam af. Vorige maand kwam een ge middelde van 6,6 procent uit de bus. De kosten van levensonderhoud ste gen in de eerste negen maanden van -ai dn.jaar met 4,3 procent. De consumen- tenbond noemt de lagere overheid de grootste prijsopdrijver. PAGINA 7 basisschool De wet op het basisonderwijs zal geen directe negatieve gevolgen voor de werkgelegenheid hebben. Mochten er teveel leraren zijn in verhouding tot het aantal leerlingen, dan kan een driejarige overgangsregeling soelaas bieden. Staatssecretaris Hermes dien de vrijdag de Ontwerp-overgangswet Basisonderwijs in. markerwaard De Markerwaard kan plaats bieden aan 80.000 mensen en zouden bijna 50.000 arbeidsplaatsen kunnen ont staan. De Rijksdienst voor de IJssel- meerpolders komt tot deze raming in «n rapport, dat aanzienlijk afwijkt van eerdere veronderstellingen. reorganisatie Be centrale ondernemingsraad van Bijenkorf Beheer spant een kort ge ding tegen de raad van bestuur van het pootwinkelbedrijfom gegevens op ta- 'el te krijgen over een op handen zijnde reorganisatie. De ondernemingsraad regt recht te hebben op informatie en wil Invloed uitoefenen op de herstruc- tuering. Nieuws uit Zeeland: 2, 4, 5, 'en 9, Binnen- en buitenland: 3 en li. financiën, economie: 12 Sport: 13. Zaterdagkrant: 15, 16. 17. 19,21 en 23. Radio en telvisie: 24 en 25. tholieke blok Znak, de oud-voorzitter van de katholieke beweging Pax, Rys- zard Reiff, de schrijver Edmund Os- manezyk en de voorzitter van de con- ROTTERDAM (ANP) - Een brand in een bovenhuis aan de Van der Hilst- straat in Rotterdam heeft vrijdag avond het leven gekost aan een vrouw en haar twee kinderen. Brandweerlieden troffen op de tweede etage de stoffelijke resten aan van de bewoonster van het huis en haar twee jarig dochtertje. Het vijfjaar oude zoon tje van de vrouw werd zwaar gewond overgebracht naar het Dijkzigtzieken- huis, waar hij is overleden. Het vuur ontstond op de eerste verdieping van de woning. Brandweer en politie stellen een onderzoek in naar de oorzaak van de brand. De opheffing van Solidariteit kan niet anders dan grote ontstemming teweeg brengen bij haar leden, die vóór de af kondiging van de staat van beleg met een kleine 10 miljoen waren. Blij daarentegen zullen naar verwach ting Polens communistische bondge noten zijn, die bij voortduring hebben gewaarschuwd voor het poütieke risico dat Solidariteit betekende en die aan drongen op terugkeer naar de orthodo xe bonden onder communistisch toe zicht. In Warschau was extra politie samen getrokken om voorbereid te zijn op on middellijk protest. Het is niet bekend of ondergrondse Solidariteitsleiders, ont moedigd door de aanhouding van een hunner leiders op dinsdag, zouden op roepen tot betogingen tegen de ontbin ding. DEN HAAG (ANP) - De ministerraad is vrijdag akkoord gegaan met een tijdelijke inhouding op het inkomen van onderwijsper soneel van 1,65 procent in 1983, De maatregel brengt 278 miljoen gulden in het laatje. Het percentage wordt berekend over het salaris voor heffing van de loon- en inkomstenbelasting. Het inhoudings- percentage kan worden verminderd als in het overleg van de regering met de personeelsorganisaties in het onderwijs besparingen op de begroting worden overeengekomen. Wanneer die bespa ringen bijvoorbeeld in 1984 twintig pro cent van 278 miljoen opleveren, zal in dat jaar ook het inhoudingspercentage met twintig procent worden vermin derd en op 1.32 worden gebracht. Vice-premier Terlouw zei in een toelich ting op het wetsontwerp dat dit het nieuwe kabinet in de gelegenheid stelt zonder tijdverlies de nodige maatrege len te nemen. De PvdA-fractie in de tweede kamer vindt het onjuist dat het onderwijsper soneel volgend jaar 1,65 procent van het salaris moet inleveren. Op deze wijze wordt de parallelle inkomens matiging voor het overheidspersoneel doorbroken, zo schrijven de kamerle den Van den Anker en Konings in schriftelijke vragen aan minister Rood van binnenlandse zaken. DEN HAAG - CDA-minister Hans de Boer van CRM is in de nacht van don derdag op vrijdag wegens te hoge bloeddruk in een ziekenhuis in Haar lem opgenomen. Dat heeft een woord voerder vrijdae bekendgemaakt. Aanvankelijk werd aangenomen, dat de bewindsman hartklachten had. Na een onderzoek in het ziekenhuis bleek dat niet het geval te zijn. De verwach ting is, dat De Boer na een week van rust weer aan het werk kan. Op de kruising Hobbemastraat/PC Hooftstraat, staan de 'potentiéle ordeverstoorders' ingesloten door Koningin Beatrix bij haar toespraak in het Amsterdamse Rijksmuseum Mobiele Eenheden. (Van onze Amsterdamse redactie) AMSTERDAM - De Amsterdamse po litie heeft vrijdagmiddag in de buurt van het Rijksmuseum 44 jongeren gearresteerd omdat zij hun betoging niet 24 uur van tevoren aangemeld hadden. Zonder een dergelijke aan melding kan een betoging op grond van dc Amsterdamse politieverorde ning als verboden worden beschouwd. In het blad Bluf was deze weck opge roepen om te protesteren tegen de ont vangst van duizend Amerikanen in het kader van twee eeuwen vriendschap pelijke betrekkingen tussen Neder land en de Verenigde Staten. De kri tiek uitte zich met name tegen het 'Amerikaanse kapitaal' en het feit dat de feestelijkheden acht miljoen gulden opslokken. De oproep was ondertekend door de au tonomen. de chaoten, de punks, het Amsterdamse autonomenfront, het co mité voor het aftreden van burgemees ter Polak, het militant autonomen- front. het comité 'Nederland afbreken maar' en twee niet nader verklaarde groeperingen: Ram en NBTA. Volgens de politie zou zijn opgeroepen om de koningin op te sluiten op het terrein van het Amerikaanse consulaat dat al maandenlang door politiehekken wordt afgeschermd. De koningen heelt bij haar aankomst bij het Rijksmuseum niets van het incident gemerkt. De koningin richtte in haar toespraak tot de Amerikaanse bezoekers de aan dacht op wat zij noemde „de hechte banden van vriendschap tussen het Ne derlandse en het Amerikaanse volk". Na de toespraak volgde een rondleiding door het Rijksmuseum. Ruim voordat zij het Rijksmueum be reikten werden de betogers, die in leef tijd variëren van 17 tot 25 jaar. gearres teerd. Zij waren in het bezit van twee katapulten, houten stokken, vuurpij len, verfhallen en een bandenprikker. De arrestanten zijn voor verhoor naar het hoofdbureau van politie overge bracht waar rechercheurs voor het eerst deze week opnieuw overuren maakten. In de loop van de avond zijn de arres tanten vrijgelaten, nadat proces-ver baal tegen hen was opgemaakt. De officiële ontvangst van de Amerika nen in Amsterdam heeft 500 politie mensen. onder wie 50 man verkeerspoli tie, op de been gebracht. Er waren 300 man ME in de stad aanwezig. De Amsterdamse politie is vanaf vrij dagmiddag 12.00 uur weer overgegaan tot de orde van de dag. Vanaf dat mo ment is de actie 'Signaal', die maandag is begonnen, afgelopen. De Amsterdamse politiebonden zijn teleurgesteld over het standpunt van de ministers van justitie en binnen landse zaken, dat er geen afzonderlijke financiële voorzieningen zullen wor den getroffen voor de hoofdstedelijke politieambtenaren. Minister De Ruiter en zijn ambtgenoot Rood hadden dit de bonden laten weten in een reactie op de stiptheidsactie van de Amsterdam se politie. Redding voor de dorpsschool Dd, >e kleine en kleiner wor dende school heeft jaren- Kst5¥£| lang als een sociaal-maat- schappelijk-cultureel pro- bleem brede discussies over het onderwijs beheerst. Het teruglopend aantal leerlingen bij kleu ter en lager onderwijs, dat voelbaar werd aan het begin van de jaren zeven tig, bepaalde met name plattelandsge meenten bij het bestaansrecht en de be staansmogelijkheden van de kleine school. Een woonkern of dorp zonder enige onderwijsvoorziening is ten dode opgeschreven, was een in die jaren veel gebruikte slogan. Het is dan ook niet verwonderlijk dat het juist de provin cies met relatief gezien veel kleine scho len zijn geweest die zich de afgelopen jaren het strijdbaarst hebben betoond. Zeeland, Groningen, Friesland en Drenthe hebben door een gezamenlijk optreden een barrière opgeworpen te gen de Haagse overvalplannen om de normen voor instandhouding van ba sisscholen zo hoog op te schroeven, dat honderden plattelandsdorpen hun on derwijsvoorzieningen dreigden te ver hezen. De voorgenomen integratie van kleuter en lager onderwijs - het basis onderwijs, aanvankelijk te starten in 1983, maar inmiddels naar 1985 doorge schoven - bracht de problematiek in een stroomversnelling. Bij de indiening van het ontwerp van wet op het basis onderwijs in maart 1977 werd als ophef fingsnorm voor de basisschool een leer lingenbestand van 75 genoemd, in uit zonderingsgevallen vijftig. Voor Zee land zou dit betekenen, dat uit liefst 32 dorpen de zelfstandige basisschool zou verdwijnen. Het 'gevecht', dat daarna tussen Den Haag en met name de vier eerder genoemde provincies uitbrak, heeft te langen leste tot een minimale norm van 23 leerlingen geleid. In het gisteren ingediende ontwerp voor de overgangswet op het basisonderwijs staat dit cijfer zwart op wit. Weliswaar moet aan een aantal voorwaarden wor den voldaan, maar het staat wel vast dat het overgrote deel van de kleine plattelandsscholen in Zeeland aan die voorwaarden kan voldoen. Concreet betekent het, dat de dreigende onder gang van een groot aantal kleine scho len is afgewend. De kleine school is - in Zeeland op een enkele uitzondering na - gered. Dat is van niet te onderschat ten betekenis voor de leefbaarheid op het nlatteland. Dezelfde staatssecretaris van onder wijs Hermes. die bijna zes jaar gele den een opheffingsnorm van 75 leerlin gen voorstond, heeft in de loop der j aren aandachtig geluisterd naar de argu menten van diegenen die in dit opzicht zijn voor het platteland fatale politiek bestreden. Het minimale getal van 23, dat hij nu als een soort tovenaarsleer ling uit de hoge hoed te voorschijn haalt, staat heel dicht bij het getal van 24. waarmee de gezaghebbende innova tiecommissie basisonderwijs (ICB) in zijn achtste advies van april 1978 de be windsman al de richting aangaf. De ICB op haar beurt had de belangrijkste in formatie opgedaan bij de provincies Zeeland, Groningen, Friesland en Drenthe, die in de loop der jaren ver schillende belangwekkende rapporten samenstelden over de problematiek van de kleine scholen, zoals de uit 1977 daterende nota 'De kleine kleuter en la gere scholen - positiebepaling en per spectief. Dat de Haagse onderwijs- smaakmakers gevoelig waren voor de Zeeuws-Fries-Gronings-Prenthse ar gumentatie valt ook af te leiden uit de soepele opstelling van het ministerie van onderwijs ten opzichte van be staande kleuter en lagere scholen, die als gevolg van een sterk teruglopend leerlingenaantal met opheffing werden bedreigd. Het aantal ontheffingen liep de laatste jaren -in de honderden voor geheel Nederland. Juist met het oog op de komende integratie van kleuter- en lager onderwijs wilde ook het ministe rie zoveel mogelijk onrust rond schoen sluiting voorkomen. Dat heeft in elk ge val de laatste drie, vier jaar goed ge werkt. Nu het spookbeeld van dreigende op heffing van vele kleine scholen - niet alleen op het platteland, maar ook in bepaalde stadswijken - naar de ach tergrond is verdwenen, kunnen de ge meente- en schoolbesturen met wat meer vertrouwen hun blik op de toe komst richten. De school als cultureel- maatschappelijk verschijnsel in de dorpssamenleving blijft zijn hechte plaats behouden. Wat mogelijk in de naaste toekomst een interne bedrei ging zou kunnen zijn voor een aantal basisscholen is een toenemende strijd tussen de verschillende onderwijszui len. In dorpen waar naast elkaar twee scholen van verschillende signatuur in stand worden gehouden, kan bij het na deren van de opheffingsnorm bij een van de scholen al snel de schoolstrijd ontbranden. Gemeente- en schoolbe sturen doen er goed aan reeds nu de lijnen voorde toekomst uitte zetten. Zij zullen moeten nagaan of op basis van vrijwilligheid samenwerkingsvormen kunnen worden aangegaan, die over en kele jaren niet alleen een levenskrachti ge (dorps)basisschool opleveren, maar die tevens voorkomen dat ordinaire schoolruzies nieuwe problemen op het toch kwetsbare platteland loslaten. Een goede relatie school-samenleving vormt de kem van een leefbaar platte- 'an"Dim B. en w. van Enschede hebben de ge meenteraad voorgesteld akkoord te gaan met de gecontroleerde verkoop van softdrugs in het jeugdcentrum De Kokerjuffer. Met het legaliseren van de ze verkoop hoopt de gemeente te berei ken dat jongeren niet aanraking ko men met harddrugs.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1