PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Uitbraakpoging onderzeeboot PZC Redders wachtten op redding KOK WAARSCHUWT CDA EN VVD VOOR SOCIALE ONRUST er DE JAGER-TOLHOEK 1 Palme premier DIEPTEBOMMEN NA CONTACT Gemeenten en provincie krijgen meer rijkstaken ONDERZEEBOOTJA GERS Vakcentrales willen rol spelen U Bewolkt Veel bewolking en af en toe regen. Mid- dagtemperatuur ongeveer 14 graden Vrij krachtige noordwestenwind. 225e jaargang no. 235 Vrijdag 8 oktober 1982 monxe GOES: Houtkade 7, tel 01100-21250' zaterdag van 10.00-12 00 mffindtï' keukens MIDDELBURG Korie Noordstraat 1, tel. 01180-33050 Geopend ma -vr van 8.00-17 00 uur 1001 bouwmaterialen onder één dak! STOCKHOLM AFP) - Het Zweedse parlement heeft donderdag de sociaaldemo craat Olof Palme officieel tot premier benoemd. Een meerderheid bestaande uit 179 sociaaldemocratische en communistische afgevaardigden stemde voor de benoeming van Palme. Onmiddellijk na zijn benoeming overlegde Palme een lijst met de ministers en staatssecretarissen van zijn nieuwe regering. Dit zijn allen sociaaldemocraten. De voormalige vakbondsleider Lennart Bodstrom (54) wordt minister van buiten landse zaken. Zijn benoeming is als een verrassing ontvangen in Stockholm, aangezien Bodstreom geen ervaring heeft op het gebied van de buitenlandse politiek. Er wordt verondersteld dat Palme zelf een actieve rol wil blijven spelen in de internationale politiek. STOCKHOLM (DPA/UPI)- Donderdagavond is mogelijkerwijze een uitbraakpoging van de ingesloten onderzeeër voor de Zweedse kust via de noordelijke uitgang uit het scherengebied bij Stockholm mislukt. Dit bericht werd echter niet bevestigd door de Zweedse autoriteiten. Direct na nieuw contact met de boot werden vier dieptebommen geworpen. Een Zweeds bergingsschip voor onder zeeboten koos positie buiten het afge sloten gebied, waarin werd gezocht. Ook twee zwaarbewapende onderzee bootjagers en een onderzeeboot werden buiten het gebied gestationeerd. De Zweedse radio meldde, dat tot 's avonds acht dieptebommen explodeer den. Het onder water gespannen stalen net marifoonverkeer De eis van een aantal loodsen die op de Westerschelde werken tot opschorting van de blokindeling voor marifoonver keer stuit op fel verzet van de overheid. Dit bleek gisteren in een kort geding dat de loodsen aanspanden informatie De WD houdt vast aan een andere in deling van de departementen. Van daag praat informateur Scholten met de belde fractieleiders van CDA en WD over de door de liberalen verlang de herindeling en de daarbij behoren de zetelverdeling. De kernwapenkwes tie lijkt nog nauwelfjks een struikel blok te zijn. dorpskernen Twee gemeenten op Schouwen-Duive- land haken af bij het project 'integrale dorpskernen'. Ellemeet en Midden- schouwen geloven niet in de haalbaar heid van het plan Onzekerheid over rijkssubsidies speelt een belangrijke onderwijsacties In de rij onderwijsorganisaties die sta kingen zullen uitroepen tegen de be zuinigingsvoorstellen van minister Deelman heeft zich ook de grootste onderwijsvakbond. de Katholieke On derwijs Vakorganisatie, geschaard. In zet van de actie is een salariskorting van 1,65 procent en de werkgelegen- PAGINA 23 midden- en klein Het beschikbaar inkomen van zelf standigen in het midden- en kleinbe drijf zal dit jaar met vier procent dalen. Het aantal arbeidsplaatsen m deze sector zal verder verminderen. Deze conclusies staan in een onderzoek van de Rabobank. Nieuws uit Zeeland: 2. 5. 7 en 9. I Binnen- en buitenland: 3 en 13. Opinie en achtergrond: 4. Sport: 15. Varia: 17. Kunst en cultuur: 19. Radio en televisie: 21. Financiën, economie: 23. ter afsluiting van de uitgang zou zijn doorbroken. Twee markeringsboeien zouden de diepte zijn ingetrokken. Op een persconferentie wilde de chef van de Zweedse defensiestaf, admiraal Bror Stefenson, niet ingaan op deze berich ten. Hij waarschuwde er voor niet op een snel resultaat te hopen. „Er ligt nog een moeilijke tijd voor ons", zo zei hij. In marinekringen verluidde, dat don derdag nog een andere of zelfs meerdere onderzeeërs buiten de zee-engte voor de geheime marinebasis Muskoe werden vermoed. Er zouden signalen zijn opge vangen. Ook werd aan de woensdag door des kundigen van het Zweedse instituut voor militaire onderzoek verbrede veronderstelling dat het om een onbe mand vaartuig zou kunnen gaan geen geloof meer gehecht. De Zweedse de fensieleiding schijnt er thans zeker van te zijn, dat zij w.erkelijk te maken tVan onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Een groot aantal rijksta ken zal in de komende jaren moeten worden overgedragen aan gemeenten en provincies. Op die manier kan vol gens hel kabinet het tanende vertrou wen in de lokale en provinciale demo cratie worden hersteld. Minister Rood (binnenlandse zaken) heeft donderdag het Decentralisatie plan gepresenteerd, waarin een groot aantal decentralisatievoorstellen wordt gedaan. Zo zullen zaken als openbaar vervoer, woningbouwplan- ning en stadsvernieuwing naar de ge meenten en provincies worden overge heveld. De rijksoverheid zal volgens de voor stellen niet alleen taken naar gemeen ten en provincies overhevelen, maar (Slot zie pag. 8 kol. 2) heeft met een gewone, bemande onder zeeboot. De marine bleek donderdag haar tac tiek bij het zoeken te hebben gewijzigd. Er hingen geen helikopters met sonar- kabels meer boven de baai. maar slechts af en toe vloog er een helikopter hoog over het gebied. Berichten dat duikers, die woensdag waren ingezet, apparatuur aan het vaartuig hadden bevestigd om dit te kunnen blijven vol- (Slot zie pag. 8 kol. 4) Om op alle eventualiteiten zo goed mogelijk voorbereid te zijn, worden rond de baai waarin zich een onderzeeboot zou bevinden, Zweedse troepen verzameld. UTRECHT (ANP) - FNV-voorzitter Wim Kok heeft het in 'aanbouw' zijnde CDA/VVD-kabinet gewaarschuwd voor grote sociale onrust als het de al ternatieven van FNV en CNV voor het aanpakken van de crisis zou negeren. Er dreigen grote problemen met de vakbeweging als er een anti-crisisbe- leid wordt gevoerd 'over de ruggen van de zwakken, als de koppeling wordt losgelaten en ais er wiggen worden ge dreven tussen categorieën burgers", aldus Kok donderdag op een FNV-con- gres in Utrecht over herverdeling van arbeid en de jeugdwerkloosheid. Kok's betoog kwam er op neer dat het nieuwe kabinet een heel ander beleid zal moeten voeren dan het zittende de missionaire kabinet dat volgens hem een heilloze koers volgt onder het mot to 'de crisis niet aanpakken maar uit zieken'. De miljoenennota van het hui dige kabinet helpt ons er volgens Kok niet bovenop, maar dreigt onze econo mie kapot te maken door een steeds verdergaande uitholling van de koop kracht die een drastisch inzakken van de bestedingen tot gevolg heeft. Boven- De actie van binnenschippers voor de instelling van een toerbeurtsysteem, met bodemtarieven voor het vervoer van lading naar de Noordduitse kana len, is beëindigd. Op een schippersver- gadering in Rotterdam is besloten het voor bevrachters en verladers aan stootgevende publikatiebord, waarop de vrachten gemeld zouden moeten worden, te verwijderen. Dat is nu ge beurd. zo heeft een woordvoerder van het inmiddels opgeheven actiecomité donderdagmorgen meegedeeld. dien wordt via de bevriezingsplannen voor ambtenarensalarissen en uitkerin gen gebroken met het solidariteitsprin cipe. Ontkoppeling en een breuk met het trendbeleid staan voor de deur, van een eerlijker lastenverdeling en herver deling van arbeid is geen sprake aldus Kok. Deze regeringsplannen moeten dan ook wel van tafel en het veld rui men voor de aanpak die de vakbewe ging voor ogen staat, anders dreigt er grote sociale onrust, waarschuwde de FNV-voorzitter. Afspraken Kok wil met overheid en werkgevers zo snel mogelijk raamafspraken ma ken op hoofdlijnen over een aanpak van de crisis op basis van de alterna- (Slot zie pag. 8 kol. 4) HAMBURG (DPA) - Herfststormen en zware sneeuw- en regenval hebben in ae nacht van woensdag op donderdag voor miljoenen guldens schade aangericht in de Westduitse deelstaat Baden-Württemberg. In Plochingen steeg de waterstand van de Neckar binnen een paar uur met 2.39 meter tot 3.69 meter, zodat de scheepvaart tussen Plochingen en Mannheim stopgezet moest worden. In veel gemeenten van Baden-Württemberg viel af en toe de stroom uit. Alleen al het energiebedrijf in Zwaben liep volgens zijn directie schade van miljoenen aan installaties op. In alle delen van de bondsstaat werden straten door ijs en sneeuw en omgevallen bomen, verkeersborden en lichtmasten en buiten hun oevers getreden stromen en beken onbegaanbaar Op hoogten boven de 600 meter lag binnen een paar uur in het Zwarte Woud en in de Zwabische Alpen op veel plaatsen 25 cm sneeuw BURGHSLUIS - Drie bemanningsle den van de kleine Schouwse reddings boot Dolfijn hebben donderdagmid dag enige uren moeten wachten voor dat ze zelf gered werden. De Dolfijn, van het station Burghsluis van de Ko ninklijke Zuidhollandse Reddings maatschappij (KZHRM) kapseisde door zware golfslag omstreeks 15.30 uur in het Krabbegat. De drie beman ningsleden sloegen overboord. Door dat bij kapseizen de automatische persluchtinstallatie aanslaat, was de boot snel overeind. De bemanning, die met lijnen aan de boot vastzat, kon daardoor ook snel aan boord klimmen. Omdat twee motoren blokkeerden, be sloot schipper-machinist Arie Rhook te ankeren op zo'n achthonderd meter van het Verklikkerstrand. De Dolfijn was op weg naar Burghsluis na een oefentochtje waaraan ook werd deelgenomen door De Griend uit Oud dorp. De Tuimelaar uit Cadzand (die overigens zelf ook nog een man over boord had tijdens de oefening) en de Bruinvis uit Terheijden. Het ongeval werd waargenomen door de bemanning van de 'Tuimelaar', waarna om assis- iciiuc wciu gevraagd van de weer rich ting Ouddorp varende 'Griend' en de op het werkeiland 'Noordland' gestatio neerde 'President Jan Leis'. De mannen op de 'Dolfijn' wachtten echter tever geefs. Zowel de Jan Leis' als de 'Griend' kwamen namelijk niet opdagen m ver band met een radio-bericht waarin werd gezegd dat 'we al op het strand waren aangeland', vertelde schipper Rhoon na afloop van het avontuur in ruwe zee. Het liep al tegen zessen toen geheel on verwacht de eerste hulp kwam opda gen. Daarvoor zorgde Jan Kloet van de Schouwse kustwacht die er een zwem- tochtje voor over had om de mannen op de 'Dolfijn' te vertellen dat de beman ning van de 'Griend' toch nog was ver schenen, zij het dan met een auto en een trailer op het strand „We hebben toen het anker gelicht om met de boot naar het strand te drijven. Met de trailer was het verder een koud kunstje om de 'Dolfijn' over de weg weer in Burghsluis Ie bezorgen", aldus Rhoon. die evenmin als zijn metgezel len nadelige gevolgen van de tuime ling met de reddingboot heeft overge houden. Weer een maand tijdverlies Het re ret is de hoogste tijd dat Lregering, werkgevers en vakbeweging rond de tafel komen om waterdichte af- (*53 spraken te maken over maat- regelen om de economische crisis te bestrijden. Het afgelopen jaar is teveel op zijn beloop gelaten Teveel aan pogingen om doeltreffend beleid van de grond te krijgen is verdronken en gesmoord in politiek geruzie Over de bereidheid van veel mensen om een stuk in te leveren als maar eens zicht baar wordt waarvoor dat nu precies ge beurt wordt te eenvoudig heen ge walst En nu langzamerhand iedereen ervan overtuigd is dat iedere dag uitstel verhes betekent kunnen opnieuw geen echte zaken worden gedaan: er is name lijk nog geen kabinet. Natuurlijk komt politiek Den Haag met het excuus dat het allemaal niet vlugger kan, dat infor mateurs als Van Kemenade en - nu - Scholten bepaald niet hebben getreu zeld bij hun pogingen om een regerings combinatie in het Catshuis te krijgen. Maar intussen is er vandaag weer wel precies een maand verlopen sinds de verkiezingsdag 8 september.En het is maar de vraag wat er overeind blijft van de rijksbegroting-1983. die een 'zomer- kabinet" van CDA en D'66 heeft opge steld. Tijdverlies dus. Tijdverlies, dat Nederland zich in de benarde economi sche omstandigheden van vandaag ei genlijk absoluut niet meer kan permit teren. De crisis is levensgroot aanwezig De kranten staan er iedere dag bol van Het 'antwoord' erop vanuit Den Haag bestaat voorlopig uit gepraat, gepraat, gepraat. Wie het vaktaaltje van politici en economen niet kan volgen voelt zich meer en meer buitengesloten. Hij hoort verwarrend geruis. Maar hij wil duide lijkheid over de vraag hoe de zaken er voor staan. En dat blijft uit. Hoe lang nog? Intussen begint het knap onrustig te worden. De Amsterdamse politie is bezig met een modelactie. Ambtenaren dreigen met acties als hun protestbrie ven onbeantwoord blijven. Het onder wijzend personeel begint zich te roeren. De vakbeweging heeft zich inmiddels 'eensgezind' (zoals FNV-voorzitter Kok en CNV-voorzitter Van der Meulen elk aar hebben toegegeven) verzet tegen de voornemens van CDA en WD om te komen tot een ontkoppeüng van lonen en uitkeringen. Op een congres van de FNV over 'herverdeling van arbeid en jeugdwerkloosheid', gisteren, voegde Kok aan deze stellingname nog toe dat er 'grote sociale onrust zal ontstaan' als een komend kabinet de plannen van de vakbeweging om de crisis te bestrijden negeert. Een dreigement uiteraard dat in zichzelf ook bepaald geen oplossing aandraagt, maar tegelijk wél uiting is van een stuk onvrede over vooral het gebrek aan wezenlijk overleg tussen al le direct betrokken partijen bij de eco nomische moeilijkheden die iedereen in zijn eigen omgeving voelt Juist om iets te doen tegen dat zinloze wachten op beter (politiek) weer wordt dan nu een poging ondernomen tot overleg tussen regering en sociale partners (vakbeweging en werkgevers). De huidige demissionaire minister van sociale zaken en werkgelegenheid. De Graaf, heeft toegezegd dat hij daaraan zijn medewerking wil geven. Maar het is natuurlijk wel een gesprek met de gaan de man uit één van de drie partijen (re gering). Een noodgreep dus Het resu- laat ervan (als dat er al uitkomti kan alleen maar voorlopig zijn. Tot werkelij ke afspraken, waaraan werknemers in het bedrijfsleven, ambtenaren, trend volgers en uitkeringsgerechtigden enig houvast hebben, zal zo'n gesprek zeker niet leiden. Wie een beleid wü dat. op termijn, zichtbaar resultaat oplevert moet geduld hebben. Want in Den Haag is gaande de 'operatie broedende kip', zoals een woordvoerder van informa teur Scholten het deze week uitdrukte. Tijdens dat proces moet steeds op nieuw over van alles en nog wat worden gesproken. Over een eventuele samen voeging van ministeries, over het kem- wapenvraagstuk. over de midden-, school, over ontwikkelingssamenwer king. over Europese politiek, over de ze telverdeling in een nieuw kabinet. Alles bijeen komt het erop neer dat de voor bije anderhalf jaar langer is gepraat de kansen van een kabinet om iets tot stand te brengen dan dat een kabinet de kans heeft gekregen daar wezenlijk mee bezig te zijn Steeds meer mensen bepnt dat uitzichtloze toneel van de Haagse politiek tegen te staan. Zeker nu de crisis met de dag harder om zich heen grijpt. Zijn de spelers op de plan ken dan werkelijk horend doof? vdM Begraven in kist straks niet langer verplicht DEN HAAG (ANP) - Begraven in een kist zal niet langer verplicht zijn wan neer de wet op de lijkbezorging gewij zigd zal zijn. Deze wijziging in de hui dige situatie - waarin begraven zonder kist strafbaar is - komt tegemoet aan de wens van de in Nederland wonende moslims hun doden volgens de voor schriften van de Islam te kunnen be graven. Dit schrijft minister Rood van binnenlandse zaken aan de islamiti sche groeperingen Drenthe in Meppel. In zijn brief zegt minister Rood dat hij verwacht dat de tweede kamer de wij ziging van de wet op de lijkbezorging 'spoedig zal behandelen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1