PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT CDA tegen opheffen ministerie van crm Criminelen op vrije voeten Zweden schakelt duikers bij jacht op onderzeeër in STANDPUNT VVD NIET GEDEELD PATAT... Snuffelt U ook al tussen de Kleintjes? frti Zoekactie naar rovers vandaag NIEUWE START SOW JET-UNIE: VERZINSELS Russisch ruimtestation krijgt in 1985 Nederlandse telescoop GEVOLG STIPTHEIDSACTIE AMSTERDAMSE POLITIE FRANSE REACTOR DICHT Af en toe regen Veel bewolking en af en toe regen. Mid- dagtemperatuur ongeveer 13 graden. Matige noordoostenwind, aan de kust nu en dan vrij krachtig. 25e jaargang no. 234 londerdag 7 oktober 1982 k ZOONHOVEN (ANP)- Een nepbom, in dit geval een plastic zak met een doosje L aarin een wekker en wat grind, heeft woensdag tijdens het bezoek van konin- n Beatrix aan de Zuidhollandse gemeente Schoonhoven voor wat opschudding Driekwartier voordat koningin Beatrix zou arriveren bij de MTS-vakschool voor oud- en zilversmeden in Schoonhoven - het eerste onderdeel van het bezoek - trof e conciërge van de school een verdacht uitziende witte plastic tas in het gebouw m, vlakbij de ingang. De conciërge droeg de tas het schoolgebouw uit en alar- ieerde vervolgens de rijkspolitie in Schoonhoven. In overleg met de burgemees ter besloten de leden van de rijkspolitie van het district Den Haag, die belast waren met de veiligheidsmaatregelen tijdens het bezoek van de koningin, het programma zoals gepland, te laten doorgaan. Tijdens het bezoek merkten de aanwezigen niets van de activiteiten van de opsporingsdienst De plastic zak werd op een grasveldje buiten de directe omgeving van de school geplaatst. Uren na de ontdekking van de plastic zak stelden de leden van de explosieven opruimings dienst (EOD) uit Culemborg vast, dat het om een nepbom ging. Op de doos stond met viltstift geschreven 'danger'. De rijkspolitie in Schoonhoven stelt een onderzoek in. Woensdagavond was nog niet bekend wie er verantwoordelijk is voor de nepbom. (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - Het CDA vindt opheffing van het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappe lijk werk, zoals de WD wil, onverantwoord. Het ministerie van volksgezondheid en milieuhygié- ae komt volgens het CDA eerder in aanmerking om te worden opgeheven. CDA-onderhandelaar Lubbers heeft dit standpunt ingenomen in de besprekingen in de kabinetsformatie. De departe- nentale herindeling komt vandaag aan de orde in de gesprekken tussen informateur Scholten en Ie fractieleiders Lubbers en Nijpels (WD). zelfstandig ministerie laten bestaan. De commissie-Vonhoff adviseerde ove rigens volksgezondheid bij CRM onder te brengen Het gaat overigens in geen van deze ge- vallen om een directe opheffing. In het DÜSSELDORF - De Westduitse politie is nog altijd op zoek naar de twee man nen die dinsdag in Koblenz een bank beroofden. Zij werden het laatst gesig naleerd in het gebied van Mcchernich in de deelstaat Noordrijn-Wcstfalen. maar daarna raakte de politie het spoor bijster. De bankrovers waren met een buit van ongeveer een miljoen gulden op weg naar de Belgische grens. De drie gijze laars. die zij na hun roof hadden meege nomen, zijn inmiddels vrijgelaten. fijpels pleitte vóór de verkiezingen al roor opheffing van het departement ran CRM. De WD zou daar in de nu opende besprekingen opnieuw mee ge- tomen zijn. Maar het CDA vindt CRM e belangrijk om op te heffen. Je voorzitter van de Tweede-Kamer- »mmissie voor CRM, CDA-lid Dien Jomelissen, zei woensdag de suggestie woningbouw De commissie verdeling rijkssteun wo ningbouw acht het wenselijk dat er volgend jaar in Zeeland 3300 woningen gebouwd worden. Van dit contingent zou slechts een klein gedeelte in de vrije sector komen. PAGINA 3 bankcrisis De voorzitter van de Groep van Dertig (economen, bankdirecteuren en ban kiers), dr H. J. Witteveen. wil een bete re regeling van de hulp aan banken in moeilijkheden. Witteveen noemt het gevaar van een internationale bank crisis niet denkbeeldig. PAGINA 9 sleepbootbemanning De bezetting van sleepboten vormt een breekpunt in de cao-onderhande lingen tussen de Temeuzense sleep dienst Willem Muller bv en de ver- voersbond FNV. Muller vindt drie man per boot genoeg. De bond eist een be zetting van tenminste vier koppen. PAGINA 13 gezondheidszorg heeft een financieel pla- de uitgaven van de gezond- vastgesteld. In 1983 zal niet 35,2 miljard gulden worden n. Het aandeel van de zie kenfondspremies in dit totaal zal iets dalen. De particulier verzekerden dra gen een weinig meer bij. PAGINA 15 timman-karpov De Rus Anatoli Karpov gaat niet meer alleen aan de leldng in het schaaktoer nooi van Tilburg. Karpov kwam niet verder dan een remise tegen Timman. De Amerikaan Brown won van Larsen en kwam daarmee op gelijke voet met de Russische grootmeester. I PAGINA 21 sociale omroep Het ministerie van crm gaat onderzoe ken ln hoeverre omroepen verplicht kunnen worden tot meer sociale dienstverlening. Er blijkt een grote be hoefte te bestaan aan programma's als Vara's Ombudsman. PAGINA 23 toekomst rsr De onduidelijkheid over de toekomst van hel Rijn-Schelde-Verolme-con- cem neemt toe. Een 'sterkte-zwakte- analyse', doorslaggevend voor een laatste steunoperatie van de overheid, is vertraagd. Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en 13. Sport: 15. Varia: 17 en 19. Radio en televisie: 21. Financiën, economie: 23 van de WD „niet serieus te kunnen ne men". Zij erkende dat er kritiek op „dit jongste departement" kan worden uit geoefend. Maar het welzijnsbeleid is te belangrijk om het over andere departe menten te versnipperen. De WD wil mediabeleid, kunst en wel zijn overhevelen naar het ministerie van onderwijs, maatschappelijk werk (bijstand) naar sociale zaken, en de ge zinszorg naar volksgezondheid. Het CDA voelt er echter veel meer voor om het ministerie van volksgezondheid op te heffen. Het CDA sluit zich aan bij de Commis sie Hoofdstructuur Rijksdienst (de commissie-Vonhoff) die vorig jaar in haar eindrapport al opheffing van dit departement adviseerde. Volksge zondheid zou - zoals in het verleden - kunnen worden ondergebracht (als staatssecretariaat) bij sociale zaken. Milieuhygiëne, zou dan bij volkshuis vesting en ruimtelij ke ordening komen. Dat laatste wil de WD óók, maar de liberalen willen volksgezondheid ais GENEVE - In Genève zijn woensdag de onderhandelinge hervat, die moeten leiden tot eenwederzijdse wapenbeperking van de Verenigde Staten en de Sowjet- Unïe. De tioee onderhandelingsleiders bij het zogeheten START-overleg ontmoe ten elkaar in het Amerikaanse Botanie Centre in Geneève. Over de gesprekken tussen de Russische onderhandelaar Karpov (rechts op de foto) en de Amerikaan Rowny (links) werden zoals gebruikelijk geen mededelingen gedaan. regeerakkoord zou slechts opgenomen moeten worden dat gestreefd zal wor den naar reorganisatie van de ministe ries. Dat stond ook in het regeerak koord van 1981 tussen CDA, PvdA en D'66. Scholten gaat vandaag door met zijn informatieve werkzaamheden. Woens dagmorgen sprak hij weer drie uur lang met Lubbers en Nijpels over de kernwapens, de ontwikkelingssamen werking en de Europese politiek. Dat gesprek wordt vandaag voortgezet. Bij de WD werd gezegd dat deze ge sprekken voorspoedig verlopen, al ver keert men nog in het.verkennende sta dium". Conclusies zijn nog niet getrok ken en nog niets is schriftelijk vastge legd. In WD-kring werd tevreden opge merkt dat het CDA zich redelijk opstelt „en zeker niet probeert ons het vel over de oren te halen". De woordvoerder van de informateur noemde de gang van zaken woensdag „operatie broedende kip". En dat broe den zal nog wel een dikke week duren, zei hij. Zaterdag verwacht Scholten de bevindingen van de twee commissies van kamerleden, die zich bezighouden met economische en welzijnskwesties. Maandag moeten de fractieleiders daar hun oordeel over geven. Vandaag komt ook een delegatie van de Raad van Kerken bij de informateur praten over vredesvraagstukken en de sociale en economische situatie. De de legatie bestaat uit dr. H. Berkhof (voorzitter Raad van Kerken), mgr. H. Eernst (bisschop van Breda), dr. H. Fio- let (secretaris Raad van Kerken), dr. R. Mooi (secretaris-generaal Nederlands Hervormde Kerk) en ds. A. Hofland (praeses Synode Gereformeerde Ker ken). Dr. Berkhof zei woensdag „aange naam" verrast te zijn door dit „onge wone verzoek". Het is nog nooit voor gekomen dat een informateur de me ning vroeg van de kerken over maat schappelijke problemen. NIEUWDORP- Het verkeer in het havengebied Vlissin- gen-oost is gistermiddag lang opgehouden door een aardappeltapijt op de kruising Bernhardweg-oost- Borsselse dijk. Een gekantelde aanhangwagen geladen met aardappelen, van een vrachtwagencombinatie zorgde omstreeks 16.30 uur voor een enorme ravage. Het ongeluk gebeurde, doordat een vrachtwagencombi natie van de firma O. uit Driewegen plotseling moest uitwijken voor een meisje met de fiets aan de hand. Het negenjarige meisje, M. P. M. uit Borssele. reed over de Borsselse dijk. stapte voor de kruising Bemhardweg- oost. Borsselse dijk van haar fiets en liep plotseling naar liet midden van de Bemhardweg-oost. De chauffeur van de vrachtwagencombinatie D. W O. uit Driewegen moest uitwijken naar links en kwam in de berm terecht. De combinatie schaarde, waarna de aanhangwagen kan telde. Het gevolg was dat zo'n twintig ton aardappelen op de weg kwam en voor een langdurige versperring zorgde. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. BERGA (RTR) - De Zweedse marine heeft nu ook duikers in geschakeld bij de zoekactie naar de vreemde onderzeeër die volgens een woordvoerder van de marine waarschijnlijk ingesloten ligt vlak bij de be langrijkste marinebasis van Zweden op het eiland Muskoe. Woensdag, op de zesde dag van de jacht, gingen duikers naar beneden. Ook werd woensdag weer een dieptebom afge vuurd, nadat er 's morgens ken nelijk echocontact met de in dringer was geweest, zo deelde de bevelhebber van de marine, Sven Carlsson mee. Er is nu ook landmacht naar het gebied overgebracht. Van onze medewerker Chriet Titulaeri UTRECHT - In 1985 zal een Nederlandse telescoop in een Russisch ruimtestation worden geinstalleerd. De telescoop is bedoeld om röntgenstraling van hemellichamen te onder zoeken. De overeenkomst hierover tussen de Russische aca demie van wetenschappen en de Nederlandse Geofysica- en Ruimteonderzoekcommissie (GROC) werd donderdag in Utrecht ondertekend. Namens Rusland ondertekende prof. Vladimir Kotelnikov, vice-president van de academie. Na mens Nederland ondertekende de Leidse astronoom prof. dr. H. C. van der Hulst, voorzitter van dc GROC. De plechtigheid vond plaats in het Utrechtse laboratorium voor ruimteonderzoek, waar de rontgentelescoop gebouwd zal worden De opdracht betekent werk voor een groep van ongeveer 12 man, gedurende twee jaar. Behalve deze man kracht investeert ons land een bedrag van negen ton aan onderdelen en uitbesteed werk in het project. De rontgentelescoop die eruit ziet als een 2 meter hoge ka chelpijp met een middellijn van 40 centimeter, wordt in sa menwerking met een Engelse groep gebouwd. De telescoop wordt in 1985 met een bemande Sojoez-capsule naar een baan om de aarde gebracht. Hier zal de telescoop worden ingebouwd in een bouwelement dat over enige tijd aan een van de twee koppelingsluiken van het bemande ruimtelabo- ratorium Saljud-7 wordt vastgemaakt. Het nieuwe bouwele ment zal volledig voor wetenschappelijk werk worden ge bruikt. De Russische delegatie was ook positief over de mogelijk heid een Nederlander een vlucht in een Russische capsule te laten maken. Volgens prof. Kotelnikov zal wellicht op een verzoek van Nederland om een gastkosmonaut voor het Saljud-project te mogen leveren, positief worden gerea geerd. Zo'n Nederlandse kosmonaut zou ook de Utrechtse ruimtetelescoop kunnen bedienen. De Zweedse regering wil de onderzeeër dwingen naar de oppervlakte te komen. Daartoe zijn al 18 kleine dieptebommen gebruikt. Aan de zoekactie nemen onder meer snelle patrouilleboten, mijnenvegers en helikopters deel. Er wordt voorname lijk gezocht in een gebied van 30 vier kante kilometer in de Haarsfjaerd, een strook water langs de kust even ten zuiden van Stockholm, die bijna hele maal wordt ingesloten door een rij ei landen. Olof Palme, de nieuwe Zweedse pre mier die eind deze week beëdigd wordt, heeft er zijn beklag over gedaan dat hij van aftredend premier Thorbjoem Faelldin niet voldoende informatie krijgt over de gang van zaken. Deze wees de kritiek af en zei dat hij bezig is alle politieke partijen op de hoogte te stellen van de ontwikkelingen. De Sowjet-Unie heeft de berichten over een in de Zweedse territoriale wa teren vermoede spionage-onderzeeër verzinsels genoemd, die ten doel heb ben de Sowjet-betrekkingen met Skan- dinavische landen te bederven. Naar het Sow jet-persbureau Tass woensdag zei, bestaat er twijfel of er zich wel werkelijk een onbekende onderzeeër voor de Zweedse kust bevindt. (Van onze verslaggever AMSTERDAM - Een aantal crimine len, die normaal in hechtenis zouden zijn gehouden, is dc afgelopen dagen door de stiptheidsactie bij dc Amster damse politie op vrije voeten gesteld. Rechercheurs en politie in de hoofd stad verrichten tijdens de stiptheids actie, die maandag is begonnen en tot vrijdag duurt, vrijwel geen overwerk meer, waardoor het recherche-onder zoek ten behoeve van het Openbaar Mi nisterie niet op tijd klaar komt. Het gevolg is dat het Openbaar Ministe rie in een aantal gevallen heeft moeten besluiten om arrestanten naar huis te sturen in plaats van ze voor te lelden voor de rechter-commissaris ,,Ons zijn twee gevallen voorgelegd. Het ene ge val betrof een straatroof en het andere ging om een serie inbraken. We hebben de arrestanten vrij moeten laten omdat, het onderzoek niet op tijd klaar was' aldus de Amsterdamse officier van jus titie H. Wooldrik. Volgens woordvoerder A. Duursma van het actiecentrum van de politie bonden gaat het om meer dan twee ge vallen. „De afgelopen dagen zijn door de Amsterdamse politie zes weggelo pen criminelen aangehouden die ei genlijk in een strafinrichting hadden moeten worden geplaatst. Justitie zag geen kans deze mensen elders in het land onder te brengen, de gevangenis sen zitten vol. Die zes zijn gisteren door de justitie in Amsterdam weer vrijge laten". De stiptheidsactie beïnvloedt ook het onderzoek naar een moord die gister morgen in de Jordaan werd gepleegd. Gistermiddag werd het onderzoek op de plaats van de moord en het buurton derzoek tot vanmorgen stopgezet. Nor maal zou een ploeg van 25 tot 30 recher cheurs gisteravond met het onderzoek zijn doorgegaan; door de stiptheidsac tie bleven slechts een paar recher cheurs op het bureau achter om telefo nische tips te kunnen beantwoorden Bij de Amsterdamse politie wordt erop gewezen dat het moeten laten lopen van allerlei criminelen niet alleen komt door de actie van deze week. „Dat ge beurde de afgelopen tijd al regelmatig Juist dat is een van de redenen waarom deze week actie wordt gevoerd", aldus een woordvoerder Een actie die overi gens niet veel langer mag duren, vindt officier van justitie Wooldrink. ..Als de recherche-belangen in de knel komen, moet deze actie snel aflopen". De werkgroep Voor Gezag en Vrijheid die gisteren een demonstratie in de hoofdstad wilde houden, werd afgelast omdat de gemeente geen toezeggingen kon doen over handhaving van de orde De stiptheidsactie wordt gehouden uit protest tegen het uitblijven van maat regelen om de werkdruk binnen het po litiekorps in dc hoofdstad te verlich ten. Mocht de actie geen succes heb ben, dan wordt 1 november een nieuwe actie begonnen. (Zie ook pagxna 3 PARIJS (APi - De eerste experi mentele snelle kweekreactor in Frankrijk. Rhapsodie, is voorgoed gesloten nadat onderzoeken heb ben aangetoond dat het niet de moeite waard is om een intern lek te repareren. Dit is woensdag be kend gemaakt door de Franse com missie voor atoomenergie. De reactor, die wordt gekoeld met vloeibaar sodium, werd in 1967 in dienst genomen op het onderzoeks centrum Cadarache in Zuid-Frank rijk. Hij moest afgelopen januari wor den gesloten wegens wat door de commissie werd omschreven als 'een klein stikstoflek verschenen in de dubbele container die het voor naamste omhulsel met het hart van de reactor omvat.' De lekkage veroorzaakte buiten de reactor geen besmetting. Herstel werkzaamheden zouden mogelijk zijn. maar worden niet uitege- voerd in verband met de kosten. De reactor is ruim vijftien jaar oud en heeft zijn taak reeds vervuld, aldus de commissie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1