PROVINCIALE ZEEUWSE* COURANT Zweden op jacht naar mbekende onderzeeër PZC Fiscale dienst 'kraakt' bankkluizen in Beek woning POSTGIRO MELDT ZWARE DEBITEUREN SCHIP MOET BOVEN WATER KOMEN Snuffelt U ook al tussen de Kleintjes? vandaag Leider van Solidariteit onder arrest DIRECTEUR RABOBANK GEARRESTEERD Gijzeling in bank Koblenz Enkele buien Half tot zwaar bewolkt en enkele buien. Middagtemperatuur ongeveer 13 graden. Matige zuidoostenwind. {25e jaargang no. 233 flfoensdag 6 oktober 1982 UZENDIJKE - De in Zeeland wonende Cor Dol blijkt het organisatorische brein te zijn achter de plannen voor een staatsgreep in Suriname. Hij trad op als bemiddelaar en moest zorgen voor zeventig Belgische huurlingen. I De plannen voor de coup zijn grotendeels gesmeed in het café 'De Vier Em mers' in IJzendijke. De initiatiefnemer van de coup, Mirza 'Edo' Joeman. logeerde daar met tussenpozen in juru en juli. Hij kwam daar in contact met Zeeuws-Vlamingen die hem op hun beurt met huurlingen in verbinding brachten. De staatsgreep ging uiteindelijk met door omdat Joeman met met geld over de brug kwam en er werd getwijfeld aan diens capaciteiten. Zie pagina 2. Een hefschroefvliegtuig van de Zweedse marine werpt een dieptebom in het gebied waar een onbekende onderzeeboot is waargenomen HOLM (DPA/AFP/REUTER) - De Zweedse opperbevelhebber heeft een instructie gekre- n om alle wapens te gebruiken, die nodig zijn om een bij de marinebasis Muskoe ten zuiden van olm ingesloten onbekende onderzeeër te dwingen naar boven te komen. De Zweedse ,er van buitenlandse zaken, Ola Ullsten, zei dinsdagavond verder dat de onderzeeboot •volgens ter identificering naar het vasteland zou moeten worden geleid en de bemanning zou >eten worden verhoord. i compromis met het land van her- nst van het schip is volledig uitge- ten, zo zei de minister, wiens ambts- iode vrijdag afloopt met de beèdi- g van de nieuwe sociaaldemocrati- ie regering van Zweden. n had voordat opperbevelhebber t Ljung gemachtigd werd alle e wapens te gebruiken om de boot naar boven te komen sinds Ie ontdekking ervan vrijdag al alle mo- voorbereidingen getroffen om je boot daartoe te kunnen dwingen. De e marine sloot de twee enige ar men naar open zee af en liet dieptebom men bij het schip vallen, maar by het I proefmat beschadigd De mattenlegger Cardium heen een van de proefmatten voor de fundering van de pij Ier dam in de Oosterschelde beschadigd. De schade stoort de be langrijke test van fundatie en pijler en vormt een nieuwe hindernis op de weg naar de voltooiing van de stormvloed kering. PAGINA 3 minima van het kabinet hebben tot gevolg dat de koopkracht van de minima volgend jaar aanzienlijk zal dalen. Deze verwachting uit minister De Graaf van sociale zaken Deminis- ter weet nog niet of het koopkrachtver lies verzacht kan worden door een 'eenmalige uitkering'. PAGINA 7 dumping in landbouw Het hoofdbestuur van de Zuidelijke Landbouwmaatschappü vreest prfjs- dumping van landbouwprodukten door de Verenigde Staten. De ZLM ziet vooral 'zwaar weer' in de Amerikaanse graan- en zuivelvoorraden. PAGINA 9 vervuiling De fauna en flora in het natuurreser vaat Canisvliet worden ernstig be dreigd door watervervuiling als gevolg van overvloedig gebruik van fosfaten, nitraten en landbouwgiffen door de omliggende landbouwbedrijven. Deze alarmkreet slaakt de werkgroep 'Be houd Canisvliet' in een rapport over reservaat. PAGINA 11 pensioen militairen De ontslagleeftijd van militairen zal geleidelijk worden verhoogd. Staats secretaris Van Houwelingen streeft naar een leeftijd van 58 jaar voor de drie krijgsmachtonderdelen. PAGINA 13 sluitingskoers De 35-jarige amateurwielrenner Henk de Jong vierde gisteren zijn afscheid van de wielersport met een overwin ning ln Hulst De veteraan ging als eer ste over de streep in de zogenaamde Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en 11. Opinie en achtergrond: 4. Sport: 13. Radio en televisie: 15. Financiën, economie: 17. werpen van deze bommen van tussen de vijftig en honderd kilogram is vol gens de Zweedse marine grote voorzich tigheid geboden, daar als zij te dicht bij WARSCHAU (DPA/RTRi- De 28-jarige Wladyslaw Frasyniuk, een der leiders van de geschorste vrije vakcentrale Solidariteit in Polen, is in Wroclaw door de politie gearresteerd. Naar de Poolse televisie dinsdag be kendmaakte stelt het parket een voor onderzoek tegen Frasyniuk in. Hij wordt ervan verdacht dat hij 'illegale betogingen' heeft georganiseerd die de openbare orde verstoorden. Frasyniuk leidde de ondergrondse Solidariteit in Wroclaw en omstreken, waar hij voor de afkondiging van de staat van beleg op 13 december van het vorig jaar plaatse lijk voorman van de vakcentrale was. Na de invoering van het militaire be wind was Frasyniuk ondergedoken. Hij richtte samen met Zbigniew Bujak in Warschau. Bogdan Lis in Gdansk en Wladyslaw Hardek in Krakow een coör- dineringscomité van de ondergrondfee organisatie van Solidariteit op. de boot ontploffen deze zwaar bescha digd kan raken en de bemanning kan verdrinken. Tot dergelijke drastische actie wilde Zweden evenwel niet gaan. Het aantal buitenlandse onderzeeërs dat sinds het vorig jaar Zweedse wate ren is binnengedrongen is steeds gro ter geworden. Het geval met de Russi sche ul37 die in oktober vorig jaar aan de grond liep voor de marinebasis Kariskrona groeide uit tot een interna tionaal incident. De Zweedse marine heeft dit jaar alleen al 50 berichten nagetrokken over vreemde onderzeeërs in Zweedse terri toriale wateren en is zelf op de hoogte van minstens negen van dergelijke inci denten. In 1981 deden zich maar drie van zulke gevallen voor. Volgens Zweedse defensiekringen willen de vreemde onderzeeërs de scheepvaart Drie doden door botsing met trein DRIEBERGEN (ANP) - Drie mensen zijn dinsdagavond om het leven geko men door een ongeval op een spoor wegovergang in Driebergen. De auto waarin zij zaten kwam kort na tien uur op de spoorwegovergang op de spoor lijn Utrecht-Arnhem in botsing met een trein. De drie inzittenden van de auto waren op slag dood, aldus een woordvoerder van de rijkspolitie. langs de Zweedse kust controleren en de mate van de Zweedse paraatheid testen. Geloofwaardigheid Vrijwel alle bekende schendingen van Zweedse wateren zijn uitgevoerd door schepen van het Pact van Warschau. Er zijn Zweedse officiële kringen die vre zen dat het toenemende aantal inciden ten leidt tot verlies aan geloofwaardig heid in het buitenland ten aanzien van de Zweedse kustverdediging. „Maar wij hebben veel te weinig midde len". zegt daarop admiraal Knster Kierkegaard, commandant van de (Slot zie pag. 8 kol. 1) Een door een Zweeds marineschip gelanceerde dieptebom explodeert BEEK - De Fiscale Inlichtin gen en Opsporings Dienst heeft de directeur van de Rabo-bank in Beek bij Nijmegen gearres teerd. De man wordt ervan ver dacht aanzienlijke sommen zwart geld van het wijd ver takte Tielse koppelbazensyn- UTRECHT (ANP) - Met het onthullen van een gevelversie- ring en een bezoek aan de bewoonster heeft koningin Bea trix dinsdagochtend de oplevering van de vijfmiljoenste woning in Nederland in de Utrechtse Rivierenwijk bijge woond. Rond half elf begaf de koningin zich in gezelschap van minis ter Nypels. de commissaris van de koningin in Utrecht mr. P. van Dijke en de burgemeester van Utrecht mevr. drs. M. Vu* Gortel naar de woning Waalstraat 124. Daar onthul de zij een tegeltableau aan de gevel van de woning en opende de deur van de vijfmiljoenste woning van Nederland In de woonkamer sprak de koningin met de tachtigjarige bewoon ster mevr. C. Voorthuizen-van Vliet, die al vijftig jaar in de Utrechtse rivierenwijk woont. De vijfmiljoenste woning be hoort tot het stadsvemieuwingsproject Waalstraat en omge ving De stichting Wonen 2000 is opdrachtgeefster en eige naar van de woning. dicaat te hebben „gewit". Bo vendien wordt hem door de Rijkspolitie in Nijmegen die samen met de FIOD het onder zoek heeft verricht valsheid in geschriften aangewreven. In de kluizen van de Rabo-bank in Beek die grenst aan het politiebureau zou de directeur voor tonnen aan zwart geld en sieraden afkomstig van het koppelba- zenimperium hebben ondergebracht. Dat geld zou hij via onrechtmatige transacties weer in het officiële beta lingsverkeer hebben gesluisd. Uit het eerst onderzoek van de FIOD en de Rijkspolitie is verder naar voren geko men dat ook een niet nader genoemd aantal inwoners van Ubbergen, waar toe Beek behoort, bij die strafbare geldtransacties betrokken is geweest. Bankkraak Dertig rechercheurs zijn het afgelopen weekeinde in de weer geweest om een groot aantal kluizen van de Rabo-bank aan een nadere inspectie te onderwer pen. Daarbij werden naast geld en sie raden ook administratieve bescheiden in beslag genomen. Het is nog niet eer der voorgekomen dat de FIOD tot een zo omvangrijke „bankkraak" is over gegaan. Deze in het diepste geheim voorbereide actie heeft dan ook veel beroering ge wekt binnen de bankwereld. Het onder zoeksteam liet niets aan het toeval over bij de legale inval in de Rabo-bank. Kluizen waarvan geen sleutel voorhan den was werden zonder pardon gefor ceerd. Het verdere uitrafelen van de rol die de directeur van de Rabo-bank bin nen het Tielse koppelbazensyndidaat heeft gespeeld zal nog geruime tijd ver gen, aldus justitie. Dat de Fiod en de Rijkspolitie via Tiel in Beek bij Nijmegen uitkwamen is te danken aan een stroom van geruchten en enkele vrij concrete tips. Justitie ver wacht dat in het kader van het verdere onderzoek nog enkele arrestaties zullen worden verricht. Maar dat kan nog even aanlopen, „aangezien het om een zeer complexe materie gaat", aldus de justi tie in Arnhem die in het geheel coodine- rend optreedt. De Tielse koppelbazenaffaire kwam zo'n twee jaar geleden aan het licht. Tot dusverre is het de grootste bouw- (Slot zie pag. 8 kol. 1) KOBLENZ (UP1AFP) - Twee gewa pende gemaskerde mannen hebben dinsdagmiddag in een spaarbank in Koblenz negen mensen gegijzeld, aldus de politie die het gebouw- heeft omsin geld. Volgens de Westduitse televisie hebben zij dinsdagavond een van de gijzelaars vrijgelaten. De politie had hun een bedrag van één miljoen mark in oude biljetten van hon derd gegeven nadat de overvallers via de telefoon hadden gewaarschuwd, dat zij een bloedbad zouden aanrichten on der de gijzelaars, als zij geen losgeld van drie miljoen mark zou krijgen plus een auto en vrijgeleide. De auto was hun volgens de televisie echter gisteravond nog niet ter beschikking gesteld De twee gemaskerde en gewapende overvallers waren volgens de politie 's middags de bank binnengedrongen, maar kwamen in de val te zitten toen het personeel alarm gaf en het gebouw omsloot met scherpschutters. In de vijfmiljoenste woning, voltooid in Nederland, krijgt koningin Beatrix door de over-buurvrouw van de bewoonster, mevr. Voorthuizen, een taartje aangeboden. DEN HAAG (ANP) - Nog dit jaar gaat de postcheque- en girodienst (PCGD) 'ontoelaatbare debetstanden' van haar cliënteie melden bij het bureau kredietregistratie in Tiel. Dit heeft minister Zeevalking gemeld in antwoord op schriftelijke vragen van het tweede-kamerlid De Beer (vvd). De PCGD heeft met de banken afgesproken wat de grenzen zijn voor toe laatbare debetstanden. De banken melden al langer hun 'rode klanten bij het BKR De bewindsman heeft niet meegedeeld hoe hoog de grenzen van het toelaat bare liggen. Wel wijst hij er op dat de PCGD overschrijvingen tot vijfhon derd gulden negatief boekt, „om een soepel verloop van het betalingsver keer niet onnodig te belemmeren". Woningbestand: vijf miljoen \ttjj XTederland noteerde giste- YyflW IN ren een opmerkelijk cij- RSw fer: in Utrecht werd de 5 mil- Eg-jflCi loenste woning aan het vader- landse huizenbestand toege- voegd. Reden voor een feeste lijke gebeurtenis waarbij koningin Bea trix ter herinnering aan dit moment een plaquette aan het bewuste pand ont hulde Reden voor een protest ook te gen enige feestelijke franje omdat - zo als het daarbij werd gesteld - de woon lasten nog steeds stijgen en de woning nood nog altijd niet is opgeheven. In Utrecht werd het één heel nadrukkelijk in verband gebracht met het ander In een overzicht van de Bouwraad over de huidige woningbehoefte kwam naar vo ren dat er nog steeds 300.000 urgente woningzoekenden staan ingeschreven, waarbij kan worden aangetekend dat de grootste vraag nog steeds in het cen trum van het land bestaat. Twintig jaar geleden (in 1962) werd het eerste mil joen aan na de oorlog nieuw gebouwde woningen gehaald. Er is dus in de tus senliggende periode een aanzienlijke produktie aan bouw, verbouw, restau ratie en renovatie van woningen be reikt. Met een gemiddelde van 100.000 woningen per jaar (voornamelijk in de gesubsidieerde sector) is via nieuw bouw in de eerste plaats een poging on dernomen om de grote achterstand in het huizenbestand ten opzichte van de vraag in te lopen. "Volksvijand nummer één', zoals de woningnood vele jaren achtereen werd omschreven, is bij op eenvolgende regeringen een euvel ge weest dat met de hoogste prioriteit is bestreden. De kamerdebatten over de begroting van volkshuisvesting be hoorden jaarlijks tot de vinnigste van het parlementaire tableau. Op een dag als gisteren, by het passe ren van een markant punt, is de nei ging aanwezig om het hele proces van de volkshuisvesting sinds de start van de wederopbouw na de tweede wereld oorlog aan het oog te laten voorbijtrek ken En dan moet worden vastgesteld dat de pogingen om iedere Nederlander aan een betaalbare woning te helpen aan zeer sterk wisselende invloeden on derhevig zijn geweest. Ruimte om te bouwen, kosten, kwaliteitseisen, hoog te van huren, mogelijkheden tot bevor dering van eigen woningbezit, daar naast spreiding van woningbouw over het land. woon-werk-verkeer, snelle groei van de bevolking in de eerste ja ren na de oorlog, een kleinere bezetting per woning, - het zijn allemaal factoren die in zich wijzigende verhoudingen op elkaar inspelen. Ze hebben geleid tot verbeteringen en vernieuwingen in de kwaliteit en de produktie van wonin gen. ze hebben ook voor allerlei oneven wichtigheden op het brede terrein van de volkshuisvesting gezorgd. En dat al les is dan bij het bereiken van zo'n rond getal als gisteren (de 5 miljoenste wo ning) reden voor een wat tweeslachtige stemming. Er kan worden geregistreerd dat een aanzienlijke prestatie is gele verd Maar er is tegelijk de constatering dat de problemen van de volkshuisves ting nog op geen stukken na zijn opge lost. Veel zal voor de naaste toekomst af hangen van de ontwikkeling op twee terreinen die erg gevoelig zijn. Dat is om te beginnen de situatie in de bouw(wereld). Als gevolg van de econo mische neergang, de instorting van (wat dan heet» de huizenmarkt en het gebrek aan opdrachten uit de particu liere sector is het bouwbedrijfsleven in ernstige problemen gekomen. De door de overheid gestimuleerde en gesubsi dieerde bouw zal er in deze jaren voor moeten zorgen dat een stuk van de pro duktie in de bouw op peil kan worden gehouden op straffe van een zodanige 'afbraak' in deze bedrijfstak zelf dat er op langere tentlijn bijzonder grote han dicaps en achterstanden kunnen ont staan. Maar vooral de financiering van die publieke bouw begint een steeds groter zorg te worden. Rechtstreeks in verband met die financiering staat het vraagstuk van de woonlasten. Bij een vorige verkiezingscampagne is nog pens sterk aan de orde geweest de vraag of de Nederlander er in de naaste toe komst niet rekening mee zal moeten houden dat hij of zij een aanzienlijk gro ter deel van zijn inkomen voor huisves ting zal dienen te bestemmen dan op het ogenblik het geval is. Het huurbe leid en (om een ander omstreden kwes tie te noemen) de hoogte van hypo theekrente. gekoppeld aan de fiscale af trekbaarheid van die rente zijn hoe dan ook graadmeters voor zaken als de op lossing van de woningnood en de in standhouding van de woningvoorraad in Nederland. Tegen die achtergronden is de oplevering van de 5 miljoenste wo ning een signaal om de zaken heel goed in de gaten te houden. Het gaat tenslot te om een van de eerste volksbelangen. vdM Vrij wegens kou DEVENTER (ANP) - De leerlingen van de openbare Hovenschool in Deventer zijn dinsdag door schoolhoofd G. Heits- ma naar huis gestuurd omdat het te koud was m de leslokalen. Het aanzet ten van de centrale verwarming was ntet toegestaan in verband met de be zuiniging bij de gemeente Deventer Ook de verwarming van andere ge meenteHjke gebouwen mag niet eerder worden ontstoken dan nadat b em w hiertoe besloten hebben. Schoolhoofd Heitsma vond de temperatuur dinsdag morgen zo laag -14 graden - dal hij hel onverantwoord vond de kinderen in de klassen te houden

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1