I PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Arrestaties na mislukte staatsgreep in Spanje D'66 DOET NIET MEE MET KABINET VAN CDA EN VVD Deel Kalkar-betogers botst met politiemacht PZC A portj- kleintjes Prikklok voor hoogleraren MILANS DEL BOSCH VERMOEDELIJKE BREIN Brinkhorst wil uit politiek NAC SINTERKLAAS MIDDELBURG WINDSURFER ZEBRA Informateur aan het werk Wolkenvelden Wolkenvelden, ook af en toe zon en droog weer. Middagtemperatuur on geveer 17 graden. Eerst weinig wind. later op de dag matige zuidelijke wind 25e jaargang no. 231 laandag 4 oktober 1982 kunt u tclcfoi DEN HAAG (ANP) - Minister Deetman (onderwijs en wetenschappen) heeft aan de universiteiten en hogescholen een richtlijn gestuurd waarin hij mee deelt dat alle universiteiten en hoge scholen een controle dienen in te vie ren op de aan- en afwezigheid van het universitair personeel. Dit heeft een Minister Deetman woordvoerder van het ministerie za terdag bevestigd. De bewindsman wil dat al het perso neel. dus ook de hoogleraren en weten schappelijk medewerkers, zich kan ver antwoorden bij afwezigheid. Voor Deet man geldt als uitgangspunt dat univer sitair personeel aanwezig dient te zijn. Zo niet dan moet het secretariaat van de instelling weten waar de medewer ker is. Ook dient de afwezige medewer ker op de een of andere manier bereik baar te zijn. De regeling geldt al voor het studiejaar '82-'83. De technische uitwerking laat de minis ter over aan de instellingen zelf. Te den ken valt aan prikklokken of registratie- lijsten In juni bereikte de minister met de instellingen en de bonden overeen stemming over het instellen van con trole op de aan- en afwezigheid. (Van onze correspondent) lADRID - Vier dagen voor het begin van de verkiezingscampagne is Spanje wederom opge- chrikt door sabelgekletter. Zaterdag werden in Madrid twee kolonels, Luis Munoz Gutierrez en tsus Crespo Cuspinera, en een broer van deze laatste, overste Jose Crespo Cuspinera, gearres- eerd op verdenking van het beramen van een militaire staatsgreep. Die moest worden uitgevoerd an de vooravond van de verkiezingen van 28 oktober, emilitaire inlichtendienst CESID (in- Overste Crepo Cuspinera werd al enige ia ijpend gereorganiseerd en gezuiverd tijd in de gaten gehouden wegens zijn i de mislukte coup van 23 februari vo- regelmatige bezoeken aan overste Teje- jjj g jaar) was vrijdagnacht de samen- ro, de bezetter van het parlement op 23 gd rering op het spoor gekomen via con- februari vorig jaar. Hetzelfde deed de na. ::ev tussen extreem-rechtse groepen inlichtingendienst bij een van de vrou- gfljn enkele militairen, direct betrokken wen van de nu gearresteerde militairen. I pg |j de militaire putsch, die vastzitten in Zij is secretaresse van Bias Pinar, leider (wachting van hun proces in hoger be- van de extreem-rechtse organisatie 'Fuerza Nueva'. e^P- Bij de vismijnen in Breskens en Co- Ujnsplaat worden de laatste tijd re- cord-hoeveelheden garnalen aange voerd. Door het tekort aan pellerijen en het vrij warme weer moesten zelfs ;kt dagellj ks vele tonnen garnalen worden doorgedraaid. bijblijven garnalen Grote bouaprojecten in eigen land zijn voor de Nederlandse aannemers erg belangrijk om 'bij' te blijven en de con currentiepositie overeind te houden. Dosbouw-vertegenwoordiger Schet- ters zei dat zaterdag tijdens een Infor matieve excursie over de voortgang van de Oosterscheldewerken. Tevens stelde minister Zeevalking op het werkeiland Neeltje Jans de filtermat- tenfabriek ln gebruik gebruik weekje zeeland Bij de arrestatie van de twee kolonels en de overste wist de militaire politie beslag te leggen op een omvangrijk dos sier, dat de blauwdruk vormde voor de nieuwe putsch. Het document omvatte met name een kritische analyse van de oorzaken, waarom de coup van feruari Schadevergoeding van 78 miljoen na medische fout NEW YORK (DPA) - Een vijfjarig Amerikaans meisje krijgt een schadevergoeding van 29 miljoen dollar (ongeveer 78 miljoen), om dat zij als gevolg van een verkeer de medische diagnose ernstig her- sen - en ander letsel heeft opgelo pen. Volgens haar advocaat gaat het om het hoogste bedrag dat tot dusver in de Verenigde Staten in een der gelijk geval is toegewezen. In het proces in New York bleek dat art sen in een ziekenhuis in Brooklyn een beginnende hersenvliesontste king niet als zodanig hadden on derkend. Muriel Marcelin liep als gevolg van de foute diagnose her senletsel op en zij is blmd en kan niet lopen. vorig jaar mislukt was. alsook een uit gebreid plan om radio, televisie, kran ten. telefooncentrales en strategische punten te bezetten. Bloedig Wat het uiteindelijke hoofddoel van de militaire actie was, is tot dusverre niet bekend gemaakt door de Spaanse auto riteiten. De algehele opinie is wel. dat de geplande coup een bloedig karakter zou krijgen en in feite een kopie zou zijn van de kolonelsrebellie in Grie kenland van 1967. Alle aanwijzingen duiden erop dat het brein achter de nieuwe coup-poging lui tenant-generaal Milans del Bosch is, die als militaire bevelhebber van Valen cia vorig jaar februari de staat van be leg in dat militaire district afkondigde. Via bezoekers, die de functie van koe riers hadden met de buitenwereld, zou luitenant-generaal Milans del Bosch vanuit zijn gevangenis de putsch geor ganiseerd hebben. De rebelse generaal werd zondag uit voorzorg per helikopter van Madrid naar Sevilla getransporteerd. De ande re gevangenen die waren betrokken bij de putsch van vorig jaar mogen tot na der order geen bezoek ontvangen, of contact onderhouden met de buitenwe reld. Tot dusverre is nog onduidelijk hoe wijd de vertakkingen van deze nieuwe rebellie in het Spaanse leger lopen. Mi nister Oliart van defensie verbleef zon dag echter de hele dag op zijn bureau om het onderzoek van nabij te volgen. Volgens officieuze bronnen zijn er veel meer arrestaties verricht dan totnutoe is bekendgemaakt. Jo Jansen, trainer van NAC. brieste zaterdavond in Eindhoven: „We hebben hier voor Sinterklaas ge speeld". De Bredase degradatiekandidaat gaf inder daad veel geschenken weg aan PSV, dat vrij gemakke lijk een gigantische overwinning behaalde: 8-1 Al te veel conclusies moet PSV overigens niet aan die forse zege verbinden, want daardoor kwam dit succes te gemakke lijk tot stand. Bij PSV kwam na de rust Adrie Koster voor het eerst dit seizoen weer in actie tijdens een competitie wedstrijd. Pagina 9 De voetbalclub Middelburg blijft het uitstekend doen Na de onverwachte nederlaag tegen Virtus vorige week zijn de Zeeuwen weer in het goede spoor. De ploeg van trai ner André Wurth zegevierde gisteren bij Madese Boys met 4-1 en staat nu samen met Alliance weer aan de leiding. Sluiskil behaalde in de tweede klas eindelijk het eerste puntje. Bi) de zaterdag-tweede klassers was de zege van Oostkapelle op Neo opmerkelijk door de hoogte van de score: 7-0. Alle andere Zeeuwse zaterdag-tweede klassers verloren. Pagina's 11 en 13. De 20-jarige Vlissinger Ronald Vleesdrager eindigde za terdag in het Italiaanse Ostia na een tiendaagse stnjd als tweede in het wereldkampioenschap plankzeïlen, eenheidsklasse sailboard Hij schudde acht zich met Ita lianen van zich af. De Vlissinger moest alleen de negende Italiaan, de uit Ostia afkomstige Fabio Bellini, voor la ten gaan. Pagina 15. Sinterklaas Jo Jansen. De Zebra. Zeeuws-Brabantse turnkring, is weer eens in opspraak gekomen Na een seizoen vol conflicten tussen bestuur en een enkele tumclub en conflicten onderling in het bestuur, stapte dit bestuur en bloc op Inmiddels heeft de Zebra al weer een nieuw bestuur onder leiding van de 37-jange voorzitter Ko Pluijmers van MTV uit Middelburg Pagina 16 De Napolitaanse leider van de ter reurorganisatie rode brigades, Vittorio Bolognesi. is zaterdag in Napels gear resteerd. Hij wordt beschuldigd van de moord op het hoofd van de mobiele poli tiemacht en andere functionarissen. Dat heeft de politie in Napels bekendge maakt. De Italiaanse regering heeft besloten terroristen die berouw tonen en de poli tie hun medewerking verlenen in ruil voor een belangrijke vermindering van straf vier maanden extra respijt te ge ven om zich bij de autoriteiten te mel den. i Van onze parlementaire redactie) UTRECHT - D'66 kiest voor de opposi tie, wanneer er een kabinet van CDA Liberalen in Hamburg eisen vertrek Genscher HAMBURG (AFP) - De liberalen in Hamburg hebben zaterdagochtend in een motie het aftreden geèist van de voorzitter van de liberale partij (fdp) Hans-Dietrich Genscher. Op een regionaal congres kreeg de mo tie 50 stemmen voor en 44 tegen. De voorzitter van de Westduitse SPD, Wil ly Brandt, zal zijn zetel in het Europese parlement opgeven. Hij wil zich met het oog op de huidige politieke situatie in zijn land volledig aan de partij wijden. Brandt zei dit zaterdag op een SPD-by- eenkomst in Augsburg. De nieuwe Westduitse bondskanselier Helmut Kohl zal vandaag al een bezoek brengen aan de Franse president Fran cois Mitterrand. en WD komt. Bij de huidige meerder heid van CDA en VVD, zou deelname van D'66 aan zo'n coalitie „krankzin nig" zijn. D'66-fractieleider Laurens Jan Brinkhorst stelde met deze woor den de adviesraad van zijn partij, die in meerderheid voor oppositie gedu rende de komende vier jaar is, gerust. Het was zaterdag in Utrecht de eerste veragdering van de D'66-adviesraad na de verkiezingsnederlaag van 8 septem ber. De meerderheid van de raad drong er bij Brinkhorst op aan helemaal af te zien van verdere formatie-onderhande lingen. De relatief rustige tijd van „construc tieve oppositie" moet dan door de partij worden gebruikt voor een diepgaande bezinning op de nederlaag en het vin den van de weg terug naar de kiezers gunst, aldus de adviesraad. Een motie van deze strekking werd echter na de toezegging van de fractieleider niet m behandeling genomen. Volgens Brinkhorst is in de formatie nu een coalitie van CDA en WD aan de orde. „Deze combinatie moet nu maar zo snel mogelijk van start gaan om dui delijkheid in de politiek te brengen. De twee partijen hebben nu eenmaal een meerderheid, hoe onplezierig dat ook is", aldus Brinkhorst. Hij wilde echter niet bij voorbaat vast leggen dat D'66 niet zal ingaan op de uitnodiging van informateur Scholten om maandag te komen praten. Hij wil de het niet laten bij een kort briefje waarin hij meedeelt niet verder aan de gesprekken deel te nemen, zoals WD- leider Ed Nijpels dat deed bij de vorige informateur. Van Kemenade Brinkhorst verklaarde dat hij de infor mateur in dat gesprek de argumenten van D'66 zal voorleggen waarom het niet wil deelnemen aan een kabinet van CDA en WD. „De informateur zal dan met tegenargumenten moeten komen. fSlot zie pagina 6 kolom 2t Ecu gezelschap van 82 Amerikanen brengt deze week een bezoek aan Zee land. Ze hebben de reis gewonnen met. een opstelwedstrijd in het kader van de viering van 200 jaar diplomatieke betrekkingen tussen Nederland en de Verenigde Staten. De meeste gasten waren vermoeid, maar nieuwsgierig naar het nieuwe gebied. PAGINA 3 afspraken Mininster De Graaf wil op korte ter mijn met de sociale partners afspra ken maken over de arbeidsvoorwaar den voor 1983. Basis van het overleg, dat volgens de CDA-bewindsman geen uitstel duldt, vormen de in de Miljoe nennota aangekondigde planneCNV- voorzitter Van der Meulen vindt een dergelijk gesprek bij voorbaat zinloos: eerst moet de bevriezing van de amb tenarensalarissen. de sociale uitkerin gen en het minimumloon van tafel ver dwijnen PAGINA 7 blozen fill Gascoine, die de rol van Maggie Forbes vertolkt in de gelijknamige Britse politieserie, zou graag zien dat de aanpak nog realistischer wordt. Gascoine: 'Als ik tilt bed kom. moeten de mensen kunnen zeggen: nou, die det er zonder make-up ook niet zo fraai meer uit'. Ze vindt zichzelf niet zo hard als Maggie: 'Ik bloos nog steeds'. Nieuws uit Zeeland: 2 en 5. Binnen- en buitenland: 3. Radio en televisie: 7. itj Sport: 9,10,11,12,13,15 en 16. KALKAR - Een EHBO-er rent. ztvaai- end met een vlag. door de enorme wolk traangas naar een gewonde, tijdens botsingen tussen politie en militante de monstranten bij de Kalkar-reactor. KALKAR- Een immense politiemacht heeft zaterdag kunnen voorkomen dat de massale demonstratie rond de snel- le-kweekreactor in het Westduitse Kalkar in een complete veldslag is geëindigd. Tussen de grote schare vreedzame demonstranten bevond zich een harde kern van naar schatting 300 'criminelen', zoals zij door de poli tie werden omschreven, die op rellen waren belust. Met een mengsel van wa ter en een bijtend gas. dat constant via waterwerpers over de militante actie voerders werd uitgespoten en later op de middag met traangas, wist de op roerpolitie te verhinderen dat het ter rein van de kweekreactor werd betre den. Tijdens uitgebreide controles onder weg wist de politie beslag te leggen op allerlei materialen waarvan het verbo den was die mee te nemen naar de de monstratie. Tot die verboden goederen behoorden Ijzeren stangen, loden bui zen, koevoeten, mokers en stenen. Vol gens een woordvoerder van de politie konden gemakkelijk twee vrachtwa gens worden gevuld met de inbeslagge- nomen voorwerpen. Achttien demon stranten werden in de ochtenduren op weg naar Kalkar gearresteerd Tijdens de schermutselingen bij de kweekreactor raakten vier agenten van de Bereitschaftspolizei (te vergelijken met de Mobiele Eenheid) lichtgewond. Aan de kant van de demonstranten viel een onbekend aantal gewonden; de meesten van hen raakten onwel door het traangas. Bij de belegering van de kweekreactor werd de politiemacht bekogeld met Mo- lotow-cocktails, stenen, flessen en pro jectielen afgevuurd met katapults. Volgens ramingen van de kant van de demonstranten namen tussen de 45.000 en 50.000 mensen deel aan de actie. On der hen bevonden zich er zo'n 5000 uit Nederland en een aantal Belgen. De po litie schat het aantal actievoerders op een kleine 20.000. De politie heeft zich tijdens de geweld dadige acties rond de kweekreactor be perkt tot het vrijhouden van het 'sper gebied' rond de reactor. Er werden met opzet geen arrestaties verricht. De minister van binnenlandse zaken van de deelstaat Noordrijn-Westfalen, Dr. Schnoor, zei na afloop tijdens een persconferentie uiterst tevreden te zijn over het uitgestippelde beleidsplan „De politie heeft goed gefunctioneerd. Een vreedzame demonstratie is moge lijk gebleken en het optreden tegen de cnminele elementen is beperkt kunnen blijven". Op het marktplein in Kalkar waren 's- morgens zo n 10.000 demonstranten sa mengedrongen. In diverse redevoerin gen werd aangedrongen op het stilleg gen van de bouw van de snelle-kweek- reactor. die inmiddels een bedrag van 7 miljard Duitse marken heeft gevergd. UTRECHT - In Utrecht is zaterdag een vergadering gehouden van de adviesraad van D'6< Brinkhorst in gesprek met kamerlid Engwirda Ir). Op de foto fractielei der >Van onze parlementaire redactiei DEN HAAG - D'66 dreigt poiitiek te worden „onthoofd". Na partijleider en minister Jan Terlouw lijkt nu ook fractieleider Laurens Jan Brink horst op korte termijn de actieve po litiek te gaan verlaten. En partij voorzitter Jan van Berkom maakte vorige week al bekend eind deze maand zijn functie te zullen neerleg gen. Brinkhorst zal de D'66-ff actie blijven leiden tot er een nieuw kabinet is. Daarna gaat hij op zoek naar een functie in het buitenland. ..Mijn kracht ligt op net terrein van de bui tenlandse politiek. Daar heb ik zo langzamerhand veel ervaring opge daan". Welke buitenlandse functie dat wordt, wilde Brinkhorst niet zeggen. Hij liet doorschemeren wel iets op het oog te hebben. Brinkhorst heeft al eerder laten weten niet bereid te zijn de nieuwe partijleider van D'66 te worden. Zodra er een nieuw kabinet is, zal de D'66-ffactie een nieuwe fractieleider kiezen. Dat wordt in elk geval niet J an Terlouw. ook als die in de Kamer mocht terugkeren. De meest serieuze kandidaten zijn de huidige staatsse cretaris van milieu Ineke Lambers- Haquebard en de economisch specia list Maarten Engwirda. Overigens staat volgens Brinkhorst nog niet vast dat Terlouw ook direct de actieve politiek verlaat. „Maar het ligt voor de hand dat hij zijn con sequenties trekt uit de verkiezings nederlaag van D'66", aldus Brink horst voor de Tros-radio.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1