JJegroting Terneuzen lijdt Inder 'financiële tang' DIERENDAG Doorzichtigheid met investeren Dierenbescherming nog lang niet overbodig Koninklijk zilver man bpteamtennis n Braakmanhal A. D. van Rooijen, oud-directrice van Der Boede Ridder ON PZC/provincie -Lag oktober 1982 Wissel Zeeuws-Vlaaitderen RNEUZEN - Een verhoging van de gemeentelijke tarieven en de onroerend goedbelasting met rocent helpt Terneuzen aan een sluitende begroting voor '83. Was die ingreep niet toegepast, j had het gemeentelijk huishoudboekje melding gemaakt van een tekort van 60.000,- op de «tyone dienst. Nu is er een post voor onvoorziene uitgaven van 214.000,-. B en w zijn voorzichtig ac' t nieuwe investeringen. De Kanaalzone-gemeente voelt zich door Den Haag behoorlijk in de g genomen, nu de uitkering uit het gemeentefonds (die verantwoordelijk is voor 35 procent van inkomsten) in 1984 met circa 160.000,- zal verminderen. de nf dil eigen bijdrage van 10 procent die neuzen moet betalen aan de sociale Ka :eringen kost volgend jaar 430.000- psp een verdubbeling ten opzichte Het klimmen van de rentelas- tenslotte 180.000,- extra) maakt sombere begrotingsbeeld compleet. Ka houder van financien mevrouw J. Doppegieter-Thiel, die het pakket Si rouwenbond NKV irneuzen bijeen ;si( RNEUZEN" - De afdeling Terneuzen vcx ide vrouwenbond NKV hield de eer- bijeenkomst van het nieuwe sei- n. Deze bijeenkomst stond in het te- van 'slapen' en 'goede nachtrust', heer Baart vertelde een en ander kl r bedden, dekbedden en alles wat itlt der met slapen heeft te maken. Na rijs lop van de inleiding was er een verlo- oc iei honderd bezoekers poëzie-avond Terneuzen RNEUZEN - Zeven Zeeuwse dich- hebben donderdagavond hun voorgedragen op een poëzie- /aaitlSiaS gGStOlGn ind bij 'Porgy and Bess' in Temeu- De organisatie van het evenement jit moet uitmonden in een traditie - gja s in handen van de Werkgroep Poè- Terneuzen. gens de Temeuzense dichter Michel isman. deelnemer aan de avond en van de werkgroep, hoort poëzie thuis en café -theater als 'Porgy and Bess', 1 mlang 'één van de belangrijkste tref- niten van de minnaars van schoon- d'. Hij leidde vervolgens de dichters Rob van Hese, Neeltje Jobse, A. van "e' laij. El. Segeer, Johanna Kruit en '8 nHuygens. De poëzie-avond trok on- ^HDDEEBURG - Zustfer A. D. van «er 100 bezoekers. Rooijen uit Oost-Soubure .s vnjdw- morgen benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Het daarbij beho- r^rj i j, rende eremetaal werd haar opgespeld EiJLi flOUUl lil \_^llllgC door de burgemeester van haar woon plaats, Vlissingen, drs Th. J. Wester- nergiedagen' begrotingsstukken vrijdagmiddag pre senteerde. kondigde aan dat er voor het onderwijs nog een bezuiniging van cir ca 50.000.- in het vat zit. „Op voor schrift van het ministerie", voegde ze er verontschuldigend aan toe. Het bedrag zal in overleg met de schoolhoofden voor eenderde moeten worden opge bracht door de openbare en voor twee derde door de bijzondere kleuter- en ba sisscholen. Terneuzen haalde ook de stofkam door de eigen diensten en bespaarde zo 100.000,-, verdeeld over een groot aan tal kleine posten 'die wel wat minder konden'. De laatste onheilsboodschap bij de aanbieding van de begroting raakt de grondverkopen, die ook in de Kanaalzonegemeente zijn teruggelo pen, ondanks het feit dat de prijzen zo veel mogelijk stabiel worden gehouden om gegadigden niet al tezeer af te schrikken. Zet de neerwaartse spiraal door, dan moet Terneuzen bijpassen uit algemene middelen. Voor het college is er komend jaar geen aanleiding om te werken met uitbundi ge 'verlanglijstjes', die waarschijnlijk tóch niet kunnen worden uitgevoerd, vindt mevrouw Doppegieter. De investeringen beperken zich dan Aanhangwagen in ook tot twee (uitspringende) posten: 300.000.- voor de uitvoering van de tweede fase van de riolering van de Ver lengde Van Steenberglaan en 100.000.- voor sociaal-culturele ac commodaties. In de achterzak houden b en w daarnaast ƒ60.000.- waarmee kan worden geschoven. Kabeltelevisie B en w willen in '83 'concrete besluit vorming' bevorderen over het invoe- ZAAMSLAG - In Zaamslag is de aan hangwagen van A. H. uit die plaats ge stolen. De wagen stond geparkeerd op de Rozemarijnytraat. De diefstal moet zijn gepleegd tussen donderdag en vrij- Wethouder J.M. Doppegieter-Thiel INGE - De Coördinatiegroep Ener- besparing Zeeland (CEZ) houdt van ndag 5 tot en met donderdag 7 okto- zogenaamde 'energiedagen' in nge. Hiervoor wordt in het gebouw •Jpertuus' een energiecentrum inge- burgemeester van de gemeente 1st, P. J. G. Molthoff, zal dinsdag 5 ober om 15.00 uur dit energiecen- m officieel openen. Alle gezinnen uit nge hebben reeds een uitnodiging to )r een bezoek aan het energiecen- t lm ontvangen. Behalve particulieren pnen ook bedrijven en instellingen tis alle informatie en documentatie 3l'e krijgen. Het energiecentrum bevat nieuwste vindingen op het gebied energiebesparing in de woning, rder worden de thema's woningisola- aanpassing van de installaties en sturing van het gedragspatroon op [gestieve wijze belicht, openingstijden zijn op alle dagen: n 15.00 tot 17.30 uur en van 19.00 tot OOuur. EK - Met als benaming 'Top-Team- inis Zeeuws-Vlaanderen', gaat van- ig, zaterdag, in de vier banen tellen- Iraakmanhal een indoorcircuit van rt, dat tot het eind van het winter men doorloopt. Onder leiding van m de Meester, districtstennisleraar Willem Visser en Ludo-trainer Han iet, spelen zeven mixed-teams een ve competitie, waarbij de duur van ontmoetingen steeds door de klok paald wordt. ploegen die globaal genomen om de te weken in actie komen, strijden arbü om de winst via zes afzonderlij- partijen: vier singels en twee mixed- ables. aewel in het deelnemersveld de euwsvlaamse inbreng duidelijk over- erst. is ook Walcheren door een klei- afvaardiging vertegenwoordigd, ter- li daarnaast de wedstrijdreeks een in- matlonaal tintje heeft gekregen door ite inschrijvingen uit België. Han Pe- „Tijdens het laatste Eenhoomtoer- Di in Oostburg hebben we de nodige itacten gelegd. Frans Verhulst. Hst en Marja Wondergem van de Èelde toonden toen interesse en ook Simoen en Tineke Manigart uit ddelkerke zegden toe van de partij te i Gezien him reputatie zullen ze in circuit ongetwijfeld van zich doen eken". t zal dan zijn samen met of tegen der meer Serge Carpentier. Hein ipfer, Patrick Marteijn, Conny Baar- ds en Barbara du Fossé (allen Ludo Emergo), Coen Dobbeleir, Menno n der Hout en Karin van Maarleveld !en Axel), Tim van Dijk, Mark Albers Martine Nijsten (alle Animo) en ark Leenknegt en Monique Begijn Iden Hulster Ambacht). (Wedstrijden die tussen 17 00 en 20.00 hun beslag krijgen, worden vanaf 00 uur voorafgegaan door jeugdont- oetingen die op dezelfde wijze zijn op- ïet Anton Broodman en Kees Hame- k hebben hier de touwtjes in handen. heer A. J. Kaland. sloot zich daarbij in soortgelijke bewoordingen aan. „U deed niet alleen wat u moest doen, maar deed bovendien alles wat u kón doen. U heeft de leiding van Der Boede vorm en inhoud gegeven en wij zullen de sfeer die daar heerste, niet gauw ver geten.". Hij riep mejuffrouw Van Rooij en op niet te denken dat zij haar werk door een voortijdig terugtrekken, niet zou hebben afgemaakt. „Het gaat er niet om of je kort of lang werkt, maar alleen hoe je werkt is belangrijk". van de Stichting Verpleeg- en Rusthui zen Zeeland in Middelburg. Van het on der deze stichting ressorterende ver pleegtehuis Der Boede in Koudekerke is mejuffrouw Van Rooijen sinds 1 no vember 1966 verpleegkundig directeur geweest. Om gezondheidsredenen heeft de nu 57-jarige Oost-Souburgse haar werk moeten neerleggen. „De gemeenschap is u veel dank ver schuldigd", zei de heer Westerhout in zijn toespraak, die door enkele tiental len genodigden werd beluisterd. „Deze koninklijke onderscheiding heeft wel degelijk veel waarde. Het is een sym bool van welgemeende dank van de sa menleving. Wij zullen u missen en u heeft de onderscheiding van harte ver diend". stelde de burgemeester. De voorzitter van het SVRZ-bestuur, de ren van kabeltelevisie. Terneuzen mag geen financiële verplichtingen of risi co's op zich nemen. Verdere bezuini gingen van het rijk bij de politie kos ten óf de gemeente meer geld óf gaan ten koste van het voorzieningenpakket en de kwaliteit van de politiezorg, waarschuwt het college. Voor '83 zijn de besparingen gevonden door het ver lengen verlagen van de post opleiding en vorming en het korten van enkele kleine posten. Terneuzen (stad) heeft zeker tot 1986 nog voldoende bouwrijpe grond voor woningbouw. B en w denken in de loop van volgend jaar een model voor het invullen van een plan ten oosten van de Otheense Kreek te presenteren aan de raadscommissie voor openbare werken. Voor het gebied tussen Hof Zel- denrust n en de invalsweg-in-aanleg wordt het bestemmingsplan 'Sint An- napolder' ontwikkeld. Hier is ruimte ge schapen voor de bouw van het nieuwe streekziekenhuis en circa 165 huizen. Het college gaat ervan uit. dat het plan in '83 wordt vastgesteld. Zaamslag kan een plan voor het zuidoostelijke deel van het dorp ('Torenberg') tegemoet- zien en Hoek een voorontwerp. De avondscholengemeenschap heeft belangstelling voor het schoolgebouw van de voormalige mavo 'De Branding' aan de Walstraat. De minister van on derwijs moet beslissen of de instelling het complex mag betrekken. Het over leg loopt. B en w willen 'in voorkomende geval len' bezien of het invoeren van duoba- nen in het onderwijs gewenst is. In het voorjaar van '83 komt de onderwijsnota uit. Het college acht 'een zekere terugloop' in de service van het Zeeuws Instituut voor Kunstzinnige Vorming en de Ter- neuzense Muziekschool onvermijdelijk, nu er een nieuw subdie systeem van kracht is, waarbij de stijging van de ex ploitatiekosten geen directe invloed meer heeft op de hoogte van de bijdra ge. De Muziekschool kampt daarnaast met ruimteproblemen, waaraan iets moet gebeuren. In de aanbiedingsbrief wijzen b en w op de noodzaak van een samenhangend jeugdbeleid, nu de jeugdwerkloosheid sterk stijgt Het college is inmiddels be gonnen met het inventariseren van de bestaande activiteiten en voorzienin gen ten behoeve van jongeren en van de knelpunten in die sector. Het materiaal wordt verwerkt in een beleidsplan. Be leidsnota's kan de raad tenslotte tege- moetzien op het gebied van de sportie ve recreatie en het organiseren van theatervoorstellingen, nu de Stichting Cultuurspreiding Zeeland is opgehe ven. De coördinatiecommissie theater evenementen werkt aan een 'vierseizoe- nenplan,'. Karakter SVRZ-directeur M. L. Almekinders prees de scheidende directrice omdat 'zij de zaken altijd bij de naam noem de'. „Haar karakter bij het leiding ge ven viel op, evenals haar vindingrijk heid. De tolerantie en saamhorigheid die in deze samenliving steeds kleiner worden, zijn bij u wél gebleven", meende de heer Almekinders. Hij over handigde mejuffrouw Van Rooijen een envelop met inhoud. Nadat haar nog enkele andere cadeaus waren uitge reikt. sprak mejuffrouw Van Rooijen een dankwoord. Willem Vermandere trad op in Sas van Gent SAS VAN GENT - Voor ruim vierhon derd bezoekers heeft de Vlaamse klein kunstenaar Willem Vermandere vrij dagavond een optreden verzorgd in de Vlaanderenhal te Sas van Gent. Naast bekende oude nummers bracht Vermandere een groothdeel nieuw re pertoire voor een enthousiast publiek. Vooral het nummer 'De bekering' oogstte veel bijval. Auto reed tegen koe: zwaar beschadigd AARDENBURG - Bij een aanrijding op de Bogaardstraat in Aardenburg is donderdagavond omstreeks negen uur de personenauto van H. J. M. uit Sint- Kruis aan de voorzijde zwaar bescha digd. M. reed met zijn auto tegen een koe, die uitgebroken was. De koe was na het on geval onvindbaar. Twee uur later werd zij opgespoord en ingesloten in een wei. Het dier is eigendom van de heer S. uit Oost-Souburg. WESTDORPE - Burgemeester drs W. onderscheiding uitgereikt aan de heer R. V. Dusarduijn van Sas van Gent L. C. H. van Horen uit Westdorpe. Van heeft vrijdagavond een koninklijke Horen ontving de zilveren eremedaille Burgemeester Dusarduyn speldt de koninklijke medaille op bij de heer Van no ren, daarbij belangstellend gadegeslagen door diens echtgenote. verbonden aan de orde van Oranje-Na ssau vanwege zijn 40-jarige dienstjubi- leum bij de CEHAVE in Sas van Gent. Voordat de jubilaris in 1955 te Sas van Gent te werk werd gesteld, was hij aan hetzelfde bedrijf in Veghel werkzaam, eveneens als electro-monteur en onder- houdsman. Vanaf 1963 is Van Horen be last met de leiding van de regionale werkplaats te Sas van Gent Als chef heeft, hij de zorg voor alle electrische werktuigkundige installaties van de fa briek van Zeeuwsch-Vlaanderen. Burgemeester Dusarduijn roemde de onderscheidene ook in verband met het vele werk dat de heer Van Voren ten behoeve van de gemeenschap heeft ver richt. Sedert 1961 is hij gediplomeerd EHBO-er, waarna hij zich heeft opge werkt tot kaderinstructeur. Van 1963 tot 1981 is Van Horen lid van bestuur geweest van de stichting Concordia te Westdorpe Namens het bedrijf CEHAVE te Veghel overhandigde ad junct-personeelsza- ken H. B. Caarels de heer Van Horen een speld met bnljant. „Daar springen wij zuinig mee om. het is een groot ere teken binnen de CEHAVE-organisatie. We geven zo'n speld niet zomaar weg", hield hij de onderscheiden Van Horen voor. Namens de ondernemingsraad over handigde de heer J. Kieboom de jubila ris het beeldje van de zaaier Een medewerkster van het Temeuzense asyl houdt een van de bewoners van de kattenafdeling vast. De dierenbescherming", zegt de inspecteur, „houdt in de eerste plaats toezicht op het welzijn van de dieren. Want laten we wel zijn: die ren hebben precies even veel rech ten op een goed leven als een mens. Ik maak dat wel mee in de praktijk, opmerkingen als: ach. 't is toch maar een hond. Dat is een volledig ver keerde instelling Net zo'n verkeerde instelling vindt de inspecteur de prestatiedrang van sommige dierenbezitters Zegt „Van paarden bijvoorbeeld, wordt wel 'ns te veel gevergd, die moeten steeds maar opnieuw prestaties leveren. Met honden precies hetzelfde: de baas wordt lid van een vereniging om zijn dier af te richten. Het kan voor komen dat de hond daarbij wordt, overbelast. En leveren ze de verlang de prestatie niet. dan vallen er klap- Beheerster Coby van de Bout van het dierenasyl in Terneuzen met een zwaan, pen. Ook een voorbeeld zijn honden- die onder de olievlekken zit. en kattententoonstellingen, daar ben ik op zich op tegen. Een dier is niet bestemd voor een expositie, vaak gaat zo'n tentoonstelling ge paard met een overdreven zorg - haartjes zus, haartjes zo en dan voor al niet meer bewegen - terwijl het dier er last van heeft. Houd je dan toch een tentoonstelling, kom dan met een 'natuurdier', desnoods nog met de modder in de vacht Tips over dierenmishandeling en -verwaarlozing krijgt de dierenbe scherming veelal van omwonenden, die of last van het dier hebben, of zich ergeren aan het gedrag van de eige naar. De tips betreffen hoofdzakelijk honden, katten en paarden, hoewel de inspecteur zich niet alleen bezig houdt met particulieren, maar ook controles uitoefent op kennels, diere- nasyls en veehouderijbedrijven. „Maar", stelt hij vast, „landbouwers zijn in het algemeen niet slecht voor hun dieren Dat zijn echt uitzonde ringen. Boeren zijn zich erg goed be wust dat hun bestaan gedeeltelijk van hun vee afhangt". Maar: voorbeelden uit de praktijk over dierenverwaarlozing zijn er le gio. Met een evengrote verscheiden heid aan oorzaken. De inspecteur „Psychische problemen is er één van. Een slecht huwelijk bijvoorbeeld, de agressie wordt afgereageerd op het huisdier. En met slaan kweek je bij ters. bijten uit angst wel te verstaan. De inspecteur regio Zeeuwsch-Vlaanderen van de Nederlandse Vereni ging tot Bescherming van Dieren geeft het grif toe: de dierenbescher ming zou in wezen een overbodige instelling moeten zijn. Dat de vereniging desondanks anno 1982 bestaansrecht heeft, pleit zeer zeker niet voor de opvattingen van de mens ten opzichte van het (huisidier. De inspecteur zegt: „Er wordt nog steeds te lichtzinnig gedacht over het houden van een dier. Dat wordt vaak nog in een opwelling aangeschaft, zonder dat de consequen ties ervan worden overzien. Na weken of maanden komt de desillusie, want tegenover de geneugten van een dier staan ook de verplichtingen Dierenbescherming is derhalve nog steeds een noodzaak. Alleen in de provincie Zeeland al komen er bij de drie inspecteurs wekelijks enkele tientallen klachten over dierenmis handeling of -verwaarlozing binnen. In een aantal gevallen mondt dat uit in een proces-verbaal tegen de eige naar. De inspecteur: „Dierenbe scherming is bepaald geen werk voor de botte bijl. Een proces-verbaal komt bij wijze van spreken pas op de tiende of de twintigste plaats. Doel in de eerste plaats is het corrigeren van fouten. Niet vergeten moet worden, dat verwaarlozing van een dier vaak geen opzet is. maar zuiver onwetend heid. Ik geloof dat de voorlichting over het houden van dieren nogal wat manco's vertoont. Er zou bij voorbeeld op scholen aandacht aan moeten worden besteed. Immers, een dier is in een gezin een hele omscha keling. Ik zeg altijd: voor iemand een beest definitiefin huis haalt, zou het eerst een paar weken op proef moe ten komen Daarmee zou al veel el lende worden voorkomen". Maandag. 4 oktober, is het werelddie rendag Een dag. niet zozeer bedoeld om het dier een extra lekker hapje toe te stoppen, maar veel meer om de aandacht te vestigen op het lot van het dier. Een dag overigens ook. die, evenals de dierenbescherming, in fei te overbodig zou moeten zijn. De die renbeschermer zegt dan ook: „Gelet op de situatie is het beslist noodzake lijk dat die aandacht aan het dier wordt besteed. Het dier. waarvoor de mens verantwoordelijk is gesteld". Want dierenmishandeling en -ver waarlozing is schrijnend. Excessen worden derhalve stevig aangepakt Zo nu en dan sijpelt daarvan via de kranten iets door naar het publiek. Vorige week nog veroordeelde kan tonrechter mr H. A. R. de Mul een inwoner van Waterlandkerkje tot 600 gulden boete wegens grove verwaar lozing van zijn hond. Het vonnis was des te opmerkelijk, omdat de kan tonrechter de eis van de officier van justitie verdubbelde. „Want", aldus de kantonrechter, „voor een derge lijk vergrijp zijn geen verzachtende maatregelen aan te voeren. Dit dier heeft onder de meest hondse omstan digheden moeten leven En dan is vaak het gevolg: aönaken, die hond. En dat is bepaald niet reëel. Ik ben wat dat betreft erg blij met het honden- en kattenbesluit; je weet de regels waaraan je je te houden hebt Maar anderzijds moet ik toch zeggen: het merendeel van de dierenbezitters tracht goed voor zijn dier te zijn". En dan tenslotte de vivisectie. „Ondierlijk", zegt de inspecteur, „al moet je in je standpuntbepaling wel realistisch blijven. Afschaffing van vivisectie voor de geneesmidde lenindustrie lijkt, en dat geldt even zeer voor de dierenbescherming zelf, vooralsnog een utopie. Maar het ge bruik van dieren zou wel aan stren gere regels moeten worden onder worpen, maar ik geloof niet dat we er op dil moment helemaal buiten kunne. Anderzijds wijs ik het ge bruik van dieren voor de cosmetica- industrie uiteraard volledig af. Dat is volkomen onnodig, gebruiken vrouwen maar geen nagellak of lip penstift „lllKijk, de mens is natuurlijk zelf debet aan een heleboel dierenleed. Denk aan de kistkalveren en de leg batterijen. Dat is onze schuld, wij wil len dat kalfsvlees en vergeten daarbij gemakshalve dat die beesten nooit het daglicht aanschouwen. Dat is toch ook ondierlijk. Hetzelfde ver haal gaat op voor de legbatterijen: de eieren moeten zo goedkoop mogelijk, de prijs moet vastgehouden worden. En alles zou anders kunnen, als wij als consument drie cent voor een ei meer zouden willen betalen. Maar ach. het moet uit de lengte of uit de breedte komen. De producent denkt nu eenmaal maar aan het hoogste rendement Peter Oggel onder redactie ran Jacques Cats

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 39