Oppositie in Aardenburg wil ontslag van wethouder >crco Ontslagen ambtenaar gemeente Aardenburg toch weer in dienst Sociale dienst ontfermt zich over bemanning Hondurese bulkcarrier WONINGBOUWDIRECTEUR TERUG, MAAR ONTSLAGAANVRAAG BLIJFT Ondernemingsraad Stork Ketels boos op collega's De Schelde almanak PZC/ provincie VERBITTERDE POLITIEKE STRIJD MET PROVIAND EN BRANDSTOF Ministerie begint uitgebreid onderzoek ZATERDAG 2 OKTOBER 1982 fOA AARDENBURG - Technisch ambte naar R. van Vooren gaat volgende weck weer aan de slag bij de gemeente Aardenburg. Het college van b en w heeft met meerderheid van stemmen besloten de omstreden ambtenaar twee dagen per week aan het werk te zetten. Van Vooren neemt het bouw- en woningtoezicht weer op zich. Uit die functie werd hij vorig jaar ontslagen, omdat er volgens het toenmalige colle ge geen werk meer voor hem was, na de overdracht van een groot aantal wo ningwetwoningen aan de Regionale Zeeuws-Vlaamse woningbouwvereni ging. Dat ontslag werd aangevochten door Van Vooren. wat leidde tot enkele ge rechtelijke procedures voor het Ambte narengerecht en de Centrale Raad van Beroep. De gemeente kreeg uiteindelijk de opdracht te bewijzen dat er voor de ambtenaar geen werk meer voorhan den is. De controversiële zaak kwam in ander vaarwater na de benoeming van een nieuw college, met de wethouders R. van de Wynckel en J. de Ridder. Bei den hebben zich al voor de verkiezingen uitgesproken vóór het in dienst nemen van de ambtenaar, als er werk voor hem is. Bekend is dat burgemeester W. L. A. Lockefeer binnen het college aan afwij kende mening heeft. Hij heeft zich altijd tegen de terugkeer van Van Vooren ver zet. De ambtenaar, wiens officiële ontslag definitief pas begin volgend jaar zou in gaan, wordt dinsdag 5 oktober weer op de afdeling Ruimtelijke Ordening van het Aardenburgse stadhuis verwacht. Tegelijkertijd wordt het contract van de gemeente met een Temeuzens inge nieursbureau voor het bouw- en wo ningtoezicht beëindigd. Wethouder van openbare werken J. de Ridder wilde vrijdag niet nader ingaan op het com muniqué waarin de maatregel werd aangekondigd. „Ik kan daar verder geen mededelingen over doen. Dat heb ben we zo afgesproken in het college". bervergadering van de raad. Dan zal over de inhoud worden gestemd. De fracties - Gemeentebelangen. Vrije Lijst Louis de Clerck en het CDA. met uitzondering van wethouder R. van de Wynckel - vinden dat De Ridder niet in zijn huidige functie als wethouder te handhaven is. Ze dragen vier argumen ten aan. „Het feit dat J. de Ridder staf functionaris is bij Leenhouts Aanne mingsbedrijven in Sluis vinden we niet lijnen ook al aan de orde in de raads vergadering van afgelopen dinsdag, toen oppositieleider A. J. van der Bliek frontaal de aanval opende op de nieu we wethouder. De Ridder noemt die kritiek op onderdelen 'zonder meer leugens'. „Ik heb Sanderse van het ar chitectenbureau niet gesommeerd om zijn werk over te dragen", zegt hij. De gemeente had het bouw- en woningtoe zicht aan die functionaris uitbesteed, maar met de terugkomst van technisch AARDENBURG - De drie fracties in de oppositie van de Aardenburgse gemeenteraad (die samen 5 van de 11 raadszetels bezetten) hebben het ontslag gevraagd van wethouder J. A. J. de Ridder van Openbare Werken. De brief, volgens een zegsman van de fractie bedoeld als motie van wantrou wen, werd donderdagmiddag overhandigd op het stadhuis. Ironisch genoeg werd ze in ontvangst genomen door De Ridder zelf, in zijn functie als loco-burgemeester, omdat burgemeester W. L. A. Lockefeer voor enkele dagen het land uit is. De motie komt aan de orde in de okto- verenigbaar met zijn functie als wet houder van Openbare Werken", schrij ven de drie fracties in de brief. „Deze vermenging zal ongetwijfeld een objec tieve besluitvorming onmogelijk ma ken". Ten tweede vindt de Aardenburg se oppositie het onaanvaardbaar dat De Ridder mededelingen in de pers zou hebben gedaan die in het college dien den te blijven. In de motie van wantrou wen. ondertekend door de drie fractie leiders. wordt De Ridder bovendien 'ei genmachtig optreden' verweten in ver band met de 'kwestie Van Vooren'. „Hij heeft de heer H. Sanderse van het archi tectenbureau Gruisen in Temeuzen ge sommeerd zijn werk over te dragen zon der dat er een collegebesluit aan ten grondslag ligt". In de brief wordt dat een 'grove vorm vam machtsmisbruik' genoemd. Tenslotte zou de nieuwe wet houder volgens de motie 'autoritair" zijn overgekomen in de omgang met de werknemers van de gemeente in de bui tendienst. Dat alles belemmert volgens de drie fracties 'een goed functioneren van het bestuurlijk apparaat en is niet in het belang van de Aardenburgse gemeen schap'. Wethouder De Ridder zei vrij dag in een reactie, dat hij de motie van wantrouwen 'niet zo snel verwacht had'. Hij gaat zich nu beraden op zijn 'verdediging'. Leugens De kritiek in de motie kwam in grote PvdA kritiseert opstelling van burgemeester in Aardenburg AARDENBURG - De West- Zeeuws-Vlaamsc afdelingen van de PvdA, WD en D'66 hebben een motie ondertekend waarin ze scherpe kritiek uitoefenen op het gedrag van burgemeester W. Loc kefeer van Aardenburg tijdens de gemeenteraadsvergadering van afgelopen dinsdag. Lockefeer gaf daarin de oppositie alle ruimte in de rondvraag om met een georga niseerde interpellatie wethouder J. de Ridder (WD) onder vuur te De motie, die donderdag werd op gesteld en onderschreven door de West-Zeeuws-Vlaamse afdeling van de PvdA in Oostburg, is ook ondertekend door de 'lijst Stan- daert', die met twee zetels in de Aardenburgse raad zit en wethou der De Ridder steunt. De ondertekenaars vinden het on juist zoals de heer Lockefeer zich tijdens de vergadering als voorzit ter heeft opgesteld. De kritiek richt zich met name op het feit dat de houding van de voorzitter, ten op zichte van zijn collegelid De Rid der, volgens de motie, „elementen bevat die hem als onpartijdig voor zitter van de raad niet passen". „Dit gezien tegen de achtergrond van zijn taak en opdracht", zeggen de partijen. Ze spreken daarover „hun ongerustheid uit". De motie wordt opgestuurd naar de betrokken politieke partijen, het Aardenburgse college en de com missaris van de koningin. De motie is niet ondertekend door CDA-wet- houder R. van de Wynckel. die aan de zijde staat van De Ridder en in onmin leeft met zijn CDA-raads- fractie. „Ik ben het oneens met de wijze waarop de voorzitter de ver gadering heeft geleid", zegt hij in een verklaring. „Maar ik denk dat we als college andere wegen heb ben om de voorzitter daarop te wij zen en eventueel in andere banen te leiden." Burgemeester W. Locke feer kon vrijdag geen commentaar geven. Hij bevindt zich momenteel in Ierland. ambtenaar R. van Vooren is dat niet meer nodig. „Ik heb wél gezegd", bena drukt De Ridder, „dat het college voor nemens is om het bouw- en woningtoe zicht weer zelf te gaan doen". De 'kwestie Van Vooren' is een verhaal apart, dat in nieuw vaarwater terecht is gekomen na de installatie van het nieu we college, waarin twee wethouders de buteerden: Jan de Ridder an René van de Wynckel. Het is bekend dat burge meester Lockefeer geen voorstander is van die combinatie. Maar via een coali tie van de vroeger oppositiefracties van D'66. PvdA. de nieuwe WD-raan De Ridder, de tweemanslijst van W. Stan- daert en het nieuwe CDA-raadslid Van de Wynckel. werd een meerderheid ge schapen. De twee overige CDA-fractie- leden. (oud-wethouder A. van der Bliek en G. Ferket) voeren nu een verbitterde strijd vanuit de oppositiebanken, ge steund door de twee raadsleden van Gemeentebelangen en Louis de Clerck (vroeger PvdA. nu een eigen lijst). De debuterende WD-wethouder De Rid der is het eerste doelwit. De nieuwe wethouders hebben hun eer ste politieke daad inmiddels gesteld: de terugkeer van technisch ambtenaar R. van Vooren, die vorig jaar door het toenmalige college was ontslagen om dat er geen werk meer voor hem zou zijn (zie elders op deze pagina). De motie van wantrouwen maakt overigens wei nig kans, omdat de 'regeringscoalitie' met zes stemmen een nipte meerder heid heeft. (ADVERTENTIE) Wethouder J. de Ridder ZEEUWSE Hobby Zoekend naar de mens achter de politicus heeft de afdeling voorlich ting van de gemeente Middelburg gemeend de thans zittende raadsle den in een perspublicatie ook iets te laten vertellen over hun eigen lief hebberijen. Een raadslid noemt 'dienstbaar zijn aan de medemens' als een van zijn hobby's, anderen houden het bij meer grypbare zaken als surfen, tropisch aquanum en schaken Tot de liefhebberijen van het PvdA- raadshd Ria van Colmjon horen le zen, muziek, in de tuin zitten en kat ten. Ter voorkoming van misverstan den liet Ria bij dit laatste noteren: 'Huisdieren, niet het werkwoord'. (Van onze Haagse redacteur DEN HAAG - In een open brief aan de centrale ondernemingsraad van het RSV-concern en de ondernemingsraad van De Schelde hekelt de onderne mingsraad van de Maatschappij tot Exploitatie van Stork Ketelbouw (MESK) de wijze waarop in Vlissingen voor het behoud van werkgelegenheid wordt gestreden. De ondernemingsraad van Stork Ke tels heeft de brief geschreven naar aan leiding van de problemen rond het sluiten van een convenant tussen de MESK en RSV-De Schelde. Het heeft blijkens de brief bij het Hen gelose bedrijf de nodige irritaties ver oorzaakt dat „er over Stork Ketels in de media en in brieven en gesprekken met kamerleden voortdurend verkeerde in drukken worden gewekt". De ondernemingsraad schrijft het niet erg passend te vinden dat Stork Ketels geen reele contractpartner voor RSV- De Schelde wordt genoemd vanwege relatief kleine verliezen die het bedrijf ten gevolge van onderbezetting maakt, „terwijl iedereen in Nederland weet dat het RSV-concern reeds vele honderden miljoenen aan regeringssteun heeft ontvangen om de verliezen af te dek ken". ook met regeringssteun naar Vlissin gen is verplaatst". De ondernemingsraad van de MESK benadrukt dat Stork Ketels in het ka dervan de herstructurering van de cen trale ketelbouw „al 250 arbeidsplaatsen op het offerblok heeft gelegd, naast de afbouw van 200 arbeidsplaatsen in de afgelopen jaren". De ondernemingsraad van het Henge lose bedrijf zegt niet meer te dulden dat „op negatieve wijze over onze werk maatschappij wordt geschreven en zal overgaan tot passende tegenacties als tendentieuze berichtgeving zich zal herhalen". >t is de moeite waard onze japonnenkol- lektie heeft natuurlijk ook zijn uitschieters dat is zo'n merk je mee gezien mag tworden lêrmiïshias Goes, Middelburg Vlissingen I Op een geïmproviseerd 'kampvuurtje' wordt een pan met eten klaargemaakt. De bemanning warmt zich verheugd de m handen. f VLISSINGEN - De gemeentelijke so ciale dienst in Vlissingen is vrijdag de honger en dorst lijdende beman ning van de Hondurese bulkcarrier 'Nudrat' te hulp gekomen. De sociale dienst heeft gisteren aan het eind van de middag proviand en brand stof naar het schip laten brengen. Met die voorraad kunnen de opva renden een paar dagen vooruit. De Vlissingse sociale dienst heeft giste ren een groot aantal betrokken in stanties (zoals consulaten, scheeps agent en rederij) afgebeld, met het dringende verzoek iets voor de be manning te doen. De dienst kreeg echter overal nul op het rekest. Alle betrokken partijen wijzen iedere verantwoordelijkheid voor de gang van zaken aan boord van de 'Nudrat' af. Daarom besloot de sociale dienst vrijdagmiddag rond drie uur zélf de helpende hand te bieden. Het zou niet verantwoord zijn de vijftien op varenden nog langer aan hun lot over te laten, aldus een woordvoer der. Volgens de advocaat van de beman ning, mr.'M. A. Terwoert uit Middel burg, werd het de allerhoogste tijd dat de officiële instanties zich het lot van de zeelieden (van vijf nationali teiten) aantrokken. Hij is vrijdag morgen met enkele ambtenaren van de sociale dienst aan boord geweest om poolshoogte nemen. Mr. Ter woert noemde de situatie 'nijpend': de scheepskas is leeg, de bemanning heeft al geruime tijd geen gage meer ontvangen, de proviand was op, geen water, geen electriciteit, geen ver warming. De 'Nudrat' ligt sinds vorige week vrijdag met een grote lading mout (de waarde daarvan staat volgens mr. Terwoert niet vast) op de rede van Vlissingen aan de ketting. De ei genaar van het schip, 'Kosmos En terprise Inc.', staat voor ruim een mfijoen gulden bij diverse schuldei sers in het krijt. Er zijn inmiddels vier beslagen gelegd. Dat is gebeurd door' de eigenaar van de lading (de Franse firma Granit), de bemanning (wegens achterstallige gage), een bank en een leverancier. De 'Nudrat' was onderweg naar Djed- dah in Saoedi-Arabie. Na aflevering van de lading zou het schip daar moe ten worden gesloopt in opdracht van een Pakistaanse sheik (Rehmathu- la), die de carrier na lossing zou aan kopen. Vraagtekens Volgens mr. Terwoert roept de hele gang van zaken 'tal van vraagte kens' op. De gezagvoerder (een West duitser) en enkele opvarenden heb ben verklaard, dat de 'Nudrat' de reis is begonnen met te weinig be manningsleden, onvoldoende brandstof en een ontoereikende hoe veelheid levensmiddelen. De rederij zou hebben toegezegd dat in Vlissin gen de bemanning werd aangevuld. Ook zou daar gezorgd worden voor meer brandstof en proviand. In plaats daarvan echter liet de eige naar van de lading het schip aan de ketting leggen. Dat gebeurde naar aanleiding van een conflict tussen de eigenaar van de lading (Granit) en de rederij. De inzet van dat conflict: de kosten van het lossen. In het ladingscontract zou Granit hebben bedongen dat het schip over faciliteiten moest beschik ken om de lading in Djeddah aan wal te kunnen zetten. Die faciliteiten zijn er echter niet. De firma Granit wei gert op te draaien voor de extra over slag-kosten die daardoor ontstaan. Begin deze week (dat was dinsdag) vroeg de kapitein van de 'Nudrat' via de radio de hulp van de Nederlandse autoriteiten in, omdat aan boord een 'noodsituatie' dreigde te ontstaan. De proviandkast was bijna leeg. Door gebrek aan brandstof viel de electriciteit en daarmee de verwar ming uit. De pompen weigerden, waardoor het drinkwater opraakte. Het kleine beetje voedsel dat er nog was, lag te rotten in de diepvriezer die door het wegvallen van de stroom niet meer functioneerde. Als gevolg van het tekort aan water waren ook de toiletten nagenoeg onbruikbaar geworden. Vakbond Een flinke baal Hollandse 'piepers' wordt aan boord gebracht. De vakbond voor schepelingen ITF (International Trade Federation) heeft inmiddels gerechtelijke stap pen tegen de rederij ondernomen. Voornaamste eis: uitbetaling van de achterstallige gage. Dat heeft een woordvoerder van ITF gistermid dag bekend gemaakt. De bemanning bevindt zich nog steeds aan boord van het schip. Po gingen om de 'Nudrat' de haven van Vlissingen binnen te krijgen zijn tot nu toe gestrand. Volgens mr. Ter woert is dat vooral te wijten aan de opstelling van Granit. Deze Franse firma weigert iedere medewerking uit angst dat de bemanning zal 'dros sen'. zodra de bulkcarrier de haven is binnengelopen. Grote broek „Wij vinden", aldus de ondernemings raad van de MESK, „dat de centrale ondernemingsraad van RSV zich dan wel een erg grote broek aanmeet". Ook de ondernemingsraad van De Schelde past volgens de or van de MESK een bescheidener opstelling, „als men be denkt dat de fregattenbouw indertijd (ADVERTENTIE) Ventevogel Financiële Service Groep bv assurantiën makelaardij o.g. data service financiële adviezen TERNEUZEN - Het algemeen bestuur van de woningbouwvereniging Ter- neuzen zal directeur Engelsma maan dagmorgen zijn normale werk laten hervatten maar blijft erbij dat hij moet worden ontslagen. De bestuursle den handhaven hun hoger beroep te gen een uitspraak van de Middelburg se rechtbankpresident (die een ontslag op staande voet nietig verklaarde) en de lopende ontslagprocedure bij het Gewestelijk Arbeidsbureau. Waarne mend-directeur R. Beute, een functio naris van de Nationale Woningraad, is voorlopig benoemd tot 'gedelegeerde' van het bestuur. Hij moet de communi catie tussen bestuur en management van de woningcorporatie verzorgen en oefent namens het bestuur controle uit op voorbereiding en uitvoering van de beleidsbeslissingen. Het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening begint volgende week met een zogenaamde 'vervroegde inspectie', een uitgebreid onderzoek naar het reilen en zeilen van de woning bouwvereniging. Daarbij worden ook het financieel beheer en het onder- houds- en renovatiebeleid betrokken. Volgens mevrouw ir S. van der Laag, hoofd afdeling woningcorporaties van het departement en belast met het toe zicht op de toegelaten instellingen, heeft 'Den Haag' zélf het initiatief geno men tot de inspectie op grond van ac- countantsgegevens en andere informa tie over de ontwikkelingen van de laat ste tijd. Het bestuur juicht de actie toe "omdat het meent dat uit dit onderzoek zal blijken dat de ingrijpende beslissin gen. die het bestuur heeft genomen, noodzakelijk waren", zoals een commu niqué het omschrijft. De besluiten over het toelaten van En gelsma en de benoeming van Beute werden vrijdagmiddag met algemene stemmen genomen: alle 8 bestuursle den (3 collega's stapten op) waren voor. De vergadering werd ook bijgewoond door twee vertegenwoordigers van het ministerie van volkshuisvesting (onder wie ir Van der Laag), een twee man ster ke delegatie van de Nationale Woning raad onder leiding van algemeen direc teur drs B. G. A. Kempen en juridisch adviseur mr G. Vioen. Na afloop lichtte Kempen toe dat de inspectie van het ministerie niet uit de lucht kwam vallen. Al in december '81 kreeg het bestuur van de woningbouw vereniging een terechtwijzing van volkshuisvesting, nadat Engelsma plannen had gelanceerd voor het ont wikkelen van de wijk het Java in Ter- neuzen. Uit de jaarrekening is duide lijk, dat de corporatie er op dit mo ment 'allerbelabberdst' voorstaat, zei de directeur van de NWR. Daarbij gaat het allang niet meer om het beheer van het magazijn: „Dat zijn peanuts. We praten hier echt over miljoenen". Het had hem verbaasd dat b en w van Temeuzen deze week dreigden met in grijpen als het bestuur Engelsma niet zou toelaten, desnoods ten koste van een dwangsom van 1000.- per dag. „Dan had men zich de afgelopen perio de wel eens bezorgd mogen tonen over héél andere bedragen". Hoe lang de vervroegde inspectie duurt, kon hij niet zeggen: „Het depar tement doet grondig werk, dat heeft tijd nodig". Mevrouw Van der Laag lichtte toe, dat het ministerie zijn bevindingen rapporteert aan het bestuur, al of niet vergezeld met aanbevelingen om maat regelen te nemen. Vioen beklemtoonde dat Engelsma maandag geen 'superdi recteur' boven zich krijgt: „De heer Beute is uitsluitend benoemd om het contact tussen bestuur en manage ment te onderhouden en uitvoering van het beleid te waarborgen. Dat gebeurt in het belang van de bouwvereniging en de leden. Niet om Engelsma in zijn werk te belemmeren". In een eerste reactie zegt de heer En gelsma er nooit aan te hebben getwij feld 'dat het recht zou worden geres pecteerd'. Hij gaat maandag weer aan de slag, maar vindt dat 'beide partijen er zich van bewust moeten zijn dat dat inspanningen kost'. De directeur van de Terneuzense bouwvereniging ziet het onderzoek van het ministerie met vertrouwen tegemoet: „Er kan alleen uit blijken dat de besluiten van het be stuur ten onrechte zijn genomen". Het aanstellen van waarnemend-directeur Beute als gedelegeerde noemt hij 'et goede zaak'. „Bij het vermijden v( eventuele conflicten is voor hem ei goede taak weggelegd". Overigens verheelt Engelsma niet dl de afgelopen maand 'een ingrijpende niet bepaald gemakkelijke periode geweest voor mij en mijn gezin". sluit de mogelijkheid niet uit dat das voor bepaalde personen ter veranfcj woording worden geroepen, misschie ook juridisch". Temidden van het rumoer kreeg de Telt? neuzense woningbouwvereniging vfi dagmiddag zijn eerste onderneming 1 raad. Van de vyf kandidaten zijn er naar voren geschoven door de vakbö den. 1 bezet een vrije zetel. Voor f plaats moest worden gestemd. De oj - komst was 100 procent. a Een groep leden van de bouwveren i' ging is een actie begonnen voor hetve vroegd uitschrijven van een algemei ri ledenvergadering. Daar zouden de dri bestuursvacatures moeten worden vei vuld. Het algemeen bestuur denkt aa^., een vergadering op 22 november, ees^ datum die al eerder was vastgesteld, i

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 2