GEORG ARMAND DOESBURG achtenveertig sinaasappels voor een interlandcarrière als brugge europees voetbal haalt is dat een jaar winst PZC/zaterdagkrant 21 ZATERDAG 2 OKTOBER 1982 heel veel vrienden: Surinamers, Ne derlanders, Ambonezen. Daar kan ik heel goed mee opschieten. Bovendien heb ik hier een fijne job. Nee. als ik aan Suriname denk. dan denk ik aan het binnenland. Daar ging ik wel eens ja gen of vissen". Het duurde vijfjaar van wikken en we gen voordat hij de knoop doorhakte en naar Nederland kwam ..En ik heb er nog geen spijt van. We hebben het plan om hier op z'n minst twaalf jaar te blij ven, maar dat worden er eerder meer dan minder. Ik heb niets te klagen en het zou zonde zijn hier weer op te bre ken en een heel ander Suriname aan te treffen". Een jaar lang was Armand Doesburg in Goes sportcommissaris bij een Suri- naams-Antilliaanse werkgroep. Toer- koen mijnheer nooien organiseren en veel vergaderen. ..Maar ik kwam tijd te kort. Ik spring nu alleen nog bij als ze mensen tekort heb ben". Vooral zijn activiteiten bij Parbo slokken veel tijd op. „Mijn streven is om daar een grote familie van te maken", zegt de Surinaamse oud-international. Maar Doesburg wordt nog wel eens voor problemen gesteld „Toch mogen we niet klagen. Tijdens de afgelopen zo meravondcompetitie hebben we wat problemen gehad Een jongen is twee wedstrijden geschorst geweest omdat hij geslagen had nadat iemand iets ge zegd had over zijn huidskleur. Verder zit er altijd wel iemand tussen die de boel verpest als je een hele groep onder je hoede hebt, maar daar moet je niet iedereen op aankijken vind ik". voetbalfeest „Ik probeer de jongens van Parbo tij- Jk heb er geen geld mee verdiend, maar wat ik meegenomen heb, kan nie mand me meer afnemen'' dens de voorbespreking altijd voor te bereiden op dingen die kunnen gebeu ren. We komen tenslotte om gezellig te voetballen. Vaak zeggen de jongens dan: „Wij mogen niets en de tegenstan der mag alles van de scheidsrechter". In zulke gevallen wijs ik ze erop dat ze eerst eens naar zichzelf moeten kijken en niet naar anderen". Parbo brengt in de Goese competitie af en toe wat le ven in de brouwerij door een erg fana tieke supportersschare. „De saamho righeid is groot. In Suriname maken ze van voetbal altijd een feest. Wij heb ben nu ook luidruchtige supporters en tijdens het spel weten ze het natuurlijk altijd beter, maar na een doelpunt is het bijna dansen. Dat geeft de spelers natuurlijk een push". Armand Doesburg verkondigt bepaald niet het sombere beeld van een minder heidsgroepering. „Ach. ik heb het wel eens meegemaakt dat ik in een super markt was en dat de dames die in mijn buurt stonden ineens htm tas tegen ach aanklemden. Daar kan ik gewoon om lachen. Ik mag blij zijn dat ik boven bepaalde dingen sta. Ik blijf gewoon mezelf'. dansen Voetballen kan Doesburg niet meer voluit. De problemen met zijn rechter been weerhouden hem daarvan. „Daarom vind ik het fijn dat ik nog een balletje in de zaal kan trappen en dat ik na die operatie weer lekker kan dan sen. Dat doe ik verschrikkelijk graag ook al ben ik alleen. Ik zoek het niet op, maar als er wat georganiseerd wordt, dan ga ik er naar toe. Zingen doe ik trouwens ook graag, maar dat kan ik niet". Nog herhaaldelijk blikt Georg Kessler met weemoed terug naar die toptijd bij AZ'67. Naar de troostprijs in de Europese bekerfi nale: „Jammer dat we toen één slechte dag hadden". Naar het ene jaar vooral, waarin AZ in een spran kelende stijl de titel voor zich opeis te: „Ze wisten in Nederland af en toe niet wat ze zagen". En vaak ook naar het afscheid van Alkmaar: „Ik had zelf wel vijf of zes spelers mee willen nemen naar Brugge. Zoveel klasse zat cr in AZ". Vorige week werd hij 50. Georg Kess ler Hij vierde het in Brugge en sloeg voor één keer een t raining over. Twee dagen later speelde Club Brugge de topper tegen Standard Luik en ver loor met 2-0. Maar Georg Kessler had inmiddels al bijna voor een mirakel gezorgd „Volgend jaar spelen we Eu ropees hier in Brugge", had hij voor de start verzekerd. En achteraf: „Dat was stoere taal voor Club Brugge, want ze hadden net een heel jaar te gen degradatie moeten spelen" verstomd Hij heeft de Belgen verstomd doen staan tijdens de eerste weken van de competitie. De aanloop van Club Brugge was verbluffend en nog beter zelfs dan Georg Kessler had ver wacht: „Vóór die wedstrijd tegen Standard stonden we alleen op kop. Dat was ook voor mij een complete verrassing Ik had er wel vertrouwen in na de voorbereiding, maar ik had niet kunnen denken dat het zó snel zou gaan" De snelle start van Club Brugge was vooral de verdienste van Georg Kessler. die de selectie onmiddellijk op zijn hand kreeg. Vorig jaar was Kessler nog bij AZ. Hij juicht om het. nationaal kampioenschap van het team. Hans Eijkenbroek juicht mee hij is nu de trainer van de Alkmaar- ders. het Spitz Kohn in elk geval niet ge lukt om in de top te spelen. Hij werd door Club Brugge na enkele maan den met ontslag gestuurd. Zijn op volger, Rik Coppens. deelde in de malaise en haalde ook het einde van de competitie niet. Dank zij een krachtige eindrush werd Club Brug ge zelfs maar net gespaard voor de afgang naar dc tweede klas. bezieling „Wat erin dat ene jaar by Club Brug ge is gebeurd, dat begrijp ik nog steeds niet", kykt Kessler terug. „Ik trap niet na naar de trainers die hier weg moesten. Ik constateer alleen dat de Brugse selectie, toen ik hier kwam. bereid was om te werken Ja. zelfs bereid om héél hard te werken Zoveel bezieling heb ik in mijn hele carrière nog nooit meegemaakt" Natuurlijk had Georg Kessler om versterking gevraagd bij Brugge, toen hij een eerste aanbod had gekre gen. Hy zocht het vooral by AZ, waar, de uittocht van spelers onvermyde- lyk was. „Ik had Jan Peters willen hebben", wil Kessler wel bekennen. „En ook Hovenkamp en Tol, maar zoveel geld was er niet in Brugge. Ik heb gekozen voor Ronald Spelbos. om het gat in de verdediging te dich ten En omdat ik van Spelbos weet dat hij een sterke persoonlykheid is Het was een eerste aanzet om van Club Brugge weer een topclub in Eu ropa te maken. „Die ambities heeft Brugge", verzekert Kessler. „Het duurt, denk ik. minstens twee jaar voordat we zover zijn. Ik wil met Club Brugge het soort voetbal spe len zoals met AZ. Het evenwicht dat er bij AZ was tussen de linies, dal was uniek. Zoiets kun je niet kopen en ik wil van Club Brugge ook geen tweede AZ maken. Ik streef wel naar dat evenwicht, maar dan zal Brugge ten minste nog twee spelers moeten kopen. Die twee man. op belangrijke plaatsen, heb ik nodig om Europees de top te halen". Het ideaal van Georg Kessler is be kend. Hy had het bij AZ gevonden, zo stelt hy achteraf: „Ik heb Aad Mans veld eens horen zeggen 'Tegen dit AZ is gewoon niet te spelen. Je weet niet waar ze vandaan komen als die aanval eenmaal gaat draaien' Ik had met Jan Peters en met Nygaard de spelers om het te dirigeren En dat mis ik bij Club Brugge, waar Darden- ne m die rol moet spelen. Maar hij heeft te weinig overwicht op de ploeg, dat moet groeien. Daar hebben we ook bij AZ een paar jaar over ge daan" Maar door het succes van Club Brug ge wordt hy ook daar weer op handen gedragen Voor het seizoen waren Anderlecht en Standard Luik met ve le lengtes voorsprong getipt voor de titel. „Er was voor Club Brugge geen enkel respect meer", herinnert Jan Ceulemans zich van vorig jaar. „En nu. met Kessler. staan we er opeens weer. Het is niet te geloven dat Brug ge zo sterk is gestart". frits bakker Een paar weken heeft Georg Kessler in Brugge nodig gehad om het ver trouwen af te dwingen. Tijdens de voorbereiding, in Drente, moest hij de Brugse selectie zelfs afremmen. „Zoveel drang was cr naar revan che". realiseerde Kessler zich. „Ik zag het ook aan Jan Ceulemans. die toch pas terug was van de WK in Spanje. Er straalde een ambitie van af die ik maar zelden ben tegengeko men. Ik wist eigenlijk al dat Club Brugge flitsend van start zou gaan. Daarom was het verlies tegen RWDM, in de eerste wedstrijd, een tegenvaller voor het moreel. Ik raakte er bovendien nog twee spe lers kwijt die tot de vaste keus be hoorden en die ik voor lange tijd moest vervangen". j/DCCT CD IV TaViI T/l\ Sinds die wedstrijd speelt Club Brug ge byna met een volledig nieuwe ver dediging. De blessures van Gilbert van Binst en Walter Ceulemans wa ren zó ernstig dat ze voorlopig nog niet kunnen spelen. De twee aanko pen van Club Brugge (Spelbos en Querter) hebben zich echter razend snel aangepast. En inmiddels heeft Kessler ook Van Walleghem als een aanwinst in de ploeg gehaald. „Ik had alleen Szymanowski over van de verdediging van vorig jaar. Ze hadden me by Brugge verteld dathy niet voldeed. Ze hadden veel ver wacht van een speler die meer dan 30 interlands voor Polen heeft gespeeld. Maar Szymanowski is opgebloeid door de komst van Spelbos". nog niet rijp Minstens zo opmerkely k was het her stel van Club Brugge na de start bij RWDM. Zaterdag pas. tegen het ge vreesde Standard, kwam er een eind aan de succesvolle reeks. „Toen bleek ook dat Club Brugge nog niet ryp is voor die toppositie", vond Kessler „We speelden goed in Luik, sterk in het collectief, maar we verga ten om te scoren. Ik heb met Soren- sen en Wellens twee aanvallers die te weinig produktief zijn. Het moet ei genlyk allemaal van Jan Ceulemans komen, die de grote draaischryf is van dit Brugge. Ceulemans is belang rijk. omdat hij altijd aanspeelbaar is en omdat er een zekere rust van hem uitgaat Maar ook hij is niet de aange wezen man om het spel te verdelen Hij stelt het met nadruk en Club Brugge is bereid om de trainer op zijn wenken te bedienen. „Ik heb ge zegd dat ik aan het eind van dit jaar de inventaris zal opmaken. Als we Europees voetbal halen, dan is dat een jaar winst. Daar heeft Cluh Brugge namelijk met geen woord over gerept. Ik heb twee jaar dc tijd gekregen om Brugge weer naar de top te brengen". rust gelaten moeten worden. Tot je zes tiende moet het leuk blijven. Er loopt al zoveel talent weg", oordeelt Ar mand Doesburg. gympies Zelf leerde hy op een speelse manier voetballen Elke dag na school de straat op om te spelen Er was geen georgani seerd voetbal voor de jeugd, maar Does burg heeft dat nooit acht als een nadeel ondervonden „Voetbal leer je toch door steeds een potje te spelen Dat kan goed op straat. Pas als je zestien of ze ventien bent, dan moet je aangepakt worden om er allerlei andere dingen by te leren. Ik kreeg pas op m'n vyftiende gympies met nopjes. Dat was pas ple zier". „Die nationale ploeg. Dat was wel het hoogste dat je kon bereiken. Daar zat elke voetballer in Suriname op de wa- chen. AI was het dc B-selectie maar. Ik geloofnieldaterooileen voetballer in Suriname was die met tegenzin in het nationale team speelde. Er zaten spe lers in die je niet kende, maar als je twee weken bij elkaar bent, dan leerde je ze goed kennen. Dan was het ook erg vaak lachen geblazen. Je zit tenslotte met achttien jonge kerels bij elkaar. We voetbalden ongeveer op het niveau van dc Nederlandse eerste divisie. Daar verdienen ze er nog wat mee. Wij kregen in de rust alleen een sinaasap pel. Maar het was natuurlijk ook erg leuk om reisjes te maken met die ploeg". Armand Doesburg koestert zyn herin neringen als een kostbaar kleinood, Ook de indrukken van het WK in Span je waar hij dit jaar als toeschouwer van de party was. Een soort surrogaat voor datgene wat hij altijd voor ogen heeft gehad: spelen tijdens een wereldkam pioenschap. „Ik wilde die sfeer eens meemaken. Nu ik de kans had om dat te doen. ben ik naar Spanje gegaan. Ja. eigenlyk twaalf jaar te laat natuurlyk". Maar genoten heeft hij met in Spanje Noodgedwongen klampt hy zich nu vast aan zeld zeldzame hoogtepunten van het voorbye WK. „De tweede helft van Argentinie-Hongarije was leuk. maar verder heb ik niet veel gezien". pele Doesburg raakt maar niet uitgepraat over het voetbal. De wedstrijd tegen het Braziliaanse Santos, waarin Pele toendertijd nog furore maakte, zijn de buut in de nationale ploeg tegen Trini dad („Dat moet eind '66, begin '67 ge weest zijn"), de trainingen van Arie dc Vroet en Dettmar Cramer, die ooit nog eens in Suriname vertoefden. Hij denkt er nog vaak aan terug. „Maar bet is niet zo dat ik constant met Suriname in m'n hoofd zit. Hier in Goes heb ik bloedcirculatie Zeven jaar geleden moest de nu 35-jari- je Armand Doesburg abrupt een punt iftten achter zijn interlandcarrière. De bloedcirculatie in het rechterbeen taf problemen en noodgedwongen noest Doesburg het voetbal opgeven. Maar eenmaal in Nederland kroop het bloed toch weer waar het niet gaan tan. „Ik vond dat ik het maar weer tens moest proberen. Ik ben toen met een bal naar het sportveld gegaan. Dat n de zomer van '77. Je mocht na tuurlijk helemaal niet op de velden op dat moment, dus kreeg ik binnen de kortste keren de beheerder achter me Piet Wijs, dat is nu een goede vriend van me. Hij zei dat ik me maar moest laten inschrijven bij Goes. Ik (peelde een paar wedstrijden in het Armand Doesburg tijdens zijn actieve periode in Suriname. Hier is hij twee verdedigers te snel af. *y|-isschien dat hij er de bodem van een veilingkist mee zou kunnen vullen: achtenveertig IVXsinaasappels, de opbrengst van een lange interlandcarrière. Bijna negen jaar lang maakte \rmand Doesburg uit Goes deel uit van het Surinaamse nationale voetbalelftal. Langzaam begint de film te draaien, maar het zijn slechts flarden die hem bijgebleven zijn. Hoogtepunten veelal uit een tijd die gemarkeerd werd door schitterende belevenissen. Spelen in het WK-kwalificatietoer- ttooi tegen Guatemala. Honderdduizend mensen op de tribunes. „Schitterend. Echt waar", mij mert hij. „Dat gaf ons een enorme prik". Een vervlogen tijd, die hem in materieel opzicht niets jracht, maar voor Armand Doesburg van onschatbare geestelijke waarde. de beslissingswedstrijd met 2-1 te ver slaan. Foto Armand Doesburg ver schalkt hier drie backs en scoort het eerste doelpunt voor MW" Toch zijn de wedstrijden met de Sumiaamse ploeg hem het beste bygebleven. „Ik heb er geen geld mee verdiend, maar wat ik meegenomen heb, kan niemand me meer afriemen", zegt hy ineens. wkmexico „Jammer dat we het WK nooit gehaald hebben. Wij hebben tegen Honduras ge speeld. De gedachte dat Honduras dit jaar in Spanje van de party was deed Je ziet hem weer genieten als hy in ge dachten het shirt van de Surinaamse nationale ploeg over zyn schouders laat füjden. Hy noemt zichzelf een beperkte voetballer. Als spitsspeler scoorde hy slechts zeventien keer in achtenveertig interlands. „Ik had m'n werk Als ik ze met maakte, dan deed een ander het wel. Ik had eigenlyk niet genoeg tech niek om in het Surinaamse team te mo ten spelen, maar ik moest het hebben van andere kwaliteiten. Snelheid, voor- il op de eerste meters en verder een moordend schot. Maar zodra de bal in de ploeg gehouden moest worden, was ■k er niet by. Ik heb ook altyd geweten dat ik dat niet kon Ik moest het ergens inders zoeken". Ruim vyf jaar woont Armand Doesburg il in Zeeland („Ik ben bly dat ik hier 'erecht gekomen ben"). Na de onafhan kelijkheid van Suriname zou hij - werkend in overheidsdienst - de helft van zyn salaris moeten inleveren. Ne derland trok jiem. ook omdat zijn vrouw Juna en een groot deel van zyn familie de overtocht al gemaakt had. Sinds zijn komst naar Nederland zat hy exact anderhalve week zonder werk. Hij trad vervolgens in dienst by Pechi- ney in het Sloegebied als smelter, maar Inmiddels werkt hy al sinds jaar en dag op de administratie by dat bedrijf. Hy speelt zaalvoetbal bij Goes en is voorts voorziter-trainer-coach van de Suri naamse sportvereniging Parbo. „Een club met een enthousiast bestuur". derde, maar dat ging niet. Ik kon niet blijven lopen met dat been en daar door kon ik conditioneel niet bijko men. Ik ben naar de dokter gegaan en daarna heb ik een operatie ondergaan. Enkele maanden daarna bleek dat ik er voordeel van had. Ik kon weer een half uur dansen. Als ik dat voor die opera tie deed, dan was m'n been binnen drie minuten dood". Doesburg bladert wat in een fotoboek. Elke prent vertelt een verhaal Hy stuit op een kranteknipsel. Een foto met een onderschrift: „MW (militaire voetbal vereniging) is zondagmiddag beker kampioen geworden door Leo Victor in een beetje pyn. We speelden een kwali ficatietoernooi in Guatemala voor het WK in Mexico Dat was de kans voor ons Mexico was altijd een struikelblok, maar die ploeg was nu automatisch ge plaatst Daar hoefden we niet meer te gen te spelen. We wonnen eerst met 4-1 van Panama en daarna speelden we 1-1 tegen Guatemala. Op dat moment zat er nog van alles in, maar we verloren de tweede wedstrijd tegen Panama ineens met 4-1 Daarna wonnen we nog wel van met 1-0. maar op doelgemiddelde zyn we toen uitgeschakeld Ja. als ik daar aan terug denk. dan doet het nog steeds pijn" Inmiddels laat ook de volgende gene ratie Doesburg van zich spreken. Zoon Pearl maakt deel uit van dc C-selectie noord van de afdeling Zeeland. „Ik moet het nog zien dal hij het redt. Techniek heeft hij wel, maar fysiek js hij zwak. Ik heb hem ook nog nooit ge zegd dat hij goed gespeeld heeft. Veel mensen vinden dat ik hem maar eens flink onder handen zou moeten nemen, maar ik vind juist dal de jongeren met

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 21