o pvallende toename van gevallen van zelfdoding 'Zwarte lijst' voor medicijnen is sinds gisteren van kracht Produktie eerste olie uit Nederlands deel Noordzee Ouderenbonden: verhoging eigen bijdrage 'schandalig' [SENFTl CRSTERKING VOOR BRANDWEERKORPSEN ROF. VAN DIJK: OOK ONDER JONGEREN mö 4 Sluitfluit Voor het goede doeL Kabinet wil collegegeld verhogen Mooi weer zorgde voor dure 'smog' ZIEKENFONDSVERZEKERDEN MOETEN OPLETTEN (MERDAG 2 OKTOBER 1982 PZC/binnen-buitenland 11 «IDHOVEN (ANP) - De gemeentelijke brandweerkorpsen worden de komende n versterkt met enkele duizenden vrijwilligers in verband met het overne- i van een deel van de taak BB (Bescherming Bevolking). Voor 1983 is geld serveerd voor de werving en opleiding van duizend vrijwilligers. Als de aciële ruimte dit toelaat zullen er in 1984 en 1985 respectievelijk 1500 en 2000 villigers worden aangetrokken, at zei Ch. Brauwers, chef van de directie brandweer van het ministerie van nneniandse zaken vrijdagmiddag in Eindhoven op een congres van de Neder- ndse vereniging van brandweercommandanten. )lgens bestaande plannen moeten de brandweerkorpsen op 1 januari 1986 een deel van de huidige BB-taak overnemen. Volgens de voorzitter van de Nederland se Vereniging van Brandweercommandanten (NVBC) ing. J. Bron is die prognose aan de voorbarige kant. Desalniettemin vindt hij dat er zo snel mogelijk duidelijk heid moet komen. „De brandweer heeft er recht op te weten waar men straks aan toe is. maar vooral ook de BB heeft daar recht op. Die organisatie wordt tenslotte afgebouwd". Volgens Brauwers is het niet de bedoeling van de nieuwe organisatie een kleine BB te maken. „Het wordt een aan de behoefte in vredestijd aangepaste brandweer, die. indien dit onverhoopt nodig mocht zijn, snel op de voor oorlogstijd bestemde sterkte kan worden gebracht". 1 REIDEN (ANP) - Het aantal zelfdodingen en pogingen daartoe neemt de laatste tijd schrikbarend pe. Vooral onder vrouwen, voornamelijk boven de vijftig jaar, komt het steeds meer voor dat men jch van het leven wil beroven. In vele gevallen lukt het ook. Ook onder de jongeren is een sterk itijgend percentage dat een eind aan het leven wil maken. De oorzaak moet onder meer gezocht jrorden in de toenemende confrontatie met een uitzichtloze toekomst en het zich sterk uitbreiden- i maatschappelijk isolement. fit deelde prof. dr. W. van Dijk van de ((deling psychiatrie van het acade- sch ziekenhuis in Groningen vrijdag e tijdens een symposium over zelfdo- kng en hulp bij zelfdoding in de stads- 'phoorzaal van Leiden. Prof. Van Dijk k van een 'catastrofale' ontwikke- jnderzoek heeft aan het licht gebracht 1st ongeveer honderd op de 100.000 in- foners wel eens een poging tot zelfdo- ing doet. Daarbij is de verhouding van rouw tot man ongeveer twee op een. (et gaat hier om geregistreerde geval- in. maar op grond van een enquête nt de Groningse hoogleraar tot de mclusie dat het er veel meer moeten |n. Hij schat dat zeker vijf keer zoveel isen ertoe komen zich op een of an- e wijze van het leven te beroven, ook (lukt dat lang niet altijd. Hij is er zelfs i overtuigd dat tien tot vijftien pro fit van de totale bevolking wel eens jet de gedachte speelt een eind aan het dse bestaan te maken, fèt komt heel vaak voor dat mensen n of meer mislukte pogingen tot zelf- ling doen. Van degenen die het niet |lukt zich van het leven te beroven zal rtig procent het daarna weer doen, zo lijkt uit het onderzoek. Tussen de pertig en zestig procent van de men- van wie bekend is dat zij zich iets ibben aangedaan, heeft al eerder een ng in het werk gesteld afscheid van it leven te nemen. en tegen ongevraagde ezuinigingsdrift t as van onze redactie volksgezondheid) k I LKMAAR-„De catastrofale ontwik- 111 sling in de financiële toestand van re'ns land heeft geleid tot een bezuini- r v Ingsdrift, die niet voortkomt uit de izondheidszorg zelf en waarom de pa- ent niet heeft gevraagd". Dit zei vrij- ig voorzitter dr. J. J. H. M. Daniels »n de artsenorganisatie KNMG. Op it congres van zijn organisatie oefen- hij kritiek uit op de ombuigings- i aatregelen. bezuinigingen vertragen de tot- idkoming van een nieuwe ordening de gezondheidszorg. Er ontstaan pa- ikbesluiten van geval tot geval, waar de samenhang wordt verstoord, 'endien wordt de ontwikkeling van medische zorg beperkt. Behande- imogelijkheden worden belem- :rd door kortingen op het aantrekken personeel en het aanschaffen van iparatuur. (olgens Daniels lijkt hier en daar al de ins bereikt waarachter de kwaliteit de zorg in gevaar komt. De vermin- •de werkgelegenheid roept juist een ig ètra vraag om hulp op. Ook de toene- le vergrijzing der bevolking doet dubbel beroep op de gezondheids- Daarop kunnen maatregelen als enjeddenreductie of personeelsstops :n antwoorden zijn. f fergelijke veranderingen leiden vol de KNMG-voorzitter tot „absurdi- Iten en inconsequenties". Het is het recht van de artsen er tegen in het eer te komen. .63) >et\UTRECHT (ANP) - De ondeme- lingsraad van de Nederlandse uit)Spoorwegen is in meerderheid te- bewen het invoeren van een 'sluitfluit' )p nieuw aantebouioen treinen. De ■luitsluit, een automatisch signaal lat de treinreizigers waarschuwt Idaf de deuren gaan sluiten, zou het mwertrouwde fluitsignaal van de '\oofdconducteuren moeten ver hangen. Dit meldt het NS-weekblad 'oppeling. e ondernemingsraad betwijfeld of te tóe sluitfluit het tn- en uitstappen 'zal versnellen. Of de veiligheid van i Ine reizigers met de automatische zal/luit gediend is, is nog maar de nucraag. Het zou de mensen kunnen ïsdopjagen' aldus een or-lid. 103De leden van de ondememings- raad keerden zich ook tegen de ar beidsbesparing die invoering van eeijde sluitfluit met zich zou meebren- len. Minder hoofdconducteuren op teer rijtuigen is een onveilige zaak moet dan ook met kracht wor- ;petóen afgewezen, aldus de or, die zich afvroeg „wat nu eigenlijk het ver- etjschil is tussen de sluitfluit en de ondfluit van de hoofdconduc- ■ur". Het geld voor het aanbren gen van sluitfluiten kan beter wor- m besteed, vindt de or. Lang niet alle mensen, die zichzelf ern stig lichamelijk letsel toebrengen, heb ben werkelijk de bedoeling uit het leven te stappen. Onderzoek onder de men sen die iets hadden ondernomen zonder dat dit fatale gevolgen had, toont aan dat vijftien procent alleen maar een 'signaal' om meer aandacht wilde ge ven. Slechts tien procent had serieus de bedoeling zich de doden en bleven ook na hun redding hieraan vasthouden. Ongeveer de helft had gewenst dood te zijn, terwijl 25 procent min of meer ver wacht had niet meer tot het bewustzijn te komen. Volgens prof. Van Dijk lijden de mees te mensen, die hun aardse bestaan wil len beëindigen aan psychiatrische stoornissen. Slechts zes tot zeven pro cent benadert de laatste stap die nodig is om het leven af te breken koel en zakelijk. De meeste zelfdoders hebben een negatief beeld van zichzelf, zijn neerslachtig, hebben lichamelijke stoornissen, functioneren traag en sluiten zich van de buitenwereld af. Gebleken is dat ongeveer de helft van de mensen die zich van het leven be roofden of een poging daartoe deden, depressief waren of zijn. Onder depres sieve mensen maakt vijftien procent kans tot een daad van zelfdoding te ko men. Staatscommissie Er wordt binnenkort een staatscom missie ingesteld die de overheid ad vies moet uitbrengen over het beleid inzake euthanasie en het verlenen van hulp bij zelfdoding. De commissie zal zich met name gaan bezighouden met adviezen op het ge bied van wetgeving en wetstoepassing. De ministerraad heeft vrijdag inge stemd met een voorstel van de minis ters Gardeniers (volksgezondheid) en De Ruiter (justitie) op dit punt. AMSTERDAM - Het BP-booreüand Gilbert Rowe op 65 km ten noord-westen van Den Haag in de Noordzee, waar gas is aangeboord. Bij een test produceerde de put 0,6 miljoen kubieke meter gas per dag. BP gaat verder na of de vondst commercieel winbaar is. GASVONDSTBP VOOR KUST SCHEVENINGEN DEN HAAG (ANP/GPD) - De Unioniol- Nedlloyd groep is deze week begonnen met de produktie van de eerste ruwe olie uit het Nederlandse deel van de Noordzee. De olie is afkomstig van twee kleine olievelden, te weten het Helm- en Hel- derveld. Die bevinden zich in blok Ql, ongeveer 40 kilometer westelijk van Den Helder. De olie wordt via een pijp leiding naar Amsterdam gepompt. De olievelden worden door Union Oil en Nedlloyd te zamen geëxploiteerd. Ned- lloyd neemt voor twintig procent deel. De olie uit beide genoemde velden als mede uit het derde nabijgelegen veld Hoorn is al verkocht aan Esso. Dit derde veld zal naar verwachting van Union Oil in september 1983 produktief worden. De Helm- en Heldervelden zul len begin volgend jaar naar verwach ting 15.000 vaten olie per dag produce ren. Inclusief het Hoom-veld wordt een totale dagproduktie verwacht van 25.000 vaten. De British Petroleum Exploratie Maatschappij Nederland heeft een gas- vondst gedaan in blok P2, gelegen in het Nederlandse deel van de Noordzee, ongeveer 65 kilometer ten noordwes ten van Scheveningen. De put produ ceerde bij een test 0.6 miljoen kubieke LONDEN (AP) - De meeste mensen hebben veel over voor een liefdadig doel. Weinig mensen zullen echter bereid zijn zich ervoor uit de kleren te hijsen. Twee Britse foto-modellen bleken hiertoe wél bereid. Een winkelier had namelijk toegezegd ongeveer 25 gulden ter beschikking van het Londense 'Help 'n kind-fondste stellen voor elk kledingstuk dat openbaar aan en uit getrokken werd. Al met al brachten de twee modellen zo in Hen minuten ruiml500 gulden bij elkaar. Dit, zoals te verwachten, tot groot genoegen van de mannelijke omstanders. DEN HAAG (ANP)- Het kabinet wil de collegegelden met ingang van het stu diejaar '83-*84 verhogen van 750 naar 1026 gulden voor universiteiten en ho gescholen en van 650 naar 890 gulden voor het hoger beroepsonderwijs. De maatregel brengt veertig miljoen gul den op. Het kabinet stelt verder voor de colle gegelden met ingang van het studiejaar, '84-'85 voortaan aan te passen aan de ontwikkeling van lonen en prijzen. Het wetsontwerp waarmee de ministerraad vrijdag heeft Ingestemd wordt nog voor advies voorgelegd aan de raad van sta te en enkele adviesorganen uit de on derwijswereld. Ontslag voor 260 werknemers NBM Leidingbouw ARNHEM-DEN HAAG - Dochteron derneming NBM Leidingbouw van de Nederlandse Beton Maatschappij is failliet. Alle 260 werknemers is ontslag aangezegd. Velen staan inmiddels al op straat, anderen werken nog in de opzeggingstermijn, die in sommige ge vallen tot eind december loopt. Het faillissement is deze week uitgespro ken. Bewindvoerders, mr. A. H. G. Blanken- stein en jhr. mr. 8. H. de Ranitz, voeren op het ogenblik onderhandelingen om zoveel mogelijk werknemers van de Lei dingbouw over te plaatsen naar NBM- zuster Wegenbouw. Een 19-jarig lid van de Tsjechoslo- waakse grenspolitie is vrijdagmorgen naar de Bondsrepubliek gevlucht. De autoriteiten van de zuidelijke deelstaat Beieren deelden mee, dat de man niet gewapend en zonder uniform was. Buitenlands geld bij Postgiro-RPS AMSTERDAM (ANP) - De Postgiro- RPS is vrijdag begonnen met de in- en verkoop van buitenlands geld. De meest gangbare valuta zijn op 416 gro tere postkantoren en op de administra tiekantoren verkrijgbaar tegen contan te betaling of tegen afgifte van girobe taalkaarten. De verkooppunten zijn te herkennen aan ccn lichtbak met het op schrift "Buitenlands geld", zo heeft de Postgiro-RPS laten wegen. meter gas per dag, dat is op jaarbasis ruim 200 miljoen. BP treedt bij deze exploratie op als ope rator voor een groep van acht interna tionale maatschappijen. De boring werd gedaan door het booreiland Gil bert Rowe. Verdere boring is noodzake lijk om na te gaan of de vondst commer cieel winbaar is. In deze exploratiegroep neemt BP voor ruim 40 procent deel. Overige deelne mers zijn onder meer Gao North Sea, Ethyl Exploratie, Hudbay Oil (Nether lands), Gao North Sea Exploration en Pacific Lighting Exploration Compa- (Van onze redactie volksgezondheid) DEN HAAG - De ouderenbonden zijn boos op minister Gardeniers (volksge zondheid), omdat zij de eigen bijdrage voor verpleging in inrichtingen met 270 procent wil verhogen. De maande lijkse bijdrage is nu ongeveer f700, maar zal per 1 januari als de plannen doorgaan maximaal f2700 worden. De bonden willen spoedig met de be windsvrouw en de Tweede Kamer pra ten. De drie samenwerkende bonden vinden de verhoging „schandalig". De minister wil met deze maatregel de ongelijkheid tussen bewoners van verpleegtehuizen en verzorgingstehuizen opheffen. Al ja ren hebben de bonden er bij de regering op aangedrongen de onrechtvaardige verschillen tussen de financiële positie van de ouderen in bejaardenoorden en verpleegtehuizen weg te nemen. Tarief particulier verzekerde omhoog UTRECHT (ANP) - Huisartsen mogen, met terugwerkende kracht tot 1 juli, hun tarieven voor particulier verze kerde patiënten verhogen. Dat heeft het centraal orgaan tarieven gezond heidszorg (COTG) vastgesteld. Het tarief voor een consult gaat met een gulden omhoog en wordt 23 gulden. Een visite wordt 1,50 gulden duurder en gaat 34,50 gulden kosten. Huisartsen die al nota's hebben ingediend na 1 juli, mogen daarop geen aanvullende nota's laten volgen. De landelijke huisartsen vereniging heeft haar leden van het be sluit van het COTG op de hoogte ge bracht. De 32-jarige Japanse student Issei Sagawa, die in juni vorig jaar in Parijs de 25-jarige Nederlandse vrouw Renee Hartevelt vermoordde en haar lichaam in stukken sneed, was volgens Franse psychiaters geestesziek op het moment van zijn daad. Sagawa zal daarom waarschijnlijk niet terecht hoeven staan wegens moord. Zo is vrijdag in Parijs door woordvoerders van justitie meegedeeld. Sagawa zal worden over gebracht naar psychiatrische inrich ting waar gevaarlijke personen worden verpleegd. Bewoners van bejaardenoorden moe ten al hun vermogen „opeten" voordat de Bijstand hun verzorgingskosten be- DEN HAAG (ANP) - Het mooie weer van de afgelopen weken heeft in Nederland en de ons omringen de landen voor een dure 'smog' ge zorgd. De concentraties van verontreinigende stofTen in de bui tenlucht waren zo sterk verhoogd, dat schade werd aangericht aan planten in het Westland en Noord- Holland. De schadeclaims van tuinders daar, aldus hel ministerie van volksgezondheid en milieuhy giëne vrijdag, kunnen oplopen tot een bedrag van ongeveer een mil joen gulden. Voor het eerst zijn in Nederland tij dens een dergelijke smogperiode op grote schaal metingen verricht. Op die manier werd onder andere vastgesteld, dat het zicht, normaal gesproken tien tot vijftien kilome ier, terugliep tot ongeveer vier kilo meter. Zogenoemde aerosolen (om- zettingsprodukten van zwavel en stikstofdioxyde die de 'heiigheid' veroorzaken) aldus het ministerie, zorgden in het Rijnmondgebied voor veel klachten over tranende ogen en stank. Volgens het departement is veel van de verontreiniging afkomstig uit het buitenland. In internatio naal verband wordt over deze grensoverschrijdende luchtveront reiniging nog steeds overlegd. De Nederlandse bijdrage aan de verontreiniging wordt zoveel mo gelijk beperkt door middel van maatregelen met behulp van waar schuwingscodes. Die waarschu wingen worden gebruikt bij het vaststellen van de maximale uit worp van bepaalde giftige stoffen. taalt. Bewoners van verpleegtehuizen kunnen een groot deel van hun inko men en hun vermogen behouden. On langs nog liet minister De Boer (CRM) de ouderenbonden weten dat hierover met volksgezondheid overleg gaande was. Het financieringssysteem van de be jaardenoorden is al jaren in discussie. Iedereen, ook de overheid, meent dat het huidige stelsel onrechtvaardig is. Een ander stelsel zou de overheid ove rigens niet meer mogen kosten, zo is gesteld. (Van onze redactie volksgezondheid DEN HAAG- Gisteren, 1 oktober, is de beperkende maatregel op de verstrek king van geneesmiddelen in werking getreden. Ziekenfondsverzekerden (70 procent van de bevolking) dienen in wachtkamers van artsen en in apothe ken goed op te letten of de medicijnen inderdaad worden vergoed. Is dat niet het geval dan zal de verzerkerde moe ten betalen. Deze maatregel is een van de bezuini gingen, die minister Gardeniers (volks gezondheid) heeft doorgevoerd. Ver wacht wordt dat de „zwarte lijst" van medicijnen, die niet meer worden ver goed, een besparing per jaar van 50 mil joen gulden zal opleveren. Maar dat lukt alleen, zegt men in ziekenfonds kring, als iedereen zich aan de regels houdt. Iets dat nog lang niet zeker is en dus afgewacht moet worden. Dokters zullen hun patiënten in vele gevallen andere medicijnen moeten voorschrijven. Dat kan niet altijd en daarom zullen ze de mensen soms met een machtigingsformulier naar het zie kenfondskantoor moeten sturen. Dat komt dan neer op een extra reis. Geeft het ziekenfonds geen machtiging dan moet de apotheek de betrokkene om betaling van de af te leveren genees middelen vragen. Hoe de ziekenfondsen precies handelen zal uit de ervaringen moeten blijken. Het ziet er nu naar uit dat niet alle zie kenfondsdirecties er gelijk over den ken, hoewel ze er in feite aan gehouden zijn, De Ziekenfondsraad heeft de fond sen uitvoerig over de inhoud van de maatregel ingelicht en deze verzocht ook hun medewerkers (artsen e.d.) er van in kennis te stellen. De apothekersorganisatie KNMP had haar leden al eind augustus van het no dige informatiemateriaal voorzien. De bedoeling was dat de maatregel op die datum zou gaan gelden. Dat lukte met, want in de begin juli bekendgemaakte lijst zaten zoveel fouten dat die moest worden bijgesteld. Daardoor kwam een maand uitstel, waardoor ook de artsen meer tijd kregen zich te beraden. In kringen van huisartsen denkt men zeer verdeeld over dit besluit. Feit is wel dat er in zeer veel gevallen vervan gende, gelijkwaardige, geneesmidde len bestaan, die wel (zonder machti ging) kunnen worden vergoed. Artsen moeten daarmee dus rekening houden, zij hebben alle betreffende gegevens bij de hand. In bepaalde gevallen zul len apothekers met artsen overleggen om de patient kosten te besparen. In grote lijnen gaat het er nu om dat verzekerden geen middelen meer ver goed krijgen, die op grond van de far- macotherapeutische waarde en -of van de prijs worden „verboden". Zij hebben ook geen recht meer op middelen, die buiten de apotheek verkrijgbaar zijn, de zogenaamde drogisterij-artikelen. Bovendien kan geen vergoeding meer worden gevraagd va.. ..ei ziekenfonds voor tal van, in de lijst met name ge noemde. genees- en verbandmiddelen (waaronder voedings- en genotmidde len), bronwater, cosmetica, tandpasta, diverse vaccins. Dan is er nog een aan tal middelen, waarvan de minister heeft aangegeven dat die alleen na toestem ming van het ziekenfonds mogen wor den vergoed. De bewindsvrouw heeft laten weten dat deze regeling niet geldt voor in zie kenhuizen opgenomen patiënten. Maar het is noodzakelijk dat specialis ten die in ziekenhuizen werken met be trekking tot de medicatie van opgeno men ziekenfondsverzekerden rekening houden met de beperkte aanspraken, die ze na hun ontslag uit het ziekenhuis hebben. Over dit probleem is nog over leg gaande. Weinig resultaat overleg problemen binnenschippers ROTTERDAM (ANP) - Het overleg dat vrijdag op het ministerie van verkeer en waterstaat is gevoerd over de pro blemen van de binnenschippers heeft weinig opgeleverd. Achtereenvolgens hebben de federatie van schippcrsbon- den, de ONS-ASV en de vereniging Eu ropese toerbeurt him bekende stand punten herhaald. Volgende week over legt het ministerie nog met vertegen woordigers van de verladers. Dit heeft een woordvoerder van het mi nisterie meegedeeld. De gesprekken vonden plaats op verzoek van de schip- persbonden ONS-ASV. Aanleiding voor het overleg zijn de pro blemen die met name op de schippers- beurzen van Amsterdam en Rotterdam zijn ontstaan nadat een actiegroep van schippers een publikatiebord plaatste. Daarmee willen zij een systeem van evenredige vrachtverdeling (in tegen stelling tot het huidige vrije systeem) met bodemprijzen afdwingen voor het vervoer van lading naar de Noordduitse kanalen. De schippers voeren actie om dat zij financieel aan de grond lopen door gebrek aan vracht. NS: aantal doden op overwegen is sterk toegenomen UTRECHT (ANP) - Het aantal doden op spoorwegovergangen is dit jaar ver geleken met 1981 toegenomen: van 29 tot 55. Die stijging is vooral te wijten aan het feit dat er dit jaar vier botsin gen zijn geweest waarbij per ongeval drie doden vielen en een botsing met vier slachtoffers. Dit meldt het NS- weekblad Koppeling. De meeste ongevallen vonden plaats op overwegen met automatische knipper lichtinstallaties. Daar vielen ook de meeste dodelijke slachtoffers, 43. Op overwegen met automatische halve overwegbomen (AHOB) kwamen acht mensen om het leven en op onbeveilig de overwegen vier. (ADVERTENTIE) hoe je door open kalkuiatie tot een reële prijs komt 2 S SCHOONMAAKBEDRIJF 3 5 Senft en Co. B.V. 2 a a hoofdkantoor J epupT Zamenhofstraat 10 a ^"^2518 PB Den Haag Postbus 474 B ~Tï5^H2501 CL Den Haag "Cl*°" V Tel. 070-46 95 45

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 11