FNV: gemeente moet meer werkgelegenheid scheppen Veel narigheid door treinstaking België Vreemdelingenhaat steekt kop op in Belgische verkiezingscampagne PZCfi Verzoening op laatste dag Labour-congres i BEDRIJF STARTEN TE MOEILIJK GEMAAKT Weer grote ïeroïnevangst in Rotterdam het weer De Efficiency Beurs en de toekomst van het groot, midden en klein bedrijf EEN OPEN BRIEF AAN HET UITSCHOTVAN WETHOUDER VS-sancties pijpleiding gehandhaafd 2 'RIJDAG 1 OKTOBER 1982 ITRECHT (ANP) - De gemeenten moeten meer werk maken van de werkgelegenheid. Ze moeten elf werkgelegenheidsfondsen in het leven roepen en via op te richten overkoepelende regionale erkgelegenheidsinstituten een grotere rol in het lokale werkgelegenheidsbeleid gaan spelen ;an tot dusver. >at zegt de FNV in een donderdag ge- resenteerde nota over de werkgele- enheid op lokaal niveau De nota. geti- ?ld 'Werklokaal' is geschreven door de [oordbrabantse afdeling van de FNV ïaar FNV-hoofdbestuurder Henk Mul- ROTTERDAM (ANP) - In panden aan le Oranjeboomstraat en aan de Water- ;eusstraat in Rotterdam heeft de nar coticabrigade van de Rotterdamse po- itie donderdag in totaal 30 kilo heroi- le aangetroffen. Voensdag had een inval van de politie n de panden al geleid tot een vangst 'an 2.5 kilo heroine en 100 kilo cafeïne, lat wordt gebruikt voor het versnijden 'an zuivere heroïne. Tegelijkertijd was n Den Haag ook 2,5 kilo heroïne opge spoord. De waarde van de totale heroï- ïevangst wordt geschat op twaalf mil- oen gulden. 3e elf Chinezen die woensdag in Rotter- lam en Den Haag in verband met de ïeroïnesmokkel werden gearresteerd, jehoren, volgens de Rotterdamse poli- ie, tot een omvangrijke organisatie die il lang in Nederland actief is. De politie ïoemt dit opmerkelijk, omdat de Chi- ïezen de laatste tijd in de heroïnehan- lel minder actief schenen te zijn. Ier vindt dat de nota in grote trekken ook elders in het land toepasbaar is. „Er worden tal van mogelijkheden opge somd voor de gemeenten om een actie ver beleid te voeren. De gemeenten kunnen nu bij ons niet meer aankomen met het verhaal dat ze aan de werkgele genheid niets kunnen doen", aldus Mul lere collega FNV-bestuurder Jan Jet- ten. Jetten beaamde dat het voor de ge meenten veelal een toer zal zijn om uit het krappe gemeentebudget geld vrij te maken voor het werkgelegenheids- fonds. „Dat is een kwestie van prioritei ten. Gemeenten klagen nu steen en been omdat uitkeringen - waar de ge meenten tien procent van meebetalen - de pan uitrijzen. Door een actiever Weersvooruitzichten van het KNMI voor za terdag tot en met dinsdag: Droog met zonnige perioden. Middagtempe- ratuur ongeveer 19 graden. In de nacht en ochtend plaatselijk mist. Deltagebied Nautisch bericht Laag tcater IU- Vrijdag 1 oktober ch Vlissingen 06.58 166 19.34 208 ik- Terneuzen 07.31 178 20.06 219 iet Zierikzee 07 48 131 20.10 17L en Hans weert 0801 196 20.32 238 Wemeldinge 08 08 150 20.31 190 Kreekrak 08 27 176 20.50 225 Bruinisse 08.24 147 20.41 188 Zaterdag 2 oktober t Vlissingen 07.35 181 20.10 221 Terneuzen 08.10 193 20 44 233 Zierikzee 08.21 138 20.44 175 e Hansweert 08 37 214 21.10 250 Wemeldinge 0843 159 21.05 198 er Kreekrak 09 02 187 2124 234 le- Bruinisse 08.56 157 21.14 198 a- O- Hoog water Vrijdag 1 oktober etl Vlissingen 00.47 203 13.06 198 Terneuzen 01.10 226 13.29 220 Zlerlk2ee 02 21 159 14.01 142 en Hansweert 02.02 239 14.09 168 >n Wemeldinge 02.32 1SS 14 49 168 1° Kreekrak 02 28 218 1445 196 Bruinisse 0301 190 15.22 170 n-1 Zaterdag 2 oktober a-i Vlissingen 01.20 224 13.39 219 ;n Terneuzen 01.45 248 1402 244 e- Zierikzee 03.02 170 14.31 155 Hansweert 02 40 258 14.45 249 39 Wemeldinge 03 10 201 15.25 183 Kreekrak 03.07 233 15.22 213 Bruinisse 03.42 202 16.00 184 werkgelegenheidsbeleid kunnen de ge meenten besparen op de post uitkerin gen. Dat moeten ze goed beseffen al dus Jetten. Kleinschalig In de nota zegt de FNV dat de gemeen ten des te meer een eigen werkgelegen heidsbeleid moeten ontwikkelen nu het nationale beleid steeds eenzijdiger wordt gericht op bezuinigen en werk gelegenheid een afgeleide doelstelling wordt. Bovendien groeit alom het be sef dat er voor de werkgelegenheid nog het meeste heil is te verwachten van kleinschalige bedrijfjes. Er is (ook onder werkzoekenden) een enorme belangstelling om zelf een be- COMPROMIS LOONBEHEERSING (Van ome correspondent BLACKPOOL - Het Labour-congres in Blackpool heeft zich donderdag uitge sproken tegen loonbeheersing. Maar als de volgende regering door Labour wordt gevormd, dan zal deze de vrij heid hebben met de vakbonden te on derhandelen over vormen van inko mensmatiging. Deze uitspraak van het congres was een overduidelijk compromis. Bij de vak bonden, die een zeer grote macht bin nen de partij hebben, en bij individuele leden van Labour, bestaat traditioneel grote weerzin tegen een inkomenspoli tiek die de lonen aan banden ligt. Aan de andere kant moeten maatrege len genomen kunnen worden als de in flatie uit de hand loopt. Plaatsvervan gend partijleider Dennis Healey vatte dit aldus samen: „Algemene verkiezin gen veranderen niets aan rekenkundige wetten. We moeten een manier vinden om de inflatie te beteugelen die ruimte overlaat voor loononderhandelingen". Labour meent die manier gevonden te hebben door een komende socialisti sche regering de vrije hand te geven om met de bonden te praten over de toe stand van 's lands economie. In dat ge sprek zou dan bijvoorbeeld overeenge komen kunnen worden dat de bonden zich beperken bij het stellen van loonei sen. Verzoening De laatste volledige dag van het La bour-congres in Blackpool stond voor het overige in het teken van de verzoe ning. Terwijl achter de schermen verte genwoordigers van de linker- en rech tervleugel nog volop hun talrijke me- ningverechillen uitvochten, werd tij dens het officiële congres steeds luidere de roep om eenheid gehoord. Tony Benn, leider van linkervleugel, beet het spits af. Hij kondigc aan zich vanaf heden volledig te zullen werpen op de totstandkoming van een Labour- regering onder leiding van Michael Foot. Dennis Healey, zijn grote tegen speler van rechts, legde even later een soortgelijke verklaring af. drijfje op te zetten en die gemeenten - die er letterlijk bovenop zitten - zijn be ter in staat zo'n project van de grond te tillen en te begeleiden dan de centrale overheid die er mijlen vanaf zit, aldus de FNV De regionale werkgelegenheidsinstitu- ten zouden op werkgelegenheids terrein alle uitvoerende taken moeten verrich ten. ondernemers begeleiden en voor lichten. subsidies verlenen etc. Dat zou kunnen gebeuren in nauwe samenwer king met regionale of provinciale ont wikkelingsmaatschappijen. Voorts zouden de gemeenten 'in eigen huis' in de rol van werkgever en subsi diegever meer kunnen doen aan herver deling van arbeid (bijvoorbeeld via via invoering van een 32-urige werkweek). Op het gebied van dienstverlening door de gemeenten zijn er ook nog heel wat leemten die tal van banen opleveren als ze worden opgevuld. Te denken valt aan het opzetten van klussendiensten. tolkenwinkels, verbetering van wonin gen etc. Moeilijke start FNV-'er Jetten constateert dat het in ons land moeilijker is dan in het buiten land om een bedrijfje te beginnen. „Startere" komen vaak niet van de grond en raken verstrikt in een oer woud van regels, wettelijke bepalingen, langs elkaar heen werkende (overheids- )instanties en dergelijke. Ook de lokale overheid kan een steen tje bijdragen door een herkenbaar werkgelegenheidsbeleid te presente ren waarbij 'startera' niet van hot naar her worden gestuurd maar terecht kunnen bij een herkenbaar 'loket', bij een gemeentelijke dienst die ze op gang helpt in ondernemersland, aldus een van de aanbevelingen uit de nota 'Werklokaal'. Ton Schuurmans hoofdredacteur van Nieuwsblad Noorden De heer A.A.M. Schuurmans, hoofd redacteur van het Leidsch Dagblad, is per 1 januari 1983 benoemd tot alge meen hoofdredacteur van het Nieuws blad van het Noorden. Hij wordt de op volger van Eef Brouwers, die met in gang van die datum als adjunct-direc teur naar Philips gaat om in Eindhoven de persdienst van dit concern te leiden. BRUSSEL (ANP) - Een algemene spoorwegstaking van 24 uur die woensdagavond om 10.00 uur begon heeft donderdag in België voor heel veel narigheid gezorgd. Op de wegen heerste een veel grotere drukte dan normaal omdat, bij gebrek aan trei nen, mensen de auto hadden genomen. Vooral de toeganswegen naar de hoof- stad Brussel raakten verstopt, hetgeen tot grote vertragingen leidde. Tiendui zenden werknemers pendelen dage lijks op Brussel. De staking is uitgeroepen door het ge meenschappelijk vakbondsfront van het spoorwegpersoneel. De bonden hebben de staking uitgeroepen uit pro test tegen wat ze noemen het verbreken van de sociale vrede bij de spoorwegen door de minister van verkeer. Herman de Croo. Deze heeft een aantal bespa- ringsbesluiten genomen die volgens de spoorwegbonden onaanvaardbaar zijn. De bonden verwijten de minister voorts een gesprek met hen over alternatieve voorstellen uit de weg te gaan. Alleen al in 1983 wil de minister voor een bedrag van 200 miljoen gulden op de spoorwegen besparen. De spoorweg bonden stellen dat er dit jaar al 12 pro cent bezuinigd is op de loonmassa van het spoorwegpersoneel. Zij willen dat door een verbetering van de dienstver lening het rendement van de spoorwe gen verbetert. De bewindsman heeft donderdagochtend verklaard dat het hem spijt dat de pendelaars het slacht offer van de spoorwegstaking zijn ge worden. Voorts zei hij „op om het even (ADVERTENTIE) Na het onverwacht tegenvallende weer gisteren staat ons vandaag een mooie dag te wachten. Reeds gistermiddag be gon het vanuit het westen op te klaren. och De storing die gisterochtend, regen ver- "u oorzaakte, trok echter over de oostelij- ke procincies van het land maar lang- ;|ag zaam weg, zodat we er naar verhouding nog goed van af kwamen. De opklarin gen hangen samen met een hogedruk- zone die gisteren boven midden-Enge- land lag. De as van deze hogedrukgor- del trekt vandaag over de regio naar het oosten. De gehele dag is er daarom volop zon, het blijft droog en de wind is inmiddels al gedraaid van het noord westen naar het zuidwesten of zuiden. Hierdoor zal de temperatuur vandaag hoger uitvallen. Gisteren was 17 gra den veelal het maximum, vandaag blijft het kwik bij circa 19 graden steken. Vooruitzichten voor het weekeinde: morgen houden we hetzelfde weer. Droog en zonnig, een matige zuidelijke wind en nog iets stijgende temperatuur tot misschien net boven de 20 graden. Voor zondag wordt het weersverloop wat omeker. De dag kan goed beginnen maar een nieuwe Atlantische storing trekt over de Britse eilanden naderbij. Volgens de laatste gegevens kan op zondagmiddag bewolkt en buiig weer voor de deur liggen. Wind: zuid-zuidwest, eerst 2-3, later meest 4: zichteerst matig, spoedig goedtemperatuur kustwater: ruim 16 graden: afwijking waterstanden: geen afwijking van betekenis; maximale golfhoogte monding Schelde's: circa een halve meter zeegang tijdens hoog water. NIJMEGEN - De afdeling provin- vingen in het grafveld van de Ro- ciaal Romeinse archeologie van de meinse stad Ulpia Noviomagus, ge- katholieke universiteit Nijmegen situeerd in het huidige Nijmegen- heeft het afgelopen voorjaar specta- west. culaiRe vondsten gedaan bij opgra- Vijf ongeschonden graven kwamen daar aan het licht, elk met een voor Nederland ongewoon rijke inhoud. Enige graven bevatten meer dan 50 voorwerpen, voornamelijk van aar dewerk en glas maar ook bronswerk werd in de graven aangetroffen. Uit bijna elk graf kwamen zeldzame stukken tevoorschijn zoals twee rin gen .en een dobbelsteen van berg kristal alsmede een bronzen schildk noop en drie ijzeren speerpunten. De meest spectaculaire ontdekking werd gedaan in een graf dat dateert uit het einde van de eerste eeuw na Christus. Daaruit kwamen maar liefst elf barnstenen voorwerpen te voorschijn, die samen de rijkste groep barnstenen vondsten vormen die in Noordwest-Europa ooit ge daan is. Uit veiligheidsoverwegingen is tij dens de opgravingen geen ruchtbaar heid aan de zaak gegeven. Deson danks werd een van de vijf graven in de nacht van 25 juni voor een deel geplunderd. De meest interessante vondsten, zijn tot en met 10 oktober te bezichtigen in het Rijksmuseum G. M. Kam aan de Museumkam- stra^t te Nijmegen. Foto: twee van de gevonden barnste nen voorwerpen Bedrijven en organisaties kunnen er niet omheen. Hun toekomst hangt mede af van de effektiviteit van hun administratie, boekhouding, magazijn, tekenkamer, huisdrukkerij en postbehandeling. De keuze van de juiste hulpmiddelen en apparatuur is daarbij van vitaal belang. Meer dan ooit is direkt kontakt tussen gebruikers en apparatuur op zijn plaats. Oriëntatie, voorlichting en deskundige begeleiding staan aan de basis van efficiënte bedrijfsvoering. De Efficiency Beurs biedt daartoe de ideale aanzet kantoormachines, -meubelen, -uitrusting, reproduktie- apparatuur en informatica 4 t/m 13 oktober a.s. geopend dagelijks van 9.30-17.00 uur maandag 11 en dinsdag 12 oktober van 9.30-21.30 uur zaterdag en zondag gesloten (Van onze correspondent Ferry Mingelen! BRUSSEL - Vreemdelingenhaat be gint in de campagne voor de Belgische gemeenteraadsverkiezingen die op 10 oktober plaats vinden een duidelijke rol te spelen. Dat geldt vooral voor Brussel. In sommige delen van deze ou de stadsagglomeratie (Brussel. Sint- Gillis, Sint-Joost ten Noode en Schaar beek) loopt de oorspronkelijke bevol king snel terug en groeit het aantal im migranten uit Zuid-Europa en Noord- Afrika nog sneller. De bevolking in de ze stadsdelen bestaat al voor 30 tot 50 procent uit vreemdelingen en hun jongstgeborenen vormen 60 tot 80 pro cent van het totale geboortecijfer. Deze ontwikkeling geeft veel spannin gen Het ziet er nu naar uit dat enkele plaatselijke politici daar enige kiezers gunst uit proberen te peuren. Niet door deze vreemdelingen met name te gerie ven. want dat helpt niet veel: die heb ben toch geen stemrecht. 'Uitschot' In de Brusselse gemeente Vorst heeft de Franstalige wethouder Henrv Lis- monde een weinig fijnzinnige poging gedaan om de Belgische stemmen in zijn regio naar zich toe te trekken. Op glanzend papier, verlucht met een foto van twee duistere types van duidelijk niel-Belgische afkomst, heeft Lismon- de „een open brief aan het uitschot" gepubliceerd. In de brief staat onder meer: „Gy schept er schandalig genoegen in steeds vaker kleine misdaden te plegen. Misdaden in overeenstemming met uw debiele ambities en bespottelijke mid delen. Prent u goed in uw hoofd, ge meen tuig. leerlingbandieten, boosdoe ners van vreemde herkomst, gij ..moe dige" aanranders van geisoleerde vrou wen. dat er in Vorst een efficiente ge meentepolitie bestaat. Vorst zal nooit uw Chicago en uw jungle worden, even- Wat ver De natioaele leiding van Lismonde's partij, het FDF, heeft inmiddels toege geven dat Lismonde wel wat ver gaat, maar maatregelen zijn er niet genomen Plaatselijke actiegroepen tegen het ra cisme en ter verdediging van de men senrechten bezinnen zich nu op stap pen De Belgische strafwet biedt daar sinds 1981 de mogelijkheid voor door het strafbaar stellen van uitingen van racisme en vreemdelingenhaat. De Bel gische overheid treedt op dat punt tot welk moment bereid te zijn tot onder handelen met de vertegenwoordigers van het spoorwegpersoneel". Foto. Gestrande reizigers in gesprek met een stakende spoorwegbeambte. WASHINGTON (AFP) - Het Ameri kaanse huis van afgevaardigden heeft woensdag een wetsontwerp verwor pen waarin onmiddellijk sancties wor den opgeheven tegen firma's die mee bouwen aan de Siberisch-Europese gasleiding. Maar het heeft met 209 te gen 197 stemmen een verzachte versie zonder praktisch nut aangenomen. Daarin wordt de opheffing binnen 90 dagen van die sancties bepaald op voor waarde dat president Reagan verzekert dat de Sowjet-Unie bij de bouw van de gasleidingen geen politieke gevange nen inzet. Het is praktisch uitgesloten dat Reagan aan de voorwaarde zal vol doen. Zijn ministerie van buitenlandse zaken heeft onlangs gezegd te beschik ken over betrouwbare aanwijzingen dat de Sowjetautoriteiten Vietnamese 'dis sidenten' en Russische politieke gevan genen aan het project laat werken. nu toe echter ruet etg uuw op. Zo trotseert een FDF-collega van Lis- monde. burgemeester Roger Nols van Schaarbeek, al enkele jaren de officiële regels door te weigeren nieuwe vreem delingen in zijn gemeente in te schrij ven. alhoewel deze mensen daar alle wettelijk vereiste papieren voor heb ben. De actiegroepen tegen het racisme vre zen dat de houding van zulke „nette" burgerlijke partijen als het FDF tegen over vreemdelingen de veel radicalere inzichten bij kleine splintergroeperin gen op de rechtervleugel, zoals de Vlaamse Militantenorde, alleen maar kan versterken. Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman en C. van der Maas. BUREAUS: Vlissingen: Walstraat 56-60.4381 EG Vlissingen, tel. (01184) 15144 Middelburg: Markt 51. 4331 LK Middelburg. tel (01180) 27651. Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes. tel. (01100) 16140. Terneuzen: Nieuwstrabt 22. 4531 CW Terneuzen, tel (01150) 94457. Hulst: Steenstraat 6. 4561 AS Hulst, tel (01140) 14058. In de avonduren is de centrale redac tie bezet van zondag t/m vrijdag van af 19.00 uur (01184) 15144 Klachten bezorging Plaatselijke kantoren, maandag t/m vri|dag van 08.00-17 00 uur. 's Zaterdags van 09 00 tot 11.30 uur Telefoonnummers buiten kantooruren: Expeditie (01184)63533 Advertentie-afdeling (01186) 1584. 's-Zaterdags (01184) 15144 van 09.00-11.30 uur. Redactie (011841-14796. Overlijdens advertenties maandag- t'm vrijdagavond van 20 30 tot 22 00 uur (01184) 15144 Zondagavond van 20.00 tot 22 00 uur. Abonnementsprijzen per kwartaal f 57.30. franco per post I 68.-. per maand 19,55; losse nummers 0.80 (alle bedragen in clusief 4 pet. btw.). Postrek nr 3754316. tn.v. PZC ab.rek. Middelburg. Advertentietarieven 117 cent per mm. minimumprijs per advertentie 17.55; ingezonden mededelingen 2 '/5 x tarief Voor brieven bureau van dit blad 4.25 meer. Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw. Giro: 35 93 00. Uitgeverij Provincia le Zeeuwse Courant B V. Middel burg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 3