kwart eeuw toto-lottowerk goede afleiding voor mariette lippens tennisclub 'sjef dankt naam aan burgemeester pihama j azz kwartet PZC/ extïA Wij hebben op muziekgebied toch meer dan alleen Marie-Cecile? LEVENDIGE VERENIGING IN AARDENBURG VRIJDAG 1 OKTOBER 1982 ZEEUWSCH-VLAANDEREN 4 Een paar jaar terug, toen was 'Pihama' nog heel goedkoop. Toen was het trou wens nog maar een trio. Nu is het een volwassen kwartet, meestentijds aangevuld met een zanger of een zangeres of soms allebei. En dus duurder in het gebruik. Drummer Piet van Meerbeek van het 'Pihama Jazz Kwartet' uit Temeuzen: „Het is nu allemaal beter afge werkt. Ja, we spelen nu vol wassen muziek". De volgende stap is het ontwikkelen van een eigen sound en een door braak op het landelijk jazz- front. 'Pihama' wil de blik ver ruimen. Driejaar geleden begon het 'Pi hama Jazz Kwartet' zich na drukkelijk te presenteren. Vam Meerbeek stapte bijna weke lijks bij de dagbladen binnen om weer een optreden of een wapenfeit te melden. Harry Hil- brink (piano), Piet van Meer beek (drums), Marco Coster (bas) en Ton Krijger (gitaar) za gen elkaar bijna de hele week; er werd zeer intensief geoefend. Voor het kwartet werd het alleen nog maar interessanter toen zangeres Ma ria Harp zich by hen voegde. De belang stelling groeide gestaag. Hoogtepunt was, vorig jaar, het optreden op 'Jazz Hoellaart' in Belgiè. Een uniek festival, waar 'Pihama' bij de kenners opviel. Het kwartet eindigde in de strijd om de prijzen als vierde. En Tonny Krijger ontving de prijs voor de beste solist. Ge volg: het kwartet mocht twee nummers opnemen voor een 'Hoeilaart-elpee'. Daarnaast kwam de eigen elpee 'Jazz Between Us' van het kwartet op de markt. Van de duizend geperste exem plaren resten er op dit moment nog slechts enkele tientallen. Wie het treft, vindt er nog een in de platenbakken van de plaatselijke muziekhandel. Inmiddels is Maria Harp naar het bui tenland vertrokken en wordt het 'Piha ma Jazz Kwartet' tijdens de optredens begeleid door of Louis Lester, een zan ger uit Haarlem, ofMia Swarts uit Stan daardbuiten. „Waar het ons nu om te doen is", zegt Piet van Meerbeek, „is dat we landelijk doorbreken. Natuurlijk kost dat heel wat moeite. Pim Jacobs heeft ons een tijdje geleden nog gezegd: „Wil je door breken. dan moetje niet met 'Summer time' afkomen, want dat nummer is al door duizenden gedaan. Nee. dan zul je met een eigen geluid moeten komen". Nou, daarmee zijn we dus druk bezig". Maar er is meer. Van Meerbeek: „Ja, we willen de rest van Nederland weieens duidelijk maken dat Zeeuwsch-Vlaan- deren op muziekgebied meer te bieden heeft dan alleen Marie-Cecile Moer dijk". Het 'Pihama Kwartet' heeft een duide lijk beeld hoe de jazz moet worden be leefd. „Jazz wordt zo vaak door een klein groepje geadopteerd en vervol gens ontzettend elitairhbehandeld. Dat moet veranderen", vindt Van Meer beek. „Onze muziek moet uit dat elitai re hoekje worden gehaald en daarom zou het heel goed zijn, wanneer Zeeuwsch-Vlaanderen de beschikking zou krijgen over een heuse jazz-club. 'Porgy and Bess' heeft wat dat betreft een naam te verliezen. Het zou zo moe- Pihama vorig jaar: nog met Maria Harp Pihama nu, in jazzcafé 'Porgy and Bess' ten zijn dat er iedere donderdagavond jazz-club is, met de ene keer 'Pihama' als huisorkest en de andere keer bij voorbeeld de 'Schelde Dixies'. Je zou dan ook af en toe iets extra's moeten doen, een orkesthhier naar toe halen bijvoorbeeld". Dat j azz niet elitair hoeft te zijn, bewees 'Pihama' vorige week nog. Er werd een concert gegeven in het kader van de ac tie Temeuzen helpt Polen'. Tweehon derd man publiek. Van Meerbeek: „Dat zat heel veel jeugd bij. En verder zag ik gezichten, die je anders nooit tegen komt. Dat is een goed teken. Ik geloof dat er heel veel mensen, ook 'ouwe knakkers',hrondlopen in Zeeuwsch- Vlaanderen. die maar wat graag naar zo'n vaste jazz-avond zouden komen. Daaraan moeten we dus zeker gaan werken. Met andere jazz-clubs in Zee land of België zou je misschien ook tot een uitwisselingsprogramma kunnen komen". Volgens Van Meerbeek wordt het ook hoog tijd dat 'Jazz Zeeuwsch-Vlaande ren', de stichting die jaarlijks tijdens de braderie van Temeuzen een 'Schelde- festival' organiseert, zich eens gaat be moeien met andere activiteiten. „Nu wordt er in vier dagen tijd 40.000 gulden doorgedraaid. Leuk allemaal hoor, maar als je echt van jazz-muziek houdt, zou je dat op den duur toch anders moe ten aanpakken. Het zou helemaal geen kwaad kunnen, als de activiteiten van die stichting wat meer gespreid over het jaar worden gehouden. En dan kun je altijd nog een festival houden natuur lijk". Plannen genoeg dus. Bovendien wil 'Pi hama' in de nabije toekomst starten met schoolconcerten. Van Meerbeek: „Uitleggen hoe in de jazz een piano wordt gebruikt, iets vertellen over de drums, maar ook over het ontstaan van de muziek". En dan heeft Piet van Meerbeek nog één hartewens: een gecombineerd op treden met John White's Big Band. „Dat moet helemaal het einde zijn", zucht de drummer van 'Pihama'. k op het toto-lotto inleverings adres van de voetbalvereniging Axel. Een vertegenwoordiger in tabaksarti kelen en een paar Belgen (die waar schijnlijk jacht maken op de harde - xwarte - gulden) staan in de rij om hun formulier in te leveren. „Ik heb de in druk dat er ergens in de buurt een leu ke prijs gevallen is. Dat merk je met een. Dan is er wat meer belangstel ling", weet de 68 jaar 'jonge' Mariette Lippens. En ze helpt met de routine die gepaard gaat met 25 jaar totowerk een volgende klant. HVyfentwintig jaar toto-lottowerk. Niet niks. Zo moet ook de KNVB ge dacht hebben. Waarschijnlijk getipt door de W Axel, werd Mariette Lip pens (samen met Gerrit van Heek uit Breskens) vorige week voor dat vrijwil- lerswerk 'geridderd'. Met de KNVB- speld van verdienste. Een onderschei ding waar ze nogal trots op is. En die ook volkomen onverwacht kwam. „Toon van de Velde belde me vorige week en zei: Mariette, Je wordt morgen avond in de voetbalkantine verwacht. Hij wilde niet zeggen waarom. Nou viel dat slecht want mijn kleindochter werd tien en dan moet er natuurlijk nogal wat gebeuren wil ik dat overslaan". Ter wijl ze het verhaal afsteekt helpt ze spe lenderwijs een volgende klant af, infor meert of hij al een cadeaulotto heeft en vervolgt dan: „Ik vermoedde dat er wat achter stak, ging de jarige wat vroeger dan gepland was feliciteren en viel toen toch in de verrassing van die huldiging. Ik ben er best eer. beetje trots op. Ik zie het als een blijk van waardering. Leuk hoor....". prettig zijn eens een paar extra centjes te pakken nietwaar?" Ze speelt daarbij als een 'vakvrouw' in op de STERspot. die de kijkers rooskleurige visioenen op een half miljoen opent en vangt daar mee nieuwe spelers die de 'verzamelde ballen' liefst meteen op de door hen aangekuiste nummers zouden zien val len. „Jammer, een hoofdprijs is er in al die jaren nog nooit gevallen wel de nodi ge duizendjes. En dat is toch ook prettig hoor", zegt ze, terwijl ze een winnaars- kaart uitbetaalt Terwijl het even wat sitller is laat ze 25 jaar totokantoor de revue passeren. „Er is intussen veel verbeterd. In de beginjaren kwamen de formulieren uit Oost Zeeuwsch-Vlaanderen tenslotte bij ons terecht. Mijn man bracht ze dan naar Middelburg. Een troep, vooral door het zegels plakken. Je kreeg er de blaren van op je tong. Met de sinds vo rig seizoen ingevoerde machine gaat het allemaal veel soepeler". Niet al leen voor de Axelse klantenkring. „Ik heb veel vertegenwoordigers die hier hun formulier inleveren, tel een vaste klant in IJzendijke en Kapelle. Belgen nemen van een bezoek aan de Axelse weekmarkt nog wel eens een formulier mee de grens over". Zeelands oudste toto-lottohoudsterh- heeft het er maar druk mee. Ze zit daar overigens niet mee. „Het vormt een fij ne afleiding voor me. Je komt constant met mensen in gesprek en blijft op de hoogte van alles wather zoal in de ge- vakvrouw Het is duidelijk. Als het ook maar een beetje de bedoeling van de KNVB is ge weest om door het instellen van die nieuwe onderscheiding de verminderde belangstelling voor de toto-lotto via de inleveradressen wat aan te zwengelen, dan is dat bij Mariette Lippens zeker aangeslagen. Klanten van de tabaks zaak aan de Axelse markt worden ge polst of ze niet eens een gokje willen wagen: „In deze dure tijd zou het toch gelukwensen meente leeft. Je blijft er tevens jong bij", weet ze, en wijst in dat verband naar de vele jonge (sport)klanten die ze heeft. In het komen en gaan is het inder daad opvallend dat de jeugd sterk ver tegenwoordigd is. „Op de inleverdagen loop ik voortdurend heen en weer tus sen de winkel en de huiskamer. Op die manier trim ik wat af. Gelukkig maar, als ik deze bezigheid niet had, zou ik zot worden. Het is een erg fijne afleiding". Mariette Lippens blijkt een uitermate bedrijvige tante. Niet alleen de toto en lotto houden haar bezig. Op zondag bulletineert ze de uitslagen van de (zon dag) voetbalamateurs. „Van de PZC heb ik raam affiches, zodra de resulta ten bekend zijn hang ik ze in de etalage. Dan gaat er nogal een gejuich op bij de wachtenden. Mariette neemt dat glim lachend in ontvangst. „De laatste we ken is het echter wat stiller en zijn de rijen minder dik. Het gaat niet zo goed met Axel hè. Jammer", signaleert ze. De zaak begint weer vol te lopen. Mariette heeft geen tijd meer. „Wie was de volgende klant... Ze breekt af. Ontdekt dat 'de volgende klant' er zeker van wil zijn dat zijn for mulier een 'winnaar' wordt. Er blijken zeven getallen in een rijtje aange kruist. Het geoefende oog van Mariette vangt die misser echter meteen. Ter wijl de jongeman de schuld door schuift naar zijn vader heeft de lotto houdster al een nieuw exemplaar voor z'n neus gelegd. „Vul maar meteen in scheur het ongeldige formulier maar kapot". De stroom van formulieren doet vermoeden dat de W Axel door toedoen van Mariette Lippens („Maar ook door andere inleveringsadressen", merkt ze snel op) in de achterliggende 25 jaar een behoorlijke injectie voor de clubkas geweest moet zijn. Een be paald niet kinderachtige steun. De to to-lotto speld („Als ik dit werk doe draag ik 'm voortaan altijd") is dus goed gevallen. Kennelijk ook bij bur gemeester Hack van de gemeente Axel. „Toen het artikel van de huldiging in de PZC stond kwam hij me persoonlijk gelukwensen. En ook oud-secretaris Van de Bosse - hij zit nu geloof ik in Provinciale Staten - feliciteerde me met de onderscheiding. Leuk toch....?" Een tennisvereniging die SJEF heet. Een wat vreemd aandoende naam als je de betekenis niet kent en de bedoeling van de naam je ontgaat. Sjef was de voornaam van één der oprichters van het sportpark te Aar denburg, namelijk burgemeester Sjef van Dongen. Samen met mevrouw Van de Broeke-De Man stichtte hij in 1948 het Aardenburgs sportpark, wat Burgemeester Van Dongen sportpark als naam meekreeg. Sjef staat voor 'Steeds jong en fit'. Het was één van de eerste tennisverenigingen in het Zeeuws-Vlaamse land. Destijds met achttien leden een kleine club die de beschikking had over twee gravelbanen en een voor dit tijd ge schikt, clubhuisje. Een gebouwtje dat de naam clubhuis tegenwoordig niet zou dragen; een dames- en een herenkleedkamer, een douche en een wastafel zonder warm water. Van 1948 tot 1980 kwam daar wei nig verandering in. Er werd iets uit gebreid. „Ieder jaar een raam", zo vertelt de huidige voorzitter van Sjef, Frans van Dongen enzoon van de voormalige burgemeester. 'Kotjesbouwerij' noemt baancom missaris J. Trapman het nu die weet dat het geld toen niet effectief is besteed. Daar stond tegenover dat er een lage huur werd betaald- Problemen qua accommodatie ontstonden er eigenlijk pas toen bleek dat meerdere teams aan de competitie wilde deelnemen. „We konden geen twee teams thuis ont vangen". zo vertelt de voorzitter. Er werd gedacht aan het vergroten van het bestaande clubhuis, maar dat plan werd, omdat het te duur was, van tafel geveegd. Dus iets nieuws. De boel helemaal plat. Met dat initiatief ging het bestuur van Sjef naar burgemeester en wethou ders van Aardenburg toe, waar het goed werd ontvangen. Het clubge bouw werd door Sjef zelf refinan- cierd uit de pot onvoorzien. Die pot vloeide overigens niet voort uit subsidies want, zo denken ze bij Sjef, wanneer je geen geld tekort komt, moet je geen subsidie aan vragen. Vanaf 1980 beschikt de ten nisvereniging over een clubgebouw dat er mag zijn. Het voldoet aan alle eisen die de KNLTB, waarbij Sjef sinds 1949 is aangesloten, stelt als het gaat om nationaal en inter nationaal niveau. Handschoenen „Een bar was er in het begin niet, want wij prefereerden goede kleedkamers, sanitair en een ver warmd gebouw", zegt Van Don gen. Ondertussen had de gemeente Aardenburg een kunststofbaan bij de twee bestaande velden laten aanleggen. Een baan die minder goede resultaten oplevert. „Een nadeel is dat bij lagere temperatu ren de baan condenseert en er niet op gespeeld kan worden. In ons kli maat gebeurt dit nogal eens. Een voordeel is dat, wanneer de baan droog is er in de winter op kan worden gespeeld. Het gebeurt hier dat er leden aan het tennissen zijn methhandschoenen aan en een das om", weet Van Dongen. Voor de tennisvereniging kwamen er nieu we problemen. Een gestadige groei van het aantal leden zorgde voor een tekort aan speelmogeli jk- heden. De drie banen waren over vol. Van Dongen: „Na zes uur mocht de jeugd er niet meer op spe len en op hethlaatst kwam het zover dat er een ledenstop werd in gevoerd voor inwoners buiten Aardenburg". Tijd voor actie, oordeelde Sjef. Er werd geld geleend. Er werden twee banen, aan de andere kant van het clubgebouw, bij gelegd. In april van dit jaar werd begonnen en in juni werd op de nieuwe banen gespeeld. „Als je wat van plan bent moet je het doen. Doordouwen, vinden ze bij Sjef. De Aardenburgse Tennis vereniging is alleen-huurder van het tennlscomplex. Ze hebben een huurovereenkomst van 25 jaar. Toch kunnen recreanten en bezoe kers een uurtje tennissen in Aar denburg. „Dat is onze morele plicht", zegt Van Dongen. De club heeft momenteel 265 leden waarvan zestig jeugdleden. Vijfen negentig procent komt uit Aarden burg dat ongeveer 4.000 inwoners heeft. Van Dongen: „De belangstel ling voor tennis zie ik niet afnemen. Wij kunnen groeien, denk ik, naar ongeveer 350 leden". Sjef nam deel aan de competitie en niet zonder succes. In de zaterdagcompetitie namen twee teams deel die allebei kampioen werden. Een ervan is ge promoveerd naar de vierde klas. Een jeugd-team in de zondagcom petitie werd kampioen en promo veerde. Verder speelde er één team in de herencompetitie in de vijfde klas op zaterdag en twee teams in de damescompetitie waarvan er één Zeeuws kampioen werd. De da mescompetitie wordt op een door deweekse dag gespeeld en draagt een heel vriendschappeiyk karak ter. Veertien dagen geleden organi seerde Sjef een toernooi, Het Kik- kertocmooi. Op twee weekeinden werden honderd partijen afge werkt. „Het was een groot succes", vertelt Van Dongen. Het toernooi, waaraan op Temeu zen en Zaamslag na, allehZeeuws- Vlaamse clubs deelnamen, zal ze ker een vervolg krijgen. „Of dat in dezelfde vorm is, weten we nog niet. Het was een experiment wat goed geslaagd is", stelt de voorzitter. „We zijn trots op onze accommoda tie en wilden dat aan anderen laten zien. Zoiets kan nog, met steun van de gemeente, zelfs in Aardenburg, dat iedere dag negatief in de kran ten komt", betoogt Van Dongen. goeie hoek Vervolgt: „In Aardenburg wordt veel gedaan voor de sport. We zit ten hier in een goeie hoek". De plannen van Sjef zyn nog niet op. By de tennisbanen komt nog een zandbak en wat speeltuinattribu ten, zodat de kinderen zich daar kunnen bezighouden. Verder willen ze de kuststofbaan verbeteren. In het verleden is er zelfs al over gedacht om de kunst stofbaan te overdekken. Een plan dat voorlopig in de yskanst zit maar er misschien nog wel eens uit gehaald wordt. Voorlopig gaan de leden van Sjef in de winter naar Eeklo, dat maar vijftien kilometer verderop ligt. De leden van Sjef hebben duidelijk vertrouwen in hun bestuur. Op de secretaris na 'zit' het bestuur al zeven jaar. Een klein bestuur voor zo'n grote ver- 'eniging want het bestaat uit vyf personen, te weten: Frans van Don gen, voorzitter; J. van Waterschoot, vice-voorzitter en financieel advi seur; mevrouw M. Grosfeld, secre taresse; mevrouw M. Trapman, penningmeesteresse en J. Trap man baancommissaris. „Wanneer er iets moet gebeuren worden er commissies gevormd en dat lukt uitstekend", besluit Van Dongen. Sjef, een tennisvereniging die aar dig aan de weg timmert. Het bestuur van Sjef op de dit jaar aangelegde gravelbanen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 38