Restauratie van kerktoren Boschkapelle in volle gang Stichting Welzijn voor Ouderen wil hogere abonnementsprijzen Kunstzinnige vorming in Hulst bestaat 12 Vi jaar Onderscheidingen voor de HVV-jeugd Verstrekken warme maaltijden voor bejaarden komt in de knel Wissel Zeeu ws- Vlaanderen KLOKKEN ZWIJGEN TOT DECEMBER Tussenstand van Temeuzen helpt Polen' 18.000 gulden LIEVER DAN INKRIMPEN ACTIVITEITEN VRIJDAG 1 OKTOBER 1982 BOSCHKAPELLE - Het is stil in Boschkapelle. Sinds half augustus zwijgen de klokken van de kerktoren en het carillon van het uurwerk. De buizen van de steiger steken door de galmgaten en belemmeren zo de bronzen klokken. De kerktoren van Boschkapelle wordt gerestaureerd. De uit 1875 daterende kerk is hard aan een opknapbeurt toe. Het grootste karwei dat moet worden uitgevoerd betreft het leien dak van de kerktoren. De 'ophanging' van de leien is volkomen verroest en de verouderde dunne loodafdichtingen moeten worden vernieuwd. De kosten bedra gen ongeveer een ton en een flink deel van dit bedrag is bijeengebracht door de parochianen van de Parochie H.H. Petrus en Paulus in Boschkapelle. Het werk is inmiddels in volle gang. Het leggen van de leien en het aanbrengen van de nieuwe loodafdichtingen ge beurt door het gespecialiseerde bedrijf Jobse uit Middelburg. Secretaris C. Va- lent en lid W. Lambert van het kerkbe stuur van de parochie in Boschkapelle begeleiden het opknapkarwei. Lambert vormt de bouwcommissie van het kerk bestuur. Samen met Valent stelde hij een beschrijving van de werkzaamhe den op met tekeningen, dat in de vorm van een boekje in een oplage van vier honderd onder de parochianen zal wor den verspreid. Uit die beschrijving blijkt er heel wat mis te zijn met de kerktoren. De werken blijven niet be perkt tot het aanbrengen van nieuwe leien en lood. Zo bleek bij inspectie met de bouwkundig inspecteur R. van Velt- hoven van het bisdom Breda dat ook veel houtwerk onder de toren verrot is. Dat zal worden vernieuwd. De bekro ning (de haan. het kruis en de torenbol) zullen voor een opknapbeurt van de to ren worden gehaald. De laatste jaren bleef de haan stug in noordelijke rich ting kijken ook al was de wind west. Metselwerk Hier en daar zal wat metselwerk ver nieuwd moeten worden en is gebleken dat ter hoogte van de wijzers van het uurwerk de toren een horizontale scheur vertoond. Een anker, dat is gaan roesten in de kalkmortel is hier van de oorzaak. Daarnaast moet nog het nodige schilderwerk worden ver richt, want het is jaren geleden dat Activiteiten van Huisvrouwen inTerneuzen TERNEUZEN - De afdeling Temeuzen van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen (NWH) houdt maandag 4 oktober een jubileum-bridgedrive in restaurant De Milliano. Dinsdag 5 okto ber is er een feestelijke avond in de Goe de herderkerk. De troubadour W. van Lanooy zingt liedjes uit vele landen. Na de pauze demonstreert dansschool Bil- derbeek klassieke en moderne dansen. De avond begint om 19.45 uur. Excursie vogelvrienden CLINGE - Een aantal leden van de vo gelvereniging De Vlaamse Gaai uit Clinge gaat samen met leden van de vogelvereniging Hulst en Kloosterzan- de een excursie maken in De Braak man. Deze excursie zal komende zater dag (2 oktober) worden gehouden onder leiding van de heer Riemslag. Om ne gen uur verzamelen de deelnemers zich aan de ingang van De Braakman. De speciale aandacht zalhuitgaan naar vo gels en planten. Geslaagd TERNEUZEN - De Stichting 'Ter- neuzen Helpt Polen', die dc inwo ners van de Poolse stad Piotrkow- Trybunalski voor komende winter van een voedselrantsoen wil voor zien. heeft inmiddels ruim 18.000,- ingezameld. Streefdoel is een bedrag van 50.000.-. Woensdagavond versterkte de stichting de kas met een zang avond in de Hervormde kerk in de Noordstraat die 955,- opbracht. Enkele honderden bezoekers luis terden naar het kamerkoor 'Vocali- tas' en de Hervormde Kantorij uit Temeuzen onder leiding van Arie Karreman, het Christelijk Ge mengd Koor Hoek onder leiding van Adrie Lensen en het christelijk gemengd koor 'God is mijn lied' uit Breskens, dat werd gedirigeerd door Jos Verpoorten. Kia Karre man, begeleidde de Kantorij op or gel en de sopraan Sylvia van Prooij- en trad op als soliste. Het concert wordt dinsdagavond uitgezonden via de ziekenomroep van het Terneuzense Julianazie- kenhuis. 'Temeuzen Helpt Polen' heeft nog een aantal acties in petto. Eerder al hield de stichting een loterij, een showavond met Henk van Mont- foort. een muzikaal evenement rond het Pihama Jazz kwartet en een collecte. daar iets aan is gedaan. Ook zijn er nog plannen om de wijzeres en cijferringen van het uurwerk te vergulden met 24 karaats bladgoud en het kerkplein een opknapbeurt te geven. Maar of dat door kan gaan is nog niet zeker. Dat moet nog binnen hel kerkbestuur wor den besproken. In 1980 rees bmnen het kerkbestuur de wens om de toren te restaureren. Dat bleek financieel niet haalbaar. In het afgelopen voorjaar startte een actie on der de parochianen voor een financiële bijdrage. Daar kwam bij dat de gemeen te Hontenisse enkele maanden geleden 15.000 beschikbaar stelde voor de res tauratie. Het kerkbestuur rekent erop dat in de cember het karwei afgerond zal kun nen worden. „Hopelijk kan dan het ge wone leven weer zijn gang nemen," verzucht Lambert doelend op de stilte rond de klokketoren nu het carillon buiten gebruik is gesteld. Met Kerst mis "zal dan het sonore geluid van de klokken weer over het dorp klinken. KNVB-bestuurder Hennie Klein (lin Lockefeer. speldt de onderscheiding op bij George EN VOOR JEUGDLEIDER LOCKEFEER HULST - De jeugdleiders van de voet balverenigingen vormen de basis voor de opbouw van de voetbalsport. Het zijn de vrijwilligers waarop niet al leen de clubs bouwen, maar zeker ook de bond. Dat zei KNVB-afdelingsbe- stuurder Hennie Klein donderdag avond in Hulst tijdens het vastmaken van de speld van verdienste op de re vers van Hulstenaar George Locke feer, die sinds 25 jaar als jeugdleider aan HVV'24 uit Hulst is verbonden. Tijdens deze bijeenkomst werd ook de sport.iviteitsbeker van de scheidsrech- tersverenlging Zeeuwsch"-Vlaanderen uitgereikt aan het A-juniorenteam van de club uit de Reynaertstad. Hennie Klein zei verder onder meer over de functie van de vele vrijwilligers, die wekelijks met de jeugd actief bezig zijn: „Wat is de KNVB zonder al deze mensen. We steunen op al deze lui. waardoor de voetbalsport nog steeds zal kunnen groeien. Jeugd is tenslotte een goede leerschool. Met name de A- junioren, want zij moeten binnen af zienbare tijd de geleerde lessen in prak tijk brengen bij de senioren Vandaar hulde voor de mensen, die dit werk ge durende een lange periode doen". De A-junioren van HVV hebben sinds de instelling van deze beker tien jaar geleden, deze inmiddels vijf maal ge wonnen. Zij kwamen daardoor defini tief in het bezit van deze trofee. HW heeft het dit jaar niet eenvoudig gehad om voor deze prijs in aanmerking te ko men, want naast de Zeeuws-Vlamingen scoorde ook Arnemuiden nul punten. Omdat HVV de laatste jaren echter tot een beter resultaat kwam. kreeg het de beker weer, zei voorzitter L. de Groote van de scheidsrechtersvereniging Zeeuwsch-Vlaanderen. Paddestoelexcursie vogelwacht Clinge CLINGE - De Oost-Zeeuws-Vlaamse vogelwacht De Steltkluut houdt zon dag 3 oktober een paddestoelexcursie in de bossen van Clinge. Excursielei ders zijn de heren A. de Kind en A. de Meijer. Belangstellenden dienen om half tien aanwezig te zijn bij het tennis park in Clinge. Nut Groede begint seizoen met bezoek aan Gentse opera GROEDE - Het departement Groede van de Maatschappij tot Nut van 't Al gemeen opent het nieuwe seizoen vrij dag 15 oktober met een bezoek aan Von Weber's opera 'Der Freischütz in de Ko ninklijke Opera van Gent. Voor de Zeeuws-Vlaamse bezoekers zijn 50 plaatsen gereserveerd. Donderdag 25 november houdt het departement de algemene vergadering. De heer J. v. d. Plassche zal iets vertellen over het ont slaan en de bewerking van diamanten. Op een nader te bepalen datum in ja nuari worden de zeilers M Vroon en A. Salomé verwacht. Zij laten bezoekers hun zeiltocht naar de Caribische Zee meebeleven. Op vrijdag 25 februari ten slotte ontvangt Groede het Nutsdepar- tement Aardenburg-Sluls. Mevrouw Betsie Schippers-le Bleu en Simon Ber- revoets verzorgen dan voordrachten in Cadzands en Bevelands dialect. Na af loop kan er worden gedanst. Bingo-avond 'De Bolster' Terneuzen TERNEUZEN - Buurthuis 'De Bolster' van de Terneuzense centrale stichting houdt maandag 11 oktober een bingo avond in het bejaardentehuis 'De Bil de'. Per ronde zijn er drie prijzen be schikbaar. Toegang vanaf 16 jaar. De avond begint om 20 uur. Secretaris C. Valent (I) en W. Lambert voor de in de steigers staande kerktoren. GERECHTSHOF Voorwaardelijk vier weken voor veroorzaken ongeluk met dodelijk gevolg DEN HAAG - Het Haagse gerechtshof heeft de 18-jarige P. M. P. uit Sluis we gens overtreding van de verkeersre gels veroordeeld tot voorwaardelijk vier weken gevangenisstraf met een proeftijd van twee jaar. In eerste instantie was verdachte door de rechtbank te Middelburg veroor deeld tot vier weken gevangenisstraf waarvan drie weken voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar, en een jaar intrekking van het rijbewijs. De procureur-generaal bij het hof had be vestiging van laatstgenoemd vonnis geëist. Verdachte was nog maar drie weken in het bezit van een rijbewijs, toen hij met de door hem bestuurde auto op 13 de cember van het vorig jaar op de krui sing van de Heillenweg - Rijksweg 58 te Sluis geen voorrang verleende aan een auto die van rechts kwam. De gevolgen waren ernstig, in laatstbedoelde auto werd een inzittende gedood en een an der zwaar gewond. Volgens verdachte had hij de andere auto pas op het laatste moment gezien, doordat de ruiten van zijn auto waren beslagen. Vooral tegen de gevangenisstraf had verdachte vanwege zijn toekomst be zwaren. Alleenstaanden in Clinge bijeen CLINGE - De soos voor alleenstaanden in Clinge houdt zaterdagavond een bij eenkomst in zaal De Troubadour te Clinge. De feestavond, waar op kan worden gedanst, begint om 20.00 uur. EXPOSITIE EN 'OPEN WEEK' HULST - De afdeling Hulst van het Zeeuwse Instituut voor Kunstzinnige Vorming viert binnenkort haar twaal- fenhalfjarig bestaan. Dat gebeurt met een grote tentoonstelling van werk van de docenten die aan de Kunstzinni ge Vorming Hulst zijn verbonden, een 'open week' en de heropvoering van de kindermusical 'Een Eivol Avontuur'. De feestweek gaat vrijdag 8 oktober van start met de opening van de ten toonstelling in het stadhuis van Hulst. De opening wordt verricht door burge meester M. P. J. G. MolthofT. Hij doet dat om 20.00 uur. Er zal werk te zien zijn van P. Adriaan- sens, P. van Esbroeck, D. Lampo, J. Bartsch-Heirbout. H. van Boekhout, L. Daandels van Eek. S. van Kampen, A. de Kerf-Jansen, L. Smulders-van de Wijst en B. Terzic-Jouret. De burger zaal zal dan volhangen en staan met olieverfdoeken, tekeningen, etsen, aquarellen, beeldhouwwerk groot en klein, keramiek, boetseerwerk en mo numentale kunst. J. de Caluwé en M. Ghijssaert zorgen voor de muzikale om lijsting bij de opening. De tentoonstel ling is tijdens kantooruren te bezichti gen op de werkdagen en in het weekein de van 14.00 tot 18.00 uur. De expositie duurt nog tot en met zondag 22 oktober. Met de opening van de expositie begint de (open week. Belangstellenden kun nen dan van 11 tot 15 oktober de gehele week tijdens de cursussen binnenlopen en bekijken welke activiteiten de Kunstzinnige Vorming Hulst ontplooit. Maandag, dinsdag, woensdag en don derdag kan men 's middags tussen twee en vier uur terecht in Den Dullaert, met uitzondering van de donderdag. Dan is SINT-JANSTEEN - In Hilversum slaagde voor het examen uitvoerder van de B.O.BJBouwbond Jos Valke uit Sint-Jansteen. MUURTJE WONING SCHOONDIJKE OMGEREDEN SCHOONDIJKE - Onbekenden heb- ben in de afgelopen week een muurtje, omgereden bij een vakantiewoning aaif de Tragelwest in Schoondijke. De wo ning is eigendom van J S. uit Keulen. De sportieve A-junioren van HVV met Lockefeer en de beker in hun midden. Vlaanderen heeft grote moeite om de warme maaltijden te verzorgen voor bejaarden. „Het is eigenlijk steeds lapwerk", zegt Theo Bakker, projectleider van de stichting. „Er kunnen geen nieuwe aanmeldingen meer worden geaccepteerd. Die ko men op de wachtlijst". Maar het verzorgen van de maaltij den levert ook nu al veel problemen op. Dat kom omdat er géén centrale keuken is waar alle maaltijden klaar gemaakt kunnen worden. De Stich ting is voor een belangrij k deel afhan kelijk van de keukens van bejaarden huizen in de streek. Daar kunnen nu met de nodige improvisaties kleine hoeveelheden warme maaltijden klaargemaakt worden, die vervol gens door vrijwilligers bij de bejaar den thuis afgeleverd worden. Probleem is vaak, dat die keukens niet voldoende mankracht hebben om naast het voedsel voor de 'eigen bevolking' ook nog eens extra-maal tijden te verzorgen. Volgens Lieve Maenhout, de tweede projectleidster van de stichting, is het elke keer weer zoeken naar een mogelijkheid om al les goed te laten verlopen. „Het gaat vaak met gratie Gods. als iemand wel bereid is om een extra-maaltijd te verzorgen. Maar we weten nooit voor hoelang. En nieuwe aanmeldingen kunnen we dan helemaal niet meer hebben". Keuken De Stichting leverde in 1981 ruim 10.100 warme maaltijden af, groten deels aan bejaarden in Breskens en Groede. In Cadzand en Nieuwvliet loopt de maaltijdverzorging via de keuken van Hedenesse. Maar in IJ- zendijke slaagde de Stichting er vo rig jaar niet in een maaltijdendienst op poten te krijgen. Omdat het IJzendijkse bejaarden huis niet via de stichting maaltijden kon verstrekken aan zelfstandig wo nende bejaarden, ging het plan uit eindelijk niet door. „Wel schijnt het bejaardentehuis rechtstreeks maal tijden aan ouderen buiten de stich ting om te verstrekken", signaleert het jaarverslag van de stichting over het afgelopen jaar. Het probleem is volgens Theo Bakker niet zozeer de keukencapaciteit van de bejaarden centra in de reigo, maar de perso neelsbezetting. Zo wees het bestuur van het St.-An- toniusziekenhuis in Oostburg een aanvraag af, ondanks het feit dat de keuken voldoende overcapaciteit' heeft om de 'tafeltje-dek-je' van de Stichting Welzijn voor Ouderen van dienst te zijn. Hier strandde het plan op gebrek aan voldoende personeel. Volgens Theo Bakker en Lieve Maenhout is er voorlopig geen op lossing in zicht voor dit probleem. OOSTBURG - De bejaarden in West- Zccuwsch-Vlaanderen zullen het ko mende winterseizoen méér contributie moeten betalen voor de activiteiten van de Stichting Welzijn voor Oude ren. De Stichting, die het komende jaar ruim 7000 gulden moet bezuinigen op de activiteiten, heeft gekozen voor een contributie- en abonnementenverho ging. Liever dan met inkrimpen van de activiteiten hoopt de stichting op die manier de moeilijke financiële situatie de baas te kunnen. De prijsverhogingen voor het komende winterseizoen zijn niet gigantisch, maar kunnen volgens projectleider Theo Bakker wel degelijk invloed heb ben op de bezoekersaantallen. De prijs van een abonnement voor het winter- programma gaat van tien naar twaalf gulden voor vijf verschillende evene menten Ook de prijzen van andere activiteiten gaan omhoog, zoals de contributies voor spel- en sportclubs. Daarnaast worden de bejaarden geconfronteerd met gestegen koffieprijzen en dergelij ke. zodat de prijsverhogingen volgens Bakker wel degelijk voelbaar zullen zijn. In hoeverre dat gevolgen zal heb ben voor de bezoekersaantallen, wordt de komende weken duidelijk. Volgende week begint namelijk de inschrijfter mijn voor het winterprogramma In vo rige jaren namen gemiddeld zo n 500 West-Zeeuws-Vlaamse bejaarden een abonnement. ..We hebben een keuze moeten maken." zegt Lieve Maenhout van de stichting in een toelichting. ..Of de contributie omhoog, of bezuinigen op de activitei ten Veel bejaarden doen mee aan verschei dene activiteiten, zodat de op zich klei ne prijsverhogingen volgens Theo Bak ker 'aardig in dc papieren kunnen lo pen." De Stichting geeft volksdansen, gymnastiek, zwemmen, yoga, kunstzin nige vorming en jeu de boules. Voor de yogacursus in Breskens kwamen 30 be jaarden opdagen, maar het opstarten van een nieuwe cursus in Oostburg is wegens geldgebrek onmogelijk. De Stichting heeft in vrijwel elke westelijke woonkern een bejaartlen- soos. Daarmee wordt volgens Bakker 15 procent van alle bejaarden in de streek bereikt. Een groot probleem is nog het 'vinden' van bejaarden, die nog zelfstandig wonen. „Meestal hebben ze niet van ons gehoord." zegt Lieve Maenhout. „Terwijl vaak blijkt dat ze wél behoefte hebben aan de voorzie ningen die wij bieden." De sozen hebben een overkoepelend or gaan, cie bejaardenraad'. die zo'n dui zend bejaarden achter zich weet. Con tacten met de zes afdelingen van be jaardenbonden in de streek staan op een laag pitje. Een poging van de stich ting, om een vertegenwoordiging van de bonden in de bejaardenraad te krij gen. strandde twee jaar geleden. Sinds dien is er niet meer over gepraat. De activiteiten van de stichting zijn vol gens Bakker vooral erg belangrijk voor de sociale contacten van de bejaarden. Cursussen Dc cursus volksdansen voor ouderen is in september gestart in de meeste kernen van het westen. Breskens en Schoondijke beginnen in oktober. Gymnastiek voor ouderen gaat begin oktober van start in Cadzand. Oost- burg. en Retranchement. Die in Bres kens is zal begonnen. Het ontspanningsprogramma omvat een groot aantal evenementen, ver spreid over de verschillende kernen. De conferencier Henk Out en zangeres Ria Valk komen 24 november naar het Oostburgse Ledeltheater. Verder zijn er optredens van de show- en dansgroep 'Festival' uit Vlissingen, het senioren orkest en koor St-Cecilia uit Sluis, het accordeongezelschap de 'Accona's' een vertoning van de Zeeland-film en een rolprent over de Slulsse kermis, de to neelvereniging Groede. en volksdans groepen waaronder Walacra' uit Wal cheren. 'Avogro' uit Aardenburg, en 'Vranje' uit Vlissingen. Inlichtingen over de programma's en de cursussen van de Stichting Welzijn voor Ouderen zijn te krijgen bij dien stencentrum 'Goedertljt' aan de Burg. van Zuyenstraat in Breskens. er alleen tussen vier en half zes een cur sus. Op de avonden van die vier dagen kan men tussen zeven en tien uur een bezoekje aan de cursussen brengen. Musical Woensdagavond is er de heropvoering van de kindermusical 'Een Eivol Avontuur'. De voorstelling, die om 19.30 uur in de grote zaal van Den Dul laert begint, is vrij toegankelijk. Na de voorstelling treden de balletgroep en de groep dramatische vorming op. De KV Hulst heeft inmiddels twee cur sussen voor kinderen moeten sluiten in verband met gebrek aan belangstel ling. Het zijn de cursussen in Heikant en Clinge. De overblijvende kinderen van Clinge worden nu per bus gehaald en bij de cursus in Hulst ondergebracht. De deelnemertjes aan de cursus in Hei kant moeten nu naar Sint-Jansteen. Voor de rest lopen de cursussen, wat betreft de belangstelling vrij aardig, meldt docente muzikale vorming Jea- nette de Caluwé. Het houdt echter niet over. De start van het nieuwe seizoen is duidelijk moeizamer dan voorgaande jaren. Jeanette de Caluwé hoopt dat 'het in de loop van het jaar nog aan trekt'. In Nieuw-Namen is woensdag voor de kinderen een cursus handenar beid begonnen en in Graauw gaat woensdag een kinderproject met han denarbeid, muziek en toneel van start. „Of het lukt, daar valt weinig van te zeggen", vertelt Jeanette. „Dat moeten we nog even aan zien'. Boulevardloop ijsclub De Veste IJZENDIJKE - De IJzendijkse ijsclub 'De Veste' houdt zaterdag 2 oktober haar bekende boulevardloop. De lo pers starten op de markt. Er zijn drie leeftijdscategorieën: 6-10 jaar, 11-14 jaar en 15 jaar en ouder. De eerste groep moet 4 kilometer afleg gen, de 11 tot 14-jarigen 6 kilometer, de anderen hebben de keuze uit 8 of 10 ki lometer. De starttijden: 6- tot 10-jarigen 14.00 uur, 11- tot 14-jarigen 14.30 uur en 15 jaar en ouder 15.00 uur. Iederenmde Iedere deelnemer ontvangt na afloop een herinneringsvaantje. Open huis EOS-groep TERNEUZEN - Scouts en kabouters van de Terneuzense EOS-groep houden zaterdagmiddag 'open huis' in hun j clubgebouw 'Het Mierennest' aan de Zuidlandstraat. Belangstellenden zijn I welkom van 12 tot 17 uur Wethouder Oostburg treedt af als voorzitter van Welzijn Ouderen OOSTBURG - J. Vergouwe, de wethou der van welzijnszaken van de gemeen te Oostburg, treedt na ruim tien jaar af als voorzitter van de Stichting Welzijn voor Ouderen in West-Zeeuwsch- Vlaanderen. Hij kan zijn functie als voorzitter niet langer combineren met de wethouder- spost. Als wethouder wordt hij bij de decentralisatie van het welzijnsbeleid steeds meer direct betrokken bij het j welzijnsbeleid in de gemeente, terwijl hij daarnaast op de stoel van voorzitter zit bij de Stichting. Die combinatie is volgens Vergouwe niet langer te hand- haven. Vergouwe levert zijn voorzittershamer in met ingang van de nieuwe raadspe- j riode. Maar de komende tijd zal hij nog enkele lopende zaken afhandelen, zoals statutenwijzigingen. Tegen het einde van het jaar treedt hij definitief terug i als voorzitter. Hij is ruim tien jaar als voorzitter van de stichting betrokken 1 geweest bij het open bejaardenwerk in de regio.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 30