PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT CDA verwerpt unaniem voorstel informateur Van Agt in New York: hardere jongens voor VN-troepenmachf Oorlogsmisdadiger T. kreeg verzetskruis KABINET CDA-PVDA VAN DE BAAN Amerikanen in Beiroet na vertrek Israëliërs Snuffelt U ook al tussen de Kleintjes? vandaag 3 1982 Perioden met zon Vrijwel overal droog weer en perioden met zon. Middagtemperatuur onge veer 19 graden. Zwakke tot matige, veranderlijke wind. 225e jaargang no. 228 Donderdag 30 september 1982 DEN HAAG (ANP) - De vorige week vrijdag op een parkeerterrein in Heerlen gearresteerde A. T.. die ervan wordt verdacht oorlogsmisdaden te hebben 3 begaan, heeft in 1981 een verzetsherdenkingskruis gekregen Verzetsherdenkingskruis. de organisatie die deze on derscheidingen toekent, heeft dit woensdagavond be vestigd De medaille werd T.. die zelf vanuit Oosten rijk het verzetsherdenkingkruis had aangevraagd, per post toegestuurd. Bestuurslid W.J.C. Tensen van het Nationaal Comité Eerder werd via de Stichting 1940-1945 bekend, dat T in 1975 een verzetspensioen toegewezen had gekre gen. Dit feit was destijds voor het Nationaal Comité Verzetsherdenkingskruis de doorslaggevende reden om T. de medaille toe te kennen. In alle andere geval len. aldus bestuurslid Tensen, wordt pas na gedegen onderzoek besloten of het verzetsherdenkingskruis al of niet wordt uitgereikt. (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - Een kabinet van PvdA en CDA is van de baan. De Tweede-Kamerfractie van het CDA heeft de voorstellen van informateur Van Kemenade woensdag van de hand gewezen. Ze vormen geen basis voor een hecht en daadkrachtig kabinet, vindt het CDA. De voorstellen over de kernbewapening geven daarbij de doorslag. Het CDA wil nu naar een andere coalitie kijken. De fracties van PvdA en D'66 beschou wen Van Kemenades voorstellen wel als een goede basis voor verdere onder handelingen over een coalitie met het CDA. De afwijzing van het CDA is vol gens PvdA-leider Den Uyl een kwestie van gebrek aan politieke wil. Hij acht de verschillen overbrugbaar. Brink horst (D'66) betreurt het dat de draad wordt afgebroken. CD A-fractieleider Lubbers zei na afloop van een opmerkelijk korte fractieverga dering dat het oordeel van het CDA over het totaal van de voorstellen van geen uitkering Het GAK in Goes wil dat alle tachtig personeelsleden van de failliete Zeeuwse Pljpleidingmaatschappij (ZPM) In Middelburg worden overge nomen door een nieuw bedrijf waarvan Van der Ben de spil vormt. Volgens het reddingsplan is er echter maar plaats voor dertig ex-ZPM-werknemers Als het nieuwe bedrijf de GAK-eis niet op volgt. krijgen de vijftig mensen voor wie geen plaats is, van de bedrijfsver eniging geen uitkering. PAGINA 2 freedom medal Prinses Juliana krijgt zaterdag 16 ok tober in Middelburg de Four Free doms Medal. Deze hoogste Ameri kaanse onderscheiding zal ook worden uitgereikt aan Max van der StoelWill- lem A Visser 't Hooft, Hendrikus J Witteveen en Jan H. van Roijen PAGINA 3 splitsing Ook in werkgeverskring wordt ver schillend gedacht over de te voeren economische politiek. Ahold-presi- dent Albert Heljn keert zich fel tegen de opvatting van VNO-voorzitter Van Veen dat de particuliere consumptie een eindje moet opschikken en loon matiging noodzakelijk is. PAGINA 7 werklozen Volgens drsJ.C de Jong, directeur van het ETI voor Zeeland, zal Zeeland te- i gen 1985 ongeveer 20.000 werklozen tellen. 'En dan moet er nog niets geks gebeuren, zoals sluiting van een groot U bedrijf Maar dat is op dit moment niet I veiligheid De militaire krachtsverhouding tus sen Oost en West op het gebied van de conventionele wapens is het afgelopen jaar niet veranderd. Dat staat in een rapport van het Internationale Insti tuut voor Strategische Studies. Het in- (I slituut signaleert verder dat de toene- mende verbetering en verbreiding van de conventionele wapens de interna- i tionale veiligheid meer bedreigen dan de kernwapenwedloop. meer geld Generaal Rogers wil dat de NAVO-re- 1 geringen de defensie-uitgaven tot vier procent reèel per jaar verhogen. Ro- gers wil met dat extra geld een sterke conventionele strijdmacht opbouwen. Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 i en 13. Opinie: 4. Sport: 14 en 15. Varia: 17 en 19. Radio en televisie: 21. Financiën: 23. de informateur unaniem was. De atoompacifisten in de fractie, die het inhoudelijk met de PvdA eens zijn, er kenden het bezwaar van de meerder heid, dat de voorstellen geen daad krachtig kabinet mogelijk maken. Wat betreft de sociaal-economische voorstellen van Van Kemenade heeft de CDA-fractie ernstige twijfel aan de zin van verdere onderhandelingen, al dus Lubbers. De kleine ruimte die er is, wordt echter weggenomen door de voor het CDA niet aanvaardbare kemwa- penvoorstellen. „Dat is geen kwestie van politieke onwil, maar van een on mogelijkheid tot elkaar te komen", zei Lubbers. In zijn brief aan Van Kemenade noemt Lubbers de meningsverschillen tussen PvdA en CDA over het al dan niet voor bereiden van de plaatsing van kruisra ketten „een majeur geschilpunt". De door de informateur gekozen procedu re voor de kruisrakettenkwestie wijst het CDA zonder meer af. „In uw aanpak wordt slechts een snel besluit over al dan niet plaatsen in Nederland met een aanzienlijk risico van een ka binetscrisis geforceerd". Het gevolg van de voorstellen van Van Kemenade is, aldus Lubbers, dat Ne derland zijn gezag bij de bondgenoten verspeelt. De positie van ons land zou worden verzwakt, waarschuwt hij. „Uw voorstellen zullen onontkoombaar tot gevolg hebben dat de houding van Ne derland ten aanzien van het vraagstuk van vrede en veiligheid in de wereld slechts passief en afwachtend kan zijn". Op de sociaal-economische voorstellen van Van Kemenade heeft de CDA-frac tie iets minder afwijzend gereageerd. Veel van de uitgangspunten worden ge deeld, maar het CDA ziet in de uitwer king onvoldoende grond voor een con sistent beleid. In zijn brief signaleert Lubbers dat de informateur belasting verlaging wil in ruil voor het achterwe ge laten van prijscompensatie zonder aan te geven hoe die tegenvaller voor de staatskas moet worden opgevangen. De opsomming van bezuinigingsmoge lijkheden m de stukken van Van Keme nade noemt Lubbers „ongeloofwaardig zolang zij niet veel specifieker is". In dat (Slot zie pag. 8 kol. 1) AMSTERDAM - Drie minuten voor tijd verliet Johan Cruijffhet veld nadat een Celtic-speler zijn enkel geraakt had. Op de foto. links Cruijff. rechts McLeod. Het Schotse voetbal heeft op alle fronten het Nederlandse in de strijd om de Europese bekers ver slagen. Nota bene in de eerste ron de werden landskampioen Ajax en UEFA-cupdeelnemer PSV versla gen. Terwijl PSV in eigen stadion kans loos ten onder ging tegen Dundee United 0-2. na een 1-1 gelijkspel in de openingswedstrijd) sneuvelde Ajax na drie uur geweldig Europees bekervoetbal. Pas in de laatste mi nuten viel de beslissing in het uit verkochte Olympisch Stadion: Cel tic scoorde toen de winnende tref fer 1-2 waarmee de ploeg uit Glas gow de puntenverdeling (2-2) in de eerste wedstrijd goedmaakte. Ajax verloor omdat Cruijff er m de slotminuten niet meer bij was. Er was toen niemand, die de taken van de 'oude', maar onvergelijkbaar waardevolle meester kon overne men. Slechts één ploeg hield de Neder landse eer hoog: nota bene het in de Europacup debuterende Haarlem, dat na de 2-1 zege op AA Gent in eigen huis gisteravond met 3-3 stand hield in Belgie. Vandaag (donderdag) spelen AZ en Utrecht. Zie ook pagina's 14 en 15. Onmogelij kheid nu duidelijk VREDESMACHT VRIJWEL COMPLEET BEIROET/JERUZALEM (RTR/DPA/ AFP/LiPI) - Met de komst van rond 600 Amerikaanse mariniers is de interna tionale vredesmacht, die de orde en rust in Beiroet moet handhaven, bijna compleet. Ze gingen woensdag vanaf landingsschepen in de haven aan land, met helikopters werd een groep over gevlogen naar de luchthaven. Er was woensdag geen enkele Israëlische sol daat meer in West-Beiroet, nadat de laatste militairen zich hadden terug getrokken van het vliegveld. De Israëliërs gingen niet weg voordat de eerste helikopters waren geland. Te rugtrekking van het Israëlische leger was voor de Amerikanen voorwaarde voor hun komst. Vandaag gaat de rest van de in totaal 1200 Amerikaanse mili tairen aan land. Veiligheid LUXEMBURG (RTR/AFP) - Bij een ongeluk met een Rus sisch vliegtuig op de luchthaven Findel in Luxemburg zijn woensdag tien passagiers om het leven gekomen. De andere inzittenden, in totaal 67, raakten gewond. De politie noem de deze aantallen definitief. den Sowjetburgers op een Luxemburger en een Belgische vrouw na. Beiden overleefden het ongeluk. Nadat het toestel, een Iljoesjin 62 van de Sovjetmaatschap pij Aeroflot. geland was, raakte het van de baan en brak in stukken. Voordat het in brand vloog, konden de meeste pas- Van de gewonden konder er 27 het ziekenhuis na een korte sagiers eruit komen. De Iljoesjin was van Moskou op weg behandeling verlaten. Volgens de politie waren alle inzitten- naar Lima. De mariniers zullen het land verlaten als de Libanese autoriteiten zelf hun veiligheid kunnen waarborgen. Dit geldt ook wanneer zich dan nog enkele Israëlische en Syrische troepen in het land bevinden, zo heeft de president Reagan woensdag meegedeeld. ..De besüssing wanneer wij moeten ver trekken is aan de regering van Liba non", zei Reagan Volgens het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse za ken hebben enkele van de strijders en leiders van de Palestijnse bevrijdings organisatie PLO, die vorige maand zijn geëvacueerd uit Beiroet, kans gezien Libanon weer 'binnen te dringen'. Een overlevende van de massa-execu tie in twee Palestijnse vluchtelingen kampen heeft woensdag tegen de on derzoekscommissie van de Libanese re gering gezegd dat hij enkele van de moordenaars Hebreeuws had horen spreken. Dit is uit gerechtelijke bron vernomen. De Israëlische premier Menachem Be gin verklaarde woensdag dat hij de ver antwoordelijkheid voor alle zaken van zijn regering aanvaardt. Opiniepeilin gen tonen aan dat de moordpartij in Beiroet de populariteit van Begin nau welijks heeft aangetast. De helft van de ondervraagden vindt dat hij de beste man is als regeringsleider. Wel hebben duizend Israëlische mili tairen woensdag een ventoekschrift in gediend bij het ministerie van defensie om geen dienst te doen in Libanon. De tweede kamer is woensdag ak koord gegaan met een wijziging van de boswet, die het gemeenten en provin cies mogelijk maakt regels te geven voor het kappen van knotwilgen en knotpopulieren langs wegen en op of rondom landbouwgronden. De wetswij ziging was noodzakelijk nadat boeren in de Krimpenerwaard op grote schaal zaag en bijl in deze boomsoorten had den gezet. Van onze correspondent) NEW YORK - Nederland zal de Ver enigde Naties binnenkort een herziene opgave doen van zijn militaire eenhe den die voor VN-taken inzetbaar zijn. In de woorden van premier en minister van buitenlandse zaken Van Agt: „Wij willen wat flexibeler zijn en we kun nen dan ook als het moet de wat harde re jongens laten komen". Van Agt deed onder meer deze mededeling woens dag in zijn toespraak tot de Algemene Vergadering in New York, die, zo zei hij, bijeen is gekomen in een atmosfeer van crisis in internationale zaken. Die crisisatmosfeer beheerst niet alleen de Oost-Westverhouding, maar ook de re laties tussen de westerse bondgenoten onderling. De premier sloot zich opnieuw aan bij de veroordeling van de Israëlische inval in Libanon met voorbijgaan aan resolu ties van de Veiligheidsraad Hij riep op tot een gezaghebbend onderzoek naar de ..zinloze moorden in de vluchtelin genkampen van Beiroet een onder zoek waarbij, zo lichtte hij toe. niet al leen Israël betrokken zou moeten zijn, maar ook de Libanese regering zelf. op wier grondgebied het misdrijf heeft plaatsgevonden Kloof De landen die troepen leveren voor de VN-macht in Libanon (Unifil), overleg gen vandaag over voortzetting van het mandaat idat op 19 oktober formeel moet worden verlengd) Van Agt maakt duidelijk dat er door de Unifil-troepen en het Nederlands bataljon daarin be langrijke humanitaire hulp is verleend, doch dat er een te grote kloof is ont staan tussen de oorspronkelijke taak omschrijving en de mogelijkheid die taak te vervullen. In een uitleg van zijn rede zei hij dat naar zijn smaak de aan wezigheid van de Unifil-troepen ge welddadigheden heeft voorkomen die zich anders zouden hebben kunnen voortdoen. Maar, zei hij ook humani taire hulp alleen is niet genoeg om Uni fil te laten bestaan. Nederland, aldus Van Agt. geeft de voorkeur aan inzet van troepen terwille van het handhaven van vrede binnen het raamwerk van de Verenigde Naties. Uiterst onwaarschijnlijk is het dat Ne derland bereid zou zijn de Unifil-troe pen naar Beiroet over te plaatsen, ook ES Tén ding met toegevoegde J waarde voor de Neder landse politieke verhoudin- gen heeft de nu zo goed als paSJ beëindigde kabinetsinforma- tie-Van Kemenade in ieder geval opgeleverd: opperste duidelijk heid over de vraag of een kabinet van PvdA, CDA en (eventueel) D'66 tot de mogelijkheden behoort. Die mogelijk heid is er beslist niet. Het CDA ziet in de plannen van de PvdA-informateur geen basis voor een hecht en krach tdadi g ka binet. En daarmee is dan binnen drie weken de eerste ronde afgewerkt van pogingen om dit land na de verkiezin gen van 8 september jl. aan een rege ringscombinatie te helpen die, steu nend op een solide meerderheid in het parlement, aan de slag kan. Al voordat Van Kemenade begon aan zijn op dracht stond vast dat hij zich op een doodlopende weg zou begeven. Nog voordat er van werkelijke tijdverspil ling sprake dreigde te raken is zonder veel omwegen komen vaststaan dat de meningsverschillen tussen socialisten en christen-democraten over de aanpak van de sociaal-economische problemen, maar vooral over het kem- wapenvraagstuk te groot zijn om nog een geloofwaardige samenwerking op te leveren. Uitlatingen van CDA-kop- stukken in het afgelopen weekeinde luidden de afronding van deze kabi netsinformatie-Van Kemenade eigen lijk al in. Het is goed dat er niet opnieuw (zoals waarop Nederland de laatste ja ren nogal eens is getracteerd) een perio de van touwtrekken met schijnoplos singen als 'ja, tenzij' en 'nee, mits' aan breekt. De PvdA had als grootste partij bij de jongste stembus het recht om haar grenzen voor regeringsverant woordelijkheid af te bakenen Van Ke menade. bekwaam politiek strateeg, heeft toch niet voor 'het wondertje' kunnen zorgen dat het CDA hem - in de bewoordingen van onderhandelaar Lubbers - had gegund. Waren er sociaal- economisch misschien nog wel toena deringen te vinden geweest, in de kem- wapenkwestie kwam hij met een zo krom bedenksel om de werkelijke te genstellingen uit de weg te gaan dat verder praten echt geen zin meer had. Waarvan dus nu in alle duidelijkheid acte. Anders dan bij de tergend lang sle pende kabinetsformatie in 1977 kan een poging in andere richting (CDA- WD) nu niet die ontsteltenis, veront waardiging en frustratie veroorzaken die de eerste gesprekken van Van Agt en Wiegel aan een tafeltje in een Haagse bistro omgaven. De Nederlandse kiezer zal niet van zijn stoel vallen nu hij ver neemt dat het onderzoek naar de moge lijkheden voor een centrum-linkse rege ringscombinatie echt als een verplicht nummer moet worden beschouwd en de wissels zullen worden verlegd in een po ging om CDA en WD (samen 81 zetels in de tweede kamer) op een werkbaar spoor te zetten. Toen het kabinet-Van Agt n. vorig jaar met veel moeite op de been geholpen en vrij snel daama bij gebrek aan interne samenhang bezwe ken, geschiedenis was geworden, stond al vast dat Nederland voor de komende tijd rekening moest gaan houden met een centrum-rechtse regering. De ecla tante winst van de WD bij de jongste verkiezingen (niet minder dan tien ze tels) heeft die politieke voorspelling nog eens onderstreept. WD-voorman Nijpels heeft zijn ongeduld om snel tot zaken te komen niet onder stoelen of banken gestoken toen hij bij de start van de informatie-Van Kemenade zich zelf van iedere deelname aan de discus sie uitsloot. De gretigheid van de WD om nu met de christen-democraten het Catshuis binnen te stappen geeft het CDA een ijzersterke positie. In de be sprekingen die tot de vorming van een CDA-WD-kabinet moeten leiden zal een sociaal-economisch herstelbeleid voor een belangrijk deel worden geënt op denkbeelden die het CDA afgelopen zomer in het tussenkabinetje met D'66 heeft ontwikkeld In hoever die aanslui ten bij wat de WD wil is lang niet op alle punten te voorspellen. Hoe dan ook: het CDA heeft sneller dan verwacht met een afwijzing van de plannen van informateur Van Kemenade een punt gezet achter po gingen om te komen tot een kabinet dat Lubbers gisteravond betitelde als 'vra gen om moeilijkheden'. Het is duidelijk dat deze haast bij de socialisten, net hersteld van de klappen bij vorige ver kiezingen. veel teleurstelling veroor zaakt. Maar het is even duidelijk dat een herhaling van het wankele compro mis waarop CDA en PvdA vorig jaar met elkaar in zee gingen wel het minste is waaraan Nederland op het ogenblik behoefte heeft. vdM al heeff een wat te ijverige comman dant de Nederlandse soldaten al met het oog daarop laten oefenen. Volgens de premier mag dat ook niet, omdat die soldaten vrijwilligers zijn voor een be paalde taak. Namibië Wat de betrokkenheid van Nederland se troepen bij VN-aangelegenheden be treft, zei Van Agt nog wel dal wanneer er een akkoord komt over de Namihi- sche onafhankelijkheid. Nederland in de overgangsfase graag bijstand wil geven. McDonnell Douglas heeft ermee in gestemd twintig vliegtuigen te verhu ren aan American Airlines. Het is voor het eerst dat een Amerikaanse vlieg tuigfabriek een huurovereenkomst met een luchtvaartmaatschappij sluit. In luchtvaartkringen in New York zei men de indruk te hebben dat de fabriek pro beert op deze manier haar concurren ten een vlieg af te vangen. De Verenigde Staten hebben woens dag een ondergrondse kemproef uitge voerd. De kracht van de explosie was minder dan 150 kiloton. De proef vond plaats in de woestijn van Nevada. Het was de zestiende van de Amerikanen in 1982.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1