oningbouwvereniging Terneuzen ilijft bij ontslag van directeur DF.ZE WEEK IN STORY 1 Watertarieven WMZ volgend jaar 4,5 procent omhoog Ir. S. J. de Graaf nam afscheid als directeur van Vitrite Middelburg Samen op Carios vindt tweedemoeder voor prinses Irene's kinderen wceter meer van! Nu overal te koop! Heeft Prins Carlos eentweede moeder voor zijn kinderen gevonden? PZC/provincie BEROEP TEGEN UITSPRAAK RECHTBANK PER 1 OKTOBER OPGEVOLGD DOOR P. GRUIJTERS 'Den Berg' Goes wil dagopvang zwakzinnigen Een herinner^Safa"bum 16 pagina s vol Eindelijk zagen de kinderen van Prinses Irene en Prins Carlos hun vader weer op het zonnige eiland Corsica. Het werd een heerlijke vakantie, waarin de kinderen met moederlijke zorg omringd werden door de vrouw die voortdurend aan Carlos' ziide was. Bestuursleden tijdens persconferentie. Var. links naar rechts Hamelink. voorzitster Hendriks, bestuurslid Van Tiel en rayonhoofd Van Delft van de Nationale Wotiingraad. GOEo - De watertarieven van de wa termaatschappij Zuid-West-Neder land (WMZ) zullen volgend jaar met ongeveer 4,5 procent moeten stijgen. Deze verhoging is nodig om in 1983 een sluitende exploitatie te kunnen krij gen. De tarieven moeten worden aan gepast mede in verband met het feit dat de kosten van het Biesbosch-pro- ject, waarmee in de toekomst water voor Zeeland zal worden aangevoerd, gedeeltelijk op de begroting gaan drukken. Bovendien wordt verwacht dat de waterafzet ook volgend jaar zal blijven teruglopen. De raad van commissarissen van de WMZ heeft de exploitatiebegroting 1983 goedgekeurd. Deze gaat uit van een totale afzet van 38.1 miljoen kubie ke meter water Dat is 2,9 procent min der dan de herziene raming voor 1982 <39.25 miljoen kubieke meter). De afzet in het eigen voorzienmgsgebied van de WMZ is voor volgend jaar geraamd op 30.2 mijoen kubieke meter water; bijna 1.2 miljoen kubieke meter minder dan in de herziene begroting 1982 De leve ring aan kleinverbruikers wordt 175.000 kubieke meter hoger geraamd. De ver wachting is dat door lekverlies, spuiwa terverbruik en het zogenaamde niet- verklaard verbruik volgend jaar 20.000 kubieke meter meer door de leidingen zal stromen. De verlaging waarmee de WMZ reke ning houdt, zit 'm vooral in het groot verbruik. De schatting is dat de groot verbruikers ruim 1,3 miljoen kubieke meter water minder zullen afnemen dan in 1982. Produktie Ondanks de tendens van de afgelopen paar jaren en de verwachting voor de toekomst dat het waterverbruik af neemt. blijken de produktie en inkoop in de eerste helft van 1982 230.000 ku bieke meter ofwel 1,2 procent hoger te liggen dan in dezelfde periode van 1981. In het eerste kwartaal was nog sprake van een vermindering met 125.000 kubieke meter, zodat de toena me in het tweede kwartaal 355.000 ku bieke meter bedraagt. Deze toename deed zich voor ondanks dat bij het op stellen van de begroting 1982 een da ling van het super-grootverbruik was voorzien van ongeveer 400.000 kubieke meter (in het eerste kwartaal 275.000 kubieke meter). Met verbazing heeft de WMZ kennis ge nomen van de stijging van het kleinver bruik (inclusief het zogenaamde niet- verklaard verbruik i in Zeeuwsch- Vlaanderer. met 300.000 kubieke meter ofwel 12 procent. Dat is een onwaar schijnlijk hoge toename bij een totaal meer-verbruik van 575 000 kubieke me ter water in het gehele verzorgingsge bied vap de watermaatschappij Naar de oorzaak wordt een onderzoek inge steld. jENSDAG 29 SEPTEMBER 1982 Overigens heeft het algemeen bestuur maandagavond besloten negatief te reageren op het verzoek van twintig personeelsleden om lid te mogen wor den. De argumenten zullen de werkne mers nog deze week schriftelijk worden meegedeeld De afgewezen 'leden' kun nen bij de algemene ledenvergadering beroep aantekenen tegen het bestuurs besluit. Dat beroep zou op 22 novem ber, de eerstvolgende ledenvergade ring, moeten worden behandeld. Maar het is niet uitgesloten dat voor dien al een spoedeisende ledenvergade ring moet worden uitgeschreven. Daar aan wordt achter de schermen druk ge werkt. De scheidende directeur van de Vitrite in Middelburg, ir S.J. de Graaf (rechts werd tijdens zijn afscheidsbijeenkomst onder anderen de hand gedrukt door zijn opvolger, de heer P. Gruijters. MIDDELBURG - Tijdens een door hon derden personeelsleden bijgewoonde receptie in de kantine van de fabriek aan de Maisbaai nam het bedrijf Vitri te Works in Middelburg afscheid van directeur ir S. J. de Graaf. Deze ver trekt na vier jaar de leiding over de twee fabrieken te hebben gehad. Hij wordt opgevolgd door de heer P. Gruij ters (afkomstig van Philips-Braziliè in Sao Paulo). De heer De Graaf (58) vertrekt wegens het bereiken van de pensioengerechtig de leeftijd (waarbij zijn tropenjaren meetellen). Namens de staf werd hij dinsdag toegesproken door ir J. W. Evertse (hoofd technisch manage ment). Deze bracht naar voren dat de scheidende directeur een stortvloed van activiteiten had ontwikkeld, daar bij steeds naar de toekomst kijkend. „Voor u hield de toekomst niet op bij de (schijn-)zekerheid van het alleen drij ven op de productie van lampvoeten aldus de heer Evertse. Hij benadrukte da t de heer De Graaf steeds hamerde op innoverende activiteiten en de nadruk legde op marktgericht denken. Resul taat daarvan waren nieuwe producten, bijvoorbeeld in de sector van de zonne collectoren. „U was een wegbereider voor de verdere toekomst en verdient daarmee respect en dank van ons al len". De heer Evertse memoreerde ten slotte nog de vaart die de scheidende directeur had gezet achter de toekom stige verplaatsing van de fabriek Vitrite I van de binnenstad naar het terrein bij de Vitrite II. Namens het personeel overhandigde de heer A. van Ooijen een aantal zeilboe- ken en flessen drank, waarna de heer H. Bruijstens namens de afdeling ontwik keling een werphengel met molen aan bood. Ook de heer Bruijstens bena drukte het toekomstgerichte beleid van de heer De Graaf. .Altijd werd ge zocht naar nieuwe activiteiten en het prettige was ook de aanwezige hechte band", aldus de heer Bruijstens. Schipper De per 1 oktober aantredende nieuwe directeur, de heer P. Gruijters, noemde zijn voorganger „een schipper die bij voorkeur zijn blik op de verre einder gericht hield teneinde te ontdekken Slechthorenden hielden vergadering in Middelburg MIDDELBURG - De afdeling Zeeland van de Nederlandse vereniging voor slechthorenden hield de eerste bijeen-, komst van het nieuwe seizoen in de bo venzaal van Het Schuttershof in Mid delburg. Mejuffrouw J. A. Davidse werd gekozen als afgevaardigde in het hoofd bestuur. Na het huishoudelijk gedeelte werd een dia-serie vertoond. wat zich daarchter bevond". Verder roemde hij het feit dat de heer De Graaf veel had omgeploegd en bouwstenen gemaakt waarmee hijzelf verder kan gaan. De heer De Graaf heeft dertig jaar bij Philips gewerkt. Achtereenvolgens in Eindhoven (4 jaar), Brazilië (6 jaar), Eindhoven (3 jaar), Pakistan (4 jaar), weer Eindhoven (4 jaar), Groningen <3 jaar) en Middelburg (afgelopen 4 jaar). De heer De Graaf dankte de sprekers voor hun woorden. Hij begon dank uit te brengen aan zijn echtgenote en over handigde haar daarbij een boeketje.„In de afgelopen jarenhheb ik hier van veel mensen veel mogen leren. Heel prettig vond ik de openhartige sfeer waarin veel mensen zich tegenover mij hebben geuit. Vaak was er sprake van een posi- tief-kritische inbreng van velen van u en dat heb ik zeer gewaardeerd. Bij mijn komst hier kreeg ik van iemand het boekje 'Leer mij de Zeeuwen kennen' in de handen gedrukt. Ik heb ze leren ken nen en geleerd dat de hartelijkheid die dit bedrijf uitstraalt terug te voeren is op de hartelijkheid en de warmte van dit gewest", aldus de heer De Graaf. Hij wenste het bedrijf geluk met de heer Gruijters. „Mijn aanvankelijke nieuws gierigheid over hem sloeg na enkele da gen al over in enthousiasme", aldus de scheidende directeur die de Vitrite Works tenslotte veel voorspoed en ge luk in een sfeer van goede samenwer king toewenste. Volgens voorzitster Hendriks had En- gelsma in de vier jaar dat hij actief was als directeur van de woningbouwver eniging erg veel moeite met het feit dat hij verantwoording verschuldigd was aan 'een bestuur'. Hendriks: „Hij vond dat hijzelf het hoogste orgaan was, een bestuur vond hij alleen maar lastig. Zo'n houding, aangenomen door een di recteur, heeft natuurlijk ook z'n uitwer king op bijvoorbeeld een management team, maar ook op het overige perso neel. Dathis die mensen misschien niet kwalijk te nemen hoorIn ieder geval zullen wij in de nabije toekomst probe ren weer een goeie verstandhouding met de werknemers op te bouwen". Voorzitster Hendriks over het besluit (genomen op 25 augustus) om Engels- ma eerst te schorsen en daarna op staande voet te ontslaan: „Het was voor ons een onhoudbare zaak. Wat mij be treft begon het vorig jaar allemaal met het plan 'Java'. Toen werd ik geconfron teerd met beslissingen, waarvan het be stuur helemaal niets wist; bepaalde za ken werden ons gewoon onthouden. Maar daarvóór waren er ook al proble men gerezen. Mijn voorganger Krols had ook al laten doorschemeren dat hij vond dat het bestuur veel nadrukkelij ker bij de zaken betrokken diende te worden". Hamelink aanvullend: „Krols is door manipulaties van Engelsma weggewerkt". Dreigement Het bestuur wil in hoger beroep vooral twee dingen nader uitgewerkt zien: de financiële tekorten in het magazijn én het dreigement van het ministerie van volkshuisvesting dat, als het bestuur niet zou ingrijpen, dat van hogerhand zou worden gedaan. Voorzitster Hen driks: „We verwachten daarover bin nenkort een brief van het ministerie. Dat is voor ons belangrijk bewijsmate riaal. Ingrijpen van het ministerie komt er op neer dat de vereniging on der curatele wordt gesteld. Daarmee wordt dan eigenlijk ook een bestuur in een kwaad daglicht gesteld en dat heb ben we kunnen voorkomen door in te grijpen". Volgens bestuurslid Hamelink heelt Engelsma geen kans gezien in vier jaar tijd een goed magazijn op poten te zet ten - en ook daaraan is de rechtbank president in zijn uitspraak, meent het bestuur, te gemakkelijk voorbijgegaan. Hamelink: „De magazijntekorten wer den de afgelopen drie jaar alleen maar omvangrijker. Het is opgelopen van 17.000 gulden, via 28.000 tot 35.000 gul den". Reden voor de accountant om de jaarrekening niet goed te keuren. En daarmee kwam de hele zaak aan het rollen. Voorzitster Hendriks tenslotte: „We hebben Engelsma regelmatig over al die zaken gesproken. Dan werden er weer afspraken gemaakt, maar uitein delijk werd het vertrouwen steeds op nieuw geschaad", n van nenn van dat de v Doet. ;weld en v politi partij ;n. M tzcttt eleni ho tenm Kei üng iderh 5 met ïnieu twei van dat| wil', inder :d woi VD. rel dat I krijg tnforn en ka n wel iet Cl !e diei D< GOES - Het zwakzinnigeninter naat Huize Den Berg te Goes is be zig met voorbereidingen tot het realiseren van een dagopvang voor zwakzinnigen binnen Den Berg. Deze dagopvang is bedoeld, zo blijkt uit een toelichting van di recteur L. Senneker, voor zwakzin nigen die nu nog in een particulie re situatie verblijven (bijvoor beeld bij hun ouders of verzorgers) maar voor wie een bepaalde vorm van dagopvang nodig of gewenst is. Deze zwakzinnigen voldoen dan niet aan de criteria voor bijvoor beeld een sociale werkplaats of gewoon dagverblijf. Momenteel bezoekt éën zwakzinni ge dame overdag Huize Den Berg, voor een aantal dagen per week. Ze doet mee aan de activiteiten bij de leefgroepen in Den Berg en eet daar ook tussen de middag. Het is even wel de bedoeling, zo licht Senneker toe. dat er een aparte afdeling in Den Berg komt die zich met de dag opvang van zwakzinnigen bezig gaat houden. In contacten met de dienst sociaal- pedagogische zorg in Zeeland is ai gebleken dat er behoefte is aan een dergelijke voorziening. Er zijn ech ter nog geen financiën voor be schikbaar en het ziet er op korte termijn ook niet naar uit dat die er komen. Wel wordt er momenteel een onderzoek gehouden naar de groep zwakzinnigen die voor een dagopvang in aanmerking kunnen komen. Hethzou bijvoorbeeld kun nen gaan om zwakzinnigen van wie de ouders willen dat hun kind een paar uur per dag weg is. Ook voor wat oudere kinderen of verzorgers kan het zin hebben dat ze overdag van de zorg voor hun kind verlost worden. Dagopvang Aan de andere kant wil Senneker wel toegeven dat bij een goed func tionerende dagopvang een discus sie begonnen moet worden over dc vraag of pupillen die momenteel binnen de muren van een zwakzin nigeninternaat verblijven ook ge bruik kunnen maken van de dag opvang. In dat geval zouden die pupi 1 len weer naar hun thuissitua- kunnen voor bijvoorbeeld overnachting, en overdag naar Den Berg. Natuurlijk, zo voegt Senneker daar aan toe, moet dan wel bekeken of de ouders nog in staat zijn de verzorging van hun kind op zich te nemen. D?,eü! Iïet is volSens de directeur van Hui- ze Den Berg enigszins opmerkelijk dat er nog geen dagopvang voor zwakzinnigen bestaat, zoals Den Berg die op het oog heeft Wel voegt hij er aan toe dat er altijd wel een -i groep tussen wal en schip terecht 5laSe komt. (ADVERTENTIE) NEUZEN - De Woningbouwvereniging 'Terneuzen' tekent hoger beroep aan tegen de uit- ak van de rechtbank in Middelburg dat de ontslagen directeur ing H. Engelsma op 4 oktober ndag) weer gewoon aan het werk moet. Die beslissing nam het algemeen bestuur maandag- ^ond. Donderdagavond komt het bestuur andermaal bijeen om te besluiten dat Engelsma maan- g de toegang tot de gebouwen wordt geweigerd. Houdt het bestuur de deuren voor Engelsma Uloten dan moet dagelijks een dwangsom van 1000 gulden worden betaald. Die dwangsom lelde de rechtbank vast in de uitspraak in het kort geding dat Engelsma tegen zijn ontslag had algemeen bestuur heeft ook beslo- pniet te reageren op een voorstel van I raadsman van Engelsma, mr Th. jthof, om af te zien van hoger beroep, «ontslag op staande voethin te trek- jn en vervolgens te gaan praten over h nieuwe samenwerking tussen En- ma en het bestuur, aan de hand van regels, die eerst op papier moeten n gezet. Pothof pleitte bovendien or een begeleidingscommissie die de iken binnen de woningbouwvereni- ig een jaar lang in het oog zou hou- itster M. Hendriks-Heuts dins- :htend: „Daar gaan wij niet op in. willen Engelsma niet terug omdat in de eerste plaats de afgelopen vier héfeft aangetoond dat hij een slecht Ikshuisvester was en een slecht ma ger. Als hij zelf. in een interview, al eeuwse commissie oor vrijwillige iolenaars opgericht niet OES - Onlangs werd in Kapellc een Daai otactcommissie van het Gilde van dar rijwillige Molenaars in de provincie s looi gland opgericht, i duui ezien de ligging van de provincie en s boe Imoeilijke verbindingen is besloten öeute provincie in regio's te verdelen en t« Bft zich voor elke regio een vertegen- Pan oordiger beschikbaar gesteld. Schouwen-Duiveland is dit de sr m. Witte, voor Walcheren me- z3? ouw N. van Leijen, Noord- en Zuid- ie eer geland de heer P. C. van Willigen, en :n »r Tholen de heer D. Huiskamp en Joost[wr Zeeuwsch-Vlaanderen de heer C. F. M. Langenberg. In nauwe samen- erking met de vereniging De Zeeuwse ere lolen en het Gilde van Vrijwillige Mo- erdaj naars zal deze commissie de organisa- tot t van de opleiding van adsplrant-mo- rerko naars in de provincie Zeeland ter n kle- md nemen. man de argumenten van het bestuur om hem te ontslaan weerlegt. Hame link: „Het is in het belang van de hele organisatie, van alle huurders, dat de ontslagvergunning zo snel mogelijk wordt geregeld. Er is een onwerkbare situatie ontstaan". Documentatie centrum kerken weer open MIDDELBURG - Het documentatie centrum van de Zeeuwse kerken in het provinciaal kerkcentrum aan de Sin gelstraat 19 in Middelburg wordt dins dag 5 oktober tussen 19 en 21 uur op nieuw in gebruik gesteld. Het centrum is tijdelijk dicht geweest in verband met verbouwingswerk zaamheden. De diverse takken van kerkwerk, speciale uitgaven en 'maat schappelijke activeringspublikaties- 'zijn in boeken en rekken onderge bracht. Tijdens de open-huis-avond zul len de functionarisswen van het provin ciaal hervormd kerkcentrum aanwezig zijn voor zowel de rondleiding als ver dere informatie over hun werkzaamhe den. Het centrum zal verder dagelijks tijdens kantooruren geopend zijn. Er is informatiemateriaal over katechese, jeugd- en toerustingswerk, werkloos heid, diakonaat en zending, Nabije Oos ten, Afrika. Zuid-Amerika. eredienst en liturgie, NOVIB. Katholieke Bijbel stichting. Nederlandse Zondagsschool vereniging. Amnesty International en Stichting Oude Zeeuwse kerken. Ver der is er materiaal van de audio- en vi suele dienst. Bromfietser licht gewond bij botsing KLOOSTERZANDE - Bij een botsing op de oversteekplaats voor fietsers op de Hulsterweg in Kloosterzande is dinsdagmorgen omstreeks half elf de bromfietser E. V. uit Walsoorden licht gewond geraakt. V. was gestopt oom enkele auto's te la ten passeren. Toen hij de weg overstak zag hij echter de auto van mevrouw I. van de L. over het hoofd, die van de andere kant kwam. De auto en de brom mer werden beschadigd. toegeeft dat hij de contacten met de be woners ondergeschikt heeft gemaakt aan andere zaken, zegt dat genoeg. De bewoners zaten - tijdens de algemene ledenvergadering van het afgelopen voorjaar niet voor niets vol kritiek". Volgens dagelijks bestuurslid J. Hame link doet het algemeen bestuur er goed aan de ontslagen directeur koste wat kost buiten de deur te houden. „De rechtbank neeft ais maximum-dwang som een bedrag van een ton vastge steld. Ik denk dat, wanneer Engelsma terug zou keren dat de vereniging op langere termijn nog veel meer geld zou gaan kosten". Volgens voorzitster Hendriks en de be stuursleden Hamelink en Van Tiel - ze traden dinsdag voor het eerst nadruk kelijk naar buiten - heeft Engelsma zich de afgelopen jaren schuldig gemaakt aan manipulaties in de richting van zo wel het bestuur als van het personeel. Hamehnk: „Hij was de zeef voor alle in formatie. Alles liep via hem, met alle gevolgent van dien". Ontslagprocedure Het bestuur wil niet meer weten van verzoeningspogingen of andere rege lingen. Vandaar het besluit om beroep aan te tekenen bij het Gerechtshof in Den Haag. Bovendien wordt een be roep gedaan op het gewestelijk ar beidsbureau toch vooral haast te ma ken met de afronding van de ontslag procedure. De 'ontslagcommissie' van het arbeidsbureau verwacht donder dag de nota waarin Engelsma's raads- M. Hendriks-Heuts: ...Engelsma niet te rug...

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 7