PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DA houdt kritiek op oorstel informateur Leraren en NS-personeel dreigen met harde acties Meerderheid in FDP stemt tegen Schmidt GOUDZOEKERSDROOM RAKETKWESTIE LIJKT BREEKPUNT iL autn adria Kamerlid wil klaarheid over Kalkarproject Strafontslag secretaris Stadskanaal Opklaringen perioden met zon en vrijwel overal jroog. Middagtemperatuur ongeveer IS graden. Matige zuidelijke wind. I' slag. lijk: rL-ShL 25e jaargang no. 227 loensdag 29 september 1982 4UpVL fafA-tmm,-. •JUjHU/S weslhavendijk 150 4463 AE goes 01100 20440 e hal strijd igkn )lie 6-1. devc 50.01 tsknj OeRo riem erge er bil; worn - BRASILIA (RTR) - Een goudzoeker in het Braziliaanse oerwoud heeft een enorme goudklomp van 19,145 kilo gevonden. Dit hebben Braziliaanse func tionarissen dinsdag bekendgemaakt. Het goud is opgenomen in Braziliaanse reserves tegen een vergoeding van 985.000 gulden, aldus de functionarissen. De klomp is tien dagen geleden gevonden door een goudzoeker in de Serra Pelada in het Amazone-gebied en verkocht aan de schatkist. In deze streek is voor het eerst goud ontdekt in 1980 waarna duizenden er hun geluk gingen beproeven. Volgens de wet wordt al het gevonden goud verkocht aan de regering. Tot nog toe heeft dat de staat 13,335 kilo goud opgeleverd. De vinder, de 43-jarige Antonio Ferreira Tavares uit Sao Paulo, heeft slechts ongeveer een tiende van de opbrengst gekregen op grond van een regeling met partners die in hetzelfde stuk naar goud zoeken met de eigenaar ervan. DEN HAAG - De definitieve voorstellen van informateur Van Kmenade op het gebied van de Tc emwapens lijken ook nu voor het CDA onaanvaardbaar. Ook op het economische gedeelte van et stuk van de informateur houdt het CDA kritiek. De PvdA reageerde dinsdag tevreden op de aj oorstellen van de informateur, alhoewel ook zij op onderdelen verbeteringen wil. D'66 was ematigd positief over de voorstellen. TdA-fractieleider Den Uyl zei in een trste reactie dat hij zijn fractie zeker il adviseren „de kwaliteit van het stuk ■honoreren". Wat betreft de vrede- en eüigheidsparagraaf zei hij „hartelijk" eet de informateur te kunnen instem- aen. D'66-onderhandelaar Brinkhorst eeft maandag al gezegd dat hij geen ehoefte heeft aan een ingebouwde tyd- onder het kabinet. laanAiformateur Van Kemenade zei dins- de overtuiging te hebben dat op ennfcsis van zijn voorstellen een akkoord Sen a roet kunnen worden gesloten. Er zijn ■oormdanks verschillen voldoende raak- de plakken tussen PvdA, CDA en D'6 ■nthij. Dertig van de tachtig personeelsleden van de Zeeuwse Pijpleiding Maat schappij (ZPM) in Middelburg krijgen een nieuwe baan aangeboden in een nieuwe bv. De ZPM zal vandaag failliet worden verklaard. Het bedrijf was een onderdeel van de in moeilijkheden ver kerende Bosschaart-groep bv in Ba- rendrecht. PAGINA 3 tijdbom Het voorstel van informateur Van Ke menade over de kruisrakettenkwestie legt een 'tijdbom' onder een toekom stig kabinet waarvan de PvdA deel uit maakt. Volgens het voorstel kan een minderheid opstappen zodra er een meerderheid in het kabinet voor plaat sing van de kruisraketten is en daar mee vervroegde verkiezen uitlokken. verlaging De kabinetsplannen om de belasting met 1.6 miljard gulden te verhogen zor gen voor een daling van de koopkracht waardoor de neerwaartse spiraal al leen maar wordt versterkt. Volgens ad junct-directeur Weltenberg van het Centraal Planbureau moet de loon- en inkomstenbelasting en de vennoot schapsbelasting juist omlaag. Hij pleit voor een verlaging met 6 tot 8 procent. Weitenberg schaart zich hiermee in het economendebat aan de zijde van zijn partijgenoot Albeda. PAGINA 13 extra Ook PSV kan zich de luxe niet meer permitteren om de inkomsten uit Eu ropa-Cupwedstrijden als 'extra' te be schouwen. Manager Ploegsma: 'Een eliminatie zou voor PSV een kleine ramp betekenen'. De Eindhovense for matie moet dan ook vanavond tegen het Schotse Dundee United - uit gangspositie 1-1 - de tweede ronde van het UEFA-Cuptoemooi zien te berei- textiel In het 'Beleidsplan voor de Textiel- en Kledingindustrie' somt de regering een aantal steunregelingen op die deze Nederlandse Industrie uit het slop moet halen. Minister Terlouw heeft een bedrag van ruim 200 miljoen gul den uitgetrokken voor herstructure ring van de textielsector. Veel te wei nig. volgens CNV-dlstrictsbestuurder B. Doeve: 'Een koude sanering in plaats van een bijdrage tot overle ving'. Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 6, 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en 11. Dport: 13. Radio en televisie: 15 Financiën: 17. Hij zei in zijn eindvoorstel een aantal aanbevelingen van de fractieleiders te hebben overgenomen, met name die van Lubbers (CDA) over de kernwa pens. Volgens Van Kemenade is daar mee de politieke en maatschappelijke aanvaardbaarheid van de voorstellen vergroot. Kernwapens De kwestie van de kruisraketten lijkt het breekpunt te gaan worden. Van Ke menade stelt voor dat het kabinet een beslissing over het plaatsen van 48 kruisraketten voorlopig uitstelt, han gende de gesprekken over wapenbe heersing in Genève. Intussen zouden ook geen werkelijke voorbereidingen mogen worden getroffen. Noch in de vorm van bestemmingsplannen, noch in de vorm van bunkerbouw. Wanneer het kabinet de tijd rijp acht voor een beslissing, zou het eerst de Tweede Kamer om een oordeel moeten vragen. Ministers die het niet met de beslissing van de Kamer eens zijn kun nen opstappen, wat de PvdA'ers onge twijfeld zullen doen bij een positieve be slissing. In dat geval moeten nieuwe verkiezin gen worden uitgeschreven en krijgt het bewuste besluit pas geldingskracht als het kabinet dat daarna gevormd wordt het voor zijn rekening wil nemen, aldus Van Kemenade. Deze ingebouwde tijdbom wordt door het CDA niet ervaren als een bijdrage aan het „hechte en daadkrachtige kabi net" dat de christen-democraten be pleiten. Ook Brinkhorst (D'66) heeft eerder deze week al gezegd niets te zien in een formule die tot spanningen moet leiden. Aan nieuwe verkiezingen heeft D'66 al helemaal geen behoefte. Ook de informateur noemt de kemwa- penkwestie „het moeilijkste punt", voor welke coalitievorming dan ook. Hij bestreed dat door zijn voorstellen sprake zal zijn van een „vleugellam" ka binet. Van Kemenade kiest in zijn economi sche voorstellen niet voor een drasti sche, snelle terugdringing van het fi nancieringstekort. Dat leidt tot een te grote verlaging van de bestedingen, tot toename van de werkloosheid en vermindering van de belastinginkom sten. „Voorkomen moet worden dat onze economie op een dergelijke glijbaan te rechtkomt. Daarmee loopje enorme ri sico's, zoals een miljoen werklozen, en een grote afstand tussen werkenden en niet-werkenden. Dat kan de herleving van de economie op lange termijn te niet doen". CPB Het Centraal Plan Bureau heeft de plannen van de informateur voor 1983 doorgerekend. Daaruit blijkt dat bij een gelijkblijvend financieringstekort (11 procent) de werkgelegenheid vol gend jaar al met 25.000 kan toenemen, de investeringen met 0,4 procent zullen stijgen, het prijspeil 0,4 procent zal zak ken en de particuliere consumptie iets zal dalen. Het planbureau heeft voor de gehele ka binetsperiode geen berekening kunnen geven van de effecten op de werkgele genheid. Er zijn nog teveel onzekerhe den in de plannen, omdat het voorge stelde overleg met werkgevers en werk nemers nog plaats moet vinden, aldus de brief van het planbureau aan Van Kemenade. Ten opzichte van zijn eerste voorstel is Van Kemenade het CDA vooral tege moetgekomen op het punt van de be lastingverlaging en de privatisering. Vorige week stond die voor de informa teur nog vast, nu komt die er slechts,zo nodig". Van Kemenade suggereert zo'n belas tingverlaging te doen in de een „wiebel-tax". een tijdelijke belas tingverlichting. Nieuw is daarentegen de zin dat het financieringstekort sta biel mag blijven bij lage economische groei. Het CDA accepteert dat niet en wil in elk geval een verlaging van het tekort, via extra bezuinigingen. (Zie ook pag. 31. Helmut Kohl Hans-Dietrich Genscher NA RUIM ZEVEN UUR VERGADEREN: (Van onze correspondent) BONN - De christen-democraat Hel mut Kohl wordt vrijdag door de Duitse Bondsdag als nieuwe bondskanselier van West-Duitsland gekozen. Na ruim zeven uur vergaderen besloten 34 van de in totaal 54 afgevaardigden van de liberale FDP dat zij een constructieve motie van wantrouwen tegen de huidi ge SPD-kanselier Helmut Schmidt zul len ondersteunen. Op basis van dit re sultaat maakte CDU-voorzitter en op positieleider Helmut Kohl kort na zes uur dinsdagavond bekend dat het be stuur van zijn partij eenstemmig had besloten de motie van wantrouwen in te dienen. Als die wordt aangenomen, en daar kan geen twijfel aan bestaan, is Helmut Kohl tegelijkertijd bondskanselier. De CDU-chef heeft daarvoor minimaal 249 stemmen nodig. Zijn CDU-CSU-fractie beschikt over 226 zetels, zodat in het ongunstigste geval nog 23 stemmen van de FDP nodig zouden zijn. Dat de liberale FDP-fractie zich uiteindelijk met toch nog vrij grote meerderheid achter de koers van partijvoorzitter Hans-Dietrich Genscher heeft ge schaard, is een verrassing na het libera le debacle bij de deelstaatverkiezingen in Hessen van afgelopen zondag, waar bij de FDP werd gehalveerd en niet meer in het deelstaatparlement terug kwam. De kiezers in Hessen hadden im mers duidelijk te kennen gegeven dat zij de overgang van de FDP naar de CDU-CSU niet goedkeurden. Als Hel mut Kohl bondskanselier wordt heeft hij het grondwettelijk recht een nieuw, uit CDU-, CSU- en FDP-ministers be staand kabinet te vormen. Daarin zal Hans-Dietrich Genscher wederom mi nister van buitenlandse zaken en vice- kanselier zijn. Op economische zaken komt de liberaal Otto Graf Lambsdorff terug. Bezuinigingen Inmiddels hebben CDU, CSU en FDP zich in grote lijnen vastgelegd op een programma voor hun nieuwe regering. Door extra-bezuinigingen op het socia- DEN HAAG - Een onderonsje, dinsdag, tussen CDA-fraktieleider Lubbers. VVD- leider Nijpels en Wim Mijer (PvdA) waarschijnlijk in verband met het eindvoorstel van informateur Van Kemenade. (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG - PvdA-Tweede-Ka- merlid Zijlstra wil dat minister Terlouw (economische zaken) zo spoedig mogelijk duidelijkheid verschaft over de Nederlandse in breng in de totstandkoming van de snelle kweekreactor in het Duitse Kalkar. Zijlstra wil dat zijn vra gen over de kwestie mondeling worden beantwoord. Het PvdA-kamerlid vindt dat mi- ruster Terlouw de Kamer in een brief moet uiteenzetten in hoeverre de Nederlandse deelneming aan het Kalkarproject kan worden stopgezet Zijlstra herinnert de be windsman aan zijn eerdere toezeg ging dat hij de Kamer daarover een brief zou sturen. Zijlstra wil verder weten in hoever re Nederland „onder alle omstan digheden" verplicht is het resteren de deel van de Nederlandse bijdra ge te betalen, „zelfs nu het inmid dels uiterst onzeker is geworden of de kweekreactor zal worden afge bouwd". De Nederlandse regering heeft zich destijds vastgelegd op een maximale bijdrage van 443 mil joen mark en daarvan is tot nu toe 333 miljoen mark betaald. Het PvdA-kamerlid verwijst in zijn vragen naar de uitkomsten van een onderzoek naar de risico's van een calamiteit m de kweekreactor dat door een instituut uit Heidelberg is verricht. Volgens Zijlstra zou de si tuatie voor Nederland rampzalig kunnen zijn bij een zuidelijke tot oostelijke wind. Het socialistische kamerlid wil van minister Terlouw weten welke consequenties hij daaraan verbindt. Ie vlak en het verminderen van subsi dies zal zo'n 5 miljard meer gespaard worden dan de uit elkaar gevallen so- ciaaldemocratisch-liberale regering van Schmidt en Genscher al had beslo ten. De btw gaat volgend jaar juli met 1 procent omhoog tot 14 procent. Boven dien zullen de hogere inkomens (boven 50.000 mark voor vrijgezellen en 100.000 mark voor echtparen) toch extra wor den belast. Zij worden gedwongen een soort renteloze lening van 5 procent van hun belastingsom aan de staat te ver schaffen. De ambtenarensalarissen en de uitkeringen van „rente"trekkers gaan minder omhoog. De kinderbijslag wordt gerelateerd aan het inkomen en dat houdt een verlaging in. Overigens zullen vooralsnog de uitkeringen voor werklozen niet worden aangetast. Het is de bedoeling van de nieuwe rege ring vooral de middenstand te ontlas ten teneinde de investeringen een im puls te geven. Tevens zal de woning bouw via onder andere huunnaatrege- len gestimuleerd worden. De buitenlandse en vredes- en veilig heidspolitiek van de toekomstige rege ring zal min of meer dezelfde blijven als voorheen. Op binnenlands politiek gebied is nog geen duidelijke overeen komst tussen CDU-CSU en FDP. Vast staat wel dat strenger wordt onder zocht of mensen recht hebben op poli tiek asiel in de Bondsrepubliek. Gast arbeiders krijgen geld als zij West- Duitsland zullen verlaten. Zwakke dijken en geldgebrek ir wordt de laatste dagen J toenemende druk uit geoefend op politiek Den Haag om tijdens de kabinets formatie te komen tot een aantal goede afspraken in het belang van de beveiliging van een aan zienlijk stuk Nederland achter (nu nog) te zwakke zee- en rivierdijken. Gisteren was de Unie van Waterschappen op be zoek bij de vaste commissie van verkeer en waterstaat uit de tweede kamer om daar haar ernstige bezorgdheid over te brengen over het voorgenomen uitstel van de verbetering van belangrijke stukken hoofdwaterkering. In de loop van de zomer werd al duidelijk dat mi nister Zeevalking van verkeer en water staat binnen zijn financieel 'uitgeklede' departement geen financiële ruimte meer zag om de zogeheten deltaveilig heid van de Nederlandse kust nog in het overeengekomen jaar 1990 te garande ren. Hij was daarom op zoek naar argu menten om een (nieuw) uitstel tot 1995 aannemelijk te maken. Evenmin zag de bewindsman kans om de voortgaande verbetering van een belangrijk aantal te zwakke rivierdijken in het tot nu toe aangehouden tempo uit te voeren. Bij de eerste aanduidingen van een nieuwe vertraging om reden van krapte bij kas werd vanuit Zeeland en ook van elders al alarm geslagen. Op Prinsjesdag, bij de indiening van de waterstaatsbegro ting, werd duidelijk in welke orde van grootte moet worden gedacht als het gaat om een verdere verschuiving in de tijd van de verbetering van de veilig heid. Voor dijkversterkingen die niet binnen het pijlerdamproject in de Oos- terschelde vallen is in het jaar 1983 niet meer beschikbaar dan 73 miljoen: op nieuw (evenals in het lopende jaar) een halvering van het bedrag dat m 1981 nog voor dit doel werd uitgetrokken. Gedeputeerde staten van Zeeland hebben enkele dagen terug in een brief richting Den Haag nog eens laten weten dat zij het voorgenomen uitstel 'onvoorstelbaar' en 'onaanvaardbaar' vinden. En een van de woordvoerders van de Unie van Waterschappen, de Be velandse dijkgraaf G. J. de J ager. stelde onlangs vast dat de bewindsman met zijn voornemens „een doodzonde aan het bedrijven is tegenover de veilig heid". De demissionaire minister van verkeer en waterstaat zelf heeft inmid dels duidelijk gemaakt dat hij het kap en snoeiwerk op dit onderdeel in de be groting van zijn departement voor de komende jaren verre van verantwoord vindt In zijn politieke testament aan informateur Van Kemenade - zo meld de onze Haagse redacteur enkele dagen terug - heeft hij gepleit voor extra geld om tegenvallers bij de uitvoering van het Oosterschelde-project op te vangen en de andere delta-dijkversterkingen in een sneller tempo uit te voeren dan dat waarover nu zoveel onrust is ontstaan. PROTEST TEGEN AANTASTING SALARIS Provincie beboet CPN-raadsleden GRONINGEN (ANP) - Het college van gedeputeerde staten van Groningen heeft vier CPN-raadsleden van het Oostgroninger Finsterwolde een boete van elk 1500 gulden opgelegd. Met deze boete beoogt de provincie in elk geval een deel van een gedane investering door de gemeente Finsterwolde terug te krijgen. De gemeenteraad van Finsterwolde be sloot vorig jaar een ijsbaangebouwtje zodanig te verbouwen dat ook de post duivenvereniging er onderdak zou kun nen krijgen. Omdat Finsterwolde in de rode cijfers staat, dient voor dergelijke investeringen de toestemming van de provincie verkregen te worden. Die toe stemming was niet aangevraagd. De vier CPN-ers, die een meerderheid vormden in de toenmalige raad, berie pen zich op een artikel uit de gemeente wet waarin gesteld wordt, dat een pro vinciale toestemming in noodgevallen niet nodig is. De vier CPN-ers konden door de verbouwing, die 25.000 gulden kostte onmiddellijk acht jongeren aan werk helpen en vonden om die reden dat er sprake van een noodsituatie was. De provincie Groningen droeg het des tijds genomen raadsbesluit voor ter vernietiging bij de minister van binnen landse zaken, maar deze besliste nega tief. Wel stelde de minister aan de pro vincie voor om op andere wijze een op lossing te vinden. Dit leidde tot de boe te. DEN HAAG, ARNHEM - Leraren en spoorwegpersoneel hebbendinsdag ge dreigd met acties wanneer de regering maatregelen wil doorvoeren die de sa- liarssen vaneze twee groepen aantas ten. De leden van het Nederlands Genoot schap van Leraren (NGL) gaven dins dag bijna met algemene stemmen het hoofdbestuur de mogelijkheid een sta king uit te roepen, als het overleg met de minister over de bezuinigingen op niets uitdraait Om de kas van het NGL met het oog op de geldverslindende campagne tegen de maatregelen van minister Deetman en eventuele uitkeringen bij stakingen, wat te spekken, besloten de leden een „weerstands-actiefonds" in het leven te roepen. Het is de bedoeling dat elk lid daar gemiddeld honderd gulden in stort. Het NGL, met zijn 18.000 voorna melijk in het voortgezet onderwijs werkzame leden, hoopt op die manier anderhalf a twee miljoen gulden binnen te krijgen. Het NGL heeft ook besloten mee te doen met de grote demonstratieve bij eenkomst van de grootste onderwijs vakorganisaties op 5 oktober in de Jaap Slot zie pag. 8 kol. 5) De Sowjetrussische geleerde en pio nier Sergei Vernov is op 26 september op 72-jange leeftijd overleden, aldus het Sowjetrussische persbureau Toss. Hij was een van de oprichters en sinds 1960 directeur van het instituut voor kernfysisch onderzoek van de universi teit te Moskou. Het is langzamerhand helder zicht baar dat de stelselmatige beweging waarmee de begroting van de verkeer en waterstaat nu al jaren achtereen de duimschroeven is aangezet een kriti sche grens begint te bereiken. Zeker waar een financieel zo allesbeheersend project als de Oosterscheldewerken (dat 7 miljard opslokt) op het hoogte punt van de uitvoering is gekomen. Ver der bezuinigen op onderdelen van het project is niet meer mogelijk: de kwali teit ervan komt dan in gevaar en op zo'n moment keren de bezuinigingen zich tegen zichzelf. Knijpen op andere uitga ven in het belang van het Oosterschel- deproject (zoals nu op de dijkverster kingen) begint eveneens verstrekkende gevolgen te krijgen. Het is goed dat op dergelijke momenten bij de gevaren van het automatisme dat 'inleveren' heet de vinger wordt gelegd. De Unie van Waterschappen herinnerde er in dat verband aan dat in 1958, bij de aan vaarding van de deltawet in het parle ment, in het belang van de veiligheid tegen het water tot maatregelen van grote omvang werd besloten op een mo ment dat de economische situatie van Nederland heel wat minder was dan nu Het ziet ernaar uit dat politiek Den Haag in de komende weken nog vaker bij de totale problematiek van de kwali teit van de hoofdwaterkeringen in Ne derland zal worden bepaald. Dat is geen overbodige luxe. Belangen als deze, waarop beknibbelen jarenlang als re gelrechte ondermijning is beschouwd, dreigen in de verdrukking te komen als ze buiten de belangstelling raken. Ze behoren naast de kernvraagstukken waarop de kabinetsformatie zich op het ogenblik vooral richt zeker óók een rol van betekenis te spelen. vdM STADSKANAAL (ANP) - De gemeen teraad van Stadskanaal heeft ingaan de gisteren (dinsdag) gemeentesecreta ris A. ten H. strafontslag aangezegd. De, raad had daartoe maandagavond in een besloten vergadering besloten. De gemeentesecretaris, die sinds het begin van dit jaar met ziekteverlof is, kreeg het strafontslag wegens zijn aan deel in de fraude rond de plaatselijke woningbouwstichting Eerder had de gemeenteraad zich al in principe uitge sproken voor zijn ontslag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1