PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Kans en op CDA kabinet PvdA lijkt verkeken Gemayel wil alle vreemde vertrek troepen FDP beslist vandaag over lot Schmidt Snuffelt U ook al tussen de Kleintjes? LUBBERS WIJST VOORSTELLEN INFORMATEUR AF AMERIKANEN NOG NIET IN BEIROET Bom doodt Brits soldaat VERDEELDHEID ONDER LIBERALEN Ontslagen bij Volker Stevin in 1983 225e jaargang no. 226 )insdag 28 september 1982 perioden met zon perioden met zon en vrijwel overal droog. Middagtemperatuur ongeveer 17 graden. Matige wind, uit zuid tot zuidwest, aan de kust nu en dan krachtige wind. DEN BURG-DEN HAAG - De schrij ver Jan Wolkers weigert de Constan- ti jn Huygensprijs, die hem maandag is toegekend voor zijn gehele letter kundige werk. Deze prijs, waaraan een bedrag van 9000 gulden is ver bonden, is hem toegekend door de Jan Campertstichting in Den Haag. „Ik kan die prijs niet accepteren", zegt Wolkers. „Als je bedenkt dat ik twintig jaar lang bijna elk jaar een meesterwerk heb geschreven, dan denk je bfj jezelf: ben ik tot dit niveau afgezakt? Dat ze mij prijsjes gaan ge ven? Ze hebben mij een gelukstele gram gestuurd. Het had beter een rouwtelegram kunnen zijn. Er stond 'stop' achter. Ja datroep ik ook: stop, stop! Begrijp me goed, het is niet dat ik die 9000 gulden te min vind. Als het twee ton was geweest, had ik ook ge weigerd". Volgens de schrijver zijn in de laatste twintig jaar letterkundige prijzen toegekend aan „knoeiers" Wolkers noemt de Nederlandse „prfjzentoe- stand corrupt". Over het toekennen van de Huygens prijs zei Wolkers: „Ik denk, wat is er gebeurd. Ben ik ineens slecht gaan schrijven. Heb ik ontucht gepleegd met een van de mannelijke of vrou welijke juryleden. Heb ik geld aan ze overgemaakt?" „Het is met de verbitterde schrijver voor wie de prijs te laat komt. Aller minst, ik voel met gewoon geschof feerd in mijn prettige, dagelijkse le ven waarin lk werk. Komt ineens zo iets wat een hoop onrust veroor zaakt" De meest bekende boeken van Wol kers zijn: Serpentina's petticoat, Kort Amerikaans, Een roos van vlees. De hond met de blauwe tong, Horrible tango. Terug naar Oegst- geest, Turks fruit. De walgvogel. De kus en De doodshoofdvlinder Het bestuur van de stichting heeft besloten verder de volgende letter kundige prijzen voor 1982 toe te ken nen. De Jan Campertprijs, 4.500 gul den, aan Willem van Toom, voor zijn gedichtenbundel 'Het Landleven'. Jan Greshofprijs. 4.500 gulden, aan Jack Kruifhof, voor zijn essay bundel 'Vingeroefeningen'. De F. Bordewijk- prijs, 4.500 gulden, aan F. Springer, voor zijn roman 'Bougainville'. De G. H. 's-Gravesandeprijs aan prof dr. H A. Gomperts voor zijn publikaties op het verbindingsvlak van literatuur en wetenschap. De jury bestond uit Harry Beckering, Pierre H. Dubois, Margaretha Ferguson, Han Foppe, Anton Korteweg, André Matthijsen, Harry Schompen en Paul de Wispe- laere. Burgemeester Schols van Den Haag zal de prijzen op 17 december uitreiken. Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De kans op een kabinet van PvdA en CDA, eventueel aangevuld met D'66, lijkt verkeken. CD A-fractieleider Lubbers wees maandag de voorstellen van informateur Van Keme- uade over de kernbewapening van de hand. Als Van Kemenade zijn voorstellen niet aanzienlijk wijzigt, zal Lubbers zijn fractie aanraden om niet met de PvdA in zee te gaan. Al eerder uitte Lubbers scherpe kritiek op Van Kemenades sociaal-economische voorstellen. Vandaag (dinsdag) zal Van Kemenade 'jt drie betrokken fracties definitieve vorstellen doen voor een mogelijk re- jeerakkoord. Daarin komen de sociaal- tconomische politiek en de kernwa pens aan de orde. De informateur ver- topless Topless en naakt recreëren op de Domburgse stranden moet aan ban den worden gelegd. De gemeente moet de politieverordening zodanig aanpas sen dat het openbaar ministerie kan optreden. De meerderheid van de com missie algemene en bestuurlijke zaken In Domburg sprak zich maandag avond in die zin uit. PAGINA 3 uitstoting Voor aanhangers van de 'militante stroming' ls geen plaats meer binnen de Britse Labour-party. Het Labour- congres besloot met grote meerder heid dat de binnen de party opereren de marxistische organisatie moet wor den uitgestoten PAGINA 7 revalidatie De provinciale Raad voor de Volksge zondheid ln Zeeland (Ravoz) heeft be sloten gs te adviseren by de minister te pleiten voor veertig revalidatiebedden voor het landsdeel Zeeland en West- Brabant De raad hield zich met dit advies op de vlakte en deed geen uit spraak over de vraag of de voorziening ln de toekomst by het ziekenhuis Lie- vensberg in Bergen op Zoom of elders moet komen. PAGINA 13 aan de kant Frank Rijkaard zal de Europa Cup-re turn van Ajax tegen Celtic - het vorige duel eindigde op 2-2 - woensdag in Amsterdam vanaf de kant moeten vol gen. 'Hy kan nog niet trappen en ls bang om te tackelen', zei trainer Aad de Mos. Peter Boeve en Johan Cruljff zullen in ieder geval wel van de party zyn. PAGINA 14 wacht binnen één of twee dagen een ,ja" of „nee" op zijn voorstellen. Blijft het CDA „nee" zeggen, dan zal hij nog voor het weekeinde zijn opdracht aan de koningin teruggeven. Vervolgens kan een coalitie van CDA en WD wor den onderzocht. Over het kernwapen voorstel van Van Kemenade deden de drie fractieleiders gisteren geen enkele inhoudelijke me dedeling. Volgens ingewijden behelst het echter louter procedurele afspra ken. Een beslissing over de plaatsing van 48 kruisraketten in Nederland zou zo ver mogelijk vooruit geschoven moe ten worden, in de hoop dat de NAVO nader uitstel zal dulden. Bij een uitein delijk conflict in het kabinet op dit punt (zoals bekend wijst de PvdA plaatsing van de raketten onder alle omstandig heden af), zouden onmiddellijk ver vroegde verkiezingen moeten worden uitgeschreven. CDA-fractieleider Lubbers zei na een twee uur durend gesprek met de infor mateur, dat hij in diens voorstellen niet de gewenste oplossing heeft aangetrof fen. „Er zaten voor mij geen verrassin gen in, en dat is erg genoeg", zei hij. „Als Van Kemenade zijn voorstel niet dras tisch verandert, zal ik mijn fractie voor stellen deze coalitie als een niet begaan bare weg te beschouwen. De informa teur leeft in dat geval onder de hypo theek van een waarschijnlijk „nee" van de CDA-fractie" Spanningen Volgens Lubbers biedt het voorstel van Van Kemenade geen garantie voor het door het CDA gewenste „hechte en daadkrachtige kabinet". Ook fractie leider Brinkhorst van D'66 liet zich in die zin uit. „Deze procedure, gekoppeld aan de vrouwtjes en mannetjes die zo'n kabinet zouden moeten bevolken, geeft ongetwijfeld aanleiding tot grote spanningen", zei Brinkhorst. Met die voortdurende dreiging is naar zijn me ning geen verantwoord buitenlands beleid te voeren. Positief liet PvdA-leider Den Uyl zich uit over het voorstel van zijn partijge noot Van Kemenade. Ook hij deed geen inhoudelijke mededelingen, maar gaf wel te kennen dat de „opmerkelijke uit spraken" van de voorzitter van het Eu ropees Parlement, Dankert (ook PvdA), daarbij een rol spelen. Na een bezoek aan Washinhton zei Dankert vorige week, dat de Verenigde Staten best zou den kunnen instemmen met twee jaar uitstel van de Nederlandse plaatsings beslissing. Briefwisseling Een gepeperde briefwisseling tussen Van Kemenade en Lubbers gaf maan dagochtend al aan, dat de sfeer tussen PvdA en CDA er niet beter op is gewor den. Van Kemenade eiste van Lubbers opheldering over berichten tijdens het weekeinde, dat de CDA-top de voor keur zou geven aan spoedige onder handelingen met de WD. Ook de op merking van CDA-voorman Van Agt, dat een coalitie met de WD meer voor de hand ligt, zou volgens Van Kemena de „op zijn minst een merkwaardig licht kunnen werpen op de houding van het CDA". Van Kemenade wees er op. dat het CDA de koningin heeft geadviseerd om een PvdA'er als informateur te benoemen. „Met het oog op de voortzetting van mijn werkzaamheden in het kader van mijn opdracht hecht ik er zeer aan van u te mogen vernemen of u. sprekend na- goede oogst De boekenliefhebbers kunnen in h najaar een boeiende literaire oogst gemoet zien. Er verschynen dan nieu we romans van onder anderen Jan Wolkers, Gerard Reve en Harry Mu- lisch. Op de informatiemarkt 'Vers voor de pers' bleek overigens dat de uitgevers, gedwongen door de econo- mische crisis, selectiever te werk gaan. mens uw fractie, in afwijking van bo venbedoelde geluiden nog steeds aan mijn werkzaamheden het belang toe kent dat blijkbaar aan uw advies aan H.M, de koningin ten grondslag heeft gelegen", schreef Van Kemenade. Lubbers antwoordde dat het bericht over een voorkeur die het CDA-bestuur zou hebben uitgesproken voor de WD opjuist was. Van Agts uitspraak „dat een kabinet met de WD zich aanmer kelijk gemakkelijker laat voorstellen dan een met de PvdA" is volgens Lub bers al door velen vóór en na de verkie zingen gedaan. Handicap Hij schreef: „Het betreft hier een handi cap voor uw werkzaamheden die be kend was en is. De politieke vraag is of die handicap overwonnen kan worden. Datgene wat tot nu toe ter tafel ge bracht is - daarover heb ik in mijn ge sprekken met u geen enkele twijfel la ten bestaan - heeft een uitzicht daarop niet vergroot". Met dat laatste doelde Lubbers op de sociaal-economische voorstellen van de informateur, waar over hij eerder weigerde een politiek oordeel uit te spreken Volgens Den Uyl heeft het CDA met de bewuste uitspraken dit weekeinde „een sfeer geschapen waarin het Van Keme nade bepaald niet gemakkelijk is ge maakt zijn opdracht tot een goed einde te brengen". Ook hij verwees naar het CDA-advies aan de koningin een PvdA- informateur te benoemen. „Dan mag je toch rekenen op faire medewerking van de CDA-fractie. Deze uitspraken stro ken daar niet mee", aldus Den Uyl. Brinkhorst zei zich te hebben geërgerd aan de bewuste CDA-uitlatingen. „Ze wekken de indruk snel met de WD te willen gaan praten", aldus de fractielei der van D'66. De antwoordbrief van Lubbers aan de informateur brengt naar zijn mening een coalitie van PvdA en CDA bepaald met naderbij. Informateur Van Kemenade heeft ko ningin Beatrix maandagavond op pa leis Huis ten Bosch in Den Haag tus sentijds verslag uitgebracht. BEIROET - Maandag zijn openluchtherdenkingsdiensten gehouden voor de slachtoffers van de massamoorden in de Palestijnse vluchtelingenkampen Sabra en Sjatila. Een gezin dat zijn vader verloor knielt hier bij een van de vele graven DEN HAAG - Informateur van Kemenade ontving maandagmiddag CD A-fractie voorzitter Ruud Lubbers in zijn werkkamer in het gebouw van de Eerste Kamer. BELFAST (UPI/AFP) - Een bom, die ontplofte bij een Britse controlepost in Belfast, heeft maandag een Britse sol daat gedood en twee verwond, zo heelt de politie bekendgemaakt. Toen zij maandagochtend vroeg het hek van de doorlaatpost tussen een ka tholieke en een protestantse wijk in het overwegend katholieke West-Belfast openden ging de bom af, zo werd ge zegd. Het Ierse nationale bevrijdingsle ger 'Inla' stelde zich in een verklaring verantwoordelijk voor de aanslag. Dit is een radicale vleugel van de IRA. De aanslag vond plaats op de dag van het begin van de registratie van kiezers voor de op 20 oktober te houden verkie zingen van een nieuwe, op een parle ment lijkende Noordierse volksverga dering. WASHINGTON/BEIROET (DPA,AF- P.AP.RTR) - De nieuwe Libanese pre sident, Amin Gemayal, heeft geëist dat de Israëlische en Syrische troepen, evenals de Palestijnse guerrillastrij ders, zijn land onmiddellijk verlaten. Dit heeft hij in een vraaggesprek met het Amrikaanse televisiestation ABC gezegd. Hij zei verder dat de hulp van de Ameri kanen beslissend is voor het overwin nen van 'deze zwarte bladzijde in onze geschiedenis'. De eerste stap moet vol gens Gemayal de volledige aftocht zijn van het Israëlische leger uit Beiroet. Daarna moeten de Syrische. Israëlische en Palestijnse soldaten zich uit de rest van het land terugtrekken. De Amerikaanse minister van defensie, Caspar Weinberger, onderstreepte maandag opnieuw de eis van zijn rege ring dat de Israëlische troepen volledig uit Beiroet moeten verdwijnen voor de Amerikaanse marine-infanteristen als onderdeel van de multinationale troe penmacht aan land gaan. In het interview zei Amin Gemayal, die na de moord zijn jongere broer Bechir tot staatshoof van Libanon werd geko zen, nog niet zo ver te zijn dat er een vredesverdrag met Israël getekend kan worden. Zijn grootste probleem zo be nadrukte hij, was de soevereiniteit van zijn land te herstellen en de 'diepe won den tussen christenen en moslims te he len'. Oproep Fahd Koning Fahd ben Abdel Aziz van Saoe- di-Arabië heeft maandag alle moslims opgeroepen een 'eengezinde islamiti sche koers' te volgens en het Palestijn se volk financiële, politieke en militai re steun te verlenen in 'de nieuwe fase van de strijd'. Het bloedbad in de Pale- stijdse vluchtelingenkampen Sabra en Shatila noemde hij 'een nieuw zwart hoofdstuk in de geschiedenis van Is raël". De Israëlische televisie meldde gister avond dat alle leden van Begins kabi net ingestemd hebben met een 'volledig gerechtelijk onderzoek' naar de massa moorden in Beiroet. Actief De Israëlische strijdkrachten in Bei roet hebben „actief hulp geboden" bij voorbereidingen van christelijk falan- gistische eenheden om de twee Pale stijnse vluchtelingenkampen in West- Beiroet binnen te vallen". Dit schrijft het Westduitse tijdschrift Stem. De Israëliërs zeiden de falangisten van tevoren evenwel duidelijk dat zij hun acties in de kampen dienden te beper ken tot de aanhouding van terroristen, aldus Stem. De Israëlische stafchef Raphael Eytan had een uur voor het begin van de mas samoord op 16 september een ontmoe ting met christelijke troepen en wenste hen „succes met hun voornemen", al dus het tijdschrift in zijn laatste editie die donderdag zal uitkomen. De Israëliërs zouden de falangisten hebben voorzien van kaarten van de kampen. De beste aanvalsplaatsen wa ren gemarkeerd en een deel van de christelijke troepen werd met twee Is raëlische transportvliegtuigen van het type C-130 aangevoerd sche leger, generaal Raphael Eytan. heeft geweigerd de ontslagaanvraag van generaal Amram Mitzna. gouver neur van de hogere krijgsschool, in te willigen. Dit is maandag uit officiële bron vernomen. Generaal Mitzna had zijn ontslag aangekondigd nadat de Is raëlische regering geen officiële juridi sche commissie van onderzoek wilde in stellen naar de massamoord. Generaal Eytan vindt dat Mitzna op zijn besluit moet terugkomen en zich niet publieke lijk moet uitlaten over politieke kwes ties die het leger betreffen. Een 19-jarig Arabisch-Israëlische meis je is maandag dodelijk getroffen door een kogel tijdens een anti-Israëlische demonstratie in Kefar Dabouri i Galilei naar aanleiding van het bloedbad in West-Beiroet. Er vielen verder een tien tal gewonden. De Italiaanse en Franse contingenten rijn nu op volle sterkte met elk 1.150 man. Met het Amerikaanse contingent van 1.200 man komt de totale troepen macht dan op een sterkte van 3.500 man. Geen ontslag De opperbevelhebber van het Israeli- inflatie Nederland scoort over de eerste acht maanden van dit Jaar het laagste lnfla- tiecyfer van de landen van de Europe se Gemeenschap. In Nederland stegen de prijzen ln die periode met 3,4 pro cent. In de EG bedraagt de inflatie ge middeld 6,5 procent. Nieuws uit Zeeland: 2,5 en 7. Binnen- en buitenland: 3 en 9. Sport: 12 en 13. Radio en televisie: 14. Financiën: 15. BONN - De vraag of er vrijdag een con structieve motie van wantrouwen in de Duitse Bondsdag wordt ingediend tegen bondskanselier Helmut Schmidt, hangt nu geheel van de libe rale FDP af. De FDP-fractie vergadert vandaag over de vraag of ze een zgn. 'constructieve' motie tegen het min derheidskabinet Schmidt zal steunen. FDP-leider en voormalig vice-kanselier Hans Dietrich Genscher heeft de beide oppositiepartijen CDU en CSU maan dag toegezegd dat de liberalen ook na de sensationele verkiezingsnederlaag in de deelstaat Hessen nog steeds van plan zijn oppositieleider Helmut Kohl als nieuwe bondskanselier te kiezen. De CSU heeft van de FDP de verzekering geëist dat een voldoende groot aantal afgevaardigden tegen Schmidt en dus voor Kohl zal stemmen. Vooralsnog gaat Genscher daarvan uit, maar een toenemend aantal in vloedrijke liberale politici meent dat dit na Hessen in feite niet meer moge lijk is. Bondskanselier Schmidt zei maandag dat de FDP-parlementariers overeen komstig de uitspraak van de kiezers in Hessen niet meer het ..recht" hebben hem weg te stemmen Hij liet open of hy een dezer dagen nog een initiatief zal nemen om een versneld einde te maken aan de politieke crisis in Bonn. Dat zou bijvoorbeeld mogelijk zijn door zelf de vertrouwenskwestie te stellen. Met be hulp van, als dat al nodig zou zijn, zijn eigen SPD-fractie kan Schmidt er dan voor zorgen dat hij het vertrouwen niet krijgt, waarna de bondspresident vol gens de grondwet de Bondsdag moet ontbinden en binnen zestig dagen nieu we verkiezingen uitschrijven. Naar verluidt is Helmut Schmidt wel van plan vrijdag in de Bondsdag een zogenaamd 13-punten-programma over de veiligheidspolitiek en de eco nomische politiek van zijn sociaalde mocratische minderheidsregering te presenteren. SPD-voorzitter Willy Brandt heeft inmiddels een „gezuiver de" FDP het aanbod gedaan om de op 17 september uit elkaar gevallen so- ciaaldemocratisch-liberale regerings coalitie te hernieuwen. UTRECHT (ANP) - De bij Volker Ste vin aangekondigde aanpassing van het Nederlandse personeelsbestand aan de teruglopende markt, zal begin 1983 twee- tot driehonderd banen gaan kos ten. Dat heeft bestuurder J. van der Linden van de Bouw- en Houtbond FNV maandagavond meegedeeld na een gesprek met de raad van bestuur van Volker Stevin. In het maandag gepubliceerde halfjaar bericht maakt de raad van bestuur mel ding van een „enigszins lagere omzet" in 1983. In een gesprek met vertegen woordigers van de vakbonden zei de voorzitter van de raad van bestuur, lr. Kokje, dat het Nederlandse personeels bestand, verdeeld over de verschillende vestigingen, „met enkele honderden zal moeten worden ingekrompen Bij de Nederlandse vestigingen van Volker Stevin (bagger-, bouw- en aannemings activiteiten) zyn ongeveer 10.000 men sen werkzaam. De ontslagen zullen met name in de baggersector van het bedrijf vallen, waar zo'n 1.000 mensen werken

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1