PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Bos Amelisweerd in korte tijd gekapt Van Kemenade dicht bij plan van CNV Van oorlogsmisdaden verdachte Nederlander in Heerlen gepakt Amerikaanse bankiers financierden Hitier PZC Half orkest9 tegen bezuinigingen HA HARDE OPRUIMINGSACTIE ME vandaag FORSE KRITIEK VAN CDA Einde van zomertijd J BERtl 25a jaargang no. 224 Itardag 25 september 1982 Perioden met regen feel bewolking en perioden met regen, illddagtemperatuur ongeveer 17 gra- jen. Zuidelijke wind, in het binenen- land vrij krachtig, aan de kust en op het IJsselmeer hard, draaiend naar jetdwest en later afnemend. ,TJCHEN (UPI) - Amerikaanse bankiers verstrekten Adolf Hitler rond 1930 óljoenen dollars om hem te helpen bij de opbouw van zijn nazi-partij. Dit staat «n boek dat is geschreven door de in 1933 overleden Amerikaanse bankier jidney Warburg. Het oorspronkelijk in Nederland gepubliceerde boek kwam ilangs bij toeval weer boven water. tarburg was mede-eigenaar van de Newyorkse bank Kuhn, Loeb and Cie. In zijn tjpagina's tellende boek schrijft hij, dat Hitler in 1929 10 miljoen dollar ontving iinzyn bank. Daarna ontving Hitier nog eens 15 miljoen dollar in 1931 en 7 miljoen jjüar toen hij in 1933 in Duitsland aan de macht kwam. Warburg beschrijft drie pprekken die hij met Hitier voerde op verzoek van Amerikaanse financiers, de van Engeland en oliefirma's die bereid waren de nazi-leider fondsen te verschaffen. De bankier meent achteraf dat hij zich daarbij heeft laten gebruiken als een 'lafhartig' instrument Warburgs boek werd kort geleden in handen gespeeld van het uitgevershuis Droe- mer Knaur in München. dat er nu ook de rechten over heeft verworven. Een woordvoerder van de uitgevers deelde mee dat het boek oorspronkelijk in Neder land is gepubliceerd, kort na Warburgs dood in 1933. Volgens de woordvoerder vermoordden de nazi's zowel de vertaler als de toenmalige uitgever van het boek, dat daarna verdween. De nazi's waren kennelijk bang dat de onthulling omtrent de financiële hulp vanuit Amerika hen in diskrediet zou brengen. Het uitgevershuis in München ontving echter kort geleden van een Nederlandse arts een kopie van het boek. Na te hebben vastgesteld dat het authentiek was. werd besloten het werk weer uit te geven. Het is de bedoeling dat het 1 december op de markt komt onder de titel 'Hoe Hitier werd gefinancierd'. UTRECHT - Na amper vier uur zagen en werken met bulldozers en hoogwerkers lag vrijdagmid dag vier hectare van het bos Amelisweerd in Utrecht tegen de grond. Rijkswaterstaat begon met det weghalen van de bomen rond half elf, toen duizend man Mobiele Eenheid uit Utrecht, Zeeland, Zuid-Holland en Gelderland het bos in een harde bliksemactie gezuiverd hadden van ongeveer ttO actievoerders voor behoud van het bos. 3Q de felle gevechten vielen enkele den ingegooid. Eén keer loste de politie vanuit een omsingelde politiewagen in de binnenstad een waarschuwings schot. Bij geen van de charges werd traangas gebruikt Volgens de Utrechtse hoofd commissaris C. 8. van Doesburg was met de ministeries van binnenlandse zaken en justitie overeengekomen, dat in de stad dit gas - dat sinds kort verbo den is - niet gebruikt zou worden, maar bij de ontruiming van het bos zou het ihtgewonden aan weerskanten. Het [«rechtelijk laboratorium stelde vrij- ag vast dat de flessen waarmee de de- icnstranten onder meer vanuit de bo ren naar de politie hebben gegooid na- jonloog en zoutzuur bevatten. De veijaagde actievoerders trokken duma door Utrecht heen, waar enkele uiten van gemeentelijke kantoren wer- radio-blok De Vereniging 'De Nederlandse Loods' eist ln een kort geding van minister Zeevalklng de onmiddelljke opschor ting van het nieuwe radlo-bloksys- teem op de Westerschelde. De loodsen vinden dat het systeem onverantwoor- dejelllgheidsrisico's met zich mee- gipsafval De welzijnsraad van Sas van Gent komt rel ln verweer tegen het voorne men tot het storten van gipsafval in de Poelpolder door Zuid-Chemie. In een ripport pleit de raad voor hergebruik van het afvaL PAGINA 3 steun hoogovens Deregeringsteunt de herstructurering van Hoogovens. De hulp komt in de vorm van aandelenkapitaal, achterge stelde leningen en subsidies voor In vesteringen, maar de staat zal geen meerderheidsbelang nemen. PAGINA 7 heffingen BIJ monde van voorzitter Ir K. Horstra heelt de Zeeuws-Vlaamse Kamer van Koophandel kritiek geuit op heffin gsbeleid van de overheid. De aan merkingen op het beleid worden ge voed door hoge heffing voor bodemsa nering die Dow, NSM en Zuld-Chemie moeten betalen. PAGINA 13 prijskaartjeswetten Mr P. c. van den Hoek. deken van de Nederlandse Orde van Advocaten vindt dat bij elke wettelijke maatregel duidelijk moet worden aangegeven welke lasten die wet tot gevolg heeft. Van den Hoek waarschuwt voor snoeien in de rechtshulp en wil een on- dereoek naar de mogelijkheden van ten volume beleid voor wetgeving. PAGINA 24 belastingvrijdom De Belgische regering wil extra werk gelegenheid aantrekken ln zeven spe ciale belastingvrije zones. Vooral be drijven met nieuwe technieken zijn welkom. Nieuws uit Zeeland: 2,5,7, 9 en 11. Binnen- en buitenland: 3 en 13. Sport: 21. Radio en televisie: 22 en 23. Financiën, economie: 24. Zaterdagkrant: 15, 16, 17, 19 en 20. bij uitzondering wèl mogen worden in gezet. Ook dat is echter met gebeurd. Schieten moest beperkt blijven tot in dividuele noodsituaties, aldus de Utrechtse hoofdcommissaris- Vrijdagavond was het nog steeds zeer rumoerig in de Utrechtse binnenstad. De politie voerde herhaaldelijk char ges nit om demonstranten te versprei den, waarbij ook het publiek veel klap pen opliep. Het kappen en omduwen van het bos. UTRECHT- King of the road staat achterop de machine, welke vrijdag in het bos Amelisweerd gebruikt werd bij het omduwen van doorgezaagde bomen, die wijken moeten voor de aanleg van een snelweg. waar Rijksweg 27 doorheen komt te lig gen, ging onverwacht zeer snel. Vrijdag ochtend werd door de gemeente Utrecht nog meegedeeld dat het kap pen tot halverwege volgende week zou duren. Reden voor Utrechts burge meester mevrouw Vos, om de wijde om trek van het bos. ingevolge artikel 220 van de Gemeentewet, tot verboden ge bied te verklaren tot en met woensdag. Deze maatregel vervalt vandaag. De bulldozers, klaarden het karwei tussen half elf en drie uur Wanhopig Juist rond die tijd diende voor de presi dent van de Utrechtse rechtbank een laatste wanhopig kort geding van de actievoerders om het kappen te onder breken. De advocaat van het Rijk en de ge meente Utrecht ging om half vier op verzoek van de rechtbankpresident in formeren of het kappen inderdaad op geschort kon worden, zolang de presi dent zich beraadde over zijn uitspraak. Maar de landsadvocaat moest om tien voor vier meedelen dat er niets meer te stoppen viel: het bos lag al plat. Daarop barstte de aanhang van de actiegroep in woede uit. Vrijdagavond maakte het Landelijk Actiecomité Amelisweerd (LAC) be kend vastbestloten te zijn om door te gaan met de strijd tegen de aanleg van de weg, ook al zijn de bomen gekapt. „De weg blijft overbodig en hij ligt er nog lang niet", aldus woordvoerder Jan Wassenaar van het actiecomité. Het LAC wil via kamerleden de gang van zaken rond het plotselinge kappen aan de kaak stellen en de mogelijkheden be kijken van een civiele procedure om schadevergoeding te verkrijgen. Jan Korff de Gidts, strijder van het eerste uur voor het behoud van het bos, zei vrijdagmiddag dat „De centrale over heid de boel heeft belazerd. Terwijl de rechter volstrekt tc goeder trouw een wapenstilstand voorstelt - niet kappen, geen acties - blijkt dat men achter onze rug de boel al lang en breed heeft gekapt. Hiermee worden de poten onder onze rechtsstaat weg gezaagd. Alles was door de centrale overheid in Den Haag al lang bekok stoofd." Raadsman Bernhard Tomlow van de Vrienden van Amelisweerd is ervan overtuigd dat de centrale overheid er bewust op heeft aangestuurd om het kort geding zo lang mogelijk uit te stel len. De PSP-, de CPN- en de PPR-fractie in de tweede kamer zijn 'zeer geschokt' over de ontruiming van het bos Amelis weerd. De wijze waarop dat is gebeurd en het kappen van het bos. De fracties kondigden vrijdagavond m een reactie aan dat zij volgende week in de tweede kamer mondelinge vragen hierover zul len stellen. Zij zullen de PvdA-fractie en de D'66-fractie, die destijds eveneens hebben gestemd tegen de aanleg van de A-27, vragen om daaraan mee te doen. Van ome parlementaire redactiet DEN HAAG - Het CDA heeft grote moeite met de eerste sociaal-economi sche voorstellen van informateur Van Kemenade. Fractieleider Lubbers heeft hem vrijdagmiddag gezegd dat het financieringstekort van de Staat DEN HAAG (ANP) - Morgen, zondag, eindigt in ons land de zomertijd. Om drie uur zondagochtend wordt de klok officieel weer één uur teruggezet. Bij koninklijk besluit is inmiddels be paald, dat volgend jaar de zomertijd ingaat op zondag 27 maart om 02.00 uur De klok wordt dan vooruitgezet naar 03.00 uur. aldus een mededeling van het ministerie van binnenlandse zaken. De zomertijd geldt volgend jaar tot zondag 25 september ln de meeste EG-landen wordt in 1983 dezelfde zomertijdperiode aangehou den. Groot-Brittanniè en Ierland heb ben een afwijkende regeling. De zomer tijd begint in die landen op dezelfde da tum als in ons land, maar eindigt op zondag 23 oktober. zeker dubbel zo fors omlaag moet als in diens plan. Verder wil het CDA onder meer een duidelijker invalling van be zuinigingen en van de voorgestelde lastenverlichting voor het bedrijfsle ven. PvdA-leider Den Uyl reageerde vrijdag wel overwegend positief op het „praat papier" van de informateur. Hij kan zich vinden in de strekking van de so ciaal-economische voorstellen. Voor fractieleider Brinkhorst van D'66 bevat het stuk van Van Kemenade „qua den krichting voldoende herkenningspun ten". Hij drong by de informateur ech ter aan op keiharde afspraken voor een meeijarige aanpak. Koppeling In zijn eerste voorstel neemt Van Ke menade in grote trekken het plan van de christelijke vakcentrale CNV over, om de helft van de prijscompensatie (2,5 pet.) te bestemmen voor arbeids tijdverkorting. De andere helft zouden de werknemers moeten afstaan als spaar- of investeringsloon. Daartegenover zou een verlaging van de loon- en inkomstenbelasting van 2,5 procent staan. Het financieringstekort zou na volgend jaar met een half pro cent omlaag moeten. De koppeling van lonen en uitkeringen büjft bestaan. In zijn gesprek met de informateur heeft Lubbers vrijdagmiddag naöruk- kehjk aangegeven op welke punten de voorstellen niet stroken met de CDA- opvattingen. Daarby houdt hy met na me vast aan een terugdringing van het financieringstekort met tenminste één procent na 1983. Ook heeft hij zich ver zet tegen algehele arbeidstijdverkor ting. Het CDA wil beginnen met nieuw komers op de arbeidsmarkt korter te laten werken. Een politiek oordeel heeft Lubbers gis teren nog niet gegeven over het eerste voorstel van Van Kemenade. Ook in het openbaar onthield hij zich daar giste ren van. Hy liet echter wel duideiyk merken dat er heel wat moet verande ren. wil zyn fractie de voorstellen slik ken. In dat verband noemde hy het veelzeggend dat hy ruim twee uur no dig had om Van Kemenade op de hoog te te stellen van de CDA-bezwaren. Den Uyl liet in zyn gesprek met zyn par- tygenoot Van Kemenade weten diens voorstellen te zien als een goede basis voor een brede overeenstemming over het te voeren sociaal-economisch be leid. Hy zei weliswaar enkele „pynpun- ten" te hebben aangetroffen, maar het plan toch vooral te zien als „een zeer ernstig te nemen poging perspectief te openen op werkgelegenheid". Ook over het behoud van de koppeling tussen lo nen en uitkeringen was hy biy. Brinkhorst wil vooral de garantie heb ben dat alle mooie plannen ook worden uitgevoerd. „Of het voorgestelde beleid met hardheid en consistentie kan wor den gevoerd, moet nog blyken". zei hy na afloop van zyn gesprek met de rnfor- matuer. „Omdat deze drie partyen juist (Slot zie pagina 3 kolom 5) HEERLEN - Met de aanhouding, giste ren in Heerlen, van de 63-jarige A. T. denkt Justitie de man te hebben gear resteerd, die tussen september 1944 en januari 1945 in zijn functie van kam poudste van een „nebenlager" (een bij behorend klein kamp) van het beruch te concentratiekamp Dachau een ware terreur onder zijn medegevangenen heeft aangericht. De man wordt ervan verdacht tientallen joodse gevange nen te hebben doodgeknuppeld en vele anderen dusdanig te hebben geslagen, dat zij aan de verwondingen zijn be zweken. Van de naar schatting 800 tot 1000 gevangenen, die in deze periode in het kleine kamp van Kaufbeurcn-Ric- derich verbleven, zijn er maar 360 in leven gebleven. De Haarlemse officier van justitie mr P M. Brilman, in Nederland belast met de opsporing van oorlogsmisdadigers, be schreef A T. als een „heer en meester" in het kamp. waarin voomamely k jood se gevangenen uit de Poolse stad Lodz waren opgesloten. De man was er kam poudste en belast met de interne lei ding van het kamp. Dat moet hy met byzonder straffe hand hebben gedaan. Verzet De in 1919 in Paterswolde (Groningen) geboren T. was bij het uitbreken van dc oorlog militair in het Nederlandse leger. In 1941 sloot hij zich aan bij een verzetsgroep. Hy werd in dat jaar door de Duitsers in Beekbergen aangehouden toen hij wa pens vervoerde. In verband daarmee werd hij na berechting opgesloten in kampen te Amersfoort en Vught en ver huisde hy in 1943 naar het Duitse kamp Natzweiler. waar vooral Nederlandse gevangenen werden ondergebracht Als enige Nederlander kwam hy in sep tember 1944 in het kleine by kamp van Dachau terecht, waar hy de misdaden beging, die nu tot zijn arrestatie hebben geleid. Alhoewel er na de bevrijding geruchten waren. dat. T zich tijdens zyn verblyfin het concentratiekamp misdragen zou hebben, kwamen by een onderzoek in 1949 slechts vage aanwijzingen aan het licht. Na zyn terugkeer in Nederland heeft T. in verschillende plaatsen ge woond. onder andere in Noord-Neder land, Breda en Rotterdam. In 1974 verhuisde hij naar Oostenrijk, naar verluidt voor zijn gezondheid, waar hij in Westendorf woonachtig was. In 1978 begon een hernieuwd on derzoek naar de gedragingen van T. als kampoudste in Duitsland. In Israel, de Verenigde Staten, Australië en Canada werden getuigen opgespoord, die een aantal zeer belastende verklarigcn af legden. UTRECHT - Leden van het Utrechtse Symphonic Orkest speelden vrijdag avond op ludieke manier met een 'half orkest uit protest tegen de bezuini gingsplannen van minister De Boer, die dit orkest met het Gelders Orkest wü laten samensmelten. Met ingewikkeld handen en voetenwerk leek het orkest uil dwergen te bestaan UTRECHT - Heftige emotie tijdens het treffen tussen de betogers en de ME.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1