CDA wil geen uitstel Fan rakettenbesluit Studentenstops voor waarin werkloosheid vakken dreigt ►1 Amin Gemayel beëdigd als president Libanon IDEE VAN PVDA AFGEWEZEN vandaag Eensgezind in touw VANDAAG AANKOMST TROEPEN VREDESMACHT Sharon belooft onderzoek massamoord Kamer houdt debat over massamoord in Beiroet Enkele buien Wisselend bewolkt en enkele buien. jliddagtemperatuuT rond 17 graden. Matige, later aan de kust krachtige ^westenwind. jjiDEN - De Brit die insloop in Buckingham Palace in Londen is donderdag gesproken van diefstal en het drinken van wat wijn uit een fles die reeds rtptnd was. Dezelfde man wist een maand later tot in de slaapkamer van de Bfnfin door te dringen om gezeten op het voeteneind een praatje met haar te jlen. Daarvoor stond de 30-jarige werkloze Michael Fagan donderdag evenwel jrfterecht in de Old Baily in Londen. De Britse wet kent kennelijk geen moge- t^heid om in een dergelijke zaak tot vervolging over te gaan, terwijl dit ook mtilijk zou gaan zonder dat de koningin zelf zou komen getuigen, fjthet drinken van de wijn betreft besliste de jury na een beraad van slechts 14 -allen, dat hij onschuldig was. daar hierbij geen misdadige opzet in het spel was Ofschoon hij voor het doordringen tot in de slaapkamer van de vorstin niet terecht stond kwamen donderdag bij de behandeling van de zaak toch details aan het licht. Toen Fagan op 9 juli al op de gang buiten de slaapkamer was zei hij tegen een lakei, die dit voor het hof verklaarde: „Ik wil de koningin spreken, mijn koningin. Het is dringend." De lakei zei Fagan een whisky te hebben gegeven om hem te kalmeren en toen te hebben gezegd „All right, maar laat hare majesteit zich eerst aankleden." Volgens persberichten van toen, die nooit door Buckingham Palace werden tegengesproken, was Fagan evenwel wel degelijk al tot de slaapkamer doorgedrongen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Het CDA voelt niets voor het idee van de PvdA om de beslissing over de plaatsing tan de omstreden kruisraketten opnieuw twee jaar uit te stellen. PvdA'er Bram Stemerdink heeft jonderdag in een dagbladinterview gezegd dat de beslissing kan worden uitgesteld omdat de nderhandelingen in Genève een vertraging van twee jaar hebben opgelopen. Sanerdink, oud-staatssecretaris van gensie en adviseur op dit gebied van ftdA-onderhandelaar Joop den Uyl, radt dat Nederland binnen de NAVO aoet aandringen op een even grote ver- nging van het plaatsingsschema als jeonderhandelingen in Genève achter- iopen op het schema. Daarmee kan voorkomen dat Nederland be- pn volgend jaar over de voorbereidin- jen voor plaatsing moet beslissen. Devoorstellen van Stemerdink beteke- nen dat pas in 1988 mogelijk kruisraket ten in ons land moeten komen en dat de voorbereiding pas in 1986 hoeft te star ten. Het komende kabinet hoeft dan over deze kwestie geen enkel besluit te nemen, waarmee één van de belangrijk ste geschilpunten tussen CDA en PvdA voorlopig van de baan is. CDA-fractieleidcr Ruud Lubbers wees het voorstel af. „Het lijkt mij geen goed idee", zei hij donderdag. Defensiespe cialist Joep de Boer (CDA) wees erop dat Nederland al eens twee jaar uitstel heeft gevraagd en gekregen. ..Wij kun nen niet aan de gang blijven", aldus De Boer. Ook D'66-fractieleider Laurens Jan Brinkhorst is het niet piet de socialis ten eens. Volgens hem moet het plaat- faillissement De twintig man personeel van de Oost- burgse Woninginrichting Verdegem kunnen voorlopig in dienst blijven. De advocaat van het bedrijf gaat in verzet tegen het faillissement. Verdegem heeft een schuldenlast van tenminste anderhalf miljoen gulden. PAGINA 3 inleveren De bereidheid van de vakbonden om te praten over het (gedeeltelijk) inleve ren van de prijscompensatie groeit. De verschillende vakorganisaties denken nog wel verschillend over de vraag wel ke voorwaarden er aan Inleveren ver bonden moeten worden. PAGINA 7 vismijn vlissingen Het college van b en w van Vlissingen verwacht dat er binnenkort een defini tief plan gemaakt kan worden voor de bouw van een nieuwe vismijn. Ge meente en marine zullen het wellicht eens worden over de noodzakelijke grondruil. Zeeuwse kruis Het bouwplan van de vereniging Het Zeeuwse Kruis voor een kantoorcom plex in Kapelle stuit op verzet van het ziekenfonds Midden-Zeeland, dat de besteding van gemeenschapsgelden waaruit de bouw betaald moet worden regelt. Het fonds vindt dat mogelijkhe den van het bestaande kantoor in Goes onderzocht moeten worden PAGINA 9 cementkwestie De rechtzaak tegen de Temeuzense sctüppersfamilie Van Leuven over de vervoerstarieven in het cementtrans- port is gisteren in het Belgische Mons hervat, De lange procedure brengt de schlppersfamilie In moeilijkheden, PAGINA 13 banen weg Structurele problemen dwingen Akzo Zout Chemie tot afslanking van alle vierde vestigingen in Nederland. In to taal zullen In de komende Jaren vijf honderd arbeidsplaatsen verloren gaan. scheepsnieu wbouw De beleidscommissie scheepsbouw pleit voor nieuwe steunmaatregelen. De verslechtering van de economie en de opkomst van goedkope scheeps- bouwlanden als Zuid-Korea scheppen sombere verwachtingen Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en 13. Opinie en achtergrond: 4. Sport: 15. Radio en televisie: 17. Financiën, economie: 19. DEN HAAG - Ter gelegenheid van het eerste lustrum van de Stichting Nederlandse Gehandicaptenraad werden op het Haagse Binnenhof giste ren demonstraties gegeven van enkele takken van sport voor gehandicap ten. Verder was er een touwtrekwedstrijd, waaraan verschillende politici enthousiast meededen: klem links en groot rechts waren eensgezind aan het werk. Foto ivan rechts naar linksi mevrouw Beckers iPPRi. mevrouw Comehsse (CDA), mevrouw Verkerk-Terpstra (VVD) en Ed Nijpels (VVD1 sïngsschema van de NAVO gehand haafd worden zolang er nog geen duide lijkheid bestaat over de uitkomst van de onderhandelingen tussen Amerika en Rusland in Genève. Informateur Jos van Kemenade heeft donderdag de dne onderhandelaars Lubbers, Den üyl en Brinkhorst een eerste versie van een sociaal-econo misch programma ter bestudering mee naar huis gegeven. Den Uyl vergaderde donderdagavond met de top van zijn fractie over het „praatstuk" van de in formateur. Vrijdagmorgen komt de D'66-fractie bijeen om het antwoord aan de informateur op te stellen. De fractieleiders worden vandaag weer bij de informateur verwacht om hun commentaar te geven en erover verder te onderhandelen. Maandag wordt de zelfde procedure gevolgd wat betreft de kernwapens. Woensdag wil Van Keme nade aan de drie onderhandelaars een afgewerkt voorstel overhandigen, met het verzoek dit stuk in de fracties te bespreken. De CDA-fractie zal volgende week in afwezigheid van premier Van Agt, die tevens lid van die fractie is, een besluit moeten nemen. Van Agt is dan als mi nister van buitenlandse zaken in Ame rika en Canada. Ongetwijfeld zal hij via de diplomatieke kanalen op de hoogte worden gehouden van de plan nen van de informateur en de beslis sing van de fractie. GOES - Een redelijke prijs, goede kwaliteit en een hoge opbrengst per hectare. Dat is in grote lijnen de stand van zaken rond de aardappeloogst die in volle gang is. Door de hoge opbrengst ziet het er naar uit dat het exportrecord van vorig jaar met ongeveer 1,4 miljoen ton Nederlandse aardappelen verhoogd zal worden tot 1,5 miljoen ton aardappelen. Daarvan komt ongeveer de helft uit Zeeland. Er zit een klein schaduwkantje aan de aardappeloogst van dit jaar. De eerste oogstweken vielen namelijk in een droge periode, waardoor er nogal wat oogïtschade aan de aardappelen zit. Na wat regenval is de oogstschade enigszins teruggelopen. Daardoor werd de grond vochti ger en dat had weer als gevolg dat er meer aarde aan de oogstmachines bleef kleven. Die aarde zorgt ervoor dat de aardappelen met al thard langs het metaal van de machines schuiven zodat minder kans op beschadiging ontstaat. Een probaat middel tegen schade is natuurlijk het oogsten met de hand, zoals dat op de foto gebeurt. TEL A VIV (UPI) - De Israël ische minis ter van defensie, Ariel Sharon, die leu zen als 'Sharon moordenaar' en 'Sha ron, monster' moest aanhoren, heeft donderdag beloofd dat de massamoord in Palestijnse vluchtelingenkampen bij Beiroet 'totaal' onderzocht zal wor den. „Als we fouten hebben begaan, als we foutief hebben geredeneerd, zullen we niets verbergen, de zaak zal diepgaand onderzocht worden", zei Sharon, terwijl hij langs een groep demonstranten liep op weg naar een herdenkingsdienst van parachutisten in Tel Hof in de Negev- woestijn. Maar de minister, comman dant en held van het eerste Para-batal jon, zei dat hoewel Israël de zaak zal onderzoeken „we de rijen moeten slui ten tegen de haat en kwaadaardigheid vanuit het buitenland." „Nu moeten we boven het internationale debat en de discussies uitkomen, hoewel zij legi tiem zijn, en we moeten samen blijven staan BEIROET/JERUZALEM (AFP/DPA/RTR/UPI) - De advocaat Amin Gemayel is donderdag beëidigd als nieuwe en zevende president van Libanon. In zijn inauguratierede in de militaire academie in Oost-Beiroet verklaarde Gemayel dat hij de diepe wonden van het land wil helen en alle buitenlandse troepen wil bannen. Gemayel heeft het presidentschap voor zes jaar overgenomen van Elias Sarkis. Amin Gemayel volgt zijn broer Bechir op, die was gekozen tot president, maar werd vermoord voordat hij kon worden beëdigd. Vanochtend worden de eerste (Franse) eenheden in Libanon verwacht van de internationale troepenmacht. Het gaat om een groep van ongeveer 350 Franse militairen. Het grootste deel van de troepenmacht wordt zondag in Beiroet verwacht. De aankomst van de Ameri kaanse. Italiaanse en Franse contin genten is vertraagd omdat Israëlische troepen zich slechts langzaam terug trekken uit het havengebied van de Li banese hoofdstad. Een munitiedepot in het christelijke Oost-Beiroet is donderdagochtend in de lucht gevlogen. Ongeveer 24 mensen liepen verwondingen op. Door een brand bij Covabanden BV aan het Damsterdiep in Groningen zijn donderdagmorgen 50.000 autobanden verbrand. Die lagen opgeslagen in dne opslagloodsen. De brandweer schat de schade op twee tot drie miljoen gulden. Over de oorzaak van de brand is nog niets bekend. In een anoniem telefoontje eiste het 'Front voor de bevrijding van Libanon van buitenlanders' de verantwoorde lijkheid op voor de ontploffingen. Deze groepering zei enkele dagen geleden ook verantwoordelijk te zijn voor de massamoord in de twee Palestijnse kampen. Onbekenden hebben donderdagoch tend een bomaanslag gepleegd op het huis van de Israëlische ambassadeur in de Colombiaanse hoofdstad Bogota. Nadat de bom was ontploft, werd er op het huis geschoten vanuit een auto, zo is gemeld. De echtgenote van de ambassadeur en een huisbediende raakten licht ge wond. De ambassadeur zelf was niet thuis op het moment van de aanslag. De Colombiaanse guerrillabeweging M- 19 heeft zich verantwoordelijk gesteld voor de aanslag. De Israëlische ambas sadeur schreef de aanslag toe aan „ter roristen die zich ongetwijfeld hadden laten inspireren door de PLO" In een kibboets aan de Middellandse- zeekust zijn inwoners in hongerstaking gegaan m een steunbetuiging aan de verzoeken om een officieel onderzoek naar de massamoord in Palestijnse kampen In Jeruzalem betoogden zesduizend mensen, volgens de organisatoren, van de beweging 'Vrede nu' donderdag avond. Zij vroegen „de onmiddellijke terugtrekking van Israëlische troepen uit Libanon". De demonstratie vond plaats voor het huis van premier Begin. De politieke commissie van het Euro pees parlement heeft donderdagoch tend in Brussel (met 21 stemmen voor, zeven tegen en drie onthoudingen) een in ongekend felle bewoordingen ge stelde verklaring over de gebeurtenis sen in Libanon aangenomen, waarin zij onder andere een objectief interna tionaal onderzoek eist naar de toe dracht van het bloedbad in de Pale stijnse vluchtelingenkampen. De on wettige aanwezigheid van de Israë liërs in West-Beiroet maakt hen mo reel en politiek verantwoordelijk voor het drama, aldus de verklaring. AMSTERDAM (ANP) - Minis ter Deetman van onderwijs en wetenschappen wil studenten stops invoeren voor studie richtingen die opleiden voor beroepssectoren waar werk loosheid bestaat of dreigt te ontstaan. In eerste instantie denkt hij daarbij aan de gezondheidszorg en het onderwijs. Dit zegt de minister in nog vertrouwelij ke wetsontwerpen die hij in oktober bij de tweede kamer zal indienen, aldus meldt het weekblad van de universiteit van Amsterdam, Folia Civitatis, dat de ze week zal verschijnen. De betrokken wetsontwerpen zijn al door de ministerraad goedgekeurd en om advies naar de Raad van State ge stuurd. Het ministerie van onderwijs en wetenschappen wil de inhoud ervan niet bekendmaken voordat de wetsont werpen bij de tweede kamer zijn inge diend. Het ministerie onthield zich don derdag van commentaar op de berich ten in Folia Civitatis. Minister Deetman noemt het in de wetsontwerpen „een grote haatschap- pelljke verspilling" om studenten een wetenschappelijke of hogere beroeps opleiding te geven, wanneer zij na het afstuderen werkloos worden, aldus Fo lia. VVD. CDA en PvdA slaan „met wisse lend enthousiasme" achter het plan van de bewindsman om de zogeheten arbeidsmarktnorm te introduceren bij de beslissing tot het instellen van een studentenstop. Een en ander blijkt uit de uitlatingen van de onderwijsspecia- listen van de drie grote tweedekamer fracties tegenover Folia, respectieve lijk Dick Dees. Marten Beinema en Kees van den Anker. Het universiteits blad trekt daaruit de conclusie dat Deetmans plan bij de parlementaire behandeling een redelijke kans van aanvaarding maakt. Momenteel kan een studentenstop al leen worden ingesteld wanneer de uni versitaire capaciteit ontoereikend is (van collegeruimte tot docerend perso neel). Waar geen capaciteitsproblemen bestaan biedt de wet nu geen mogelijk heid een studentenstop af te kondigen en dat wil Deetman dus veranderen Overbodig De studentenstop zal volgens minister Deetman nodig zijn om te bezuinigen, om teleurstelling bij individuele stu denten te voorkomen maar ook onV de overheid niet langer op te zadelen met de verplichting om „in een dergelijke sector banen te creëren, welke uit over wegingen van een verantwoord beleid voor de betrokken sector in feite over bodig zijn". In de toekomstige wetgeving zal een structurele regulering van studenten aan universiteiten en hbo-instellingen worden vastgelegd. Maar omdat deze pas rond 1985 van kracht worden wil Deetman met het oog op de ontwikke lingen op de arbeidsmarkt met twee noodwetjes al vanaf het komende jaar studentenstops kunnen afkondigen: een voor het wetenschappelijk onder wijs en een voor het hbo. waar de minis ter tot nu toe niet over de bevoegdheid beschikte een studentenstop af te kon digen De bewindsman hoopt dat het parle ment nog hel komende voorjaar ak koord zal gaan met zijn plannen. Zijn haast heeft hem er volgens Folia toe gebracht de academische raad geen ad vies te vragen. Amin Gemayel, gefotografeerd direct na zijn beëdigde verklaring Van onze parlementaire redactie i DEN HAAG - De Tweede Kamer zal op 5 oktober debatteren naar aanleiding van de moordpartij in de Palestijnse vluchtelingenkam pen in Beiroet. Centraal punt in dat debat zal zijn of Nederland stappen moet ondernemen tegen Israël. Het debat kan niet eerder plaats vinden dan over twee weken omdat minister Van Agt (buitenlandse za ken) de hele volgende week in New York verblijft voor het bijwonen van de algemene vergadering van de Verenigde Naties en vervolgens een kort bezoek aan Canada brengt, waar de NAVO-ministers van buitenlandse zaken vergade ren. Ongeveer 200 mensen hebben don derdagavond in Tilburg gedemon streerd tegen het optreden van Is raël in Libanon. De demonstratie, die was georganiseerd door het plaatselijke Palestina Comité werd gehouden onder de leuze 'Stop de volkerenmoord in Libanon' en werd ondersteund door een groot aantal politieke partijen en maat schappelijke groeperingen. Amnesty International wil een VN- onderzoek naar de massamoord ln West-Beiroet. De Nederlandse af deling van de onafhankelijke men senrechtenorganisatie in Londen heeft dit donderdag iaten weten aan de regeringen van Libanon, Is rael en Nederland In het Israëlische dagblad 'Jerusa lem Post' verschijnt vandaag een advertentie van een kwartpagina, waarin 64 joodse Nederlanders hun steun betuigen aan de demonstra tie. morgen, zaterdag, in Tel Aviv, tegen het beleid van de regering- Begin inzake de massamoord Dit heeft een van de initatiefnemers, Judith Belingante. donderdag avond meegedeeld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1