PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Geen onderzoek naar massamoord Beiroet Senaat VS: 'Lesje voor Europa' Britten massaal achter actie van vakbonden Snuffelt LI ook al tussen de Kleintjes? REGIN KRIJGT VOLDOENDE STEUN PZC Triomf voor Oranje Krant helpt onderzoek naar voetbal vandalisme VOORSTEL TOT FORSE TROEPENVERMINDERING lstrijd feel bewolking Half tot zioaar bewolkt en nu dan re- gen. Middagtemperatuur ongeveer 16 graden. Zuidwestelijke wind, in het hanenland matig, in de kustgebieden cn op het IJsselmeer krachtig. 225e jaargang no. 222 Donderdag 23 september 1982 (Van onze parlementaire redactiei DEN HAAG-Ambtenaren moeten voorzichtiger zijn bij het in het openbaar doen van politieke uitlatingen. Dat geldt nog meer wanneer het kabinet demissionair is en de verant woordelijke ministers niet ten volle aanspreekbaar zijn. Dat zei dr. Dick Dolman woensdag nadat hij opnieuw was benoemd tot voorzitter van de tweede kamer. Het blijft er tegenwoordig niet meer bij dat ambtenaren bestaande wet ten uitvoeren en nieuwe voorbereiden, vond Dolman. „De kranten puilen tegenwoordig uit van politieke uitspraken van ambtenaren" Aan zijn opmerking knoopte Dolman de oproep vast aan „alle politici" om spoed te betrachten met de kabinetsforma tie en zo snel mogelijk de grondwettelijke verhoudingen te herstellen. Anders komt ook de tijdige behandeling door de tweede kamer van de rijksbegroting in de knel. Dolman zei dat elke dag van een regeringscrisis nieuwe zandkorrels gooit in de machine. JERUZALEM - Het Israëlische parlement, de Knesset, heeft woensdag in de met spanning tege- aoet geziene stemming het voorstel verworpen een staatscommissie opdracht te geven een officieel onderzoek in te stellen naar de massamoord op Palestijnen in Beiroet. De motie van de kleine oppositiepartij SMnui' werd met 48 tegen 42 stemmen Hworpen. Het parlement ging daar- uee akkoord met een besluit van de regering van dinsdag, die W instellen van de commissie van de ad wees omdat dit als bekentenis ia Israëlische schuld aan de moord op aderden Palestijnse vluchtelingen rc worden uitgelegd. Het besluit van if regering - Begin was voor de minister nn energiezaken, Yitzhak Berm an, ;inde liberale partij, woensdag reden ï5 zijn ontslag, nog voor de bijzondere siting van de Knesset, in te dienen. De jouvemeur van het burgerlijk bestuur cp de westelijke Jordaanoever, Mena- ten Milson, volgde woensdagmiddag zijn voorbeeld. Om het officiële onder zoek naar de massamoord was ge vraagd door de Israëlische oppositie en de Israëlische president Yitzhak Na- von. Eigen tempo Premier Begin wist de steun te verkrij gen van twee coalitiepartijen. Deze partijen dreigden aanvankelijk de op positie te steunen, maar werden door de premier over de streep getrokken. Minister van justitie Mosje Nissim ver zekerde Begin uiteindelijk van de steun van de religieuze partijen door te verklaren dat de regering de achter gronden van de massamoord 'zo snel mogelijk' wil onderzoeken. Met de ver worpen motie in de hand kan het Israë lische kabinet nu op eigen voorwaar den en in eigen tempo het onderzoek laten uitvoeren. Premier Begin hield het parlement tijdens het emotionele debat voor dat de oppositie 'een onge luk' voor partijbelangen wil misbrui ken. „Genoeg met roddel en smaad", zei Be gin, met zijn vingers zwaaiend. „Wij staan vóór iedereen om te zeggen dat wij de bedoeling hadden levens, en mensen in Libanon en onze mensen in het noorden te redden". Minister van defensie Sharon, herhaaldelijk onder broken door de oppositie, gaf voor het eerst toe dat het Israëlische leger Liba nese militieleden de Palestijnse vluch telingenkampen hebben laten binnen trekken. Kinderspelletje De leider van de socialistische opposi tie, Shimon Peres, sprak smadelijk over de uitleg van de regering dat zij niets wist van het bloedbad, en zei dat de Falangisten van donderdagavond tot zaterdagochtend in de kampen wa ren. „Geen enkele minister wist dit? Niemand had het gehoord? Het lijkt op een kinderspelletje", zei hij. „Wiens domme idee was het eigenlijk de Fa langisten de kampen binnen te sturen? Elke rechtgeaarde regering zou aftre den", aldus Peres. In West-Beiroet hebben Israëlische troepen woensdag een aantal posities die zij vorige week innamen, aan het geregelde Libanese leger overgedragen. In de Libanese hoofdstad wordt met on geduld gewacht op de terugkeer van de internationale troepenmacht, die nu veel groter zal zijn dan die, die vorige maand landde. Een eerste contingent van 350 Fransen wordt vandaag, don derdag, in Libanon verwacht. Het protest in de door Israël bezette gebieden en Noord-Israël tegen de massamoord op Palestijnen in Beiroet, bereikte woensdag een hoogtepunt. Bij talloze botsingen op de westelijke Jordaanoever, in de Gazaslrook en in Noord-Israël werden tientallen Arabi sche betogers en soldaten van Israëli sche ordetroepen gewond. Dit is van officiële zijde ROTTERDAM - Het Nederlands elftal heeft zich gerevancheerd voor de blamage op IJsland, waar slechts een 1-1-gelijkspel werd bereikt. Ierland werd gisteravond in Rotterdam met 2-1 verslagen ma een ruststand van 1-01 De triomf van Oranje werd niet zozeer door bnljant spel, maar wel door een enorme inzet bereikt. Reeds vlak na de aftrap nam Nederland de leiding door een doelpunt van Dick Schoenaker, dat schitterend werd voorbereid door René van der Gijp. Op de foto wordt Van der Gijp (9) omhelsd door Gerald Vanenburg. Vfilly van de Kerkhof Ilinksi mengt zich ook in de feest vreugde. Zie verder pagina 17. LEEUWARDEN - Politie-instanties in Friesland zijn woensdag begonnen met een uitgebreid onderzoek om de daders op het spoor te komen, die tij dens de wedstrijd Cambuur-FC Den Haag op zaterdag 11 september voor ruim 100.000 gulden vernielden. Tot het onderzoek is vorige week al beslo ten, aldus een woordvoerder van de Leeuwarder politie. Het station Grouwlmsum werd door supporters vernield voor 35.00 gulden en aan bussen en Cambuurstadion be liep de schade zeker 100.000 gulden De politie heeft voor het onderzoek naar de identiteit van daders onder meer een verzoek gericht aan de hoofd redacties van de Leeuwarder Courant en het Friesch Dagblad foto's af te staan die tijdens de ongeregeldheden zijn gemaakt. De Leeuwarder courant heeft dat geweigerd, het Friesch Dag blad heeft het fotomateriaal wel afge staan. Volgens hoofdredacteur Evenhuis van de Leeuwarder Courant weigert de LC om 'principiële redenen' in dit soort ge vallen eigen fotomateriaal af te staan. Het Friesch Dagblad vindt in beginsel eveneens dat de pers geen verlengstuk van de politie moet zijn, maar meent 'in dit speciale geval' een uitzondering te hebben moeten maken, aldus hoofdre dacteur Faber. Voorzitter De Bok van de Nederlandse Vereniging van Journalisten betreurt het dat het Fnesch Dagblad heeft be sloten eigen fotomateriaal aan de poli tie af te staan. De vakvereniging vindt dat journalisten (c.q. hoofdredactiesi buitengewone terughoudendheid moe ten betrachten bij al dan niet honoreren van dit soort verzoeken. Het gevaar onstaat hierdoor nu weer dat journalis ten worden vereenzelvigd met het justi tiële opsporingsapparaat, aldus De Bok in een reactie. Gandhi vraagt Moskou terugtrekking LONEN GEZONDHEIDSZORG INZET uit Afghanistan uilkering minima De eenmalige uitkering aan bijstands trekkers wordt dit jaar mogelijk auto matisch betaald De tweede kamer be tast vanmiddag of de uitkering aange vraagd moet worden. PAGINA 7 enderwijsproef Tilden maakt kans op een tweede on derwijsexperiment Aansluitend aan bet project Funderend Onderwijs kan betThoolse onderwijs meedoen aan de proef "Voortgezet Basis Onderwijs" Ook andere scholen in Zeeland kun nen !n aanmerking komen voor het ex penmen' dat éën schooltype van drie ichooljaren na de basisschool beoogt PAGINA 15 MOSKOU (RTR DPA AFP) - De India se premier Gandhi heeft president Brezjnev gevraagd de Russische troe pen terug te trekken uit Afghanistan. Zij bevestigde op een persconferentie in Moskou het aanbod van Moskou een kerncentrale te leveren. „We hebben onze zienswijze overge bracht, dat we graag zouden zien dat de Russische troepen vertrekken omdat we tegen iedere vorm van inmenging zijn", aldus mevrouw Gandhi die zon dag haar bezoek aan de Sowjet-Ume af sluit LONDEN - Miljoenen Britten hebben gisteren, woensdag, meegedaan een de landelijke actiedag die was uitgeschre ven door de overkoepelende vakbond TUC ter ondersteu- gifwijken De Israëlische premier Begin links bovem en zim minister van defensie Sharon londen hadden gisteren in het Israëlische parlement Knesset) alle moeite om de woedende oppositie, aangevoerd door Peres rechtsboven) te overstemmen Staatssecretaris Lambers var milieu- hygiëne voelt er mets voor om de so- i dale en Juridische begeleiding van be- woners van gifwijken in een aparte wetsparagraaf te regelen. De bewinds vrouw vindt dat de wet al genoeg garanties biedt en zij wil geen ver wachtingen scheppen die de overheid nietwaar kan maken. PAGINA 19 parijs-brussel De Nederlander Jacques Hanegraaf heeft de najaarsklassieker Parijs- Bmssel gewonnen. In de laatste me ters voor de aankkomst moest de jon ge Hanegraaf zich de Belg Rudi Peve- nage letterlijk van het lijf houden Jo- ban van der Velde werd derde PAGINA 23 fusie orkesten Minister De Boer van erm houdt vast aan de voornemens van zijn voorga- geiGan der Louw ten aanzien van het (rtestenbestel. Het aantal provinciale «testen zal door fusie worden vermin derd. investeringen Het niveau van de netto-investeringen Mldltjaar niet veel meer dan een pro cent van het nationaal Inkomen be dragen. Uit het uitgavenverloop van de Investeringspremies blijkt duide- djk dat Investeringen op een laag pitje «aan. uit Zeeland: 2, 5, 7 BOURNEMOUTH - Cyril Smith 154) het Britse libera le parlementslid voor Roch dale arriveerde gisteren la chend met zijn moeder Eve in de badplaats Bourne mouth, in Zuid-Eng eland. Smith woonde daar de ope ning bij van de vergadering van de Liberale Partij. Tij dens de openingsceremonie stemden de liberalen in met een stembusakkoord met de kortgeleden opgerichte So ciaal Democratische Partij onder leiding van Roy Jen kins voor de eerstkomende verkiezingen. ning van de werkers in de ge zondheidszorg die een slepend loonconflict met de regering hebben. De stakingen en werkonderbrekingen raakten alle facetten van het openbare leven. Kranten kwamen niet uit. tal van bussen reden niet. het werk in havens en mijnen lag grotendeels stil. scholen waren gesloten of gingen vroeger dicht, en bij vele bedrijven waren er korte ac ties. De TUC was gisteravond bijzonder te spreken over de respons van de vak bondsleden. Een woordvoerder noem de de actiedag „de grootste demonstra tie van solidariteit sinds de algemene staking van 1926". Grote problemen leverden de eendaag se staking van ambulance-chauffeurs op in een aantal grote steden, waaron der Londen. De chauffeurs die al maan denlang prikacties houden en dan al leen bij ernstige ziektegevallen helpen, reageerden nu ook niet op noodoproe pen. Het gevolg was dat vrijwilligers en poli tiemensen de taken van de ambulance chauffeurs moesten overnemen. In Lon den waren militairen in staat van pa raatheid gebracht, maar zij bleken niet nodig te zijn. De actie van ambulance- chauffeurs heeft vermoedelijk één dode gekost, een vrouw in Newcastle die m een politiewagen overleed Het loonconflict in de Britse gezond heidszorg duurt nu al sinds mei. De werkers in de gezondheidszorg (waar onder verpleegsters, ambulance chauffeurs, portiers, en keukenhulpen) willen een loonsverhoging van 12 pro cent. Minister Fowler (volksgezond heid) wil echter niet meer geven dan 7,5 procent voor verpleegsters en 6 pro cent voor alle anderen. De actiedag van de TUC mondde gister middag uit in een grote demonstratieve bijeenkomst in het Londense Hyde Park. Binnen- en buitenland: en 15. Sport: 17 en 19. Varia: 21. Radio en televisie: 23. Financiën, economie: 25. 3 I WASHINGTON (DPA/AFP) - De sub commissie begrotingstoewijzing de fensie van de Amerikaanse senaat wil de Amerikaanse troepen in Europa met 23.000 man terugbrengen. Met een overweldigende meerderheid van twaalf legen een heeft de commissie woensdagochtend besloten, dat de Amerikaanse troepensterkte in Euro pa wordt teruggebracht tot het peil van 1980 (331.705 soldaten), wat een vrij forse vermindering zou zijn verge leken met het totaal van 355.045 Ame rikaanse soldaten dat in juni in Europa was gestationeerd. De Europeanen werden er in de zitting van de commissie door tal van senato ren van beschuldigd te weinig voor de fensie uit te geven Al blijkt uit de uitspraak de groeiende irritatie van de Amerikanen tegenover hun bondgenoten in Europa, in feite stelt zij nog niet veel voor, daar zij nog zou moeten worden overgenomen dooi de voltallige senaat, het huis van af gevaardigden nog een soortgelijk be sluit zou moeten nemen en ook de Ame rikaanse regering zich in de afgelopen maanden steeds tegen dergelijke denk beelden heeft verzet. President Reagan in het bijzonder is geen voorstander van een vermindering van de troepen in Eu ropa, daar dit volgens hem een „ver keerd signaal inde richting van de Sow- jet-Unie" zou zijn Maar vele nationalis tische conservatieven in zijn directe omgeving verhelen niet, dat zij de Euro peanen „een lesje willen leren", daar zij hen slechte bondgenoten achten. De Amerikanen hebben de Europeanen steeds verweten met voldoende bij te dragen in de gezamenlijke defensie-in spanning. maar dit is nog erger gewor den sinds 1979 toen de meeste Europese landen in weerwil van een NAVO-be- sluit hun defensie-uitgaven niet ver hoogden met drie procent reëel ofwel echt zonder inflatie mee te rekenen. De irritaite van een groot deel van de Ame rikaanse publieke opinie tegenover de Europese bondgenoten werd in 1980 verder gevoed door de gijzeling in de Amerikaanse ambassade in Teheran en de Sowjet-inval in Afghanistan, waarbij de Amerikaanse leiders klaagden dat zij in hun politiek van sancties niet vol doende werden gesteund door de Euro peanen. De opkomst van de vredesbeweging in de meeste Westeuropese landen en de gaspijpsamenwerking met de Sowjets hebben vervolgens zeker ook niet bij gedragen tot een verbetering in de me ning over de Europeanen van de Ame rikanen Koninklijk paar per fregat op staatsbezoek DEN HAAG (ANP) - Koningin Beatrix en prins Claus zullen voor het staats bezoek aan Groot-Brittanniè van 16 tot en met 19 november de heenreis maken aan boord van hr. ms. fregat De Ruyter. Dinsdag 16 november is de aankomst om 12 .30 uur in Londen bij Westminis ter Pier en de begroeting door koningin Elisabeth II en prins Philip, gevolgd door een rijtoer naar Buckingham Pala ce. De rijksvoorlichtingsdienst heeft dit woensdag meegedeeld. Het programma omvat een aantal offi ciële diners, kransleggingen, bezoeken aan diverse plaatsen en ontvangsten

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1