O PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT abinet verscherpt lezuinigingsbeleid Prinsjesdag in stortregen Van Agt veroordeelt Israël onder druk kamer Afscheid van radio autn adria Öosterschelde als 'signaal' in de troonrede WLLE KRITIEK OP MILJOENENNOTA GROET fris weer \ringen, en vooral in de ochtend :ele buien. temperatuur ongeveer 16 gra- ie jaargang no. 221 dag 22 september 1982 AWWAM (Aü- vwwweu, dbitkt-. doMU/t wesihavendijk 150 4463 AE goes 01100 20440 (Van onze Haagse redacteur) UuG - Politici en politieke waarnemers in Den Haag noemen het opmer- dat het Oosterscheldeproject met enige nadruk is genoemd in de gisteren Lfioningin Beatrix voorgelezen Troonrede. Het is des te opmerkelijk, aange- jet om een werk gaat dat in volle uitvoering is en niet expliciet vermeld had jnworden. Het CDA-Tweede-Kamerlid drs. Huib Eversdijk concludeert uit Ifroonrcde dat het kabinet in z'n geheel de verantwoordelijkheid heeft geno- Tjvoorhet werk en met name voor de financiering ervan. cherming van de natuur en het milieu zal eveneens meer kosten vergen en jor moeten door besparingen elders gelden worden vrijgemaakt", aldus „net, En even verder; „De uitvoering van het op milieubeleid en veiligheid te Oosterscheldeproject vindt onverminderd voortgang". Deze passages (de enige die aan de 'natte' waterstaat viin cewiid ipf,; dat er op duidt da» minister Zeevalking van verkeer en waterstaat - zoals hij overigens ook heeft doen blijken - de Oosterscheldewerken als hoofdpunt van z n beleid ziet Opmerkelijk blijven de passages wél aangezien er natuurlijk nog tientallen projecten in uitvoering zijn die niet worden vermeld. Volgens politici mag uit de Troonrede afgeleid worden dat het kabinet zonder meer wil vasthouden aan de voltooiing van het project zoals het nu op papier staat, zeker waar het om de stormvloedkering zélf gaat. Het kabinet heeft dus met nadruk zijn verantwoordelijkheid voor de uitvoering van het werk beleden en een signaal gegeven. Dat lijkt er op tc duiden dat nieuwe tegenvallers in de kosten gefinancierd zullen worden vanuit de algemene midde len. en het geld niet gezocht hoeft te worden enkel en alleen op de waterstaatsbe groting. Van onze parlementaire redactie) EN HAAG - De verscherping van het bezuinigingsbeleid van het kabinet is iisdag door politieke partijen en maatschappelijke organisaties fel veroor- «!d. Vooral het ontbreken van effectief werkgelegenheidsbeleid is in politiek '«Haag verkeerd gevallen. Ook de vakbeweging vreest een verdere afbrokke- i; van de werkgelegenheid. Voor de WD en het VNO gaan de voorgenomen «buigingen lang niet ver genoeg. nieuwe bezuinigingen zor- monnee. Het gemiddelde gezin opnieuw voor een gevoelige zal daardoor zo'n drie procent islag op de huishoudporte- moeten inleveren. Voor de laag ste inkomens en de ambtena ren wordt het verlies nog groter. Het kabinetsbeleid is erop gericht de Ï-Df 3-LCi PAGINA 2 opgravingen DeMlddelburgse wethouder van open bare werken, H. Gillissen, heeft op dracht gegeven tot inventarisatie van archeologische aan de Koustccnsc- ajk. De zeventlende-eeuwse havenbe- sthoeilng en de voormalige stadsmuur diebu grondwerk werden blootgelegd. siHen niet voor het nageslacht be nard blijven Aan zwartgraven is ?eal en perk gesteld. PAGINA 3 melisweerd DeMobiele Eenheid heeft gisteren op nieuw een tentenkamp opgeruimd van actievoerders tegen de aanleg van een nitoweg door de bossen bij Amelis- werd. Burgemeester Vos van Utrecht raagt snel te beginnen met het kap pen van bomen in het omstreden bos PAGINA 7 scholen samen Zes samenwerkingsverbanden lussen basisscholen in Zeeland leveren 15 ar- tódsplaatsen op. De projecten, bekos tigd door het ministerie van sociale za ten en werkgelegenheid, beogen de meest bedreigde scholen te helpen PAGINA 9 isolatie Deisolatle van bestaande woningen in deprovincie dreigt vast te lopen. Voor- fitter J Tevel van de Coördinatie groep Energiebesparing Zeeland Hemde het gisteren in Scharendijke kt teleurstellend dat het mis gaat Kt dé na-isolatie Er gaan miljoenen tebieke meters gas de lucht in. aldus level. PAGINA U tmrheidstekort Topambtenaren van verschillende de partementen dringen er in een nota aan de regering op aan, dat het finan cieringstekort van de overheid wordt gehalveerd De ambtenaren achten een tekort van 4 a 4.5 procent eenvou dig financierbaar. Zij pleiten voor een drastische herziening van het stelsel ran sociale zekerheid. PAGINA 25 olieprijzen De besprekingen binnen het marktco- mité van de Organisatie van Olie Ex porterende Landen (OPEC), hebben geen resultaat opgeleverd. Men wordt bet niet eens de olieprijzen en de om- rangvan de produktie van de verschil lende OPEC-landen. Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en 11. Sport: 21. Radio en televisie: 23. Financiën, economie: 25. 113,14,15,16.17 en 19. werkloosheid, die volgend jaar zal stij gen tot een absoluut record van 690.000 personen (13 procent), zo snel mogelijk te verminderen. In de Troonrede zei koningin Beatrix dinsdag echter dat het herstel van de werkgelegenheid nog vele jaren zal vergen. Het interimkabinet-Van Agt kondigt in de Miljoenennota aan in 1983 op nieuw fors te zullen snoeien in de over heidsuitgaven. In totaal moet er 13 miljard worden omgebogen. Door verhogingen van de belastingen en de sociale premies moeten daar naast de inkomsten van de overheid stijgen. Ook zullen in sommige gevallen de premies, die werkgevers betalen, omlaag gaan en die van de werknemers omhoog. In totaal kan het bedrijfsleven rekenen met een lastenverlichting van een miljard gulden. Door de maatregelen van het kabinet zal de koopkracht van het minimum loon volgend jaar met 4.5 procent achteruit gaan. De 'echte minima' kun nen echter opnieuw rekenen op een 'eenmalige uitkering'. Voor modaal (f35.000) en twee maal modaal wordt rekening gehouden met een achteruit- gang van 3 procent. De hoogste inkomens (vier keer mo daal) zullen geen koopkrachtverlies lij den. Ambtenaren en trendvolgers moe ten rekenen op een koopkrachtdaling, die (behalve op het minimumniveau) nog ongeveer twee procent hoger ligt. Van het onderwijzend personeel wordt daarnaast een extra inkomensoffer ge vraagd. Plannen Hel kabinet heeft bewust gekozen voor maatregelen in de inkomenssfeer ten einde de nadelige effecten voor de werkgelegenheid zoveel mogelijk te beperken. De overheidsinvesteringen zijn zoveel mogelijk buiten schot ge bleven. De plannen van het kabinet;- bevrie zing van kinderbijslag, sociale uitkerin gen en minimumloon, evenals de sala- AMSTERDAM - TROS-radiopresentator Frans Nienhuys '771 dinsdag avond in Amsterdam tijdens de opname van het afscheidsprogramma van zijn 'Café Chantant', het oudste radioprogramma van de TROS. Nienhuys werkte 50 jaar bij de radio. Eerst bij de AVRO. later bij Veronica en de laatste 8 jaar bij de TROS. Het programma wordt maandag uitgezonden. rissen van ambtenaren en trendvol gers.- verhoging van de AOW-premie met 0,4 procent;- verhoging van de be lastingen met f 1,6 miljard, bij voorkeur via de BTW (beide tarieven met 1 pro cent);- verhoging van de prijs van het aardgas met drie cent per kubieke me ter:- extra bezuinigingen van f 1 mil jard op de sociale zekerheid en de ge zondheidszorg, en van f 254 miljoen op de begrotingen van de andere departe menten. Samen met al eerder afgespro ken bezuinigingen leidt dit tot een be sparing van ruim drie miljard op de rijksbegroting;- vermindering van de rijksbijdragen aan de sociale fondsen met f 6,5 miljard Daardoor moeten de werknemerspremies voor WAO en WW extra verhoogd worden met respectie velijk 0.6 en 1.05 procent. De werkge verspremies worden niet verhoogd ook worden de telefoontarieven ver hoogd. terwijl het kabinet tevens een tijdtarief voor lokale gesprekken in wil voeren. Naast de voorgenomen belasting- en premieverhogingen wil het kabinet de zgn. WAM-toeslagen voor langdurig ar beidsongeschikten). en de bejaarden en arbeidsongeschiktheidsaftrekken afschaffen. De laagste uitkeringen zul len daarom extra verhoogd worden om te voorkomen dat zij door deze maatre gel verder achteruitgaan. Voorts zal de doorbetaling van het ge huwdenpensioen AOW. indien een van beide partners sterft, verkort worden van vijf tot twee maanden. Het kabinet kondigt verder een maatregel aan, waardoor de samenloop van WAO en WSW-loon beperkt zal worden. Daar mee wordt voorkomen dat iemand in een dergelijke situatie meer dan 90 pro cent van het vroegere loon verdient Naast deze lastenverzwaringen wil het kabinet de solidariteitsheffing per 1 ja nuari laten vervallen. Tevens zal de in flatiecorrectie in de belastingheffing voor 100 procent doorgaan De premie- vrije voet in de WAO zal ten behoeve van de minima extra verhoogd worden. Het pakket belastingmaatregelen zorgt voor een verlaging van de belas tingdruk. Deze komt uit op 28 procent, het laagste percentage van de afgelo pen tien jaar. De sociale premie-druk is echter met 24,5 procent nog nooit zo hoog geweest. Het kabinet gaat er. verder van uit dat de beperking van de vakantieuitkering op vrijwillige basis nog een jaar wordt voortgezet Ook verwacht het kabinet dat het bedrijfsleven de loonmatiging van de overheidssector vrijwillig zal volgen. Gebeurt dal onvoldoende dan neemt het kabinet zijn eigen verant woordelijkheid'. Ondanks de extra bezuinigingen zal het tekort verder toenemen. Dit jaar zal het tekort (inclusief aflossingen) een bedrag van 32,1 miljard belopen. Voor volgend jaar komt daar nog eens 3,5 miljard bij. Daarmee zal het tekort stijgen van 10,2 tol 10,8 procent van het nationaal inkomen. Tekst troonrede op pagina 4 Reacties miljardennota op pagina 4. Zie voorts: pagina 13,14,15, 16,17 en 19. Koningin Beatrix en prins Claus houden enkele ogenblikken stil bij het vaandel, voordat zij de Ridderzaal betreden. DEN HAAG - Tijdens de tocht van koningin Beatrix en prins Claus in de gouden koets van paleis Lange Voorhout naar de Ridderzaal om daar de Troonrede voor te lezen, heeft een kleine groep vrouwen tegen bezuinigingen op de bijstandsuit keringen geprotesteerd. Het gebeurt niet vaak dat demonstraties plaatsvinden op Prinsjesdag. De ongeveer twintig vrouwen uit Am sterdam trokken, verkleed als „Mies Minima", met spandoeken, een trom mel en een bakfiets over het Lange Voorhout, waar ze overigens weinig be langstelling kregen van het publiek dat voor de franje van Oranje was gekomen. Na enige rondzwervingen door de Haagse binnenstad, ging de groep on der politiebegeleiding naar het Plein, waar de betoging werd voortgezet. De belangstelling voor de tocht van de gouden koets door de Haagse binnen stad was dit jaar overigens wat minder dan voorgaande jaren. Het publiek moest regen en wind trotseren. Op de terugweg van de stoet van Binnenhof naar paleis Lange Voorhout was er bij na geen pubüek meer Alleen by het pa leisje zelf stonden enkele honderden toeschouwers, die enthousiast begon nen te zingen toen koningin en prins, vergezeld van prinses Margriet en Pie- ter van Vollenhoven, op het balkon ver schenen. DEN HAAG - Het beleid van het kabinet is er vooral op gericht om orde op zaken te stellen in eigen huis. Daarnaast wordt gezocht naar wegen om de dreigende onbeheersbaarheid van de collectieve sector het hoofd te bieden. Volgens minis ter van financiën Van der Stee kunnen alleen ingrijpende bezuinigingen tot de gewenste sanering leiden. De minister wijst daarbij de opvatting van een groot aantal economen van de hand. die zich verzetten tegen verdere inkomensmatiging. Zoals een ambtelij ke werkgroep onlangs rapporteerde, is er de afgelopen jaren nog nauwelijks echt bezuinigd, aldus Van der Stee. Dat kan dus niet de oorzaak van de econo mische terugval zijn geweest. ..Vijftig procent van de economen roept dat er moet opgehouden worden met bezuinigingen, omdat anders de vraag nog verder zou inzakken. De andere helft roept ons op om nu echt te gaan Miljardennota zonder visie Do, DEN HAAG (ANP) - Per vergissing heeft koningin Beatrix dinsdagmiddag in de troonrede gesproken van vrede en veiligheid', waarover West-Europa zich kan verheugen. In de door de rege ring opgestelde tekst stond 'vrede en vrijheid'. De vergissing lag voor de hand, omdat ankele alinea's verder in de troonrede dezelfde, nogal ingebur gerde zinsnede voorkwam: „Om vrede en veiligheid te bewaren is een deugde lijke defensie nodig." Officieel is nu be sloten de niet uitgesproken versie 'vre de en vrijheid' te handhaven en correc tie in de staatscourant achterwege te latenHet kabinet heeft voor deze lezing getekend. Voorzover bekend is het niet eerder voorgekomen dat een koning oj koningin bij het uitspreken van de troonrede iets beduidend anders voor las dan op schrift stond, al was het maar per ongeluk. bezuinigen", zei de bewindsman. Hij is bereid het risico van vermindering van de vraag te aanvaarden omdat anders de terugval nog veel forser dreigt te worden. Door verdere vermindering van de investeringen zou de werkgele genheid in dat geval nog sterker dalen. Voor alles wil het kabinet het bedrijfsle ven voldoende lucht verschaffen om weer te gaan investeren. Over ongeveer drie jaar kan dat volgens Van der Stee leiden tot de gewenste omslag. Hij voor ziet dat de werkloosheid vanaf dat mo ment weer zal afnemen. »e Miljoenennota - waar om toch zo nadrukkelijk vasthouden aan dat woord fsStjjü als de miljarden de regering links en rechts om de oren vliegen?-van het in terim-ka- bmet-Van Agt vertoont een loodzware ernst en een somberheid, die illustratief zijn voor de economische malaise in ons land Wonderen van rekenwerk worden in het lijvige stuk verricht, maar de uit komst is weinig miraculeus. Tenzij ie mand de verbijsterende boodschap van meer inleveren, verder bezuinigen en minder besteden als zodanig wil be schouwen. De Miljardennota 1983 is een stuk zonder enige inspiratie en zonder perspectief op een betere toekomst. Hakken en snijden is het parooL De werkloosheid zal volgend jaar toren hoog oplopen, weet het interim-kabi net. Hoe volksvijand nummer één ech ter bestreden moet worden, laat de Mil jardennota in het midden; zelfs geen schijn van een oplossing wordt aange dragen, hetgeen tekenend is voor dit kabinet. De sombere verwachtingen, die vorige week al de politieke testa menten van de scheidende ministers ploeg vulden, klinken veelvuldig ver stérkt door in deze ongeïnspireerde Mil jardennota. Het tussen-kabinet heeft zichzelf serieus genomen door een vol waardige begroting in te dienen. Plan nen en voornemens te over. daar niet van. maar veel goeds voor de burger voorspellen ze niet. En juist waar som berheid en defaitisme overheersen zou den visies en grootheid van ideeën zo veel hebben kunnen compenseren. In dit opzicht faalt de demissionaire ploeg volledig. Door dit enkelsporig beleid - alleen maar bezuinigen en geen nieuwe aanpak - lijkt een herstel van de econo mie verder weg dan ooit. Duidelijk is overigens, dat de rege ring een goed inzicht heeft in de problematiek. De cijfers spreken een heldere taal: het gaat snel - sneller dan verwacht - bergafwaarts met de Neder landse economie. Als gevolg daarvan wordt het gat tussen inkomsten en uit gaven bij de overheid steeds groter. Haarscherp analyseert de Miljardenno ta de huidige situatie. Er is geen speld tussen te krijgen: de kloof tussen ver minderde inkomsten en hogere uitga ven moet kleiner worden wil Nederland de eerstvolgende jaren niet voor een gi gantisch financieringstekort komen te staan, met daaraan inherent hoge las ten voor rente en aflossing. Werd drie kwart jaar geleden een financieringste kort van zeseneenhalve procent nauwe lijks aanvaardbaar geacht, voor 1983 wordt al uitgegaan van meer dan tien procent. Terecht stelt de regering vast, dat niet verder mag worden gegaan op deze voor het land heilloze weg. Finan ciële sanering is hard nodig, maar de weg die daarvoor in de Miljardennota wordt aangegeven is niet alleen uiterst pijnlijk, maar bovendien een zeer wan kele basis om enig vertrouwen te heb ben in de mogelijkheden voor herstel. Onvermijdelijk zal de koopkracht sterk worden aangetast - van bijna nul pro cent voor de hoogst betaalden tot ruim vier procent voor de minima; op zich al een zaak om de nodige vraagtekens bij te zetten - waardoor het beoogde doel ver verwijderd blijft. Het zomerkabinet van Van Agt trekt eenvoudig de bezui- nigingslijn verder door en dan nog in versterkte mate Het blijft geloven in eenzijdige bezuinigingen, die de afgelo pen jaren het land slechts dieper in het moeras hebben gebracht. De Miljardennota is zodanig samen gesteld. dat men geen ingewijde hoeft te zijn om er uit te concluderen, dat slechts één soort kabinet met de uitvoering kan worden belast: een CDA-WD-combinatie. Minister-presi dent Van Agt heeft de afgelopen maan den bij herhaling gelonkt naar de oude regeringspartner van de christen-de mocraten. Die voorkeur is terug te vin den in de voorstellen en uitgangspun ten in de Miljardennota 1983 Het beleid voor de komende jaren is in grote lijnen uitgestippeld.. Maar welke regerings combinatie er straks ook uit de bus zal komen, nu al kan worden voorspeld, dat de inkomensbevriezing voor amb tenaren en trendvolgers een moeilijke hindernis zal zijn voor welk kabinet ook. Om nog maar te zwijgen van de sociale partners - het bedrijfsleven en de vakbonden- die zelf een keus (valt er eigenlijk wel te kiezen?) moeten doen. waarbij hun solidariteit met de niet- werkenden zwaar op de proef wordt ge steld. Een ministersploeg vol daden drang, gesteund door een brede meer derheid in de volksvertegenwoordi ging. is snel nodig om pijnlijke oplossin gen - er onderuit kunnen we niet. dat is zeker - te bewerkstelligen. Dim DEN HAAG - De Partij van de Arbeid wil binnenkort in de tweede kamer met voorstellen tot enige vorm van Ne derlandse sancties tegen Israel te ko men. aldus fractieleider Den Uyl. Dit naar aanleiding van de Israëlische ver antwoordelijkheden bij de massa moord in de Palestijnse vluchtelingen kampen in West-Bciroet. De PvdA en de kleine linkse partijen kritiseerden dinsdag minister van buitenlandse za ken Vau Agt wegens de slappe tekst die de tien EG-landen maandag in Brussel over Beiroet hebben gepubliceerd. Hierin wordt Israel in het geheel niet genoemd. in een mondeling overleg met de ka mer-commissie voor buitenlandse za ken, meteen na de opening van het par lementaire jaar in de Ridderzaal, ging Van Agt onder druk van de kamer veel verder in zijn veroordeling van Israel dan in de EG-tekst. Van Agt wees er op dat „zonder de Israëlische invasie in ju ni' een dergelijke massamoord ..zeer waarschijnlijk niet gebeurd zou zijn" En daar bovenop door bezit te nemen van West-Beiroet hadden de Israelies een zekere verantwoordelijkheid op zich genomen voor de mensen die leef den in West-Beiroet.,. Israel heeft toege staan. althans niet verhinderd dat Li- banezen de kampen binnentrokken", aldus de bewindsman. Volgens de minister had bij het Europe se politieke overleg van maandag geen van de tien landen sancties tegen Israel voorgesteld Dat vormde voor Van Agt tevens de belangrijkste reden niet als enig land wel sancties op te willen leg gen. Van linkerzijde werd er echter op aan gedrongen toch iets te ondernemen om de afkeuring van Nederland te laten blijken. Twee mogelijkheden werden daarvoor aangedragen door de kamer leden het terugroepen van de Neder landse ambassadeur voor overleg - een middelzware diplomatieke vorm van afkeuring - en het eenzijdig opzeggen van het associatieverdrag met Israel, dat het land in een gunstige handelspo sitie ten opzichte van Nederland en de EG plaatst. Van Agt voelde hier op dit moment ech ter niets voor. „De kaarten komen ech ter anders te liggen wanneer Israel zich opnieuw niets aan zou trekken van de oproep van de internationale gemeen schap zich ogenblikkelijk uit Beiroet terug te trekken. In dat geval zullen van Nederlandse zijde zeker pogingen wor den gedaan in Europees verband stap pen de ondernemen Van Agt herhaalde datdeNederlanders die deel uitmaken van de VN-vredes- macht in Zuid-Libanon. Unifil, niet zonder meermogen en kunnen worden doorgestuurd naar Wcst-Beiroet, als onderdeel van een eventueel daar te legeren multinationale of VN-vredes- macht. (Zie ook pag. 3).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1