i PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT an Kemenade betreurt oorlopig afhaken VVD 31 I Chaos op weg door mist SHARON WIJST TERUGTREKKING TROEPEN UIT WEST-BEIROET AF (CTIEDA GIN ENGELAND GAA TDOOR IJPELS: GESPREK THANS NIET ZINVOL vandaag Beperking opname bankcheques Speculaties in Bonn over verkiezingen Betoging tegen Janmaat Amin Gemayel presidentskandidaat i nevel Zuchtend op vele plaatsen mist. In Lown de dag zonnig maar neve- J ujtfagtemperaturen van 21 gra- >7riR pp de Wadden tot 27 graden in - fL-! en Limburg. Zwakke, naar jfcfoosi draaiende wind, kracht 2. Se jaargang no. 217 IS- ijdag 17 september 1982 tiestijdj s'uitlni, :sin(r. 'loeide DE JAGER-TOLHOEK mmiKw |»teinag| GOES. Houtkade 7. te! 01100-21250' Geopend ma.-vr van 8 00-17.00 uui i zaterdag van 1000-12.00 uur KEUKENS van 8.00-17.00 ut 1001 bouwmaterialen onder één dak! 'ehaadi - i eerste, otietej t moüti dati; pert uce correspondent Henk Damt De Britse vakbonden hebben donderdag een nieuw (I van minister Fowler (volksgezondheid) om het nu al isanden durende salarisconflict in de gezondheidszorg op en, van de hand gewezen. Elke hoop op een spoedige rege- u dit conflict is nu van de baan. Het staat vast dat de ie ke~- mile actiedag, die door de overkoepelende vakbond TUC voor volgende week woensdag is uitgeschreven, definitief door gang zal vinden. Volgens de vakbonden betekende het nieuwe aanbod van Fowler geen wezenlijke verbetering van het salarisvoorstel dat hij de verpleegsters, andere in de Britse ziekenhuizen werkende mensen en ambulancechauffeurs al eerder had gedaan De regering wil niet meer geven dan 7.5 procent meer salaris voor de verpleegsters, en 6 procent voor het overige personeel dat in en om de ziekenhuizen werkt. De bonden willen voor de hele groep werkers in de gezondheidszorg 12 procent erbij. Het nieuwe aanbod van Fowler komt er volgens de bonden op neer. dat hij een regeling voor twee jaar voorstelde. Voor het eerste jaar bleefhij vasthouden aan zijn oude aanbod, en voor het tweede jaar wilde hij 4 procent extra salaris geven. Dat geld zou dan eventueel wel eerder betaalbaar gesteld kunnen worden. ookvcc wel opengehouden, door nadrukkelijk te laten weten dat een dergelijk ge sprek „thans" niet zinvol is. Reacties De vice-ffactievoorzitter van de PvdA, parlementaire redactie) N HAAG - Kabinetsinformateur Jos van Kemenade betreurt het afhaken van de WD in de Idige fase van zijn werkzaamheden. Hij schrijft dit aan WD-onderhandelaar Nijpels, die Van menade gistermiddag per brief op de hoogte heeft gesteld van het besluit van zijn fractie. De w lerhandelaars van PvdA, CDA en D'66 hebben inmiddels ook al negatief op het VVD-besluit bava ageerd. de dat zijn onderzoek alleen betrekking zou hebben op een coalitie met de PvdA. „Gelet op de inhoud van mijn opdracht richt ik mijn onderzoek op al le mogelijkheden voor de vorming van een kabinet dat zich verzekerd weet van een brede, dan wel zo breed moge lijke steun in de volksvertegenwoordi ging", schrijft de informateur. „Dat ik daarbij mijn aandacht in eerste instantie richt op de mogelijkheden van een kabinet waaraan ook de PvdA deelneemt, doet daaraan niets af en vloeit overigens evenzeer uit de formu lering van mijn opdracht voort". Van Kemenade gelooft dat Nijpels ten on rechte heeft geoordeeld verdere deelna me aan de gesprekken thans niet zinvol te achten. Van Kemenade zal overigens rekening houden met de opstelling van Nijpels. Voorlopig hoeft deze niet te rekenen op een uitnodiging voor een gesprek. De WD'er heeft in zijn brief de mogelijk heid van een gesprek over enige tijd """WfcibrieflietNijpels weten dat verder het kader van de informatie lis. Dat komt omdat Van Keme- ach volgens Nijpels beperkt tot :ken van de mogelijkheden coalitie waarin de PvdA verte- is. De WD geeft echter de aan een CDA-WD kabinet, programmatische verschillen deze partyen kleiner zijn dan PvdA lantwoord ontkent Van Kemena- Wim Meijer, liet in een eerste reactie weten de brief van Nijpels onduidelijk en onbezonnen te achten. Hij vroeg zich daarbij af wat de door de WD gemaak te voorbehouden precies inhouden. Niet alleen wordt daarin over 'thans' ge sproken, „vooralsnog" geeft de WD ook de voorkeur aan een coalitie met het CDA. Meyer zei het verder jammer te vinden dat de liberalen niet willen komen tot een inhoudelijke vergelijking van de standpunten van PvdA en WD. De stap van Nijpels is voorts in tegen- Oudn NQKA2 pngó! weker heden aw*, enraf ;dea Bjn geweldig veel onzekerheden Ede werkelijke veranderingen die betOosterschelde-gebied zullen op- ifien. Het ontbreekt ook nog veel uskennisoverde wijze waarop de na si reageert op de werken, die er in kader van het Deltaplan worden AMSTERDAM - Bezitters van bankcheques kunnen vanaf 1 januari nog maar 300 gulden per keer opnemen. Dit heeft de Stichting bevordering chequeverkeer donderdag bekend gemaakt. Door het op te nemen bedrag aan een maximum te binden wordt gehoopt dat het aantal fraudegevallen zal verminderen. In de praktijk is gebleken dat fraudeurs vaak zoveel mogelijk geld tegelijk willen innen. Aan die mogelijkheid wordt nu een eind gemaakt. De Stichting bevordering chequeverkeer is door de gezamenlijke banken opgericht om het betaalchequeverkeer te regelen. De stichting zegt dat de beperking tn de opnamemogelijkheid geen gevolgen voor winkeliers heeft. De betalingsbedragen van de meeste bezitters van bankcheques gaan het bedrag van driehonderd gulden maar zelden te boven. spraak met de opvatting van die fractie, die zelf altijd pleitte voor een snelle for matie. Ook CDA en D'66 betreuren het voorlo pig afhaken van de WD. Lubbers (CDA) noemde deze beslissing onjuist, omdat de informateur zijn werk in op dracht van koningin Beatrix verricht. Voor het CDA staat het te voeren beleid voorop, zei Lubbers. Daarom zal de fractie de voorstellen inhoudelijk beoordelen en aan de hand daarvan be kijken of een 'hecht en daadkrachtig' kabinet te vormen valt. Brinkhorst (D'66) herhaalde zijn stel ling dat de WD door af te haken een blokkade opwerpt tegen een histori sche doorbraakmogelijkheid, waarbij het CDA voor het eerst in de oppositie terecht zou komen. „Maar de VVD heeft zich veroordeeld tot een rechtse combi natie met het CDA." Volgens Brinkhorst zullen veel libera len deze opstelling niet begrijpen. Hij vond dat het besluit getuigde van 'poli tieke arrogantie' en dat is niet bevor derlijk voor de politieke verhoudingen in Nederland," aldus de Democraat. tempen is afgelopen met de acties van Greenpeace op zee tegen het dumpen m radio-actief afval zoals wij die tot cutoe voerden. We zullen naar andere Hthoden moeten uitwijken om hier- m te protesteren". Dit heeft een Konivoerder van Greenpeace don- fcdag meegedeeld ?AGINA 7 txtra Deprovincle Zeeland krijgt misschien «nfinancieel extraatje ter bestrijding rade werkloosheid. Om welk bedrag tógaat is nog niet duldelljk.Dit werd Kdegedeeld donderdagmiddag tij fes een vergadering van de Zeeuwse sd voor de arbeidsmarkt. TPAGINA 9 tntrgiebesparen tegiebesparende maatregelen in ren aantal scholen van de gemeente Holen, maar ook in de twee zwemba den in het gemeentehuishebben ge- W tot een drastische vermindering na het energieverbruik. In de school s Scherperasse is het gasverbruik ömet meer dan 40 procent gedaald. ?AGWA 13 De brandweer in actie bij Breda, vermageren ziekelijke drang tot vermageren, ach vooral bij meisjes en jonge ™*en voordoet, wordt ernstig on- «what Zowel de patiënten zelf en ^naaste familie als artsen en ande re deskundigen onderkennen het ver- 3Wngssyndroom vaak niet en ba- Wltaen het gestoorde eetgedrag PAGINA 15 S'ole kans Mn Hand heeft, zes dagen voor de We wedstrijd van 'zijn' Ierse voet- wltUtal - in Rotterdam tegen Neder- aad-in de voorronden van de Europe- ■Wdstrijd zijn conclusie klaar, Zon ale bluffen of de term "favoriet' Inde ^«1 te nemen durft Hand te stellen: •«kans om een EK-eindronde te ha- au nog nooit zo groot geweest." ^euws uit zeeland: 2, 5. 1.7 en 9 Binnen- en buitenland: 3 «13 Opinie en achtergrond: 4 15 en 17 Vana: 18 en televisie: 19 financieel: 21 DRIEBERGEN - Dichte tot zeer dichte mist heeft donderdagmorgen op de Ne derlandse wegen geleid tot tientallen ongevallen. Volgens de politie raakten 24 mensen gewond, waarvan één vrij ernstig. Bovendien ontstonden er door de ongevallen 15 files met een totale lengte van 105 kilometer. Dat heeft de algemene verkeersdienst van de rijks politie in Driebergen meegedeeld. De ernstigste ongevallen vonden plaats in de omgeving van Breda en op de Vol- keraksluis. Alle ongevallen betroffen kettingbot singen, veroorzaakt door een te hoge snelheid. In totaal waren rond 200 au to's bij de ongevallen betrokken. Vooral op plaatsen waar de mist iets begon op te trekken, gingen veel automobilisten sneller rijden en doken dan weer een mistbank in waarin een file stond, waar door opnieuw ongevallen ontstonden. De kettingbotsingen, waarbij vooral veel blikschade werd opgelopen, wer- In Madrid is donderdag de eerste se cretaris van de Koeweitse ambassade doodgeschoten. Toen hij voor de am bassade in een auto stapte werd het vuur op hem geopend De dader heeft na zijn aanhouding ver klaard dat hij Palestijn is, maar hij be schikt niet over documenten om dit ook te bewijzen. Dit heeft de Spaanse politie meegedeeld. den gemeld op de A-4 bij de Benelux- tunnel, A-12 bij Reeuwijk. Bodegraven, Vleuten en De Meern. A-15 voor het knooppunt Deil, A-16 bij Breda, N-18 tussen Oude Tonge en het Hellegats plein, A-27 bij Oosterhout, A-29 op de Volkeraksluis en de A-58 ter hoogte van Bavel. (Van onze correspondent BONN - Na een onverwacht onder- ïoud dat de Westduitse regeringslei- Ier Helmut Schmidt gisteravond had net bondspresident Karl Carstens en net oppositieleider Helmut Kohl, verd in Bonn gespeculeerd dat ichmidt vandaag in een verklaring 'oor de Bondsdag vervroegde verkie zingen zal aankondigen. Onoverbrugbare verschillen van me- ïing tussen de sociaal-democraten van Schmidt en de liberale FDP over het al ian niet aanblijven van minister van ;conomische zaken Otto Graf Lambs- lorff, zou tot een breuk in de coalitie lebben geleid. Nadat tijdens een debat in de Bonds dag gisteren bleek dat de sociaal-demo craten en de liberalen tegenover elkaar stonden wat betreft het financiële en economische beleid dat de komende ja ren in de Bondsrepubliek moet worden gevoerd, leek een breuk onafwendbaar. Schmidt zal vanochtend nog een onder houd hebben met Lambsdorff, die ech ter al gezegd heeft niet van zijn stand punt te zullen afwijken. De beide be windslieden hebben onoverbrugbare verschillen van mening over de het eco nomische en sociale beleid van de rege ringscoalitie. waarvoor Lambsdorff on langs een plan heeft opgesteld. Niettemin werd in kringen van CDU en CSU na het gesprek tussen Schmidt en Kohl tegengesproken dat de bondskan selier getracht zou hebben de oppositie- (Slot zie pag. 8 kol. 1) DEN HAAG - Overzicht van het Haagse Binnenhof tijdens de demonstratie tegen de Centrumpartij. DEN HAAG (ANP) - Op het Bin nenhof in Den Haag hehben don derdagmiddag rond 5000 mensen gedemonstreerd tegen de Cen trumpartij. Onder de leuze „geen fascisme in Nederland, geen racis me in de tweede kamer", protes teerden zij tegen de beëdiging van lijsttrekker Janmaat van de Cen trumpartij als lid van de tweede kamer. Bij het verlaten van de Ridderzaal werd hij onthaald op luid gejoel: „Janmaat, rassenhaat". Omstuwd door fotograven begaf hij zich ver volgens naar de vergaderzaal van de tweede kamer. De manifestatie was op touw gezet door een groot aantal anti-fascisme comité's in het land. Ook organisaties van oud- verzetsstrijders deden mee aan de betoging. Er kwamen adhesie- en solidariteitsbetuigingen binnen van zeer verschillende kanten. Op het podium op het Binnenhof werd het woord gevoerd door onder meer Mohamed Rabbae van het regio naal centrum voor buitenlanders in Utrecht, een vertegenwoordiger van Surinaamse en Antilliaanse groeperingen en zigeunerleider Pe taio. De beëdiging van de leden van de nieuw gekozen tweede kamer is donderdag zonder grote incidenten verlopen. Daarvoor werd Janmaat door ka mervoorzitter Dolman vinnig het woord geweigerd toen de CP-er tij dens het voorlezen van het verslag van de commissie voor de geloofs brieven wilde interrumperen. De andere kamerleden negeerden hem toen hij het gebouw betrad. In de nieuwe tweede kamer, zitten vijf tien leden die voor de eerste keer in de kamerbankjes plaatsnamen. De WD-fractie telt met tien leden de meeste nieuwe gezichten, de PvdA heeft er twee, EVP, CPN en CP elk één. Na de verkiezingen van mei 1981 waren er 34 kamerleden zon der parlementaire ervaring. Van de oude kamer keerden donderdag 37 leden niet in de nieuwe terug. Twee van hen definitief (Bakker van de CPN en Epema-Brugman van de PvdA) omdat zij zich niet herkies baar hebben gesteld. De overige 35 ex-kamerleden zijn niet herkozen. De nieuwe kamer telt 27 vrouwen, drie minder dan de eerder die dag afgetreden kamer. PvdA-kamerlid Dick Dolman is door de tweede kamer als eerste op de voordracht aan koningin Bea trix geplaatst voor het voorzitter schap van de tweede kamer. Van de 138 uitgebrachte stemmen kreeg Dolman donderdagmiddag, tijdens de stemming, 136 stemmen. Als tweede kwam het CDA-kamer- lid Dini Cornelissen op de voor dracht. Derde werd het WD-ka- merlid Joekes. Janmaat zioaait naar de menigte op het Binnenhof vanuit een raam in het gebouw van de Tweede Kamer (Van onze correspondent BEIROET - De Israëlische minister van defensie Ariel Sharon heelt de Amerikaanse oproep tot terugtrek king uit West-Beiroet gisteravond af gewezen. Terwijl in Libanon achter de schermen een hevige machtsstrijd in het christelijke kamp werd uitgevoch ten om de opvolging van de vermoorde Beshir Gemayel. duurde gisteravond in West-Beiroet de gewapende strijd voort tussen de Israëli's en de laatste groepen linkse moslims. Uit de politie ke strijd kwam gisteravond als presi dentskandidaat Amin Gemayel, de oudste broer van Beshir, naar voren. Amin Gemayel heeft de steun van de belangrijkste partij, de christen- rechtse Kataeb, zodat hij de beste kan sen heeft om president van Libanon te worden. Zijn keuze is opzienbarend, aangezien Amin en Beshir de afgelopen jaren politiek absoluut niet op één lijn zaten. Amin was helemaal niet enthou siast over de nauwe samenwerking van de falangisten met Israël, en voelde veel meer voor nauwere betrekkingen met Syrië. Vandaar dat de Israëli's zeer gekant zijn tegen de keuze van Amin. En niet alleen de Israëli's overigens. Het christelijke Libanese Front, onder lei ding van de 82-jarige oud-president Ca- mille Chamoun. bestaat uit een viertal partijen, waarvan de Kataeb de groot ste is en meestal daarom ook de dienst uitmaakt. Een van de andere partijen, de nationaal liberale partij van Camille Chamoun zelf, is evenmin voor Amin geporteerd. Vandaar dat Chamoun. die in de jaren vijftig al president van Liba non was, te kennen heeft gegeven een nieuwe presidentiële ambtetermijn voor zichzelf niet af te wijzen. Falangistische woordvoerders zeiden overigens dat de droom van een vrij en onafhankelijk Libanon ook door ande ren in de geest van Beshir zal worden uitgevoerd ,,De vrijheid en onafhanke lijkheid van Libanon staat of valt niet met de dood van één persoon". Maar de tegenstanders van Amin doen binnens kamers een beroep op de Israëli's om de keuze van Amin te verhinderen. De Israeli's hebben ecu behoorlijke stem in het kapittel, nu zij 60 procent van Libanon onder controle hebben. Ook de moslims zullen naar Israels pij pen moeten dansen, nu de Israeli's West-Beiroet bezet hebben. De meer derheid van de parlementsleden be vindt zich immers onder Israëlische controle, aldus een christelijk leider Een beroep dus op Israël om zich in de Libanese machtsstrijd te mengen vol gens de Libanese spelregels, want in de Libanese „parlementaire democratie" is het normaal dat het stemgedrag van (Slot zie pag. 8 kol. 1)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1