sraëlische leger lezet West-Beiroet Paus vraagt erkenning Israël en Palestijnen PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT KINDERBIJSLAG NAAR LEEFTIJD Cruijff schittert in Glasgow Achtste deel van beroepsbevolking nu werkloos WENS BEGRAFENIS BESHIR GEMA YEL Vredesplan Brezjnev geval]® rdt voo: Het lij -vu n HAAG(ANP)-Vandeberoepsbe- augustus op tot 564.247 (niet voor sei- mensen van wie drie kwart vrouwen, in- lOO.OOOgepasseerdenligtnu op 104.460. is één op de acht mensen werk- zoen gecorrigeerd). Wordt uitgegaan geschreven voor een deeltijdbaan. De In augustus bedroeg de stijging 6770, berich «fveel 12,9 procent. Bij de mannen van de nieuwe werkloosheidsdefinitie geregistreerde openstaande vraag naar aanzienlijk meer dan in voorgaande ja- ^percentage op 11,8 bij de vrou- van de centrale commissie voor de sta- personeel bedroeg 0,3 procent van de ren. De totale jeugdwerkloosheid ligt emeni? jg. Dat staat in het maandver- tistiek dan ligt de werkloosheid 123.400 beroepsbevolking of 11.100. nu op 215.450, 9430 meer dan eind juli. ver de arbeidsmarkt in augustus hoger. Daarnaast stonden bij de ar- Het aantal werkloze schoolverlaters De jeugdwerkloosheid bedraagt nu 38 bekend liep de werkloosheid in beidsbureaus nog eens bijna 50.000 (jonger dan 23 jaar) is voor het eerst de procent van de totale werkloosheid. dental idiëriTiïj 'an het i ENI '01 (i ochtend plaatselijk mist. Later h iag zonnig, heïg en vrij warm dagtemperatuur van 21 gra- .„fóWadden tot 25 graden in het faianhet land. 'zingl e baan jam 25o jaargang no. 216 teg nderdag 16 september 1982 GLASGOW-Ajax en Celtic hebben gisteravond in Glas gow de gloriejaren van het Europese topvoetbal laten herleven. Een kleine 60.000 toeschouwers zagen voetbal van de bovenste plank, met voor Ajax Johan Cruijff (fo to) en J esp er Olsen als inspirerende krachten. De 2-2 eindstand biedt Ajax een goede kans op de volgende ronde in het Europa Cup 1-toernooi In de andere bekertoernooi behielden de meeste Neder landse ploegen ook de kans op de tweede ronde. AZ'67 bekerwinnaarsdankzij een pover gelijkspel tegen Li merick. In de UEFA-Cup won Haarlem van AA Gent (2-1 en speelde PSV in Dundee gelijk (1-1FC Utrecht was de enige verliezende club. In Groningen won FC Porto met 1-0. (Zie pagina 's 17 en 19) tgene bifcoKe correspondent BOET-Terwijl de Israëlische troepen West-Beiroet binnenrukten, vond in het dorp Bakfaya, jshuis'a Hiometer verder naar het noordoosten in de bergen, de begrafenis plaats van Beshir Gemayel, OOuur.j nwerta een ta; Kati: rengene k aai Torige maand gekozen maar nog niet beëdigde nieuwe Libanese president. VS hebben Israël opgeroepen zich uit West-Beiroet terug te trekken. Washington zal echter scenario opstellen voor die terugtrekking, aldus een woordvoerder. consternatie na de aanslag heb- De Israëli's groepeerden zich tegenover ide Israëli's de kans waargenomen de zwaar beschadigde ambassade van wijk waar een groot aantal ambassades gevestigd zijn. Op het dak van de am bassade van Koeweit zaten twee Israë lische soldaten. Daartegenover een hul peloze en ook doelloze post van het Li banese leger. Aan de andere kant van mortieren en raketvuur, onder bU de haven van Beiroet en het ook in het verleden al een tref- n wetik| hun onafgemaakte werk in Beiroet Koeweit, midden in de eens zo luxueuze de Bom nog uit te voeren: het uitschakelen 4 i,~' 1 i de linkse milities, de voormalige dgenoten van de PLO, die door de j|i'S eveneens terroristen worden .De Israëlische troepen ruk- langzaam maar zeker op. Er werd AK K® Kerend nog hard gevochten, met de weg kregen de Israëlische soldaten hun laatste instructies om op te ruk ken. Dat deden zij met tanks, pantser wagens en jeeps, voorzien van luidspre kers. Uitgaansverbod De Israëli's opereerden langzaam en voorzichtig om hun eigen verliezen te beperken, volgens het systeem van wachten op een schot van de tegen stander en dan het vuur massaal beantwoorden. Er wonen in de ambas- sadewijk nog maar weinig mensen: de meesten zijn al gevlucht tijdens de strijd met de Palestijnen, een strijd die zo'n geweldige ravage heeft aange richt, dat er nog maar zeer weinig hui zen en flatgebouwen overeind staan. Bovendien is er nu door de Israëli's een uitgaansverbod ingesteld. In Bakfaya een ander toneel: Beshir Gemayel werd volgens de maronieti- sche traditie begraven. „Wij willen nie mand anders dan Bashir. Hij is onze president en zal het blijven", riepen de rouwenden. Zij voerden volgens de plaatselijke traditie een dans uit en gooiden witte bloemen en rijst op de kist als bij een feestelijke gebeurtenis. Als eresaluut vlogen tijdens de begrafe nis Israëlische straaljagers laag over. Paniek 5PJKa enlnii ijfaaoi 13 te 48 wertii een lsu en urn mi nrkloosheid Zoals gebruikelijk ln de maand augus tus given de werkloosheidscijfers voor Zeeland een stabiel beeld te zien. Dit terwijl de landelijke cijfers in dezelfde periode nog behoorlijk stegen. PAGINA 3 Ook de falangistische pers schrijft dat Gemayel eigenlijk niet dood is, niet dood kan zijn. Dat geeft de politieke situatie aan waar Libanon plotseling in is terecht gekomen: het nieuwe bewind, waar de Israëli's op vertrouwden, en dat zij voor een groot deel hadden ge creëerd. was gebaseerd op één sterke man: Beshir Gemayel. En met zijn dood is de basis onder dat regime weggeval len. De falangisten zijn in paniek. Van daar dat de Israëli's de falangistische tegenstanders in West-Beiroet niet in staat willen stellen van deze shock-toe stand gebruik te maken. De moord is in Libanon algemeen ver oordeeld, ook door de tegenstanders van Gemayel: de linkse Mourabitoen, nu met de Israëli's in gevecht, en de traditionele moslimleiders. Deze ver oordeelden de moord direct ln krachti ge bewoordingen. De nieuwe militaire activiteit in West- Beiroet heeft direct scherpe reacties uitgelokt van de Libanese premier Sha- fik el Wazzan, de man die zestig dagen lang de bevoegdheden van de president krijgt, en binnen dat tijdperk nieuwe verkiezingen moet uitschrijven. De Is raëli's verwachten dat El Wazzan hun veel moeilijkheden zal veroorzaken in deze overgangsperiode. In het christelijke Oost-Beiroet heerst sinds de moord op Gemayel een doodse stilte. Winkels zijn gesloten, er is geen verkeer op straat. Wel zeer veel contro leposten van de falangisten, die de in druk maken nogal doelloos heen en weer te rijden en verkeer te controleren dat er eigenlijk niet is. En de mensen in westelijk Beiroet? Eergisteren nog leek het dat alles lang zamerhand weer normaal werd. Geen controleposten meer, het afbreken van de scheidslijnen tussen oost en west. Nu weer angst en onzekerheid, met de vertrouwde geluiden van de hernieuw de oorlog in West-Beiroet op de achter grond. (Zie ook pagina 4). 30 te 48 g brems mwbtdj ting tra r Kgtsj de Zó: ting ie De berichten die de Spaanse pers afge- kpu zondag voor het eerst publiceer- 6- dat er een complot beraamd zou Reden tegen ex-premler Adolfo Sua- m. blijken achteraf toch meer te zijn dia een goedkope spionageroman. De hnflische geheime dienst Mossad zou tact bi) de samenzwering om eind september een aanslag op Suarez te betrokken zijn. PAGINA 7 Over ongeveer zes weken is Tholen ran de perikelen met de giftige grond aan de KaaiJ af. Momenteel wordt er tod gewerkt aan het bestraten van de Ksalj. Zoals bekend is aan de Kaaij insmette grond' gevonden, veroor- itort door een voormalige gasfabriek eeenvisfabriek. PAGINA 11 Ujna klaar De werkzaamheden van het diepte ver- dichtingsschip 'Mytilus' in de mon- eng van de Oosterschelde zitten er bijna op. Het trüvaartulg is bezig met het verdichten van de laatste tiental len vierkante meters bodem in de as rande toekomstige stormvloedkering. Dat karwei zal over ongeveer twee we ken z(jn voltooid. PAGINA 15 schoolverzuim Minister Deetman heeft de onderwijs- Eg*cttes in het land gevraagd hem *wr regelmatig op de hoogte te gaan houden van de ontwikkelingen rond het schoolverzuim. In het verleden be hoorde het geven van algemene infor- oaüe over oorzaken en opvang van ttoolverailm tot de vaste taak van ^inspecteurs. In de loop der jaren is "t echter ln de versukkeling geraakt. PAGINA 19 uil/veld dreigt bij de voetbalclub Zierikzee ?og altijd een conflict over het spelen de zaalcompetitie. Vorig jaar nog hoettde Schouwse vereniging een vier- W spelers geschorst, omdat ze zich tot aan de regels hadden gehouden, v* conflicten gelden trouwens b(j toer Zeeuwse ploegen die op niveau spelen. Nieuws uit Zeeland: 2, 5,6, 19 en 11 en- en buitenland: 3 en 15 Opinie en achtergrond: 4 t: 17,19 en 21 Radio en televisie: 23 financieel: 25 VATIKAANSTRAD (DPA/RTR/UPI/ AFP) - Paus Johannes Paulus H heeft woensdag na een ontmoeting met de PLO-leider Jasser Arafat de Palestij nen en Israël opgeroepen tot weder zijdse erkenning van hun recht op vei ligheid en een eigen land in het Mid den-Oosten. „De Paus en de Katholieke Kerk hebben sympathie en respect voor beide volkeren", zo zei hij ten overstaan van 20.000 mensen op het Sint Pietersplein. Johannes Paulus n verzocht alle be trokken partijen een uitbarsting van geweld te voorkomen na de moord op de nieuwe Libanese president Ge mayel. Hij betreurde die. maar volgens hem moet er in het Midden-OoSten nu nog actieve naar eenheid gestreefd wor den. Hij zei ervan overtuigd te zijn dat vrede zonder rechtvaardigheid onmo gelijk is. Voor de generale audiëntie op het plein had de Paus Arafat in privé- audiëntie in het Vatikaan ontvangen Ze spraken ongeveer twintig minuten. Deze eerste ontmoeting van de Paus met de Palestijnse leider wekte woede van joodse en Israëlische kant. Israël verklaarde woensdag 'geschokt' te zijn en noemde de PLO een stelletje moor denaars. Bovendien beschuldigde het Italië ervan het terrorisme in het Mid den-Oosten en in de rest van de wereld aan te moedigen door de ontvangst van Arafat door president Pertim. In een Vatikaans communiqué stond dat de Paus met zijn ontmoeting met Arafat het vredesproces in het Midden- Oosten heeft willen bevorderen. Jo hannes Paulus II zou de PLO-leider zijn welwillende houding jegens het Pale stijnse volk hebben getoond, maar hem tegelijk hebben opgeroepen af te zien van welke vorm van geweld ook. DEN HAAG (ANP) - Met ingang van I januari moet voor kinderen van 0 tot 6 jaar minder kinderbijslag dan thans worden gegeven, voor kinderen van 12 tot 18 jaar meer, terwijl de kinderbij slag voor kinderen van 6 tot 12 jaar gelijk moet blijven. Uiteindelijk is het de bedoeling dat voor de jongste kinde ren 70 procent van de huidige kinder bijslag wordt verstrekt en voor de ou dere 130 procent. Om zover te komen, komt er een overgangsregeling van zes jaar. Dat staat in het wetsontwerp voor een leeftijdsafhankelijke kinderbijslag van minister De Graaf (sociale zaken), dat woensdag bij de tweede kamer is inge diend. Zou de regeling, die geldt voor kinderen tot 18 jaar, onmiddellijk volle dig van kracht worden, dan zou dat vol gens De Graaf een te grote inkomen sachteruitgang betekenen voor gezin nen met jonge kinderen. Ook de verho ging voor de oudere kinderen zal in zes jaarlijkse stappen gaan. Voor alle kinderen van 0 tot 18 jaar gaat de kinderbijslag volgend jaar met rond 1,2 procent omlaag, een korting die na zes jaar zal zijn opgelopen tot 4,7 pro cent. Dit is volgens minister De Graaf nodig om te voldoen aan het uitgangs punt in het wetsontwerp dat onder het nieuwe stelsel over het geheel genomen niet meer en niet minder kinderbijslag moet worden gegeven. Het aantal kin deren waarvoor de kinderbijslag wordt verhoogd is namelijk groter dan het aantal kinderen voor wie deze wordt verlaagd. Voor kinderen van 18 jaar en ouder wil de minister het huidige kinderbijslag stelsel handhaven in afwachting van een nieuw stelsel van studiefinancie ring. Een bijzondere categorie vormen de oudste kinderen als die jonger zijn dan De overgangsregeling voor de kinderbijslag ziet er als volgt uit: (in procenten) 0 tot 6 jaar Jaren Geboren Geboren in Eerste kin 6 tot 12 tot overgangs voor 1983 of deren van 0 12 jaar 18 jaar regeling 1983 1) later 1) tot 3 jr. 2) 1983 95 70 50 100 107,5 1984 90 70 60 100 115 1985 85 70 70 100 120 1986 80 70 70 100 125 1987 75 70 70 100 127,5 1988 70 70 70 100 130 1Exclusief eerste kinderen van 0 tot 3 jaar 2) Alleen indien geen andere kinderen in het gezin. Is dit wel het geval, dan m.i.v. 1983 70 procent. drie jaar. Voor hen wordt in het huidige stelsel een korting toegepast, die de helft van de kinderbijslag voor een ge zinmet één kind bedraagt. Dit betekent dat de kinderbijslag voor deze kinderen in het nieuwe stelsel moet worden ver hoogd, namelijk van 50 tot 70 procent, een verhoging die ook geleidelijk zal plaatsvinden. Behoort echter op 1 ja nuari nog een kind voor wie recht op kinderbijslag bestaat tot het gezin of wordt tijdens de overgangsregeling een tweede kind geboren, dan wordt de kin derbijslag voor het oudste kind dat jon ger is dan drie jaar ineens op 70 procent gebracht. Voor kinderen die na 1 janua ri worden geboren wordt direct 70 pro cent van de huidige kinderbijslag gege ven. Gaat het echter om een eerste kind dan wordt de geleidelijke opbouw van 50 naar 70 procent gevolgd. MOSKOU (UPI/ANP) - De Russische president Leonid Brezjnev heeft woensdag ook een vredesplan gepre senteerd voor het Midden-Oosten. In het uil zes punten bestaand voorstel staat onder meer dat Israël zijn bezette gebieden aan de arabieren moet terug geven en dat er een onafhankelijke Pa lestijnse staat moet worden gevestigd. Brezjnev ontvouwde het plan in een toespraak tijdens een diner in het Kremlin ter ere van de premier van Zuid-Jemen, Ali Nasser Moehammad, die een bezoek brengt aan de Sowjet- Unie. De zes punten van het plan zijn Israel moet de westelijke Jordaanoe- ver. de Golanhoogte, de Gazastrook en het bezette deel van Libanon terugge ven aan de Arabieren. De grenzen tus sen Israël en zijn Arabische buurlanden moeten onschendbaar worden ver klaard. Op de Jordaanoever en in de strook van Gaza moet een Palestijnse staat worden gevestigd. Het oostelijk deel van Jeruzalem moet weer onder Arabische controle komen en een onafscheidbaar onder deel uitmaken van een Palestijnse staat Joden, Christenen en Islamieten moeten de heilige plaatsen in geheel Je ruzalem kunnen bezoeken. Alle landen in het Midden-Oosten hebben het recht op een veilig en onaf hankelijk bestaan. Vrede tussen Israël en de Arabische staten ..Alle partijen in het conflict, in clusief Israël en de Palestijnse staat moeten elkaar soevereiniteit, onafhan kelijkheid en territoriale integriteit res pecteren. De Verenigde Naties moeten garan ties geven voor een regeling in het ge bied BEIROET-Vanaf een dak slaan de Israëlische minister van defensie Sharon middenen stafchef Rafael Eitan (rechts) de Israëlische opmars in West-Beiroet gade.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1