PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Nieuwe president van Jbanon gedood CDA en VVD: snel duidelijkheid gm Ontslag dreigt voor 80 man Zeeuwse Pijpleiding Mij. Polen onrustig Prinses Gracia overleden pta goes OMAANSLAG OP HOOFDKWARTIER IN BEIROET vandaag INDUSTRIEBOND: FAILLISSEMENT NABIJ ONDERHANDELAARS BIJ VAN KEMENADE ember Umig HA en zonnig, maar in de ochtend tamelijk mist. Middagtemperatuur fgaeer 23 graden. Weinig wind. |5s jaargang no. 215 «isdag 15 september 1982 dteJlvi ■UjltUrt westhavendi|k 148 4463 AE goes 01100 20620 0YORK (RTR) - Paus Johannes Patdus II heeft de Russische president nqnjev in augustus 1980 per brief te verstaan gegeven dat hij het paus- •hapzou opgeven en zou terugkeren naar Polen als de Sowjet-Unie dat land jl zegt de Amerikaanse omroepmaatschappij NBC in een documentaire die wende dinsdag wordt uitgezonden. De NBC, die Vaticaanse kringen aan haalt, zei dat de brief misschien een invasie heeft voorkomen. In de film wordt verder geopperd dat de Russische veiligheidsdienst, de KGB, achter de aan slag zat dieinmei 1981 op de paus werd gepleegd. Volgens terrorisme-deskun- dige Claire Sterling werd de dader, Mehmet Ali Agca, geholpen door een Turkse organisatie die onder toezicht stond van de Bulgaarse geheime poli tie. Die zou opdrachten van de KGB hebben gekregen. P (UPI/AFP/GPD/RTR) - De aanstaande president van Libanon, Gemayel, is dinsdag jekomen bij een bomaanslag op zijn hoofdkwartier in Beiroet. Dit is vanmorgen vroeg beves- idoor de Libanese premier Chafic Wazzan. Hij zei in een verklaring het 'tragisch nieuws' met tft smart' te hebben ontvangen. Hoe de Falangistenleider Gemayel om het leven kwam is nog üidelijk. Volgens sommige bronnen overleed hij in een ziekenhuis aan de verwondingen, jens andere werd zijn lichaam onder het puin van het bij de explosie ingestorte gebouw leden. Ifens een officiële opgave vielen bij de ontploffing tien doden, onder wie drie Falangistische jers. Maar andere berichten spraken van veel meer slachtoffers. de regeringsbronnen werd vemo- dat de vertrekkende president Sarkis zijn condoléances is gaan ibrengen aan de gezinsleden van nayaL Hij wordt woensdag in het lya begraven, aldus deze nnen. 1 in Falangistische kringen egd dat Gemayal (34) in een ambu- naar het ziekenhuis was ge- tbt, waar slechts een lichte verwon- intra geld bOnpolitieke testament aan infor mateur Van Kemenade vraagt minis- tsZeevalking van verkeer en water- itaatextra geld voor zowel het Ooster- tóskieprojsct als voor de dljkverster kagen die bulten dit deel van de Del- n vallen. Bovendien vindt de nnan dat in de kabinetsforma tie vellicht afspraken zouden moeten gemaakt over de Vaste Oever- Rtöndlng Westerschelde. MINA 3 t kritiek 5 De OM JzerttW d Btff.1 1440*11 of en Zn 3' BOOOi-iï a«s loaft» ts.6WSai ers, 2«o3Tt lengstól' en IOCIa e voorbs te fff» acht ïookvco? tarK# refonst^ oorgufff D( Tweede-Kamerfractie van D'66 taf. felle kritiek geuit op lijsttrekker Ia Mouw. Dit blijkt maandag ge- bwd te zijn tijdens de fractievergade- waarin de verkiezingsnederlaag wd besproken. Terlouw en Erwin Ny- p«ls hebben dinsdag laten weten niet Me Tweede Kamer zitting te zullen film hZeeuwsch-Vlaanderen zijn de voor leidingen begonnen voor het opne- renvan de Nederlandse speelfilm 'De 2nrte Ruiter". In Temeuzen is een Sag van zeven mannen en vrouwen gsrireerd, die de komende twee we- «a de meest uiteenlopende zaken kregele voordat de filmploeg en de en actrices aan het werk kun- oa De opnamen beginnen dinsdag 28 «Stember in Sint-Laureins, net over Belgische gi ding aan zijn linker been werd gecon stateerd. Maar uren nadat hij uit het ziekenhuis zou zijn vertrokken bleef zijn verblijfplaats en zijn lichamelijke conditie een mysterie. De zender van de Falangisten 'De stem van vrij Libanon' maakte geen melding van Gemayals dood, maar riep leden van de Falagistische militia op geen ri sico's te nemen of wapens te dragen zonder daarvoor duidelijke orders te hebben gekregen. De explosie van 200 kilo springstof ver woestte het hoofdkwartier van de Fa langisten waar Gemayel in vergadering was met zijn belangrijkste adviseurs. Op de plaats van de aanslag ontstond ee* enorme chaos. Bij de reddings werkzaamheden werden onder ande ren Israëlische parachutisten, artsen en helikopters ingeschakeld om ge wonden af te voeren. De aanslag, moge lijk door de zeer gebrekkige veilig heidsmaatregelen, was zeer goed voor bereid. Bashir Gemayel Als leider van de christen-rechtse mili tie, genaamd Ketaeb, maakte Gemayel zich vele vijanden. Zijn verkiezing tot president ondervond dan ook felle op positie van de kant van linkse en Mos lim-groepen. De Franse president Frangois Mitter rand heeft in een telegram zijn condo léances overgebracht aan president Sarkis. Een hoge functonaris in Israël verklaar de dat bij de Israëlische regering 'con sternatie' is ontstaan na het bekend worden van Gemayels dood. De func tionaris heeft de aanslag tegen de nieu we president ten zeerste veroordeeld. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag zei dat het de zoveelste slag is voor het sterk beproefde Libanese volk. Hij sprak zijn afschuw uit over de bomex plosie. Hinderlaag Bij een hinderlaag van Israëlische troe pen zijn maandagavond negen mensen gedood en drie gewond, zo heeft de Li banese televisie bekendgemaakt. Israë lische troepen landden in de buurt van het dorp Bouhsas dat vlakbij Tripoli in Noord-Libanon ligt en vielen twee pa trouilles van Palestijnse en linkse Liba nese strijders aan. Bij de laatsten vielen de slachtoffers. Noord-Libanon wordt net als het noordelijke deel van de Be- kaa-vallei beheerst door Syrische een heden van de Arabische vredesmacht en Palestijns-Libanese troepen. De Verenigde Staten zetten deze week hun diplomatieke werk in het Midden oosten voort met als uiteindelijk doel de terugtrekking van alle buitenland se troepen uit Libanon. Met de eerste besprekingen is Morris Draper belast die dinsdagmiddag in Israël aan kwam. Een Amerikaanse woordvoer der ontkende dat Drapers missie ver band hield met de urenlange Israëli sche luchtaanvallen van maandag op Syrische en Palestijnse militaire stel lingen. Uit de verhoogde spanning in het ge bied blijktduidelijkdatonderhandelin- gen over terugtrekking van troepen uit Libanon spoedig dienen te begonnen, aldus een woordvoerder van de Ameri kaanse ambassade in Jeruzalem. Hij voegde eraan toe op langdurige en har de onderhandelingen te rekenen. Draper is assistent van de bijzondere Amerikaanse afgezant in het Midden- Oosten, Philip Habib. Deze wordt op 23 september in Libanon terug verwacht voor het bijwonen van de installatie van Bechir Gemayel tot president. Daarna zou hij zijn diplomatieke werk zaamheden op basis van Drapers be sprekingen voortzetten. Israël en Syrië hebben volgens het onafhankelijke Li banese dagblad An Nahar intussen hun stellingen in de oostelijke Bekan-vallei verder versterkt. Israël is gestopt met het terugtrekken van troepen uit de frontlinies. Het blad haalde politieke waarnemers aan die spreken van een explosieve en hoogst ernstige toe stand" in de Bekaa-vallei. In een eerste uitgebreide reactie heeft koning Hoessein van Jordanië en- (Slot zie pagina 6 kolom 6) klasse apart k Duitse Fireball-zeilers veegden za- 5% overtuigend de vloer aan met ™t^«utanders. Geen van de 19 an- «hepen kon op het Veerse Meer maar in de buurt van de snelle Wlwrs blijven. Pagina 17 being mat van de Boeing 767, het prod uk t van de grootste ter wereld, is heel wat r-~»"w»Kieurig dan enige jaren ge daverd voorzien. Nieuws uit Zeeland: 2, 4, 5, "en 9 ^en- en buitenland: 3 en 13 Sport: 15 en televisie: 16 17 WARSCHAU (AFP/DPA/RTR) - In de steden Szczecin en Lodz hebben zich maandag incidenten tussen ordetroe pen en demonstranten voorgedaan, zo heeft de Poolse televisie dinsdag be kendgemaakt Het zou om groepen 'op geschoten jongeren' gaan die militie- patrouilles aanvielen. Bij de inciden ten werden vier politiemannen ge wond en werden 70 arrestaties ver richt. Eerder op dag meldde regeringswoord voerder Jerzy Urban dat er maandag ook ongeregeldheden waren in Nowa Huta en Krakow in het zuiden van het land. Het persbureau PAP meldde voorts onlusten in Wroclaw waar een konvooi militievoertuigen met stenen werd bekogeld nadat een betoging was uiteengejaagd. 'Inmenging' De Poolse minister van buitenlandse zaken, Stefan Olszowski, heeft dinsdag een bezoek van twee dagen aan de Sowjet-Unie beëindigd met het, samen met zijn gastheren, afwijzen van 'in menging' door de VS en de NAVO in de binnenlandse aangelegenheden van Polen. Het communiqué rept met geen woord over de noodtoestand en de ongeregeld heden van 31 augustus in Polen. MIDDELBURG - Er dreigt ontslag voor het merendeel en mogelijk alle 80 werknemers van de Zeeuwse Pijplei ding Maatschappij bv te Middelburg. Volgens districtsbestuurder H. Veg- ting van de industriebond FNV is op zeer korte termijn het faillissement van de ZPM te verwachten; hij dacht aan een periode van hooguit twee we ken. Het dreigende faillissement is het gevolg van een „reddingsoperatic", die met behulp van het ministerie van eco nomische zaken wordt ondernomen voor de moedermaatschappij van de ZPM, de Bosschaart-Groep in Baren- drecht. Hij deelde dat dinsdagavond mee aan tientallen werknemers van de Zeeuwse Pijpleiding Mij tijdens een vergadering in het Zuiderbaken te Middelburg; van de bedrijfsleiding van de Bosschaart-groep was gister avond niemand voor commentaar be reikbaar. Vegting liet de ZPM-werknemers we ten, dat hem 's middags in een gesprek met algemeen directeur drs. J. S. Ver- heij van de Bosschaart-Groep was ge bleken dat de via economische zaken verleende kredietarantie van 4,7 mil- )oen gulden onvoldoende is om de on derneming te laten voortbestaan. Het ministerie en de bank van de onderne ming zijn nog wel bereid kredietgaran ties te verstrekken onder voorwaarde, dat binnen de Bosschaart-Groep sane ringen worden doorgevoerd. Volgens Vegting zal die sanering het faillisse ment inhouden van de ZPM en van het bureau Installatietechniek te Baren- drecht (27 werknemers). Als de reddingsoperatie voor het con cern zou doorgaan, zal dat naar de me ning van Vegting kunnen betekenen dat 10 man, die in Middelburg werken, maar bij het moederbedrijf op de loon lijst staan hun werk houden; datzelfde achtte hij denkbaar voor een 17-tal zeer gespecialiseerde lassers, die van het Middelburgse bedrijf overgeheveld zou den kunnen worden naar Barendrecnt. „Voor de anderen betekent het, zoals ik begrepen heb. een absolute gang naar het GAK", aldus Vegting. VL1SSINGEN - Drie actievoerders van Greenpeace zijn dinsdagmiddag in Vlissingen in vrijheid gesteld, nadat zij in de nacht van maandag op dins dag van boord van het dumpschip 'Rijnborg', dat op de rede van Vlissingen voor anker was gegaan, waren gehaald. In het bureau van de Vlissingse gemeentepolitie werden ze verhoord. Bloemen en een taart waren hun deel toen ze dinsdagmiddag naar buiten stapten. Ondanks de doorstane emoties zeggen tvlnri Russel Wray, Harald Zindler en Modesto Solla Sanz vast van plan te zijn hun werk voor Greenpeace voort te zetten. Zie ook pagina 2) Strategen aan het werk Kat VI (Van onze correspondent) MONACO - Prinses Gracia van Monaco is dinsdagvond overleden als gevolg van verwondingen, opgelopen bij het auto-ongeluk waarin zij en haar dochter Ste phanie maandag waren betrokken. In een bocht verloor zij de macht «ver het stuur en belandde met haar wagen in een dertig meter diepe afgrond. Aanvanke lijk werd meegedeeld dat de verwondingen van lichte aard waren: een gebroken been en een paar gekneusde ribben. In de loop van dinsdag verslechterde haar toestand. In aanwezigheid van prins Rainier en haar drie kinderen overleed ze om half elf 's avonds aan een hersenbloeding. (Zie ook pagina 6) Hij liet weten, dat nog volstrekt niet zeker is dat de reddingsoperatie ook doorgaat. Als dat niet het geval is, vreesde hij dat alle 200 produktiemede- (Slot zie pagina 5 kolom 3) (Van onze parlementaire redactiei DEN HAAG - CDA en WD willen snel duidelijkheid over de mogelijkheden van een kabinet met de PvdA. In ge sprekken met informateur Van Keme nade hebben de onderhandelaars Lub bers (CDA) en Nijpcls (VVD) zodanige eisen gesteld dat Van Kemenade's in formatie al direct in een kritieke fase is beland. De VVD heeft zelfs laten weten weinig heil te zien in een nieuw ge sprek met de formateur zolang deze zijn informatie richt op een kabinet met de PvdA erin. Voornaamste struikelblok lijkt de kwestie van de kernwapens te worden. De informateur heeft laten weten vol gende week maandag of dinsdag oriën terende gesprekken hierover te willen openen Koningin Beatrix heeft zich dinsdag avond od paleis Huis ten Bosch door informateur Van Kemenade op de hoogte laten stellen van diens vorderin gen. In zijn eerste gesprek met de informa teur zei CDA-onderhandclaar Lubbers dat het niet juist zou zijn. indien Van Kemenade zijn werkzaamheden alleen richt op de economische problematiek. Lubbers vindt het weinig zinvol om de kernwapenzaak voorlopig buiten de besprekingen te houden. „Het heeft geen zin daarover een doek te hangen en dat niaar even te laten rusten", meent hij. De CDA-fractieleider is bereid oriënte rende gesprekken te voeren over de fi- nancieel-sociaal-economische proble men. „Maar wanneer voorstellen daar omtrent in de fractie beoordeeld moe ten worden, willen wij ook de kwestie (Slot zie pagina 6 kolom 6) "abinetsinformateur Jos .van Kemenade - nauwe- Cggl lijks met zijn werkzaamheden begonnen - kreeg gisteren een nieuwe stapel huiswerk: de 'politieke testamenten' van de ministers van het huidige kabi net-Van Agt in. Ieder voor zich hebben zij op een rij gezet wat hun opvolgers naar hun oordeel moeten doen om de huidige economische, sociale en maat schappelijke problemen aan te pakken. In een politiek testament gaat het om persoonlijke beleidsinzichten, die - zo moet worden vastgesteld-deze keer de dames en heren bewindslieden wel erg gemakkelijk uit de pen zijn gevloeid. In een aantal gevallen lopen de ministers al vooruit op de volgende week dinsdag in te dienen landsbegroting 1983. Van Agt als minister van buitenlandse za ken bijvoorbeeld berijdt een van zijn belangrijkste politieke stokpaarden uit de jongste verkiezingsstrijd: de plaat sing van kruisraketten. Onzekerheid over plaatsing, zo houdt hij de kabi netsinformateur voor, verzwakt de VS- onderhandelingspositie in Genève met de SowjetUnie en is zeer schadelijk voor de kans op succes bij de wapenbeheer sing. Minister Fons van der Stee van financiën doet uiterst somber over zwa re offers, die zullen moeten worden ge bracht om noodzakelijke ombuigingen in de collectieve sector tot stand te brengen en De Graaf (sociale zaken) meent zelfs dat een snelle beslissing moet worden genomen over de duur van de WAO-uitkering. Kortom: de ver trekkende ploeg ministers - geen van allen politiek verwant aan de socialist Van Kemenade - schetst een uiterst somber en negatief beeld. Van Kemena de zal er ongetwijfeld mee handelen zo als hem dat goeddunkt: na lezing voor kennisgeving aannemen. Echt nieuws hebben de dames en heren ministers niet te melden. Het plezierige van poli tieke testamenten is hun vrijblijvende aard. Ze mogen desgewenst in de prul lenmand verdwijnen. Niemand zal ze missen. Intussen maakt Van Kemenade vor deringen met zijn informatiepogin gen, mede dank zij ook zijn politieke tegenstanders. WD-leider Ed Nijpels - meer dan ooit bereid om met het CDA zaken te doen - liet gisteren aan de in formateur weten, dat hij niet wenst te praten over een combinatie met de Par tij van de Arbeid Duidelijker kon hij het niet zeggen: de WD lust de socialis ten onder geen enkele voorwaarde. De vrienden van het CDA staan immers ge reed om de liberalen met open armen te ontvangen. Waarom, meneer de infor mateur, dan nog praten over iedere an dere combinatie? Verloren moeite! Tijdverlies is de WD-filosofie. Weinig diplomatiek, dat wel, maar wie duide lijkheid in de politiek wenst moet res pect hebben voor de opstelling van de liberalen. Hoe anders bij het CDA. Fractieleider Lubbers ziet na een eerste gesprek met de informateur wel een "ba sis voor vruchtbaar overleg". Een niets zeggend. maar diplomatiek antwoord, dat zeker; je kunt er alle kanten mee op. In deze fase van het overleg is dat na tuurlijk niet onverstandig, maar nu ie dereen in Nederland zo langzamerhand al voor de vijftigste keer heeft gehoord dat er toch wel weer een CDA-WD-re- gering uit de bus zal komen, doet een dergelijke opstelling van Lubbers wei nig serieus aan. Het CDA heeft uitgemaakt, dat 'het meest voor de hand liggende(CDA en WD samen) niet onmiddellijk moet worden gedaan. Noem het maar een soort strategie. De tegenvaller sinds vo rige week woensdag niet langer meer de grootste partij in Nederland te. zijn, heeft de christen-democraten met bei de voeten op de grond gezet Zich onder de huidige omstandigheden onomwon den uitspreken voor de liberalen, zou koren op de molen zijn van de altijd roerige linkervleugel binnen het CDA. Om die tevreden te stellen moet eerst het mogelijke worden gedaan - zeker niet al te nadrukkelijk - om met de so cialisten tot een vergelijk te komen. In dat beeld past een geleidelijke aanpak. Het is altijd meegenomen als de Zwarte Piet van een mislukte informatie op re kening van de socialisten kan worden geschoven. De strategie van Van Keme nade, gericht op deelneming van de Partij van de Arbeid aan een nieuwe regering, past wonderwel in het straatje van de christen-democraten. Eerst pra ten over het financiële en sociaal-eco nomische beleid en pas in tweede in stantie over de gewraakte plaatsing van kruisraketten, geeft het CDA de be nodigde tijd om het volk te laten zien, dat de christen-democraten heus wel een eerlijke poging hebben gewaagd. Lachende derde blijft voorlopig de WD, die zichzelf al met zeven ministers - althans volgens Van Aardenne - ver tegenwoordigd ziet in het nieuwe kabi net van CDA en WD. De kaarten zijn geschud en gedeeld; de spelers hebben ze alleen maar uit te spelen. Met het voorspelde resultaat Dim Een Britse helikopter met zes inzit tenden is tijdens een storm dinsdagoch tend vroeg bij de Shetland-eilanden verongelukt Het toestel dat verbindin gen met oliebooreilanden onderhield, was op weg naar een bevoorradings schip om daar een gewonde op te halen. Een Amerikaanse helikopter is dinsdag in zee gestort tijdens NAVO-oefeningen bij Jutland. Naar in Kopenhagen van militaire zijde werd vernomen, kioamen de vijf bemanningsleden allen om het leven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1