PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT "Informateur begint met economische problemen Tientallen doden bij vliegramp ln Spanje U.UNI Luchtaanval Israël op Syriërs en Palestijnen 'Uiterlijk 1983 raketbesluit' Prinsessen gewond KERNWAPENS LATER AAN DE ORDE Stuk rij Dr De Jong:Bevrijding op zes mei vieren9 Cijfers CNV-plan VERHOGING MILITAIRE DRUK duwvaart Vaticaan boos over uitlating van Begin werd uii ^ngWK een lierf ng in onze m behuwd >RIANA WITTE ierdonn te Witte en nich-i "i 2268 jaargang no. 214 Dinsdag 14 september 1982 Rustig nazomerweer Droog en zonnige perioden. In de och- tend plaatselijk mist of laaghangende bewolking. Middagtemperatuur onge veer 22 graden. Tot matig toenemende zuidelijke vrind. VANDAAG IN DEZE KRANT aanonKj Waria lie >ben op de Alp (Pon onze parlementaire redactie) >EN HAAG - Hoewel de belasting- Uen5t steeds meer personeel inzet or controle van de belastingaangif- is zij er niet in geslaagd het aantal jntroles op fraude te vergroten. An- erebelastingtaken vergen zoveel tijd an de inspecteurs dat de fraude-con- rolecrbij inschiet. Bovendien vergen Jjecontroles steeds meer tijd, omdat de '^[manieren waarop fraude wordt bedre- A" «nsteeds ingewikkelder worden. )e HO.OOO boekenonderzoeken bij be- )ven vergden vorig jaar gemiddeld 12 hoeveel belasting in o wordt. dagen, dat is ruim 4 dagen meer dan in 1975. Daar staat tegenover dat wel de opbrengst in geld van de controles om- hoog is gegaan. Dat staat in het maan- U ltg€uT€l(l dag voor de eerste keer gepubliceerde jaarverslag (over 1981) van de Belas tingdienst. De omvang van de belastingfraude in Nederland zal volgend jaar voor het eerst bij benadering aangegeven kun nen worden. Op het ministerie vpn fi nanciën heeft men een geautomati seerd systeem uitgedacht, waardoor nu voor het eerst uitgerekend kan worden s land ontdoken Het aantal controleurs is vorig jaar drastisch uitgebreid. Er werden 541 controleurs in dienst genomen, tegen 311 in 1980. Maar niet alleen het aantal controleurs stijgt, ook de fraude neemt in omvang toe. De belastingebetalers tonen een toenemende weerstand, wordt geconstateerd. Er is bij het pu bliek ook een toenemende geneigdheid om de grenzen van het fiscaal toelaat bare te toetsen, staat diplomatiek om schreven in het jaarverslag Sinds 1977 is het bedrag aan belastin gen dat helemaal niet meer te innen valt vervijfvoudigd. Het bedroeg eind 1981 bijna 1,5 miljard gulden. Steeds vaker wordt getracht met juridische foefjes de belastingdienst bij de neus te nemen en verschuldigde belasting te ontduiken. De dienst noemt als voorbeeld het in toenemende mate onttrekken van geld aan dochterondernemingen in Neder land door de buitenlandse moederbe drijven. Daardoor worden de bedrijfsri sico's van die dochters eenzijdig op de crediteuren afgewenteld, waarbij de moedermaatschappij buiten schot blijft. Vastgesteld wordt ook dat het fiscale „voorrecht" (de belastingdienst is altijd eerste schuldeiser) wordt uitgehold, omdat veel bedrijven in moeilijkheden al hun vermogensbestanddelen reeds aan banken of andere geldschieters als zekerstelling hebben overgedragen. Od het ministerie van financiën wordt Slot zie pagina 3 kolom 5) Adriaans! en leuzen )EN HAAG - Kabinetsinformateur dr. J. van Kemenade zal zijn werkzaamheden voorlopig richten op het opstellen van een aantal hoofdpunten voor het financieel en sociaal-economisch ileid. De omstreden kwestie van de kernwapens wil hij pas in een later stadium aan de orde tellen. Dat kan niet door elkaar heen", zei hij maandag op een persconferentie in Den Haag. Van emenade liet weten niets te voelen voor de suggestie van de fractieleiders van CDA en D'66, die inden dat eerst de knelpunten onderzocht worden. Zowel Lubbers (CDA) als Brinkhorst (D'66) lebben koningin Beatrix vorige week geadviseerd eerst een dergelijk onderzoek naar de proble- i, die coalitievorming tussen de vier grote partijen bemoeilijken. anKeraenade wil die weg niet volgen, kele zin te hebben om wekenlang door De informateur richt zijn werkzaamhe- mdat hij de economische problema- te werken. „Daar is de politiek niet mee den voorlopig niet op één bepaalde coa- iek „dominant" vindt. Hij zei geen en- gediend en zeker niet het staatshoofd", litie. „Maar ik heb in eerste instantie natuurlijk een kabinet voor ogen met de PvdA erin". Van Kemenade vindt het dan voor de hand liggend dat de PvdA ook de premier levert. ;stei dweei underlain i .veer zate □pen daf'i ne aan di ele hond; De ontslagen directeur van de woning bouwvereniging Temeuzen, ing H. En- gtlsma, wil zo snel mogelijk weer op z'n post terugkeren. Maandagochtend veegde zijnraadsmandevloeraanmet de argumenten van het algemeen be stuur van de vereniging om Engelsma te schorsen en direct daarna op staan de voet ontslaan. Dat gebeurde in een kort geding voor de rechtbank In Mid- het koipi wagense ntoon gs imlijstiwl andweerï 'en de kg vertoond deiten en r de Hi e jaren 1st belangslt waarbyn: ilachtoffa vr(jd. lenei bij r en Gent i ongeval? Staiionssü rdagtwHI Een pers» den zwan ordatBi nautoon 'eg oprei B. ultSasi ;ende.PB L. uit SU ndenrot* ;t Jullaul rdenvenn ren en Vï de rug ik ïden-rffi jen afet'i joging 0 an Terwr jrtjenopl1 rts vera® in tolen ien heb® 'reemdö m vandel arg. Deds esloten® urg.De» Snellere ontslagprocedures kunnen de werkgelegenheid bevorderen. Met de zeopvatting als achtergrond heeft het Nederlands Christelijk Werkgevers verbond (NCW) maandag een plan ge presenteerd ter versoepeling van het ontslagbeleid. Vanuit de vakbeweging Is er al afwijzend op gereageerd. DEN HAAG - Nederland heeft ze ven en dertig jaar lang de bevrij dingsdag één dag te vroeg gevierd. Ons land was pas formeel bevrijd nadat de Duitse opperbevelhebber in West-Nederland, generaal Blas- kowitz, de capitulatie-documen ten had ondertekend. Dat is niet gebeurd op zaterdagmiddag 5 mei in hotel De Wereld in Wageningen. Op die historische bijeenkomst nam de Duitser ten overstaan van de Britse generaal Foulkes en prins Bemhard slechts die documenten in ontvangst. Voor de onderteke ning ervan vroeg hij 24 uur bedenk tijd. Zondagmiddag 6 mei ver scheen Blaskowitz opnieuw voor Foulkes en prins Bemhard, dit maal in de aula van de Wageningse Landbouwhogeschool. Pas bij die gelegenheid ondertekende hij de capitulatie van alle 120.000 Duitse soldaten in West-Nederland. De fo to's die in hotel De Wereld zijn ge maakt, zijn dus ten onrechte altijd beschouwd als de officiële beelden van de overgave van de Duitsers. Die vond één dag later plaats in een ander gebouw en zonder fotogra fen. Tot deze conclusie komt dr. L. de Jong in zijn nieuwste boek in de se rie „De geschiedenis van het Ko ninkrijk der Nederlanden in de Tweede Wereldoorlog", dat vanaf vandaag in de boekwinkels ligt. In dit boek, deel 10 b, tweede helft, be handelt hij de laatste fase van de oorlog in Nederland en Europa; de fase waarin de waanzin van de voortgezette oorlog zich in de meest afschuwwekkende, dramati sche en bizarre vormen heeft ver toond. (Meer over De Jongs nieuwe boek op pagina 15). Het stuk met de ongeveer acht sociaal- economische hoofdpunten, dat hij deze week wil opstellen, zal Van Kemenade daarom begin volgende week met alle vier fractieleiders in detail bespreken. „Dan moet de feitelijke politieke wil blijken". Van Kemenade ziet als zijn opdracht het onderzoeken van alle mogelijkhe den tot coalitievorming. „Mijn op dracht is te informeren, en dat zal ik ook doen". Dat kan ook tot de conclusie leiden dat slechts een coalitie van CDA en WD mogelijk is, „maar ik ben niet de eerst geroepene om dat dan uit te werken". Volgens de informateur zal op twee hoofdmomenten in de informatie dui delijkheid moeten ontstaan over de kansen op coalitievorming. Dat zijn de momenten waarop overeenstemming moet worden bereikt over het econo misch beleid en over de kernwapens. Maandag voerde de informateur ge sprekken met de directeur van het Cen traal Plan Bureau, dr. C. van den Beid, de thesaurier-generaal dr. P. Korteweg en de directeur-generaal voor de rijks begroting, dr. B. Ie Blanc, over de laat ste financiële en economische cijfers. Hij heeft de beschikking gekregen over de volledige ontwerp-Milj oenennota voor 1983, die pas op Prinsjesdag zal worden bekendgemaakt. Vandaag staan gesprekken met de frac tieleiders Den Uyl (PvdA), Lubbers (CDA), Nijpels (WD) en Brinkhorst (D'66) op de agenda. De hele woensdag is uitgetrokken voor gesprekken met de leiders van de organisaties van werkne mers (FNV, CNV, MHP) en werkgevers (VNO, N£W, RCO). Donderdag en vrijdag tenslotte praat Van Kemenade met de president van De Nederlandsche Bank, dr. W. Duisen- berg en de voorzitter van de Sociaal Economische Raad, dr. J. de Pous, en met enkele andere economische des kundigen. Ondertussen heeft premier Van Agt het Centraal Planbureau opdracht ge geven het economische herstelplan van liet CNV na te rekenen. Van Agt had dit al voor de verkiezingen aange kondigd. Maandag werd CNV-voorzit- ter Van der Meulen gevraagd het plan zo spoedig mogelijk aan het Planbu reau te zenden. Het CNV heeft een koopkrachtdaling van vijf procent in 1983 voor alle werkenden voorgesteld. Een deel hier van moet gebruikt worden voor winst herstel van het bedrijfsleven. De andere (Slot zie pagina 8 kolom 4) Archiefopname van prinses Gracia en haar jongste dochter Stephanie. De foto dateert van 30 juli jl. MONACO (AFP/RTR) - Prinses Gracia van Monaco heeft maan dagochtend bij een verkeersonge luk een dijbeen, een rib en een sleu telbeen gebroken, terwijl haar jongste dochter, Stephanie, een lichte hersenschudding opliep. De 52-jarige echtgenote van prins Rainier HI zal ongeveer tien dagen in het ziekenhuis van Monaco moe ten blijven. Haar 17-jarige dochter mocht na onderzoek direct naar huis. Volgens de woordvoerster van het prinsdom raakte de auto waar in de twee prinsessen zaten, tussen La Turbie en Cap d'Ail, op enkele kilometers van Monte Carlo, van de weg doordat de remmen weiger den. De prinses en haar dochter werden gevonden door een 62-jarige kwe ker in wiens tuin de auto terecht was gekomen. Hij doofde een brandje in de motor, haalde Ste phanie uit de auto en riep hulp in om Gracia te bevrijden die achter het stuur beklemd zat. De politie heeft haar door de achterruit uit de auto gehaald. BD het nemen van een beslissing over het sluiten van de stormvloedkering in deOosterschelde-monding, moeten de belangen van de veiligheid voorrang hebben. In praktische zin zal het zo moeten zijn, dat het lopen van dijk- wacht nimmer meer nodig is. terwijl dan na tijdige sluiting van de kering «eer gewaakt moet worden tegen na- deUgs effecten welke ermee samen hangen voor de dijken en glooiingen. oogirritatie Onnauwkeurigheid met de hoeveel heid chemicaliën in het Vlissingse zwembad waren er het afgelopen weekeinde de oorzaak van dat de meeste deelnemers aan het internatio nale waterpolotoemooi van De Storm vogel last kregen van hun ogen. Daags voor het toernooi had de plaatselijke brandweer het zwembad schoonge maakt, Daarbij werd gebruik gemaakt van bepaalde, voor de hygiëne, nood zakelijke middelen. PAGINA 17 Jwe grote Nederlandse duwvaartre- flenjen ln het massagoed willen hun problemen ln de bedrijfsvoering door ®et name het teruglopende erstver- voer op korte termijn oplossen met werktijdverkorting. Nieuws uit Zeeland: 2, 4, 5 en 7 Binnen- en buitenland: 3, 13 en 15 Sport: 9 en 11 Radio en televisie: 16 Financieel: 17 Goes: 19 en 21 (Van onze correspondent) MALAGA - Zevenenzeventig doden en 83 gewonden van wie enkelen zeer ern stig, was gisteravond de voorlopige balans van het vliegtuigongeluk, dat rond het middaguur bij het vliegveld van Malaga plaatsvond. Het verongelukte vliegtuig, een DC-10 van de Spaanse chartermaatschappij Spantax met bestemming New York had in totaal 380 passagiers aan boord en een telde een bemanning van 13 le den. Gisteravond laat waren 42 lijken geborgen, terwijl reddingsploegen pro beerden de 31 stoffelijke overschotten tussen de verkoolde resten van het vliegtuig te bergen. Vier slachtoffers overleden in het ziekenhuis van Malaga aan de gevolgen van brandwonden. Over de oorzaak van het ongeluk tast ten de luchtvaartautoriteiten nog in het duister. Volgens de gezagvoerder van de verongelukte DC-10, Juan Perez, verloor de linkermotor tijdens het op stijgen kracht en begon het vliegtuig ernstig te trillen. Daarom besloot de ge zagvoerder halverwege de aanloop als nog van opstijgen af te zien. De ma- nouevre mislukte echter, omdat het toestel al te veel vaart had om binnen de resterende 1500 meter van de start baan tot stilstand te komen. Via de snelweg Malaga-Cadiz belandde het toestel op een stuk braak liggend ter- rem. Tweehonderddrieëndertig passa giers wisten via de nooduitgang het toe stel te verlaten, voordat de volle tanks in brand vlogen. De rest van de passa giers alsook drie stewardessen slaag den er niet in om aan de vlammen ont- (Van onze speciale verslaggever) BEIROET - De Israëlische luchtmacht heeft maandag bijna zéven uur lang Syrische en Palestijnse doelen in oostelijk Libanon gebombardeerd. Volgens Libanese bronnen zijn zeker dertig Palestijnse guerrilla's en Syri sche militairen bij de bombardemen ten gedood. Het Israëische opperbevel maakte be kend dat de aanval, waarbij behalve Sy rische Sam-luchtdoelraketten ook Pa lestijnse kampen werden getroffen, een vergelding was voor de voortdurende schendingen van het bestand in Liba non door „Palestijnse groeperingen en hun Syrische bondgenoten" die zich in het door Syrië beheerste deel van Liba non bevinden. Er zijn volgens Israël on geveer 5000 Palestijnse guerrilla's on der Syrische bescherming in oostelijk Libanon, hoofdzakelijk in de Bekaa- vallei. De hevige luchtbombardementen volg den op een bekendmaking van het Is raëlische kabinet, dat Syrië een uitput- komen, ook al omdat de achterste nooduitgang door de klap ontzet was en niet open ging. Volgens verklaringen van een van de overlevenden werd de evacuatie bovendien bemoeilijkt, om dat sommige passagiers hun handba gage wilden meenemen en zodoende zorgden voor opstoppingen in de loop paden. Als mogelijke andere oorzaken dan een mechanische fout of storing in een van de motoren, werd gisteren in Madrid re kening gehouden met overbelasting van het vliegtuig. De woordvoerder van Spantax, kolonel Monzon, ontkende dit echter met klem Het vliegveld van Malaga staat op de zwarte lijst bij de internationale pilo- tenorganisatie, onder meer omdat de startbaan een de korte kant is, hetgeen zeker voor grotere en zwaar beladen toestellen problemen kan opleveren. OVERVAL GELDAUTO AMSTERDAM (ANP) - Bij een gewa pende overval op een geldwagen in Amsterdam hebben de drie daders maandag een koffer met geld buitge maakt. Volgens een politiewoordvoer der verdwenen er duizenden guldens. Het transport was bestemd voor het PTT-bijkantoor op de Hoofdweg. Toen de geldauto bij het kantoor arriveerde, stonden de overvallers al te wachten. De bijrijder kreeg een 'onbekend voor werp' tegen de keel gedrukt, waarna hem de koffer afhandig werd gemaakt, aldus de woordvoerder. Twee daders zouden op een motor zijn gevlucht. De derde verdween lopend tingsoorlog opzette tegen het Israëli sche leger in Libanon. Wat het terugtrekken van de Syrische troepen uit Libanon betreft zijn de Is raëli's van plan dat net zo aan te pak ken ais ze met de Palestijnen in Beiroet hebben gedaan; een combinatie van po litieke gesprekken en militaire druk. De Sowjet-Unie heeft maandag te ken nen gegeven dat zij het door de Arabi sche top in Fes aanvaarde vredesplan voor het Midden-Oosten steunt. Het of ficiële persbureau Tass gaf eén samen vatting van de belangrijkste punten daarvan en zei dat „deze wettige en rechtvaardige eisen de onveranderlij ke steun van de Sowjet-Unie en de lan den van de socialistische gemeenschap hebben". DEN HAAG (ANP) - „Zeer spoedig, ui terlijk volgend jaar" moet Nederland beslissen of het de nieuwe atoomraket ten niet, of eventueel wel op zijn grond gebied zal plaatsen. Uitgangspunt is, dat de westerse onderhandelingsposi tie in Genève niet mag worden aange tast. Dat heeft premier Van Agt, als minister van buitenlandse zaken, maandag in Den Haag verklaard bij de opening van de nieuwe leergang buitenlandse be trekkingen. De premier verklaarde dat Nederland „uiterlijk volgend jaar" voor de „onontkoombare" vraag wordt ge steld of „wij al dan niet dienen voort te gaan met activiteiten, zonder welke de plaatsing van kruisraketten in Neder land in feite met mogelijk is". De vraag, aldus de premier, is duidelijk; „een be slissing om niet voort te gaan met de voorbereidingen is een definitieve be slissing om niet te plaatsen. De andere mogelijkheid is een positieve beslissing, die niet betekent dat wij zeg gen: zet die raketten hier maar neer, maar die inhoudt dat wij doorgaan met het treffen van voorzieningen voor eventuele plaatsing in 1986" De richting waarin de volgens Van Agt uiterlijk volgend jaar te nemen beslis sing moet gaan, zou kunnen worden op gemaakt uit zijn opmerking dat de we reld niet veiliger wordt als alleen het westen, of alleen Nederland, de kernwa pens uit de wereld zou helpen. Boven dien is onze positie met de bondgeno ten in het geding. „Hoe kan men ver wachten dat de bondgenoten naar ons luisteren ais Nederland alleen zou wil len meedoen aan de nucleaire wapenbe heersing en niet zou willen meedragen in de last van de nucleaire bewape ning?" De premier suggereerde dat op de de fensiebegroting die over ruim een week wordt gepubliceerd, minder wordt be zuinigd dan op andere begrotingen. ROME - Het Vaticaan heeft maan dag ongewoon fel gereageerd op berichten uit Jeruzalem, waarin de paus wordt verweten „na het Vaticaanse stilzwijgen over de moord op zes miljoen joden tijdens de Tweede Wereldoorlog, de man te ontvangen die van plan is het werk van de nazi's te voltooien". De Israëlische premier Menachem Begin zou deze uitspraak zondag hebben gedaan tijdens een kabi netsberaad, naar aanleiding van de ontmoeting die PLO-leider Yasser Arafat vandaag heeft met de paus. „Niet alleen verrassend maar te vens ongelooflijk", wordt de verkla ring genoemd door het Vaticaan. „Kennelijk is men in Jeruzalem vergeten hoeveel de katholieke kerk in verschillende landen heeft gedaan om vele duizenden joden te beschermen en in veiligheid te brengen". Het Vaticaan spreekt verder van „een verdraaiing van de waarheid, in een taal die getuigt van zeer weinig eerbied voor een paus die met name in Auschwitz zijn afschuw heeft geuit van de vol kerenmoord die door de nazi's is be dreven jegens het joodse volk (en niet alleen jegens de joden)"

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1